De eisch des tijds: Goedkoope Prijzen. Moderne chique Damesmantels, Kindermantels, Elegante Bachfisch-Japonnen Moderne Dames-Japonnen, GORINCHEM. lantaarn werd hijgeplaatst. B. en W. achten het niet noodzakelijk aan het verzoek te voldoen, kon met verplaat sing van een lantarn verbetering wor den verkregen, dan zou het college tegen verplaatsing geen bezwaar heb ben. Dhr. v. Driel vraagt, hoe hoog de kos ten van het aanbrengen van een lan taarn zijn, waarop de Voorzitter ant woordt, dat de kosten volgens opgaaf van de P.N.E.M., f60.bedragen, be halve natuurlijk het stroomverbruik. De heer v. Driel zegt, dat het wel waar is, dat er een lantaarn voor de brug staat, doch dit is Werkendamsch grondgebied. Ook staat er een bij de Keizer, maar juist in den bocht, waar het meeste licht noodig is, is het erg donker. De lantaarns staan 200 meter uit elkaar verplaatsing heeft dus geen doel, terwijl de lantaarn aan de brug en ook de andere niet te missen is. De kosten zijn wel groot, doch er is reeds een paal gebracht, kan daaraan niet een lantaarn bevestigd worden? Misschien door beide gemeenten te be talen. De Voorzitter antwoordt, dat Wer kendam zooiets niet doet, de beide lantaarns worden door Werkendam be diend, de gemeente betaalt daarvoor f24.per lantaarn. Spr. vraagt of als er behoorlijke verlichting werd aange bracht, dan dat gedeelte in aarmer- king zou kunnen komen voor bebou wing. De heeren Kramer en v. Driel mee- nen ,dat dit niet het geval is. De heer v. Straten acht verlichting daar meer de taak van Werkendam. De Voorzitter! stelt voor, B. en W. de opdracht te geven, de zaak nogeens te onderzoeken, de heeren uit de Wer ken kunnen dan eens mee gaan kijken. Aldus wordt besloten. Afwijzend wordt beschikt op het ver zoek van de Noordbrabantsche blinden- Vereen. St. Antonius van Padua, om een subsidie van 1 cent per inwoner uit de gemeentekas te mogen ontvan gen. B. en W. motiveeren hun afwij zend voorstel met het oog op de finan- tiën der gemeente en in de 2de plaats omdat dit gesticht voor deze gemeente niet in de eerste plaats in aanmerking komt. Van Ged. St. zijn een paar admini stratieve aanmerkingen ingekomen, op de verordening vastgesteld op de maxi mum snelheid. Het voorstel van B. en W. om aan deze bezwaren tegemoet te komen, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Schrijven van Ged. St. naar aanlei- dding van de door den raad1 vastgestel de verordening in verband met de art. 7, 8 en 9 der Woningwet. Door den Inspecteur der Volksgezondheid zijn ee ltige administratieve bezwaren aange voerd tegen de door den raad vastge stelde verordening, in verband daarme de is door Ged. Staten een nieuw con cept bijgevoegd. B. e n W. stellen voor, het vorige besluit in te trekken en een verordening vast te stellen volgens het ontvangen concerpt. Aldus wordt besloten. Nota van aanmerkingen van Ged. St. op de gemeenterekening 1931. Deze aanmerkingen zijn geheel van admini- stratieven aard. Slechts een opmerking is er, waardoor verandering in de cij fers wordt gebracht. Voor hoofdsom der grondbel. is slechts 1 term. van 3 mnd. verantwoord in de rekening 1931, terwijl dit 4 term. had behooren te zijn, daardoor is f870.te weinig in de rekening verantwoord en wordt het ba tig slot dus f 870.grooter. Hierin zat ook het verschil bij de kasopname. Het voorstel van B. en W., om aan de door Ged. St. gemaakte opmerkin gen tegemoet te komen, wordt met al gemeene stemmen aangenomen. Het bestuur van de Burgerwacht te Sleeuwijk vraagt een subsidie van f 70 voor 1932, aangezien ze in finantieele moeilijkheden verkeert. B. en W. stellen voor een subsidie van f50.te verleenen. De heer v. Driel meent ,dat op de be grooting voor de Burgerwacht f 75.