LET OP! Koopt bij ons UW LETEBTRAAIÏ GOmCHEM. Verplichte Identiteitsbewijzen. PRIMA A. Yerscliuur-Baert 5. P. lankhnyzu Co's Bank JV.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Drogisterij 40 cent per pond No. 5262 Vrijdag 16 September 1932. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Oct verschijnende nummers GRATIS tAND VAN ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10 en franco per post beschikt f 1.25. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. a f 0.50 per fflesch. Het komt nog maar al te vaak voor -dat een bekeurde wegens het een iof ander strafbaar feit. aan de politie een valschen naam op geeft, hetgeen .dan dikwijls veel noodeloo- ze moeite met zich brengt, terwijl ook vaak de dader zich buiten straf vervolging kan houden. In justitie- en politiekringen wordt deze quaestie niet zelden besproken en vrijwel is men (het er over eens dat een goed middel ier tegen zou zijn de invoering van leen zgn. identiteitskaart, d.i. een kaart, waarop portret en gegevens van den houder, waaruit blijkt dat men inderdaad degeen is, wiens naam de kaart aangeeft. Naar onze mee ning verdient deze maatregel zeer ernstige pverweging. Reeds meerde re malen is de quaestie in de Twee de .Kamer ter sprake gebracht, doch tot invoering van een identiteitsbewijs voor iederen Nederlander is het nog niet gekomen. Verscheidene andere landen hebben het groote belang er van reeds ingezien. Zoo is deze ma terie in België geregeld bij een be sluit van 1919 en wel op de volgende hoogst eenvoudige wijzede gemeen tebesturen geven de kaarten, voorzien van fotografie en handteekening af aan elkeen boven i q jaarze moeten te allen tijde op verzoek der poli tie vertoond worden, terwijl elke ver andering van woonplaats moet wor den aangeteekend. Tegen invoering van een dergelijken maatregel zou den hier in Nederland stellig niet veel gegronde bezwaren kunnen wor den aangevoerd. Alleen zou men kun nen zeggen dat de er aan verbonden administratiekosten in dezen tijd, die de grootste zuinigheid eischt. niet kunnen worden gedragen. Dit is ze ker in den tegenwoordigen tijd een argument dat opgeld doet. maar door binnen een bepaalden eenigszins rui men termijn het bezit van een iden titeitskaart verplicht te stellen, zou langzamerhand en zonder te groo te kosten geheel Nederland van het gewenschte document zijn voorzien. Het nut van een identiteitsbewijs, in welken vorm het dan ook kome. is bijzonder groot zoowel voor den staatsburger als voor den Staat. [Tal- looze malen toch is men verplicht zijn identiteit te bewijzen b.v. bij uit betaling op alle mogelijk stukken aan de postkantoren. Voor dit doel heb ben de posterijen zelf een speciale identiteitskaart verkrijgbaar gesteld, hetgeen er wel op duidt dat het ge mis aan een algemeen werkend iden titeitsbewijs wordt gevoeld. Zoo zou het ook voor de Banken bij uitbetaling van chéques enz. een prachtmiddel zijn om schadeposten te voorkomen. We zeiden reeds dat een identi teitsbewijs vooral van belang is voor Justitie en Politie. In verband daar mede halen we hier aan. wat in een der jongste nummers van de Haag- sche Post daaromtrent gezegd wordt. „Bii constateering van overtredin gen en opsporingen van verdachten kan zij met een oogopslag de juiste namen en adressen te weten komen. A, BAAIJENS BOTERMARKT 88 - HEUSDEN. - Verdachte personen en zij, die in het Politieblad gesignaleerd staan, zullen daardoor gemakkelijker gevon den wordenbij een controle om trent de identiteitskaart zal de poli tie vaak een goede vangst kunnen doen. Bovendien is die identiteits kaart een welkom middel om het bevolkingsregister bii te houden, doordien voor te schrijven ware. zoo als in de