Buitenland. Plaatselijk Nieuws. penschenweg te Roosendaal een over val gepleegd. Vrouw Baks werd wak ker en zag in het slaapvertrek een schaduw. Met een „Toon er is vreemd volk" wekte de vrouw haar echtge noot. De indringer hield hen echter dadelijk een revolver voor en dwong de vrouw het bed te verlaten en het geld en de sieraden uit de kastla- den af te geven. Alleen het geld een bedrag van ongeveer 4 gulden werd door den onverlaat meegeno men. De politie is onmiddellijk met het onderzoek begonnen en nog den zelfden dag is den dader te Calmpt- hout in België gearresteerd. o HET ONBEVOEGD UITOEFE NEN DER GENEESKUNST. De Kantonrechter te Breda heeft veroordeeld den artist J. W. H. M„ vroeger wonende te Breda, laatste te Scheveningen, thans zonder bekende woon- of verblijfplaats, wegens het onbevoegd uitoefenen der geneeskun de viermaal gepleegd, bij welke be handelingen verdachte flinke bedra gen had bedongen ^ot f 1200 boete of tot 9 maanden hechtenis. De eisch van het O. M. was con form de uitspraak. Dyn&mietaanslag op Herriot's trein. Uit Parijs wordt gemeld Op den trein waarmede de Fransche premier Zaterdagavond uit Parijs was vertrokken, om zich naar Nantes te be geven, is Zondagmorgen vroeg een dyna mietaanslag gepleegd. Onbekende daders hadden op ongeveer 50 K.M ten Noorden van Nantes onder de rails een sterk explosieve dynamietpatroon gelegd, die zou moeten ontploffen op het oogenblik dat de trein zou passeeren, De ontplof fing heeft evenwel reeds een uur voor aankomst van den trein plaats gehad, zoodat een ongeluk is voorkomen, dat onafzienbare gevolgen zou kunnen hebben gehad. Zondagmorgen om half zeven werden de bewoners der in de omgeving liggende huizen opgeschrikt door een vreeselijke ontploffing. Zij constateerden dat de rails over een afstand van eenige meters waren vernield. Nadat de beambten in het naastbijgelegen blokhuis waren gewaar schuwd, kon de machinist van den trein, waarin de premier had plaats genomen, nog tijdig op de hoogte worden gesteld. Herriot is met een uur vertraging te Nantes aangekomen. De politie heeft direct een uitgebreid onderzoek ingesteld. o IJSBREKER VERGAAN. 30 opvarenden verdronken. Uit Moskou wordt gemeldOfficieel wordt medegedeeld dat de Sovjet-ijsbreker Nr. 9, die op 24 October uit Archangelsk naar de Poolzee was vertrokken om den Sovjet-ijsbreker Nr. 8 te zoekeD, geen teeken van leven meer heeft gegeven hoewel een radio installatie aan boord was. Op 1 November j.l. hebben eenige sche pen acht lijken opgevischt, die bleken te behooren tot de bemanning van ijsbreker Nr. 9. Nu nog ruim veertien dagen zijn verloopen, moet officieel worden vastge steld dat de ijsbreker met dertig opva renden aan boord is vergaan o— VISSCHERS IN DEN STORM. 50 slachtoffers. Uit Tokio wordt gemeldHet Japan- sche stoomvisschersschip Aiseki Maru" is in een storm vergaan. Vijftig opvaren den zijn omgekomen. Slechts èèn ma troos kon gered worden, na langen tijd in een reddingsboot te hebben rondgezwor ven. O— BANANEN VAN EEN HALVEN METER. Aan West-Indische bananenkweekers, is het gelukt bananen te kweeken, die 40 tot 50 c.M. lang worden. Zooals men weet, zijn er bijna 100 verschillen de soorten bananen. Door selectie en kruisteelt van de grootste exemplaren van de eene soort met de anderen konden deze bewonderenswaardige resultaten wor den verkregen. De