JONGENSBOEKEN voor den spotprijs van 20 cent ÜimieiilamJ. Y erschenen veranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken: Verslag van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening over zijn werk zaamheden over 1931. De Voorzitter zegt, dat op bladzij de 31 van dit verslag tg lezen staat, dat het urgente plan voor een drink watervoorziening in het Land van Heus- den en Altena op betere tijdsomstan digheden moet wachten, aangezien een dergelijke waterleiding niet zonder steun van rijk en provincie is tot stand te brengen en te exploiteeren. Verslag van het Centraal archief en inlichtingbureau van Nederland. Winst- en verliesrekening van de Landarbeidersstichting, waaruit biijkt^ dat over 1931 twee hypotheken met rijksvoorschot zijn verleend. De reke ning geeft een totaal verlies aan van f 372.72^. De Voorzitter zegt, dat dit verlies zijn oorzaak vindt in de vermindering der landpacht met 15 pCt. die de raad heeft verleend. Proces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger, geconstateerd werd een verschil van f 20.50, dat niet kon worden opgehelderd. Verzoek om subsidie van het proef- tuinbedrijf te Gorinchem. Het vorig jaar is subsidie door de gemeente ver leend, thans vraagt het bedrijf weder een zoo hoog mogelijke subsidie. De Voorzitter zegt, dat hij deze kwes tie ook heeft besproken met de tuin- dersvereeniging en daar voelde men niet veel voor subsidie, omdat naar hunne meening een bedrijf, dat tot voorbeeld moet strekken, toch zich zelf moet bedruipen. In verband met dit advies stellen B. en W, voor afwijzend te beschikken. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Verzoek van de N.V. A.L.A.D., ont subsidie uit de gemeentekas voor hare busdiensten 's BoschSleeuwijk, ter dekking van het exploitatietekort, ge vraagd wordt een subsidie van f300.— Aangezien dit adres eerst kort is in gekomen en geen punt van bespreking heeft uitgemaakt in de vergadering van Burg. en Weth., wordt het tot een volgende vergadering aangehouden. Men kan dan eerst ook eens hooren, wat andere gemeenten doen. Verzoek van K. Colijn, ook gister avond eerst ingekomen, om een voor schot voor verbetering van zijn wo ning. Ook dit advies wordt in handen van B. en W. gesteld. Dte heer Smink merkt op, dat de be- doieling van adressant is, dit voorschot te ontvangen in verband met de land- éêrbeiderswet. Adres van het bestuur der Christ. Lagere Landb. school te Andel, om subsidie te mogen ontvangen. In het adres wordt uiteengezet, dat ook de- z,e school van de huidige tijdsomstan digheden heeft te lijden, de rijkssub sidie wordt minder, en sommige leer-1 lingen kunnen bezwaarlijk betalen. Uit de gemeente Dussen bezoeken 4 leer- lingen deze school, waarvoor een sub sidie van f5.per leerling wordt ge vraagd. B. en W. stellen voor, de gevraagde subsidie te verleenen, ook voor an dere onderwijsinrichtingen moet wor den betaald uit de gemeentekas en deze school mag zeker als een belang voor de streek worden geacht. De heer Smink vraagt of iedereen deze school kan bezoeken, ook zij die niet betalen kunnen. De heer Koekkoek zegt, dat hij lid van deze school is en den heer Smink kan antwoorden, dat ook zij die niet betalen kunnen, de school kunnen be zoeken. Met algemeene stemmen wordt be sloten een subsidie van f5.per leer ling toe te sjtaan. Verzoek van verschillende caféhou ders uit de gemeente, om op Kermis- Zondag muziek in hunne café's te mo gen maken. Adressanten geven te ken nen, dat ook zij zeer door de malaise worden getroffen en daarom verzoe ken op Zondag van de kermis muziek te mogen doen maken, wat het bezoek