Tweede Blad No, 5261 Woensdag 14 Sept. BEZOEKT voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Radioprogramma Inlevering Rijksgoederen. liaiidboiiwnibriek. Rubriek van den Arbeid HEUSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggen-, Hippen en Konijnenntarkt Donderdag 15 Sept. Burgerlijke Stand. BEHOORENDE BIJ HET granen. Zorge de landbouwer, dat door een doelmatige bemesting, opbrengst en kwaliteit zoo goed mogelijk zijn, opdat de uitkomst van deze, in het be drijf onmiskenbare schakel, zoo voor- deelig mogelijk zij. KALIBEMESTING WINTERGRANEN. Nauwelijks is het oogsten der winter granen gebeurd, of de tijd is weer daar voor het uitzaaien van een volgend graangewas. Zien wij eens terug op den afgeloö- pen oogst, dan heeft de ondervinding ons geleerd, dat bij de bemesting daar van fouten zijn gemaakt, in sommige streken groote fouten. Laten wij ons wachten hiervoor bij een volgenden oogst! De verhouding in de bemesting is een zoodanige geweest, dat, naast an dere omstandigheden, welke daartoe meegewerkt hebben, het graan sterk is gaan legeren. Wij hebben streken ge zien, waar alles plat tegen den grond lag, en de practische landbouwer kent maar al te goed de nadeden van leger- graan. Het begint reeds bij een moei lijke oogst. Maar ook de kwantiteit en kwaliteit van graan en stroo van leger- graan is veel minder. Men spreekt hier in onze tarwestreek van een verschil in opbrengst van gelegerde en niet-gele- gerde tarwe van 15 H.L. per H.A. En de kwaliteit? Nu, dat zal men maar al te goed bemerken bij het inleveren. En zoo het hier is met de tarwe zal het in andere streken zijn met andere graansoorten, rogge, haver, gest. Ook hier geldt dus weer, dat een oor deelkundige bemesting niet alleen in vloed heeft op de kwantiteit, doch ook op de kwaliteit. De verhouding in de bemesting is verkeerd geweest hebben wij boven gezegd. Ja, er is in verband met de stikstof te weinig kali gebruikt. Men heeft zich door de goedkoope stikstof laten verleiden tot een eenzijdige be mesting. Men is niet genoeg doordron gen geweest van het feit, dat kali stevig stroo geeft. Wanneer door een tekort aan kali en een overmaat van stikstof het evenwicht verbroken wordt, dan moet het gewas over den kop. Is bezuinigen gebiedende eisch, dat men dan toch immer in de bemesting volledig blijve en van alle voedingstof fen wan minder neme. Volledig bemes ten dus in de eerste plaats. Ook een te dichte stand werkt het legeren in de hand. Dan is het gevaar van eenzijdige bemesting nog veel groo- ter. Er wordt op vele plaatsen nog veel te dicht gezaaid, vooral in de klei ne bedrijven. Hoe minder zaaizaad, hoe grooter oogst, kan daar, tot op zekere hoogte, gezegd worden. Bij een dichte stand worden de wortels der graanplan ten te weinig ontwikkeld, van meet af sukkelt het gewas en heeft te kampen met verschillende weersinvloeden. Niet te veel stikstof, flink bemesten met kali, op rijen zaaien met flinke af standen zijn de middelen om het onge mak te voorkomen, wat men legeren noemt. Die landbouwers welke tot heden te dicht gezaaid hebben zou ik willen toe roepen: beperk de hoeveelheid zaaizaad en koop er kalimest voor in de plaats. U snijdt dan twee ruggen uit één var ken. Dit over de kalibemesting der winter- WERKTIJDVERKORTING. In dezen tijd van werkloosheid hoort men dikwijls de stelling verkondigen, dat, wanneer er maar een wettelijke regeling zou zijn, die den werktijd, b.v. tot 