1932 geldt; e. schrijven van G. Struik en A. M. Schaap alhier dd. 3 September jl. waarbij zij bezwaren inbrengen tegen het raadsbesluit tot het verleenen van een bouw- en grondvoorschot voor den bouw van woningen buiten de Koepoort; Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Op voorstel van B. en W. wordt vervolgens onder de gebruikelijke voorwaarden ingewilligd een verzoek van het bestuur van de Afd. Wou- drichem v. d. Chr. Nat. Werkmans bond om voor vergaderingen gebruik te mogen maken van een lokaal der 2e Openbare School. Daarna komt in behandeling: a. Verzoek van de Afd. Woudri- chem van de Onafh. Socialistische Partij dd. 26 September j.l., om voor het innen der contributie harer leden op Zaterdag gebruik te mogen ma ken van het gymnastieklokaal der ie Openbare School. Aangezien de raad indertijd beslo ten heeft haar gebouw niet af- te staan voor politieke doeleinden, wordt op voorstel van B. en W. besloten dit verzoek niet in te willigen. b. Schrijven van alsvoren houden de mededeeling dat de Visscherijwet van 1911 en de kunstmatige visch- teelt geen verandering hebben te weeg gebracht op visscherij gebied en de visscherij door deze maatregelen niet verbeterd is. Door de Visscherij wet zijn de visschers aan handen en voeten gebonden, terwijl van rijks wege voor de visschers geen steun wordt beschikbaar gesteld. In ver band met de slechte resultaten welke reeds geruimen tijd het visscherij- bedrijf oplevert, wordt verzocht te willen besluiten een deputatie aan den Min. van Financiën te zenden, teneinde te trachten de bepalin gen van de thans bestaande Vissche rijwet buiten werking te stellen en deze weder te doen luiden als vóór 1911, doch de strooperij met bruut geweld tegen te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat B. en iW. dit schrijven om advies in handen hebben gesteld van de Coop. Vissche- rijvereeniging alhier en dat het be stuur dier vereeniging volgens een schrijven, dat eveneens wordt voorge lezen, heeft medegedeeld dat men al gemeen van oordeel was dat een der gelijk verzoek niet thuis hoorde in den gemeenteraad, die in het alge meen op visscherij zaken niet als des kundig kan worden beschouwd, maar dat een dergelijk verzoek behoort te worden gericht tot hun vereeniging als zijnde de organisatie van de vis schers. Tevens wordt medegedeeld, dat zij zich niet met de strekking van het adres kunnen vereenigen, daar de Visscherijwet toch voor het geheele land geldt en op medewer king van andere plaatsen niet gere kend behoeft te worden, afgezien nog van de vraag of door inwilliging van het adres verbetering op visscherij - gebied zou ontstaan. De vereeniging stelt voor het adres voor kennisge ving aan te nemen. Tevens wordt nog voorlezing ge daan van een door J. Struik alhier ingediende toelichting op het adres houdende een afwijkende meening van' het advies der Visscherijveree- niging. De Voorzitter deelt mede dat B. -en W. geheel accoord gaan met het advies der Visscherijvereen., aange zien dit toch als het lichaam moet worden beschouwd dat deskundig is om over deze aangelegenheid een oor deel uit te spreken, terwijl het toch op den weg van organisatie ligt dat een dergelijk verzoek bij die veree niging wordt aanhangig gemaakt. B. en W. stellen dan ook voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen. Het lid Spiering meent dat het juist gezien is van B. en W. dat voor de ze aangelegenheid niet bij den Raad, doch bij de eigen visscherijvereeni- ging om steun moet worden aange klopt, welke hij alleszins deskundig acht om daarover een oordeel uit te spreken en kan zich dan ook met het voorstel van B. en W. vereenigen. Het lid v. d. Wiel merkt tevens op dat het meerendeel der raadsleden leeken op dit gebied