smaak van de reuze bananen is even goed als die van de gewonen bananen. Zij wegen 1 K.G. per stuk. HEUSDEN. Naar we vernemen zal de Heus- densche Fanfare a.s. Zaterdag hare eer ste winteruitvoering geven in Hotel j;Het Wapen van Amsterdam". Voor nadere bijzonderheden vestigen we de aandacht op desbetreffende ad vertentie voorkomende in dit blad. Bij de Ned. Herv. Kerk zijn her kozen, tot Kerkvoogd de heer A. J. v. d. Kolk en tot Notabelen de heeren B. Stap en J. van Wijk. Allen hebben deze benoeming aangenomen. Zondag maakte Ds. Kloots van de kansel bekend, dat bij ZijnEerw. een gift is ingekomen van f 75.— voor de armen dier kerk. A. VAN DELFT. De nieuw benoemde Secretaris dezer gemeente is geboren 10 Juli 1901 en heeft dus den leeftijd van 31 jaar be reikt. Na gedurende ongeveer 4 jaar als volontair ter secretarie van Oudheusden werkzaam te zijn geweest, werd hij met ingang van 1 Juli 1922 benoemd tot ambtenaar ter secretarie dezer gemeente. In 1925 behaalde hij de akte van be kwaamheid in de gemeente-administratie van de Nederlandsche Vereeniging voor Gemeentebelangen. Gedurende den tijd, dat de Heer Van Delft ter secretarie dezer gemeente werk zaam is, heeft hij zich doen kennen als een degelijk, plichtsgetrouw ambtenaar, wiens werk blijkbaar zoodanige waar deering heeft gevonden, dat hij, zonder dat eene oproeping van sollicitanten noo- dig werd geoordeeld, door den gemeente raad tot de verantwoordelijke functie van gemeente-secretaris werd benoemd. Maandagavond brachten de beide Fanfarecorpsen alhier, den nieuwbenoemden Secretaris dezer ge meente den heer A. v. Delft, een serenade, hetwelk veel belangstelling trok. De beide gezelschappen voer den onder meer gezamelijk ter eere van den nieuwen functi onaris, in de zaal „Concordia", de „Lang zal Hij leve"-marsch van Werk man uit, terwijl zeer sympathieke woorden door de beide Voorzitters werden gesproken, waarop de heer v. Delft in korte bewoordingen zijn hartelijken dank bracht,, den leden aanspoorde hunne krachten te blij ven wijden en zijn voldoening te ken nen gaf over de goede samenwerking der vereenigingen, iets dat ook tot welzijn der gem. zal leiden en waaraan ook hij gaarne voortdurend zijn aan dacht zal schenken. Na afloop van het feestelijk samenzijn dat door mu ziek en voordrachten werd afgewis seld, maakten de beide korpsen nog een korte rondwandeling door de ge meente. Zondagavond werd door de R. K. Tooneelvereen. „Kunst en Ver maak", haar eerste groote winteruit voering gegeven in het R. K. Vere nigingsgebouw. De ruime zaal was wederom bezet door een talrijk pu bliek. Mede was tegenwoordig de HoogEerw. Heer Deken N. J. A. Wouters en de Ed.Achtb. Heer Bur gemeester en Echtgenoote. Met een inleidend woord door den WelEerw. Heer Kapelaan Maas, die allen wel kom heette en nadere toelichting gaf van het op te voeren tooneelspel, werd geopend. Daarna werd een aanvang gemaakt met de opvoering van het Indische tooneelspel „Gaat en Onder wijst" in 3 bedrijven door J. Tromp. Dit leerzame en schoone tooneelspel werd op buitengewone en talentvolle wijze opgevoerd. De spelers oogstten dan ook een schitterend succes. Al le rollen waren op zijn plaats en wer den op meesterlijke wijze weergege ven. Dit tooneelspel gaf de Indische toestanden te zien en wekte de toe schouwers op tot steun aan de Missi oneering in