m m ÉH ÜI 1m. V m HF 5 Hi PP in PP üf s lÊii s H! Hf s Hf lü ÉH HP pp HP m pp as» DAMRURRIEK. Marktberichten. Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOUDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreflende aan bovenstaand adres te richten. We maken thans een aanvang met een serie combinatie- en slagzetten, welke in het practische spel kunnen worden toegepast. We beginnen met de gemak kelijkste. De bestudeering van deze serie geeft den waarborg, dat men tegenover geroutineerde spelers niet voor verras singen komt te staan. 1. 33—28 2. 29-33 3. 32X21 4. 31X22 5. 28X19 6. 35X24 No. 1. De Haarlemmer." 18—22? 22—27 17X27 19—23 17X30 20X29 I No. 2. 1. 33—28 18—23 2. 39—33 12—18 3. 44—39? 7—12 4. 31—26 20—25?? 5. 28—22 1! 17X28 A 6. 33X22 18X27 7. 32X21 16X27 8. 34-30 25X34 9. 40X161 A. op 1822 volgt 32X21 16X27 3430 25X34 40X16 1 No. 3. 1. 32—27 18-23 2. 34-30 20-24 3. 31 26 12—18 4. 39—34 7—12?? 5. 26-21 I 17X26 6. 27—22 18X27 7. 37—31 26X37 8. 41X21 16X27 9. 33—29 24X33 10. 38X16 11 Stand na 38X16 van Wit WZ&A i i' ma 'ma am Wak Om/, w m vzm INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik U onderstaan de wel in Uw veelgelezen blad te willen opnemen, waarvoor ik U bii voorbaat mijn hartelijken dank be tuig. In Uw nummer van Woensdag i.l. wordt door iemand, die zich ,,een sportvriend durft noemen een in gezonden stuk geplaatst naar aanlei ding van de door de voetbalvereen. „Sparta" gehouden seriewedstrijden. Hoewel het niet onze gewoonte is op allerlei „gepraat" en „geschrijf" te antwoorden, maken we voor dit maal een uitzondering, aangezien zich hier „een sportvriend vermeet den goeden naam van onze vereeniging aan te tasten. In de eerste plaats dan zij mede gedeeld, dat wij van den „anoniemen schrijver" geen hoogen indruk heb ben gekregen. We hadden van een „sportvriend" en iemand, die boven zijn ingezonden stuk „Sportiviteit" plaats, meer verwacht dan een stuk je, dat we gevoeglijk kunnen qualifi- ceeren als „schandelijke insinuatie's" van het begin tot het eind. De schrij ver schijnt met de waarheid op zeer gespannen voet te leven en stelt de zaken „scheef en onwaar" voor. Een ieder, die dit dan ook heeft gelezen, en de seriewedstrijden heeft gevolgd, zal dan ook gewis na het lezen daar van het hoofd hebben geschud en zich hebben afgevraagd, hoe durft de schrijver van een dergelijk „unfair stukje" zich tooien met den naam van „sportvriend" en hoe durft hii spreken van sportiviteit. Uit heel het samenraapsel blijkt ten duidelijkste, dat „sportiviteit" hem vreemd is en dat het enkel in zijn bedoeling ligt „Sparta" een hak te zetten. Uit het ingezonden stuk blijkt het karakter van den inzender zonneklaar. Maar ter zake. Wat is de oorzaak van dit „geschrijf" Door de voetbalvereen. „Sparta" werden eenigen tijd geleden serie wedstrijden georganiseerd. Voor deze wedstrijden werd, zooals dit gebruike lijk is en volkomen terecht, een regle ment vastgesteld. De deelnemende vereenigingen, waaronder ook „Zwa luwen" uit Brakel gingen volkomen met dit reglement accoord en ver klaarden zich bereid onder de bepa lingen van dit reglement aan de serie wedstrijden deel te nemen. Bij loting (eerlijker kan het niet) werd uitge maakt, dat „Zwaluwen" moesten spe len tegen „Sparta". Aanvankelijk wa ren „Zwaluwen" in de meerderheid en wisten een voorsprong te ver krijgen van 2o. Na de rust keer den echter de kansen en „Sparta" wist tenslotte met 32 te winnen. Toen begon echter het spectakel. Van de zijde der voetbal vereen. „Zwaluwen" werd ni. beweerd, dat de scheidsrechter