Marktberichten. Rivierbericliteii. Plaatselijk Nieuws ROTTERDAM, 31 October. Aanvoer 1916 varkens. Prijzen per K.G. 4e kw. 2e kw. 3e kw. 29—30 25—28 22—25 Zouters, geen aanvoer. GORINCHEM, 31 October. Op de veemarkt was heden aange voerd 78 runderen, 2 nuchtere kalveren, schapen, lammeren, 456 biggen, 439 overloopers. Men besteedde voor: Zware kalf koeien f430200. Melk koeien f420f475. Kalfvaarzen f 425 475. Guiste vaarzen f60 90. Pinken f Nuchtere kalveren f 640. Schapen f Lammeren f Overloopers f942. Biggen f47. BREDA, 31 October. Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 176 stuks vee, t.w. 107 stuks hoornvee en 69 biggen. Prijzen Kalf koeien f 440.tot f 200. Kalfvaarzen f 120.tot f 170. Fokkalveren f tot f Biggen f 6.50 tot f 9. Per pond geslacht le kwal. 2e kwal. 3e kwal. Vette vaarzen 2225 1922 4548 Vette koeien 20—22 4519 1114 Stieren HandelDe handel in vet en drachtig vee was goed. De biggenhandel was iets kalmer. Op 31 October Jn Meters in c.M. 's-Hertogenbosch Nieuwe schutsluis te Engelen (Maas) Crévecoeur (Maas) St. Andries (Maas) Venlo Maastricht Keulen 3.20 was 18 3.10 was 25 3.11 was 25 4.78 was 46 15.41 was 4 44.7 8 was 42 4.58 val 7 HEUSDEN. Heden Woensdagavond om half zeven hoopt Ds. Joh. Kloots in de Ned. Herv. Kerk alhier een dankstond te houden voor het gewas. In de j.l. Zaterdag gehouden vergadering van de afd. Heusden van het Ned. Onderw. Genootschap, werd na behandeling van eenige ingekomen stukken, overgegaan tot verkiezing van een nieuw bestuur wegens ontslag neming der zittende leden. De Voorzitter, de heer De Roon, die bijna 40 jaren eerst als secretaris-pen ningmeester en daarna als voorzitter der afd. is werkzaam geweest, stelde zich niet meer herkiesbaar en wensch- te zijne functie aan jongere krachten te zien opgedragen. De heer Haase en mej. Schökking werden herkozen en de heer Hus en mej. Taselaar werden als nieuwe leden gekozen. Het bestuur is alzoo met één lid uitgebreid. De heer de Roon bedankte de be- stuurs- en de andere leden voor hunne medewerking gedurende al die jaren en de heer Haase sprak, ook namens al de leden der Afd., in welgekozen woor den zijn dank uit voor de aangename samenwerking in allerlei aangelegen heden het onderwijs en de onderwijzers betreffende. Nadat bij de rondvraag nog enkele onderwijszaken waren besproken en de Voorzitter den wensch uitsprak, dat de afd. Heusden in aantal leden zou mo gen toenemen, sloot hij deze goedbe zochte vergadering. A.s. Zondag zal Bioscoop Odeon onze stad weer komen bezoeken en van nu af om de 14 dagen een voor stelling geven. Deze onderneming, die door jaren ervaring goed! is uitgerust op het gebied van Cinematografie kan ons dezen winter van veel goeds en moois laten genieten. A.s. Zondag zal dan officieel geopend worden met Maurice Chevalier een au teur van groote vermaardheid en die bij ieder Bioscoopbezoeker wel in den smaak zal vallen. Daar de concertzaal eenigszins ge- niet meer in staat was zich uit het vni ondiepe water te redden. O— VERDRONKEN. De heer K. v. Dijk, wonende Bank- radpad te Ouderkerk a. d. Amstel. kwam Zaterdagmorgen tot de ontdek king, dat zijn 31-jarige zoon j. van Dijk, die achterlijk is, zich niet meer in bed bevond. Het bleek dat de zoon in onderkleeding naar buiten .was gegaan. Na geruimen tijd dreggen heeft men het lijk opgehaald. o ONTSLAGEN IN DE WIERINGERMEER. In het begin van de volgende week zullen, wegens het vergevor derd seizoen en beëindiging der ont ginningswerken, ongeveer 600 ont- ginnings-arbeiders worden ontslagen. o GOEDE PRIJZEN VOOR NAJAARSG'ROENTEN. Aan de VVestlandsche veilingen worden de laatste weken voor na- jaarsgroenten. zooals sla, spinazie en postelein, goede prijzen besteed. De ze nateelt geeft den kweeker dan ook eenige tegemoetkoming in de ver liezen, welke hij dit seizoen gele den heeft. 