Wijksche Radio Centrale fcalw&ii prigs [MM 7.50! Gedurende de maand October BELANGRIJKE REDUCTIE Binnenland. Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. B. A. VAN DER POL, DB MILLIOENEN-NOTA. Het voornaamste uit de millioenen-nota vat de „Msb." alsvolgt samen De minister van Financiën becijfert in zijn betoog over den toestand van 's-lands financiën, dat de rijksbegrooting voor 1933 aanvankelijk een geraamd tekort vertoonde van 147,6 millioen gulden. Door toe te passen bezuinigingen, salarisverlagingen, de uitkeering uit het reserve-fonds en maat regelen ter versterking van de middelen kon een bedrag van 125,5 millioen gulden gevonden wordeD, zoodat een tekort blyft van 22,1 millioen, dat geweten wordt aan de slechte uitkomsten van de spoorwegen. Voor het rijkspersoneel wordt de tijde lijke salariskorting gehandhaafd. Daaren boven wordt de 3 procentskorting voor ongehuwden op 5 procent gebracht. Voorts wordt de pensioenfondspremie voor allen met 5 procent verhoogd en gebracht op 8 procent. Ter versterking van de middelen worden eenigebelastingvoorstellen aangekondigd en wel 30 rijksopcenten op de aanslagen der gemeentefondsbelasting 30 extra opcenten op de aanslagen in de vermogensbelasting invoering van de weeldeverteeringsbe- lasting. Voorts wil de regeering gedurende een jaar 30 opcenten leggen op alle invoer rechten en op den bieraccijns. Uit de tot dusver gepubliceerde afzon derlijke hoofdstukken der begrooting stippen we nog aan, dat voorgesteld wordt een concentratie van de burgerlijke rechtspraak, waarbij 7 rechtbanken en 48 kantonge rechten worden opgeheven, terwijl om bezuinigingsredenen ook van de inwerking stelling der jeugdgevangenis in Zutphen niets zal kunnen komen. Voor het leger worden zeer belangrijke wyzingen in de vredesamenstelling over wogen. De opleiding zal bij acht infan- terie-regimenten verdwijnen en worden ondergebracht by de overige regimenten. Het le regiment artillerie zal geheel worden opgeheven. Bovendien zal naast verscheidene aüdere instellingen de rijks werf te Hellevoetsluis veru v."J.nen' Wat Buitenlandsche Zaken öèflgaas lijkt Wel liet belangrijkste, dat het aantal gezanten zal worden verminderd döur wijziging van de diplomatieke vertegen woordiging in een zestal hoofdsteden. o GEVAARLIJKE MANIER OM VLIEGEN TE VERDRIJVEN. Juffrouw W. te Bladel wierp eenige in benzine gedrenkte lappen in de W. C. en wilde deze aansteken om aldus de vliegen te verdrijven. Terwijl zij een lucifer aan de lappen hield, kwamen de gassen, welke zich in de W. C. gevormd hadden, tot ontploffing en zetten de vrouw in vlammen, Deze had nog de tegen woordigheid van geest een deel van haar kleeren uit te trekken, terwijl de dienst bode een pan water over haar uitstortte. Toch liep de juffrouw nog enstige brand wonden op aan bovenlijf, armen en hoofd. L —O— AUTO DOOR TREIN GEKRAAKT. Op een overweg op het baanvak BoxtelWezel was een der afsluitboomen door een auto stukgereden. Daarom stond de baanwachter met een rood licht ter plaatse, om het drukke verkeer op het gevaar opmerkzaam te maken. Een auto, waarvan de bestuurder waarschijnlijk het licht niet heeft gezien, passeerde, doch moest stoppen voor den tweeden overwegboom, die in verband met de nadering van een trein was