zijn en kan zich geheel met het gezegde van het lid Spiering vereenigen. Indien de be trokken visschersorganisatie bij meer derheid van oordeel was dat er re denen waren een verzoek in dien geest aan de autoriteiten te doen, dan werd het een ander geval en dan zou de Raad kunnen besluiten daaraan zijn medewerking te willen verleenen. Het voorstel van B. en W. om het adres voor kennisgeving aan te ne men wordt daarna m. algem. stem men aangenomen. Op een door den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Ned. ingediend ver zoek dd. 27 September jl. om als buitengewoon lid tot den Bond toe te treden tegen een bedrag van f25 per jaar of daaraan een kleiner be drag als subsidie beschikbaar te stel len deelt de Voorzitter mede dat B. en W. ten volle van het nut dezer instelling overtuigd zijn, doch ter- wille van de gemeentefinanciën niet kunnen adviseeren een bedrag be schikbaar te stellen. Besloten wordt dit punt nader te behandelen bij de gemeentebegroo- ting voor 1933. In verband met een schrijven van de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten te 's Hage wordt na eenige besprè- king op voorstel van B. en W. be sloten met gemelde bankinstelling 'n overeenkomst aan te gaan betreffende het beleggen van gelden. Naar aanleiding van een schrijven van Ged. St. houdende eenige aan merkingen op de ingezonden veror dening betreffende het beroep, be doeld in art. 7 en 9 der Woningwet wordt op voorstel van B. en W. met algem. stemmen een nieuwe verorde ning vastgesteld, waarin met de door Ged. St. naar voren gebrachte wen- schen rekening wordt gehouden. In verband met een schrijven van hetzelfde college betreffende de in gezonden Politieverordening voor het gebruik der aanlegplaats buiten de Waterpoort wordt tevens met algem. stemmen besloten deze opnieuw vast te stellen volgens het door B. en W. opgemaakt ontwerp-besluit. Ingekomen is verder een verzoek van J. v. Straten Jr. alhier om voor zijn booten, waarmede een geregelde dienst op Gorinchem wordt onder houden een vaste ligplaats aan te wij zen en wel dezelfde als die van de veerboot van de Maatschappij „Ver- eenigd Altena", hetgeen geen hinder zal veroorzaken, aangezien deze boo ten op verschillende tijdstippen aan komen en vertrekken. De Voorzitter deelt mede dat vol gens de bestaande bepalingen enkel de pachter het recht heeft een plaats voor de vaartuigen aan te wijzen, doch dat bij het dit najaar opnieuw op te maken verpachtingscontract kan worden overwogen in hoeverre er aan leiding bestaat om het verzoek in te willigen. Hiermede wordt accoord gegaan. Tevens komt ter tafel een schrijven van P. Smits Mzn. alhier dd. 30 Sep- teirroer j.l. waarbij hij mededeelt met ingang van 1 Jan. 1933 de pacht van het veerhoofd op te zeggen en tevens verzoekt wegens de slechte uit komsten hem voor het jaar 1932 een reductie van den pachtprijs te ver leenen van f 500, De Voorzitter stelt voor dit adres in handen te stellen van B. en W. om advies en merkt op dat ook vanwege B. en W. de pacht reeds was opge zegd, terwijl wat betreft de reductie kan worden medegedeeld dat het jaar nog niet geheel is verstreken en het hoofd opnieuw zal zijn verpacht. De wenschelijk is dienaangaande met een voorstel te komen nadat het veer- raad kan zich hiermede vereenigen. In verband met een schrijven van den Min. v. Binnenlandsche Zaken betreffende het verleenen van een brandstoffenbijslag aan ondersteunde werkloozen wordt op voorstel van B. en W. met algemeene stemmen be sloten de steunregeling voor werkloo zen aan te vullen met een bepaling dat aan ondersteunde gehuwde en ongehuwde kostwinners een brand stoffenbijslag van ten hoogste f 1, per gezin en per week wordt ver strekt. Daarna komt in behandeling een