LET OP! Drogisterij Firma COOPS, Oil inier Beslaat uil 3 Blaten WATTEN, volgens Prof. van Bruns. gw»me». ZWACHTELS HYDROPHIL Gasthuisstr. 62 - GORINCHEM - Tel. 264. PRIMA 40 cent per pond Agentschap van de Atnsterdantsche Bank fl.VAmsterdam. ^TTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTTrK Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN Wettelijke regeling van den huisarbeid. Htiiisenlaisf!. rs Nederlandsche E H Fabrikaatweek. No. 5258 Vrijdag 2 September 1932. 4 cM. 6 cM. 8 cM. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct. verschijnende nummers GRATIS 1and van altena Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. 10 gram 25 gram 50 gram 100 gram 250 gram 6 cent 5 cent 10 cent 15 cent 25 cent 7 cent 9 cent 60 cent 10 cM. 12 cent Vanaf het oogenblik, dat de Inter nationale Arbeidsconferentie van 1927 zich heeft ingelaten met het vraagstuk van den huisarbeid, heeft het in ons goede vaderland niet ontbroken aan pogingen, om de schaduwzijden, welke aan den huisarbeid zijn verbonden, weg te nemen. Wel is het een feit, dat de huisarbeid d.i. dus loonarbeid, verricht buiten de inrichting van den onderne mer in de woning van den arbeider, veel minder voorkomt dan vroeger het geval was, maar toch komt zij nog voor en i n sommige streken nog in belangrijke mate op het platteland (manden maken, matten vlechten, band- schillen, biezen vlechten enz.) en in be paalde industrieele bedrijven (kleerma kers, naaisters, groenten schoonmakers, schoenmakers, klompenmakers enz.) Begrijpelijk en verklaarbaar is liet dus alleszins, dat onze regeering haar aandacht aan dit vraagstuk heeft ge schonken en na behandeling van een voor-ontwerp van wet in den Hoo- gen Raad van Arbeid, thans met een wetsontwerp bij de Tweede Kamer komt. Wanneer wij den tekst van het ont wierp en de daarbij behoorende memo rie van toelichting nagaan, dan zien we, dat de regeering de bestrijding van den huisarbeid op tweeërlei grond slag wil laten rusten. Primo is de regee ring van oordeel, dat door de vaststel ling van minimum-loonen voor bepaal de soorten van huisarbeid deze zullen ophouden te bestaan en secundo be oogt de regeering het aan huisarbeid klevende gevaar van hygiënischen en socialen aard tegen te gaan door zul- ken arbeid slechts onder bepaalde voor waarden toe te laten. Omtrent de mogelijkheid om door minimum loonsbepalingen de arbeiders op het platteland te helpen, koesteren wij gegronden twijfel evenals over de mogelijkheid om b.v. vrouwen, diesnij- boonen afhalen, naar de conservenfa- brieken te drijven. Het doet ons daarom genoegen, dat we in artikel 9 lid 4 le zen dat de minister, gehoord de in te stellen huisarbeidscommissies, alleen dan tot vaststelling van loonbepalin- gen zal mogen overgaan, indien de voor den betreffenden huisarbeid be taalde vergoeding buitengewoon laag is en het niet mogelijk is, daarin door eene collectieve arbeidsovereen komst afdotende verbetering te brengen. Hiermede wordt weliswaar niet uit drukkelijk vastgesteld, dat de minimum- loonien een bepaald levensonderhoud noodzakelijk moeten maken, maar wel volgt uit die redactie van artikel 9, dat de .meerderheid geen loonsbepalin gen 'in het leven mag roepen, indien die loonen niet buitengewoon laag zijn, waaruit volgt, dat door het overheids ingrijpen alleen de misstand van de ver beneden het normale loonpeil lig gende Vergoeding in den betrokken tak van "huisindustrie moet worden opge heven. Wat aangaat het in het leven roepen van bepalingen betreffende de plaatsen waarin huisarbeid wordt verricht, de ze moeten gerechtvaardigd zijn, door dat de bestaande toestand gevaar voor de gezondheid, de zedelijkheid of het leven