I ÏJ 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 I FIRMA L. J. VEERMAN HEUSDEN. 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 r Kantongerecht Heusden Kiibriek van den Arbeid „Zij" Crème De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma 9 L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. daar nooit vergunning voor willen geven. De Voorzitter zegt dat de kwestie maar is waarvoor het geld van de opbrengst verkoop stukken Grootboek voor wordt gebruikt. Als het leidt tot kapitaalvernietiging wordt geen goedkeuring verleend. De heer Verheijden stelt voor het eerst de stukken van 1907 te ver- koopen. In de dagbladen heeft hij gelezen dat men in Den Haag de onzinnigheid heeft bedacht om een couponbelasting in het leven te roe pen. Door verkoop kan men die strop voorkomen. De kleine luiden zijn er weer de dupe van. Spr. noemt het dieptreurig dat die menschen weer genepen moeten worden. Als men nu maar begonnen was daar waar is te beginnen. Hij hoopt dat ze in Den Haag eens ooit hun verstand zullen gaan gebruiken. De heer v. Rooij zegt dat door dit werk een ander object naar voren is gekomen. Voor het schaatsenrijden bestaat in deze gemeente een groote belangstelling. Nu is er een mooie gelegenheid om een baan te maken door een dijk om het land aan te brengen met een duiker. De werk- loozen hebben werk en men verkrijgt dan een baan wat de gemeente geen geld behoeft te kosten. De heer Verheijden juicht dit voor stel toe. In Capelle is al zooveel ont nomen dat men ze nu deze baan ge rust eens mag gunnen. De heer Michaëls vreest dat men geen voldoende water zal kunnen houden. Zoo is er veel water en zoo is er weer niets. De heer Van Rooij meent, dat dit wel het geval is met landerijen, ge legen aan den Zuidkant. Met die gelegen aan den Noorderkant is dit niet het geval. De Voorzitter zegt toe, het idee in de vergadering van B. en W. te zul len bespreken. De heer De Boer zegt dat iemand 2 weken heeft gewerkt als voorwerker en niet geweten te hebben voor wie hij heeft gewerkt. De voorzitter zegt dat dit is ge weest voor rekening van den polder. De heer De Boer zegt dat hij dan meer moet verdienen dan f 2, De heer Michaëls zegt dat hij met D. de Rooij overeengekomen is om voor f 2 per dag te laten werken. Ook 2 jongens van Snijders hebben daar gewerkt en werken er misschien nog. Spr. weet dat niet, maar D. de Rooij heeft zelfs gezegd dat als hij werkverschaffingsloon kreeg, hij daar mede ingenomen was. De heer Verheijden gelooft dat er heden een gelukkig besluit is geno men wat èn voor de gemeente èn voor de werkloozen goed zal zijn. Hij hoopt dan ook gaarne dat alle zegen op het werk moge rusten. Een ding vindt spr. jammer en dat is, dat aan den Westkant de beschoei ing is. Daarna sluiting. (B.Ct.). STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN van Vrijdag 21 October 1932. Kantonrechter: Mr. C. W. v. Om meren. Ambten, v. h. O.M.: Jhr. Mr. E. Verheyen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. Een zitting met ongeveer 50 zaken en tamelijk veel belangstelling op de publieke tribune. J. C. barbier te Sleeuwijk, was op 5 Juli j.l., des namiddags te 10 uur nog bezig een klant van zijn hoofd haar te berooven. Kantonrechter: 'tWas geen Zalerdag, dus mocht je het niet doen. Wist je dat niet? Verdachte: Jawel Edelachtbare, maar door de drukte was ik genoodzaakt de klanten, die te 8 uur in mijn salon waren nog af te werken te plm. 10 uur. En ook meen ik, dat te Sleeuwijk in verband met den zomertijd de winkels tot 9 uur voor het publiek geopend mogen zijn. Kantonrechter: Je gebruikt zeker den nieuwen of den ouden tijd zooals het in je kraam te pas komt. Verdachte: Neen heelemaal niet, maar ik dacht dat op Sleeuwijk den ouden tijd gold. Kantonrechter: Zeker, bij de boeren, maar niet bij de verordening op de Winkelsluiting. Maar je hebt zeker een ontzettend drukken salon, dat je om 8 uur zooveel klanten hebt zitten, dat