neergelaten. De inzittenden, een heer en dame, hadden nog juist den tijd uit den auto te springen. Een oogenblik later werd de auto door den trein gegrepen en totaal versplinterd. O— HET VERDRINKINGSGEVAL TE HEERENVEEN. Omtrent het verdrinkingsongeval, waar bij de ruim veertigjarige F. Wijstra uit Leeuwarden om het leven is gekomen en waarbij vermoed werd, dat het misdrijf aan dit ongeval niet vreemd was, verne men wij nader dat de doctoren heden het lijk in het Ziekenhuis hebben onder zocht en geen sporen van geweld zijn geconstateerd. O EEN VEEDIEF GEPAKT. In de Maasstreek, vooral in de omge ving Oeffeit, Cuyck en Beugen, kwamen den laatsten tijd herhaaldelijk diefstallen van vee uit de weide voor. De dieven gingen zeer brutaa' te werk, zoo werd in den nacht van 5 op 6 September te Oeffeit een koe uit de weide gestolen, waarna het dier gewoon naar de markt te Cuyck werd vervoerd en daar tegelijk verkocht. De politie is nu er eindelijk in geslaagd een der dieven te arresteeren en wel te Nijmegen. Het is zekere A. J. F. van M., een zwerver, die veel in de Maasstreek verbleef. De arrestant heeft een volledige bekentenis afgelegd en is aan de Justitie te Den Bosch uitgeleverd. Van M. wordt er van verdacht verschei dene veediefstallen op zijn geweten te hebben. O— BRANDEN. Dinsdagmiddag brak brand uit op den zolder van het café van J. Paaschhuis, aan den Boschdijk te EindhoveD. Op de bovenverdieping woonden bovendien de gezinnen Langenberg, Van Steinz en Smulders. Doordat het vuur snel om zich heen greep, kon de brandweer niet verhinderen dat de geheele bovenverdie ping uitbrandde. Van de inboedels kon zoo goed als niets gered worden. Door de groote watermassa's bezweken de plafonds, zoodat het café groote water schade bekwam. De inboedels van de bewoners, behalve die van Langenberg, die pas eenige weken getrouwd was, waren verzekerd. De oorzaak is onbekend. Een zware brand heeft gewoed in het pakhuis van de Reederij J. J. van der Toorn aan de Stevinstraat 29 te Scbe- veningen. Buren ontdekten om kwart over vier op de tweede verdieping van het gebouw, waarin zich naast het woon huis een nettenpakhuis bevindt, dikke rookwolken en vlammen. Zij Waarschuwden de brandweer, die met vele stralen het vuur bluschte. De schade is vrij aanzienlijk. De oorzaak van den brand is vermoe delijk kortsluiting. Op het tijdstip van den brand was in het pakhuis niemand aanwezig. O— DOOR EEN TREIN OVERREDEN EN GEDOOD. Maandagavond is L. L. v. d. M. te Soestdijk door den goederentrein Utrecht Zwolle gegrepen en op slag gedood. De man was afkomstig uit Groningen en werd verpleegd in het gesticht Den Dolder. Zijn lijk is naar Utrecht gebracht. BREDA, 19 September. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 124 stuks vee, t. w. 52 stuks hoornvee en 72 biggen. Prijzen Kalfkoeien f 140.tot f 200. Kalfvaarzen f 100,tot f 170. Biggen f 6,tot f 8. Per pond geslacht 2e kwal. 3ekwul. Vette vaarzen 2831 2427 Vette koeien 2428 2024 Stieren 1823 De handel in vet vee was vlotter. De prijzen iets hooger, vooral de goedsoor- tige beestjes waren williger. Het drach tige vee ging niet vlot. De biggenhandel ging slecht. GORINCHEM, 19 Sept. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 26.493 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.80f 4.80 Eendeneieren f 3.40 Jongehennen eieren f2.50f3.00 Kalkoeneieren f 4.00 per 100 stuks. ZALTBOMMEL 20 Sept. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 23 biggen, prijs van f69; 36000 eieren, prijs per stuk 4 a 5 cent720 K.G. boter, prijs per Ys K.G. roomboter f0.90, boerenboter f0.85. 's HERTOGENBOSCH, 20 Sept. Boter. Aanvoer 22.450 K.G. Hoogste piijs f 1.54. Laagste f 1.42. Middel f 1.51. 's HERTOGENBOSCH, 21 Sept. Op de markt van heden waren aange voerd 2269 stuks, 1302 stuks hoornvee, 781 biggen, 55 zeugen, 57 schapen of lammeren en 74 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f140 tot f240 per stuk Kalfvaarzen 120 230 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2632 p. pond Koeien 2e 2326 Pinken van f 60.—tot f150.p. st. Zeugen 45.65. Biggen 6.— 10.— Schapen 8.18. Lammeren Aanvoer grooter. Handel vlug. Prijzen hooger, vooral vet vee, door grossier van Amsterdam. Handel kalfvaarzen en koeien vlugger. Magere ossen en koeien prijs houdend. Pinken goed. Schapen en lam meren prijshoudend. Varkenshandel ge drukt. Afloop der markt vlugger. ROTTERDAM, 20 September. Op de veemarkt waren heden aange voerd 225 paarden, 36 veulens, 794 ma gere en 875 vette runderen, 255 vette kalveren, 720 graskalv., 563 nuchtere kalveren, 224 schapen of lammeren, 3 overloopers of varkens," 29 biggen, 13 bokken of geiten. Per 7s K.G. 3e kw. 2e kw. le kw. Koeien 14—17| 25—2731— 32J Ossen 17—18 221—25 28—30 Stieren 14—17 19—21 23-25 Graskalveren 80 170 Vette kalveren 271—32 35—41 471—50 Per stuk Melkkoeien f120 f230 Kalfkoeien f130 a f240 Stieren f 50 a f 300 Pinken f 40 k f 85 Graskalveren f 20 a f 40 Vaarzen f 80 k f 125 Werkpaarden f 100 A f 280 Slachtpaarden f110 A f160 Veulens f 40 A f 70 Hitten f 60 a f 120 Biggen f 4 A f 7 Nuchtere fokkalv. f 8 a f 16 id. slachtkalv. f 4 A f 7.50 Biggen per week f0 40 A f0.70 AALBURG. Maandag, 26 September, zal des avonds om half acht de verkiezing plaats hebben van twee bestuursleden van den Boerenbond. Aftredend zijn de heeren W. van Wijk en G. Lakerveld. Dinsdag, 27 September, hoopt de heer Van Leeuwen uit Schoonrewoerd, des avonds om half zeven (O.T.) in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. gekomen, zullen hem zijn rusttijd van harte gunnen. VGRAVENMOER. Door de Ned. Herv. Kerk alhier werd Ds. J. C. v. d. Roest (Ameri- kaansch predikant met verlof hier te lande lot herder en leeraar beroepen. Tot uitvoering der crisisvarkens- wet is de heer A. Claassen alhier be noemd lot merker. NIEUWENDIJK. Maandagavond is in het Instituut een vergadering gehouden door de oud leden der muziekvereeniging en vele jeugdige belanghebbende. Het doel, om tot de oprichting te geraken van een Christelijk Fanfarecorps, is werkelijkheid geworden. Een 27-tal personen gaven zich staande de vergadering als lid op. De heer Kuipers zal als directeur fungeeren. OUDENDIJK. Dinsdagmiddag bracht de heer Woudstra, hoofd der 2de Openb. school alhier, met de kinderen der vier hoog ste klassen een bezoek aan den tuin van den heer Nieuwenhuizen, om hun de glascultures van druiven en meloe nen te laten zien en waarbij allen door hem op de heerlijke vruchten wer- Om iedereen, gedurende de nade rende wintermaanden, in het ge not te stellen