1 o— AUTO IN HET NOORD-HOLLANDS,CH KANAAL. De vier inzittenden allen verdronken. Op den weg tusschen Purmerend en Ilpendam heeft Zondagmiddag een ernstig auto-ongeluk plaats ge had, waarbii vier personen om het leven zijn gekomen. De heer J. Smit uit Hiliegersberg was met zijn au to op weg naar zijn woonplaats in zijn wagen zaten verder behalve zijn iechtgenoote, zijn 14-jarige zoon en jde heer P. Hellingman uit Rotter dam. In de beruchte bocht nabii „De Vurige Staart" onder de gemeente Ilpendam is de auto geslipt. De wa gen reed tusschen de langs den weg staande boomen door het Noord-Hol- landsch Kanaal in en sloeg daarbij over den kop. Eerst ongeveer twee uur later kon het voertuig worden opgehaaldde vier inzittenden had den zich niet uit den wagen kunnen bevrijden en zijn verdronken. Nadere berichten melden nog het volgende over dit yreeselijk onge luk: Toen het ongeval geschiedde be gon het reeds donker te worden. Het was regenachtig weer en de weg met asphaltbcdekking was glad. De plaats, waar de auto het wa ter inreed, is bij de automobilisten, die den weg kennen, berucht: in be trekkelijk korten tijd is dit reeds het vijftiende ongeval, dat hier gebeurt. iWeliswaar is tot dusver nog nimmer ieen auto te water gereden, doch her haaldelijk komen de auto's tegen de boomen terecht, waarbii somtijds de slachtoffers ernstig gewond worden. Voor hen, die den weg niet kennen, is de weg hier des te gevaarlijker. De bocht, van Purmerend komende kort voor ,,De Vurige Staart", is be trekkelijk flauw. Elke aanwijzing ont breekt echter: zelfs zijn op de boo men geen witte banden geschilderd, zooals in vele bochten het geval is. Op den weg was het Zondagmid dag niet druk. Dicht bij de plek. ïwaar de auto in het Noord-Hol- landsch Kanaal terecht kwam, staat de boerderij van den landbouwer J. de Ruyter. Deze zat in huis en hoor de plotseling een geweldigen slag. SHii snelde naar buiten, doch zag aan vankelijk niets. Hii liep over den iweg en zag toen de auto. die met zooveel lawaai in het water was te recht gekomen, langzaam wegzinken. Doordat zich onder de kap nog lucht bevond, duurde het eenigen tijd voor- idat het voertuig geheel onder wa ter was verdwenen. De auto was over den kop. geslagen en lag ee nige meters van den kant in het hier .ongeveer 3 meter diepe kanaal. De plaats, waar de auto lag, was duidelijk te zien, want de lichten brandden nog; deze waren naar den ,wal gekeerd, zoodat het voertuig een maal geheel over den kop geslagen is. De heer J. de Ruyter hoorde uit iden wagen 'een vreeselijk gegil en geschreeuw van de in doodsgevaar verkeerende inzittenden. Alleen kon hij echter niets doen en daarom ging hij onmiddellijk hulp halen. Eenige automobilisten, die langs den weg kwamen, reden onmiddellijk naar Il pendam en Purmerend om politie en autoriteiten te waarschuwen en zelf liep de heer De Ruyter naar eeni ge buren om te trachten met hen iets voor de drenkelingen te doen. jMet touwen trachtten zij de auto, die intusschen onder water was ver dwenen. op te trekken, hetgeen niet gelukte. Onder water was het stil gewor den, de weinige omstanders, die het leerst ter plaatse waren, begrepen dat hier dooden te betreuren waren. Hoe veel slachtoffers er zouden znn. zou lechter eerst later blijken. Na korten