BEZOEKT Heusdensche Maandmarkt Donderdag 20 October a. s. 1876 18 OCT QBE 11930 M. NOKT, GORINCHEM 1876 18 OCTOBE 1930 Varkens-, Biggen-, Kippen- en Konijnenmarkt 17 tot en met 24 October Plaatselijk ftieuws Verslag der Algemeene vergade ring der Noordbrabantsche Maatschappij v. Landbouw. Dinsdag 4 October had in hotel Mer- bel te Dinteloord, onderleiding van den .Voorzitter, den heer Sneep, de jaarver gadering der Noordbrabantsche Maatij. van Landbouw plaats, die door een zeer groot aantal leden en offiriee'e vertegenwoordigers bezocht was. De Voorzitter heette alle aanwezigen welkom, in het bijzonder de heeren D. S. Huizinga, inspecteur van het landbouwonderwijs; Ir. Huisman, se cretaris van de Hol!. Mij. van Land bouw; Dr. Molhuijzen, secretaris van het Kon. Nederl. Landb. Comité; Mr. 'Dieleman, voorzitter van de Zeeuw- sche Mij. van Landb.; Mr. Dr. Vonck de Both, voorzitten van (Jen N.-Br. Waterschapsbond; Bommel van Vloten, bestuurslid van de coöp. suikerfabriek „Dinteloord"; Stehouwer, inspecteur v. den veeartsenijkundigen dienst. Ir. Krij gers, rijkslandbouwconsulent van het Rijksbureau voor Ontwatering en se cretaris van den N.-Br. Waterschaps bond; de adviseerende leden van het dagelijksch bestuur; de heeren Huizen- ga, van Qoch en Janssen; tenslotte de heeren W. van Dis en Kuchenius, respectievelijk voorzitter en directeur van het boekhoudbureau, de heer A. Korteweg, voorzitter van den keurings dienst; de pers en de leden van het Hoofdbestuur der Maatschappij. Berichten van verhindering waren in gekomen van den heer Commissaris der Koningin; den inspecteur van den Bui- tenlandschen voorlichtingsdienst, dhr. Mansholt; van den heer Wintermans, inspecteur van den Landbouw en eeni- ge anderen. Door het Hoofdbestuurslid O. Wal raven te Nieuwendijk, werd namens zijn afdeeling de Voorzitter hartelijk geluk gewenscht met de verkregen Koninklijke onderscheiding. De notulen, die in het weekblad van de Maatschappij waren gepubliceerd, werden goedgekeurd. De rekening en verantwoording dienstjaar 1931 gaf aan „Ontvangsten": 1. Batig saldo 1931 en vorige jaren f 9014.48i/2. 2. Rente f838.94. 3. Alge meene inkomsten f2512.49. 4. Exploi tatie landbouwblad f 827.75. 5. Keuring van Gewassen f 12.440.11. 6. Pronsiën f29.20. 7. Cursus hoefbeslag f 1344.28. 8. Onvoorziene ontvangsten f81.76. In totaal f27.089.01 Va. „Uitgaven". 1. Rente nihil. 2. Alge meene onkosten f4596.09. 3. Exploita tie landbouwblad f1250.4. Keuring van Gewassen f 9879.36. 5. Bijdrage cur sus hoefbeslag f 25.6. Onvoorziene uitgaven f594.43. 7. Batig saldo 1931 ien vorige jaren f 10.43ö.74y2. De balans per 31 December 1931 gaf in debet en credietzijde f 25.917.74y2, «terwijl de winst- en verliesrekening over 1931 een saldo winst gaf van f 1182.28. De heer Bom bracht namens de fi- nancieele commissie verslag uit en hier bij werd opgemerkt, dat de boekhou ding keurig in orde was en zij stelde voor, den penningmeester decharge te verleenen voor het gevoerde financieel beheer. Vervolgens ving de Voorzitter zijn uitgebreide jaarrede aan. Hij begon al lereerst de gemeente Dinteloord te schil deren als een gemeente met een we reldreputatie, ondanks zijn bevolking van plm. 4100 inwoners; doch de be kendheid van de goede fokpaarden, de coöp. vlasfabriek „Dinteloord" en voor al de coöp. suikerfabriek en raffinaderij „Dinteloord", die hare geproduceerde suiker over de geheele wereld exploi teert, heeft de bedoelde wereldreputatie gevestigd. Spr. behandelt de overdracht van de landbouwbelangen van het Mi nisterie van Binnenlandsche Zaken, naar bet Ministerie van Economische zaken, en brengt hulde aan Minister Ver schuur, voor het flinke en krachtige optreden bij het tot stand brengen der verschillende steunmaatregelen. Breedvoerig behandelt spr. de crisis toestand in akkerbouwbedrijven en vee houderij; zeer groote