Marktberichten. Plaatselijk Nieuws ONGEVAL IN BADINRICHTI G. In de nieuwe zweminrichting Zuid te Amsterdam is Vrijdag weder een ernstig ongeval gebeurd. Een jongeman van 21 jaar dook in het ondiepe gedeel te en kwam met zijn hoofd op den bodem terecht. Met een hersenschud ding is hij naar het Binnengasthuis over gebracht. O— VECHTPARTIJ MET DOODELIJKEN AF LOOP. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft aan de Zuiderd wars vaart te Drach ten een drama «fgespeeld, waarbij de 40-ja- rige H. Numan het slachtoffer is geworden. De gebroeders Jan en Thomas Numan hadden den avond in verschillende cafè's te Drachten doorgebracht. Na sluitings tijd begaven zij zich huiswaarts. In de nabijheid van hun woning ontmoetten zij zekeren K. van der Terp, die even eens daar woonachtig is. Van der T. was vergezeld van zijn vrouw. Bij het erf van Van der Terp ontstond tusschen de mannen een woordenwisseling, waar bij een oude veete werd opgehaald. De woordenwisseling ontaarde in een vechtpartij tusschen de Nnmans en Van der Terp, waarbij de laatste uit zelfver dediging zich met een zeis te weer stelde. Hij trof daarbij Jan Numan in de zijde. De verwondingen waren van zoo ernstigen aard, dat de dood spoedig intrad. De politie heeft een onderzoek inge steld en Thomas Numan aangehouden, terwijl Van der T. voorloopig op vrije voeten blijft. De beide Numans staan ongunstig be kend, Van der T. daarentegen goed. O DE MOORD TE KERKDRIEL. De Hooge Raad heeft verworpen de cassatieberoepen van de gebr. R., die door het Gerechtshof te Arnhem zijn veroordeeld en wel een der gebroeders tot 13 jaar en de beide anderen ieder tot 10 jaar gevangenisstraf wegens moord op Oudejaarsavond j.l. gepleegd te Kerk- driel op den rijksveldwachter Tap. O— HETVISSCHERSBEDRIJF TE IJMUIDEN. Het Bostuur der Reedersvereeniging te IJmuiden heeft tegen 1 Januari alle loon contracten in het visscherij-bedrijf op gezegd. O VERDRONKEN. By het spelen op een praam geraakte het 7-jarig jongetje S. S. in het Schui- tendiep te Groningen te water. Hij viel tusschen de praam en de kade en werd na eenigen tijd levenloos opgehaald. De 14 jarige A. van Erp te Nijnsel is bij het zwemmen in de rivier de Dommel verdronken. Dezen zomer wordt het Laakkanaal te 's Gravenhage door de Haagsche jeugd druk als zwembassin gebezigd. De brug gen over het kanaal worden als spring plaats gebruikt. Zaterdagmiddag ongeveer drie uur waren aan den Truitweg wederom een aantal jongens aan het zwemmen. Een hunner, de 17 jarige H. S. uit de Van Ravesteijnstraat dook van een brug, doch kwam niet meer boven. Even later zag men hem een oogenblik aan de opper vlakte komen, om spoedig weer in de diepte te verdwijnen. Men begreep, dat den jongen iets over komen moest zijn, waarop eenige zwem mers naar hem doken. Het gelukte S. boven te brengen, doch helaas in leven- loozen toestand. De geneesheer van den inmiddels ont boden G. G. Dienst constateerde den dood. Het lijk werd daarop naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. —O OVERLEDEN. Dinsdagnacht is Kardinaal W. v. Rossum te Maastricht in den ouder dom van 78 jaar overleden. Kardi naal van Rossum was Zondagavond in Zuid-Limburg aangekomen en is daar ernstig ongesteld geworden. —O ERNSTIGE VAL. In een woning op de derde verdieping van een perceel in de Govert Flinckstraat te Amsterdam is de 65-jarige bewoner dood in