J. Pillekaan 02; A. Vos-Ger. Jonker 02; J. Swagemakers-C. Bax 0—2. De biljartvereeDiging „Door Oefe ning Sterk", gevestigd in hotel „Bet Wa pen van Amsterdam" viert Zaterdag 15 Oct. baar 4e lustrum. Haar 5-jarig be staan wil de vereeniging vieren door het geven van een Biljartconcours, dat van 15 Oct. tot en met 13 Nov. loopt. Er zijn prachtige pryzen voor beschikbaar gesteld. Zondagmiddag 16 Oct. des nam. 3 uur komt de biljartclub „De Prins" uit Am- merzoden met een 5-tal haar krachten beproeven. Onze vroegere predikant Ds. J. H. Huygens, -thans te Heerjansdam, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. Kerk (Evangeliesatie) te Hoorn. In het ingediende wetsontwerp tot opheffing van 47 Kantongerechten wordt voorgesteld Bet kanton Heusden gaat in zijn geheel over naar het kantongerecht Waalwijk. Wel is overwogen een deel van dit kan ton in te deelen bij het kantongerecht Gorinchem, doch de omstandigheid, dat dit kantongerecht, bij opheffing van de recht bank te Dordrecht (te vergel. de ontwer pen van wet betrekkelijk de rechtsge bieden van de hoven te 's Gravenhage en Amsterdam), deel zal uitmaken van het arrondissement Utrecht, heeft geleid tot inlijving bij het tot het arrondissement 's Hertogenbosch behoorende kantongerecht Waalwijk. In het kanton Oosterhout ligt in het Noordelijk deel de spoorlijn Hooge- en Lage-Zwaluwe Waalwijk Den Bosch. Daarom zijn de gemeenten Geertruiden- berg, 's Gravenmoer, Made en Drimmelen en Raamsdonk ingedeeld bij het kanton gerecht Waalwijk (arrondissement Den Bosch), Hooge- en Lage-Zwaluwe zelf heeft spoorwegverbinding met Breda, waarom het bij het kantongerecht Breda wordt ingedeeld, evenals de gemeente Oosterhout. De overblijvende gemeente Dongen gaat naar het kantongerecht Tilburg. OPHEFFING VAN TWEEDE KLASSE RECHTBANKEN Verzet in de Kamer. 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. Wij vernemen uit betrouwbare bron, dat het voorstel tot opheffing van zeven tweede klasse rechtbanken bij de behandeling in de afdeelingen der Tweede Kamer op sterk verzet is gestuit bij de woordvoerders van alle fracties en dat er ernstige be zwaren zijn geuit tegen deze ingrijpende maatregelen. Er werd scherpe critiek geoefend op deze bezuinigingspogingen, die volgens verschillende leden, geenszins bezuiniging zouden beteekenen en totgroote moeilijkheden zouden leiden. Te oordeelen naar de stemming in de fracties is het, zooals wij nog vernemen niet waarschijnlijk te achten, dat de Kamer met het voorstel tot opheffing dezer rechtbanken accoord zal gaan. p (Van harte hopen wij, dat ook het re- geeringsvoorstel tot opheffing van 49 kantongerechten op fel verzet bij de woord voerders van alle kamerfracties moge stuiten zulks om te voorkomen dat het platteland alleen toch niet van alle bezuinigings maatregelen de dupe wordt. Kom gemeentebesturen aan het werk voor behoud der plattelandsche kanton gerechten 1 Redactie AALBURG. Dinsdag 18 October, hoopt de heer van Leeuewn, des avonds om half zeven, in de Ned. Herv. Kerk alhier dp te -treden. V - - ANDEL. De landbouwer M. Naayen al hier, rooide dezer dagen een aardap pel met een 'gewicht van 3 pond. ALMKERK. A.s. Zaterdagmiddag hoopt A K. C. alhier een wedstrijd te spelen tegen de korfbalvereen. „Blauw-Wit" van Bre da. BABYLONIëNBROEK. Op a.s. Donderdag 20 October, des avonds te 7 uur, hoopt de Weleerw. Heer v. d. Brugge voor de Chr. J. V. „Obadja" alhier, een propaganda-avond te houden in de Ned. Herv. Kerk, met als onderwerp: „Hoort naar Zijne stem". (Zie advertentie.) f; CAPELLE. In de week van 30 Sept. tot 6 Oct. 1932 bedroeg het aantal tewerk gestelden bij de gemeentelijke werkver schaffing 94. 