Derde Blad No. 5261 Woensdag 14 Sept. De Duitsche Rijksdag ontbonden. voor het Land ?an Heusden en Altena. 0e Langstraat en de Bommelerwaard. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws Rivierberichteii. BEHOORENDE BIJ HET ROTTERDAM, 12 September. Aanvoer 2253 varkens. Prijzen per K.G. le kw. 2e kw. 3e kw. 24—27 20—24 18—20 Export 30 GORINCHEM, 12 September. Op de veemarkt was heden aange voerd 211 runderen, 5 nuchtere kalveren, O schapen, O lammeren, 324 biggen, 70 overloopers. Men besteedde voor Zware kalf koeien f 180250. Melk koeien f140f220. Kalf vaarzen f 120 200. Guiste vaarzen f60—110. Pinken f4070. Nuchtere kalveren f810. Schapen f Lammeren f Overloopers f814. Biggen f47. BREDA, 12 September. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 209 stuks vee, t. w. 102 stuks hoornvee en 107 biggen. Prijzen Kalfvaarzen f 100.tot f 170.— Biggen f 6.tot f 8. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2427 2022 Vette koeien 2124 1820 Stieren 1821 De handel in vet vee was matig de prijzen gedrukt. Voor het drachtig vee was zeer veel belangstelling, doch de verkoop was niet naar evenredigheid. De biggenhandel was kalm, ROTTERDAM, 13 September. Op de veemarkt waren heden aange voerd 212 paarden, 30 veulens, 470 ma gere en 1055 vette runderen, 264 vette kalveren, 650 graskalv., 522 nuchtere kalveren, 246 schapen of lammeren, 8 overloopers of varkens, 5 biggen, 12 bokken of geiten. Per V2 K.G. 3e kw. 2e kw. le kw. Koeien 1417 Ossen 17 18 Stieren 1417 Graskalveren 1114 Vette kalveren vermist is, nog niet gevonden. Maandag bleef zwemmen, was redding bijna niet helmus" te willen spelen. Terwijlj verblijd met dit mooie vaandel en werd door een 30-tal personen uit ons mogelijk. Tenslotte gelukte het nabij hieraan voldaan werd bevrijdden i het zal dan ook aan mij niet liggen, dorp den omtrek van Cromvoirt, Helvoirt de Dongesche brug een touw aan de dames het vaandel van zijn zwart om- om deze vereeniging op steeds weer en de Vughtsche heide afgezocht. Het horens te bevestigen en werd het dier hulsel. Het onthulde vaandel deed hooger peil te brengen. En ook bij laatst is v. Sprang gezien Zondagavond met vereende krachten den weg ge- velen een kreet van bewondering sla- de leden is zooveel ambitie, dat ik op den weg Den BoschTilburg, nabij haald en verder per auto naar het abat- ken. Op het mooie zachtgroene doek ex niet aan twijfel oi over nog slechts 25—28 31—311 24—25 19—21 29- 23 31 25 27132 35— 41 47—50 Per stuk Melkkoeien f120 k f225 Kalfkoeien f130 a f235 Stieren f 60 k f240 Pinken f 40 A f 85 Graskalveren f 20 af 35 Vaarzen f 80 a f125 Werkpaarden f 100 k f280 Slachtpaarden f100 k f160 Veulens f 40 k f 70 Hitten f 60 a f120 Biggen f 4 a f 6 Nuchtere fokkalv. f 8 a f 15 id. slachtkalv. f 5 a f 6.50 Biggen per week f k f Udenhout. Men zet het zoeken voort. Van S. is ongeveer 65 jaar oud, flink van postuur, draagt grijs werkjasje en zwarte pet, blauwe sokken en pantoffels met riempje. Hij heeft een afgesneden tak in de hand en spreekt vlug. Zaterdagmorgen omstreeks half tien brak brand uit in de schuur, behoorende bij het huis bewoond door J. v. d. Noord. De plaatselijke brandspuit was spoedig ter plaatse, doch kon niet beletten dat het vuur oversloeg naar het woonhuis, zoodat ook dit spoedig in lichte laaie stond. Hierna sloegen de vlammen over naar het huis bewoond door B Mallant, dat ook spoedig in volle vlam stond, als mede een schuurtje en een groote schuur, die voor dit pand stond. Inmiddels was de burgemeester, de EdelAchtb. heer H. J van Eggelen, de