je er om 10 uur nog niet mee klaar bent, is 'tniet? Verdachte: 's Avonds loopt het nog al druk, maar overdag niet zoo erg. Kantonrechter: Dan moet je tegen de menschen** die een kortharig hoofd of glad geschoren gezicht willen hebben zeggen, dat ze vroeger moeten komen, dan doen ze dat wel. Ik geef je nu bij wijze van waarschuwing f 1.00 of 1 dag. A. J. d. B. landarbeider te Babyloniën- broek, had schapen laten loopen in het land, bepoot met knolrapen, van W. O. van der Beek aldaar. Verdachte: De schapen zijn van Piet ijpelaar te Waalwijk en ik ben maar opzichter. Kantonrechter: Dus jij bent dan toch aansprakelijk. Verdachte: De wei is erg slecht af- geheind en Ijpelaar trekt er zich niets van aan. Kantonrechter: Dan moet je maar bedanken als opzichter van zoo ie mand, want anders vlieg je elk oogen- blik tegen de lamp. Getuige W. O. van der Beek: Ijpelaar had geen vergunning ,om zijn schapen in mijn knolrapen te laten loopen. Maar ik heb niet graag ,dat verdachte er schade van heeft, want hij kan het ook niet helpen. Kantonrechter: Hoeveel schade heb je gehad? Getuige van der Beek: f7.50, maar met f5.00 ben ik tevreden. Kantonrechter: Vier schapen kunnen nogal wat schade hebben gedaan, dat is waar. Weet je wat ik doen zal. Ik verklaar het feit strafbaar, maar wil geen straf toepassen, doch de civiele vordering van f5.00 wijs ik van der Beek toe. Mij dunkt, dat dat een mooie en billijke oplossing is. Aan G. H., autoverhuurder te Sleeu wijk is ten laste gelegd, dat hij door hoogst roekeloos en onvoorzichtig met eene vrachtauto te rijden het verkeer op den Rijksstraatweg onder Sleeuwijk in gevaar zou hebben gebracht. Kantonrechter: De zaak is mij uit de stukken zeer duidelijk, want wacht meester de Boer uit Woudrichem heeft de zaak uitnemend onderzocht en op papier gesteld. Verdachte reed achteruit een zijweg in om te draaien. Hij reed! langzaam vooruit om weer op den straatweg te komen, toen plotseling een auto met groote snelheid uit de richting Nieu- wendijk kwam aanzetten. Terzelfder hoogte waar verdachte uit den zijweg kwam gereden, stond1 aan de overzijde van den Straatweg een petroleumkar- retje. Kantonrechter: De uit de richting Nieuwendijk komende autobestuurder heeft mogelijk te snel gereden en ver dachte te oppervlakkig gekeken of er aan zijn rechterzijde verkeer aankwam. Verdachte: Ik heb goed uitgekeken. Kantonrechter: Dat heb je niet, want over een afstand van 400 Meter kon je verkeer zien aankomen. Getuige A. Blussé van Oud-Alblas: Ik kwam aanrijden in de richting Go- rinchem. De vrachtauto was links van mij onder de boomen. Ik had gedacht, dat de auto, die mij aan de rechter hand had, zou stoppen en daarom schonk ik alle aandacht aan de petro- leumkar. Kantonrechter: Hoe groot was de snelheid waarmede U reedt? Getuige A. Blussé: Ik denk 80 K.M. Kantonrechter: Dat is toch wel wat te snel voor dat gedeelte van den (straat weg, waar nog al zijwegen op uit ko men. Kantonr.: De dagvaarding spreekt van „hoogst roekeloos", maar daar is geen quaestie van. 't Komt mij voor, dat aan rijder en aangeredene beiden schuld hebben, maar de in dit geval aangere dene wel wat meer, omdat hij zich naar mijne meening beter dan hij ge daan heeft, had behooren te overtuigen of verkeer van rechts naderde, wat hij kon doen, omdat hij over ongeveer 400 Meter van den Rijksstraatweg vrij uit zicht had. Van drankgebruik is gelukkig- geen sprake en verdachte staat boven dien gunstig en als een voorzichtig be stuurder bekend. Straffen moet ik, maar ik wil zeer zacht zijn en veroordeel verdachte daarom tot een geldboete van f 5.bij niet-betaling te vervangen door drie dagen hechtenis. Op 17 Juli j.l. zaten 's avonds kwart voor twaalf een tiental personen ge zellig bij elkaar te praten over de crisis, in de herberg van W. Zeeuwen te Haarsteeg, toen de gezelligheid ver stoord werd door het binnenkomen van den gemeente-veldwachter Obbens. Ge volg was