Belgische Wet. dat elke woonplaatsverandering op de kaart aangeteekend moet worden. Verder voorkomt een identiteitskaart fraude op verschillend gebied. In „Om Pa pa's Principe" schildert F. de Sin clair het geval, dat een dochter, ge dreven door haar vader, die een di- ploma voor zijn dochter noodzakelijk acht, haar zuster naar het examen i stuurt en op deze wijze het verlang de diploma verwerft. Ook een ander vaak toegepast bedrog voorkomt de idenditeitskaart. Sommige personen, zii nl. die tot straf Veroordeeld zijn •(zonder in voorloopige hechtenis te zijn geweest 1 geven er, om van hun standpunt begrijpelijke redenen, de voorkeur aan niet zelf hun straf te ondergaan, doch deze door een an der te laten uitzitten. Er bestaan zelfs betrouwbare specialiteiten, die zich tegen vasten prijs met deze werk zaamheden als beroep belasten. Den met de bewaking belasten gevange nis-directeur toch staat geen enkel middel ten dien§te om. wanneer iemand zich bii hem meldt, teneinde een hem opgelegde straf uit te zit ten, na te gaan of deze werkelijk de (delinquent isliefderijk wordt hii opgenomen en naar de cel gevoerd. Risico is er niet aan verbonden wordt toevallig ontdekt, dat de schul dige zijn straf niet heeft uitgezeten, dan zal hij dit slechts alsnog heb ben te doen. De. vrijwillige celbe woner zal vermoedelijk niet eens strafbaar zijnten hoogste zou men hem oplichting van den Staat ten laste kunnen leggen. Hii heeft toch door het opgeven van een valschen naam, den Staat bewogen tot afgif te van eten en drinken. Men kan ech ter ook zeggen, dat dit eten niet aan een bepaald persoon, doch aan eiken celbewoner wordt verstrekt en de Staat door die valsche opgave niet bewogen is voedsel te geven, dat hem in elk geval zou zijn verstrekt. Zijn oogmerk was trouwens geenszins, dit voedsel te verkrijgen. Doch hoe dan ook. door een identiteitskaart ver plicht te stellen, maakt men mysti ficaties als de hier geschetste voor goed onmogelijk. Bovendien zouden de moeilijkheden, welke zich thans nu en dan voordoen, indien een aan gehoudene ontkent de veroordeelde te zijn. minder groot worden. jOp dit oogenblik moet volgens het Wet boek van Strafvordering daaromtrent een speciale procedure gevoerd wor den." Talrijk zijn nog andere gevallen, die een identiteitsbewijs hoogst ge- wenscht maken. Hoe groot b.v. is nog het aantal winkeliers dat er in vliegt doordat een zgn. kooper zich uitgeeft voor iemand, die hii in wer kelijkheid niet is. Men weet den win kelier te bewegen het gekochte aan een te goeder naam en faam be kend staand adres te laten bezorgen en door de een of andere truc krijgt de kooper het in handen, natuurlijk zonder te betalen. V/are de kooper in het bezit geweest van eene wettelijk voorgeschreven identiteitskaart en had de winkelier de vertooning der kaart gevraagd, dan zou hii er ze ker niet zoo gemakkelijk in zijn ge- loopen. Noemen we ook nog de in- dustrieele spionnage, welke men door een identiteitskaart in niet geringe mate dwars zou kunnen zitten. Hoe benarder de tijdomstandighe den, des te grooter is het aantal der gepleegde oplichtingen en dit de monstreert zich ten duidelijkste in den tijd. dien we thans beleven. Het aantal oplichtingen en gemeene prak tijken is legio, wat we dagelijks in de bladen kunnen lezen. En nu is het maar de vraag of de kosten be steed aan in te voeren wettelijk ver plichte identiteitskaarten tegen hun nut opwegen. Ons antwoord daarop is absoluut bevestigend. In België werkt de maatregel schitterend en Waarom zou hii dan in ons land niet evengoed zijn groot nuttig ef fect kunnen afwerpen Doordat alleen nersonen b.v. bo ven den leeftijd van 16 jaar in het bezit van eene identiteitskaart