40 uur per week zou verkorten, er heel wat minder werkloosheid zou zijn. Op zichzelf beschouwd is deze re deneering niet onlogisch en evenmin onsympathiek. Immers zou men er van uitgaan, dat een bepaalde hoeveelheid werk over zooveel mogelijk menschen verdeeld wordt, dan dat een deel der arbeiders normaal werkt en de rest werkloos is, dan kan men er toe komen om het wenschelijk te vinden, de ma ximum arbeidstijd per arbeider lager testellen dan thans het geval is. Wan neer men echter dieper op de zaak in gaat, dan zijn er niet alleen groote, misschien zelfs onoverkomelijke bezwa ren te overwinnen, doch blijkt ook, MET dat men principieele fouten zou maken. Immers in de eerste plaats, is het uit gangspunt, dat er een beperkte hoe veelheid werk zou zijn, onjuist. De hoe veelheid werk wordt bepaald, door de vraag naar de producten. Deze vraag hang eenerzijds af van de waardeering die de consument voor déze producten heeft ,m.a.w. de prijs die hij er voor wil betalen, anderzijds van den prijs, die de producent voor zijn producten wenscht te ontvangen. De belangrijkste oorzaak van de hui dige werkloosheid is nu, dat de verhou ding tusschen deze beide grootheden sterk is veranderd. De consument heeft zijn waardeering in vele gevallen zoo danig beperkt, dat deze aanmerkelijk lager is komen te liggen, dan de hui dige kostprijs der producten. Wil men dus aan de vraag voldoen, dan moet de kostprijs dadelijk toenemen en naar mate dit geschiedt zal ook de hoeveel heid werk toenemen. Men kan dus niet spreken van een bepaalde hoeveelheid werk, doch deze hoeveelheid werk is steeds afhankelijk van den prijs waar- voor men dat werk wil leveren. Beschouwt men nu dit in verband met de invoering van den verkorten j werktijd, dan is het in de eerste plaats duidelijk, dat, wanneer deze verkorte werktijd tot een verhooging van de pro ductiekosten per koenheid van product zou leiden en dit zqu zelfs bij een evenredige loonsverlaging ,het geval zijn, doordat.de kosten niet in dezelfde mate dalen.de hoeveelheid werk nog geringer zou worden en men dus het doel, opheffingder werkloosheid, zeker niet zou bereiken. Maar ook al zou de verkorte werktijd zoodanig worden in gevoerd, dat daaruit geen verlaging van de productiekosten per eenheid van product zou volgen, dan nog zou men wel voor het oogenblik geholpen zijn, doch zou er voor de toekomst geen enkel perspectief zijn om tot betere verhoudingen te komen. Dit is wellicht het belangrijkste van de geheele kwes tie. Op den duur zou door de vooruit gang der techniek en de vergrooting van de productie een verkorting van de thans geldende 48-urige werkweek mogelijk blijken te zajn. Zou men echter met het oog op de huidige werkloos heid tot een plotselinge verkorting over gaan, dan zou men het ziekte-proces niet in den wortel aantasten en zou men onjuiste verhoudingen bestendigen, die op den duur nooit tot verbetering lei den en daarom zal men zich nog wel zeer ernstig moeten bedenken alvorens tot een zoo belangrijke maatregel als werktijdverkorting over 'te gaan. In een volgende rubriek hopen wij nog op eenige andere punten te wijzen, die bijl dit vraagstuk aan de orde ko men. WASPIK. 145. Op zijn knieën leunend, keek Rob in den afgrond. „Kon ik maar beneden komen", peinsde hij, „dan kon ik de loop van het water volgen, en zoo probeeren mijn vrienden terug te vinden." 