's GRAVENMOER. Gedurende den wintertijd zullen de scholen in deze gemeente des mid dags half twee in plaats van twee uur aanvangen. .4 NIEUWENDIJK. Voor het Comité van Winterle- zingen zullen in het komende seizoen optreden, Ds. Mulder, Herv. Predikant te Hillegom, Ds. Laarman, Geref. pre dikant te Hilversum en Dr. K- Dijk, Geref. Pred. te Den Haag en vermoe delijk Ds. van Arkel, Geref. Predikant te Utrecht. De eieren werden deze week ver handeld in prijzen van 4 tot 5 cent per stuk. Zaterdag j.l. werd in het Insti tuutlokaal de jaarvergadering gehouileu der IJsclub. Deze vergadering was ma r matig bezocht. Een 64-tal leden wa en aanwezig. Nadat de voorzitter de heer Joh. v. d. Stelt deze vergadering geopend had, werden de verslagen voorgelezen van den secretaris en van den penningmees ter, welke onveranderd werden goed gekeurd. Na deze verslagen volgde de verkiezing van 2 bestuursleden; daar de heeren C. v. d. Stelt en J. W. van Drunen aan de beurt van aftreden wa ren. Gekozen werden de heeren H. C. Ottevanger en Maandagavond werd alhier in het Instituutlokaal de bekende film der N.C. R.V. „De Klokken luiden" vertoond. Het gebouw was geheel gevuld, een 300-tal personen waren aanwezig. Vele moesten onverrichter zake terugkeeren, daar er geen plaats meer was. Het openingswoord werd gesproken door den weleerw. heer Ds. H. de Bruijn, terwijl de heer Wisse het slot woord sprak. De klokken luiden, zoo heette de radiofilm der N.C.R.V. Deze titel her innert aan den rustigen Zondagmorgen, waarop de dorpsklok de schare ter ker ke noodt. Dan zijn er duizenden in ons land, die niet meegaan, omdat ziek te, zwakte of ouderdom ze dat belet. Dan ïs de Ned. Christelijke Radio Ver eeniging er, welke door morgenwijding en kerkdienst tracht te vergoeden, wat gemist wordt. Daarvan spreekt vooral het eerste deel van deze film. Het twee de gedeelte laat ons zien, hoe een plaatselijke propagandist Brouwer een man toont te zijn, die op zijn plaats is, de) spil waar alles om draait. In één woord, het was een lust om dezen film te zien. Allen keerden dan ook hoogst voldaan huiswaarts. SLEEUWIJK. Door de af deeling van den Chr. Nationalen werkmansbond is als afgevaardigde gekozen om zitting te nemen in het bestuur van den ge- vormden Ring van Afd. van den bond, de heer T. van Vuuren. Het aantal besmettelijke ziek tegevallen „Diphterie" is in deze ge meente wederom met 2 uitgebreid. Woensdagmiddag j.l. hadden in deze gemeente twee auto-ongeval len plaats. De heer C. P., broodbakker alhier, reed met zijn auto óp den Sleeu- wijkschendijk, naar richting Werken dam. Het kind van J. 'O., dat uit school kwam, stak ter hoogte van H. van Burgel, juist toen de auto passeerde, spelenderwijs den weg over. Hoewel P. krachtig remde, kon hij den wagen niet bijtijds tot stil staan brengen, met het gevolg, dat het kind omver werd gereden. !Met een gapende hoofdwond werd de kleine opgenomen. De inmiddels ont boden geneesheer Dr. Van Leeuwen alhier, was spoedig ter plaatse en verleende geneeskundige hulp en con stateerde een lichte hersenschudding. Naar we vernemen is de toestand van het kind niet levensgevaarlijk. De politie stelt een onderzoek in. Woensdagmiddag reed de hr. H. te Rotterdam met zijn auto over den Sleeuwijkschendijk naar richting Werkendam. Ter hoogte van de wo ning van de Wed. de Haas alhier, sprong onder het rijden plotseling één der voorbanden van zijn auto. Genoemde H. geraakte hierdoor de macht over zijn stuur kwijt en reed pardoes van den hoogen dijk. De auto werd in zijn val gestuit door dat hij terecht kwam