oplevert. Deze bepaling is van buitengewoon 'groot belang, omdat ar tikel '3, hetwelk deze bepaling bevat, ook betrekking heeft op het gebied buiten de eigenlijke huisindustrie en dus ook slaat op het zelfstandige klei ne bedrijf (b.v. sigaren maken, man den maken enz.), waarin zich soort gelijke misstanden als bij huisarbeid vooy 'een ondernemer voordoen. A. 13 AAI J ENS BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - De vraag rijst op wie de verantwoor delijkheid voor naleving van voorschrif ten van soc. en hygiënischen aard (art. 3) moet worden gelegd. In't voor-ontwerp van Wet was deze verantwoordelijkheid geheel op de schouders van den werk gever gelegd, een voorschrift dat abso luut onhoudbaar was. Men kan nu een maal van een mandenfabrikant niet eischen, dat hij geregeld in de wonin gen van de talrijke huisarbeiders na speurt, of de door de overheid gege ven voorschriften worden nageleefd. Zullen noodzakelijk geachte waschge- legenheden in stand worden gehouden? Zal op de vereischte wijze aan licht en lucht het toetreden mogelijk wor den gemaakt? Kortom, zal de huisar beider de in zijn belang getroffen maat regelen ook werkelijk naleven? Aange nomen mag worden, dat zulks in vele gevallen te wenschen zal overlaten, re den waarom controle uitermate ge- wenscht is. Maar van den werkgever kan men niet eischen, dat hij óf zelf óf een zijner bedienden een taak vervult, die zoo blij uitstek van openbaar belang is, dat niemand anders dan de overheid haar kan vervullen. Gelukkig heeft de regeering in haar wetsontwerp een beperkte aansprake lijkheid van den werkgever beli chaamd. Deze zal er allereerst voor te zorgen hebben, dat voor zijn onder neming geen huisarbeid wordt verricht, welken de algem. maatr. v. bestuur ver biedt; voorts ,dat de niet verboden huis arbeid in overeenstemming met de ge geven voorschriften kan worden ver richt, dat dus werklokalen, werktui gen, waschgelegenheden enz. aanwe zig z ij n, die voldoen aan de wettelij ke voorschriften. Op den huisarbeider daarentegen rust de verantwoordelijkheid', dat de huisar beid dan ook werkelijk in overeen- stemminrr met de wettelijke voorschrif ten plaan; heeft. Hij zal dus o.m. aan sprakelijk zijn voor het gebruik van woon- of slaapvertrekken als werkruim te, wanneer een behoorlijk werklokaal aanwezig is, en ook voor de inacht neming van bepaalde zindelijkheids maatregelen (reiniging werklokalen, ge bruik werkgelegenheid enz.). De huisarbeider zelf kan thans met den strafrechter in aanraking komen, indien hij de in het belang van den onsument en ook van hem zelf en zijn consument en ook van hem zelf en zijn gezin getroffen hygiënische maatrege- In dit verband moge er op worden gewezen, dat een huisarbeider ook ver plicht wordt de voorschriften betref fende minimumloonen na te leven, zoo er voor bij hem werkende hulparbei ders vastgesteld mochten zijn. Op den werkgever rust te dien aanzien geen aansprakelijkheid. Door een en ander is naar ons gevoelen wel een gelukkige oplossing van de verdeeling van de aansprakelijkheid in de wet verkregen. Een aardige proef wil de Regeering nemen met betrekking tot het voorzit terschap van huisarbeidcommissies. In stede van aan deze paritair saamge- stelde colleges een buitenstaander als voorzitter op te dringen bepaalt het ontwerp, dat in den regel een werkge ver en een arbeider bij toerbeurten het voorzitterschap zullen vervullen. Alleen als de huisarbeidcommissie het wenscht kan de minister een derde als voorzitter aanwijzen. Ongetwijfeld heeft het ingediend ontwerp van wet groote beteekenis en vooral omdat het een eersten stap zet op het gebied van de wettelijke loon- bepaling. Het geschiedt om