Spoedig© toediening Keurig© afwerking Billijk:© prijzen. is dan een van 120 K.G.! „Het klinkt raar", schrijft de „Vee- en Vleeschhandel", „maar het is zoo. want zouters van 76 tot 100 K.G. brengen 15 cents per K.G. levend ge wicht op (richtprijsen zwaardere varkens Maandag te Heerenveen en ook elders 12 cents, op sommige plaatsen 11 cents. Om de varkens, die even over het officieele gewacht van 100 K.G. heen zijn, weer lichter te krijgen, jagen de boeren ze soms uit 'tland. dan gaan ze eerst weer in gewicht te rug en varkens, die aan de grens van 100 K.G. zijn. worden thuis niet meer gevoerd, doch gaan met de leege maag naar de markt, dan zijn ze lichter... Normaal is, dat de die ren vóór de markt goed gevoerd worden, om het varkensbuikje zoo rond mogelijk te krijgen..." o WEGBEOORDEELING. Bitumenweg of Klinkerweg Verkiezen de automobilisten en de bestuurders van vrachtauto's een bi tumen- (asfalt-)weg of een klinker weg Wie zelf niet rijdt en kennis neemt van de beschouwingen waarin de twee groepen van belanghebben den hunne wijze van bestrating in de bladen aanbevelen, zal moeilijk tot een eigen oordeel kunnen komen. De Vereeniging voor toepassing van Bitumineuze wegenconstructies heeft nu echter dezer dagen eene enquête gehouden onder een 2400-tal weg gebruikers. die geregeld de wegge deelten HaarlemDen Haag en HaarlemAmsterdam berijden. En deze enquête, waarvan de resultaten gecontroleerd werden door notaris W. H. van Arkel te Haarlem heeft wel een frappanten uitslag opgele verd in het voordeel der bitumenweg. In totaal waren ingekomen 903 antwoorden, dus niet minder dan 37 pCthetwelk als een buitengewoon gunstig resultaat mag beschouwd worden, tprwijl velen zelfs zeer uit voerig hun meening in briefvorm uiteengezet hebben. briek het werk zal stopzetten en dan veel werkeloozen zijn te verwachten, waarvoor de gemeente, die niet over •werkverschaffingsobjecten beschikt, geen werk zal kunnen vinden. In verband met dit adres leest de Voor zitter een adres voor van de fabrieks arbeiders Joh. v. Genderen en M. v. Wijk, die in hun schrijven eveneens aandringen op aansluiting door de gemeente bij het werkeloozenbesluit. De Voorzitter meent dat toetreding weinig zin zou hebben, alleen de bei de adressanten zouden daarvan kun nen profiteeren, de arbeiders niet, omdat zij niet meer zijn aangesloten. De heer v. d. Werken zegt, dat dan toch die twee kunnen profiteeren. De Voorzitter meent, dat men voor 2 personen toch niet kan aansluiten. De heer de Gaaij vreest, als de gemeente toetreedt, er meer arbei ders zullen komen, die aansluiten. De heer v. Ooijen merkt op, dat al sluiten deze arbeiders direct aan, zij toch niet zullen profiteeren, om dat zij eêrst eenigen tijd lid van een bond moeten zijn om te trekken. De heer v. d. Werken zegt, dat ze dezen winter toch altijd nog een week of zes zouden kunnen trekken. In ieder geval als de gemeente toetreedt, is ze van de twee aangeslotenen af, zeg dat men de werkeloozen f 6, steun verleent, dan is de gemeente voor die twee met hetzelfde bedrag klaar en deze krijgen daarvoor een hoogere uitkeering. Was de gemeente het vorig jaar maar toegetreden, zoo als spr. dat wilde hebben, de ge meente zou dan veel voordeeliger zijn uit geweest. De heer de Gaaij merkt op, dat er nu slechts twee zijn, als de ge meente toetreedt zullen er wel meer komen. De heer Wolfers heeft gehoord, dat men tegenwoordig eerst een jaar en de omstandigheid dat de Riet- schoof niet meer tot hare prakrijk behoort. De Voorzitter merkt op, dat nu een officieel besluit genomen dient te worden, alsvoor aangegeven. Als datum waarop een en ander ingaat, zou spr. 1 October willen stellen. Met algemeene stemmen wordt al dus besloten. Schrijven van den heer J. Rose- boom te Nederhemert, waarin deze kennis geeft, dat de exploitatie van de naaischool steeds nadeel voor den ondernemer oplevert, dat daarom waarschijnlijk het lokaal verkocht zal worden. Dat dit voor verschillende vereenigingen, den kerkeraad die er in vergadert, en de gemeente die er gebruik van maakt als stemlokaal, een groot bezwaar zou zijn, ligt voor de hand, het mag daarom wel een groot belang voor de gemeente worden geacht, dat het lokaal voor deze doeleinden kan blij