zou den moeten zijn, worden allen bene den dien leeftijd uitgeschakeld en veroorzaken deze dus geen kosten, of administratief werk. Natuurlijk zou de kaart na een ze ker aantal jaren geldig te zijn ge weest, door eene nieuwe moeten wor den vervangen, maar -evenals bii rij bewijzen voor motorrijtuigen zou na verloop van tijd de vernieuwing ge lijdelijk gaan, waardoor het aantal ambtenaren met de werkzaamheden ter zake belast, zeer bescheiden zou kunnen zijn. Het bezwaar dat ieder zijn kaart steeds bii zich zou moeten dragen is niet overwegend. Wanneer toch de politie ontdekt, dat iemand geen kaart bii zich heeft, dan moet pro ces-verbaal volgen, maar wanneer hij zijn kaart, welke dan natuurlijk vóór de bekeuring moet zijn afge geven, alsnog b.v. binnen 2/1 uren aan de politie kan toonen. dan zou met eene lichte straf kunnen worden volstaan. Maar welke bezwaren ook tegen eene verplichte identiteitskaart kun nen worden aangevoerd, bii ons staat vast dat haar nut al hare nadeelen verre overtreft. AZIJNZUUR 80%. LAURIERBLADEREN. CAYENNEPEPER. MOSTERDZAAD. VENKELZAAD. I ALUIN. 1 PEPERKORRELS. DROGISTERIJ Botermarkt 72, HEUSDEN. Biiiiieiilaiid. telef. No. is Raamsdonksveer. ftgcntschap van de A»stcrdamsche Bank jt.V, Amsterdam. Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels, Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA UITVOERING CRISIS-VARKENS- WET. Moeilijkheden op de markt te Leiden. Uit Leiden meldt men: Op de varkensmarkt alhier waren j.l. Dinsdag aangevoerd in totaal 1080 varkens, waarvan 754 z.g. zouters. De gemiddelde aanvoer op deze markt be draagt ongeveer honderd. Onder de ze omstandigheden weigerde de Var kenscentrale, evenals dit te Gouda was geschied, de varkens over te nemen. Dit veroorzaakte groote ontevredenheid onder de boeren. Men stelde zich in verbinding met den heer Ir. Louwer- se te Zwolle, regeeringscommissaris, en met minister Verschuur. Het ge lukte niet, tot een resultaat te komen. Wel werd de directeur van het markt en havenwezen, de heer Mennis, ge machtigd, aan de boeren mee te dee- len, dat de zouters 'in Zuid-Holland binnen 14 dagen zouden worden over genomen. Desondanks bleven er 240 varkens op de Leidsche markt over nachten. De vasthoudendheid van de eigenaren van deze varkens werd! be loond, daar Woensdagmorgen de var kenscentrale 200 van deze overnam. O— ALGEMEENE ZENDINGSCONFERENTIE. Van 24 tot 26 October wordt in het Koloniaal Instituut te Amsterdam de 45e Algemeene Zendings Conferentie gehouden. Zij zal worden gepresideerd door den vice-voorzitter Dr. C. W. Th. Baron van Boetzelaer van Dubbeldam, daar de heer L. J. van Wijk wegens klimmenden leef tijd als voorzitter is afgetreden. De Conferentie stelt zich ten doel een overzicht te verkrijgen van de wereld zending in dezen crisistijd. Op Maandagavond zullen de heer en mevrouw Van Boetzelaer van Dubbeldam mededeelingen doen over de vergadering van den Internationalen Zendings-Raad te Herrnhut. Dinsdagmorgen zal Ds. Joh. Rauws, zendingsdirector te Oegstgeest, een over zicht geven van het zendingswerk in Ned. Oost- en West-Indië. Daarna zal Prof Dr. Julius Richter spreken over het zendingswerk in China en Japandes namiddags over Afrika, Britsch-Indië en Voor-Azië. Dinsdagavond wordt een zendingsavond gehouden, waarvan het program nader wordt bekend gemaakt. Woensdagmorgen spreekt Dr. Otto Iserland van Genève over de economische problemen en de wereldzending. Des namiddags geeft Director H. G. Steinberg van Zeist, een overzicht van de twee eeuwen zendingsarbeid der Broeder gemeente, waarna enkele mededeelingen worden gedaan over de feestviering te Herrnhut. Prospectus kan men aanvragen bij het bureau van den