tijd kwam zoowel uit Purmerend als uit Ilpendam hulp, op dagen. Uit Purmerend kwam een kraanwagen, waarmede onmiddelhik pogingen in het werk werden ge steld de auto te lichten. Het duur de echter geruimen tijd voordat men daarin slaagde. Toen de gezonken auto halverwe ge was opgetrokken, bleek, dat een der inzittenden half uit het portier hing. Men trachtte hem er verder uit te trekken, doch dit lukte niet. Evenmin konden toen de andere slachtoffers worden bevrijd. Eerst moest de wagen geheel worden op gehaald. Ook een ziekenauto uit de ze gemeente werd gerequireerd. Het reddingswerk werd ernstig be moeilijkt door het groot aantal nieuwsgierigen, die allen trachtten te helpen en daardoor het lichten der gezonken auto eerder bemoeilijkten dan het werk bevorderden. De po litie had het terrein niet afgezet, zoo dat iedereen opdrong. Toen de wagen was gelicht werd eerst een ongeveer veertienjarige jon gen uit het voertuig gehaald. Daar na konden twee mannen worden be vrijd. terwijl tenslotte een vrouw werd bevrijd. De vier inzittenden bleken allen overleden te zijn. De lijken werden in de gereedstaande zieken auto gelegd en naar het Gemeen telijk Ziekenhuis te Purmerend over gebracht. Vergadering van den raad der ge meente EETHEN op Dinsdag 1 Nov. des voorm. 10 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer D. F. Brune. Secretaris: WelEd. Heer D. A. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring. De Secretaris leest het formu liergebed, daarna de notulen der bei de vorige vergaderingen, die onver anderd worden goedgekeurd. Verzoek van Muskens uit B.-Broek, om vergoeding voor het bezoeken door zijn kinderen van een school in Dussen. Wordt in handen van B. en W. gesteld voor advies, aangezien dit verzoek eerst heden is ingekomen. Schrijven van Ged. St.,-. houdende nota van aanmerkingen op de ge meenterekening 1931Aangezien de aanmerkingen allen van administra tieven aard zijn, wordt de nota in handen van B. en W. gesteld ter afdoening. Verzoek van het Groene Kruis, afd. Drongelen om een subsidie van f150 voor 1933. B. en W. stellen voor de gevraagde subsidie te verleenen, met welk voorstel de raad accoord gaat. Schrijven van Ged. St. waarin dit college B. en W. bericht, dat de hoofdingenieur v. d. Prov. Water staat er de aandacht op heeft geves tigd, dat het gedeelte weg in de gem. Eethen Kad. Sectie 376 van af den aanleg van den provincialen weg ei gendom is van de provincie, dat hij evenwel op de kadastrale kaarten nog staat aangegeven als zijnde eigendom der gemeente. Het college verzoekt B. en W. een raadsbesluit te doen nemen, waarbij de eigendom wordt overgedragen aan de provincie. De Voorzitter licht toe, dat het 't gedeelte van Smits tot Lankhuijzen betreft. Met algem. stemmen wordt het verlangde raadsbesluit genomen. Verzoek van F. Kamerman te Dron gelen, die vergoeding vraagt voor het bezoeken van een zijner kinderen van een school te Waalwijk. Het voorstel van B. en W. om een vergoeding van 7 5 ct. per week toe te kennen, wordt met 'algem. stemmen aangenomen. Schrijven van den heer J. B. Klok ke, waarin deze bericht, dat hij zijn benoeming tot Hoofd der School te Meeuwen aanneemt. Eenzelfde schrijven van dhr. Klein- loog, die onder dankzegging aan den raad bericht, dat hij zijn benoe ming tot Hoofd der School te Hees- aanneemt. Aan het slot van zijn schrij ven drukt de heer Kleinloog er zijn teleurstelling over uit, dat Heesbeen niet in het genot van electrisch licht is en spreekt de hoop uit, dat als er in de gemeente een vacature mocht ontstaan, hij