verliezen zijn ge leden in het boekjaar 1931'32, on danks de verschafte regeeringssteun.. Uit de gegevens van het boekhoudbu reau der Maatschappij bleek, dat van de 123 aangesloten leden, waarvan de resultaten reeds bekend waren, er 95 èen absoluut bedrijfsverlies hadden, ter wijl 27 nog eenige winst konden boe ken. Het totaal verlies der 123 bedrij ven was f171.949.of f35.per H.A. het vorig jaar was dit verlies f 38.90 per H.A., er is bij deze berekening 'dan nog geen rekening gehouden met rente voor den inventaris waarde en ook is geen pachtwaarde voor eigen land ge rekend, evenmin salaris voor den boer. Het vorige jaar bedroeg het zuivere verlies, zonder salaris voor den boer ongeveer f71.per H.A. Het percen tage der bedrijven welke verliezen le den was verleden jaar 67.7 pCt. en nu 78 pCt. Spr. zegt verder, dat thans de prijzen der aardappelen, die vorig jaar nog bevredigend waren, zoo zijn gedaald, dat met groote angst de toekomst wordt tegemoet gezien. Niet is de oorzaak van deze debacle, dat er te veel aardappelen zijn uitgepoot, aldus spr., want de ge middelde teelt van consumptieaardap- j pelen in de jaren 19211930 was 140000 H.A., terwijl deze in 1932 is 148.000 H.A., dus een vermeerdering van nog geen 6 pCt., doch de hoofdoorzaak moet weer worden gezocht in het buitenland, dat steeds meer aan zelf-supporting gaat doen, waardoor de afzet wordt be lemmerd. Er zouden volgens bereke ning in 1932 plm. 37 millioen H.L. consumptieaardappelen in Nederland zijn gegroeid, de jaarconsumptie hier te lande bedraagt ongeveer 24 miilioen H.L., zoodat voor export overbleef 13 millioen H.L., daar export onmogelijk is, zullen de aardappelen voor voeder- prijzen moeten worden verkocht. Ook over steun aan den aardappel eelt, dient de regeering zich te beraden en de N.-Br. Mij. van Landbouw heeft een rapport ingediend bij het Kon. Nederl. Landbouw-Comité, waarin een even- tueele steunregeling is vastgelegd. Spr. staat ook nog stil bij de felle actie, die sommige groote bladen, wel ke in hoofdzaak stedelijk georiënteerd zijn, voeren tegen de voorgestelde steun maatregelen, welke actie gelukkig heeft gefaald en de resultaten van het maai en menggebod, waar tegen in werd gebracht, dat van onze inlandsche tarwe geen goed brood kan worden gebakken, hebben thans duidelijk aangetoond, dat zulks wel degelijk het geval is. Spr. zegt, dat er steeds door de stedelijke critici op gewezen wordt, hoeveel mil- lioenen de steun voor de tarwetelers wel kost voor de consumenten, doch weinigen kunnen er toe komen, om te erkennen, dat deze geen offer bren gen, doch steeds een gedeelte hunner crisiswinst moeten afstaan. Men vindt het in de steden heel gewoon, dat een bakkersknecht of broodbezorger, een weekloon geniet van plm. f 35.doch dat landarbeiders met dikwijls meer bekwaamheid en van wie langeren en zwaarderen arbeid wordt gevergd, slechts f 15.per week verdienen, ter wijl de boeren zelf geheel geen ver diensten hebben, ja zelfs groote ver liezen lijden, dat wordt geaccepteerd. Spr. zegt, dat er evenredigheid moet komen tusschen de prijzen en loonen en salarissen, dus de loonen naar beneden, doch daar zulks niet plotseling kan gebeuren, moeten de prijzen der land bouwproducten door regeeringsmaatre- gelen worden verhoogd, tot een peil van evenredigheid bestaat. Ook de crisispachtwet wordt door den Voorzitter besproken en memoreert de aanzienlijke pachtverlagingen bij het Kroondomein. Vooral in deze tijden is spr. voorstander van de mobiele pacht. Vervolgens bespreekt de Voorzitter de geschiedenis van de Maatschappij in het afgeloopen vereenigingsjaar. Het ledental bleef stabiel, een nieuwe af deeling Werkendam trad toe. Het aftre dend bestuurslid, de heer A. D. v. d. Schans, die voor geen herbenoeming in aanmerking wenschte te komen, werd vervangen door den heer W. G. de Waard te