tegen den muur van de woning van de wed. de Haas. Het voorste gedeelte van den wagen werd in elkaar gedrukt en ook de muur van de woning werd voor een gedeelte beschadigd. In de auto wa ren vier personen gezeten, waarvan er drie met den schrik vrii kwamen. De chauffeur bekwam slechts eeni- ge lichte ontvellingen aan handen en hoofd. Dr. Van Leeuwen alhier, ver leende geneeskundige hulp. De politie heeft de zaak in onder- zoek WAARDHUIZEN. Naar wij vernemen zal cand. K. Bokma van Bolsward. die het be roep naar de Geref. kerk alhier aan nam. in de 2e helft van de volgende maand zijn intrede doen. WERKENDAM. De vereeniging „de Bies- bosch". welke ten doel heeft de be langen der grondeigenaren in den Biesbosch te behartigen, is bii Ko ninklijk Besluit van 29 September 1932, No. 23, wederom met 2Q iaar lengd. terwijl tevens de koninklijke goedkeuring op de wijzigingen in de Statuten is verkregen. Als vertegenwoordigers in de commissie, welke den heer Ir. H. R. van Loon, inspecteur-generaal van de Rijkswaterstaat b.d. te den Haag, van advies zal dienen, inzake afsluiting van de Donge. oude Maasje, en den Biesbosch. en welke commissie van wege de kamer van Koophandel en Fabrieken in de Langstraat te Waal wijk in het leven is geroepen, zijn voor de vereeniging „de Biesbosch" aangewezen, door het bestuur dezer vereeniging. de heeren: W. H. de Vos, Voorzitter der vereen., te Dor drecht L. van Lennep. rentmeester van het Kroondomein te Dubbeldam en W. G. de Waard.secretaris der 1 vereen, te Werkendam. WOUDRIGHEM. In de zaal van den heer Spronk sprak Zaterdagavond de heer Stenhuis, voor de afd. Woudrichem van de O. Soc. Partij. Mede wellicht door het slechte weer, was de zaaT slechts matig bezet. Achtereenvolgens werden door spr. de 1 jnen uitgestippeld, waardoor de partij haar doel denkt te bereiken. De socialistische partij, die thans een evolutionaire partij is, wil de revolutie niet doorvoeren, zooals wij die ons in denken en waardoor alleen verande ring kan komen in de kapitalistische maatschappij. De crisis beschouwt spr. niet als een uitvloeisel van den wereldoorlog, maa* een .gevolg van verkeerde regeerings- politiek. Een terugslag voer het le venspeil der arbeiders zal deze crisis tot gevolg hebben. Er is een overvloed in de wereld en er is nijpende armoe! De O. S. Partij heeft in zes maanden tijd niet minder dan ,7033 leden tot zich getrokken, dit is een toeloop die geen enkele partij kan boeken. Het debat leverde weinig nieuws, de heer D. Havelaar bestreed fc spr. op enkele gezegden, doch achteraf bleek, dat H. den spreker niet had begrepen, daar het gezegde door spr. slechts a's een sterk voorbeeld was aangehaald. De heer A. v. d. Wiel vroeg inlich tingen, nu het N.V.V. de kassen geslo ten houdt voor vergoeding aan arbei ders die de demonstratie in den Haag wollen bijwonen. In dit Gewest zijn de arbeiders niet in staat, dit zelf te bekostigen. Spreker gaf in overweging een actie te voeren, alsnog vergoeding te verkrij gen, Z ijhet dan procentsgewijze, naar gelang van de behoefte. Hij wees ech ter op het Fransche spreekwoord: Als het op geld aankomt, zijn ze a'lemaal even vast. Na het sluiten der vergadering door den Voorzitter der afdeeling, was ge legenheid zich als lid te laten inschrij ven. Veiling 12 Oct. 1932. Stoofperen 7 ct. p. kg. Knolperen 7 ct. p. kg. Maagdeperen 79V» ct. p. kg. Brederode's 1011 ct. p. kg. Goudreinetten II 9 ct. p. kg. Bravo's f 1.30f 1.40 p. hl. Bevelanders fl.00f 1.05 p. h.l. Vergadering van den Raad der ge meente HEUSDEN, op Woensdag 12 October, des n.m. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer H. J. v. Eggelen. Aanwezig alle leden. Een vacature wegens vertrek uit de gemeente van den ,heer A. W. Metselaar. De Voorzitter opent de vergadering, de Ambtenaar tec secretarie leest de notulen der vorige vergadering, die onveranderd worden goedgekeurd. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het raadsbesluit tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1932. Procesverbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger en den ad ministrateur van den vleeschkeurings- dienst, waaruit blijkt, dat alles in be hoorlijke orde is bevonden. Deze stukken worden aangenomen voor kennisgeving. Brief van Ged. St., waarin verzocht wordt, in het raadsbesluit tot het aan gaan der, geldleening groot f 24.500.— alsnog vast te leggen, dat de eerste aflossing slechts f500.zal bedragen. De Voorzitter licht dit schrijven toe en zegt, dat indertijd het besluit is genomen, een geldleening aan te gaan, groot f 24.500.bij de firma Lentjens en Drossaert te 's Bosch, met een jaarlijksche aflossing van f 1000. De firma Lentjens en Drossaert had be richt, dat zij het liefst zag, dat de eer ste aflossing f630.zou bedragen, aan welk verzoek is voldaan. Nu maken Ged. St. daartegen bezwaar, omdat in het genomen: besluit gesproken wordt van een aflossing van f1000.per jaar. Het college zag daarom alsnog gaarne in het raadsbesluit opgenomen, dat de eerste aflossing slechts f500. zal bedragen. B. en W. stellen voor, aan dit verzoek te voldoen, met welk voorstel de raad1 accoord gaat. Verzoek van den heer H. Crijns, om ontslag als lid der commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs, met ingang varp 1 Januari 1933. Op voorstel van B. en W. wordt be sloten, het gevraagde ontslag te ver- leenen. De Voorzitter zegt, dat B. en W. te zijner tijd den raad een aanbeveling zullen voorleggen, om de ontstane va cature aan te vullen. Onderzoek der geloofsbrieven van het nieuw benoemd verklaarde raadslid den heer P. F. Schmiehusen. De Voorzitter wijst de heeren de Haan en Verschure aan als commi sie- leden voojr het onderzoeken der ge loofsbrieven en schorst gedurende di: onderzoek de vergadering. Na heropening zegt de heer de Haan, dat de commissie de stukken in orde heeft bevonden en geen bezwaar tegen toelating als raadslid van dhr. Schmie husen heeft. Met algemeenet stemmen wordt tot toelating besloten. Vaststelling gemeentebegrooting en der begrooting van het vleeschkeurings- bedrijf over 1933. De Voorzitter verzoekt de commis sie die deze begrootingen heeft on derzocht, rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer v. Riet brengt namens de commissie van onderzoek rapport uit en zegt, dat hoe zwaar de fcegrooting er ook uitziet, de commissie geen be zwaar van eenig belang tegen de cijfers heeft, zij adviseert dan ook tot voorloo- pige vaststelling, zooals ze door B. en W. is aangeboden. Alleen zou de commissie er in verband met de be grooting op willen wijzen, dat er in de gemeente vier leerkrachten zijn voor het onderwijs, waarvan 2 voor het openbaar onderwijs die elders wonen. Deze onderwijzers die hun geld hier verdienen, verteren hier heel weinig, daarom zou de commissie gaarne zien, dat de verordening op de wet van het Lager Onderwijs zoo werd geredigeerd, dat deze onderwijzers verplicht zijn in de gemeente te wonen. De Voorzittej" zegt, dat hiertegen niet het minste bezwaar bestaat, voor al niet, als zooals spr. meent, dat de bedoeling van de commissie is, deze bepaling zal gelden voor de toekomst en niet voor de tegenwoordige titu larissen. Het zou waarschijnlijk niet in het belang van het onderwijs zijn, als de