van buiten de gemeente zal bevorde ren. De Voorzitter merkt op, dat hij over d# verzoek heeft te beslissen en afwij zend heeft beschikt, omdat het naar zijne meening niet aangaat in een tijd dat de gemeente de arbeiders moet ondersteunen, de kermis te gaan uit breiden. Vaststelling beroep bouwverordening. Naar aanleiding van het raadsbesluit tot wijziging der bouwverordening in verband met het instellen van beroep tegen een beslissing van B. en W., i achten Ged. Staten het gewenscht, dat het instellen van een beroepschrift na der wordt geregeld. Het voorstel van B. en W., om hier aan te voldoen, wordt aangenomen. Toekenning plaatsje ingevolge de Landarbeidersvveti De Voorzitter zegt, dat indertijd af wijzend is beschikt op he't verzoek van P. F. v. d. Pluijm, omdat vhet stukje grond, waarop hij wilde bou wen, niet groot genoeg was. Hij heeft nu voldoende terrein, zoodat de Land arbeidersstichting thans een voorschot van f 2500 vraagt. B. en W. stelien voor, dit voorschot te verleenen onder de bekende voor waarden. Met algemeen stemmen wordt aldus besloten. Vaststelling verordening ingevolge ar tikel 9 3e 'lid der Winkelsluitingswet. De Voorzitter deelt 'mede, dat B. en W. hebben besloten, dat de wet niet geldt gedurende der 'kermisdagen. Nu heeft de R.K. Middenstandsbond ge vraagd, om de 'winkels gedurende den zomertijd een uur langer open te hou den, omdat een groot gedeelte der in gezetenen zich niet 'houdt aan den zo mertijd. Verder zag men gaarne, dat des Zondags de winkels van 11 uur v.m. tot ,3 uur n.m. geopend mogen zijn. B. en W. stellen voor, hiervoor de goedkeuring van .den Kroon te vragen. De heer Smink gelooft niet, dat hier voor goedkeuring zal worden verkre gen. De heer Leegganger vraagt of het de bedoeling is, dat des Zondags op de genoemde uren alle winkels geopend mogen zijn. De Voorzitter gelooft wel, dat goed keuring verkregen zal worden, in meer dere plaatsen is een dergelijke rege ling reeds goedgekeurd. Het is de be doeling, dat alle winkels geopend mo gen zijn. De heer Koekkoek is tegen het aan vragen van de 'goedkeuring voor de Zondagen. Spr. is voorstander van het houden van de Zondagsrust. In het adres wordt wel gezegd, dat het voor sommige huismoeders lastig is, dat de winkels des Zondags gesloten zijn> doch spr. gelooft dat een groote cate gorie der huisvrouwen er wel voor zorgt. Zaterdagsavonds ,alles in huis te hebben, voor enkele Zondagsloopers is het niet noodig de winkels open te houden. De Voorzitter zegt, dat hij weet, dat er een categorie ingezetenen is, die sterk voor de Zondagsrust zijn, doch er is ook een ander gedeelte, b.v. de leden der winkelvereeniging, die den Zondag wel willen 'gebruiken. Spr. zou deze menschen ook vrij willen laten, men is niet verplicht zijn winkels open te houden, men 'kan dit doen zooals men verkiest. Ook de menschen zijn vrij ,deze worden niet gedwongen naar de winkels te gaan. De heer v. d. Zouwen zegt, dat de Voorzitter de winkelvereeniging noemt, spr. weet niet of die wel bestaat. De protestantsche winkeliers in den pol der zijn voor Zondagssluiting, zij doen dit toch reeds uit eigen beweging. Om nu de winkels open te houden acht spr. overbodig ,het gaat nergens an ders over als om elkander 'n vlieg af te vangen. Spr. zou het open houden der winkels des Zondags niet in de hand werken, 'men kan niet voor ie dereen een 'afzonderlijke verordening gaan maken. De Voorzitter is het niet met den heer v. d. Zouwen eens, als deze be weert dat 'er geen winkeliersvereni ging zou bestaan. Spr. is zelf een paar keer op een vergadering geweest en er waren "zeker een 25 winkeliers