Indië. Na het derde be drijf werd een kluchtig blijspel op gevoerd „Een kleine vergissing", dat ook op voorbeeldige wijze werd weer gegeven en een daverend applaus het gevolg was. „Kunst en Vermaak" heeft getoond zijn naam waardig te zijn en heeft dezen avond het talrijke publiek een waar kunstgenot verschaft. Vóór den aanvang en onder de tooneelverwisseling gaf het klein or kest bestaande uit de heeren De Man, piano, F. Schreuder, viool en G. Schreuder, cello een uitgebreid pro gramma en bracht verschillende prachtnummertjes ten gehoore. Na afloop dankte de Ed.Achtb. Heer Burgemeester in een waardee- rende toespraak de spelers voor hun spel en den genotvollen avond ver schaft en bracht hulde aan den Re- gissieur Kapelaan Maas voor de ta len tvolle wijze van opvoering. De President dankte den Ed.Achtb. Heer Burgemeester voor zijn waar- deerende woorden en bracht allen dank, die op zoo buitengewone wijze hadden medegewerkt tot het welsla gen van dezen avond. De tooneeldecorateurs de Heeren Gebrs. Engelen en den grimeur de Heer J. Engelen komen wel een bij zonder woord van dank toe voor de aankleeding der tooneelen,' dat het spel in alle deelen verhoogde. Moge ons „Kunst en Vermaak" weer spoe dig vergasten op zoo'n buitengewoon schitterend geslaagde uitvoering. I11 den nacht van Zondag op Maandag om 1157 is ook hier een aard schok waargenomen, die ongeveer 7 seconden aanhield Verschillende inge zetenen, die in de eerste rust waren, werden er wakker van. Verschillende personen begaven zich op straat, omdat zij niet wisten wat er aan de hand was. In een woning in de Putterstraat viel een spiegel van de wand. Verschillende huizen stonden te schudden, alsof er een buitengewoon zware vrachtauto passeerde. Ook in verschillende plaatsen in de om geving werden de aardschokken waarge nomen. Het komt zelden voor, dat aardtrillin- gen in ons land waarneembaar zijn. Men zal zich herinneren dat ook vorige winter hier te lande lichte aardschokken zijn opgemerkt. Nader meldt men, dat de aardschokken ook in lichtere mate in Den Haag en Amsterdam zijn waargenomen en in sterkere mate in het geheele Zuiden en ook in het Roergebied. In Veghel, den Dungen en tal van andere plaatsen in Noord-Brabant zijn reeds om half tien aardschokken waar genomen. Te Den Dungen scheurde toen in de R.K. pastorie op tal van plaatsen de muur. Ook op tal van andere plaatsen moeten deze schokken zijn gevoeld, terwijl ook om half een schokken werden waar genomen. In Den Bosch beerschte dan ook een ware paniekstemming. Met groote stel ligheid ging het gerucht, dat de Hembrug in de lucht gevlogen zou zijn en dat de ramp onafzienbaar was. De ontploffing zou veroorzaakt zijn door het vlam vatten van kruit en ammunitie. Gelukkig kon dit gerucht worden tegen gesproken. In café van Haaren op den weg naar den Dungen, scheurde tijdens de aard schokken een zware granietenn vloer over de volle breedte. Aan de beide kanten scheurden ook de muren tot in het plafond toe. .Onnoodig te zeggen, dat het publiek in doodsangst naar buiten kwam. Per soonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Het café staat nog overeind en vrees voor instorting schijnt niet te bestaan. In Uden werd de geheele bevolking uit den slaap gewekt. Vele woningen kregen materieele schade. Van verschil lende huizen vielen de schoorsteenen van de daken, terwijl de muren scheuren ver- toonen. In St.