ven voortbestaan. Adressant is gene gen, het te doen voortbestaan als de gemeente een subsidie van f 250 geeft ter bestrijding van hoog noo- dige reparatie's. De Voorzitter zegt vernomen te hebben, dat er nog al belangrijke on derhoudskosten aan het gebouw ko men. De heer Peereboom meent, dat voor wat, ook wat hoort, als de ge meente zou gaan subsidieeren, be hoort zij ook rechten te kunnen doen gelden. De gemeente heeft het lokaal noodig als stemlokaal, dat de ge meente daarvoor een bijdrage be taalt, daar is niets tegen, doch de vereenigingen en andere instellingen die er gebruik van maken, behoo- ren dit dan ook te doen. De heer de Gaaij is het daar vol komen mede eens. De heer Wolfers meent, dat de putten hebben daar f 300,gekost. Een vijftal aanvragen om deze put ten te mogen aanleggen is ingeko men. Of men er toe zal overgaan, zal echter afhangen van wat ze zullen kosten en van den financieelen toe stand der gemeente. Spr. vreest, dat deze er niet beter op zal worden. Bij de rondvraag informeert de heer v. d. Werken hoe of het met de motorspuit staat. De Voorzitter antwoordt, dat ze tweemaal gelascht is, de firma Kro nenburg uit Kuilenburg heeft er een lap opgezet en volgens diens bewe ring moet zij thans dicht ••zijn. De spuit zal morgen geprobeerd wor den om na te gaan of het werkelijk zoo is. De heer v. d. Werken vraagt of er niet iets moet gebeuren, met het oog op de menschen die a.s. winter werkeloos zullen zijn. Er zal toch iets moeten gebeuren. De Voorzitter zou dit zoo aanstonds willen bespreken als de openbare ver gadering gesloten is. Daar geen der heeren verder iets voor de rondvraag heeft, sluit de Voorzitter de vergadering en gaat de raad over in geheime zitting. Vragen op rechtskundig gebied (Abonné's kunnen in deze rubriek GRATIS vragen stellen). Dezer dagen werd door ons een voet balvereniging opgericht. "Wij huurden voor dat doel een terrein buiten de kom der gemeente en 200 M. van den weg af. Er is geen verordening die het voetballen verbiedt op Zondag. In de eerstvolgende gemeenteraadsvergadering wil men een voorstel indienen om des Zondags het spelen te verbieden. Kunnen wij des Zondags gaan oefenen zonder kans op een bekeuring, komsten- en vermogensbelasting werd ontvangen ongeveer 32 dagen na aan komst uit Amerika. Het biljet werd ge zonden aan mijne ouders, waarschijn lijk na informatie bij de Stoomvaart- Maatschappij, die mijne koffers enz. op moest zenden aan mijn adres ten huize mijner ouders. Ik ben geen volle drie maanden in Nederland geweest en ner gens langer dan vijf weken. G. K. P. Artikel 49 der Wet op de Inkom stenbelasting schrijft voor dat ieder, wien een aangiftebiljet is uitgereikt, gehouden is dat biljet duidelijk, stel lig en zonder voorbehoud in te vul len. Indien de vereischte aangifte niet is gedaan, wordt bii reclame de aan slag door den Inspecteur gehand haafd, zoo niet gebleken is. dat en in hoever hij onjuist is. Dit wil dus zeggen, dat de bewijslast wordt om gekeerd. Wanneer U slechts enke le maanden in Nederland vertoeft, bent U ons inziens hier te lande niet belastingplichtig. U doet verstandig als toelichting op het aangiftebiljet te vermelden wat U meedeelt in uw slotzin. Moet ik het salaris van mijne dochter ten bedrage van f 600 per jaar bij mijn inkomen voor de belasting opgeven? Zoo ja, kan ik daar dan nog iets aftrek ken? Zij betaalt alleen haar eigen klee ding en verder is zij geheel ten mijnen laste? A. Een schoolhoofd. Indien uwe dochter minderjarig is en werkzaam in uw bedrijf, dan moet U haar inkomen bij het uwe optel len. Werkt zij bij een anderen werk gever. dan behoeft zulks niet. Aftrek' wegens het verstrekken van levens onderhoud aan minderjarigen is niet toegestaan. Is zij meerderjarig, dan behoeft U niets aan te geven van haar inkomen, doch U kunt ook geen aftrek toepassen. De adressen werden verkregen door het doen opnemen, gedurende enkele dagen per week, van de nummers hunner wagens. Aan genoemde geregelde wegge bruikers, die zelf hun wagen bestu ren en derhalve een practisch oor deel kunnen vellen, werden aan de hand van een berekening van Ir. G. C. Boonstra, voorkomende in „We gen", het officieel orgaan van het Wegencongres, luidende: Voor f 1800.per