bij elkaar, daaruit (blijkt dus, dat er wel degelijk een vereeniging is. Wat het verdere betreft, B. en W. willen niet anders doen, dan den bestaanden toe stand 'handhaven. Vroeger waren er winkels open, terwijl de protestanten deze gesloten hielden, zij kunnen dat nog doen. De heer Koekkoek kan het finantiee- le voordeel er niet van inzien voor de winkeliers. De heer Jongbloets kan zich heel goed met het voorstel van B. en W. vereenigen. De heer 'Koekkoek zou de mazen der wet liever nauwer dan ruiimer ma ken. De Voorzitter meent, dat dit maar net is, ïooals men dit ziet, een groo te categorie vraagt er om en daarom zou spr. het verzoek inwilligen. Spr. zal het voorstel van B. en W. ,om koninklijke goedkeuring aan te vragen in stemming brengen. Voor stemmen 'de heeren Jongbloets, Herman, van Balkom, M. v. d. Pluijm, T. v. d. Pluijm, Smink, van Daal en van Dijk, tegen de heeren Leeggan ger, Koekkoek en v. d. Zouwen. Verder worden .21 dagen aangewe zen, waarop de Winkelsluitingswet bui ten werking 'wordt gesteld. Werkverschaffing. De Voorzitter deelt mede, dat van den Minister bericht is ontvangen, dat van rijkswege een subsidie van 40 pCt. zal worden verleend in de arbeids- loonen voor: a. het afgraven van den dijk; b. ,het uitgraven van de Dusse. Wat het 'uitdiepen van de slooten en vlieten in het waterschap het Zui- derveld betreft, 'de Minister is bereid, hierin een rijksbijdrage te verleenen van 32 pCt. mits de gemeente 48 pCt. bijdraagt en dus 20 pCt. ten laste van het waterschap blijft. Het uurloon zal niet meer dan 24 ct. mogen bedragen, terwijl een kindertoeslag mag worden gegeven van 50 ct., te beginnen bij het 3e kind beneden de 14 jaar. Bij z.g. regenverlet zullen de eerste 3 dagen niet meetellen. De Voorzitter 'zegt, dat dit schrijven voor B. en W. een teleurstelling was, het college 'is met den Minister hier over in 'correspondentie getreden en heeft aangevoerd, dat de rijkssubsidie voor de werkzaamheden in Polder Pau- luszand hooger is dan voor deze werk zaamheden. B. en W. hebben verder gewezen op het feit, dat de gemeente is bezwaard met een schuldenlast van f231.000.dat zij nog wel niet tot de noodlijdende gemeenten behoort, dat haar bevolking echter geheel uit per sonen bestaat, die met handenarbeid hun brood moeten verdienen, er zul len moeilijk 4 personen zijn aan te wijzen, wier inkomen de f 4000.over schrijdt. Een bedrag van f 10.000 wat de werkverschaffing als voren aange geven, aan de gemeente zou kosten, moet zeker te bezwarend worden ge acht, waarom1 B. en W. den Minister] hebben verzocht, de 'onder sub. a en b. genoemde werkzaamheden te wil len .subsidieeren met 50 pCt. en die onder e. met 40 pCt., terwijl zij te vens den Minister hebben bericht, dat het college gaarne bereid is een en ander mondeling nader te komen toe lichten. B. en W. stellen voor, goed keuring te verleenen 'aan de werkzaam heden onder a. n.l. het afgraven van den (dijk. De heer Smink vraagt of het de bedoeling is, direct met de werkzaam heden te beginnen, waarop de Voorzit ter toestemmend antwoordt, althans voor zoover het de werkzaamheden onder a betreft, met die andere zou men nog willen wachten tot het vol gend jaar, omdat dan misschien een hoogere subsidie verkregen zal worden, in verband met 'de begrooting. De heer Smink 'vraagt of de Heidie- maatschappij over alle werkzaamheden toezicht krijgt te 'houden. De Voorzitter antwoordt ook hier op toestemmend, de Minister stelr dit als eisch. Met algemeene stemmen wordt goed gevonden de werkzaamheden onder a genoemd te doen uitvoeren. Toekenning plaatsje ingevolge de Landarbeiderswet. De Voorzitter zegt, dat Ged. St. be zwaar maakten tegen bet raadsbesluit tot toekenning van een voorschot groot f 2267.aan W. 