Voetbalsport- Vergadering van den raad der ge meente DUSSEN op Dinsdag 29 November des nam. 4 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer J. H. Snijders. Afwezig de heer Smink, als de Voorzitter de vergadering opent. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en onveranderd vast gesteld. Ingekomen stukken: Verzoek van de gemeente de Werken en Sleeu- wijk, om adhaesie te willen betuigen aan het adres, dat door dit gemeente bestuur is gericht tot de Tweede Ka mer en in welk adres wordt aange drongen, het Kantongerecht te Heus- den niet op te heffen. Mocht dit on verhoopt toch gebeuren, dan de ge meente de Werken en Sleeuwijk niet in te deelen bij het Kanton Waalwijk, doch bij Gorinchem. De Voorzitter stelt vóór, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, aan het eerste gedeelte is reeds adhaesie betuigd en het 2e gedeelte van het adres heeft voor deze gemeente geen beteekenis. Het schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Schrijven van een aantal ingeze tenen wonende aan de Buitenkade on der Nieuwendijk, waarin deze verzoe ken aangesloten te worden aan het electrisch net. Adressanten verklaren in '23 reeds hetzelfde verzoek te heb ben gedaan, doch met het oog op de kosten kon het verzoek niet wor den ingewilligd, thans is echter aan sluiting aan het net te Nieuwendijk mogelijk. Adressanten vragen de lei ding aan te doen leggen op kosten van de gemeente en hen evenals eer tijds andere ingezetenen hebben ge had, twee gratis lichtpunten te ver strekken; zij wijzen er op, dat zij steeds alle lasten voor het licht heb ben moeten en nog moeten meedra gen, zonder dat zij daarvan konden profiteeren. B. en W. stellen voor op het ver zoek afwijzend te beschikken, wat in het adres wordt aangevoerd is waar, maar toen gratis lichtpunten werden verstrekt was het net in exploitatie en eigendom bij de gemeente, thans is het eigendom van de PNEM.; de toestand is dus geheel anders, men zou nu de menschen iets gaan geven waartoe de gemeente niet verplicht is. Met algemeene stemmen wordt afwijzend op het verzoek beschikt. Verzoek van M. Teulings, om pachtvermindering. Waar het land geen eigendom van de gemeente, doch van het Algemeen Armbestuur is, wordt het schrijven voor kennis geving aangenomen. Schrijven van Ged. St. over toepas sen van vermindering op de jaarwed den van Burgemeesters en Secreta rissen of Gem.-Ontvanger voor het genot van vrije woning. Besloten wordt Ged. St. te berich ten dat met de voorgestelde regeling accoord kan worden gegaan. Voor deze gemeente is de regeling van geen beteekenis, aangezien hier geen ambtswoningen zijn. Vaststelling gem.-begrooting 1933. Over het onderzoek dezer begroo ting is door de Commissie een rap port samengesteld dat door den Voorzitter wordt voorgelezen. De Commissie begint met dank te bren gen aari B. en W. voor de verleende medewerking en zijn spijt uit te druk ken, dat de begrooting niet sluitend gemaakt is kunnen worden, zonder belastingverhooging. De Commissie was daardoor ingesteld, op bezuini ging, door vermindering van verschil lende posten en verhooging van in komsten is een totale vermindering verkregen kunnen worden van f1076. Het voorstel van B. en W. tot heffing van 80 opcenten op de fondsbelasting vindt bij de Comm. geen algemee ne instemming, omdat daarbij ge broken wordt met het bestaande stel sel. Een gedeelte der