M. BAX Jzn. Bijbels en Kerkboeken Crisis Profiteert hiervan, lste klas werk. ANTOON REMIE Antonetta Stichting Ouden van Dagen en Hulpbehoevenden -:- van Aanleg goten en afvoerpijpen. Rondvraag. De heer v. Wijk heeft iets, dat hij liever in besloten vergadering wil be spreken. De heer Bouman informeert hoe het staat met de begrooting voor de ambts woning voor den Burgemeester. De Voorzitter antwoordt dat B. en W. door den bouwkundige van Wijk uit Zeist een teekening met begrooting heb ben doen maken, de kosten werden ge raamd op f8000, best mogelijk echter dat bij aanbesteding op 't oogenblik wel be langrijk minder zou worden aangenomen. De moeilijke kwestie is de grond, de aanbieding van den heer v. Wijk lijkt B. en W. nogal hoog. De heer Bouman lijkt de plaats wel het meest geschikt, doch de prijs vindt hij ook stug. De heer v. Wijk zegt dat de prijs naar zijn meening niet te hoog is Een ge- pensionneerde die met zijn handen zijn brood heeft moeten verdienen, heeft in dezelfde straat een perceeltje gekocht, voor den bouw eener woning waarvoor de prijs even hoog is. De heer Zoon die een stuk heeft gekocht tegen den delfden prijs vraagt er nog-een stuk bij, vindt dus de prijs schijnbaar ook niet te hoog. De heer v. d. Velden meent dat op 't oogenblik niet zoo'n dringende haast bij den bouw is, de Burgemeester heeft voor- loopig een goede woning, de gemeente kan dus op haar gemak uitzien. De heer Bouman dringt aan om den bouw eener ambtswoning te bespoedigen, het terrein van den heer v. Wijk acht hij daarvoor het geschiktst, doch de heer v. Wijk moet de prijs van f2000.ver lagen op 15 k 16 honderd gulden. De Voorzitter zegt toe dat B en W. deze zaak in ernstig beraad houden. D^ heer Sodderland zegt dat hij zich in de vorige vergadering tegen den bouw eener ambtswoning heeft verklaard, niet omdat hij den grond te duur achtte, doch om andere reden Als er gebouwd moet worden zou spr. het echter nergens anders doen dan op het terrein van den heer v. Wijk, dit is het mooiste en ge schiktste perceel van de gemeente. Spr. was er tegen, omdat hij er bezwaar tegen had de gemeente in deze zorgelijke tijden te zwaar te gaan belasten. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, de raad gaat over in geheim comité Bond van Ned. Onderwijzers. Deze bond hield 17 en 18 Sept. te Amsterdam een druk bezochte, buiten gewone algemeene vergadering, waarop de Langstraatsche afdeeling van dezen bond vertegenwoordigd was In de huis houdelijke zitting, die 's Zaterdagsavonds van 8 tot 1 uur duurde, verklaarde de vergadering, na een scherpzinnig betoog van den algemeenen secretaris, den heer Posthumus, zich accoord met de plannen van het hoofdbestuur en 't Algemeen Comité Overheidspersoneel, in zake de voorgestelde actie tegen het plan Weiter en de daaruit eventueel voortvloeiende regeeringsplannen, Zoowel in deze zitting als in de vol gende ochtendzitting bleek voortdurend, hoe de leden van dezen onderwijzers bond, waarin het meerendeel der open bare onderwijzers is georganiseerd, zich met de emancipeerende arbeidersbewe ging één voelen en hun vakbond zien als een natuurlijk onderdeel van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen (325 000 leden) en van 't A. C. O. P. (44.000 ambtenaren). In de openbare vergadering op 18 Sept. die tot 's middags 1 uur duurde, besprak het hoofdbestuurslid, de heer Thes Thijs- sen, de voorstellen ten opzichtte van het onderwijs in het rapport der Commissie Weiter. Voortdurend toonde het congres zijn levendige instemming met de uitgeoefende critiek, op de stelselmatige afbraak van het Nederlandsche Onderwijs in het al gemeen, en van het lager-en nijverheids onderwijs in het byzonder. Scherp be lichtte de heer Thijssen het volkomen ongemotiveerd laten uitsterven van de bloeiende Rijkskweekschool voor Onder wijzers in den Bosch, waartegen de afd. „Langstraat" van den B.v.N.O. onmid- delijk heeft geageerd. Aan het slot dezer geniale rede, werd den spreker op geestdriftige wijze, een spontane indrukwekkende hulde gebracht. Aangenomen werden op dit uitstekend