BEZOEKT Rechtzaken. Rarijsche Moilebrieven. Buitenland. HEÜSDENSCHE MAANDMARKT Varkens-, Biggen-, Hippen en Konijnenmarkt Donderdag 15 Sept. Biiiiienlaiid. INGEZONDEN van P. J. Langermans en M. A. Oome. Overleden: Arnoldus Verschuren, echtgenoot van P. Dingemans; Huiberdina M. Th. de Bont, 10 dagen. VEEN. Over Juli en Augustus 1932. Getrouwd: J. Timmermans, 49 j. en M. M. v. Rijswijk, 31 j.; A. v. Mee- teren, 24 j. en G. Schreuders, 23 j.; J. Schreuders, 19 j. en W. H. van Zon, 16 j.; H. A. Vos, 28 j. en H. D. van Dulst, 25 j. Overleden: J. E. Schmitz, 62 j. echtg. van C. M. Krieger. WOUDRICHEM. Over de maand Augustus 1932. Geboren: Areke Pieternella, d. v. A. Havelaar en A. G. v. d. Pol. ZUILICHEM. Geboren: Gijsbertus Hendrikus, z. v. A. v. Veen en A. Loef; Geertje Jen- neke, d. v. C. Lobregt en S. v. Brakel; Gerrit, z. v. J. v. Brakel en C. v. d. Linden; Sientje, d. v. D. v. d. "Water en N. v. Horssen; Jurrie Johannes, z. v. M. H. Teeuwen en G. H. v. Ballegoo- ijen. ARRONDISSEMENTS-RECHTBANK T1EL. Vonnissen uitgesproken door den Politierechter op 7 Sept. 1932. G. H. de G. te Zaltbommel, mishan deling, f 5 of 2 d. hj.;' J. jv. O. te Brakel, idem, f 10 of 5 d. h.; J. V. te Zaltbom mel, diefstal, f 5 of 3 d. h. o KANTONGERECHT ZALT-BOMMEL. Uitspraak van strafvonnissen d.d. 17 en 30 Augustus 1932. Strooperij: J. v. V. te Ammerzoden, f 10 of 2 w.t.; G. B. te idem f 5 of 2 w.t. Overtreding betr. de veldpolitie: E. v. Z. te Zuilichem, vrijspraak. Drankwet: G. v. D. te Nederhemert, f 0.50 of 1 d. h. Arbeidswet: P. H. v. d. W. te Game ren 17 maal f0.50 of 17 maal 1 d. h. Motor- en rijwielreglement: J. S. te Wellseind, M. v. H. te Brakel, A. L. v. d. O. te Ammerzoden, J. v. D. te Bra kel, E. G. J. te Hedel, H. |J. O. te Am merzoden, alien f4 of 4 d. h.; P. A. K. te Dussen, P. v. d. S. te Gameren, bei den f3 of d. h.; L. v. M. te Nieuwaal, 110 of 10 d. h. Motor- en Rijwielwet: A. v. Wl- te Ga meren, M. O. te Bruchem, beiden f5 pf 5 d. h. Jachtwet: C. K. te Ammerzoden, vrij spraak. o GERECHTSHOF ARNHEM. Uitspraken d.d. 1 September 1932. M. v. Z., matroos, wonende te Aalst, gemeente Poederoijen, was bij vonnis van den Politierechter te Tiel d.d. 25 Juni 1932 veroordeeld tot drie weken gevangenisstraf terzake van mishande ling. Het Hof bevestigde dit vonnis. Wa. v. d. W., huisvrouw van J. L. wonende te Hedel, was bij vonnis van den Politierechter te Tiel d.d. 22 Juni 1932 veroordeeld tot f20.boete of 5 dagen hechtenis tezake van I. „in een voor den openbaren dienst bestemd lokaal wederrechtelijk vertoevende zich niet op de vordering van den bevoegden ambtenaar aanstonds verwijderen" en II. „Eenvoudige beleediging aangedaan aan een ambtenaar gedurende de recht matige uitoefening zijner bediening". Het Hof bevestigde dit vonnis. Zeer geachte Redactie, Mogen wij een dringend beroep doen op Uw welwillendheid, om het onder staande in Uw blad op te nemen? De Samenwerkende Zendings-Corpo- raties verkeeren in zeer benarde finan- cieele omstandigheden. Ieder jaar in September zijn de moeilijkheden groot, want in de vacantiemaand Augustus komt er weinig geld binnen en in Sep tember moeten de gelden voor het laat ste kwartaal voor den arbeid in Indië beschikbaar worden gesteld. Maar dit jaar zijn de inkomsten in Augustus bizonder slecht geweest, zoodat dd ach terstand nu weer tot meer dan f 200.000 is opgeloopen. En voor Indië is er in den loop der maand ongeveer f150.000 noodig voor den arbeid in het vierde kwartaal. Zoo dreigen ons hier