Commissie zag voor deze opcenten gaarne ook een progressieve schaal toegepast. De Commissie meent verder, dat het noo- dig is het salaris voor den te be noemen gemeente-ontvanger te verlagen, met het oog op het mindere werk dat deze heeft te ver richten. De levering van steenkolen ten behoeve der gemeente zag de Commissie in de toekomst gaarne aanbesteed. Een presentiegeld van f 6 voor de leden van de stembureaux acht de Commissie voldoende en ten slotte zag de Commissie gaarne, dat er van gemeentewege toe werd over gegaan om een kiosk te bouwen, waarop de muziekvereen. concerten kan geven. De Voorzitter dankt namens B. en W. de Comrpissie voor het vele werk dat deze Commissie zich heeft ge troost, het rapport wekt den indruk, dat de Commissie de begrooting zeer correct heeft nagegaan, als blijk van waardeering voor dit werk zijn B. en W. bereid alle voorstellen van de Commissie die tot bezuiniging leiden, over te nemen. Ook B. en W. spijt het, dat de begrooting niet sluitend gemaakt kan worden, zonder verhoo ging van opcenten. B. en W. weten echter evenmin als de Commissie een anderen weg. Over het bedrag van de jaarwedde voor den nieuwen ge meente-ontvanger zullen B. en W. den raad nadere voorstellen doen, zoodra door den tegenwoordigen functionaris ontslag is aangevraagd, hij heeft toegezegd dit binnenkort te zullen doen. Met een presentiegeld van f 6 per lid voor de leden der stembureaux gaan B. en W. accoord. Wat de aan besteding voor de levering van steen kolen betreft, daarover kunnen B. en W. op 'toogenblik geen toezegging doen, het college meent, dat dit moeilijk is. Het idee van het bouwen van een kiosk heeft de volle instem ming van B. en W. Op 't oogenblik is daarvoor evenwel geen geld en is het dus niet mogelijk er toe over te gaan, zoodra de toestand wat gun stiger wordt, zullen B. en W. gaarne met den wensch der Commissie reke ning houden. De heer v. d. Zouwen kan zich niet met de voorgestelde belastingver hooging vereenigen. Spr. zag bij de heffing van de opcenten liever pro gressie toegepast. Door de door B. en W. voorgestelde heffing wordt de middenstand het zwaarst weer ge troffen, ten voordeele van de hoo- gere inkomens. De Voorzitter vraagt wie of hier de hoogere inkomens hebben, deze zijn er niet. En wat de progressieve hef fing betreft, de rijksinkomstenbelas ting is reeds sterk progressief, de hoogere inkomens worden door de opcenten zeker zoo sterk getroffen als de lagere, iemand die voor f 100 is aangeslagen, voelt zijn f 80 even zwaar als iemand van f 1,zijn 80 cents. De heer v. d. Zouwen zegt, dat hij met de hoogere inkomens bedoelt, de vaste salarissen, zooals die van Burgemeester, Dominé en onderwij zend personeel. De Voorzitter rekent deze men schen ook onder den middenstand, zij, die voor hun dagelijksch brood moeten werken en aan een salaris van 3 of 4000 gulden komen, kun nen niet onder de hoogere inkomens gerekend worden. De heer Koekoek is het met den heer v. d. Zouwen eens. Iedereen moet in den tegenwoordigen tijd een offer brengen, zij die een vast in komen genieten, kunnen dit beter doen, dan zij die met verlies wer ken. De Voorzitter begrijpt de redenee ring van den heer Koekkoek niet, als iemand niet verdient, behoeft hij ook geen belasting te betalen. Zou men de opcenten ook nog eens pro gressief gaan maken, dan krijgt men daardoor dubbele progressie en mist de gemeente f 