—— is uitgetrokken, de Burgerwacht van Werkendam, waarbij de Werken is aan gesloten, verkeert ook in finantieele moeilijkheden, ook van deze vereen, is een aanvraag om subsidie te ver wachten. Spr. vraagt of het met het oog hierop niet wenschelijk is, de post te wijzigen en te verhoogen. De Voorzitter merkt op, dat de heer v. Driel doelt op den post op de be grooting 1933, de vereeniging vraagt echter een subsidie vooir 1932. Voor 1933 is er niets tegen de uitgetrokken post te verdeelen, maar hier "geldt het een pas opgerichte vereeniging. Met algemeene stemmen wordt het voorstel van B. en W. aangenomen. Verzoek van de Vereeniging het Groene Kruis te Werkendam, om voor 1933 een subsidie te mogen ontvangen van f150.--. B. en W. stellen voor, evenals voo-r 1932 een subsidie van f100 toe te kennen, men mag blij zijn als men de bedragen kan houden zoo als ze zijn, aan verhooging valt niet te denken. Met algemeene stemmen wordt beslo ten een subsidie van f103 te verkenen. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van haven- en kadegelden voor het gebruik van haven en pad aan de Kille. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. deze verordening in overleg met de door den raad benoemde commissie hebben samengesteld. Deze laatste heeft een concept gemaakt, waarmede B. en W. zich volkomen konden vereenigen, derhalve stelt het college thans voor, deze verordening vast te stellen en Bax aan te wijzen voor de invordering van de bedragen, abonnementsgelden daaronder niet begrepen, deze zullen door den gemeentebode worden opge haald. De heer Bax zal daarvoqr een belooning genieten van 25 pCt. voor de eerste f100.en 20 pCt. voor het meerdere. De abonnementsgelden zul len hierbij meetellen. Met algemeene stemmen wordt de verordening vastgesteld en wordt de heer Bax aangewezen, om de bedragen te innen. De Voorz. zegt de commissie dank voor haar werk. Voorstel van B. en W. tot* het vast stellen eener verordening als bedoeld bij art. 9 der Winkelsluitingswet 1930 Stbl. 460. De Voorzitter zegt, dat de minister zich op het standpunt van den raad heeft kunnen stellen, om gedurende den zomertijd de winkels de gelegen heid te geven, opea te zijn van 's mor gens 5 uur tot 's avonds 9 uur, Zater dags 10 en kappers elf uur. Vandaar het voorstel van B. en W. tot het vast stellen der verordening, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening regelende de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van den gemeente-veldwachter. Wordt geheel overeenkomstig de be staande verordening vastgesteld. Voorstel van B. en W. tot benoeming van een lid van het steunorgaan (vaca ture A. v. d. Stelt). Aanbevolen wordt Adr. Biesheuvel te Kille. De Voorzitter zegt, dat de heer v. d. Stelt was vertegenwoordigd voor de ongeorganiseerde arbeiders, de mi nister geeft evenwel de voorkeur aan georganiseerden. B. en W. hebben be richt, dat zij gaarne met dezen wensch rekening willen houden, dat zij het evenwel bezwaarlijk achten, iemand die reeds benoemd is, weer te ontslaan. Inmiddels heeft v. d. Stelt echter be dankt. B. en W. bevelen thans ter be noeming aan B. W. v. Honk, bestuurs lid 'van den Chr. Landarbeidersbond en J. v. Noorloos van den Neutralen bond. B. en W. zouden v. Honk 'willen nemen, omdat Biesheuvel geen be stuurslid is en de minister er op aan dringt, zoo iemand te nemen. De heer v. Rosmalen merkt op, dat er volgens de vakorganisatie niet goed wordt gehandeld. De Bestuurdersbond voor het Land v. Heusden