de keuken gevonden. De buren hadden 's nachts een harden slag gehoord. De oude man lag in een plas bloed. Men neemt aan, dat de man gevallen is. o— VIER MANNEN ONDER STROOM. Vrijdag was een viertal arbeiders bezig bij de boerderij van den heer Germs te Duurkenakker, gem. Meeden, met het electrisch dorschen van den korenoogst. Door tot nu toe onopgehelderde oorzaak is een der arbeiders in aanraking gekomen met een onder stroom staanden electri- schen draad, waarna ook de andere ar beiders contact met den draad kregen. De laatste drie waren spoedig hersteld, doch de eerste arbeider moest op genees kundig advies naar huis worden vervoerd. O— FELLE BRAND TE DORDRECHT. Zaterdagmiddag omstreeks 5 uur heeft een felle brand gewoed in de meubelfa briek der firma J. H. Bouman en Zn. aan den Weeskinderendijk te Dordrecht. Het vuur greep zeer snel om zich heen en het vond steeds meer voedsel in den grooten voorraad hout. In den aanvang brandde het zeer fel in het ketelhuis annex de drooginstallatie. In zeer korten tijd stonden echter ook i de verfspuitinstallatie, de meubelfabriek en de draaierij in lichte laaie. De hitte was zóó groot, dat het onmo gelijk was om den brand tot op ongeveer 10 a 15 meter te naderen. Verbrand en met den grond gelijk ge maakt zijn de afdeelingen, waarin geves tigd waren de verfspuit- en drooginstal latie, welke laatste in het ketelhuis was ondergebrachtvoorts de meubelfabriek en de draaiery. Vijftien draaibanken, als mede vijfhonderd stoelen zijn geheel ver brand of vernield. De brand is waarschijnlijk ontstaan, doordat een vonk uit den ketel op het gedroogde hout is gevallen. De heer Bouman schatte de schade, welke door verzekering wordt gedekt, op ongeveer f 50.000 O— Schriftelijke cursussen Staatsinrichting Staathuishoudkunde en Sociologie. Het Centraal Bureau der K. S. A. te Leiden verzoekt ons mede te deelen, dat tengevolge van onvoorziene omstandighe den bovengenoemden cursus eerst op 1 October a.s. kan aanvangen. Hoewel het aantal deelnemers reeds zeer groot is, is er nog gelegenheid zich tot dien datum aan te melden aan het adres Steenschuur 17, Leiden. Zooals bekend, is deze cursus bestemd om gevolgd te worden door burgemees ters, secretarissen, wethouders, gemeen teraadsleden, journalisten, onderwijzers, geestelijken, middenstanders, arbeiders, vrijgestelden, gemeente- secretarie- en kantoorpersoneel, enz., dus personeel van eiken rang en stand. De kosten zijn zeer laag gesteld. —O— DRIE BOERDERIJEN AFGEBRAND. De boerderij de Knuistenkoepel te Boxtel is geheel door brand verwoest. De brandweer kon tegen het vuur niets uitrichten. Alles ging verloren. Te Nieuwkuyk brak brand uit in de boerderij van landbouwer F. van Zon. De bewoners moesten zich in allerijl in veiligheid stellen. Van den inboe del kon niets worden gered. Ook een groote hoeveelheid hooi en stroo ging verloren. Verzekering dekt slechts ge deeltelijk de schade. Te Wamel brandde de grootte landbouw schuur van landbouwer P. tot den grond af. De landbouwmachines en gereed schappen, alsmede een groote voorraad hooi, gingen verloren. Een vlak achter de schuur gebouwde woning van B. ging eveneens in vlammen op. Twee varkens kwamen om. Ook hier wordt de schade slechts gedeeltelijk door verzekering ge dekt. O— EEN MOOIE ORDER VOOR „DE SCHELDE". Drie motorveerbooten. Gedep. Staten van Zeeland hebben aan de Koninklijke