dan voor overplaatsing naar een geriefelijker dorp in aan merking zal komen. De heer Donken vraagt of de be noeming is goedgevonden, waarop de Voorzitter toestemmend antwoordt. Verzoek van den heer de Graaf f, directeur der N. V. A.L.A.D. om een subsidie van f 300 te mogen ontvan gen in de busdienst Sleeuwijk-Heus- den, tot dekking van het exploitatie tekort. De Voorzitter deelt mede, dat de Burgemeesters der betrokken ge meenten een vergadering over deze kwestie hebben belegd, op welke ver gadering mededeeling werd gedaan, dat er met 1 Januari een reorganisa tie in de Vennootschap zou komen. Toen heeft men direct gezegd, dat dan eerst afgewacht moest worden, hoe de dienst dan loopt. B. en W. stellen daarom voor het adres voor kennisgeving aan te nemen. De raad gaat met dit voorstel accoord. Schrijven van dhr. Bos te Biesheu vel. Deze schrijft dat de Burgemeester hem in 1931 beloofd zou hebben, voor de verlichting te Biesheuvel te zullen zorgen, tot heden is daaraan evenwel niet voldaan. Adressant ver zoekt in verband met de gedane be lofte een lantaarn te doen aanbren gen in den gevaarlijken bocht bij adressant, één bij Hoeflaken en één bij Verschoor. De Voorzitter wil niet ontkennen, dat hij over deze verlichting met den heer Bos heeft gesproken, dat hij deze evenwel zou hebben beloofd, dat deze zou worden aangebracht, kan hij zich niet herinneren, dit neemt echter niet weg, dat het verzoek bil lijk is en dat spr. er voor is, om daar waar palen staan de straatverlichting zoo goed mogelijk te doen zijn. Te meer waar de gemeente ten opzichte van haar garantiebedrag gerust wat royaal met de verlichting kan zijn, zonder dat het geld kost, het is alleen de kwestie der lantaarns met het aan brengen. B. en W. stellen daarom voor aan het verzoek te voldoen. De heer v. Buuren vraagt of dan in Eethen ook aan 't verzoek zal wor den voldaan tot betere verlichting daarom is ook reeds meermalen ge vraagd. De Voorzitter antwoordt, dat het in de bedoeling ligt, deze gelijk tot stand te brengen. De heer Donken vraagt hoe hoog de kosten zullen zijn, waarop de Voorzitter antwoordt, dat hii dit niet kan zeggen, zoo hoog zullen deze niet zijn. De heer Donken betreurt het. dat deze verlichting niet is aangebracht toen het net is gebouwd, de kosten zouden waarschijnlijk veel minder zijn geweest. De Voorzitter stemt dit toe. .maar toen wilde men het zoo voordeelig mogelijk aanleggen. Met algemeene stemmen wordt be sloten het verzoek in te willigen. Verhuring gemeentegrond te Drongelen. Op verzoek van den Voorzitter licht wethouder van der Schans dit punt toe. Van Mersbergen heeft het eerste perceel, naast Donken in huur. ter grootte v. 450 roeden, hii betaalt daarvoor f 59,het gedeelte daar naast is 360 roeden groot. v. Mers bergen wil daarvoor f31,per jaar betalen en dit gedurende 4 jaar zoo lang dus de huur van het eerste ge deelte loopt. B. en W. stellen voor, het voor dit bod, dat zij billijk achten aan v. Mersbergen te verhuren. De heer Donken vraagt of het niet wenschelijk is, dat van dat gedeelte weiland wordt gemaakt, het is onge schikt voor bouwland, als het enkele jaren weiland is geweest. han het worden gescheurd. De heer v. d. Schans acht de op merking juist maar zou hiertoe eerst over 4 jaar over willen gaan als de beschikking over het geheele terrein vrij is, het is nu beter, dat het zoo lang in handen van een ei genaar is. Na het verstrijken van den huurtijd zullen B. en W. zeer ze ker. met de opmerking van den heer Donken rekening houden. Met algemeene stemmen wordt be sloten