ÜP iü KJ S a a IP üf lÊH §3 HP Redakteur: M. J. L. BÉNEKER, Kerkstraat 105 WOÜDRICHEM. Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreffende aan bovenstaand adres te richten. Van den bekenden Dordtscher dammer J. F. H. van Mill ontvingen we onderstaande stukjes ter plaatsing in ons blad. We voldoen hieraan gaarne. Ten alle tijde zijn inzendin gen van onze lezers welkom. No. i. Zwart hp Hg HP pp m HP PU 1m Pü HP PU iü HP PU iü m Wit Stand in cijfers: zwart 3. 6. 8, 1013. 15, 17, 19. 20 23 en 2v Wit: 27. 28, 30, 3236, 38. 40. '43' 4.S en 48. Wit speelt en maakt dam. No. 11. Stand in cijfers: zwart 13. 5, 9, 10. 12, 13, 14 16 17. 1921. Wit: 25. 26, 28, 30. 32. 3v 36. 38. 42, 43, 45, 47—49- Wit speelt en maakt dam. De oplossingen: No. 1: Wit speelt 2721, 3227. 34—29. 33—28, 38X9, 36—31. 48 —42. 40—34, 33X2. No. 11Wit speelt 3024 .(zwart verpl. 20X29). 38—33, 36—31, 2i —20, 28—22, 26X8, 47—41. 43X3. Ingezonden Het aantal ongelukken op den weg neemt den laatsten tijd overal verbazend toe. Geen wonder. Het snelle rijden met auto's en het zeer gering uithalen bij voorbijrijden veroorzaakt schrik en zenuw achtigheid bij voorbijgangers en wiehijders. Bij avond worden de lichten te laat of in 't geheel niet gedoofd en daarbij nog de gevaarlijke bochten. Ook te Heesbeen is op plaatsen het gevaar groot. Bij de School en de Groene Steeg waar het uit zicht belemmerd wordt door de woningen, maar voorat bij de Ned. Herv, Kerk waar in de bocht bij den heer de Kroon een seringenstruik en bij den heer Col ij n een dennenstruik het uitzicht benemen. Het zou te wenschen zijn, dat de eige naars deze struiken eens Hink opsnoeiden of liever een andere plaats gaven, dan zouden vele auto- en wielrijders hen daarvoor zeer dankbaar zijn en in de toekomst zouden daardoor ernstige onge lukken kunnen worden voorkomen. Doe het nu Het is nu de tijd van ver planten I Uwe struiken, waaraan ge zeker gehecht zijt, blijven behouden. OPMERKER. Voetbalsport. HEUSDEN. De voetbalvereeniging „N. O. A. D." speelde Zaterdagmiddag gecombineerd met „R.K V.V." op het terrein nabij de brug een vriendschappelijken wedstrijd tegen „W.S.C. 5" uit Waalwijk. Gewonnen werd met 6—3 door „N.O.A.D." J.l. Zaterdag nam „L O N.G.A." deel aan de seriewedstrijden te Dalem. Het gelukte „L.O.N.G.A." „D.J.S." te slaan met 3 0. Er werd aan beide kanten goed gespeeld, hoewel het terrein in minder goede conditie verkeerde. Zondag j 1. speelde „Juliana 1" te Capelle een competitie wedstrijd tegen „Capelle II" aldaar. „Juliana" won dezen wedstrijd met sleshts 10, waarmede ook de rust inging. De 2 kostbare winstpunten zijn hier mede in haar bezit gekomen. Scheidsrechter Stolzenbach ('s Bosch) leidde correct. Vergadering van den raad der ge meente N E D E R H E M E R T op Maandag 31 October des nm. half drie. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer C. W. v. Ommeren. Aanwezig alle leden als de Voor zitter de vergadering met het formu liergebed opent. De Voorzitter zegt dat in de aller eerste plaats aan de orde is de stem ming over het vervoer der schoolkin deren van de Noord- naar de Zuid zijde, die aldaar de O. L. School be zoeken en waarover in de vo rige vergadering de stemmen staakten. Spr. zal daarom thans nog maals in stemming brengen het voor stel om het vervoer per autobus van 1 November