Mij „De Schelde" opgedragen het bouwen van drie motor veerbooten. Twee booten zullen dienst doen op de Wester-Schelde de derde is bestemd voor de Ooster-Schelde. ROTTERDAM, 29 Augustus. Aanvoer 4588 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 25—28 20—25 18—20 Export GORINCHEM, 29 Augustus. Op de veemarkt was heden aange voerd 164 runderen, 6 nuchtere kalveren, 0 schapen, 0 lammeren, 338 biggen, 181 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f180275. Melk koeien f160f240. Kalf vaarzen f 130 200. Guiste vaarzen f70110. Pinken f4070. Nuchtere kalveren f812. Schapen f Lammeren f Overloopers f 1214. Biggen f47. BREDA, 29 Augustus. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 220 stuks vee, t. w. 97 stuks hoornvee, 0 kalveren, 0 varkens en 123 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f 100.tot f 170. Biggen f 6.tot f 8. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2325 2022 Vette koeien 2124 1820 Stieren 1720 Vet- en drachtig vee handel gedrukt Biggenhandel redelijk. HEUSDEN. Programma van de Feestelijkheden op Woensdag 31 Aug. a.s. 1.30 u. Verzamelen van de leerlingen der Openbare en Bijzondere scholen op de speelplaats van de openbare school. 2 u. Zingen der kinderen voor het Stadhuis 2.30 u. Kindervoorstelling in de zaal van den heer Van Strien van het Sprookjes-Marionettenthe ater van mej. v. d. Velde uit Den Haag. Opgevoerd wordt„De Tooverfee in Sprookjesland" sprookje in vijf bedrijven. Tractatie der Kinderen. 5 u. Voetbalwedstrijd tusschen „N.O.A.D." en „R.K.V.V." (Jongens Voetbal vereenigin- gen) Prins Hendrikkade. 67 30 u. Gecostumeerde Voetbalwed strijd op het terrein aan de Prins Hendrikkade, opgeluis terd door muziek van de Fanfare der H. Familie. Daarna uitreiking der prijzen. 8 u. Feestconcert door de Heusden- sche Fanfare op de Visch- markt. Programma: Wilhelmus. The Stars and Stripes Forever, March. Antigone, Ouverture. La Reine des Songes, Ouverture. Neerlands Hoop, Nat. Volksmarch. Pauze Neerlands Vreugd, Nat. Volksmarch. Fleurs de Nice, Fantasie. Marguerite, Wals. Vivat Europea, March. Lang zal zij leven, March. Zaterdag nam de voetbalvereen. „L.O.N.G.A" deel aan het nederlaag-tour nooi uitgeschreven door de v v. „Juliana" te Baardwijk. „L.O.N.G.A." slaagde er in „Juliana" de eerste nederlaag toe te brengen en wel met 42. Door deze overwinning staat „L.O.N.G.A." momenteel bovenaan in dit tournooi. Zondag speelde „Juliana I" een vriendschappelijke wedstrijd alhier tegen „Feijenoordsche Boijs I" (Rotterdam Deze zeer goed gespeelde wedstrijd werd door Juliana gewonnen met 52. De rust ging in met 0 2 voor „Feyen- oordsche Boijs". Scheidsrechter E. Pod- dewijn leidde correct. Vrijdag 16 September vertrekt van hier de jaarlijksche processie naar Bok hoven ter vereering van de II. Cornelis. Gedurende de reclameweek, die van Dinsdag 30 Augustus tot en met 6 September wordt gehouden mogen de winkels in deze gemeente tot 10 uur geopend zijn. Zaterdagavond had op de Visch- markt alhier een meeting plaats van de S.D.A.P., waarbij de heer v. Deelen een propagandarede hield. De meeting trok zeer veel belang stelling. Aan het Wilhelminaplein heeft eenige avonden een evangelisatietent gestaan, die eveneens zeer veel belang stelling trok. AALST. Naar wij vernemen heeft de heer P. J. van Trigt bedankt als Voorzitten van de Oranjevereeniging. Vergadering