-Michielsgestel begon het vee in de stallen tegen middernacht angstig te loeien, terwijl kippen luid gingen kakelen en angstig door haar hokken vlogen. Ook daar zijn verschillende schoorsteenen naar beneden gevallen. Ook uit verschillende andere plaatsen wordt bericht, dat de aardschokken groote consternatie hebben gewekt. In Oss is de 50 jarige mevr. K. uit de Torenstraat zoo hevig geschrokken, dat zij door schrik haar spraakvermogen ver mogen verloren heeft. Ook in België zijn de schokken waargenomen. ANDEL'. De veehouder W. Snoek van den Nieuwendijk, welke aan de Baksclieka- de te Andel koeien had loopen, wilde deze dieren dezejr dagen uit de weide halen. Een der beste vaarzen werd evenwel vermist en is vermoedelijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag (vorige week) uit de weide gestolen. Aangifte bij de politie is gevolgd. In deze streek worden den laatsten tijd herhaaldelijk koeien uit de weide ge stolen en de daders konden niet worden gevat. Op Donderdag 24 November a.s. zal in de v.m. openbare school alhier optreden, ds. van der Vliet van Utrecht, met het onderwerp: „Het huis met den rooden draad". Aanvang 7 uur. JF'r ALMKERK. Zaterdagmiddag te ruim 12 uur had alhier aan de Korn een ernstige aanrijding plaats tusschen een auto bus van de N.V. A.L.A.D. en een vracht auto van den bouwmaterialenhandelaar Buller te Gorinchem. De vrachtauto reed met groote snelheid door den bosch en kon ter elfder ure bij de ontmoeting van de A.L.A.D. niet meer stoppen, zoodat hij op de autobus reed. Deze laatste werd van voren geheel en al in elkaar gedrukt en kon natuurlijk niet verder rijden. Persoonlijke onge lukken hadden gelukkig niet plaats, wat wel te verwonderen is, daar de passagiers, voornamelijk bestaande uit schoolkinderen, door den hevigen schok ove rde banken werden geworpen. c\?M:LI »- De monteur J. v. H., werkzaam bij den heer J. A. v. Wijlen te Vr.ijh.- Capelle, kreeg bij het aanslaan van den motor eener auto bij het terugslaan van de zwengel j.l. Vrijdagmiddag zoo- danigen slag tegen zijn pols, dat deze brak. Medische hulp werd onverwijld ingeroepen. In de j.l. Donderdagavond ge houden vergadering van de Ned. Herv. Meisjesvereeniging op G.G. „Bidt en Werkt" is tot presidente benoemd, mej. D. v. Campen. A.s. Woensdagavond houdt de Ned. Herv. Knapenvereeniging op G.G. in de consistoriekamer der Ned. Herv. kerk haar jaarvergadering. Be halve de gewone algemeene zaken, zullen onderwerpen worden ingeleid en voordrachten ten beste worden ge geven. Op Donderdag 74 Nov. a.s. des avonds 7 uur zal in de O. L. school in de Kom alhier, een ouder avond worden gehouden. DUSSEN. Van Donderdag op Vrijdag is weder een diefstal van vee gepleegd. Thans weder aan de Hank ten nadeele van D. de Graaff. Het betreft een roodbonte kalfvaars. Omstreeks 1 uur in den nacht stopte een onbekende vrachtauto, waarin de vaars werd op geladen. waarna de dieven er oogen- blikkelijk van door gingen. Een zoon van de Graaff. die het gerucht hoor de, heeft de daders zien vertrekken in allerijl. De politie onderzoekt ook dezen diefstal. Op Vrijdag, 2 5 Nov. 1932 ver gadert de afd. van den Chr. Nat. Werkmansbond. Aan de orde is een Bijbelinleiding door G. de Peuter. De heer Everardus Vingerhoets vierde Dinsdag zijn gouden Jubilé als organist in de