tot 1 Maart op te hef fen en de kinderen dus over het veer naar school te doen gaan. Tegen dit voorstel stemden de heeren de Gaaij, v. d. Kolk en v. d. Werken, zoodat het is aangenomen. De heer v. d. Werken vraagt of dit besluit niet door Ged. St. goed gekeurd behoeft te worden. De Voorzitter antwoordt ontken nend, wel zal Ged. St. er mededee- ling van worden gedaan, dit in ver band al met het adres van de ou ders aan Ged. St. Men moet dus verder afwachten wat Ged. St. zul len berichten. Vaststelling verordening voor de brandweer. De Voorzitter deelt mede, dat hij een verordening heeft gekregen van de gemeente Ammerzoden. Spr. meent evenwel, dat in deze verordening wel eenige wijzigingen aangebracht be- hooren te worden. De verordening 1 wordt hierop artikelsgewijze behan deld. (Tijdens deze behandeling ver laat dhr. Peereboom de raadzaal). Er zullen in 't vervolg slechts twee brandmeesters zijn,, n.l. één aan de Noord en één aan de Zuidzijde, nu zijn er vier. Het ligt niet in de bedoe ling de twee overtollige nu te ont slaan, doch bij een eventueele vaca ture deze niet aan te vullen; hetzelfde zal geschieden met de onderbrand meesters. Het bedienend personeel zal bij brand een vergoeding genie ten van 50 ets. per uur voor de eerste 4 uur en voor de verdere uren 30 ct., des nachts blijft het 50 ets. p. uur. Als de brandweer buiten de gemeente te hulp wordt geroepen, zal worden gerekend f 50 per keer als geen dienst behoeft te worden gedaan, is dit wel het geval dan f 100,tot een maxi mum van 4 uren, werkt de spuit dus 2 uren, den tijd van vertrekken en terugkeeren medegerekend, dan wordt daarvoor f 100,in rekening ge bracht, dit is ook 't geval als zij tot 4 uren dienst doet, verdere uren zuilen herkende worden a f 25,per uur. Bij deze kosten komt een vergoeding van 50 ct. per uur voor het bedie- nend personeel. Met algemeene stemmen wordt de ze verordening vastgesteld. Besloten wordt tot een af- en over schrijving der begrooting 1932, tot een bedrag van f 28,40. Van de rondvraag wordt geen ge bruik gemaakt, zoodat de vergade ring door den Voorzitter wordt ge sloten. ftteuws. ALMKEllK. A.s. Zaterdag, des nam. 7 uur, zal alhier in de consistoriekamer der Geref. Kerk, een vergadering worden gehouden, om te komen tot oprichting van een Mannenvereen. Hel doel dezer vereeniging is Schriftonderzoek. Bij een onderhandsche aanbeste ding voor het bouwen van een woon huis voor rekening van den heer C. Besterveld, werd deze gegund aan den heer Straver, aannemer alhier. Het verfwerk werd gegund aan den heer M. Litooy alhier. ANDEL. Donderdagavond a.s. te 6.30 uur, zal in de Ned. Herv. Kerk alhier, Ds. A. B. van der Put dankuur houden Voor het gewas. BRAKEL. Aan W. van Leeuwen alhier is door Ged. Staten van Gelderland, met ingang van 1 Jan. 1933 vergunning verleend tot het onderhouden van een autobusdienst op de trajecten: a. ZaltbommelGamerenNieuwaal ZuilichemBrakelVuren:Dalem Gorinchem; b. Zaltbommellangs Rijksst.aa.weg Hedel—den Bosch (Marktdienst) o.a. onder voorwaarden: Op de ritten BrakelZaltbommel mo gen geen reizigers worden opgenomen op het traject hotel TivoliZaltbommel en op de ritten ZaltbommelBrakel geen reizigers op het traject Station hotel Tivoli, tenzij in het laatste geva1, deze vervoerd worden tot over de kom der gemeente Zaltbommel (als