procecs-verbaal. Drie der ver dachten zijn nu verschenen. Kantonrechter: Wat deedt je zoo laat in de kroeg? Een der verdachten: We zaten zoo maar te praten over de crisis. Kantonrechter: Je zat zeker te philo- sofeeren over een oplossing voor de crisis. En wat is nu het resultaat ge weest van je philosofische bespiege lingen? Een der verdachten: Dat weet ik niet meer. Kantonrechter tegen tweeden verd.: En wat zeg jij er van? Tweeden verdachte: Ik zou iedereen werk geven, dan was alles in orde. Kantonrechter tegen derden verd.: En nu jij. Derde verdachte: Ik zou ons maar niet veel straf geven. Kantonrechter: Ik geloof, dat jullie geleerdheid de wereld niet veel verder heeft gebracht en dat het het beste is, dat je voortaan je vrouw en kinderen gelukkig maakt met je beschouwingen en niet meer je kroegkennissen in den laten avond. Je krijgt ieder f 1.00 of 1 dag, omdat je geen herrie hebt ge maakt en ook niet dronken waart. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUSDEN. Uitspraken van 21 October 1932. VisscherijwetA. V. Heusden. f2 of 1 week tuchtschoolS. J. v. B. Sleeuwijk, f 2 of 1 week tuchtschool J. V. Almkerk. f3 of 2 dagen ver- beurtverklaring A. v. d. W. Alm kerk f 3 of 2 dagen. Melkbesluit: E. J. v. B. Werken dam, f 5 of 3 dagen. Trekhondenwet: H. J. K. Herpt. f 1 of 1 dagH. v. O. Hedikhuijen. f 3 of 2 dagen. Binnenvaart-regl.G. B. Werken dam, f S of 3 dagen. Paardenwet: H. M. P. De Wer ken. f 3 of 2 dagen. Leerplichtwet: G. K. Veen. f of 3 dagen. Motor- en Rijwielreglement: A. L. v. D. Breda. f7,.50 of 3 dagen: A. de P. Almkerk 3 maal f2 of 3 maal 1 dag. Motorreglement: B. d. W. Wijk f 5 of 3 dagen M. H. S. Nijmegen, f 5 of 3 dagen. Gemeente verordening: G. V. Almkerk; H. L. v. d. H. Haarsteeg, e.a. ieder f 1 of 1 dag; Th. J. O. Maastricht, f 3 of 3 dagen. Provinciaal Reglement: A. N. Aalburg, f 2 of 1 dagJ. H. Alm kerk f 1 of 1 dagA. K. Wijk. f 1 of 1 dag; D. v. G. Genderen. f2 of 1 dagJ.' v. K. Aalburg, f 2 of 1 dag. Artikel 407H. C. K. Aalburg f5 of 3 dagen. Artikel 424: J. v. d. S. Werken dam. fio of 15 dagen. Rijwiel zonder licht: A. B. Wer kendam, f 3 of 2 dagen. CRISIS-VARKENSWET 1932. Door den Minister van Economische Zaken en Arbeid is bepaald, dat met betrekking tot de huisslachtingen voor taan de volgende regelen zullen gelden. 1. A. een eigenaar, die één varken per kalenderjaar wenscht te slachten m»oet: a. lid zijn van de Gewestelijke Var kenscentrale, binnen welker gebied hij woonachtig is; b. hoofd zijn van een gezin, waar van het zuiver inkomen in het belas tingjaar, voorafgegaan aan dat, waarin hij eene aanvrage, als bedoeld in het onder 3 bepaalde, doet, niet meer dan f2500 bedragen; c. het varken ten minste 4 maanden zelf hebben gemest; d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten; e. ten tijde van het slichtten en ge durende drie daaropvolgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtena ren, bedoeld in artikel 20 der Crisis- Varkenswet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, over leggen eene akte van vrijstelling, hem, met inachtneming van het onder 2 en 3 bepaalde, door de Gewestelijke Var kenscentrale, waartoe hij behoort, ver leend voor één varken; f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige akte van vrijstelling heb ben verkregen; B. een eigenaar, die twee varkens per kalenderjaar wenscht te slachten, moet: a. lid zijn van de Gewestelijke Var kenscentrale, binnen welker gebied hij woonachtig is; b. hoofd zijn van een gezin, bestaan de uit ten minste vijf personen (inwo- nenden medebegrepen) en waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar, voorafgegaan aan dat, waarin hij eene aanvrage, als bedoeld in het onder 3 bepaalde, doet, niet meer dan f 2000 heeft bedragen; c. de varkens ten minste vier maan den zelf hebben gemest; d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten; e. ten tijde van het slachten en ge durende drie daaropvolgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtena ren, bedoeld in artikel 20 der Crisis- Varkenswet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, over leggen eene akte van vrijstelling, hem, met inachtneming van het onder 2 en 3 bepaalde, door de Gewestelijke Var kenscentrale, waartoe hij behoort, ver leend voor twee varkens; f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige vrijstelling hebben ver kregen C. een eigenaar, die drie varkens per kalenderjaar wenscht te slachten, moet: a. lid zijn van de Gewestelijke Var kenscentrale, binnen welker gebied hij woonachtig is; b. hoofd zijn van een gezin,, bestaan de uit ten minste 9 personen (inwo- nenden medebegrepen) en waarvan het zuiver inkomen in het belastingjaar, voorafgegaan aan dat, waarin hij eene aanvrage, als bedoeld in het onder 3 bepaalde, doet, niet meer dan f2000 heeft bedragen; c. de varkens ten minste vier maan den zelf hebben gemest; d. gewoon zijn varkens voor ge zinsgebruik te mesten; e. ten tijde van het slachten en ge durende drie daaropvolgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtena ren, bedoeld in artikel 20 der Crisis- Varkenswet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, over leggen eene akte van vrijstelling, hem, met inachtneming van het onder 2 en 3 bepaalde, door de Gewestelijke Var kenscentrale, waartoe hij behoort, ver leend voor drie varkens; f. in het loopende kalenderjaar niet reeds eenige akte van vrijstelling heb ben verkregen; D. een eigenaar, die meer dan drie varkens pejr kalenderjaar wenscht te slachten: a. moet lid zijn van Gewestelijke Varkenscentrale, binnen welker gebied hij gevestigd is; b. moet de hoedanigheid bezitten van zedelijk lichaam of rechtspersoon, niet beoogende winst te behalen; c. moet gewoon zijn varkens voor eigen gebruik te mesten; d. mag geen varkens houden, dan bestemd voor eigen gebruik; e. moet ten tijde van het slach ten en gedurende drie daaropvolgende dagen op eerste aanvrage van een der ambtenaren, bedoeld in artikel 20 der Crisis-Varkensvyet 1932 (Staatsblad No. 374) en in artikel 13 van het besluit, overleggen eene akte van vrijstelling, hem, met inachtneming van het onder 2 en 3 bepaalde, door de Gewestelijke Varkënscentrale, waartoe hij behoort, verleend voor één varken op elke vier inwonende personen, met uitzondering van degenen, voor wier onderhoud de betrokken instelling geheel of grooten- deels vergoeding geniet, anders dan uit armenkas; f. moet in het loopende kalender jaar niet reeds eenige akte van vrij stelling hebben verkregen. 2. Ter verkrijging van de onder 1, telkens onder e, bedoelde akte van vrijstelling moet de eigenaar eene aan vrage richten tot de Gewestelijke Var kenscentrale, waartoe hij behoort. Hier voor gelieve men zich te wenden tot den heer Vogelaar, districtssecretaris van de Gewestelijke Varkenscentrale te Andel. Indien men in de Rijksinkomsten belasting is aangeslagen, is het nood zakelijk, dat men zijn aanslagbiljet 111e- deneemt. 3. Eene akte van vrijstelling is slechts geldig gedurende telkens drie dagen na de dagteekening van het laat stelijk op de achterzijde dezer akte aangebrachte stempel der betrokken Ge westelijke Varkenscentrale. 4. Hij, wien eene akte van vrijstel ling is verleend, moet telkens, wan neer hij één of meer varkens, waar voor die vrijstelling geldt, wenscht te slachten, ten minste 8 dagen te voren van dit voornemen aan de Gewestelijke Varkenscentrale kennis geven. WERKLOOZENSTEUN IN NATURA. Dezer dagen werd in de pers mede gedeeld, dat de Regeering van plan is een commissie in te stellen, die zou onderzoeken, of gelet op de moeilijke tijdsomstandigheden niet het tijdstip is aangebroken, dat, teneinde tot een meer doeltreffende bestemming van de Over heidsgelden te komen, de hulp welke aan werkloozen wordt verleend geheel of ten deele in natura zal worden ver-, strekt. Als Voorzitter van deze .commissie werd reeds genoemd de