kerk Maria Geboorte alhier. MEEUWEN. Naar wij vernemen is er veel animo voor de film „Achter de wol ken schijnt de zon", die Woensdag avond 23 November om half zeven vertoond wordt bij D. G. A. Smits alhier. Naar aanleiding rjaarvan zal een bus van de A.L.A.D. om kwart voor zes bij Jac. Heijmans op den Flill vertrekken richting Babyloniën- broek, Eethen, Drpngelen en Meeu wen. NIEUWENDIJK. De heer R. v. d. Vliet is be noemd tot boekhouder aan de coöp. Aan- en Verkoopvereeniging alhier. De collecte gehouden in de Geref. kerk tijdens het dankuur voor 't gewas, heeft opgebracht de som van f676,52. RAAMSDONKSVEER- Donderdag. 24 November hoopt de heer Rustige uit Leerdam, des avonds om half zeven in het Evangeliesatiegebouw „Ebenhaëzer" alhier op te treden. Op de vergadering van den Chr. Nat. werkmansbond zal a.s. Vrijdag spreken Ds. H. Guittart over „Dienstweigering". SPRANG. Maandagavond 14 Nov. kwam de Chr. Volksbond in jaarvergadering bijeen. Haar Voorzitter, de heer G. J. van Willigenburg, opende op gebruikelijke wijze. Wegens ernstige ongesteldheid van haar Secretaris, de heer J. Spie- rings, bracht de voorzitter het jaar verslag uit, waaruit bleek, dat de ver een. zich in vooruitgaanden bloei mag verheugen. Van de ontspanningszaal werd een zeer druk gebruik gemaakt. Uit de bibliotheek werden 1165 boe ken uitgegeven. Ook het finantieel ver slag gaf rede tot dank. Door den Voorzitter werd een in- provisatie gehouden over „Zijt waak zaam en weest nuchter." Op deze inprovisatie volgde een druk ke bespreking. Na een woord van dank sloot de Voorzitter deze gezellige en leerzame vergadering, waarna de heer J. J. Dal- maijer eindigde met dankzegging. Tot notabelen bij de Ned. Herv. gemeente zijn gekozen de heeren, W. v. Campen en M. Ros. Vrijdagavond werd mejuffr. Man- demakers voor de woning van den slager J. v. d. M. door een fietser, die haar achterop reed, tegen den grond gereden, waardoor zij met het hoofd op den weg terecht kwam. In bewus- teloozen toestand werd zij opgenomen en bij den slager v. d. M. binnengedra gen. Dr. Winkelman constateerde een ernstige hersenschudding. Per auto werd zij naa^r haar woning vervoerd. De wed. O. die naast haar liep en ook viel, kreeg juist boven haar oog- door het breken van haar bril, een diepe snijwond. VEEN. Dinsdagavond 16 Nov. hield de gemengde zangvereen. „Zanglust" al hier, haar 2e jaarvergadering. Nadat door den eere-voorzitter, de WelEd. Heer van Donk een hartelijk openingswoord gesproken was, werd door den secretaris een keurig ver zorgd jaarverslag uitgebracht, hetwelk getuigde van groei en vooruitgang van de vereeniging. In het afgeloopen jaar werden 2 concerten gegeven, terwijl aan 2 concoursen werd deelgenomen en wel met Pinksteren-Maandag te Wijk, waar een 3e prijs werd behaald en op 18 Aug. te 's Gravenzande, waar een le prijs wist te behalen. Het ledental bedraagt momenteel 28. De penning meester kon zijn verslag van het afge loopen vereenigingsjaar met een batig saldo sluiten. Bij de gehouden bestuurs verkiezing werd dit als volgt samen gesteld: C. Scheuder Jzn., Voorzitter; H. Roeland, Secretaris; A. v. d. Vel den, Penningm.; A. Vos en H. Kraai als leden. Hierna volgde een flinke trac- tatie, een lid welke wegens ziekte niet aanwezig kon zijn werd hierbij niet vergeten. Door enkele personen wer den eenige voordrachten