marechaussee uit Heusden en de gemeente politie op het terrein van den brand aan wezig. Waar de toestand voor de aan grenzende boerderijen kritiek werd ge acht, oordeelde de Burgemeester het noo- dig de motorspuiten uit Wijk en den Bosch te ontbieden De spuit uit Wijk kwam onder per soonlijke leiding van Burgemeester Land weer omstreeks half elf op het terrein van den brand aan en begon direct met 3 stralen te werken. Het achterste ge deelte van de woning van den heer Chr. A. J. van Herpt, dat inmiddels ook in brand was geraakt, werd bespoten, terwijl de daarnaast gelegen woning werd nat gehouden. Omstreeks kwart over elf arri veerde een groote motorspuit uit 's Bosch die eveneens met 4 stralen het vuur aan tastte en welke spuit onder leiding stond van den Commissaris van 'politie Staal. Aan de werking van deze twee motor spuiten is het zeer zeker te danken, dat de brand geen verdere uitbreiding kreeg, hoewel zij niet konden voorkomen, dat de kapitale boerderij, die naar de eischen des tijds was ingericht, en de mooiste boerderij uit de gemeente mag worden genoemd, ook geheel in vlammen opging. In totaal zijn dus afgebrand 2 boeren huizen, de groote boerderij van den heer v. Herpt, benevens 3 schuren. De schade is zeer groot, aangezien alles voor den winter binnen was en wordt, naar men zegt, op f 50000.geschat. In de vlammen kwamen om 2 varkens van v. Noord, 2 varkens van v. Herpt en 2 geiten en kippen van Mallant. Alles is laag verzekerd. Van v. Noord is een klein gedeelte van den inboedel gered, van v. Herpt zeer weinig. Bij het begin van den brand was v. Herpt zelf niet thuis, zijn vrouw had de tegenwoordigheid van geest, om de kinderen en zich zelf in veiligheid te brengen. Van alle kanten kwamen vele belang stellenden per fiets em met auto's de verwoesting gadeslaan. 's Middags om 3 uur konden de motor spuiten uit 's Bosch en Wijk inrukken, terwijl de spuit uit Herpt ter plaatse verbleef voor de nablussching. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 2 tot en met 8 September j 1. werden aan de vischmarkt alhier aangevoerd 3 zalmen ad fl.15 tot fl.30 per stuk. Besteed werd voor dikke aal dunne snoek brasem baars bot voorn HERPT. Men meldt uit Herpt aan de Bossche Courant, d.d. 10 Sept. Redenmorgen ging, als naar gewoonte, den landbouwer Seb. van Sprang met zijn vrouw naar de Bossche markt, om hun groenten aan den man te brengen. Het schijnt dat van S. daar niet goed is geworden of hoe dan ook. Toen de tijd van huiswaarts keeren daar was, was v. S. nergens te vinden. Van alle kanten worden nu opsporingen gedaan. Men weet niet wat hem is overkomen of waarheen hij zich begeven beeft. Tot heden heeft men, niettegenstaande voortdurend zoeken, noch niets omtrent v. S. vernomen. Nader wordt gemeld Niettegenstaande aanhoudend zoeken is Van Sprang, die vanaf Zaterdagmiddag 5060 cent 17—24 33-35 13-14 16—20 15—20 3—5 alles per pond. ZUILICHEM. Zaterdagmiddag j 1. bracht de muziekvereen „Door Eensgezindheid" aan het Bazar-Comité alhier een serenade, zulks als dank voor de vele en gewich tige diensten door dit Comité bewezen aan de muziekvereen. De heer H. C. van Os, Secretaris van het Bazar-Comitè, bood de leden der muziekvereen. na het brengen dezer se renade een verfrissching aan, hetwelk zij na den rondgang door het dorp in café Van Tongerlo konden gaan gebruiken. 's-GRAVENMOER. Een stier van den landbouwer D. v. d. Sar alhier, die langs het Wil- helminakanaal naar Tilburgsche abat toir werd geleid, geraakte te water. Doordat het dier steeds in het midden toir vervoerd. De leerlingen der O.L. school al hier, maakten vorige week hun jaar lijks uitstapje onder leiding van het hoofd den heer Broekmeijer. 