verzoek van het bestuur van het wa terschap „De Nieuwe Ban" dd. 7 September jl. om wederom eenjaar- lijksche subsidie te mogen ontvangen in de onderhoudskosten van den grint- grintweg over den Oudendijk. De Voorzitter deelt mede dat B. en W. voorstellen evenals vorige ja ren voor het jaar 1933 een maximum subsidie van f 50 te verleenen. Het lid Kuijpers zegt dat hij van meening was dat het bestuur van het waterschap om een hoogere subsidie had gevraagd, aangezien de toege kende 20 pCt. der onderhoudskosten steeds boven het maximum-bedrag van f 50 zijn uitgegaan. Uit het adres merkt hij evenwel dat niet persé om verhooging wordt gevraagd, hoewel hem toch door een bestuurslid ver zekerd is dat het in de bedoeling lag verhooging der subsidie aan te vra gen. Aangezien het hier een weg be treft waar een groot gedeelte der in woners geregeld van gebruik moet maken /en de gemeente voor wijk B. ook geen kosten voor straatreiniging enz. behoeft te maken, zou hij er zich mede kunnen vereenigen indien het maximum-bedrag der subsidie ver hoogd werd tot f75, Het lid v. Wendel de Joode zegt dat het niet direct uit het adres is te lezen dat verhooging van het sub sidie wordt gevraagd. Het lid v. d. Wiel geeft het lid v. Wendel de Joode hierin gelijk doch zegt dat in het adres toch wordt gewezen dat de onderhoudskosten hooger zijn. Aangezien erkend kan worden dat de weg tegenwoordig goed wordt onderhouden, heeft hij er geen bezwaar tegen het max.-sub sidie met f 25,te verhoogen. Het lid Viveen zegt dat het advies van B. en W. is gebaseerd op het feit dat door het bestuur niet direct verhooging wordt gevraagd. Na de toelichting heeft hij echter geen be zwaar het bedrag der subsidie wat te verhoogen. Het lid Schaap zegt dat hij alle waardeering heeft voor de goede be handeling van den weg, doch meent dat toch even de vraag mag worden gesteld of aanvraag van verhoogde subsidie de meening is van het ge heele bestuur van het waterschap. Het lid Holster zegt dat hij in de vergadering van B. en W. er opheeft gewezen dat het subsidie feitelijk te laag was, maar dat hij zich bij het oorspronkelijk bedrag heeft neerge legd omdat het verzoekschrift feite lijk geen aanvraag om verhoogde sub sidie inhield. De goede behandeling van den weg is echter zeer zeker een verhooging van het subsidie waard en hij zou een voorstel daartoe dan ook gaarne steunen. Na nog eenige bespreking wordt m. a. s. besloten voor het jaar 1933 subsidie te verleenen ten bedrage van 20 pCt. der onderhoudskosten tot 'n maximum-bedrag van f75, Op een verzoek van het Bestuur der Vereeniging 'voor Gezinsverple ging en tot bestrijding der Tubercu lose te Almkerk dd. 23 September jl. om een subsidie ten bedrage van f 25,in de kosten van het consul tatiebureau voor zuigelingen wordt op voorstel van B. en W. besloten het gevraagd subsidie niet te ver leenen, doch er wel mede accoord te gaan dat een subsidie zal worden beschikbaar gesteld evenredig aan het aantal gebrachte bezoeken door de patiënten uit de verschillende ge meenten tot de totale kosten van het consultatiebureau, een en ander op dezelfde wijze als het vorig jaar de subsidie is toegekend. Vervolgens komt ter tafel een ver zoek van de Afd. Woudrichem van den Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbe drijf dd. 10 October jl. om evenals voorgaande jaren een gemeentelijke toeslag te mogen bekomen voor hare leden op de uitkeering uit de werk- loozenkas van den bond. De Voorzitter deelt mede dat de vorige maal bij het toekennen van den toeslag de overweging heeft ge golden om de ongeorganiseerden te prikkelen tot een werkloozenkas toe te treden, doch dat dit motief thans niet veel waarde meer heeft, aange zien het meerendeel der landarbeiders is