van de Oranje vereeniging „Aalst" in café van A. Gijbe te Nederhemert op 25 Aug. 1932, des avonds te .7 uur (O.T.). De penningmeester n.b. opent de vergadering en dankt allen voor de getrouwe opkomst. (Waar is onze 2e Voorzitter gebleven). Hii deelt voorts mede, dat de secretaris geen notu len heeft opgemaakt, omdat in de vorige vergadering slechts heel wei nig over de Oranj evereen. zelve is gesproken. De heer Ruger vraagt waarom dan het weinige, dat over de vereen, is gesproken, niet is opgenomen. De penningmeester heeft hiertegen geen bezwaar, en zegt in 'tkort wat op de vorige vergadering is verhandeld. De leden gaan hiermede accoord. De penningmeester stelt vervolgens voor dit jaar geen oranjefeest te hou den, gezien de slechte economische omstandigheden. Na eenige discus sie gaan de leden hiermede accoord. Van den heer P. J. van Tricht. voormalig voorzitter der Oranjever eeniging is bericht ingekomen, dat hij als zoodanig bedankt. De pen ningmeester leest het stuk voor. De heer Ruger had een schriftelijk voorstel ingediend, art. 14 van 't reg lement zoodanig te wijzigen, dat bij ontbinding der vereeniging de aan wezige kasgelden vervallen aan het Burgerlijk Armbestuur van Aalst. De penningmeester is daartegen, mede vooral, daar verscheidene leden te Nederhemert wonen. Wordt besloten te laten zooals het fs. Verkiezing Voorzitter. Het bestuur beveelt als zoodanig aan den heer G. Vernooij. thans pen ningmeester. Deze wordt gekozen met 62 van de 105 uitgebrachte stemmen. De heer van Wijk verwierf 35 stemmen. De gekozene verklaart deze benoe ming te aanvaarden. De Voorzitter stelt vervolgens voor tot benoeming van een penningmees ter over te gaan, wegens zijn benoe ming tot voorzitter, wat den heer Ruger doet opmerken, dat dit niet mag, daar het niet was bekend ge maakt. De Voorzitter verklaart, dat dit wel mag, en stelt voor den heer G. Haasakker als zoodanig te benoe men. Deze verwerft 74 van de 103 geldig uitgebrachte stemmen, zoodat deze benoemd is. Daar de heer G. Haasakkêr com missaris was, is deze functie open gevallen, hiervoor beveelt het bestuur aan den heer C. Bouman, welke wordt benoemd met 67 van de 103 uitgebrachte stemmen. De heer Dufourné Lzn. verwierf 27 stemmen. (Het viel ons bii deze stemmingen op, dat het bestuur slechts 1 candi- daat stelde). Daar van de rondvraag geen ge bruik wordt gemaakt, sluit de Voor zitter met welterusten de vergadering. De voetbalvereeniging „Voor waarts" alhier, heeft tegen Zaterdag 3 September sportfeesten uitgeschre ven welke zullen worden gehouden, op het voebalterrern van genoemde vereeniging. Tevens zullen dan 's a- vonds een aantal wedstrijden wor den gehouden tusschen vereenigin- gen uit Aalst Brakel, Veen en Ne derhemert. Ofschoon de voetbalver eeniging wat de financiën betreft, er niet goed voorstaat, heeft het be stuur toch besloten, de entreegelden aan het plaatselijk crisis-comité over te maken. Zulk een wijze kan worden toegejuicht, en wij hopen dat dit na volging mag vinden. ANDEL'. De heer J. Bouman had bii het zwemmen het ongeluk, zoodanig zijn voet te verwonden, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. ALMKERK. De collecte alhier gehouden ten bate voor het Dorus-Rijkersfonds bracht ojpi iruim f19. J.l. Zaterdagmiddag speelde de korf balver een. A.K.C. alhier, een 2-tal wedstrijden tegen de vereeni- gingen te Dordrecht, beide