en Altena had 'verzocht moeten worden, om ie mand aan te wijzen, om zitting te ne men in het steunorgaan. Op de perso nen die B. en W. aanbevelen heeft jSpr. niets aan te merken, deze zijn hem goed. De Voorzitter zegt, dat hem uit de correspondentie niet gebleken is, dat dezen weg gevolgd behoort te wor den. In Werkendam is geen enkel lid lid van een bond. Trouwens men heeft slechts één bestuurdersbond, n.l. een neutralen, de raad zou dan altijd aan gewezen zijn een neutraal lid te nemen. De heer Rosmalen vraagt of het dan niet gewenscht is de commissie uit te breiden. De Voorzitten verklaart, daar niet voor te zijn. Hij heeft nog nooit klachten over de commissie gehoord, haar besluiten werden steeds met alge meene stemmen overgenomen. De heer v. Driel meent, dat daaruit mag worden geconstateerd, dat de com missie het volle vertrouwen geniet. De heer v. Rosmalen heeft weleens hooren beweren, dat er werkeloozen zijn, die gingen stempelen en werkten. Als ieder gedeelte der gemeente was vertegenwoordigd, dan kon daarop be ter toezicht worden gehouden. De heer v. Driel meent ,dat dit idee wel aanbeveling verdient, men zou een commissie van toezicht in het leven kunnen roepen. De Voorzitter acht dit moeilijk, men zou geen personen kunnen vinden, die in een dergelijke commissie zitting zou den willen nemen, want deze zouden veel vijanden maken. Nd" is het toezicht opgedragen aan den veldwachter, wat spr. veel bete#' vindt. Men moet de praatjes evenwel niet te lichtvaardig aannemen, spr. heeft ook weleens een aanwijzing in dezen zin gekregen, werd ze dan onderzocht, dan bleken de be schuldigingen onwaar. De bedoelde per soon was dan buiten de steun, 't Is even wel waar, dat de gem. alleen toezicht op de ongeórganiseerden heeft, de ge- organiseerden gaan stempelen bij een bestuurslid van hun bond, daarom was met groote bontkraag, geheel met zijde gevoerd, 8.90, 10.90, 13.—, 16.50, 19.—, 22.— 24.50, 27.50, 34.—. 2.90, 3.60, 4,25, 4,90 7,25, 9.—, 12.50, 15.75. in zuiver wollen stoffen, 4.90, 5.75, 6 75. geheel nieuwe modellen tot maten 48, 6.75, 8.75, 10.50 enz. Nergens beter Nergens goedkooper het misschien wel goed 2 X stempelen voor deze categorie in te voeren, vooral als de heer v. Rosmalen oordeelt, dat er werkelijk misbruik van wordt ge maakt. De heer v. Rosmalen verklaart niet voor 2 maal stempelen te zijn. Spr. heeft geen bewijzen, dat er misbruik wordt gemaakt, had hij deze bewij zen, hij zou de personen absoluut aan brengen. De Voorzitter verklaart, hiervan over tuigd te zijn. B. W. van Honk wordt benoemd met 7 van de negen stemmen, twee stemmen waren op J. v. Noorloos uit gebracht. Deze laatste wordt aange wezen als plaatsvervangend lid. Onderzoek van den geloofsbrief van het nieuwbenoemd raadslid Th. vat Burgel. De Voorzitter wijst voor dit onder zoek aan de heeren Dekker, v. d. Stelt i en v. Rosmalen en schorst tijdens het onderzoek de vergadering. Na heropening verklaart de heer v. Rosmalen, dat de stukken in orde zijn bevonden en de commissie dus advi seert tot toelating. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit advies besloten. Voorstel van B. en W. tot wijzi ging der gemeentebegrooting 1932. "Wordt gewijzigd conform het voor stel van B. en W. Vaststelling der gem.