geslaagd congres meerdere moties en voorstellen, in het belang van het Ne derlandsche onderwijs in het algemeen, en van het onderwijs der groote massa zeer in 't byzonder. De laatste motie, veelzeggend voor dezen crisis-tijd, en voor de gezindheid van dit deel der openbare onderwijzers, luidt De BvN.O, in buitengewone Alg. Verg. bijeen op 18 September 1932 te Amsterdam, kennende de verschrikkelijke omstandigheden, waaronder tengevolge der heerschende werkeloosheid een groot gedeelte der schoolgaade jeugd opgroeit, doet een ernstig beroep op Regeering, Volksvertegenwoordiging en Gemeente besturen om lo niet over te gaan tot verlaging van de steun aan de werkeloozen; en de reeds toegepaste verslechteringen in de steunregeling ongedaan te maken. 2o al die maatregelen te treffen welke kunnen dienen om te zorgen dat in de dreigende zware wintermaanden alle kinderen voldoende gekleed en gevoed ter school komen. Binnenland. KINDERVERLAMMING. In het ziekenhuis te Venlo in overleden te Raamsdonksveer. In het Prot. Tehuis aan de Wilhelminalaan vinden vriendelijke verzorging. Zeer matige prijzen. Afzonderlijke en gemeenschap pelijke slaapkamers, vaste wasch- tafels, centr. verwarming, lift, enz. Inlichtingen verstrekt de Secre taris des Bestuurs, G. OOSTERLING te Raamsdonksveer. KOPERSLAGER W IJ K, in de voormalige Mandenmakerij „De Vlijt" beveelt zich beleefd aan yoör alle voorkomende KOPER-, LOOD- en ZINKWERKEN. Nette afwerking tegen concurreerende prijzen. 9@T Vraagt prijs in verschillende prijzen voorhanden in den boekhandel van de Firma L. .1. VEERMAN, Botermarkt, Hensden Wegens de heerschende malaise, bericht ik, dat vanaf heden de prijzen aanmerkelijk verlaagd zijn. daar het geldig is voor alle Heeren, Dames en Werkmansldeeding, zoodat aanschafÜGg daarvan geen beletsel meer kan zijn. Echter OOk zonder bijlevering van Stof. Maar bij de VERLAAGDE PRIJZEN toch steeds Ook reeds de nieuwe wintercollectie s ontvangen. Vraagt U de stalen eens aan, of wenscht U persoonlijk bezoek aan huis, schrijf dan even aan Heeren- en Dameskleermakerij. Breestraat 68 HEUSDEN. het drie jarig zoontje van den heer Ver- berkt uit Blerik, dat lijdende was aan kinderverlamming. Thans is nog een 9 jarig meisje, dochtertje van den heer S. uit Venlo dat lijdende is aan deze ziekte in het ziekenhuis aldaar ter verpleging. O UIT EEN LUCHTSCHOMMEL GEVALLEN. Op de kermis te Macharen (N.-Br.) had de jongeman C. v. d. Akker het on geluk uit een luchtschommel te vallen. Met zware in- en uitwendige kneuzingen werd hij naar het ziekenhuis te Oss over gebracht. Zijn toestand is ernstig. O INBREKERS GEARRESTEERD. In de laatste weken werd te Monster enkele malen ingebroken. Het is thans aan de politie gelukt om de daders van deze inbraken op te sporen. Het zijn de 2o-jarige V. en de 40-jarige S., beiden uit Den Haag. De ontvreemde voorwerpen, o.m. een costuum bij een geneesheer te Monster ontvreemd, werden in beslag ge nomen. O— DIEFSTAL VAN KIPPEN. Van den landbouwer J. v. d. Wel te Bleiswijk zijn honderd jonge hennen ge stolen. Van de daders ontbreekt ieder spoor. O MISDRIJF OF ONGELUK. Dinsdagmorgen is het lyk van den on geveer 50-jarigen F. Wytstra, aikomstig uit Leeuwarden en die in een café te Heerenveen verblijf hield, in een sloot gevonden. Omtrent de oorzaak van het ongeval doen allerlei geruchten de ronde. Het lijk is in beslag genomen en naar het ziekenhuis vervoerd. Uit de sectie zal moeten worden opgemaakt in hoeverre hier van misdrijf of ongeluk sprake is. Het slachtofler was gehuwd en vader van zes kinderen. o ONGEREGELDHEDEN IN DEN HAAG. Verkeersagent door messteek ernstig gewond. Demonstrant neergeschoten. Dinsdagmiddag is het in Den Haag in de binnenstad toch nog tot onge regeldheden gekomen, welke een meer ernstig karakter droegen. De politie had de taktiek gevolgd, om de demonstreerende communisten zooveel mogelijk te verspreiden en zoo doende groote verkeersopstoppingen te voorkomen. Dit gelukte echter slechts ten deele, zoodat het verkeer op ver schillende punten geheel vastgeloopen was en vooral op drukke