wedstrij den eindigden in 't voordeel van Dor drecht. J.l. Vrijdagnacht brak boven deze gemeente een kort doch he vig onweer los, waarvan de bliksem insloeg in de betrekkelijk nieuwe wo ning woning v. d. heer P. de Vette welke tot den grond toe afbrandde, eenige huisraad kon nog worden ge red, mede ging ongeveer 30,000 pond hooi verloren. Alles was laag ver zekerd. De motorspuit dezer gemeen te was spoedig ter plaatse en wist door krachtig optreden de belendende gebouwen te behouden. AMMERZODEN. Met bijzonder veel genoegen kannen wij thans berichten, dat onze dorpsgenoot de heer D. Verlouw, dezer dagen de alles zins vereerende opdracht mocht ontvangen om bij gelegenheid van de aanstaande te Utrecht te houden bakkerij vakwedstrijden als jurylid te fungeeren. Deze aanstelling is ongetwijfeld het ge volg van de vele door den heer Verlouw (op nationale- en internationale wedstrijden behaalde) hoogste bekroningen, Onze fanfare „St. Secilia" die zooals bekend, voorheen gevestigd was in café „De Hopwaag" en na den aldaar in de maand Februari plaats gehad heb benden brand tijdelijk gevestigd was in het R.K. Bondsgebouw en café „De Roode Leeuw" besloot in haar laatste vergadering na lang wikken en wegen mede als gevolg van het niet meer opbouwen van café „De Hopwaag" zich te zullen gaan vestigen in het nieuw te bouwen café met bovenzaal van den heer M. de Raad in de kom onzer gemeente. HERPT. Bij het onweder in de nacht van Vrijdag op Zaterdag, sloeg de bliksem op de radio-atenne van Th. van Horen, waar door binnen eenige brandschade werd ver oorzaakt. Op meerdere plaatsen op de Hoogstraat werden de electrische leidingen gestoord. POEDEROrjEN. Bij besluit van den Minister van Defensie Vile Afd. No. 232 V van 25 Augustus j.l. is voor een jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend aan Hendrik van de Wete ring wegens persoonlijke onmisbaar heid. RAAMSDONKSVEER. Wegens ziekte werd aan dhr. Engelberts. onderwijzer aan de Veer- sche Chr. M.U.L.O.. 2 maanden zie kenverlof verleend. Tot lid van den Ring Land van Heusden en Altena C. N. W. Bond werd door de Afd. Raams- donksveer gekozen dhr. J. Waverijn alhier. Den landdag welke in het na burig Drimmelen a.s. Zaterdag na middag 2 uur gehouden wórdt uit gaande van het Ned. Evangeliesatie- werk der bijbeltent. Zullen als spre kers optreden: I. T. Blootshoofd en J. Buijze hoofd der Chr. school te DrimmelenDs. Snoeij Geref. Pred. 's GravenmoerDs. Guittart Herv. Pred. Raamsdonksveer Ds. de Bruijn Hooge-ZwaluwenDs. Strating Herv. Pred. te Oosterhout. Medewerking verleent de Gemengde zangvereen. „Excelsior" uit Raamsdonksveer. di recteur N. Snijders. UITWIJK. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag ontlastte zich hier een hevig onweer. In den boomgaard van de gebr. v. Vugt op den Giesen Eng werd een perenboom getroffen. Ongeveer een meter van den grond werd de stam totaal versplinterd. De stukken waren vijftig meter ver weggeslagen. De zware regen tijdns de bui verge zeld van hagel heeft ook nog schade aan de fruitboomen veroorzaakt. Niet alleen het fruit ,maar ook de jonge loten moesten het ontgelden. WOUDRICIIEM. Bii Kon. Besluit van 23 Au gustus 1932 No. 58 is op verzoek met ingang van 1 Nov. 1932 eervol ontslag verleend aan D. N. v. Mals- sen als directeur van het Post-. Tele graaf- en Telefoonkantoor alhier. Mej. L. van Straten