bedoeld in de algemeene politieverordening) op den Gamerschen dijk. Op het trajectsgedeelte Brakelsche pontveer (Waaldijk) gem. Herwijnen Gorinchem en op Maandag (Marktdag) mogen geen reizigers worden vervoerd die niet reeds vooy dat pontveer zijn ingestegen en op het trajectsgedeelte Gorinchem-Brakelsche pontveer (Waa1- dijk) gem. Herwijnen mógen alsdan geen reizigers worden vervoerd die niet verder dan dat pontveer reizen. Tusschen Zaltbommel en 's Hertogen bosch mag niet worden gestopt tot het in- en uitlaten van reizigers. Tusschen Zaltbommel en 's Hertogen bosch mogen in de richting 's Herto genbosch alleen reizigers worden ver- voéïd, gebruik makende van adressants autobusdienst GorinchemZaltbommel, die reeds vóór- de gemeentegrens Ga merenZahbommel zijn ingestegen, en tusschen 's Hertogenbosch en Zahbom mel in de richting Zaltbommel alleen reizigers met verdere bestemming dan de evengenoemde gemeentegrens. Van deze vervoerverboden behoort in de dienstregeling melding te worden gemaakt. Op 27 October j.l. mocht het den heeren S. J. Derksen en A. Lank- huizen, respectievelijk Rijks- en Ge meenteveldwachter in deze gemeente, gelukken, een overtreder van de jacht wet te bekeuren. Reeds gedurende het geheele jacht seizoen bestond er ernstig vermoeden, dat er zoo nu en dan gestroopt werd, zonder dat de overtreders gesnapt kon den worden,, niettegenstaande een streng toezicht op het jachtveld werd gehouden. In den avond van voornoemden da tum werd een zekere K. J. van B. met een jachtgeweer op de landgoederen van den heer Pelletier aangetroffen. Zoodra K. J. van B. in de galen kreeg, dai er politie in de buurt was, wierp hij het jachtgeweer weg en ging aan den haal. Eén revolverschot was echter vol doende om hem tot inkeer te brengen. Het voorwerp waarmede de overtreding werd begaan, zijnde een dubbelloops jachtgeweer, werd in beslag genomen. CAPELLE. Maandagmorgen kwam de echt- genoote van bakker C. alhier te strui kelen over een matje, met het onge lukkig gevolg, dat zij zich dermate be zeerde, dat geneeskundige hulp nood zakelijk was. Dr. R. achtte overbren ging naar het ziekenhuis te Raams- donksveer noodzakelijk. In verband met de plannen tot oprichting eener Anti Rev. Propagan- daclub te dezer plaatse, zal a.s. Don derdagavond in het vergaderlokaal aan het Bruggetje een openbare vergade ring worden gehouden, waarop de heer G. J. v. Willigenburg uit Sprang als spreker zal optreden. De afd. Sprang-Capelle e.o. van Volksonderwijs, hield j.l. Vrijdagavond 7 uur, onder leiding van haar voor zitter, den heer E. Colet, in de zaal van den heer L. F. v. Dongen alhier, een algemeene ledenvergadering. Na opening door den Voorzitter, wer den de notulen der vorige vergadering door den secretaris, den heer J. Kraak, voorgelezen en goedgekeurd, waarna de ingediende voorstellen voor de op 5 en 6 Nov. a.s. te Haarlem te houden Algemeene vergadering van Volkson derwijs werden behandeld. Tot afge vaardigde naar deze vergadering werd benoemd, de heer H. J. Spierings, ter wijl tot plaatsvervangend afgevaardigde werd aangewezen, de heer J. Kraak. Beiden namen onder dankzegging voor het in hen gestelde vertrouwen, hun benoeming aan. Na afhandeling der huishoudelijke aangelegenheden, hield de heer J. van Mourik, onderwijzer te Leerdam, een causerie, toegelicht met lichtbeelden, over: „Romantiek en wijsheid in Ne- derlandsche sagen en legenden." Aan het einde zijner rede, bracht de Voor zitter van Volksonderwijs den spreker dank voor zijn inleiding, waarna on geveer 10 uur de vergadering op de gebruikelijke wijze gesloten werd. De heer Verduyn, pontwachfer bij het Rijksveer over den Nieuwen Maasmond alhier, is ingaande 1 Nov. overgeplaatst naar Oosterhout (N.