het perceel voor het gedane bod aan v. Mersbergen te verhuren voor den tijd van 4 jaren. Geldleening wegverbetering. De Voorzitter zegt. dat voor de wegverbetering materiaal aangeschaft is moeten worden. B. en W. zouden voor het bedrag een geldleening wallen aangaan, groot f 1500 rentende ten hoogste c pCt. aflossing in 5 jaren. Met alge meene stemmen wordt overeenkomstig dit voorstel besloten. Wijziging gemeentebegrooting '32. Wijziging is mede noodig voor de terugbetaling van f 67,50 van het aan deel in de maatschappij voor de aan leg van locaal spoorwegen in het Land van Heusden en Altena. Tot de voorgestelde wijziging wordt met algemeene stemmen beslo ten. Verbouw gemeentehuis. De Voorzitter zegt. dat het er een beetje groots staat, maar het komt hierop neer. dat B. en W. zich nog maals met den heer Kleinloog in verbinding hebben gesteld en deze achter de raadzaal een kamer (wil bijbouwen groot 3 bij 31/n meter, als bergruimte voor het archief, on der voorwaarde, dat de gemeente jde- ze kamer zelf behangt en verft en ze huurt voor den tijd van a jaren voor het bedrag yan f105 per jaar. Namens B. en W. stelt spreker voor op het aanbod in te 'gaan. De heer Donken ziet er bezwaar in, op dit voorstel in te gaan, ten eerste omdat hii vreest, dat daardoor de secretarie in Genderen gevestigd zal blijven, ten tweede het dwaas j is kosten te gaan maken aan iemands anders huis. Beter acht hii het een nieuw raadhuis te gaan bouwen in Eethen. zooals beloofd is. Voor 5 a 6 duizend gulden zet men tegen woordig een behoorlijk raadhuis. De gemeente financiën geven niet zoo'n j ongunstig beeld meer, dat dit bedrag, als een bezwaar moet worden aan gemerkt. De Voorzitter is het volkomen met j den heer Donken eens. dat de ge- j meentefinanciën een beter perspec tief te zien geven. Maar om een ge meentehuis te bouwen van c a 6 duizend gulden, dat zal wel niet gaan. Als men er toe overgaat zou spr. er voor zijn een gemeentehuis te bou wen als b.v. in Vrijhoeve-Capelle en te Sleeuwijk staan, het behoeft geen luxe ge'bouw te worden, maar de gemeente moet er zich toch ook niet voor behoeven te schamen^ daarvoor zal minstens 5 en 6 duizend gulden noodig zijn en dan zal men er nog niet komen. Spr. verwacht dat de kosten wel f 15,000 zullen worden. Maar al kwam men met f 10,000 klaar, dan kost dit de gemeente jaar lijks f,500 aan rente plus f 500 voor aflossing, terwijl ze nóg 4 jaar aan de huur van dit gemeentehuis ge bonden is, de gemeente haalt zich dan de kosten van f1150 per jaar. op den hals. De heer Donken zegt wel dat het gemeentehuis door deze verbouwing in Genderen zal blijven, maar dat behoeft niet, over vier jaren als de huur is afgeloopen, krijgt de raad dit te beoordeelen. Bovendien door de verbouwing krijgt men nog niet een idealen toestand. B. en W. komen alleen met dit voorstel met het oog op de benarde tijdsomstan digheden, zelfs met deze verbouwing blijft de toestand bepaald onvoldoen- de. j De heer Donken meent, dat dit huis wel onder te verhuren zou zijn. Was het gemeentehuis voldoende, spr. zou er niet voor zijn, voorloopig te gaan bouwen, nu dit niet het geval is en men hier moet gaan verbouwen en men slechts 4 jaar huur meer aan j het gebouw heeft zou spr. wel over- j gaan tot het bouwen van een nieuw j raadhuis en wel in het centrum de^ gemeente n.l. te Eethen. De Voorzitter meent, dat de ver bouwing de gemeente koud kan laten, het is geen gemeenteeigendom, de gemeente huurt het slechts, het eeni ge is dat zij er een vergoeding voor! betaalt. Voor ruim 21 jaar heeft de