en in Indië bui tengewoon groote zorgen. Het wordt de vraag of werkelijk op 1 October de gelden voor de Europeesche en In- heemsche zendingsarbeiders in Indië aanwezig zullen zijn. Hier te lande heeft op 1 September reeds slechts gedeeltelijke uitbetaling plaats gehad. In deze omstandigheden doen wij een dringend en nadrukkelijk beroep op al len, die het Zendingswerk welgezind zijn om ons spoedig en krachtig te? steunen. Wij danken U zeer voor Uw hulp in de opname van dit beroep ons bewezen. Namens het Zendingsbureau: Ds. Joh. Rauws. Ds. B. J. C. Rijnders. Dr. K. J. Brouwer. OOK DE EENVOUD HEEFT HAAR CHARME. Hoe men aan een japon een apart karakter geeft. Ondanks de dreigende toekomst, on danks de nood, die langzamerhand over al begint te heerschen, vergaat den meesten vrouwen toch nog niet de lust, zich mooi en smaakvol te kleeden. Moeten we haar daar een verwijt van maken of het veeleer als een gunstig teeken be schouwen Beduidt zulk een houding onverschil ligheid voor 's werelds gebeuren of is het een blijk van moed en optimisme we willen opgewekt blijven, we laten ons niet terneerslaan Zou trouwens de wereld er ook maar een haartje op vooruitgegaan als we ons allen in grauwe jutekleeren hulden en deden alsof er geen vrouwelijke ijdelheid meer bestond Toch dienen we ook hier de juiste maat niet uit het oog te verliezen Het is ergerlijk op het oogenblik een overdre ven luxe ten toon te spreiden waar het zoo vele menschen aan het hoognoodi- dige ontbreekt. Ook op eenvoudiger wijze kunnen we goed en aardig gekleed gaan en dan blijft er altijd nog iets over om hier of daar een opgeheven hand te vullen. Zagen we niet alreeds van den zomer, hoe snoezig b v. een cretonne avondjapon kan staan wanneer ze goed gemaakt is en dat daar heusch geen kostbaar lamé of gebrocheerd satijn voor noodig is. Japonnetjes van ge bloemde cretonne meteen smal ceintuur tje en een gefestonneerde zoom, aüdere van hemelsblauw katoenen pique met een snoer vergeet-mij-nietjesomden hals, of weer andere van veelkleurig gestreepte organdie met een heel groote strik op den rug. Van de meeste toiletten is de lijn zeer eenvoudig maar ze toonen een enkele typische bijzonderheid die er een apart karakter aan geeft. Op vele ziet men een zeer breede ceintuur met enorme strik of ook wel alleen een strik met breede lussen en afhangende einden. Deze is gewoonlijk van felgekleurd fluweel of gelakt satijn. Bij een witte japon staat rood bijzonder goed. We bewonderden een toilet dat met violette en gele bloemen bedrukt was en met een violetkleurige fluweelen ceintuur (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie, Zoudt ge onderstaand stukje willen plaatsen in Uw veelgelezen blad? Bij voorbaat mijn dank. Naar aanleiding van het ingezonden stuk in Uw blad d.d. 7 dezer van „een Toeschouwer" bij den brand bij P. de Vette te Almkerk wil ik hierop meedeelen dat ik op ingezonden stuk ken zonder onderteekening niet in zal gaan, daar dit geen doel heeft. Alleen zou ik inzender („Toeschou wer") nog willen adviseeren enkele ja ren naar school te gaan om zijn Hol- landsch beter op papier te kunnen stel len, om daarna zijn journalistieke ga ven weer eens ten toon te kunnen gaan spreiden. Ook het spreekwoord: „Het zijn de slechtste vruchten niet, waaraan de bij en knagen", zal ik in deze maar als be waarheid achten. De Opperbrandmeester van Almkerk, P. M. POULI. Almkerk, 8 September 1932. O— prijkte. In plaats van een strik wordt ook wel een groote tuil bloemen