georganiseerd. De uitkeering uit de werkloozenkas bedraagt thans f 8,40 per week, terwijl volgens de steun regeling aan landarbeiders hoogstens f 7,80 per week mag worden ver strekt, nl. 65 pCt. van het gewone loon. De meening over het al of niet verleenen van toeslag was in het col lege van B. en W. verdeeld, doch hij is van meening dat met het oog cp de gemeentefinanciën hiermede niet kan worden doorgegaan. Daarbij komt tevens dat het de vraag is of de toe slag op de werkloosheidsuitkeering volgens de bepalingen van den Mi nister wel gegeven zal mogen wor den. Hij deelt mede dat de toeslag van December 1931 tot en met April 1932 aan de gemeente f430 heeft gekost. Het lid Viveen zegt, dat het ter- wille van de gemeentefinanciën een plicht is, dat alle uitgaven van te voren goed worden bekeken en dat bezuinigd wordt waar dat mogelijk is. Aangezien de uitkeering aan de landarbeiders uit de werkloozenkas zeer laag is en deze niet veel hoo ger is dan de steunverleening voor de ongeorganiseerden, zal het de vraag zijn of bij niet-inwilliging van het verzoek verschillende georgani seerden zich niet uit den bond zul len gaan terugtrekken. In dat ge val zal het voor de gemeente geen bezuiniging beteekenen, aangezien de georganiseerden bij werkloosheid niet direct op steun van de gemeente zijn aangewezen, doch de ongeorganiseer den wel dadelijk bij de gemeente aankloppen. Hii kan er zich dan ook mede vereenigen den toeslag weder te verstrekken. Mochten hiertegen echter bij het meerendeel der leden overwegende bezwaren bestaan, dan is hii genegen tot het sluiten van een compromis in dier voege, dat de toeslag enkel wordt uitgekeerd aan gehuwde en ongehuwde kostwin ners. Het lid Holster zegt. dat hii thans op dezelfde gronden als de vorige maal tegen het verleenen van dezen bijslag is, aangezien de gemeente en het rijk toch reeds de georganiseer den te hulp komen door het verstrek ken van subsidie aan de verschil lende werkloozenkassen. Het lid van der Wiel zegt, dat in verschillend# plaatsen in ons land aan de landarbeiders op de uitkee ring uit de werkloozenkas een bij slag wordt gegeven, aangezien deze uitkeering veel lager is dan bii an dere bonden. Hii zegt. dat de land arbeiders steeds stiefmoederlijk be deeld worden en dat deze zich groo- te offers getroosten om van hun over het algemeen zeer gering week loon nog de contributie te betalen voor de werkloozenkas. Hij acht het verder geven van toeslag dan ook een prikkel om georganiseerden te houden, want hii moet, zeer tot zijn leedwezen zeggen, dat een groot aan tal der georganiseerden is aangeslo ten met het oog op de werkloo zenkas. Daarbii komt. dat de land arbeiders, in tegenstelling met an dere bonden, ook bii werkloosheid steeds hun gewone contributie moe ten blijven doorbetalen en het toch eveneens gezegd kan worden, dat de vorige winter de landarbeiders de werkverschaffing, alwaar toch ook geen groote bedragen werden ver diend, nog verkozen boven de uit keering uit de werkloozenkas. en de steunverleening. Hi' stelt dan ook voor den toeslag weder te verlee nen. 1 Het lid Spiering zegt, dat het juist is, dat van een prikkel tot or- ganiseeren bij de landarbeiders moei lijk meer kan worden gesproken, want dat het meerendeel dier cate gorie thans bii een werkloozenkas is aangesloten. Hij is echter ook van meening. dat het aantal georganiseer den bii niet-verleenen van den toe slag zal verminderen, aangezien voor hen de steunverleening weinig min der bedraagt dan de uitkeering uit de werkloozenkas. Zooals bekend is de uitkeering van de landarbeiders bij werkloosheid veel minder dan bii andere bonden en moeten deze ook bij werkloosheid hun contributie blij ven door betalen. Met het oog hier op zou hii