146. Maar daar het onmogelijk was, af te dalen, stond hij op en volgde het nauwe en gevaarlijke pad, dat langs den afgrond voerde. „Dit moet een weg zijn, die door de geheimzinnige gravers van de tunnel gemaakt is", bedacht Rob, en voorzichtig ging hij voorwaarts. 147. Juist, toen hij een Jioelc omging, zag hij een wijde vlakte voor zich, en terwijl Rob voorzichtig het gevaarlijke pad volgde om die streek te bereiken, weïxl zijn weg plotseling versperd door een paar berggeiten, die hem nijdig aan keken. Jtfienwsblad Door den Indeelingsdistricts comman dant te 's-Hertogenbosch is bepaald dat de inlevering van Rijksgoederen door de dienstplichtigen, die op 1 October a.s. naar de aanvullingsreserve overgaan, om. zal plaats vinden als volgt Te Woudrichem op 5 October voor de gemeenten Woudrichem, Dussen, Almkerk, Werkendam, Op- en Neer-Andel, Giesen, Rijswijk en de Werken c.a. Te Drunen op 8 October voor de ge meenten Waalwijk, Drunen, Heusden, Herpt, Wijk c.a., Eethen, Veen, Oudheusden, Hedikhuizen en Nieuwkuijk. Te 's-Hertogenbosch, Stadhuis, ingang Ridderstraat, op 15 October voor de ge meenten Vlijmen en Engelen. Te Oosterhout op 18 October voor de gemeenten Oosterhout, Made c.a., Dongen en 's-Gravemoer. Te Waspik op 22 October voor de ge meenten Waspik, Sprang-Capelle, Raams- donk, Geertruidenberg en Loon op Zand. I. DE OP DONDERDAG 15 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gra mofoonrg uziek 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Solistenconcert, zang en piano. 11.00 Kookpraatje. 11.30 Voortzetting solistenconcert. 12.00 Gramofoonmuziek. 12.30 Het A.V.R.A. Kamerorkest. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Gramofoonmuziek. 2.45 Voordracht door Marie Meunier- Nagtegaal. 3.15 Gramofoonmuziek. 5.00 Het A.V.R.O. Klein-orkest. 4.00 Ziekenuur door Mevr. Ant. v. Dijk. 6.30 Sportpraatje door H. Hollander. 7.00 A.V.R.O. Klein-Orke t. 7.30 Spreker. Prof. Dr. J. J. v. Lochem. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 Aansluiting met het Concertgebouw te Amsterdam. 10.30 Vaz Dias. 10.45 Kovacs Lajos en zijn orkest. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. (N.C.R.V.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Korte ziekendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. (K.R.O.) 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert door het K.R.O.-Or kest. (N.C.R.V.) 2.00 Cursus fraaie handwerken. 3.00 Vrouwenhalfuurtje. 3.30 Verzorging zender. 4.00 Ziekendienst. 5.00 Cursus handenarbeid voor onze jeugd door H. J. Steinvoort. 5.45 Piano-recital door Johan Rooth. 6.45 Cursus knippen en stofversieren. 7.00 Lees-halfuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Persberichten v. h. Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Vocaal Solo-Mannenkwartet ,,Eu- phonia". 9.00 Ouderuurtje. 9.30 Bespeling van het N.R.C.V.-orgel door Valentijn Schoonderbeek. 10.00 Vaz Dias. 10.45 Gramofoonmuziek. O VRIJDAG 16 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 (V.A.R.A.) 6.45 Lichaamsoefeningen. 8.00 Gramofoonmuziek. M. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Voordracht door Janny v. Oogen. 10.30 Trio John Brookhouse MacCarthy. 11.00 Kwartiertje voor den Bond van S. D. Vrouwenclubs. 11.15 Trio John Brookhouse MacCarthy. (A.V.R.O.) 12.00 Het A.V.R.O. Klein-Orkest. 2.00 Gramofoonmuziek. 2.30 Aansluiting met het West-end" Theater te Den Haag. 3.00 Het A.V.R.O.-Kamerorkest. (V.A.R.A.) 