„SWAN"- en „WATERMAN - Inktstellen. Vloeidrukkers. Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN Firma L. J. VEERMAN POSTPAPIER Luxe Doozen met gekleurde j FOTOGRAAF COERTSE Dag- en Avondlicht atelier Sint-Nicolaas-Cadeau. Plaatselijk Nieuws. Portefeuilles Sigarenkokers Portemonnaies Acte=Tasschen SIGARETTENKOKERS LUCIF3RS ÉTUI S SIGARENAANSTEKERS COLLIER AANHANGERS BROCHES DASSPELDEN ZAKSFIEGELS of bruine foto Eind 3o GORKUM Tel. 266 der Gemeentewet een voorstel wordt geacht verworpen te zijn indien in een voltallige vergadering de stem men staken. Aan de orde de ingekomen stuk ken: Van den Vleeschkeuringsdienst kring .Kerkwijk wordt bii schrijven d.d. 12 October j.l. aangeboden de begrooting voor 1933. Een proces-verbaal van opneming van boeken en kas bii den gemeente ontvanger. waaruit blijkt, dat de boe ken in orde werden bevonden en dat er op 17 September j.l. f 3096,76 in kas was. HECSDEN. RUIME KEUZE VULPOTLOODEN zoowel in goedkoops als duurdere genre Bii schriiven d.d. 15 September i.l. wordt aangeboden de begrooting van den keuringsdienst van Waren. De Voorzitter deelt mede. dat de bijdrage van deze gemeente aan dien dienst over 1933 f 170,93 zal bedra gen. Een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende be richt. dat bii besluit van 28 Septem ber 1932 de rekening over 1930 als volgt is vastgesteld. Ontvangsten gewone dienst op f37.520.48. Uitgaven gewone dienst op 37-353-58. Batig slot gewone dienst op f 166.90. Ontvangsten kapitaaldienst op f7.609.54. Uitgaven kapitaaldienst op f 7-532.75. Batig slot kapitaaldienst op f 76.79. De Voorzitter zegt. dat het heel zelden gebeurt, dat een persoon, die van gemeentewege ondersteuning ge noten heeft, daar dankbaarheid voor toont. Thans is een schrijven ingekomen dd. 20 September 1932 van C. Salm alhier, waarbii dezen den raad zijn dank betuigt voor de verkregen on dersteuning ter betaling van de kos ten van verpleging van zijn vrouw.' De Voorzitter deelt mede. dat door Gedeputeerde Staten aanmerking wordt gemaakt op het. op voorstel der gemeente Kerkwijk, vastgestelde besluit tot aan wijziging van den Keu ringsdienst Kerkwijk als tak van dienst. Aangezien het een kleine re dactie wijziging betreft wordt daar toe zonder hoofdelijke stemming be sloten. Bii schrijven van 2 Augustus 1932 van Gedeputeerde Staten dezer pro vincie verzoekt dat College in het in de vorige vergadering vastgestelde besluit tot aanvulling der politiever ordening met een bepaling, waarbii het verboden is „zeisen of andere der gelijke voorwerpen" over den open- baren weg te vervoeren, zonder dat deze scherpe voorwerpen door een omhulsel zijn omgeven, in dien zin te wijzigen. 1 Dat in dat besluit gelezen wordt „„zeisen en puntige of scherpe voor werpen". Zonder hoofdelijke stemming wordt tot die wijziging overgegaan. Steunregeling. Een schrijven van den modernen Eandarbeidersbond van den 11 No vember 1932, houdende verzoek ook voor de landarbeiders een crisis- Steunregeling in het leven te roepen. De Voorzitter deelt mede. dat reeds den 31 October j.l. B. en W. zich tot den minister gewend hebben, doch dat zij tot op heden geen be richt daarop hebben gekregen. Wordt besloten de beslissing aan te houden tot dat de minister een beslissing genomen heeft over het al of niet toekennen van een subsidie. Een schrijven van den 19 Sep tember 1932 van het Hoofdbestuur van de Nederlandsche Vereeniging v. Fabrieksarbeiders in welk schriiven wordt uiteengezet, dat indien geen crisis was ontstaan, arbeiders uit de gem. Brakel loonen zouden kunnen verdienen varieerende van f 20.tot f28.per week en dat op