kruispunten een schier onontwarbaar kluwen ge leek, waarin met de grootste moeite eenige orde was te scheppen. In de Korte Poten geraakte de po litie slaags imet een troepje commu nisten, dat izich niet naar de gegeven aanwijzingen wenschte te gedragen. Met de blanke sabel werden de demonstran ten uiteengejaagd en bij het daarbij ontstane gedrang werden van verschil lende magazijnen de ruiten ingedrukt. Een ware paniekstemming ontstond, waarop de politie spoedig de Poten schoonveegde. Van nog ernstiger aard is het inci dent geweest, dat zich op het Spui heeft voorgedaan. Eenige demonstran ten werden met den gummistok uit elkaar gejaagd, terwijl de politie er een wilde arresteeren. De anderen ver zetten zich hiertegen zoo hevig, dat de politie de revolvers moest trekken. Eerst werd een schot in de lucht ge lost en vervolgens een tweede, waar door een ongeveer 20-jarige jongeman vermoedelijk in een zijner beeflen ge troffen werd en in elkaar zakte. Hij werd in een winkel binnengedragen, vanwaar de Geneeskundige Dienst hem later naar het Ziekenhuis vervoerde. Nog op verschillende andere plaatsen moest de politie, welke zich in een groot aantal auto's steeds door de bin nenstad verplaatste, troepen demon stranten uiteenjagen, waarbij nog me nigmaal van de wapens gebruik ge maakt moest worden. Ook in de Parkstraat is het rumoerig geweest, aangezien communisten sa menschoolden voor het gebouw der fascisten. Hier en in de Kazernestraat werden charges uitgevoerd, waarbij ook enkele personen uit het publiek met de sabels der agenten in aanraking kwamen. De 24-jarige communist W. M. J. E. uit Amsterdam heeft bij het char geeren op het Spui, een agent aange vallen. De agent loste een schot en trof den jongeman in den buik. De laatste werd naar het ziekenhuis gebracht, waar zijn toestand ernstig bleek. Hij kon echter des avonds wor den gehoord. Na afloop van de des middags in het gebouw gehouden vergadering heeft de menigte, welke aan deze ver gadering had deelgenomen, zich over de Heerengracht in de richting van de binnenstad begeven. In het belang van het verkeer wees de politie de zen menschen bij den Fluweelen Burg wal verschillende richtingen aan, waarin zij hadden te gaan. Een troepje lie den Voldeed niet aan de aanwijzing van de poliitie en ging de Korte Po ten in. Om hen te verwijderen,, voer de de politie een charge uit, waarbij door het gedrang vier ruiten werden ingedrukt, namelijk van den melksa- lon op den boek van den Apendam, van een boekhandel en van een fruit- zaak, benevens op het Bleyenburg van een sigarenwinkel. Toen de men schen zich uit de Korte Poten in ide richting van het Bezuidenhout terug trokken, heeft uit de dichte menigte iemand den verkeersagent H. B., die op de Heerenburg het verkeer stond te regelen aan de charge had hij niet meegedaan met een scherp voorwerp in de borst gestoken. De Geneeskundige Dienst heeft den agent, die een ernstige steekwonde had bekomen, naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn toestand was des avonds zeer kritiek. De toestand van den 39-jarigen agent van politie, H. Baas, die Dinsdag middag, terwijl hij op de brug van de Heerengracht stond om het verkeer te regelen op de meest verraderlijke wijze van iemand uit de menigte een messteek in de borst kreeg, waardoor B. zoodanig werd getroffen, dat voor zijn leven werd gevreesd, was Woens dagochtend nog zeer ernstig, hoewel 1 een: kans op levensbehoud niet schijnt uitgesloten. Wat den aard der ver- 1 wonding betreft, kan worden medege deeld, dat de rechterlong van den pa tiënt ernstig is beschadigd. Ook de toestand van den op het Spui door een revolverschot in den buik getroffen 24-jarigen communist W. M. J. E. uit Amsterdam, was Woensdagmorgen nog zeer ernstig. o KINDERVERLAMMING. Thans doen zich in den Noord-West hoek van Overijsel vele gevallen van kin derverlamming voor. De gemeente Blan kenham heeft haar scholen gesloten. Een patiëntje is aan de gevolgen der ziekte overleden, terwijl een aantal andere door de ziekte aangetaste kinderen naar het ziekenhuis te Zwolle