willen voorstellen den toe slag te blijven verleenen. doch al leen voor gehuwden en kostwinners. Het lid Schaap zegt. ook dat de uitkeering aan de landarbeiders het laagst is van alle werkloozenkassen en kan er zich mede vereenigen om overeenkomstig het voorstel Spiering den toeslag te blijven verleenen en kel voor de gehuwden en kostwin ners. Het lid van Wendel de Joode gaat eveneens accoord met het voor stel Spiering, maar zou daaraan te vens de voorwaarde willen verbin den. dat op de uitkeering van an dere werkloozenkassen geen toeslag wordt verleend. Ook het lid Holster kan zich bii het voorstel Spiering thans neerleg gen indien dit wordt aangevuld met het voorstel van het lid van Wen del de Joode. Het lid Kuijpers zegt, dat hii niet van meening is, dat de uitkeering voor de ongehuwden voldoende is of dat deze den steun zouden kun nen missen. Maar bii het voteeren van uitgaven voor deze catagorie der bevolking denkt hii onwillekeurig eveneens ook aan een groot aantal inwoners in deze gemeente, die in het visscherijbedrijf werkzaam zijn en voor wie het niet mogelijk is zich bii een werkloozenkas aan te sluiten. En nu is er wel een groep perso nen in de gemeente die zegt dat er vanwege de gemeente voor de vis schers niets wordt gedaan, doch dat is enkel laster en leugen en de uit gaven, welke voor steunverleening aan visschers voor rekening der ge meente zijn gekomen, bewijzen wel het tegenovergestelde. Er moet ech ter rekening mede worden gehouden dat de gemeente ook maar over zeer beperkte middelen beschikt. In ver band met de omstandigheid dat het te voorzien is dat dezen winter ook weder aan verschillende visschers steun zal moeten worden verleend en ter wille van de gemeentefinan ciën is hij van meening. dat de om standigheden thans gebieden enkel den toeslag aan de gehuwden en kostwinners te verstrekken, waarom hii zich met het dienaangaande ge daan voorstel kan vereenigen. Ten aanzien van het door het lid van Wendel de Joode naar voren ge brachte betreffende het verleenen van toeslag aan andere werkloozenkassen is hii van meening. dat elk verzoek afzonderlijk moet worden behan deld. Het lid van der Wiel zegt, dat hij. gehoord de besprekingen, zich tenslotte kan neerleggen bii het voor stel Spiering, doch dat hii ook van meening is. dat aangaande het ver strekken aan andere werkloozenkas sen thans nog geen uitspraak be hoeft te worden gedaan. Daarna wordt overeenkomstig het voorstel Spiering met algemeene stemmen besloten den toeslag op de uitkeering uit de werkloozenkas te doen voortduren tot Mei 1933. doch enkel voor gehuwde en ongehuwde kostwinners. De Voorzitter deelt vervolgens me de. dat door de Provinciale Staten een bedrag van f 100.000 is beschik baar gesteld voor steunverleening aan kleine land- en tuinbouwers voor het aankoopen van zaai- en mestgoed enz. Deze steunverleening wordt verleend in den vorm van rentelooze voor schotten van hoogstens f 100.af te lossen in 5 jaren, van welk be drag de provincie de helft voor haar rekening neemt, terwijl de andere helft door een vereeniging op land- of tuinbouwgebied moet worden ge dragen. B. en W. hebben aan de alhier op dat gebied bestaande ver- eenigingen deze regeling medege deeld. doch zoowel van de Land- en Tuinbouwvereeniging „Land van Al tena" als van de Landbouwvereeni- ging „Samenwerking" is bericht ont vangen. dat zij geen gelden hebben om aan deze regeling medewerking te kunnen verleenen. De vraag is thans of het misschien op den weg der gemeente ligt de taak dezer ver- eenigingen over te nemen. Het lid Schaap zegt, dat het een groot gebaar is van de provincie, maar dat er geen enkele landbouw- vereeniging in staat zal ziin op de ze manier medewerking te verleenen. Het lid Spiering