's Mor gens 9 uur vertrok men per autobus naar Oostjerwijk, waar een bezoek werd gebracht aan den speeltuin en de bos- schen. 's Middags ging de reis naar Tilburg, waar o.a. Burger's Dieren park werd bezocht. Zeer voldaan keer den allen 's avonds huiswaarts, dank baar door goed weer begunstigd. Ds. J. C. v. d. Roest, Ameri- kaansch predikant met verlof hier te lande, die toezegging ontving van be roep naar de Ned. Herv. Kerk alhier, is door het Prov. Kerkbestuur be roepbaar verklaard. WIJK EN AALBURG. Het was een zeer groot publiek, dat zich Zaterdagavond op het Per zikplein verzameld had, om getuige te zijn van de onthulling van het door de ingezetenen, aan de muziekveree- niging „Onderling Genoegen" aange boden nieuwe vaandel. Nadat eerst eenige nummers ten beste gegeven waren, werd het vaan del door een zwarten doek omhuld, naar voren gebracht. Door den heer J. van Loon werd daarna de volgende rede uitgesproken Dames en Heeren, Directeur en Le den van „Onderling Genoegen", het is mij een groot genoegen, op deze voor de fanfare „Onderling Genoe gen", zoo blijde en belangrijke dag namens de inwoners van Wijk een woord te spreken. Ik spreek van blij de en belangrijke dag voor de vereen, omdat zij hedenavond in het bezit zal komen van een vaandel dat haar ge schonken wordt, door de inwoners dezer gemeente. Reeds vanaf de op richting, thans ruim 2 jaar geleden, heeft het gemis van een vaandel zich doen gevoelen. Maar bij de oprich ting van een muziekvereeniging is er zooveel geld noodig voor den aan koop van instrumenten en verdere on misbare dingen, dat er over een vaan del niet gedacht kon worden. Vooral werd dit gemis gevoeld als O. G. aan een concours deelnam. Dan toch zagen zij bijna iedere vereen, in het bezit van een vaandel, alleen hunne vereeniging niet. Maar ondanks dat zij geen vaandel bezaten is deze ver eeniging in groei en bloei toegeno men. Directeur en leden in de vaste overtuiging dat ook dit er wel ko men zou, zijn moedig voorwaarts ge gaan en hebben getoond een vaandel waardig te zijn. Toen de vereeniging op Pinkstermaandag j.l. weder met een eerste prijs bekroond, huiswaarts keerde hebben eenige vooraanstaande personen in de gemeente gemeend, dat het zoo niet langer kon. Het was zoo als iemand terecht opmerkte: Nu hebben zij medaille's en weten niet waaraan ze die moeten hangen. Men nam het besluit om O. G. een vaandel te schenken, waarvoor de be- noodigde gelden bijeengebracht moes ten worden door de ingezetenen van Wijk en Aalburg. Het werk werd met kracht ter hand genomen en het re sultaat heeft de verwachtingen verre overtroffen. Ik breng dan ook in de eerste plaats onzen liartelijken dank aan alle geveressen en gevers, die voor dit vaandel hunne bijdrage ge schonken hebben. Wij hopen, dat zij deze vereeniging in de toekomst zoo wel moreel als financieel zullen blij ven steunen. Een woord van dank aan den heer Krop voor al zijn werk dat hij zoo belangloos voor dit doel gedaan heeft. Moge hij nog lang gespaard blijven, in de eerste plaats voor hem zelf en de zijnen, maar ook niet minder voor O. G. Want als collectant zal de heer Krop voor de vereeniging moeilijk zijn te evenaren. Ten slotte onzen hartelijken dank aan de dames die zoo bereidwillig waren om op de twee laatste concerten bloempjes te verkoopen, en aan allen, die zich met die bloempjes getooid hebben. Ik hoop en vertrouw als O. G. weer eens een beroep