te lang had laten spelen. De grensrechter van „Zwalu wen" protesteerde, terwijl hii tevens den scheidsrechter opmerkzaam had gemaakt, dat z.i. de speeltijd was verstreken. De scheidsrechter heeft zich echter niet aan den grensrechter van Brakel gestoord. En volkomen terecht. Niet de grensrechter, maar de scheidsrechter heeft te beslissen. Tegen deze beslissing van den scheidsrechter nu wordt door „Zwa luwen" met kracht geageerd. Hoe is het mogelijk vragen we ons af. Voor ons staat het vast. dat er niet te lang is gespeeld. Wii gaan vol komen met de beslissing van den scheidsrechter accoord en slechts „de grensrechter" v. „Zwaluwen" schijnt te hebben opgemerkt, dat de speeltijd verstreken was. Wel zonderling. De stand was 22 en „Sparta" voort durend in den aanval en voor het Zwaluwen-doel. Dat geeft te denken. Ook volgens het reglement waar mede „Zwaluwen" accoord zijn ge gaan is de beslissing in alle opzichten volkomen eerlijk en correct. Immers er is uitdrukkelijk in het reglement bepaald, dat de uitspraak van den scheidsrechter voor beide partijen bindend is. Beroep is dus ten eener- male uitgesloten. En omdat „Sparta" het protest aan de hand van het reglement moest afwijzen, durft deze „Sportvriend sareastisch en laf de verdachtmaking neer te schrijven, dat het reglement alleen niet voor „Spar ta" gold. „Sparta" heeft het regle ment volkomen gehandhaafd. „Spar ta" had daarenboven niet het recht aan de uitspraak van den scheidsrech ter te tornen. Deze had te beslissen en niet de voetbalvereen. „Sparta". Doch „sportvriend" had vermoedelijk liever gezien dat „Sparta" het regle ment had verkracht, door op het pro test in te gaan. Dan zou hii vermoe delijk niet hebben gerept van het niet naleven van het reglement. Na tuurlijk niet. „Sportvriend" gewaagd vervolgens van de zondelinge beslissingen van den scheidsrechter. De uitschrijvende vereeniging heeft, behalve het protest van „Zwaluwen", geen enkel klacht dienaangaande vernomen. Ja sterker, de andere deelnemende vereenigin gen, waren vol lof over de leiding van den scheidsrechter, die tot een der beste uit deze streek mag wor den gerekend. Maar „Sportvriend heeft zooveel gezien of meenen te zien, wat andere toeschouwers is ontgaan, dat het geen verwondering wekt, dat hij alleen, .(waar dan ook alleen) de fouten van den scheids rechter heeft geconstateerd. Hii schijnt ondertusschen niet alleen een „sportvriend te zijn, maar ook het spel tot in de finesses te kennen. We geven hem in overweging zich verder in deze richting te ontwikke len. Volgens „sportvriend eindigde de 2e wedstrijd in een vechtpartij. We willen in de eerste plaats evenwel opmerken, dat „Sparta" hier niet speelde, doch „N.Ó.A.D." uit Wijk en „Voorwaarts" uit Aalst. Geniepig tracht hij ook dit op rekening van „Sparta" te schuiven. Tevens evenwel een steek onder water aan het adres van „N.O.A.D." en „Voorwaarts". Dit zullen volgens de meening van „sportvriend" ook wel geen „faire spelers" zijn. Immers hii schrijft over de seriewedstrijden als „over een treurige vertooning" en „uitwas sen der port" en ook deze hebben daaraan deelgenomen. Enkel „Zwa luwen" schijnt op volkomen correcte wijze te hebben gespeeld. De andere deelnemende vereenigingen niet. Wel „sportief", geachte „sportvriend". Wat de vriendschappelijke wed strijd HeusdenKaatsheuvel betreft wii hebben den indruk gekregen, dat deze op zeer kameraadschappelijke wijze is verloopen. Ook de voorstelling van den wed strijd SpartaVoorwaarts is onge rijmd. Steeds heeft „Sparta" op buiten gewoon aangename