-B.) bij de brug over het Wilhelminakanaal. GENDEREN. Aan het jaarverslag 1931 van de Vereeniging tot bestrijding van de Tu berculose onder her rundvee ontlee- nen wij het volgende: Onderzocht werden 306 runderen bo ven de 2 jaar; 149 beneden 2 jaar. Hiervan reageerden 27 en 5 posilief- Een rund werd wegens open tubercu lose afgeslacht en door rijk en provin cie 50 gld vergoed. In procenten reageerden alzoo in het geheel 7 pCt. 4 beslagen werden vrij bevonden in dit jaar. Zij die zich wenschen aan te slui ten bij deze vereeniging kunnen zich voor inlichtingen wenden tot een cler bestuursleden, de H.H. J. v. d. Schans Drongelen; J. C. Wink te Wijk; A.|Buijs te Oudheusden of bij den dierenarts W. F. Hilwig te Heusden. 's GR1VEN3IOER. De afdeeling 's Gravemoer van het Groene Kruis, hield hare algemeene najaarsvergadering. Het aantal opge komen leden was weer iets grooter dan de vorige vergadering. Moge dit aantal blijven toenemen. Belangstelling in het Groene Kruis is noodig voor de leden, om op de hoogte te blijven van wat er omgaat en tot aanmoediging voor het bestuur. De aftredende bestuursleden, de hee ren Verlare en Anspach, werden met bijna algemeene stemmen herkozen. De begrooting voor 1933 werd door den penningmeester voorgedragen en toe gelicht. Commissie werd benoemd tot het nazien der rekening over 1932. Van het consultatiebureau te R'veer werd 'tot heden van hier geen gebruik gemaakt, ook veel te weinig van de gelegenheid tot het wegen der zuige lingen bij de zuster op Woensdagmid dag. Met nog eenige korte mededeelin- gen en een korte schets uit de ge schiedenis van het Groene Krui-, werd deze vergadering gesloten. De heer M. Hoefnagel, ouderling der Geref. Kerk alhier, heeft als zoo danig bedankt. Dnderdag 3 Nov. a.s., des avonds 6.30 uur, zal in de Geref. Kerk alhier optreden Ds. H. D. Drenth uit Rotter dam Tuindorp, en spreken over en ten bate van de Christelijke verzorging van krankzinnigen in Nederland. HEESBEEN. Alhier neemt de handel in aard appelen gestadig toe, nu de aflevering voor de winterprovisie is begonnen. Men besteedt voor Eigenheimers f 1.25, Roode Star f 1.40 a f 1.50, Bravo f 1.75 per H.L. KAATSHEUVEL. Onder architectuur van den heer J. A. Prins is alhier aanbesteed het bouwen van een café-rest. voor reke ning van het Kon. Muziekgezelschap Euphonia rlhir. In^e chreven weri a's volgt: Q. Baaten, Waspik f12300 C. Mutsaers, Loon op Zand f12925 F. van der Schoot, Tilburg f13150 A. F. Rosch, Esbeek f13200 C. B. Timmermans, Sprang f 13483 A. Kleijngeld, Kaatsheuvel f 13500 Ligtvoet, Oosterhout f 13576 P. de Graauw, Waspik f13846 J. v. d. Broek, Waspik f14186 A. de Graauw, Waspik f14286 Gebrs. v. d. Hoven, Kaatsh. f14495 Gebrs. Brekelmans, Kaatsh. f 14500 L. v. Luxemburg, Kaatsh. f14680 C. Michaël, Vrijh. Capelle f14700 Gunning volgens bestek. LAM) VAN ALTENA. Dcor het waterschap „De Ouden Ban" te Woudrichem worden thans pogingen