grond .van de ministrieele beschikking aan gezinnen met vijf of minder personen ieen crisissteun van 65 pCt. van het "Verdiende loon gegeven mag worden. Wordt aangenomen, dat 20 per week in normale omstandigheden ver diend zou kunnen worden dan zou de steun f13.mogen bedragen. Indien het gezin uit meer dan vijf personen bestaat dan mag tot 70 pCt. van het verdiende loon gegaan wor den. dus tot f14. Het bestuur verzoekt de normen zoodanig te wijzigen, dat aan man en vrouw f 1 o per week wordt uitge keerd benevens f 1voor elk gezins lid meer. De Voorzitter zegt naar aanleiding van dat schrijven dat in deze gemeen te geen enkele fabriek is en dat hoe wel hii van meening is dat uitkeerin- gen krachtens de bestaande regeling niet groot zijn, deze toch niet ver hoogd kunnen worden, omdat de kleine landbouwers dan nog zwaar der door belasting getroffen zullen worden. Spreker stelt de vraag wat beter is, een steunregeling met rede lijke normen, die voortdurend kan werken of dat men de normen zoo hoog opvoert, dat binnen enkele maanden de financieele toestand der gemeente zoodanig spaak loopt, dat de toestand der gemeente daar on der lijden moet. Spreker wijst in ver band daarmede op de finacieele moei lijkheden, waarin een naburige ge meente geraakt is. die voor steunre geling een veel hoogere norm aange nomen had. De heer Duijzer merkt, naar aan leiding van het gezegde van den Voorzitter, dat er in deze gemeente geen fabrieken zijn. op, dat arbeiders uit deze gemeente op fabrieken in naburige gemeenten die loonen zou den kunnen hebben verdienen. Spre- HEÜSDEN. Ruime sorteering Schooltasschen, Schoolétui's Schoolvulpenhouders. LUXE ZAKMESJES zeer geschikt voor ker zegt. dat op de secretarie meer malen is beweerd, dat de steunrege ling in overeenstemming is met de ministerieele beschikking. De Bond van Fabrieksarbeiders heeft daarom het adres aan den raad gericht om aan te toonen. dat zulks niet het geval is en zii heelemaal daarmede niet overeenstemt, omdat op grond daarvan zooals in het adres is aange toond, hoogere uitkeeringen zijn toe gestaan. Wethouder L. van Dalen merkt op. dat de uitkeeringen plaats hebben krachtens een regeling door den raad vastgesteld en door den Minister goedgekeurd. Spreker kan zich niet voor stellen, dat de Minister een hoo gere uitkeering goed zou keuren, daar bij de eerste aanvraag bepaald was. dat voor elk gezinslid f0,75 per week betaald zou worden en de minister toen gezegd heeft die regeling niet goed te kunnen keuren, tenzii het bedrag van f0.7 5 per gezinslid werd teruggebracht tot f 0.40 't welk toen geschied is. De heer Duijzer stelt voor in elk geval de uitkeering met fi.per week te verhoogen, als brandstoffen toeslag, voor welk bedrag het Rijk evenveel bijdraagt als voor de steun regeling. De Voorzitter vindt het wenschelij- ker indien het koud wordt een wa gon steenkolen te laten komen en die uit te deelen. De heer van der Veer stelt voor om dan tenminste twee wagons te laten komen. De heer Duijzer vindt verhooging van de uitkeering met f 1.wensche- lijker en verdedigt zijn voorstel. De Voorzitter wijst op de voordee- len van uitdeeling van kolen en zegt indien het een strengen winter wordt, zii dan nog wel een keer een wagon kolen kunnen laten komen. Ten slotte wordt zonder hoofdelijke stemming besloten de uitkeeringen krachtens de bestaande regeling te handhaven en voorloopig twee wa gons steenkolen te laten komen. Voorloopige vaststelling rekening I93I- Aan de orde voorloopige vaststel ling der gemeenterekening over '31. De commissie bij monde van den heer van der Veer. belast met het nazien dier