300 uitkeering van het rijk. Kwam men op voor de arbei ders of vrijgezellen, spr. zou zeg gen, dan was het op zijn plaats ge weest, omdat de gemeente van de 2de naar de 3de klasse is terugge bracht. De heer Jongbloets had verwacht, dat de Commissie wel een voorstel zou hebben gedaan om het euvel van de vliegende winkels tegen te gaan, zooals men dat in Steenber gen en Dongen heeft gedaan. De Voorzitter acht dit een moei lijke kwestie, men moet den han del zooveel mogelijk vrij laten. Al leen zou men leges kunnen heffen, maar daar zit ook nog al het een en ander aan vast. Maar B. en W. willen het wel eens onder de 00- gen zien. De heer v. Daal meent, dat de winkeliers in de gemeente beter de den, als zij niet meer poften. De heer Jongbloets keurt het af, dat bakkers en winkeliers van buiten, de gemeente plat rijden en de ne ringdoenden in de gemeente becon- curreeren. De Voorzitter merkt op, dat dit niet zoo gemakkelijk is tegen te gaan er zitten verschillende kanten aan vast. De begrooting wordt hierop met algemeene stemmen vastgesteld in ontvangst en uitgaaf den gewonen dienst betreffende op f86,541,80. Belastingverhooging. B. en W. stellen voor 80 opcenten op de fondsbelasting te heffen. De heer Koekkoek blijft bij zijn meening, dat progressie bij deze op- centenheffing gewenscht is. De heer v. Dijk vraagt of B. en VV. nu niet een anderen weg weten, om de benoodigde gelden te ver krijgen. Het is op 't oogenblik zoo, dat iemand in goeden doen, geen cent belasting betaalt, omdat vol gens zijn boeken, zijn bedrijf niet rendeert, terwijl iemand met een vast inkomen tot den laatsten cent moet betalen. De Voorzitter voelt het aangevoer de bezwaar van den heer v. Dijk, doch er is niets aan te doen, ie mand die geen inkomen heeft be hoeft niet te betalen. Een andere mogelijkheid om aan het benoodig de bedrag te komen zien. B. en W. niet. Op de personeele belasting wor den reeds 100 opcenten geheven, het eenigste zou nog zijn een straat belasting, doch die is hier, naar het oordeel van B. en W. moeilijk in te voeren. Spr. twijfelt er niet aan of in de gemeente wonen eerlijke menschen, die hun inkomen zoojuist mogelijk zullen opgeven. Het voorstel van B. en VV. tot heffing van 80 opcenten wordt hier op met 7 tegen 3 stemmen aangeno men. Tegen stemden de heeren Koek koek, v. d. Zouwen en Herman. Verordening art. 9, iste lid der Winkelsluitingswet. De Voorzitter licht toe, dat de Minister er mede accoord gaat, dat de winkels des Zondags van 812 uur geopend zijn. In verband hier mede moet de verordening worden gewijzigd, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Verder wordt eveneens met alge meene stemmen besloten, de reke ning-courant-overeenkomst die de gemeente heeft loopen voor 1933 te verlengen en wel tot een bedrag van f7500. Daar geen der heeren van de rond vraag wenscht gebruik te maken, sluit de Voorzitter de openbare ver gadering en gaat de raad over in geheime zitting, omdat de Voorzit ter eenige mededeelingen heeft te doen, die niet voor openbaarmaking geschikt zijn. HEUSDEN. Zondag a.s. speelt „Juliana" I een com petitie wedstrijd voor de 4 ste klasse B.V.B. op haar eigen terrein en wel tegen het sterke „D.V.O." I uit Haarsteeg. „D.V.O." staat evenals „Juliana" aan de kop van hare afdeeling en heeft nog geen wedstrijd verloren. Des te meer zal „Juliana" dan ook moeten aanpakken om de twee winstpuntjes