geno men, van voren, op zij, of zelfs achter op den rug. Zeer meisjesachtig en lief staat een krans van bloemen rond de hals-uitsnijding of langs de armsgaten. Wanneer zullen, we weer bloemen kransen in het haar zien als feestdracht Mij dunkt dat we er niet ver meer van af zijn* Heel jeugdig staan toiletjes van wit linon, of Engelsch borduursel waarvan de ceintuur met een mooie strass gesp gesloten wordt. Eigenaardig echter nog dan al die eenvoudige katoentjes is de verschijning van wol voor avondtoiletten. Wol kreukelt niet spoedig, wol is solide en een wollen avondjapon is later gemak kelijk tot een daagsche jurk om te too- veren tal van voordeelen die menig een tot de keuze van deze stof zal ver leiden. Een avondjapon is echter niet compleet zonder een bolero, een kort jasje, een schouderkraag of iets dergelijks. Dik wijls vertoont dit de tint der japon, soms ook een afstekende kleur. Op een beige japon een bruin fluweelen man teltje op een witte japon een doorstikt jasje in dezelfde kleur, maar bij een roze toilet een zwart fluweelen bolero. We zagen op een geel organdie japon netje een donkeroraüje jasje dragen, hetgeen prachtig maar wel wat opzich tig stond. Maar bij een wollen ja pon dragen we 's avonds een bonten bolero, bij voorkeur van goudkleurig otterbont, van bever of hermelijn. Ge woonlijk hebben deze manteltjes korte of driekwart lange mouwen. Ondanks al deze nieuwigheden blijft echter de smaak voor wit-met-zwarte combinaties steeds voortbestaan. Een zwarte avondjapon met een guirlande van witte lelies langs den hals of een toef groote witte violen aan de taille is elegant en smaakvol. WILHELMI NE. Onze lezeressen, die uitvoerig- wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 2o bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. uit, waardoor vier huizen werden ver nield. De eigenares van deze huizen, een 62-jarige vrouw, kwam in de vlam men om. Men vermoedt, dat de vrouw I bij het aansteken van een petroleumstel j in brand 'is gevlogen. o TRAGISCH EINDE VAN EEN VER- JAARSPARTIJ. In het dorp Sankt Platten in Oost-1 Pruisen, ontstond na een verjaarspartij een groot straatgevecht; twee personen werden gedood en 7 ernstig gewond. Talrijke vechtersbazen werden gearre steerd. o DORP AFGEBRAND. Het Zuid-Tiroolsche plaatsje Tavodo is door een brand geheel in asch ge legd. Een boer had uit zijn huis reeds drie van zijn kinderen gered en wilde juist het vierde halen, toen het huis instortte. Het kind vond den dood in de vlammen, terwijl de vader levensge vaarlijk werd gewond. o GEVAARLIJKE HARING. Een aantal personen had in een gaar keuken in de Berlijnsche wijk Lichter- eflde haring gegeten en vertoonde daar na vergiftigingsverschijnselen. Zij moes ten in een ziekenhuis worden opgeno men, waar thans drie hunner in ernsti- gen toestand verkeeren. De gaarkeuken is op bevel van de politie gesloten. MIJNONGELUK IN ELZAS-LO THARINGEN. Op de mijn „Amelie II" te Wittels- heim nabij Mühlhausen is een ernstig ongeluk gebeurd. Vijf mijnwerkers wa ren bezig met het graven van een nieu we schacht, toen plotseling een aard laag van circa 15 kubieke meter losliet en naar beneden kwam. Alle vijf arbei ders werden onder de aardmassa be graven. Een reddingsbrigade slaagde er pas na eenige uren in, de lichamen der ongelukkigen onder de aarde vandaan te halen. Twee slachtoffers waren reeds overleden, terwijl de overige drie zwaar gewond naar een ziekenhuis moest wor den overgebracht. o— VROUW VERBRAND. Te Wetteren