-begr. dienst 1933 en voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de heffing en invordering van 75 opcenten cp de Personeele belasting. De Voorzitten verzoekt de Commis sie van onderzoek rapport van hare bevindingen te willen uitbrengen. De heer v. d. Stelt verklaart namens deze commissie, dat zij behoudens een paar kleine bemerkingen, er geen be zwaar tegen heeft, dat de begrooting wordt vastgesteld, zooals ze door B. en W. is samengesteld. De commissie achtte het in meerderheid wenschelijk, dat voor de leden van de stembureaux presentiegeld werd uitgetrokken en daarvoofr een post op de begrooting wordt gebracht. De Voorzitteir zegt ,dat dit de raad moet beoordeelen. De heer v. Driel vindt het wel billijk, de menschen moeten een heelen dag verletten, zij doen dit toch voor het algemeen belang. De heer Kramer is er niet voor en zou het laten zooals het tot heden was. De Voorzitter merkt op, dat tot he den de vertering van de leden der stem bureaux door de gemeente werd be taald, als men presentiegeld gaat geven, dan moeten zij daar zelf voor zorgen. De twee stemmingen hebben het vorig jaar aan vertering f 136.78 gekost. Er zijn 9 leden geweest, met 2 stemmingen maakt dit dus ruim f7.per lid. De heer v. Driel acht dit juist een reden om presentiegeld te gaan geven, als men b.v. f5.pel* lid presentie geld geeft, heeft de gemeente er voor deel van. De Voorzitter zou er f 6.van wil len maken, mits men dan zelf ook ivoor de vertering zorgt. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heqrf v. d. Stelt zegt, dat op de post onderhoud wegen en voetpaden een bedrag is uitgetrokken van f400. Daar valt de Killedijk niet onder, deze is des winters buitengewoon slecht. Spr. zou daarom den post met een paar honderd gulden willen verhoogen, om de Kildijk eenmaal te begrinten. De polder doet het één keer, als de ge meente dit nu ook een keer deed en dit een paar jaar achter elkaar, dan zou de dijk veel verbeteren. De Voorzitter merkt op, dat de be wuste post betrekking heeft op gemeen te-eigendommen, de Kildijk valt daar niet onder, deze is in onderhoud bij den polder. Spr. voefc echter wel voor het voorstel, maar zou er dan een ,apar- ten post voor uit trekken, waartoe in de volgende vergadering kan besloten worden. De heer v. 'tSant verklaart er wel voor te zijn, als de poldejr dan maar niet gaat zeggen, de gemeente brengt er grint op, nu behoeven wij het niet meer te doen. De Voorzitter zou de polder eerst laten grinden en daarna eerst de ge meente. De begrooting der gemeente wordt hierop met algemeene stemmen vast- gested, den gewonen dienst betref fende in ontvangst en uitgaaf op het bedrag van f 121.067.63, met een (post aan "onvoorzien groot f 439^,99. De kapitaaldienst in ontvangst en uitgaaf op f 5920,—. De Voorzitter dankt hierop de [com missie voor hare bemoeiingen. Met algemeene stemmen wordt eveneens besloten tot heffing van 7 q opcenten op de personeele belasting. De Voorzitter merkt op, dat als men weet, dat er gemeenten zijn waar 200 opcenten worden geheven, dat men dan tevreden kan zijn. De begrooting van het Burgerlijk Armbestuur wordt eveneens met al gemeene stemmen vastgesteld, met een vermoedelijk batig slot van f 34,06. Als subsidie uit de 'gemeente kas is een bedrag uitgetrokken van f 5000. Reclames in belastingzaken zullen in besloten vergadering worden be handeld. Bij de rondvraag informeert de heer Kramer naar de verplaatsing van den lantaarn bij v. d. Wiel. De Voorzitter antwoordt, dat het verzoek om verplaatsing door den raad is verworpen, omdat de kosten plm. f 90,abnormaal hoog waren. De heer v. Rosmalen vraagt pf nu de bouwvakarbeiders door de re geering in de steunregeling zijn op genomen, die nu ook hier in de gemeente daaronder vallen. De Voorzitter antwoordt, dat de ze arbeiders wel in de steunregeling zijn opgenomen, doch de regeering wil zelf ieder geval afzonderlijk be oordeelen. De heer v. Rosmalen vraagt of de