in de wacht te slepen. De wedstrijd vangt aan om 2 uur. Scheidsrechter is de heer J. Cornet. Oranje-Witten voor a.s. Zondag veel succes. Morgen, Zaterdag speelt „Longa" op de seriewedstrijden te Dalem. „Longa" komt uit tegen het sterke Merwede-elftal te Hardinxveld. WERKENDAM. De voetbalvereen. „W.V V." zal een groote seriewedstrijd uit schrijven, welke in de Kerstmisweek gehouden zullen worden. Bekend staande vereenigingen uit den omstrek worden aangeschreven Voor a.s. Zaterdagmiddag is uit- genoodigd om te spelen de voetbalvereen. „W. V. V." I alhier, „W. L J." uit Gorinchem. INGEZONDEN (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Naar aanleiding van de sombere voor spellingen door den Heer Verheijden geuit in de laatste raadsvergadering voelen wij ons gedrongen het volgende op te merken Of de Heer Verheijden heeft slecht gelezen, öf men heeft hem slecht inge licht. Niet f 5200,wordt door de Gemeente op de huur der woningbouwpanden toe gelegd, doch dit is de som die Staat en Gemeente samen bijdragen. Zoo hij onder de rubriek inkomsten had gekeken zou hij gezien hebben, dat het Rijk hierin f3900,terug betaalt. Blijft alzoo f4300,voor 28 woningen, nog geen gulden per week per woning. De „strop" valt dus nog al mee 1 Waarom de „groote strop" in Capelle moet worden gezocht en óf er bij nastre ving van een zuiver sociaal doel ooit van een strop gesproken kan worden, laten wij voor rekening van den spreker. Dat deze woningen in één blok ge bouwd zijn, is niet geschied om groote monden te stoppen doch alleen om de kosten zoo laag mogelijk te houden. Wij kunnen ons niet ontveinzen, dat er zoowel uit de betoogtrant als uit de woordkeus van den Heer Verheijden weinig sympathie voor ons streven gevoeld wordt. Het is ons onbegrijgelijk, dat Burge meester en Wethouders den Heer V. in zijn waan gelaten hebben Wethouder v. Willigenburg had, als administrateur der woningbouw vereen, te Sprang, deze zaak met enkele woorden recht kunnen zetten. O. i. ware dit beter geweest dan een verkeerde meening post te laten vatten. DAMESHEMDEN fijn katoen, met breede feston of entredeux, in diverse modellen, prima kwaliteiten 110 - 85 - 65 - 47Vs DAMESPANTALONS solied katoen met feston of entredeux, rechte en Fransche modellen 115 85 - 69 - 47Vs DAMESNACHTHEMDEN wit madapolam, met breed feston of entredeux, prima afwerking 225 - 180 150 - 130 DAMESNACHTPONNEN rose, zalm, lila, groen flanel, pracht kwaliteit 195 - 160 - 125 Ook ln geklenrde lingerie, zooalt dames- hemden, -pantalons en -combiné's brengen wij een groote sorteering, een nuttig St. Xicolaas-cadean, DAMESHEMDEN105 - 75 - 69 DAMESPANTALONS120 - 98 - 89 DAMESCOMBINé's125 -105 - 89 KUNSTZIJDE-SJAALS vierkante modellen, pracht collectie 145 - 125 - 98 DAMESTOMPOUCES mooie modellen, solide stof, een mooi cadeau 295 - 195 - 150 - 98 DAMESHANDSCHOENEN tricol, recht model of met kapje 195 - 145 110 - 89 - 65 DAMESKOUSEN fijne zijde, in aardige nieuwe tinten 79 - 69 - 49 - 39 DAMESKOUSEN zijde met fil d'écosse versterkt, zeer mooi geschenk 165 - 135 - 98 DAMESKOUSEN zuiver wol, in de nieuwste effen tinten, pracht kwal. 160 - 98 - 69 MANUPACTUREN-BEDDENenTAPUTHANDEL sHOOGE STEENWEG tel.911 DEN BOSCH Met dank voor de gastvrijheid in uw blad. Hoogachtend, Namens de „Vereeniging tot verbetering der Volkshuisvesting" P. J. Köhler, Voorz. E. Colet, Secr. Capelle, 7 Dec. 