oud-Minister, thans Burgemeester van Hilversum, de heer Lambooy, terwijl ook reeds de namen van verschillende leden dezer commissie werden vermeld. Wanneer men over deze zaak gaat nadenken, dan is het misschien op het eerste gezicht vreemd, dat men het geld, dat zoo'n belangrijken rol in de samenleving .vervult, hier thans uit wil sluiten. Per slot van rekening is voer een corrèumenr het geld niets an ders dan een tusschenschakel, waar door het hem gemakkelijk gemaakt wordt, datgene te koopen, waaraan hij op een bepaald oogenblik behoefte heeft. Heel vroeger toen men het geld nog niet kende, ruilde men goederen tegen goederen, doch juist door de invoe ring van het geld als algemeen betaal middel heeft men het ruilverkeer ont zettend vergemakkelijkt. Op het eerste gezicht lijkt, zooals gezegd, het dan ook vreemd, dat pien thans een stap zou ondernemen die feitelijk uit den tijd is. Aan den anderen kant moet men echter ook rekening houden met de be staande omstandigheden. Wat is toch het geval. Terwijl in tal van plaatsen werkloozen ondersteund moeten wor den om in hun allereerste levensmid delen te kunnen voorzien, kunnen op het platteland de landbouwers vaak hun producten niet .afzetten en weten zij er soms geen raad mee, zoodat men het dwaze verschijnsel ziet, dat aan den eenen kant honger en gebrek wordt geleden en aan den anderen kant le vensmiddelen worden vernietigd, of al thans voor andere doeleinden wor-, den gebruikt, dan waarvoor ze feite lijk bestemd zijn. Om nu zoo maar te beweren, dat men deze levensmiddelen dan maar on der de werkloozen moet verdeelen is ook weer een kwestie die niet zoo gemakkelijk is, maar toch is er alle aan leiding om eens door een geheel on partijdige commissie te doen onder zoeken in hoeverre deze twee vraag stukken tot elkaar gebracht kunnen worden, zoodat dus aan den eenen kant de werkloozen voldoende onder steuning krijgen en aan den anderen kant de landbouwers een afzetgebied vinden voor hun producten. Natuur lijk zal men een eventueel verstrekken van steun in natura moeten beper ken tot enkele artikelen, waarvan zeker is, dat iedereen ze in een bepaal de hoeveelheid gebruikt, b.v. brandstof, brood, aardappelen enz. en zoo zal de ze wijze van steunverleening toch nooit den steun in geld geheel kunnen ver vangen, maar wanneer men een 'ge deelte van de geldelijke ondersteuning zou kunnen verstrekken in bons, die dan tegen een bepaalde hoeveelheid van de daarop vermelde producten zou den kunnen worden ingewisseld, zou men ongetwijfeld aan deze producten een afzetgebied garandeeren en daar door kunnen voorkomen, dat deze ver nietigd worden. Er zitten aan deze kwestie nog wel enkele andere teere puntjes, maar daarom is ,het misschien goed, dat de zaak eens in zijn alge meenheid in een commissie wordt be keken en- met belangstelling mag dan ook zoo spoedig mogelijk een rapport van deze commissie worden verwacht. werkt zacht en weldadigUw huid ontwaakt tot nieuwe schoonheid onder haar aanraking. In prijzen van 203045 en 75 cent. MOLEN AFGEBRAND. Men schrijft uit Maashees: De windmolen van W. onder Hol- thees is tot den grond toe afgebrand. Ook de stoommalerii en geheel de inventaris werden een prooi der vlam men. 1-1 i^! -O1 HET ONBEWAAKTE OOGENBLIK. Te Blauwkapel is een tweejarig kindje van den arbeider G.. terwijl de moeder ziek te bed lag. in een sloot nabij de woning geraakt en verdronken. o VOORSCHOTTEN. LAND ARBEIDERS WET Bij beschikking van den Minister van Financiën van 27 October 1932, Generale Thesaurie, is 'aan de [ge meente Dussen een voorschot uit 's Rijks kas verleend tot een maxi mum van f 21500. ter verstrekking aan de stichting, in die gemeente uitslui tend werkzaam ter bevordering van de verkrijging van onroerend goed door landarbeiders, ter uitbetaling van het door een landarbeider be- noodigd bedrag voor de verkrijging van een plaatsje. t mmmmm —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7