op hun doet, steeds weer op aller medewerking te kun nen blijven rekenen. Laten wij er thans toe overgaan om het vaandel te onthullen. Onderwijl dit gebeurt, verzoek ik de vereeniging het ,,Wil- met gouden franje's afgezet vertoon- enkele jaren zullen vele overwin- de zich allereerst bovenaan het wapen ningsteekens aan dit vaandel prijken, van Wijk. Verder is het versierd met Wij zullen steeds ons uiterste best verschillende teekeningen op de mu- blijven doen om de achting en het ziekkunst betrekking hebbende, en vertrouwen van u waardig te blij verder niet te vergeten den naam en ven. oprichtingsjaar der vereeniging. Hiermede was de onthullingsplech- De heer v. Loon het woord weer tigheid afgeloopen. verkrijgende vervolgt zijn rede aldus: Den heer Baselaar wachtte echter Mijnheer Baselaar, bestuur en le- nog een aardige verrassing. Namens den van O. G. Thans nu gij het de leden der vereeniging werd hem vaandel van zijn omhulsel ontdaan een prachtige rooktafel aangeboden, in al zijn pracht hier voor U De voorzitter der vereen., de lieei ziet, kan ik mij zoo voorstellen, dat C. van Loon sprak hierna nog on- zich een gevoel van trots en vreugde geveer het volgende: van u meester maakt. Van trots, om dat gij in het bezit komt van een zeld zaam mooi vaandel. Van vreugde, omdat dit vaandel u wel moet doen spreken van een hartelijk medeleven van uw medeburgers, met uwe ver eeniging. Maar met het overhandigen van dit vaandel leg ik tevens een eere schuld op u, tegenover allen, die hunne gaven aan dit vaandel hebben geschonken. Immers als een leger korps ten strijde trekt, gaat het vaan del voorop. De manschappen hebben den eed van trouw aan hun vaandel afgelegd. Het is hun plicht om on der dit vaandel te strijden en het zoo noodig met goed en bloed te verde digen, en zoo mogelijk ter overwin ning te voeren. Al is den strijd dan soms zwaar, en schijnt het alsof zij den slag zullen verliezen, het fier op geheven vaandel geeft hun nieuwen moed en krachten en leidt hen me nigmaal ter overwinning. Zoo zal het ook met u zijn. Als gij u in een schoonen vreedzamen muzikalen wed strijd begeeft, zal ook nu uw vaandel voorop gaan. Dan rust ook op u den duren plicht om dit vaandel tegen over uwe tegenstanders te verdedi gen, en het zoo noodig getooid met den eerepalm der overwinning te doen terugkeeren. Strijdt dan ook gij voor uw vaan del. Draag er zorg voor, dat er nooit of nimmer een smetje, hoe klein ook, op rust. Wanneer er dan ook voor uwe vereen, sorns zware en moei lijke tijden zullen aanbreken, dan hoop ik, dat gij door uw blik op het vaandel te slaan, gij u gedragen weet door de sympathie van uw me de-inwoners. Dat dan dit vaandel u een symbool zij, om trouw te blijven aan uwe vereeniging tot ijverige stu die, een banier waaronder gij strijden wilt, om steeds het beoogde doel te bereiken. Daar gij zonder vaandel, onder de bezielende leiding van uwen eminenten directeur reeds tweemaal een overwinning hebt behaald, en de eereteekens daarvoor reeds in uw be zit zijn, verzoek ik u onderwijl, deze aan het vaandel bevestigd zullen wor den, ons oude volkslied „Wien Neer- lands Bloed", te latén weerklinken. Terwijl de muzikanten van hunne zetels oprezen en het volkslied staan de geblazen werd, hechten twee da mes de behaalde medailles aan het vaandel. De heer v. Loon nogmaals het woord verkrijgende besprak nog het volgende Directeur, bestuur en leden van O. G. Thans bied ik uit naam van de inwoners van Wijk en Aalburg u mijnheer Baselaar als directeur van O. G. dit prachtige vaandel uwe