4932. O— Raadsvergadering Sprang- Capelle. Mijnheer de Redacteur, Mag ik voor het navolgende een kleine plaatsruimte verzoeken Van tot oordeelen bevoegde zijde, werd aanmerking gemaakt op de door mij ge noemde tekorten „Woningbouw" te Capelle en Sprang. Genoemde cijfers zijn juist. Evenwel had ik er bij be- hooren te voegen, dat Vadertje Staat hierin s/4 bijpast en de gemeente 1/i. Op het belastingbiljet zullen vermoedelijk deze exploitatieverliezen niet geheel in het eindcijfer begrepen zijn. Toch schijnt men liever dit alles te willen verdoezelen. Mijne beschouwing lag reeds klaar en in 't voorjaar meen ik hierop ook al gewezen te hebben. Bij de nu aanhangige staatsbegrooting heeft niemand minder dan de terzake deskundige Oud-Minister H. Colijn ont stellende cijfers genoemd inzake Nederl. huren en „Woningbouw" Wij belas tingbetalers zullen deze verliezen hebben bij te passen. Summa Summarum blijkt dus, dat ik in deze Raadsvergadering geen „nonsens" doch wel degelijk met een gezond nuchter verstand de zaak goed bekeken heb. Met dank voor de plaatsruimte. Hoogachtend. A. M. VERHEIJDEN ADRzn. Raadslid Sprang-Capelle. 's Grevelduin-Capelle, Dec. 32. GIESSEN. Aangezien er Zaterdag j.l. geen voldoende aantal stemmen was uitgebracht, moet a.s. Zaterdag 3 De cember van 78 uur in de consistorie opnieuw plaats hebben de stemming voor een ouderling en een diaken, af tredend zijn P. Verhoeven en A. 't Hooft Gzn.. welke geen van ber= de meer voor herbenoeming in aan merking wenschen te komen. NIEUWENDIJK. De eieren werden deze week verhandeld van 71/0 tot 81/9 cent per stuk. Op Vrijdag 9 December zal de Chr. gemengde zangvereen. Oefe ning Kweekt Kunst" alhier, een uit voering geven in het Instituutlokaal. Zaterdagavond om 7 uur zal de begrafenisvereeniging „Onderlinge Hulp" een vergadering houden in het Instituutlokaal. Er zal dien avond be halve nog enkele belangriike zaken ook bestuursverkiezing plaats hebben wegens periodieke aftreding van de heeren: H. de Ruiter en Jac. v. d. Stelt. Naar men ons uit betrouwbare bron meedeelde is door het bestuur der ijsclub alhier besloten: I. dat leden die hun contributie over 19321933 voor 15 Decem ber a.s. niet hebben betaald, van de ledenlijst worden afgevoerd. II. dat men na dien datum alleen lid kan worden tegen betaling van f2,50. III. dat wanneer de ijsbaan ge opend is de toegangsprijs voor niet- leden f0,50 per middag bedraagt. Deze laatste bepaling geldt niet voor vreemdelingen d.w.z. voor niet inwo ners. Zondagmiddag zal er in de Geref. kerk na afloop der Godsdienst oefening een verkiezing plaats hebben voor 2 ouderlingen en 1 diaken. Al leen mnl. leden zijn stemgerechtigd. RYAMSDONKSVEER. Tot ouderling der Herv. Ge meente werd herkozen dhr. G. Oo sterling en tot diaken dhr. D. Ko- nings. terwijl in de vacature Redert gekozen werd dhr. G. Timmers. De knecht van dhr. H. kwam met zijn hand in de dorschmachine, waardoor dit lichaamsdeel geheel ver brijzeld werd. WASPIK. De heer A. Kamp, in de raads vergadering van 11 November 1.1. herbenoemd tot lid van het burger lijk Armbestuur, heeft zijne benoe ming niet aangenomen. De verloting, waarvoor bii ge legenheid der gehouden wünkelweek. toestemming is verleend door B. en W., zal plaats hebben in de voor malige openbare lagere school op a.s. Maandag 5 December des namid dags 5 uur. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 4