aangewend om tot de uitvoe ring van belangrijke waterwerken in den polder te geraken a.s. winter bij wijze van werkverschaffing. Door de Nederlandsche Heide Maat schappij is een begrooting van kosten opgemaakt en in de vergadering van stemgerechtigde ingelanden, welke op 3 November a.s. zal worden gehouden, zal een en ander aan de orde komen. Het bestuur stelt voor een zeker be drag voor deze werkzaamheden be schikbaar te stellen, aangezien de pol der deze kosten niet geheel voor hare rekening kan nemen. Aan het Rijk is reeds een subsidie in de kosten ge vraagd, terwijl ook de gemeente een bijdrage dient te verleenen. Mochten deze werkzaamheden worden uitge voerd, dan zullen verschillende werk- loozen daarbij kunnen worden geplaatst en komt de polder in het bezit van goe de waterleidingen, welke een eerste vereischte zijn voor de vruchtbaarheid der in den polder gelegen landerijen. RAAMSDONKSVEER. Voor de afd. Raamsdonk van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier, hoopt Ds. Ewoldt Zaterdag 5 Nov. een lezing te "houden. Op uitnoodiging van het Comité voor Winterlezingen, zullen deze winter optreden: Ds. Ter Haar Romeny, Gin- neken, Ds. Poot van Amsterdam en dhr. Hoogwerf van Rotterdam. Onze dorpsgenoote, mej. Jo v. Donge G.A.d., werd benoemd tot Eer ste verpleegster in het iziekenhuis der Vereeniging van de Particuliere Ver pleging te Dordrecht. SPRANG. Vrijdagavond kwam het Bestuur van den Chr. Besturenbond Sprang- Capelle in vergadering bijeen. Na opening en lezing der notulen, werd bij de behandeling der ingekomen stukken besproken de op 10 Nov. a.s. te houden propaganda-vergadering. Van Ds. Hagen en Ds. Keizer werd bericht ontvangen, dat zij op deze vergadering resp. het openings- en slotwoord zullen spreken. Volgens» opgemaakte statistiek bedroeg het aantal leden dezer organi satie 541. Besloten werd 7 Dec. e.k. een openbare vergadering te houden met als spreker de heer Schipper, be stuurslid van het N.C.V. om zoo moge lijk te komen tot een studieclub. Ge tracht zal worden voor Sprang-Capelle een afd. te stichten van den Chr. Werk- meestersbond. Na vaststelling der begrooting 1933 sloot de Voorzitter deze vergadering en eindigde de 2e Voorz. met dank gebed. Onder vele blijken van belang stelling werd Maandagmiddag het stof felijk overschot van wijlen den heer J. Haverhals aan den schoot der aarde toevertrouwd. Aan de geopende groe ve sprak namens de kerkvoogdij Ds. Louwe Kooijmans, terwijl nog een twee tal andere sprekers een woord van na gedachtenis spraken. De heer J. Haver hals uit Buren dankte namens de fa milie voor de laatste eer hun vader be wezen. Een 4-tal kransen dekten de lijkbaar. WIJK. Heden (Woensdag) avond hoopt Ds. Gobius du Sart, des avonds 6.30 uur, alhier een dankuur te houden voor het gewas. Op Donderdag 27 October, des avonds 7 uur, werd in het gymnastiek lokaal een propagandavergadcring voor het „Groene Kruis" gehouden, in aan sluiting op de op Woensdagavond ge houden vergadering te Veen. Na de opening door den Voorzitter, den heer N. v. d. Maaden, die de aan wezigen een woord van welkom toe riep en in het bijzonder den Edelachtb. Heer Burgemeester Landweer en Dr. Veenhuysen uit Veen, verkreeg deze laatste het woord. Spreker zette op zeer duidelijke en uitvoerige wijze doel en werking van het „Groene