tegenwoordige onderwijzers de ze verplichting werd opgelegd. De lieer v. Riet zegt, dat het de be doeling der commissie werkelijk is, om de bepaling voor toekomstige sollici tanten te doen gelden, deze van toe passing te doen zijn voor de tegen woordige zal waarschijnlijk moei :jk- heden opleveren. De heer de Haan vraagt, of het niet wenschelijk is, een dergelijke bepa'ing ook op te nemen in het ambtenarenre glement. De Voorzitter antwoordt, dat in dit reglement een dergelijke bepaling, waar bij de verplichting wordt opgelegd oiaa in Heusden te wonen, wel is opge nomen. Met algemeene stemmen wordt be sloten een dergelijke bepaling op te nemen en deze te doen gelden voor de in de toekomst te benoemen Derkrach ten. De heer v. Riet zegt, dat de com missie de opmerking meent te moeten maken, dat de muziekvereenigingen zich dezen zomer slecht hebben gehouden aan de verplichting, verbonden aan de subsidie die hen uit de gemeentekas wordt verleend, de verplichting n.l. van om de 14 dagen een concert te geven. De Voorzitter antwoordt, dat inder tijd een muziektent is gebouwd met belangrijke subsidie: van de gemeente, op verzoek van beide muziekgezelschap pen. Deze hebben zich toen verbonden, om, ieder op zijn beurt, om de 14 dagen een concert te geven. Spr. ge looft ook, dat dezen zomer aan die bepaling niet is voldaan, zoodat de commissie er terecht een aanmerking over maakt B. en W. zullen de ge zelschappen op hun verplichting wijzen. Het lijkt spr. het best, dat een tijdvak wordt gesteldj waartusschen deze con certen moeten worden gegeven, b.v. van half Mei tot half September. Met algemeene stemmen gaat ,de raad met het voorstel van den Voorzitter accoord. 1 De begrooting der gemeente wordt hierop met algemeene stemmen voor- loopig vastgesteld, voor wat den ge wonen dienst betreft in ontvangst en uitgaaf op een bedrag van f69391.77. Die van den vleeschkeuringsdienst in ontvangst en uitgaaf -op f 6223. Verzoek van den heer H. J. v. Egge len om ontslag als Secretaris en Amb tenaar van den Burgerlijken Stand. Met algemeene stemmen wordt het gevraagde ontslag verleend. De heer, de Haan rijst van zijn zit plaats op en spreekt den Voorzitter als volgt toe: Mijnheer de Voorzitter, Nu U meent ontslag te moeten vra gen als Secretaris en Ambtenaar van den Burg. St. v. d. Qem. Heusden, ben ik overtuigd, dat ik niet alleen spreek namens den Raad, maar tevens namens de geheele gemeente Heusden, als ik U hartelijk dank zeg voor hetgeen gij voor deze gemeente als Secretaris en als Ambtenaar van den Burgerlijken Stand hebt gedaan. Op zeer jeugdigen leeftijd is deze moei lijke en verantwoordelijke positie op Uw schouders gelegd. U hebt deze taak niet Ininder dan nagenoeg 49 jaar vervuld, ik zou haast willen zeggen op een on navolgbare wijze. U hebt deze taak op zoo'n uitnemende wijze verricht, dat zij ver boven onzen lof verheven is en zeer vele malen als lichtend voorbeeld is gebruikt., Ik behoef zeker niet te zeggen, dat een dergelijk beslui: ons persoonlijk spijt, maar eveneens, dat de gemeente Heusden E: noode van deze plaats ziet gaan. Die taak hebt U liefgehad; al die jaren, dat wij hebben mogen samen werken is mij gebleken, dat kg j al Uw gaven van hart en verstand hebt ge bruikt voor het welzijn van deze ge meente. Een dergelijk besluit moet U zeer zwaar gevallen zijn; men doet nu een maal niet gaarne afstand van een taak, die men zoovele jaren op zoo'n uitne mende wijze heeft volbracht, maar de Raad kan, niet anders dan een derge lijk besluit eerbiedigen, als U meent plaats te moeten maken voor een jon gere kracht, dan heeft de Raad zich eenvoudig daar