Z. S. R., Utrechtscheweg 64 te Zeist bij het Ned. Bijbel Gen. te Amsterdam, of bii het Zendingsbureau te Oegstgeest. O HET BADSEIZOEN TE HOEK VAN HOLLAND. Tengevolge van de warme zomer maanden Juli en Augustus, is het be zoek aan het gem. Badbedrijf te Hoek van Holland dit seizoen belangrijk hoo- ger geweest dan in 1931. In totaal wer den dit seizoen 19.000 baden genomen, tegen 11.000 in 1931. —o MINDERJARIGE MEISJES ONT VOERD. De Haagsche Rechtbank heeft uit spraak gedaan in de zaak tegen den 21-jarigen propagandist A. W. F., te gen wien door het O. M„ ter £ake van ontvoering van de 16-jarige S. J. D. en de 15-jarige G. de B., twee jaar en zes maanden gevangenisstraf is geëischt. De Rechtbank overwegende, dat ver dachte tijdens de behandeling niet het minste berouw over zijn misdrijven heeft getoond, veroordeelde F. over eenkomstig dezen eisch. o— BRANDSTICHTING? Vorige week heeft onder de ge meente Woensdrecht in de woning van de familie M. een brand gewoed, waar door de woning totaal uitbrandde. Het parket van Breda heeft daags na de zen brand ter plaatse een onderzoek in gesteld en als gevolg van dit onder zoek is mej. M„ een dochter van de familie, onder verdenking van brand stichting naar het huis van bewaring overgebracht. o LAWAAI IN EEN KIPPENHOK. Te Hoogeweide, gem. Utrecht, hoor den Maandagnacht een boer en zijn knecht een verdachte herrie in het kip penhok. Men toog op onderzoek uit en bij hun komst sloeg een man op de vlucht. Beiden zetten den dief na en slaagden er in hem te pakken te krij gen. Onmiddellijk waarschuwden zij de politie, doch toen deze verscheen had de man wederom kans gezien om te ontkomen. Een 6-tal kippen werd ver mist. Later zijn zij in een zak op den weg dood terug gevonden. o HET SLIPGEVAAR. Tusschen Duiven en Zevenaar is een auto uit Arnhem geslipt, met het ge volg, dat de wagen in botsing kwam met ben van den tegenovergestelden kant komende auto. Deze laatste werd totaal vernield en de inzittenden, een dame en twee heeren, werden alledrie gewond. In het ziekenhuis te Zeve naar is hun de eerste hulp verleend, waarna zij later naar het St. Elisabeths- gasthuis te Arnhem zijn overgebracht. De inzittenden van dë auto uit Arn hem bleven ongedeerd. o— DOOR ZIJN SCHOONMOEDER GEDOOD. Het parket van Bergen in Henegouwen heeft zich naar 's Gravenbrakel begeven om een onderzoek in te stellen in een moordzaak. Een jonge man aldaar, gehuwd met een zeer jonge vrouw, misdroeg zich. Het vrouwtje was diep ongelukkig en meermalen poogden haar ouders den jongen man tot andere gedachten te brengen. Een dezer dagen moest de schoonmoe der van den onverbeterlijken echtgenoot weer ingrijpen. Zij sprak met haar schoonzoon af in een café. Er ontstond een ruzie tijdens welke de schoonzoon zijn schoonmoeder een glas bier in het gelaat wierp. De vrouw ging toen, dol van woede, naar haar huis. 's Avonds sloop zij onopgemerkt het huis van haar schoonzoon binnen en verborg zich op den zolder. Toen de jonge man eu zijn vrouw sliepen, drong schoonmama de slaapkamer binnen en bracht haar schoon zoon met een zwaren hamer drie slagen op het hoofd toe. De getroffene blies, zonder een kreet te slaken, den laatsten adem uit De jonge vrouw, bespat met het bloed van haar man, spvong uit het bed en ontwapende haar moeder, die zelf toen een geneesheer ging halen. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten, de slagen waren doodelijk geweest. O— OUDE VROUW VERBAND. In de Thoolenstraat te Rotterdam zijn de kleeren van de 83-jarige juf frouw Stuifzand door een stoof in brand voor het Land van flensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard ABRIKOZEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1