d^, programma's van Huizen en Hilversum te be luisteren, ben ik besloten, de aan sluiting aan mijn Centrale gedu rende de maand October, voor te verrichten, dus slechts voor Dit aanbod is slechts geldig voor hen, die langs de bestaande lij pen wonen. Profiteert van deze gunstige gelegenheid, en geef U nog heden op als abonné Vraagt prijs én voorwaarden voor HUURKOOP-INSTALLATIE'S. Groote prijsverlaging van Luidsprekers. Al verkrijgbaar vanaf 10 GULDEN Beleefd aanbevelend WIJK (bij Henaden). DRUNEN. Veiling van 20 September. Per K.G. Kassnijboonen 2833 cent, idem II 18 22, Snijboonen 524, Princes 12 22, Rentegevers 412, Dubbele 38, Wagenaars 47, Tomaten 28, Juin 13, Aardappelen 1iy8, Druiven 36 —46, Augurken 4 13, Spinazie 511, Appelen 2 14, Peren 1—26 cent. Per stuk. Bloemkool 2 12, Roode kool 1 5, Savoije kool 15, Witte kool 13, Komkommers Wit Yg -2y3, idem Groen Y4—1, Selderij V,—1, Sla 1—2 ys. Andijvie Vs-iV*. Meloenen 416 cent. Per bos. Kroten 12, Selderij YsL Peen 1—2. Preij 5—13. DONGEN. Uit 'het Wilhelminakanaal te Don gen werd een drenkeling opgehaald. Bij fiader onderzoek blijkt de over ledene te zijn W. Wouters uit Gilze, ongehuwd en 66 jaren oud. De man leed den laatsten tijd schijnbaar aan zwaarmoedigheid. Na 'een loopbaan van bijna 40 jaren in ijver en plichtsbetrachting door gebracht als besteller bij de Posterijen te Dongen, heeft de heer C. Coenraad den dienst 'thans met pensioen verlaten. Allen die met hem in aanraking zijn den onthaald. Het nuttige kan ook hier met het aangename samen gaan. De aardappelprijzen zijn op een peil gedaald,' als zelden eerder voor kwam. Vandaar dat velen er reeds toe overgaan, ze als veevoeder te gebrui ken. De prijs van handelspulp daalde deze week tot f3.50 per last, franco aan den wal, waarvoor een post werd ge sloten. Naar we vernemen hoopt de fan fare „Kunst na Strijd" Zaterdag 24 Sept. a.s. haar laatste zomerconcert te geven. Hieraan zat ook „Juliana" uit Uitwijk medewerken, terwijl tus- schen de nummers Jazzbandmuziek ten gehoore zal worden gebracht. SLEEUWIJK. De afd. van den Chr. Nationalen Werkmansbond alhier, zal morgen Za terdag in de openbare school alhier, een ledenvergadering houden. Verschil lende onderwerpen zullen worden be handeld. Door de gemeente zullen, voor het aanleggen van een verbindings weg tusschen den Rijksstraatweg en den Sleeuwijkschendijk, verschillende ei gendommen worden onteigend. Het werk zal in werkverschaffing worden uitgevoerd. Donderdagavond werd vanwege de Fascistenbond in ,/t Wapen van Sleeuwijk" een vergadering gehouden. Als spreker trad op de heer Baars, met het onderwerp: „Het Fascisme ook voor den arbeider". De zaal kon alle aanwezige belangstellenden niet be vatten zoodat velen zich moesten ge troosten met een staanplaats buiten de zaal. Van het begin tot het einde werd de spreker met den grootsten aan dacht gevolgd. Geen enkel incident vond plaats. Van de gelegenheid tot debat werd gebruik gemaakt door den heer D. Koman alhier. Deze gedachten- wisseling had op de meest vreedzame wijze plaats. Te ongeveer middernacht keerden allen huiswaarts. Naar de vaceerende betrekking van onderwijzer aan de Bijz. school alhier, hebben zich ongeveer 150 sol licitanten aangeméld. De heer H. van Arkel alhier, is benoemd tot