Werkendam. Het dagelijksch bestuur vergaderde 14 maal,' terwijl nog^ vele andere zaken in het belang der leden en van de Mij. werden be sproken. Met de hoop, dat spoedig een betere tijd voor de landbouw zal mogen aanbreken, beëindigd de Voorzitter zijn rede. Daarna behandelde de heer Ir. Huis man, secretaris van de HoLandsche Mij. van Landb., het zeer belangrijke on derwerp „Regeeringssteun voor Land- bouwcrediet". Aan zijn rede ontleenen wij het volgende: Spr. staat even stil bij den noodtoe stand welke onder de landbouwende bevolking heerscht; ongekende lage prij zen der producten, geweldige achter uitgang van inventaris en landerijen, doen de boeren langzaam maar zeker naar den afgrond brengen. Vele re- geeringsmaatregelen zijn reeds geno men door de „Steunwetten". Bij al deze maatregelen meent het publiek, dat de boeren worden bevoorrecht en wan neer bij de regeering een eventueele credietherziening aan de orde zal ko men voor de boeren, zal ook van be voorrechting worden gesproken. De meest voorname taak der landbouwor ganisaties in dezen tijd is, zegt spr., de massa bij te brengen, dat hier van geen bevoorrechting sprake is, doch dat het hier geldt een algemeen volks belang. Hij vergelijkt de positie van den boer met een werkloos schipper. Een schipper, die werkloos is, verdient niets, zijn schip ligt stil, doch zoodra hij kans ziet een vracht te bekomen, gaat hij weer varen. Een boer daaren tegen kan zijn bedrijf niet stilliggen hij moet als het ware doorvaren en de afstand is groot en lang. De schip per ontvangt bij het einde van zijn vracht zijn loon en weet wat hij heeft verdiend. De boer ziet pas zijn resulta ten als hij 3/4 jaar heeft gewerkt en steeds maar gelden heeft betaald voor loon, onderhouding, enz. Ondanks het feit, dat het hem groote verliezen heeft geleverd moet hij toch doorwerken, want het land' eischt de verzorging, het vee eveneens. Een winkelier of am bachtsman, zegt spr., heeft een be drijfskapitaal noodig van f 500.tot f 1000.een boer heeft noodig voor inventaris in bedrijfskapitaal ongeveer f1000.per H.A. Ten plattelande is de eenige zuivere welvaartsbron de boerderij. De ambachtslieden, de mid denstanders, de handelaren en vele an dere hebben in een of andere vorm een gedeelte van hun kapitaal bij den boer zitten dus zijn groote verliezen het deel van den boer, ook de andere groep van personen ten plattelande za'. deze mede gevoelen. Ondanks het feit, dat 20 a 25 'pCt. der Nederlandsche bevolking rechtstreeks trokken is bij den landbouw, begrijpt de massa niet, waarom de regeering verplicht is het doorwerken van den boer te bevorderen. Wanneer dus de overheid ingrijpt voor maatregelen voor credief, dan wordt daardoor het algemeen belang gediend. Het is, zegt spr., een zeer moeilijke zaak, en men moet met be dachtzaamheid te werk gaan. Executies en faillissementen moeten in dezen tijd tot het alleruiterste worden beperkt, daarom is verstrekking van meer cre- diet noodzakelijk. De regeering heeft echter een beperkte rol en er moet voldoende regeeringsgarantie aanwezig zijn, in de bepaalde gevallen. Thans gaat men nog te gemakkelijk tot exe cutie over, wanneer er nog overwaarde is, daarbij komt nog, dat de banken en particulieren buitengewoon voorzich tig zijn met het uitgeven van geld op langen termijn, waardoor een tekort aan crediet op langen termijn ontstaat. Er moet volgens spr. komen een Bank of een andere instelling, die bij exe cutie direct ingrijpt en wanneer de ge taxeerde waarde nog een overschot geeft boven de verleende hypotheek, moet die Bank de hypotheek overne men, onder garantie van regeerings- wege, zoodat de boer zijn bedrijf kan blijven uitoefenen. Ook bepleit spr. de wenschelijkheid, dat de inventaris van den boer onder het hypotheekverband wordt gebracht, deze inventaris moet dan natuurlijk steeds op peil worden