en vriendschappe- lijken voet gestaan met „Voorwaarts" uit Aalst en dat is ook in dezen wed strijd zoo geweest. Ook thans is de verstandhouding nog uitnemend. Trouwens „Voorwaarts" was over de seriewedstrijden en de leiding vol komen tevreden. „Voorwaarts" heeft getoond tegen verlies te kunnen. Dat is sportief. Resumeerende kunnen we zeggen, dat alle deelnemende vereenigingen en ook het talrijk publiek tevreden waren over de seriewedsrijden. Her haaldelijk is ons dit verzekerd. Ook door spelers en toeschouwers uit an dere gemeenten. Alleen „sport vriend en „Zwaluwen" waren niet tevreden. Dit is hun zaak. doch dan moet eerstgemelde niet door „min derwaardig geschrijf" trachten de voetbalvereen. „Sparta" in discrediet te brengen. Een echte „sportman" zal zoo iets nooit doen. Een echte sportmanzal. indien er aanleiding mocht zijn tot klachten, op andere wijze trachten de zaak in het reine te brengen. Dergelijk geschrijf tee kent niet alleen den persoon, die het schrijft, doch stelt ook de Ver eeniging, waarvoor hii meent te moe ten optreden, in een verkeerd dag licht. Geachte sportvriend wii werpen uwe verdachtmakingen verre van ons. Ze kunnen ons niet deeren. Onze ver eeniging staat daarvoor te hoog. Ook gij, onbekende sportvriend zijt niet in staat de eer van „Sparta" weg te nemen. We geven U echter den welgemeenden raad in het vervolg ook bii het schrijven van ingezonden stukken eerlijkheid te betrachten. Eerlijk duurt het langst. Dit is en blijft waar. ook voor U. De Voorzitter der v.v. „Sparta". Andel, 26 Aug. 1932. 's HERTOGENBOSCH, 31 Aug. Op de markt van heden waren aange voerd 2280 stuks, 1269 stuks hoornvee, 890 biggen, 20 zeugen, 26 schapen of lammeren en 78 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f440 tot f200 per stuk Kalfvaarzen 120 180 Magere Ossen „n qf) en Koeien 1JU Vette Ossen en) le kw. 2630 p. pond Koeien 2e 2026 Pinken van f 50.tot f 120.p. st. Zeugen 30.55. Biggen 5.— 10.— 8.- Schapen 8.14. Lammeren Aanvoer zeer groot. Handel zeer lui, lagere prijzen vooral vetvee, Kalfkoeien en vaarzen fïauwen handel, lagere prijzen. Pinken handel stil, magere ossen en koeien handel zeer slecht. Biggen als vorige week, zeugen gedrukt. Schapen en lammeren stil Afloop der markt slecht met terugloopende prijzen. GORINCHEM, 29 Aug. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 33.882 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.50f 4.20 Eendeneieren f3,10f3.30 Jongehennen eieren f2.20f2.40 per 100 stuks. ZALTBOMMEL 30 Aug. Op de heden gehouden weekmaikt waren aangevoerd 30 biggen, prijs van f49; 42000 eieren, prijs perstukS1^ a 41/i cent720 K.G. boter, prijs per 1/i K.G. roomboter f 0.85, boerenboter f 0.90. Vergadering van den Raad der ge meente ANDEL op 26 Aug. 1932. Voorzitter! EdelAchtb. Heer Van der Schans. Secretaris WelEd. Heer B. van Andel. Tegenwoordig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering met gebed. De notulen van de vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vastge steld. Ingekomen stukken Op de verordening regelende de eischen van benoembaarheid en bezoldiging van de gemeenteveldwachters, welke in de vorige vergadering was vastgesteld, zijn door den Commissaris der Koningin eenige opmerkingen gemaakt met ver zoek om de artikelen 34 en 40, le en 3e lid, in overeenstemming met die op merkingen te wijzigen. De Voorzitter stelt voor om de arti kelen 4 en 4(1, le en 3e lid te wijzigen, zooals door den Commissaris wordt voor gesteld, maar artikel 3 ongewijzigd te laten, wat na eene korte bespreking met