ingekomen stukken voor een raadsvergadering ook niet in de avonduren ter inzage gelegd kunnen woriden. De Voorzitter heeft daartegen geen bezwaar. In 't vervolg zullen deze stukken 's avonds voor de raads vergadering van 78 uur ter inzage liggen. De heer v. Rosmalen vestigt de aandacht op de slechte regeling der straatverlichting aan de Kille. Het is daar tegenwoordig spoedig nieuwe maan, maar de bewoners zit ten er dan in het donker, terwijl in andere gedeelten van de gemeente het licht wel brandt. Daar was het vooral 's Maandagsmorgens ge wenscht, dat de verlichting ook aan was. veel personen moeten dan al in het donker naar hun werk. De Voorzitter merkt op. dat de 'slechte regeling in den persoon zit die het licht bedient, de klacht zal worden overgebracht. De heer v. Rosmalen vestigt de aandacht op het feit. dat een ver keersbord bij v. Oldenburg juist aan den verkeerden kant van den weg is geplaatst, het zou tegen de hooi- pers aangebracht moeten worden an ders ziet men het niet. De Voorzitter zal hiervoor opdracht geven. De heer v. Rosmalen acht den tijd gekomen om nu den minister -daartoe de gelegenheid heeft ge opend. de werkeloozen een kolentoe- slag te geven. Zij die er voor in aan merking komen kan een half mud per week worden verstrekt, dat niet van de steun wordt afgetrokken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. het voornemen hebben van 1 'No vember af f 1,50 kolentoeslag te ge ven. De minister heeft dit (reeds goed gekeurd. B. en W. hebben Ibii dezen maatregel gerekend op stilzwijgende goedkeuring door den raad. Hii geldt evenwel uitsluitend voor steuntrek- kenden. niet voor hen, die bii een werkverschaffing zijn. De hr. v. Rosmalen meent, dat dit in de stad wel het geval is. waarop de Voorzitter antwoordt, dat het daar geschiedt door Hulpbetoon. De raad hecht er zijn goedkeu ring aan, dat de kolentoeslag 1 No vember zal ingaan. De heer v. Andel vraagt of het niet wenschelijk is het pad aan de Vijcie ook wat te verbeteren. De Voorzitter antwoordt, dat het gemeentebestuur reeds met het pol derbestuur heeft gecorrespondeerd, en de gemeente er voor f 2 q grint heeft opgebracht. Spreker wil niet zeggen, dat de polder er niet goed voor zorgt, maar de weg wordt druk bereden met bieten enz. Het beste was als er een voetpad langs gemaakt kon worden, dan waren de menschen tevreden en de kosten veel 'minder, een voetpad b.v. van 80 c.m. breed. 'Een vraag is het evenwel «of het polderbestuur zooiets toe staat. B. en W. zullen nog eens onder zoeken en met het polderbestuur overleggen. De heer Dekker vraagt of het niet mogelijk is de stoep aan ,,'tZand" ook wat te verbeteren. De heer v. Arkel merkt op. dat dit rijkseigendom is. De Voorzitter belooft hierover in onderhandeling met het rijk te zul len treden. De heer v. d. Stelt vraagt of er geen mogelijkheid is, dat door het gemeentebestuur pogingen in 't werk worden gestald, de Kille aangesloten te krijgen aan de wijkverpleging te Almkerk en dat de gemeente daaraan dan een kleine subsidie geeft. De Voorzitter merkt op, dat enke le jaren geleden reeds besloten is. dat als de Kille aansloot bij de afdee- ling Nieuwendijk voor wijkverpleging, de gemeente dan eenzelfde sub sidie zou verleenen als voor de Wer ken wordt verleend aan Werkendam. Sluiten de bewoners van de Kille dus aan dan kan op deze bij drage worden gerekend, het raads besluit ligt er. De heer v. Straten kan zich daar mede best vereenigen als het niet voor 2 of 3 gezinnen gebeurt. De raad gaat hierop over in ge heime zitting. J. H. ATBME —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6