jaar kan 1 K.M. klinkerweg pangelegd en onderhou den worden. Voor f18.00.per jaar kan 3 K.M. bitumenweg aangelegd en on derhouden worden. de volgende vragen gesteld VRAAG 1Aan welken weg geeft U, in verband met den crisistoestand en de daardoor afnemende inkomsten van het Wegenbelastingfonds voor de volgende jaren de voorkeur 686 inzenders waren voor asfalt wegen; slechts 179 voor klinkerwe gen. VRAAG 2. Waarop acht U. dat uw chassis en koetswerk aan meer slijtage onderhevig is Niet minder dan 637 inzenders wa ren de meening toegedaan, dat 'klin kerwegen meer slijtage aan den wa gen berokkenden, slechts 195 stem den tegen asfaltwegen. VRAAG 3. Waaraan geeft U bij het autorijden in het algemeen de voorkeur 618 inzenders gaven de voorkeur aan asfaltwegen tegen 251 aan klin kerwegen. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT op Vrij dag 9 September des nam. half vier. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer v. Om meren. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, leest daarna de notulen der vorige ver gadering, die worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Schrijven van de Vereeniging van Nederl. Fabrieksarbeiders, waarin bij vernieuwing wordt aangedrongen, dat de gemeente zal toetreden tot het Werkeloozenbesluit 1917, vooral met het oog op het feit, dat de steenfa- lid moet zijn alvorens men van den bond kan trekken, dus dan heeft het heelemaal geen zin. De Voorzitter zal het adres in om vraag brengen. Alle leden, behalve de heer v. d. Werken, brengen hun stem uit tegen toetreding, zoodat het verzoek met 6 tegen 1 stem wordt afgewezen. Schrijven van wijlen dokter J. E. Schmitz te Veen, gedateerd 23 Aug. waarin deze eervol ontslag verzoekt als gemeente-geneesheer. Besloten wordt mevr. de Wed. Schmitz te berichten dat het ontslag eervol is verleend. Verzoek van dokter C. M. Veen- huysen, arts te Veen, om in de plaats van wijlen dr. Schmitz, tot gemeen te-geneesheer te worden benoemd voor de Rietschoof. De heer Peereboom vraagt of er geen andere sollicitanten zijn. De heer v. Ooijen vraagt of de dok ter uit Brakel niet heeft gesolliciteerd. De Voorzitter beantwoordt beide vragen ontkennend. De heer Peereboom vraagt of het niet gewenscht is de benoeming voor een jaar te doen geschieden, men weet niet, hoe de toestand zich soms wijzigt en of zich niet iemand als geneesheer vestigt in de gemeente. De Voorzitter zou het misschien beter vinden als dokter v. d. Plas uit Ammerzoden gemeente-genees heer voor het overige gedeelte der meente, er ook de Rietschoof bijnam. De heer de Gaaij zou, waar er geen andere sollicitanten zijn, dokter Veenhuysen voor één jaar benoemen. De heer Peereboom stelt voor, het adres tot een volgende vergadering aan te houden, men kan dan eerst eens informeeren of dokter v. d. Plas er de Rietschoof bij zou willen ne men. De dokter uit Veen komt niet zoo heel veel meer in Aalst, men haalt tegenwoordig veel den dokter uit Brakel. Besloten wordt het adres aan te houden. Schrijven van de Gezondheidscom missie te Zaltbommel, waarin deze gunstig adviseert voor vermindering der jaarwedde van Mej. Rooker, ver loskundige van f275,op f200, gemeente toch niet een zangveree- niging, ijsclub en kerkeraad behoeft te steunen. De heer v. d. Werken acht het toch wel noodig dat er voor die vereeni gingen een lokaal beschikbaar is, daarom zou spr. wel iets willen bij dragen. De vereenigingen dragen iets bij voor het schoonhouden. De Voorzitter stelt voor adressant te berichten, dat de gemeente bereid is, iets te betalen voor het gebruik en zou verder willen adviseeren, dat hij ook de vereenigingen laat bij dragen. Aldus wordt besloten. Schrijven van B. en W. van Kerk wijk met toezending van ontwerpver ordeningen, inzake het kasbeheer enz. van het vleeschkeuringsbedrijf Kerk wijk. De Voorzitter zegt, dat de heeren allen een exemplaar hebben thuis- gehad, hij meent dat er geen be zwaar tegen kan bestaan, goedkeuring te hechten aan deze verordeningen. Hiertoe wordt met algemeene stem men besloten. Voorloopige vaststelling gemeente rekening 1931. De heer de Gaaij brengt namens de Commissie van onderzoek rapport uit en zegt dat alles in orde is be vonden en de Commissie derhalve tot