algemeene stemmen geschiedt. Op de ingezonden verordening inge volge de winkelsluitingswet is de aan merking gevallen dat alleen wordt toe gestaan om de winkels in afwijking van die wet open te houden tot 9 uur nam. gedurende den wettelijken zomertijd. Met algemeene stemmen wordt de verorde ning in dien zin gewijzigd. Goedgekeurd wordt de rekening der Gezondheidscommissie te Heusden over 1931, terwijl op de begrooting dier Com missie voor 1933 als aandeel dezer ge meente in de kosten dier Commissie voorkomt f 54.60, welk bedrag op de be grooting voor 1933 zal worden gebracht. Door Ged. Staten zijn enkele aanmer kingen van administratieven aard ge maakt op de gemeente-rekeningen van 1931, welke door Burg en VVeth. zullen worden beantwoord. Op voorstel van B. en W. wordt de gem.begrooting voor 1932 gewijzigd inge volge de uitvoering van art. 22 der Cri- sis-Zuivelwet, in ontvangst en uitgaaf op een gelijk bedrag van f526 50. Aanbieding van het gemeenteverslag over 1931, welk verslag voor de leden ter inzage wordt gelegd. Aanbieding der gem.begrooting en die van het G.E.B. voor 1933. Tot leden der Commissie van onder zoek worden door den Voorzitter aange wezen de leden Van Houwelingen en Van Wijgerden, terwijl de overige leden bij dat onderzoek kunnen tegenwoordig zijn. Het lid Hoesen had vernomen, dat in de werkverschaffing in den Biesbosch nog geen f 12 per week kon worden ver diend, wat spr. toch wel wat weinig vindt. De Voorzitter zegt, het loon is 24 cent per uur plus 75 cent rij wiel vergoeding per week en kindertoeslag. Bij het na zien der loonlijsten blijkt dan ook dat zij gemiddeld ruim f 12 per week ver dienen. Het lid Hoesen vraagt waarom de straatverlichting nog niet brandtde laatste avonden is het nogal donker. De Voorzit» er zegt dat het de gewoonte is om met September, als er geen maan licht is, met de straatverlichting aan te vangen, en nu wij het gegarandeerde bedrag aan de P.N.E M. voor stroomaf- name te boven gaan, is het niet aan te bevelen om van de ovengenoemde ge woonte af te wijken. En niemand meer het woord verlan gende, sluit de Voorzitter deze vergade ring. Openbare vergadering van den Raad der gemeente OUDHEÜSDEN, op Dinsdag 30 Augustus 1932, voor middag half twaalf ure. Voorzitter EdelAchtb. Heer Mr. v. d. Heijden. Secretaris WelEd. Heer v. Liempt. Afwezig de heer v. Lieshout. De Voorzitter opent de vergadering met den Christelijken groet. De Secretaris leest daarna de notulen der vorige vergadering, die worden goed gekeurd. Ingekomen stukken a. Besluit van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de ver ordening op het agentschap der arbeids bemiddeling. b. Besluit van Gedep. Staten, waarbij goedkeuring wordt verleend aan het Raadsbesluit tot wijziging der gemeente- begrooting voor 1932. c. Kon. besluit van 16 Juli 1932, waarbij goedkeuring wordt verleend aan de verordeningen, regelende het verlofs- en vergunningsrecht. d. Brief van Gedep. Staten, betref fende de uitwoning gemeente-ontvanger, met toezending van het Kon. besluit, waarbfj goedkeuring aan deze uitwoning wordt verleend. Gedep. Staten dringen in hun schrij ven tevens aan, om de uren vast te stel len waarop de gemeente-ontvanger voor de ingezetenen op het gemeentehuis te spreken is. B. en W. stellen voor, hiervoor aan te wijzen Woensdag- en Donderdagmorgen van 10 tot 12 uur en bij verhindering op deze dagen, Maandag en Zaterdag tijdens dezelfde uren Met algemeene stemmen wordt dit voorstel goedgekeurd. Voorstel van B. en W tot vaststelling van de pensioengrondslagen van J. van