ver eeniging aan. Wij allen hopen, dat gij nog vele jaren den dirigeerstok over deze vereeniging moogt zwaaien. Dat deze vereeniging onder uwe hoogstkundige leiding den hoogsten sport van den muzikalen ladder mag beklimmen. Dat dit zeer schoone vaandel, u zoo spontaan geschonken, waaraan nu reeds 2 bekroningen prijken, nog eens overvol mocht komen te hangen met gouden en zilveren overwinningstee- kens als loon op een ijverig streven en als blijk dat uwe vereen, mede tot de beste van ons land behoort. Dan is de eereschuld betaald en zal ieder rechtgeaard Wijkenaar trots zijn op de fanfare O. G. en haar kra- higen directeur. Hierna sprak de heer Baselaar nog het volgende: Geachte heer van Loon, mijn harte lijken dank voor de sympathieke woorden tot de vereeniging en mij persoonlijk gesproken. Wij zijn zeer Geachte Directeur: Wij zeggen u hartelijk dank voor al het opofferen de werk door u aan deze vereeniging verricht, geen moeite is u te groot of te zwaar geweest om deze vereen, gedurende haar 2-jarig bestaan tot groei en tot bloei te brengen. Het is dan ook ons aller wensch dat gij nog vele jaren aan 'deze vereeniging ver bonden zult zijn. Als kleine blijk van onze waardeering voor alles wat gij voor onze vereeniging verricht hebt, bieden wij u dit kleine geschenk aan. Wij hopen, dat het naar uw genoegen is en dat gij mede hierdoor nog vele jaren in aangename herinnering- zult denken aan uw dankbare leden van O. G. De heer Baselaar sprak hierna nog een woord van hartelijken dank voor het prachtige geschenk, en tevens nogmaals de verzekering gevende, steeds zijn beste krachten te zullen blijven geven voor het welzijn der vereeniging. Het verdere gedeelte van den avond werd besteed, door nog ver schillende nummers ten beste te ge ven. Enkele dames, die zoo bereid willig waren om bloempjes te verkoo pen, konden na afloop f 52 afdragen voor de kas der vereeniging. Op 13 September in Meters in c.M. 's-Hertogenbosch 2.02 val Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) 1.25 val 35 Crévecoeur (Maas) 1.23 val 37 St. Andries (Maas) 1.40 val 38 Venlo 10.81 val 4 Maastricht 43.70 val 4 Keulen 1.27 val 4 NA EEN OPWINDENDE ZIT TING VOL VERRASSENDE MO MENTEN. De Rijksdag heeft Maandagmiddag met 513 stemmen tegen 32. bii s onthoudingen, het communistische voorstel tot opheffing van de nood verordening aanvaard. Tevens spreekt in deze motie de Rijksdag zijn wantrouwen in de Rijks- regeering uit. Op voorstel der communisten was deze stemming als eerste punt op de agenda van de vergadering ge plaatst. Tijdens het tellen van de stemmen ontving president Göring een brief van den Rijkskanselier, waarin deze mededeelt tot ontbinding van het huis over. te jgaan. Göring stelde zich echter onder vrijwel al- gemeene instemming van het huis op het standpunt dat een regeering welke door het parlement ten va is gebracht een dergelijk besluit n et meer kan nemen. De vergadering werd verdaagd. In de wandelgangen van den Rijks dag is men van meening, dat de Rijkspresident het besluit van den Rijksdag niet zal erkennen, den (Rijks dag wel degelijk als ontbonden zal beschouwen en verdere vergaderingen eventueel zal weten te verhinderen. Vergadering van den Raad der ge meente DUSSEN, gehouden op Za terdag 10 September 1932, des n.m. 3 uur. Voorzitter: EdelAchtb. Heer J. J. H. Snijders. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergadering leest de notulen der vorige, die on- fttembtö ■MMKaaaaBPaaaaaBagj n i grarr»ji J i rl i -i i-i 1 9

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 9