Kruis" uiteen, die in hoofdzaak bestaan in het uitleenen van benoodigdheden bij ziektegevallen, het verstrekken van lig-— tenten en zoo mogelijk het aanstellen van een gediplomeerde Zuster voor ver pleging bij zieken en hulp na verlos singen. Verder ligt het in de bedoeling in de toekomst te komen tot oprichting van een consultatiebureau voor zuige lingen en het geven van een bakercur sus. Alles werd door Dr. Veenhuysen uitvoerig besproken en toegelicht en dat de aanwezigen het hiermede eens waren, bleek uit het groot aantal nieu we leden, die zich tijdens de vergade ring opgaven. Nadat de Burgerrieesteir zijn waardeering met het doel van het Groene Kruis had betuigd en ook zijn volle medewerking toezegde, deelde de Voorzitte)1 de aanwezigen mede, dat door verschillende dames huisbezoek zal worden gedaan ten einde nieuwe leden aali te werven, terwijl ook aan (de verschillende Doctoren, die onze ge meente ^bezoeken, om hunne medewer king zal worden verzocht, zoodat ie dereen zoo noodig in de gelegenheid zal zijn, van het Groene Kruis te pro- fiteeren. Na de aanwezigen te hebben aange spoord om zooveel mogelijk leden te winnen en de vereeniging financieel naar vermogen te steunen, werd de ver gadering, na een woord van dank aan sprekers en toehoorders, door den Voorzitter gesloten. WERKENDAM. Maandag 1.1. werd de Nutsbiblo- theek wederom opengesteld, en kan men in het vervolg, gedurende de wintermaan den, iederen Maandagavond van 78 uur, boeken halen en omruilen Het leesgeld is bijzonder laag gesteld, en nu op 2 cent per deel. Het fascisme geniet in deze ge meente wel een bijzondere belangstelling zoowel van tegenstanders als voorstanders. Donderdagavond 3 Nov. zal Ds. Jonker, Geref. predikant alhier voor de A. R. Kiesvereeniging een rede houden, getiteld „Geen Fascisme, maar Antirevolutionair" zulks zal mede in verband staan met het feit, dat een groot aantal jongelui van de Geref. Kerk, zich bij de fascisme aan sluiten, 't Is jammer, dat alleen geest verwanten tut deze bijeenkomst toegang hebben. De nieuw opgerichte afdeeling Werken dam van den Nederl Fascistenbond houdt Donderdag 17 November in de Nutszaal een openbare vergadering, waar een spreker zal optreden, teneinde nog meer dere leden te winnen. Maandag 7 November, nam. 7 30 uur, zal in de Nutszaal worden vertoond onder auspiciën van de plaatselijke vereen, tot bestrijding der T.B.C., de bekende tuberculose-film „Waar een wil is, is een weg". Deze film toont duidelijk aan de verschrikking der zoogenaamde tuberculose," doch tevens aanschouwd men hoe door goede en tijdige voorlichting de slacht offers nog gered kunnen worden en door opname in een sanatorium geheel hersteld kan volgen. De toegangsprijs is zoo laag mogelijk gesteld, zoodat een groote be langstelling wordt verwacht. ZUILICIIEM. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd dat op Donderdag 10 November a.s. van 10y2 12 en 1 2YS uur in de O.L. School alhier, gele genheid zal zijn de gewichten en maten te laten herijken, Bij de agent van de arbeidsbe middeling stonden over de afgeloopen week ingeschreven 93 werkzoekenden. Over de afgeloopen maand zijn ter vleescbkeuring aangegeven 1 koe, 7 varkens en 7 schapen. uxmiunuiM. V/MM. 'm, M ma 'MM WÊ> m. '/Z/MZ, MM, m 'Vzm m m —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4