bij Gent brak een brand DE MET OP HEVIGE KETELONTPLOFFING. Vermoedelijk 50 dooden en 100 gewonden. Vrijdag ontstond te New-York een ketelontploffing op een veerboot, welke ongeveer 200 arbeiders vervoerde, die werkzaam waren gesteld bij den bouw van een gevangenis op een eilatid' in de Hudsonrivier. Ooggetuigen, die van den oever af getuige van den ramp waren, verklaren, dat zij plotseling een rook wolk uit het Schip zagen opstijgen. Toen deze opgetrokken was, was het schip verdwenen en zag men slechts in het water rondspartelende menschen, die om hun leven worstelden. Terstond na de ontploffing snelden politie- en reddingsbooten van andere vaartuigen toe, om hulp te verleenen. Het gelukte een groot aantal personen te redden. Na twee uur van ingespannen arbeid was het ook gelukt 37 lijken te bergen. Het vaartuig was de „Observation"; het was door de stad New York ge huurd om arbeiders over te brengen naar het Rikers Island, dat in de East River ligt. De „Observation" was nog niet ver af van de East-River-kade, toen een ontzettende knal weerklonk en men van af de kade nog slechts een dichte rookwolk zag hangen op de plaats waar even tevoren de „Observation" lag. j Toen de rookwolk opgetrokken was, was van de veerboot niets meer te zien i en het water van de rivier was bezaaid met wrakstukken, waartusschen tiental len menschen wanhopig rondspartelden. De berichten over de toedracht van de ramp bieden een afschuwelijk beeld. De menschen aan boord werden door de kracht van de ontploffing hoog in de lucht geslingerd en vreeselijk ver minkt. Door ontsnappenden stoom kre gen vele brandwonden. Een man werd van boord door de lucht geslingerd over de kade van East River heen, door een ruit van een electrische centrale, die nog vijftig meter van de kade af staat. Het ongeluk van de „Observation" geschiedde op ongeveer dezelfde plaats waar 28 jaar geleden de „Generaal Slo- cum" in brand vloog, waarbij ook tien tallen personen omkwamen. De „Obser vation" was een particulier jacht, dat in 1930 tot veerboot werd omgebouwd. Er ontstonden aangrijpende tooneelen toen de lichamen van levenden en doo den uit het water werden gehaald en in rijen aan den over der rivier werden gelegd ten einde geidentificeerd te wor den. Vrouwen, die nog pas enkele uren geleden hun mannen of zoons hadden zien vertrekken, opgewekt, omdat zij tot de gelukkigen behoorden, die voor eenigen tijd werk hadden gevonden aan de gevangenis, waren na het vernemen van de ramp in grooten angst naar de kade gesneld, waar velen haar mannen afschuwelijk verminkt terugvonden. Ver scheiden vrouwen werd de aandoening te machtig; zij vielen bewusteloos en moesten weggedragen worden. In som mige gevallen waren de lijken der slachtoffers zoo zwaar verminkt, dat zij slechts geïdentificeerd konden worden met behulp van voorwerpen, die zich in de kleeding der mannen bevonden. Ook de kapitein van de „Observation" is om het leven gekomen. De oorzaak van de ketelontploffing is nog onbekend; een ooggetuige ver klaart, dat de ketel als een raket de lucht in werd geslingerd, terwijl even later ook de dekken omhoog geworpen wer den. Daar het schip, zooals reeds ge zegd, vrijwel geheel vernield is vol gens sommige berichten zijn ook de overblijfselen gezonken zal het moei lijk zijn de oorzaak vast te stellen. ERNSTIG AUTO-ONGELUK BIT ROOSENDAAL. De Commissaris der Koningin in Zeeland gewond. Vrijdagmiddag om ongeveer 3 uur is op de Wouwsche baan nabii „Het oude Anker tusschen Roosendaal