bij neer te leggen. Ik stel dan ook voor vdit ontslag op de .meest eervolle wijze te ver- leenen. Door toevallige omstandigheden ben ik in de gelegenheid geweest, tal van vooraanstaande mannen in hunnen werk kring gade te slaan, ook wel eens ach ter de schermen, maar zelden heb ik iemand ontmoet; die zijn zaakjes zoo volkomen beheerschte en die op zoo'n uitnemende wijze wist te doen. Mijnheer de Secretaris, Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, laat jk eindigen met den wensch, dat U nog lange jaren van Uw welverdiende jmst moge genieten, onder zeer gunstige huiselijke omstandigheden; ik ben er van overtuigd, dat dit tevens de wensch is van de gansche gemeente Heusden. Ik heb gezegd. De Voorzitter, antwoordt hierop on geveer als volgt: Mijnheer de Haan, mijnheeren, ik ben eerlijk gezegd, onder den indruk van de zeer vleiende woorden die mijnheer de Haan tot mij heeft gesproken. Ik stel die betuiging van lof van deze zijde op zeer hoogen prijs en ik dank mijn heer de Haan en de leden van den raad voor hun hartelijk blijk van waardee ring voor het werk, dat ik een lange reeks van jaren heb mogen verrichten. Mijnheer de Haan heeft er op ge wezen, dat, het mij moeilijk moet val len van mijn werk afscheid te nemen, hij had het niet juister kunnen zeggen, het valt mij inderdaad zwaar de func tie van Secretaris vaarwel te zeggen. Ik heb echter gemeend, dat ik na een periode van bijna 49 jaren arbeid, mijzelve wel, wat meer rust mocht ge ven. Ik heb dit besluit gelukkig niet genomen, omdat seniele aftakeling mij daartoe dwong, dit is gelukkig niet het geval, was dit zoo, dan zou ik zeggen, dat mijn verzoek te laat komt, want dan, zou de periode van minder hard werken geen genot meer zijn. De werkkring die mij lief is geworden, verlaat ik niet gaarne, ik heb steeds mijn plicht gedaan, daarvan ben ik mij bewust, maar het is mij toch een vol doening, dat mijn plichtsbetrachting, door hen die weten te waardeeren, ook wordt gewaardeerd. Ik kan daar voor niet dankbaar genoeg zijn. Ik hoop nog eenigen tijd de leiding van den raad te blijven voeren en hoop te vens, dat mijn taak in handen van een jonge kracht zal worden gelegd, die ze is toevertrouwd; als dat het geval is, dan zal het verlies, dat naar men meent, de gemeente door mijn heengaan, lijdt, niet zoo zwaar zijn. Spr. dankt nog maals den raad en speciaal mijnheer de Haan,; die op zoo juiste wijze het gevoel heeft vertolkt, dan naar zijn vaste overtuiging in de gemeente leeft. Vaststelling eener verordening be treffende beroep Woningwet. Tegen de verordening die eenigen tijd terug reeds door den raad is vastgesteld zijn door Ged. Staten ee- nige bedenkingen van formeelen aard gemaakt, dit naar aanleiding van een opmerking van den Inspecteur voor de Volksgezondheid. De verordening wordt opnieuw vastgesteld gewijzigd overeenkom stig het verlangen van Ged. St. Voorstel van B. en W. tot heffing van 200 opcenten op de personeele belasting (thans 125). De Voorzitter zegt, dat dit een voorstel is waarmede B. en W. slechts zeer noode komen, het is echter niet mogelijk, de begrooting op andere wijze sluitend te maken. De raadsleden begrijpen, dat de moeilijkheden, waarin de gemeente verkeerd het gevolg zijn. van de minder gunstige toestand der finan- tieën van de Godshuizen. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangeno men. Voorstel van B. en W. tot verkoo- ping van 49 door iepenziekte aan getaste boomen. De Voorzitter deelt mede. dat een ambtenaar van het staatboschbelieer. de wenschelijkheid heeft te kennen niiiiiiii

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2