ten beste ge geven, hetwelk de gezelligheid zeer ver hoogde. Tenslotte sprak de heer van Donk nog een opwekkend woord om onder leiding van hun eminenten directeur op den ingeslagen weg voort te gaan en zoo mogelijk de muzikale ladder tot den hoogsten sport toe te beklim men. Circa half elf gingen allen hoogst voldaan huiswaarts. Het ledental van het Groene Kruis bedraagt voor deze gemeente momenteel 145. WIJK EN AALBURG. Na de tweede verantwoording (zie tweede blad) nog ontvangen voor de Bazar Voetbal vereeniging „Wilhelmina" Chr. Merkx, Likeur- en Sigarenhandel, Heusden J Franco, Coiffeur, Heusden Gijswijt, Coiffeur, Heusden Firma Jansen, Kleedingmagazijn, Markt 's-Bosch Mej. I. Millenaar, Onderwijzeres, Aalburg N. V. Koffiebranderij en Theehandel, „Insulinde", Groningen B. Roza, Ma- nufacturenhandel, Wijk W. v. d. Steen hoven Wz Aalburg G. J. Bouman, Manufacturenhandel, WijkJ. Bleijen- berg, Autohandel, WijkM. Bouman Kraaij, AalburgM. van Rijswijk P.d., AalburgA. N. Garstman, Verfhandel, Wijk. Zooals uit achterstaande ad vertentie blijkt, zal de bazar, die op 2 5 en 26 November ten bate der voet- balvereeniging „Wilhelmina" wordt gehouden. Donderdag om 5 uur offi cieel worden geopend en zal de ope ning der zaal van het gymnastieklo kaal te Aalburg op Vrijdag en Za terdag pm 6 uur geschieden. Zater dagmiddag van 2 tot 5 uur hebben schoolkinderen vrijen toegang. WOUDRICIIEM. Op Vrijdagavond a.s. te 7 uur wordt in de zaal Spronk een .leden vergadering gehouden van de Groe ne Kruis vereeniging Woudrichem en Omstreken. Aan de orde komt o.m. vaststelling Statuten en Huishoudelijk reglement, voorstel aanvragen Ko ninklijke goedkeuring en voorstel aan sluiting «Pr. Noordbr. Groene Kruis- vereeniging. De marechaussée A. P. van der Mooren alhier is gedetacheerd naar de wachtbrigade te Apeldoorn. WELL. Bij de gehouden stemming van twee gemachtigden in het kiescol lege zijn herkozen, de heeren H. M. van Duynen en J. E. de Koning. Donderdag 24 November a.s. hoopt Ds. Eijkman des avonds om 7, uur in de Ned. Herv. kerk alhier op te treden, alsdan zal er een dankuur voor het gewas worden gehouden. WERKENDAM. De Chr. Jongel, en Jongem. Vereen. „Andreas" zal met medewer king van het Chr. Mannenkoor David in de Nutszaal een avond geven met muziek en Zang, yyaarvan de op brengst geheel ten goede zal komen aan de behoeftigen in onze Gemeen te. Een prijzenswaardige daad. Waar schijnlijk zal dan aan dezen avond ook medewerking verleenen. de be kende tenorzanger, de heer Smits van Amsterdam. Vrijdag 25 November a.s. zal de muziekvereen. Kunst na Arbeid" (Biesbosch) een uitvoering geven in de Nutszaal. Het programma wordt op gezellige wijze afgewisseld. Op de laatst gehouden Be stuursvergadering van het Nutsdepar- tement is besloten, in begin Decem ber te doen vertoonen de film „Pool tocht van Nobile". waarbij het lucht schip de „Itala" zoo jammerlijk ver ongelukte. Het ligt in de bedoeling ook toegang te verschaffen aan niet- leden van het Departement. Door het Departement Wer kendam der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen zal 7. .8 en 9 Maart een Huisvlijttentoonstelling worden geor ganiseerd. waaraan iedereen ook bui ten de gemeente kan deelnemen. De commissie welke een en ander nader uitwerkt bestaat uit de heeren Bot-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2