alhier, slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma coupeuse. Donderdagavond j.l. werd door het Leger des Heils op het ter rein buiten de aanlegplaats alhier, een openlucht-samenkomst gehouden. Er was heel wat publiek aanwezig. Aan de af deeling Woudrichem e.o. der vereeniging tot bestrijding der tuberculose is over 1932 een rijkssubsidie toegekend van f427. Gedurende het tijdvak 19 tot en met 25 Augustus j.l. werden aan de vischmarkt alhier a zalmen aan gevoerd, ,waarvoor fi.20 tot f 1.30 per pond werd besteed. Aan de visch markt werd besteed voor dunne aal 19 tot 30 cent; snoek 40 tot 50 cent; bot 14 tot 20 cent en brasem 11 tot 15 cent per pond. WAALWIJK. Mej. BI. alhier, die Dinsdag bii een botsing van de duo van een motorfiets werd geslingerd, is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, over leden. Zaterdagmiddag Joreeg het 9- jarig zoontje van den heer Th. Ke tels een trap van een paard en kreeg daardoor zulke ernstige verwondin gen dat hii aan de gevolgen daarvan is overleden. Zaterdagnacht ontlastte zich boven onze gemeente een kort maar hevig onweer. Op den Capelschen weg, even voor „Sjo Versteijnen". werden 8 groote boomen ontworteld, wat oorzaak was. dat het verkeer daar eenige stagnatie heeft ondervonden. Geweldige stortregens gepaard gaande met een stevigen Z. W. wind, hebben aan de fruitboomen groote schade toegebracht. Ontzettend veel fruit is afgevallen. Maandagmorgen ontstond in de St. Chrispijnstraat alhier, brand in een blok woningen, bewoond door vijf gezinnen. In het blok is eveneens gevestigd de smederii van F. van Os en de kruidenierszaak van H. van Hilst. De brand, welke was ont staan in de middelste woning, be woond door J. R., nam zoo snel in omvang toe, dat, hoewel de stoom- brandspuit direct aanwezig was, er aan blusschen niet te denken viel. Door een waker van den nachtveilig heidsdienst, die ter plaatse passeer de, toen een vlam uit het dak sloeg, werden de bewoners, waarvan de meesten nog in bed lagen, gewaar schuwd. Voor 1933 zal inplaats van voor f44.266, zooals in 1932. dek king gezocht moeten worden voor rond f73.000. Om hierin te slagen zal wijziging van de bestaande belas tingheffing, zoowel voor de gem. fondsbelasting als voor de personeele belasting noodzakelijk zijn. Het is n.l. niet mogelijk de indeeling der ge meente in de ie klasse voor de ge meentefondsbelasting te handhaven. Noodig zal het zijn de gemeente in te deelen in de 3e klasse voor de gemeente-fondsbelasting. in de eerste plaats, omdat dit de meest billijke wijze is om de beschikking te verkrijgen over de noodige fondsen maar tevens omdat de kosten voor noodzakelijk levensonderhoud niet onaanzienlijk zijn gedaald. Wijziging van de klasseindeeling voor de gem. fondsbelasting alleen geeft echter niet zooveel verhooging van inkom sten dat naar geen andere dekkings middelen behoeft te worden uitge zien. Vandaar dan ook dat, om de f73.000 te dekken, het aantal op centen op de gem. fondsbelasting zal moeten worden opgevoerd tot 80 en de opcenten op de hoofdsom der personeele belasting tot 130. Door indeeling der gemeente in de 3e klasse voor de gem. fondsbelas- lasting en de verhooging van het aantal opcenten op deze belasting en op de personeele belasting resp. tot 80 en 150, wordt een opbrengst ver kregen van rond f 74000.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2