zijn overgebracht. O HULDE AAN DE KONINGIN GE BRACHT. Dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee hebben leden van de Nationale Unie, het Nationaal Jongeren Verbond en den Nederl. Fascisten Bond na de opening van de Staten-Generaal, een hulde ge bracht aan de Koningin door voor het paleis Noordeinde gezamenlijk een groot aantal nationale liederen te zingen. De Koninklijke Familie vertoonde zich op het balcon en verbleef aldaar gedurende een kwartier om deze hulde in ontvangst te nemen. Daarna trokken de drie vereenigingen naar den Dierentuin, o VLASFABRIEK TE APPINGEDAM AFGEBRAND. Dinsdagmiddag ontstond brand in de groote vlasfabriek van de Nederlandsche Maatschappij voor Vlasbewerking, directeur de heer J. Blauw, aan den Woldweg te Appingedam. De brand is onstaan bij het slijpen van vlasafval, tijdens welke bezigheid een vlam in den afval sloeg. Het vuur sloeg onmiddellijk over naar de groote voorraden vlas, waarmede de fabriek met het oog op de a s. wintercampagne geheel gevuld was en in een oogwenk stond het geheele fabrieksgebouw, dat een diepte heeft van 40 meter en 15 meter hoog is, in lich telaaie. De arbeiders moesten met achter lating van alles in allerijl de vlucht nemen. De brandweer verscheen spoedig ter plaatse, maar de spuiten waren niet tegen het vuur opgewassen. Na vrij korten tijd stortte een gedeelte van het gebouw in. Met het blusschingswerk was de geheele avond en nacht gemoeid. Burgemeester en wethouders bevonden zich op het ter rein van den brand. Behalve het fabrieks gebouw zijn drie groote vlasschuren een prooi der vlammen geworden. Tengevolge van den brand zullen on geveer vijftig arbeiders voorloopig niet aan het werk kunnen gaan. Ongeveer 2 millioen K.G. vlas is ver brand. Het gebouw was op beurspolis verzekerd. o DE BIJEN ALS WEERPROFETEN. Men schrijft uit Hatert Als het waar is dat de bijen de weers- toestanden reeds geruimen tijd van te voren aanvoelen, dan gaan we zeker een strengen winter tegemoet. Ze hebben n.l. dit jaar abnormaal veel met propolis of voorwas gewerkt en alle spleten en openingen der woningen zorgvuldig dicht gesmeerd. Sommige bijenvolken gaan nog verder en bewerken hun korven ook aan de buitenzijde. Dit komt hoogst zelden voor. De imkers in deze streek verwachten dan ook een winter met strenge vorst. O ACTIE TEGEN DE YARKENSWET. Het gemeentebestuur van Stavenisse had zich met een adres tot den minister van oeconomische zaken gewend, waarin werd gewaagd van de onbillijkheid inza ke het betalen van een heffing voor het varken, dat voor eigen gebruik geslacht wordt. Betoogd werd, dat er een groo te onbillijkheid in schuilt, om speciaal die menschen, die toch al zoo gebukt gaan onder de gevolgen van de crisis, voor een tweede varken te laten betalen, te meer, daar deze menschen niets meer met den varkenshandel uitstaande heb ben en dus volkomen gespeend blijven van de automatische verhooging van den varkensprys tengevolge van de werking van de Crisiswet. Het gaat volgens het gemeentebestuur niet op de landarbeiders met groote gezinnen, die altijd ten mins te twee varkens voor eigen gebruik slachten, mee te laten betalen aan het fonds waaruit de export gemaakt wordt. Yia de Varkenscentrale heeft de mi nister afwijzend op het adres beschikt. Het college van B. en W. heeft zich daardoor echter niet laten ontmoedigen. Overtuigd van de onoverkomelijke be zwaren, voor velen aan de uitvoering van de wet verbonden, heeft het college in zijn op Zaterdag gehouden vergadering besloten, zich te wenden tot het bestuur van de afd. Zeeland van de Vereeniging van Ned. gemeenten met het verzoek bij de betrokken autoriteiten stappen te doen om tot een bevredigende oplossing van bovenvermelde kwestie te geraken. —O SMOKKELAUTO AANGEHOUDEN. Een der laatste nachten werd op den Postelscheweg onder Eersel (N. Br.) door de commiezen een vrachtauto aangehou den, die 1600 K.G. suiker en 500 K.G. margarine uit België gesmokkeld, de grens over voerde. Auto en goederen werden in beslag genomen. Tegen den bestuurder, den Duitscher V., uit Eindhoven