buitenge woon lage loonen met name inde huis industrie te voorkomen, wat dus een sociaal motief is, dat zeker niet van beteekenis is ontbloot. Waar huisarbeid in onze streek nog zoo veelvuldig voorkomt, daar meenen wij, dat het vorenstaande velen belang kan 'inboezemen. KAPITALE BOERDERIJ AFGEBRAND. De kapitale boerderij van den veehouder Battem, staande nabij het z.g. Wormer sluisje in de gemeente Wormer is een prooi der vlammen geworden. De brand werd door een voorbijganger ontdekt, die de bewoners, die zich reeds ter ruste hadden begeven, waarschuwde, waarop zij zich in veiligheid konden stellen. Een brugwacht had inmiddels de brandweer gewaarschuwd, die spoedig met vier motorspuiten ter plaatse was. Met zeven stialen tastte men het vuur aan. Daar het perceel slechts langs een smal voetpad te bereiken was, werd het blusschings- werk zeer belemmerd. Slechts de paar denstal kon behouden blijven. De schade, welke op ongeveer f 10.000 wordt geschat, wordt door verzekering gedekt. O— AUTOBUS VERONGELUKT. Een autobus, die Zondagmiddag uit Egmond aan Zee vol passagiers naar Alkmaar vertrok, is dicht onder Egmond door het breken van een stuurstang ver ongelukt. De chauffeur kon de auto niet meer op den weg houden en de autobus kwam met de passagiers in een naast den weg gelegen sloot terecht. De passagiers konden zich door het dak van de autobus redden. Verschillende inzittenden waren evenwel door het breken van de ruiten door glasscherven gewond. De auto is later gelicht. O— BOOTJE OMGESLAGEN. Op de Vliet te Leidschendam is een 5. j). Catkknyzn Co's Bank KV. telbf. No. is Raamsdcnksveer. Verstrekt Handelscredleten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA bootje, waarin drie jongens zaten, doordat zij gingen stoeien, omgeslagen. Twee van hen konden zich zwemmend redden de 15 jarige B. uit Scheveningen verdween in de diepte. Na een uur dreggen heeft de politie zijn lijk opgehaald. De Drogisterij 3 A. VERSCHUUR-B AERT 3 Botermarkt 72 HEUSDEN, ♦3 etaleert gedurende de Neder- landsche Fabrikaatweek (30 Aug.7 Sept. 1932) met: VERBANDWATTEN VERBANDGAAS VERBANDTROMMELS UITVOERING CRISISPACHTWET. Een adres van het Friesch Grondbezit. Het hoofdbestuur van de vereeniging „Het Friesch Grondbezit" heeft aan de minister van justitie en van oeconomische zaken en arbeid, verzocht, maatregelen te nemen, waardoor een spoedige uitvoe ring van de crisis-pachtwet 1932 bevor derd wordt. Het wijst in zijn adres op het feit, dat bij de kantongerechten in Friesland plm. 2000 verzoekschriften door pachters zijn ingediend ter verkrijging van geheele of gedeeltelijke ontheffing van pachtbetaling, verschenen 1 Mei j 1., waar door de kamers van crisispachtwetten straks worden overladen met werk en het een langen tijd zal duren voordat over deze gevallen is beslist. En aangezien de verplichting tot betaling van den pacht- termijn wordt opgeschort, ontvangen vele verpachters geen pacht en komen hierdoor in groote financieele moeilijkheden, wijl ze hieruit moeten betalen hun vaste lasten alshypotheekrente, waterschaps- en polderlasten e.d. Adressant dringt er op aan om a. ten spoedigste de leden van de kamers van crisis-pachtzaken te benoemen b. aan de kantongerechcen tijdelijk betaalde hulpkrachten aan te stellen, opdat een snelle afdoening bevorderd worde. O— FELLE BRAND TE HEERENVEEN. Een blok woningen verwoest. Dinsdagnacht werd brand ontdekt in een blok woningen, bewoond door drie gezinnen en waarin tevens een groenten- en turfpakhuis is gevestigd. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat de pakhuizen spoedig één vuurzee waren en de vlammmen oversloegen naar de woning van den heer Van der Meulen. Dit gezin, waarvan de vrouw ziek te bed lag, moest zich in nachtgewaad in veiligheid brengen, terwijl eveneens de familie Mekkes met spoed een goed heenkomen moest zoeken. De familie Hielkema, wier woning vlak naast de brandende perceelen is gelegen, moest door het kelderraam het huis ver laten daar de vlammen hoog tegen de voordeur op laaiden en zij langs dezen weg hun woning niet konden verlaten. Om 4 uur in den morgen, nadat men de muren van de brandende perceelen omver had gehaald, is men den brand, die om 2 uur 's nachts is uitgebroken, meester geworden. De schade van alle eigenaars wordt door verzekering gedekt. O— DE DIEFSTAL VAN JUWEELEN TE 's GRAVENHAGE. Drie verdachten gearresteerd. In den opzienbaren diefstal van ruim 2 ton aan juweelen enz. in de appar tementen van dr. ir. Philips in een flat gebouw aan de Van Hogenhoucklaan te 's Gravenhage, blijkt de laatste dagen meer licht te zijn gekomen. Zooals men weet was op aanwijzing van dr. Ph. een gewezen huisknecht gearresteerd, die evenwel hardnekkig ontkende iets met de zaak uitstaande te hebben. Aan gezien de politie niet over voldoende aanwijzingen beschikte, stelde zij den man, die Oostenrijker is, ter beschik king van den vreemdelingendienst. De politie zette echter haar onderzoek voort en als resultaat hiervan is zij er dezer dagen toe overgegaan den gewezen huisknecht opnieuw als verdachte in deze zaak te betrekken, terwijl zij'even eens twee andere Oostenrijkers, een schoenmaker uit Den Haag en een kunstschilder uit Rotterdam, als ver dacht van medeplichtigheid arresteer de. Alle drie verdachten zijn in het huis van bewaring ingesloten en op vorde ring van den officier van justitie heeft thans de Haagsche Rechtbank hun ge-, vangenhouding bevolen. Voor den huis-: knecht en voor een der medeverdachten treedt als raadsman op mr. E. Moresko. O— WERKTIJDEN AUTOBUSCHAUFFEURS. In het Staatsblad is afgekondigd een Kon. Besluit tot nadere wijziging van het K.B. van 31 Juli 4880, houden de bepalingen ter verzekering van de veiligheid der reizigers met openbare middelen van vervoer. Hierbij wordt o.m. bepaald, dat een diensttijd van een bestuurder van een autobus niet meer mag bedragen dan 40 uur, met deze uitzondering, dat éénmaal gedurende elke kalenderweek een dienst tijd ten hoogste 4 2 uren mag bedragen. De gezamelijke duur van de diensttijden en gedeelten van diensttijden van een bestuurder van een autobus mag per kalenderweek niet meer dan 55 uren bedragen. Een bestuurder van een autobus moet tusschen twee opeenvolgende diensttijden een onafgebroken rusttijd van tenminste 12 uren genieten met deze uitzondering, dat éénmaal gedurende elke kalenderweek met een onafgebroken rusttijd van ten minste 40 uren kan worden volstaan. Een bestuurder van een autobus moet elke kalenderweek op zijn standplaats een rustdag ten minste 30 uren genieten. Zoodanige bestuurder moet ten minste éénmaal in elke 4 opeenvolgende kalen- derweken een rustdag op Zondag genieten. Voorts wordt verboden in een autobus te rooken. Deze bepalingen treden 2 October a.s, in werking. O— MISSTANDEN BIJ DE STAATSLOTERIJ. Van verschillende kanten wordt de aandacht gevestigd op het opzettelijk vasthouden der loten, gedurende de eers te vier klassen, door vele collecteurs en debitanten. Na de vierde klassen komen de bekende advertenties voor het aan bieden van loterijbriefjes en dan eerst kan Jan Publiek deze voor ruime mate krijgen, als het risico van de nieten is aangebroken. De uitgifte door eigen ambtenaren op de postkantoren zou de Staat f 400.000.- doen besparen. o— voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard ABRIKOZEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1