gaat hiermede ac coord en zegt gehoord te hebben, dat er reeds een actie op touw ge zet is om te trachten alsnog een an dere regeling te krijgen. Het lid Kuijpers zegt, dat indien de gemeente de taak der vereeni ging zou overnemen deze ook zal moeten instaan voor de aflossing en toch in elk geval de rente zal moe ten derven. Hii merkt tevens op. dat er in de gemeente eveneens verschil lende visschers zijn die tengevolge van de geringe verdiensten niet meer in staat zijn hun want te onderhou den en te vernieuwen, doch dat in de provinciale regeling hiervan niet wordt gerept. Het lid Holster acht het niet zoo bezwaarlijk dat de gemeente in de plaats van de vereenigingen zou op treden. Gedurende de c jaren zou dat hoogstens aan rente een bedrag van f12,50 kunnen kosten en hii is van meening, dat de landbouwers, indien de toestand maar eenigszins beter wordt, het voorschot binnen dien tijd zullen terugbetalen. Indien zelfs niets zou worden terugbetaald, dan zou het de gemeente nog niet meer dan f 50.plus de rente kun nen kosten, aangezien voor het aan deel der provincie niet behoeft te worden ingestaan, maar hii is van meening. dat dit tot de uitzonderin gen zal behooren. Hii zegt. dat de gemeente de kleine landbouwers thans zou kunnen helpen en is van meening. dat het geld hiervoor uit gegeven niet weggegooid is. Het lid van Wendel de Joode noemt hetgeen de provincie thans doet slechts een fooi geven en niet helpen. Het lid Viveen zegt. dat het voor de gemeente ook moeilijk zal zijn de betrokkenen op deze wijze te helpen. Van het lid Spiering hoort hij, dat de regeling in de organi saties ook niet met instemming is ontvangen, zoodat verwacht kan wor den dat er een actie zal worden ge voerd. Bii het bezoek van den heer Commissaris der Koningin aan deze gemeente heeft hii gevraagd of de ze regeling eveneens niet op de vis schers kon worden toegepast om hun in de gelegenheid te stellen visch- want enz. aan te koopen. „doch thans blijkt dat hiermede geen rekening is gehouden. Na nog eenige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten aan Ged. Staten mede te deelen de groote bezwaren die er aan de uit voering der regeling zijn verbonden, aangezien de organisaties geen gel den voor dit doel beschikbaar kunnen stellen en dit voor de gemeenten ook moeilijk gaat en tevens te ver zoeken een soortgelijken steun te willen beschikbaar stellen ten behoe ve van de visschers in deze gemeen te. (Wordt vervolgd). Spoedeischende vergadering van den raad der gemeente SPRANG-CA- PELLE op Vrijdag 28 October, des nam. te 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer Meijer. Afwezig de heer Kerst met kennis geving. Aan de orde: Verdere bespreking betreffende onderwerp werkverschaf fing behandeld in besloten vergade ring van 21 October. De Voorzitter zegt dat in de vorige vergadering lang en breed gesproken is over werkverschaffing nl. om deze te kunnen voortzetten. In verband met aankoop van grond schorst hij de vergadering. Na heropening stellen B. en W. voor, van den heer W. B. Rijken te Capelle een perceel weiland aan te koopen voor f 6000 en dat bedrag te verkrijgen door verkoop van obli gaties en stukken van het Grootboek. Verder stellen B. en W. voor om in de haven van Labbegat een zwaai- gat aan te brengen en om op het aan te koopen terrein een plateau aan te brengen, alles uit te voeren door de werkverschaffing. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. De heer Verheijden merkt op dat gezegd is dat Capelle arm is, maar een feit is dat ze nog heel veel stuk ken van het Grootboek heeft. Spr. zegt vroeger wel eens te heb ben voorgesteld om die stukken te verkoopen, doch Ged. St. hebben

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6