Heijst. Deze grondslagen worden gesteld: voor het gemeente-ontvangersambt op f 630, als Ambtenaar van den Burger lijken Stand op f 30, als correspondent voor de arbeidersbemiddeling op f 50. Voorstel van B en W. tot belasting- verhooging. De Voorzitter zegt, dat, zooals hij in de vorige vergadering reeds heeft mede gedeeld, de gemeente-financiën, om een sluitende begrooting te krijgen, nopen tot belastingverhooging. De opcenten op de personeele belasting zullen ge bracht moeten worden van 100 op 200, de opcenten op de gemeentefondsbelas ting op 1(0, die voor de vermogensbe lasting van 25 op 50. B. en W. advi- seeren met tegenzin voor deze verhoo ging, doch zij zien geen kans, de be grooting op een andere manier sluitend te krijgen. Het eenige waarop bezui nigd zou kunnen worden, zijn de sala rissen der gemeente-ambtenaren en daar over heeft de Raad niets te zeggen. Het rapport Weiter adviseert tot een alge meene salarisverlaging. Zoodra dit advies door de Regeering wordt opgevolgd, zul len B. en W. terstond met een voorstel komen. Waar de Raad over de jaar wedden van Burgemeester, Secretaris en Ontvanger niets heeft te zeggen, zou het onbillijk zijn, de salarissen van die amb tenaren waarvoor de Raad de salarissen wel vaststelt, nu reeds te verlagen Wat de belastingheffing betreft, het zal noodig zijn, dat de opcenten op de personeele belasting in deze vergadering reeds wor den vastgesteld, opdat deze verhoogiog op 1 Januari in werking kan treden. De andere twee voorstellen kunnen nog wel wachten tot na de vaststelling der be grooting. De heer v Vugt vindt de verhooging nog al groot en de verhooging tot 200 opcenten op de personeele belasting, tegenover slechts 50 op de vermogens belasting, onbillijk De Voorzitter antwoordt, dat niet hoo- ger dan tot 50 opcenten voor de ver mogensbelasting kan worden gegaan. De heer De Baay vraagt, of er niet op een andere manier een oplossing te vinden is b.v. door het aangaan van een geldleening. De Voorzitter zegt, dat het een zeer onjuist beleid zou zijn, nu lasten op de gemeente te leggen, terwijl men niet weet, wat 1933 en 1934 zullen brengen Als men nu reeds gaat leenen en men zou dan in 1935 een leening noodig heb ben, dan zou het best kunnen gebeuren, dat de gemeente niet meer geleend kon krijgen. Bovendien vreest spr., dat Ge. dep. Staten een dergelijk besluit niet zouden goedkeuren. Met algemeene stemmen wordt hierop het voorstel van B. en W. aangenomen. Aanbieding gemeente-begrooting 1933. Deze zal de leden ter inzage worden ge zonden, waarna ze in de Volgende ver gadering in behandeling zal worden ge nomen. Bij de rondvraag informeert de heer Mook, of de pachters der gemeente-lan- derijen, geen vermindering krijgen. De Voorzitter zegt, dat men uit de notulen heeft gehoord, dat B. en W. met voorstellen tot verlaging willen wachten, omdat de pacht toch eerst in het laatst van December betaald behoeft te worden. De heer v. Vugt zou maar spoedig afhandelen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. zoo spoedig mogelijk met een voorstel zullen komen, doch ze willen eerst zien, hoe of het loopt. De heer Mook vraagt, hoe het staat met de werkloozen; moeten deze voor één gulden per dag blijven werken De Voorzitter antwoordt, dat het loon gedurende den zomer op f 1.is ge bracht, tegen den winter zal het weer worden verhoogd. De heer Mook zegt, dat, als vandaag of morgen de bakkers en de winkeliers niet langer poffen, dan verschillende menschen naar het Armbestuur zullen moeten. De Voorzitter merkt op, dat B. en W. elk geval