rekening, zegt dat zii geen fouten in de rekening heeft kun nen ontdekken. Zii wenscht echter enkele opmerkingen te maken. In de eerste plaats zou een groot gedeelte van de achterstallige schoolgelden en hondenbelasting alsnog geeind kun nen worden. Zii stellen voor. dat de raad besluit den gemeente-ontvanger daarvoor opdracht te geven, hetgeen geschiedt. In de tweede plaats vindt de commissie de bedragen voor ver- verschingen aan de stembureaux bii de verkiezingen en aan de versterkte politie macht tijdens de kermis, te hoog. Zii dringen erop aan. dat in den vervolge deze uitgaven zullen verminderen. De Voorzitter deelt mede. dat het College van B. en W. op het ontwerp- begrooting 1933 de post ververschin- gen aan leden van het stembureau hebben geschrapt en terzijner tiid aan den raad voorstellen zullen doen tot vast stelling van een presentiegeld. Op die wijze zal dan eenige besparing plaats hebben. De heer van der Veer, namens de commissie verder gaande zegt, dat op de straatverlichting ook nog wel iets bezuinigd kan worden. Het salaris van den heer Rüger als landbouwonderwij- zer aan den landbouwwintercursus, vin den zij veel te hoog. Ook afzonderlijke belooning aan den bode voor het uit steken der vlag aan het gemeentehuis en belooning als marktmeester achten zij overbodig. De commissie heeft het niet noodig geoordeeld meerdere op merkingen te maken. De Voorzitter merkt op, dat met de P.Q.E.M. een overeenkomst is ge sloten. Bezuiniging kan dus alleen plaats hebben dooir de lichten korter te la ten branden, zooals de laatste tijd ook al is gebeurd. Naar aanleiding van de opmerking over het salaris van den landbouwondervvijzer deelt hij mede, dat dit geheel betaald wordt uit rijks- en provinciale subsidie, zoodat de gemeen te daarover niets te zeggen heeft. Het door de commissie opgemerkte om trent vlag uitsteken en belooning markt meester heeft reeds de aandacht van het college van B. en W. getrokken. Voorstellen om verandering daarin aan te brengen zullen gedaan worden bij de behandeling der begrooting. Zonder hoofdelijke stemming wordt de rekening als volgt voorloopig vast gesteld: Inkomsten gewonen dienst f41267.68, uitgaven f39249.26, batig slot f2018.42. De Kapitaaldienst op f 16599.66, uit gaven f 20377.44, nadeelig slot f 3777.78. Aanbieding begrooting 1933. De Voorzitter biedt vervolgens na mens het College van B. en W. aan den Raad aan een ontwerp-begrooting i H E S D E N. MOOIE SORTEERING voor het dienstjaar 1933, onder me- dedeeling, dat met eenige belastingver- hoogingen een sluitend budget voor 1933 is te verkrijgen. Een Commissie bestaande uit de hee- ren Duijzer, van der Veer en Vermeu len wordt benoemd, om dit ontwerp nader onder de oogen te zien. De Voorzitter deelt nog mede, dat1 bij de behandeling der ingekomen stuk ken door hem een stuk ter zijde is gelegd en wel het navolgende schrijven d.d. 6 October 1932 van de dames Jans sen en Bliek, onderwijzeressen aan de Openbare Lagere school, houdende ver zoek haar een bedrag van f175.be nevens een verlicht en verwarmd school lokaal beschikbaar te stellen voor het geven van een cursus in nuttige hand werken. De Voorzitter yan meening zijnde dat dit ten nauwste samenhangt met de begrooting, stelt voor dit stuk aan te houden tot dat de begrooting in behandeling genomen zal worden. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag wijst de heer Duij zer op een misverstand bij de toepas- sing van de crisissteunregeling bij één der werkloozen, waardoor op zijn uit keering fl.gekort wordt. Na beraadslaging wordt besloten in den vervolge deze korting achterwege te laten. Niets meer aan de orde zijnde voor de openbare vergadering, gaat de raad over in geheime zitting ter behandeling van eenige verzoeken van ondersteu ning en ontheffing van schoolgeld. Daarna sluiting. ANDEL. In een Dinsdagavond j.l. ge houden stemming werd tot notabel in de Ned. Herv. kerk alhier, gekozen de heer Adr. Verwijs. Tot lid van het College van Toezicht werd gekozen de heer L. A. van Eethen. terwijl als zoodanig werden herkozen de heeren Mart. van Os en J. de Fijter Azn. f Bij de laatstgehouden najaars keuring van springstieren werd goed gekeurd de zwartbonte stier van Ant. de Ffjter alhier, oud 18 maanden. De landbouwer M. Crielaart, die aan het bieten rijden was en de stoep aan de Kwel opreed, ge raakte doordat het paard van een voorbijgaand schip verschrok, van den dijk. Met veel moeite is het ge lukt, het paard dat in een netelige positie verkeerde los te maken. Het ongeluk liep gelukkig met wat ma- terieele schade af. Tot Voorzitter van den ring „Altena" van Herv. Jongelingsver. in het land van Altena is herkozen de Weledele Heer W. Bronkhorst. hoofd der lagere landbouwschool al hier. AMMERZODEN. De werkloosheid in deze gemeen te neemt toe, doordat de Firma Wa genberg Festen harr personeel met in gang van 19 Nov. ontslag heeft aange zegd. Er gullen dan ongeveer een 100 werklooze mandenmakers in deze ge meente zijn. BRAKEL. In deze gemeente is een brood oorlog uitgebroken. Doojr den bakker F. A. van V. werd het brood vorige week met 10 cent verlaagd. Eenige da gen later werd het nog eens met drie cent afgeslagen, zoodat een tarwebrood van 4 pond thans 15 ct. kost en een wittebrood wat voorheen 16 ct. kostte, thans voor één dubbeltje verkrijgbaar is. De bakker Chr. v. W., volgde het voorbeeld 'van .bovengenoemden bakker en verlaagde de broodprijzen met de zelfde bedragen. De overige bakkers handhaven de oude prijzen. DOEVEREN. Gisteren vierde dc heer J. Bol alhier, de oudste ingezetene der ge meente. zijn 97ste verjaardag. EETIIEN. Het Bestuur van „Het Groene Kruis" is voornemens op 23 Nov. a.s., des avonds om half zeven, een film avond te geven in de zaal van den heer Smits te Meeuwen. Vertoond zal war den de werkelijk boeiende en zeer be kende tuberculosefilm „Achter de wol ken schijnt de Zon." We raden ,een ieder aan, zich tijdig van toegangskaarten te voorzien, welke namens „Het Groene Kruis" dezer da gen aan de huizen ten verkoop zullen worden aangeboden. De toegangsprijs is zoo gering, dat het wel voor ieder mogelijk zal zijn, van deze leerzame avond te kunnen profiteeren. Voor Drongelen en Babiloniënbroek uur voor 't gewas, is f 90 voor de kerk" en f 33.26 voor de armen gecol lecteerd. Door het bedanken voor ou derling van den heer M. Hoefnagel bii de Geref. kerk alhier, werd geko zen den heer A. Borstlap Jzn. De echtelieden R. van der Dussen en C. Beunis herdachten Maandag den dag. dat zii voor 25 jaar door den echt verbonden wer den. IÏEDEE. Naar wij vernemen zal Mr. C. W. van Ommeren, Kantonrechter te Heusden, heden Vrijdagavond alhier een spreekbeurt vervullen, met betrekking tot de Crisis-Pachtwet 1932. HEUSDEN. PRACHTSORTEERING zal gelegenheid zijn van een extra auto bus gebruik te maken, tegen het ge wone tarief, welke om zes uur de be zoekers in deze plaatsen zal afhalen en na afloop weer zal terug brengen. Gen- deren en Eethen kunnen vanzelfspre kend bij het heengaan van de gewone dienstbus gebruik maken en zullen per extra-bus weer naar huis kunnen terug 's GRAVENMOER. Onder een zeer groote belang stelling van 's-Gravemoersche vrou wen en jonge meisjes, wel ruim hon derd waren opgekomen is de moeder- cursuis