gemeente dit huis gehuurd, tegen een huur die voor den tegenwoordigen tijd veel te laag is. De heer v. Buuren vraagt of er in Genderen niet een lokaal te vinden zou zijn, waar het archief opgeborgen kan worden. De Voorzitter weet zoo'n vertrek niet, daarbij zou noch spr., noch de Secretaris dan de verantwoordelijk heid kunnen dragen. De heer Vos acht de kosten nogal hoog. Weth. v. d. Beek begrijpt niet, als men deze kosten hoog vindt, hoe- er dan raadsleden zijn die er voor te vinden zijn een nieuw raadhuis te gaan bouwen, dan zullen de kosten toch veel hooger zijn. De heer G. v. d. Beek merkt op, dat de raad het in principe eens is, dat de ruimte n.l. te klein is. Nu gaat het er maar over, hoe wordt daarin het beste voorzien en dan lijkt spr. het voorstel van B. en W. verreweg de goedkoopste weg. Spr. acht liet op. 't oogenblik geen tijd om groote kosten te gaan maken. De heer Donken zegt dat de kosten van nieuwbouw worden opgeschroefd. De heer v. Buuren meent, dat als het water hoog is, en men dan pas begint, men altijd te laat komt. De heer G. v. d. Beek meent, dat als de kosten hooger zijn, men veel j gemakkelijker tot groote uitgaven kan j besluiten, dan wanneer de kosten laag zijn, dan is er geen geld. De heer Donken wijst er op dat de finantiëele toestand der gemeente be ter gaat' worden, het volgend jaar is men voor het grootste gedeelte van het wachtgeld af. Als een gemeente I van 2300 zielen geen eigen gemeen tehuis kan hebben is het al treurig gesteld. Dhr. G. v. d. Beek zegt dat, als de gemeente er financiëel beter voor komt te staan, het dan eerder op den weg ligt, de menschen die op 't oo genblik in een benarden toestand ver- keeren, hun belastingbiljet te gaan verlagen, dan groote uitgaven te doen, die niet allernoodzakelijkst zijn. Het voorstel van B. en W. wordt hierop in stemming gebracht en aan genomen met d tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Vos. v. Buu ren en Donken. Aankoop fort Doeveren. Dit punt zou de Voorzitter in be sloten vergadering willen behandelen. Bij de rondvraag .zegt "de heer v. Buuren. dat hem telkens klachten be reiken over het drinkwater aan den Meeuwenschen dijk. De Voorzitter zegt. dat de Rijkswa terstaat heeft toegezegd er voor te zullen zorgen, dat de toestand niet slechter zou zijn dan voorheejp Op 't oogenblik met het hooge water valt dezen toestand niet te consta- teeren. maar B. en W. zullen hieraan hun aandacht blijven schenken. De heer G. v. d. Beek zegt. dat M. v. Mersbergen te Drongelen hem de opmerking heeft gemaakt, dat zijn land door het afgraven van den dijk veel slechter is geworden. Alle be woners hebben een kleine vergoeding ontvangen, hii echter niet. als hem wat draineerbuizen werden verstrekt was v. Mersbergen te vreden. Wethouder v. d. Schans deelt me de, $at °P 't oogenblik geen drai neerbuizen aanwezig zijn. zoodra er die zijn hebben B. en W. er geen be zwaar tegen, het benoodigde aantal, vertegenwoordigende een waarde v. f 13 beschikbaar te stellen. De heer v. Buuren begrijpt niet, dat het land overlast van het water zou ondervinden het is opgehoogd, het bezwaar moet er dus zeker vroe ger ook geweest zijn. De heer Donken vreest, dat men zich op gevaarlijk terrein begeeft, als men op het verzoek ingaat, er zul len dan wel meer aanvragen komen. De Voorzitter stelt voor B. en W. te machtigen deze kwestie naar billijk heid op te lossen, waarmede de raad accoord gaat. De vergadering wordt hierop ge sloten. de raad gaat over in geheime zitting.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2