afzonderlijk beoordeelen en ook ernstig overwegen, om de loonen te verhoogen, doch men heeft ook rekening te houden met de belastingbetalers. Men heeft geen putje, waaruit men het geld maar kan scheppen. De heer Mook vraagt, of de grond op het land van J. v. Boxtel wordt weg gereden De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente daaraan niets kan doen. Alleen als de Raad van oordeel is, dat v. Boxtel zijn land niet goed onderhoud, kan hij later als pachter geweerd worden. De heer Mook meent, dat de gemeente verplicht is, de grond op te ruimen. Van Boxtel heeft het land verbeterd en moest het toen afgeven. De Voorzitter zegt, dat het goed mo gelijk is, dat wat vroeger is gebeurd, verkeerd is geweest, doch daar heeft men nu niet mee te maken. De grond ligt op het land van v. Boxtel, als deze niet wil, dat men er op komt, blijft men er af. Wethouder W. Kleijn zegt, dat hij zich, met het oog op de hooge belas tingen en het zich steeds uitbreiden der werkloosheid, verplicht gevoelt, voor te stellen, de salarissen van Burgemeester, Secretaris en Gemeente-ontvanger met 25 te verlagen en dit besluit ter goed keuring te zenden aan Gedep. Staten. De heer De Baaij is het er mede eens, dat deze salarissen veel te hoog zijn. De Voorzitter zegt, dat de Raad over deze salarissen niets heeft te zeggen. Zou hij dus een besluit nemen, als de heer Kleijn voorstelt, dan maakt zij zich be lachelijk. Alleen als men zou voorstel len, Gedep. Staten te verzoeken, deze salarissen met het voorgestelde percen tage te verlagen, zal hij een dergelijk voorstel in omvraag brengen, hoewel hij ook dit meent te moeten ontraden. Hij vreest, dat Gedep. Staten het naast zich zullen neerleggen. Een maand of drie geleden is door Gedep. Staten reeds een voorstel tot verlaging gedaan, van de genoemde salarissen. Het rapport Weiter stelt een nieuwe verlaging voor. Spr. zou afwachten tot het Rijk hierover een beslissing heeft genomen. Is deze er, dan twijfelt hij er niet aan, of Gedep. Staten zullen met bekwamen spoed met een nieuw voorstel tot verlaging komen. Wethouder Kleijn meent, dat de Raad kan besluiten wat hij wil. Een andere kwestie is, of Gedep. Staten het zullen goedkeuren, doch deze dragen dan de verantwoording. Trouwens, als alle ge meenten in Noord-Brabant eenzelfde besluit namen, als spr. voorstelt, zou dit bij Gedep. Staten stellig invloed uit oefenen. De heer Mook kent verschillende pach ters, die hun pacht onmogelijk kunnen betalen. De Voorzitter blijft er bij, dat de Raad zich belachelijk maakt. Gedep. Staten hebben een open oog, ook voor dit vraag stuk. Een dergelijk besluit zal niet het minste effect sorteeren. Wethouder W. Kleijn merkt op, dat de boeren zich wel meer belachelijk makendit is niet zoo erg Maar een feit is het, dat, als het zoo door gaat, de helft van de bewoners van Elshout naar het Armbestuur moet, terwijl een ander gedeelte met de zakken vol met geld loopen. De heer v. Vugt zou van 25 °/o ver laging, 20 °/0 willen maken. De heer Mook wenscht dit voorstel te steunen. Het wordt met algemeene stemmen aangenomen. De heer Mook vestigt de aandacht op den slechten toestand van den weg bij Van der Wiel. De Voorzitter antwoordt, dat B en W. gisteren juist opdracht hebben gegeven, om hem op te knappen. De Voorzitter sluit hierop de verga dering. KINDERVERLAMMING IN OOST POM MEREN. De kinderverlamming in Oost-Pommeren heeft zoodanige afmetingen aangenomen, dat 150 scholen in verschillende dorpen moesten worden gesloten. Q C

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4