gehouden, en eventueel verkoopen van een gedeelte der inventaris moet steeds geschieden met goekeuring van den geldschieter. De Boerenleenbanken moe ten het recht krijgen om inventaris on der verband te verkrijgen, weliswaar zal de risisco dan grooter worden, doch de regeering moet zich garant stellen. Spr. zegt het oeconomisch erg ste is, wanneer ,de eigenaar-boer thans zijn land moet verkoopen tegen de on gekende lage prijzen, daar z.i. na het einde der crisis, de Iandprijzen moe ten stijgen. Spr. schetst verder de vermogingstoe- stand der boeren, met de gegevëns die hem ten dienste staan van het Boek houdbureau van de HoLandsche Mij. van Landbouw. Het grootst gedeelte van den boerenstand heeft meer schuld dan bezit. Van de 294 gecontroleer de veehoudersbedrijven staat een per centage van 23 pCt. onder nul, bij een getaxeerde landwaarde van f 2200.per H.A. Van 104 akkerbouwbedrijven hadden 21 pCt. der boeren meer schulden dan bezittingen, bij een landwaarde van f2400 per H.A. Op 1 Mei 1929 was het aantal be drijven van veehouders met negatief vermogen 5 pCt. en per 1 Mei 1932 was dit geworden 23 pCt., zoodat hier uit wel duidelijk blijkt, dat de toestand allerdroevigst is. Het landbouvvcrediet- wezen ten plattelande, zegt spr., is een eigenaardige; familieleden, vrienden en kennissen helpen zoolang zij kunnen en hopen op betere tijden, wanneer dus tot execcutie wordt overgegaan, wordt niet alleen de boer getroffen, maar al zijn helpers, die hem met geld hebben gesteund, zoodat een totale ont wrichting van het platteland het gevolg is. De Zwitsersche regeering en Kantons verstrekken jaarlijks eenige millioenen francs aan Banken, om die te verstrek ken aan de boerengezinnen, waarvan kan worden aangenomen, dat zij aan het einde van den crisis weer in beteren doen zullen geraken. Hij hoopt, dat .onze regeering dit Zwitsersche voor beeld zal gaan volgen. Grooter crediet is noodzakelijk, doch wil dit tot volle dige uiting komen, dan moet tevens de landbouwexploitatie, door voldoende steunmaatregelen loonend worden ge maakt. Hij spreekt de hoop uit, dat de landbouworganisatie^ studie zullen ma ken van deze ingewikkelde, doch nood zakelijke materie, die de boeren tot grooten steun kan zijn. De Voorzitter dankte den heer Huis man voor zijn belangrijke inleiding over het credietwezen. Bij de rondvraag maakte Dr. Molhuij zen gebruik van de gelegenheid, om den Voorzitter geluk te wenschen met zijn Koninklijke onderscheiding, terwijl de heer Poortvliet dit eveneens deed namens de leden der Maatschappij. Har telijke woorden van dank voor de gast vrije ontvangst werden gesproken door de verschillende gasten. Na sluiling der vergadering vereenig- de men zich aan de gemeenschappcl jke lunch. Na afloop hiervan werd een bezoek gebracht aan de in werking zijnde suikerfabriek „Dinteloord" en kon men waarnemen, dal deze fabriek be hoort tot een der grootste en beste suikerfabrieken van het land. Ongeveer 3 millioen bieten worden daar per dag tot suiker verwerkt, die in enorme pak huizen wordt opgeslagen. Ook de pulp- drogerij is een bezienswaardigheid. Na afloop van de rondgang door de fabriek werd den bezoekers de thee geserveerd. De N.-Br. Mij. van Landbouw kan met genoegen terugzien op deze zeer welgeslaagde a'gemeene vergadering. ANDEL. In een Dinsdag gehouden ver gadering werden tot leden van het dagelijksch bestuur^ van den Ring van Afd. van den Nationalen Werkmans bond gekozen de heeren W. de Witt, onderwijzer te Almkerk; M. van Rijs wijk, ambtenaar ter secretarie alhier en de heer Waverrijn, Kommies Dir. be lastingen te' Raamsdonksveer. De muziekvereen.