voorloopige vaststelling adviseert. Met algemeene stemmen wordt vol gens dit advies besloten. De wethou ders onthielden zich ingevolge de wet van stemming. De rekening geeft voor den gewo nen dienst een ontvangst aan van f 25032,00s en een uitgaaf van f22718,555 sluit alzoo met een batig saldo van 2313,45. De kapitaaldienst geeft aan een ontvangst van f 822,42 en een uitgaaf van f3147,sluit alzoo met een nadeelig saldo van f 2324,58. Aanbieding begrooting 1933. Wordt den raad aangeboden en ter inzage gelegd. Af- en overschrijving begrooting 1932. Wordt goed gevonden. De Voorzitter deelt mede, dat hij met de kwestie brandputten zoover gevorderd is, dat hij een bestek van de brandputten in den Elshout heeft gekregen, hij leest dit voor. Deze en mogen wij des Zondags een wedstrijd spelen als wij betalend publiek op bet terrein laten Een abonné. De Raad mag alleen verordeningen maken in het belang van de huishou ding der gemeente. Wat hieronder valt zegt de Gemeentewet niet en dat kan ook niet door haar gezegd worden. |Of de Raad al dan niet buiten de huishouding gaat staat ten slotte ter beoordeeling aan de Ko ningin. ,Nu wordt tegenwoordig zoo wat alles beschouwd als te vallen onder [het begrip „huishouding der gemeente", zoodat men in gemeen telijke strafverordeningen de zonder lingste bepalingen aantreft, 't Komt ons voor dat in verband met het vo renstaande de Raad vrijelijk verbods bepalingen, als in de vraag bedoeld, in het leven kan roepen en over treedt ,men die. dan is men natuur lijk strafbaar. Zeker is het merkwaar dig, idat men op eigen terrein niet zou mogen voetballen om zich te oefenen wanneer men wil, maar Wii gelooven toch niet. dat eene betref fende verbods-bepaling door het Ko ninklijk vernietigingsrecht zou wor den getroffen. Mag een verzoekschrift aan den Kantonrechter tot het bekomen van ge- heele of gedeeltelijke ontheffing van betaling van pacht worden ingediend) ook vóór de Betalingstermijn is aan gebroken? D. D. Neen, dat mag niet. Het verzoek schrift moet worden ingediend bin nen 14 dagen na den vervaldatum van een betalingstermijn, niet later, maar ook niet vroeger. Mag in een herberg het kienspel worden toegelaten? W. Een veldwachter Ingevolge een arrest van den Hoo- gen Raad is het kienspel als hazard spel te beschouwen, zoodat het in herbergen niet mag worden toege laten. Gaarne zou ik 'het volgende verne men: le. Moet een toegezonden aangif tebiljet voor de belasting worden inge vuld, ook indien men nog geen drie maanden in Nederland is verbleven? 2e. welke zijn de gevolgen van niet- invulling? Het aangiftebiljet voor in- Man en vrouw zijn gescheiden van tafel en bed en een kind uit dit huwelijk geboren is door den rechter aan de moeder toegewezen. Nu erft de moeder en komt daarna te overlijden. Is dan het geld voor bet kind of heeft de man er nog aanspraak op. W. Het geld is voor het kind alleen en de man krijgt niets. Kunt U mij ook mededeelen, wanneer precies in hooger beroep moet worden gekomen bij den Kantonrechter voor pachtbetaling Mag men ook in beroep gaan vóór den dag, waarop de pacht moet worden betaald Almkerk. J. v. d. Z. Het verzoekschrift moet U bii den Kantonrechter indienen binnen veer tien dagen na den datum, waarop, een betalingstermijn vervalt. U moogt dit noch eerder, noch later doen. Mijn zuster heeft een betrekking voor de morgenuren. Nu was ze plotseling ziek geworden. Haar mevrouw vroeg des avonds direct een nieuw meisje. Hoeveel loon moet ze mijn zuster nu uitbetalen en mag ze zoo maar een ander meisje nemen, voordat ze mijn zuster heeft opgezegd of mijn zuster haar G. H. Indien geen langere termijn is overeengekomen omtrent de opzeg ging, zal een termijn van eene vol le week in acht genomen moeten worden. Uwe zuster heeft dus recht op loon gedurende de loopende week en de daaropvolgende. Kan ik eene stichting in het leven roepen bij testament of moet het bepaald gebeuren bij stichtingsbrief? Kan ik het doen bij een geheim testament X. X. Er bestaat geen bezwaar tegen om eene stichting bii testament in het leven te roepen en U kunt het ge rust doen bü een geheim testament. —o— Firma L. J. VEE t kraps van a Draaierij-Bi IISDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7