geëindigd met een vertooning van lichtbeelden. Op onderhoudende wijze lichtte zuster v. d. Schalk onze provinciale zuster en huisbezoekster die deze cursus gegeven heeft de lichtbeelden toe. Het is met deze slotles als het spreekwoord zegt. leer ingen wekken, voorbeelden trekken. Zeer duidelijk brengen deze platen in beeld het geleerde, maar ook af schrikkend vertoonen zii de gevolgen van het verkeerd behandelen der zui gelingen. Tot het einde mocht deze cursus zich in de belangstelling van alle 24 leerlingen verheugen, waaron der verscheidene jonge moeders. Het „Groene Kruis" hoopt met deze cur sus de verzorging der zuigelingen te 's-Gravemoer weder een stap voor uit gebracht te hebben en hoopt zoo de jonge moeders langzaam aan op te voeden tot meer deskundige ver pleging harer kindertjes in het eer ste jaar. Bii de door Ds. Snoeii alhier in de Geref. kerk gehouden dank- HAARSTEEG. Woensdagavond werd in café van Oyen alhier de algemeene leden vergadering gehouden van de stoom- zuivelfabriek „St. Isidorus" te Lut- tel-Herpt. De voorzitter, de heer van Grevenbroek verwelkomde allen, bij zonder den geestel. adviseur den zeer- eerw. heer Meys pastoor te Hedik- huizen. Van burgemeester van Hee- reveld was bericht van verhindering ingekomen. De notulen der vorige vergadering werden onveranderd vastgesteld. De heeren H. J. Luijben en Jac. Pulles die periodiek moesten aftreden wer den als bestuurslid herkozen. Tot lid van de commissie van toezicht werd gekozen de heer Ant. de Wilt uit Plerpt. Op voorstel van het bestuur en de directeur werd besloten voor het boekjaar 1933 f 500 beschikbaar te stellen als premie voor levering zuivere melk. De voorzitter doet nog enkele mededeelingen van zakelijken aard en de directeur spreekt er zijn voldoening over uit dat de melkcur- sus te Herpt zoo goed geslaagd is. Nadat de geestelijke adviseur nog een hartelijk en opwekkend woord tot de leden gericht had, dat in de zen crisistijd zoo noodig is, werd de vergadering op de gebruikelijke wij ze door den voorzitter gesloten. NEDERIIEMERT. Woensdag j.l. was het 25 jaar geleden, dat prof. dr. L. H. K. Bleeker, 1 hoogle:raar in de gechhdenis vat den godsdienst van Israël en de exegese van het O. T. als opvolger van wijlen prof. dr. G. Wildeboer aan de universiteit te Groningen zijn ambt aanvaardde. Prof. Bleeker was gedurende plm. 10 jaren predikant alhier. SLEEUWIJK. De collecte gehouden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis, heeft in deze gemeente f28.19 opge bracht. Het aantaj1 werkeloozen in deze gemeente neemt nog steeds toe. In totaal zijn er ongeveer 60 personen die zich voor de steunregeling hebben aangemeld. In deze gemeente zijn een vier tal gevallen ,va)n de besmettelijke ziekte „Roodvonk", alsmede een nieuw ge val van de besmettelijke ziekte Dyph- therie. SPRANG CAPELLE. Vergadering van den raad der gemeente Sprang-Capelle te houden op Vrijdag den 18 November 1932 des namiddags te drie uur. HEUSDEN. zeer geschikt voor SINT-NICOLAAS-CADEAU. Agenda 1. Vaststelling van de notulen der vergaderingen van 21 en 28 October 1932. 2. Ingekomen stukken. 3. Benoeming leden van Armbe sturen. Benoeming havenmeesters voor 1933- 5. Voorstel van B. en W. tot ver koop van de voormalige openbare lagere school te Sprang. Vaststelling staat van oninbare en nog te verhalen posten dienst '31. 7. Voorloopige vaststelling ge meenterekening dienst 1931 8. Vaststelling gemeente begroo ting dienst 1933. 9. Mededeelingen. VEEN. Voor de Ger. gem. hoopt Ds. Lamain van Rotterdam Dinsdag 22 Nov. lzfvprpn

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6