- „Andels Fan- fareccorps" alhier is voornemens ter gelegenheid van haar 40-jarig bestaan het volgendi jaar tot het organiseeren van een cconcours over te gaan. Aan het Boveneind reed een var kenskoopman van elders met zijn auto van den dijk en kwam op het dak van het woonhuiSj van L. Schmidt terecht. Auto en dak werden slechts licht be schadigd. Tegen den chauffeur, die veel te hard reed, werd proces-verbaal opgemaakt. EETHEN. Maandag verspreidde zich ge ruchten. dat door eenige jagers, die een drijfjacht in den polder hielden, een paard werd aangeschoten, waar aan het paard is gestorven. Bij een nader deskundig onder zoek, door den rijksveearts te Heus- den, en de Gemeente- en Rijks- veldwacht is komen vast te staan, dat dit verhaal uit de lucht was ge grepen en het paard aan een gecon stateerde ziekte is overleden. Het mond- en klauwzeer, dat sedert enkele weken in deze gemeen te heerscht. breidt zich noch steeds uit, daar deze week nog verschillen de gevallen werden aangegeven, ter wijl een zeker P. v. B. werd verbali- seerd voor het niet aangeven van deze gevreesde ziekte. 's GREVELDUIN CAPELLE. Onder presediurb van den heer Jac. Vos alhier, kwam het District Noord-Brabant van den Ned. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders, Zaterdagmiddag in het gebouw der Chr. M.U.L.O. school te Breda in ver gadering bijeen. Aanwezig waren de besturen der afdeelingen Waalwijk, Sprang, 's Grevelduin-Capelle, 's Gra venmoer, Dongen, Zevenbergen, Din teloord, Klundert, Heiningen en Roor sendaal. De positie der werkloozenkas maakte een punt van ernstige bespreking uit. Verder werd de besturen verzocht, het oprichten van Jeugdclubs in de afdee lingen zooveel mogelijk te bevorderen. De heer M. J. Kunst, Hoofdbestuur der van Den Haag, behandelde het on derwerp „Ons1 principieel en practisch werk", terwijl de heer Vos een ope nings- en slotwoord sprak. Zooals ieder jaar, in de week waarin onze zaak werd opgericht, geven wij in de week van een aandenken, Ieder, die een bril koopt, betaalt platte glazen, doch ontvangt hiervoor BOLLE PUNCTAL glazen. Bovendien krijgt ieder, die een Doublé Montuur koopt, hierbij GRATIS een Prachtvol Klap étui met Brillenzeempje. ZUSTERHUIS 6 GEDIPLOMEERD OPTICIEN. DRUNEN. Veiling 11 October. Sterappelen 1115 ct.; Idem 11710 ct.; Goudreinetten 10—13 ct.; Id. II 5—8 ct.; Dirkappelen 911 ct.; Osse- koppen 681 ct.; Notarisappelen 810 ct.; Belles Fleurs 7—9 ct.; Juinappelen 58 ct.; Schijvers 611 ct.; Zoetè appelen 59 ct.Williams 1624 ct.; Maagdeperen 912 ct.; Nouveau Poi- teau 913 ct.; Knolperen 45 ct.; Handperen 620 ct.; Stoofperen 511 ct.; Kassenboonen, 2632 ct.; Princes- seboonen 2533 ct.; Rentegevers 16 28 ct.; Tomaten 110 ct.Druiven 2428 ct.; Spinazie 611 ct.; alles p. kg. Bloemkool II 5—9 ct.; Savoiekool 26 ct.; Roodekool 25 ct.; Andijvie 11/2 ct.; Meloenen 1013 ct.; Perzi ken 24 ct.; alles per stuk. Peen 13 ct.; Kroten 23 ct.; Preij 1013 ct.; alles per bos. BRAKEL. Bij het dorschen van graan bij den landbouewn G. C. Vervoorn, met een stoomdorschmachine geraakte de heer W. uit Vuren met zijn hand be kneld in de machine en liep zoodanige verwondingen aan eenige vingers op, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Het slachtoffer welke hevige pijnen leed, werd naar huis vervoerd. BABYLONIëNBROEK. Op Donderdag 20 October a.s. hoopt de Chr. Jongelingsvereeni- ging „Obadja" alhier, een propagan- cla-vergadering te houden in de Ned. Herv. Kerk. Toegang vrij. Zie advertentie. OP Waarschuwing f Koopt geen losse Aspirin-tabletfen, het kan minderwaardige en voor de gezondheid schadelijke namaak of waardelooze vervalsching zijn. P Aspirin-tabletten worden alleen door de Bayer-fabrieken in den handel gebracht en wel uitsluitend in: origineele oranjeband-buisjes ver- origineele oranje-zakjes verpak- pakking van 20 tabletten a 70 cent en de king van 2 tabletten a 10 cent. Alleen deze origineele ver pakkingen van BAYER waar borgen echtheid en zuiverheid. Weigert namaak en losse tabletten. —O— DE MET

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6