'v. d. Pluijm, met het oog op de 'rentestandaard. B. en W. stellen voor, het genomen raadsbesluit in te trekken en een nieuw te nemen, waarin is opgenomen, dat de rente 6i/2 pCt. zal bedragen. Aldus wordt besloten. De Voorzitter deelt in verband met dit punt mede, dat de Bank van de Vereeniging van Nederl. gemeenten be reid was een crediet van f 10.000 toe te staan voor liet verleenen van bouw- voorschotten, doch de rente moest dan 5i/2 pCt. bedragen. B. en Wi. zijn daar niet op ingegaan. Verven R. K. Jongensschool en R.K. Meisjesschool te Hank. De Voorzitter zegt, dat L. Simonis als kosten voor de eerste school heeft opgegeven een bedrag van f225.en voor de 2de van f190, de totaal kosten zullen dus f415 bedragen. De heer Jongbloets vraagt of het behalve aan Simonis ook niet aan een ander schilder gevraagd kan worden, de bedragen lijken spr. erg hoog, hij heeft dit jaar zelf laten verven en met 2 jaar geleden scheelt het wel de helft. Spr. vond aanbesteding wel het aller beste. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. het verfwerk hier aan Scheeren hebben opgedragen. De heer Smink gelooft, dat het schoolbestuur te Hank niet den ernst der tijden inziet, ze komen nu met dit en dan weer met iets anders. De Voorzitter zegt, dat het verven dringend noodig is, als de raad er op staat, zou men het schoolbestuur er op kunnen wijzen, \>m dergelijke werkzaamheden in het vervolg ,aan te besteden. De heer Jongbloets verklaart ,er te gen te zijn, als niet wordt aanbesteed, waarop de Voorzitter opmerkt, (dat de raad er prijs op stelt, dat de werk zaamheden worden aanbesteed. De heer Jongbloets vindt het be drag te hoog. De Voorzitter zal dit |aan het school bestuur meedeelen. i De heer Herman merkt pp, dat een prijsopgaaf afhankelijk is van de grond stoffen die worden gebruikt. De heer Koekkoek vraagt <of de werkzaamheden worden uitgevoerd on der toezicht. De Voorzitter zegt, dat zulks niet gaat, de raad zou dan een gemeente- opzichter moeten aanstellen. De heer v. d. Zouwen meent, dat daar geen sprake van kan zijn, maar het is toch ook te gek, dat een on derwijzer maar kan zeggen, dit of dat moet gebeuren. De Voorzitter vraagt den heer v. d. Zouwen dan een andere manier aan te wijzen. Kritiek uitoefenen is heel gemakkelijk, maar men moet toch ook vertrouwen stellen in het schoolbestuur. De heer v. Dijk dringt er op aan, dat alles zoo goedkoop mogelijk ge beurd. De Voorzitter zegt, dat men in het College van B. en W. iemand heeft, die op de hoogte is. De heer v. Daal acht inschrijven de beste weg, men krijgt idan con currentie en de voordeeligste weg. men behoeft niet bevreesd te zijn, dat geen goede kwaliteit zal worden ge bruikt er is geen ambachtsman, die zich daaraan waagt, hij weet. dat hii dan er uit ligt. Hierop wordt besloten medewer king te verleenen. terwijl het school bestuur zal worden bericht, dat de raad aanbesteding wenschelijk acht. Tegemoetkoming ingevolge artikel 13 der L. O. wet 1920. Van G. Schermers, Mj. Verbunt ien verschillende bewoners van polder Steenenmuur zijn nota's ingekomen, voor gemaakte onkosten voor het be zoeken hunner kinderen van een school. Deze nota's zullen worden be handeld volgens de bestaande ver ordening. Reclame's en hondenbelasting, zul len in besloten vergadering worden behandeld. Rondvraag De heer Koekkoek vestigt de pan- dacht op het feit, dat de tarieven voor de lijkkoets hier veel hooger zijn dan in de omliggende gemeen ten, zoodat het gevaar bestaat, idat