lid van de Gewestelij ke Varkenscentrale. Woensdag had P. Ritmeester al hier het ongeluk met zijn fiets te val len. Hij zeerde zich zoodanig, dat hij naar zijn woning moest worden ver voerd. De inmiddels ontboden genees heer constateerde een inwendig letsel waarom hij overbrenging naar het zie kenhuis te Gorinchem noodzakelijk achtte. Zaterdagavond werd door de mu- ziekvereen. „Wilhelmina"' alhier, met medewerking van het dameskoor „Looft den Heere" en het kinderkoor „Het Nachtegaaltje" op het terrein van den heer T.C. van der Waal aan den Rijks straatweg alhier, een concert gegeven, alles onder leiding van haren Direc teur, den heer A. W. v. d. Nat. Waar het muziekkorps geruimen tijd ontbon den is geweest en dit het eerste con cert is, hetwelk zij onder leiding van haren nieuwen directeur geeft, mogen we het wel een prestatie noemen, het geen zij ons dezen avond ten gehoo re bracht. UITWIJK. Begunstigd door het mooie weer gaf de fanfare „Juliana" alhier, met medewerking van „Kunst na Strijd" te Oudendijk, j.I. Zaterdag een con cert wat in alle opzichten goed is ge slaagd. De vlaggetjesverkoop bracht ruim f 24 op. WIJK. Bij de echtgenoote van G. Ver steeg alhier ontstond aan een been bloedvergiftiging, waardoor zij zich on middellijk onder geneeskundige behan deling moest stellen. Woensdagmiddag van 4-5 uur zal in het Gymnastieklokaal alhier een demonstratie plaats hebben met een zeer volmaakt Beco-vacuum-apparaat voor het conserveeren van levensmiddelen in de huishouding. Van deze gelegenheid zullen wellicht vele dames gebruik maken met dit apparaat kennis te maken. (Zie advertentie). WOUDRICIIEM. Zaterdagavond had in de zaal van dhr. Spronk, de aangekondigde le zing plaats vanwege de Fascistenbond. Als spreker trad op de heer Baars, die voor een klein gehoor hun doel en streven uiteen zetten. Voor debat gaf zich niemand op, ook werd geen afdeeling opgericht. In de plaats van den heer J. van Andel Gz. te Sleeuwijk, werd door het bestuur der land- en tuinb.vereen. „Land van Altena", tot 2de Voorzitter gekozen, de heer J. Spiering alhier. Om nog te trachten te voorkomen dat 't Postkant, alhier zal worden opge heven, zal nog deze week een bespre king plaats hebben van de verschil lende zakenmenschen en besturen der verschillende organisatie's. Veiling 21 September. Maagdeperen 561/2 ct. Idem II 21/25 ct. Knolperen I 34V2 ct. Idem II 23Va ct. Sterappelen 56 ct. Kafappelen I 78Va ct. Idem II 44V2 ct. Goudreinetten (val) 24V2 ,ct. Zoete appelen (val) 67 ct. Op de werkverschaffing in den polder Pauluszand in den Biesbosch, zijn thans uit deze gemeente een 17- tal werkloozen werkzaam. Ten behoeve van het Helden der Zeefonds' „Dorus Rijkers", zal in deze gemeente in den loop der volgende week een collecte worden gehouden. WAARDHUIZEN. Het 9-jarïg zoontje van G. v. H. had het ongeluk met het stoeien zoo danig te "vallen, dat hij het sleutelbeen brak. WASPIK. Onze dorpsgenoot, de Weleerw. Heer Adr. Kamp, is door Zijne Hoog waardige Excellentie Chr. Lecomte Bis schop van het Diocees Amiens, be noemd tot kapelaan der dekenale kerk te Roije in het departement der Somme. Z.Eerw. hoopt op Woensdag 4 Octo ber naar zijn nieuwe standplaats te vertrekken. yr

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4