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Na schooltijd. Knutselwerkjes voor kinderen. 5.00 V.A.R.A. Orkest. 6.00 Onthouders-Radio-Comité. 6.15 Orgelspel door Joh. Jong. 6.45 Voordracht door Janny v. Oogen. 7.00 V.A.R.A.-Orkest. (V.P.R.O.) 8.00 Catechisatie. 8.30 Concert. 9.00 Cursus. 9.30 Concert. 10.00 Persberichten van het Vrijz. Gods dienstig Persbureau en Vaz Dias. 10.15 Cursus. 10.45 Gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Korte ziekendienst. 11.00 Concert: viool, cello en piano. 12.00 Politieberichten. 12.15 Concert: Mevr. Suze Schone-Ver- tney, alt en piano. 1.00 Vervolg-Concert m.m.v. T. G. v. d. Haar. 2.00 Verzorging zender, 2.30 Concert door een kwartet in ko perbezetting. 4.30 Gramofoonmuziek. 5.00 Praatje voor jeugdige postzegel verzamelaars. 5.30 Halfuurtje voor jeugdige amateur fotografen. 6.00 H. J. Steinvoort: ,,Een portefeuil le met schuiflinten". 6.30 Bezoek van den radiodokter. 7.00 A. J. Herwig: „Bloembollen in den tuin". 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 De Haarlemsche Orkestvereeniging. 9.00 Spreker: Prof. Dr. H. B. Dor- gelo. 9.30 Vervolg-Concert. Plm. 10.00 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonmuziek. O ZATERDAG 17 SEPTEMBER. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 6.45 Lichaamsoefeningen. 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Trio John Brookhouse MacCarthy Afgew. door gramofoonmuziek. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Coop, kwartiertje. Spreker K. de Boer. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Arbeidssport, A. F. Muller. 3.15 Volksliederen door de zanggroep ,,De Wielewaal" der Amsterdam- sche A.J.C. 3.30 Uit de roode jeugdbeweging. 3.45 Volksliederen (vervolg). 4.00 Trio Loe Cohen. 4.45 S.D.A.P.-Kwartiertje. 5.00 Trio Loe Cohen. 5.30 Friesch uurtje. 6.30 Kinderuurtje. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Toespraak door A. de Vries. 7.55 Herhaling van S.O.S.-berichten. 8.00 Zaterdagavond-programma m.m. v. Het V.A.R.A.-Orkest, The 5 melo dy Singers, Teun de Klepperman, en het V.A.R.A.-Tooneel. 10.45 Vaz Dias en V.A.R.A.-Varia. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 9.00 Het K.R.O. Kunstensemble. 10.00 Plechtige Hoogmis in de kerk van den H. Jozef te Tilburg. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Politieberichten. 12.15 Het K.R.O. Septet. 2.00 Verzorging zender. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Mevr. H. Cuppens-Geurs„Dea.s. modecursus". 4.45 De Stafmuziek van het le Regt. Infanterie te Assen. - 5.30 Sportpraatje door S. P. J. Borsten. 5.45 Vervolg Concert. 6.20 Journalistiek Weekoverzicht. 6.40 Gramofoonmuziek. 7.10 Spreker: Dr. O. Driessen. 7.30 Politieberichten. 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Het K.R.O. Salon-orkest. 8.30 Microfoon vertelsel door Wim Snit- ker. 8.45 Vaz Dias. 9.00 Hoorspel: ,,De Strijd met 't ver leden. 3 bedrijven. 10.00 Het K.R.O. Salonorkest. 11.00 Gramofoonmuziek. O Over de maand Augustus. Geboren: Johannes A. M. z. van J. Gommers en Maria Kusters; Huiberdina, M. Th. d. van T. A. de Bont en Dijmph- na H. M. Verschure; Antonius C., z. van F. C. v. Hooren en T. A. Bergmans; Petrus E. Th. z. van T. Hennen en E. J. de Ruijter; Adriana C., d. van A. L. Hooijmaijers en J. van Zon; Hubertus A., z. van Nicolaas Vermeulen en A. M. Doremalen; Geertruida A., d. van Joh. van Erp en A. Rekkers; Johannes A., z.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 5