en Bergen op Zoom een ernstig auto-ongeluk gebeurd. Op, dat tijd stip naderde met matige vaart de auto uit de richting Wouw komend, het kruispunt Rijksweg Roosendaal Wouw en den weg naar Kruisland. Plotseling begon de wagen te slin geren, ging eerst naar links en bot ste daarna tegen de aan den rech terkant van den weg staande schuur van den heer Van Iersel. De auto werd door de botsing zwaar bescha digd. de carosserie stond scheef op de assen, ruiten werden ingedrukt, een portier werd vernield. Omwonenden snelden ter hulp en wisten de vier inzittenden uit hun benarde positie te bevrijden. De be stuurder bleek te zijn de Commis saris der Koningin in de provincie Zeeland, jhr. mr. J. W. Quarles van Ufford. Met ernstige wonden werd hij weggedragen. Zijn echtgenoote liep een boven be en breuk op. Voorts bevonden zich nog in den wagen de moeder van jhr. Quarles van Ufford en de zuster van den Commissaris. Beide dames bekwamen lichte won den. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroepen en dr. Hillemans uit Roosendaal verscheen spoedig met een auto, terwijl de Koninklijke (Ma rechaussee uit Roosendaal onder lei ding van opperwachtmeester Clausen eveneens weldra verscheen om hulp te bieden en een voorloopig onder zoek in te stellen. Met de auto van dr. Hillemans werden jhr., Quarles van Ufford en zijn echtgenoote naar het R.-K. Cha- ritasziekenhuis te Roosendaal over gebracht, waar zij ter verpleging zijn opgenomen. Ook de beide andere dames werden naar Roosendaal gebracht met de auto van den heer Thewis uit Gil- zen-Rijen. Toevallig passeerde even na het ongeval ook de Officier van Justitie te Breda, jhr. Van Limburg Stirum. die zich op de hoogte stel de van het gebeurde. De wonden van jhr. Quarles van Ufford moeten van vrij ernstigen aand zijn. Van officieele zijde werd even wel medegedeeld, dat de toestand van den patiënt niet ernstig is. De familie Quarles van Ufford was c(pi weg van Middelburg naar den Haag. o TRAGISCH. De 58-jarige mej. v. Akkerveeke, de moeder van den bii het vracht auto-ongeluk te Eindhoven omgeko men J. v. d. Akkerveeke, heeft zich den dood van haar zoon zoo zeer aangetrokken, dat zii is overleden. O BELANGRIJKE ORDERS VOOR DE PHILIPS FABRIEKEN. Naar het N. v. h. N. verneemt hebben de Philips fabrieken op de Olympia Show te Londen zeer be langrijke orders ontvangen. Het was daardoor mogelijk, dat de vorige week 500 werklieden in dienst Wer den genomen, terwijl daarmede zal worden voortgegaan. Voorloopig zullen elke week 500 menschen worden aangesteld. o GEEN OPTOCHTEN IN DE RESIDENTIE OP 20 SEPTEMBER. Fascistische en communistische or ganisaties te 's-Gravenhage hadden verlof gevraagd voor het houden van optochten op den 2oen September a.s. (dag van de opening van de Ka mers der Staten Generaal). De Burgemeester heeft evenwel dit verlof voor dien dag geweigerd, on der meer uit overweging, dat er op dien dag toch reeds, in verband met de openingsplechtigheid van de Sta ten Generaal, groote verkeersstrem ming plaats vindt en het niet toe laatbaar is om de taak van de politie, die in verband daarmede toch reeds haar handen vol heeft, bovendien nog voor andere doeleinden te verzwaren. o DE MALLE WERELD. Varkens van 120 K.G. zijn goed- kooper dan die van 100 K.G. Hoe zonderling de toestand op de kunstmatige! varkensmarkt is. moge o.a. blijken uit het feit, dat op 't oogenblik een varken van 100 K.G. levend, een zouter dus. n#éér waard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6