is proces verbaal opgemaakt. DOOR DE TRAM GEGREPEN EN GEDOOD. Te Schiedam is de 64-jarige landbou wer A. Vroegindewei op den overweg bjj het Roode Hek, welken hij per fiets passeerde, door den motorwagen van een electrische tram gegrepen. De man werd ongeveer tien meter weggeslingerd en bleef zwaargewond liggen. Tijdens het vervoer naar het Algemeen Ziekenhuis is hij overleden. Het slachtoffer was gehuwd. Het ongeluk is te wijten aan de weifelende houding van den man tijdens het oversteken van den overweg. O— DAGELIJKSCHE TELEURSTELLING. Het Zendingsbureau (giro 6074) vraagt ons plaats voor het volgende Iedere morgen opnieuw maken wy met groote spanning de giro-enveloppe open. Drie duizend gulden ongeveer zou het bedrag moeten zijn, als het werk voor dien dag bekostigd zal zijn. Slechts zel den is in gewone tijden de verrassing, dat werkelijk een dergelijke som, uit vele kleinere of grootere bedragen samenge steld, ons wordt overgemaakt. Maar er is ook reeds dankbaarheid als het twee derde of de helft is. Maar deze week is het iederen dag opnieuw teleurstelling geweest. Geen enke len dag is duizend gulden bereikt, ja meer dan één dag is het zelfs niet de helft daarvan geweest. In een geheele week is er niet ingekomen, wat voor anderhalven dag noodig was. Meer dan de helft van de maand is voorbij en er is nog niet een zevende deel van het noodige bijeengebracht. Zoo pakken donkere wolken zich weer samen boven het zendingswerk. Meer dan f 80.000.is er noodig voor den arbeid in Indië gedurende het laatste kwartaal. En nog grooter bedrag is er noodig om aan onze verplichtingen hier te lande te voldoen. Groeiende mogelijkheden op het zen- dingsveld zelf, groeiende onmogelijkheden in de financiering hier. Zoo is helaas op dit oogenblik de toestand. O— VERKEERSONGEVAL. Op den straatweg EnschedéOldenzaal reden twee aan elkaar gekoppelde met hout beladen wagens, die op weg waren naar Overdinkel. Daar de vracht achter den wagen uitstak, had men de voorge schreven veiligheidsmaatregelen genomen en twee mannen aan weerszijden laten loopen. Een automobilist, zekere B. uit Enschedé, wilde den wagen passeeren, maar kwam daarbij in aanraking met den links loopenden man, den 55-jarigen Wil- deboer uit Overdinkel, dien hij meesleurde. De auto reed toen naar rechts en kwam ook met den daar loopenden man in bot sing. Deze laatste kwam er met lichte wonden af, maar W. bleek inwendige kwetsuren te hebben opgeloopen, waar aan hij in den afgeloopen nacht in een ziekenhuis te Enschedé is overleden. De automobilist heeft verklaard, dat YV. plotseling naar links is uitgeweken. O— FIETSER DOOR AUTO AANGEREDEN. Halsslagader doorgesneden. Op den Rijksstraatweg VenloNijmegen reed onder Arcon de 16-jarige slagers knecht F. v. d. Sas per rijwiel. Hij werd aangereden door de auto van de firma Ankers uit Arcon. De jongen werd over den weg geslingerd en bekwam een gapende wonde aan den hals, waarbij de halsslag ader werd doorgesneden. Eenige uren later is de jongen overleden. De be stuurder van de vrachtauto, die zonder stoppen zijn weg had vervolgd, verklaarde bij het verhoor van de aanrijding niets te hebben gehoord of gezien. o DOOR DE TRAM OVERREDEN. Dinsdagmiddag is op den Westelyken oprit van de Willemsbrug aan de zijde van de Boompjes te Rotterdam, de 58- jarige P. J. Heyboer, wonende Burge meester Hoffmanplein bij het oversteken van de straat op den rand van het trottoir uitgegleden en terechtgekomen onder een motorwagen van lijn 2, bestuurd door P. R. uit de Overijsselschestraat. Heyboer werd met een schedelbreuk in zeer ern- stigen toestand door den Geneeskundige Dienst naar het Ziekenhuis Coolsingel vervoerd en daar opgenomen. OM ZIJN HOND TE REDDEN. De bloemist J. is op den Zwiepschendijk te Lochem onder een auto geraakt, door dat hij zijn hond wilde redden, die dreigde overreden te worden. Hij werd dadelijk naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat hij verwondingen aan hoofd en beenen had bekomen. Hij overleed nog den zelfden avond. O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7