de ingezetenen, de lijkkoets van Alm- kerk of Genderen zullen laten ko men. Hier moet men zonder paar den f 16 betalen, in Genderen slechts f6 en in Almkerk f14 met paarden. De Voorzitter belooft, dat B. en W. deze opmerking ter harte zullen nemen en hierop in de volgende ver gadering zullen terug komen. De heer v. d. Zouwen vraagt pf B. en W. ook niet een oproeping zullen doen voor voerlui, deze zullen er nu best zijn te krijgen. De Voorzitter merkt op. dat dit vroeger ook reeds gebeurd is. dat er toen evenwel geen liefhebbers 'voor waren, doch B. en W. 'zullen nog maals de inschrijving open stellen. De heer Smink heeft nog iets over de werkverschaffing. Het nachtver blijf voor de werkeloozen die in den Biesbosch werken is afgekeurd, de Dussensche werkeloozen blijven er evenwel nog in en deze moeten met de parapluie naar bed. De Voorzitter antwoordt, dat het nachtverblijf door de Gezondheids commissie werkelijk is afgekeurd, als de werkeloozen echter naar huis willen gaan kunnen zij dat thans doen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. SALARISVERLAGING BIJ DE SO CIALISTISCHE ARBEIDERSPERS. Wij lezen in de Residentiebode: Naar wij vernemen is bij de N.V. De Arbeiderspers, welke, zooals men weet, de verschillende Nederlandsche I socialistische dagbladen uitgeeft, als Het Volk, Voorwaarts, Vooruit, enz., een salarisverlaging toegepast over de geheele linie. Merkwaardig is nog, dat deze sa larisverlaging is gemotiveerd met een beroep op de ongunstige bedrijfsresul taten, maar ook met een beroep op de daling van den levensstandaard. Maar ook zonder die motiveering is deze salarisverlaging, welke bovendien nog gepaard gaat met verschillende ontslagen, merkwaardig. Overal protes teert men en organiseert men protest demonstraties tegen voorgestelde sala risverlagingen, maar in eigen bedrijf wordt met stille trom en zelfs met een methode van georganiseerd over leg, welke volgens het personeel zelf een aansluiting is van het georgani seerd overleg, salarisverlaging inge voerd, gepaard met ontslag. DE AARDBEVING BIJ AMBIONA. Aneta seint uit Amboina: De zwaar ste aardschokken welke sedert 1898 werden geconstateerd hebben kampong Tollehoe geteisterd. Zestig huizen zijn ingestort, de aardschokken duren voort de tusschenpoozen worden geleidelijk grooter. De bevolking heeft de ge teisterde plaats ontruimd, omdat zij vreest voor een vloedgolf, gelijk deze reeds te Piroe werd waargenomen, waarbij zich echter geen ongelukken voordeden. O—- CRISIS-OPCENTEN OP DE GE MEENTEFONDS BELASTING In aansluiting aan het bericht, 'dat t we aan de (a.-r.Rotterdammer over een te verwachten rijksbelastingver- hooging ontleenden, verneemt het blad nog, dat, behalve de gemeenten, die al 80 en meer opcenten heffen en dus tegen het plafond zitten, al le gemeenten nog 20 opcenten op de gemeente-fondsbelasting krijgen. Zij, die -dan nog niet aan de 80 toe zijn, krijgen de helft van het verschil daar nog boven op. Om een voorbeeld te nemenDen Haag heeft 6 opcenten, krijgt er dus 26 is dan nog 54 van de 80 af, krijgt er dus 27 bij, zoodat voor een stad als Den Haag in totaal 53 opcenten zullen worden geheven. O— HEUSDEN. 14 Sept. Klein-handelprijs van: Boter (Rijksmerk) f 0.85 per pond. Zoete melk f 0.08 per liter. Eieren f 0.04| per stuk. 6. DE HELDENDADEN VAN EEN STRAATHOND, door Has Bongers. 7. VIER VAN HET PLATTELAND, door Piet v. d. Zanden. 8. HET LEVEN IN, door Hans de la Rive Box. Een echt pakkend Jongensboek van 10O hla.dz4jd.ex1 groot In den Boekhandel van de Fa. L- J. VEERMAN, Heusden. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 10