Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. FEUILLETON. iluiteiiianiS. DRAISIM-vanVALKEMBURG'S-* No. 5285 Woensdag 7 December 1932. Zietesma rf. U.ND van aiJÉNA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VR IJ DAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, ranco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke re ge meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zijdie zich op dit Blad tcenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 Jan verschijnende nummers GRATIS Bouwen langs wegen voor doorgaand verkeer in I\ oord-Brabant. Het snel en zwaar verkeer op de wegen heeft zich na den oorlog der mate ontwikkeld en uitgebreid, dat voorzieningen zijn noodzakelijk geble ken, welke eensdeels strekken tot ver betering en instandhouding van die wegen, anderdeels tot beveiliging van het daarvoor plaatshebbend verkeer. Bereids zijn door ombouw, verbree ding en verbetering van het weg dek tal van wegen in Noordbrabant voor het modern verkeer geschikt ge maakt en hebben goedwerkende poli- tievoorschriften, hetzij van den rijks-, hetzij van den provincialen-, hetzij van den plaatselijken wetgever voor het verkeer op de wegen meer veiligheid gebracht. Gedeputeerde Staten van Noord brabant hebben een en ander steeds zeer juist ingezien en telkens komen zij ter zake met nieuwe voorstellen bij de Staten. Natuurlijk kan alles niet tegelijkertijd geschieden, maar zeker is dat door den goeden kijk, welken Gedeputeerde Staten op het verkeersvraagstuk blijken te hebben, reeds heel veel nuttigs met betrek king tot het wegverkeer is tot stand gekomen. Thans komt het Gedeputeerd Col lege weer bij de Staten met een ont- werp-reglement op het bouwen langs wegen voor doorgaand verkeer. Op de drukke verkeerswegen toch doet zich meer en meer het bezwaar ge voelen dat bebouwingen, welke te dicht langs den weg staan, het vrije uitzicht daarover belemmeren en hin der en kosten veroorzaken bij noo- dig geworden verbreeding van den weg. Een thans bestaande verbodsbe paling in het politiereglement op de wegen in Noordbrabant, welke de op richting van gebouwen en getimmer ten langs den weg slechts belet op een korteren afstand dan i Meter van den uitersten boord, is bij lange na niet voldoende en daarom moet Naar het Fransch. <E 124. Wat kwam Haudecoeur in Pa rijs doen Er zich verbergen. Denk je dat dit alles is Er werkzoeken. in één woord: er leven. Om er te leven moet men. als men van de galeien komt en 't dag licht vreest van alles bij de hand wil len nemen. Haudecoeur was vóór den moord een eerlijk man. Hii zal dus niet met alles zijn brood willen ver dienen. Welnu dan zullen wii hem in 't openbaar aantreffen. Neen. want de wijze, waarop hii ontsnapt is. bewijst ons, dat hii schrander, moedig en vastberaden is. Wat is dan je meening Mijn meening is, dat Haude coeur te verstandig is. om lang in Pa rijs te blijven. Maar hii is er toch heengegaan Hii is er heengegaan, omdat 't een onverschrokken man is. Men kan een man die je geld schuldig is, dooden en toch kan men een goed huisvader en echtgenoot blijven. Je denkt dus. dat Haudecoeur alleen zijn vrouw en dochter wilde terugzien, hen omhelzen en dan weer een veel verder reikend verbod in het leven worden geroepen, hetgeen Gedeputeerde Staten zeer juist heb ben ingezien. Nu schrijven Gedeputeerde Staten aan de Staten o. m. ongeveer het volgende „De Hoofdingenieur van den pro vincialen Waterstaat is van oordeel dat de op dit punt in de provinciën Noord-Holland en Utrecht getroffen regelingen, welke bereids de Konink lijke goedkeuring mochten erlangen, behooren te worden gevolgd, d.w.z. het bouwverbod langs evenbedoelde wegen zal zijn uit te breiden tot 16 Meter uit hunne as. Vermits dusda nig verbod, hetwelk grondstrooken van gemiddeld 10 Meter met het ser vituut van onbebouwbaarheid be zwaart, belanghebbenden in het be schikkingsrecht over hun eigendom op zoodanige wijze beperkt, dat hun daardoor schade kan worden veroor zaakt, zijn wij van oordeel, dat, even als zulks in de in Noord-Holland en Utrecht gemaakte reglementen het ge val is, aan belanghebbenden een recht op vergoeding van de werkelijke schade behoort te worden toegekend, wanneer hun eene gevraagde vergun ning tot bouwen binnen voorschre ven afstand wordt geweigerd. De beslissing op aanvragen om toekenning van dusdanige schadever goeding zal in eersten aanleg zijn te leggen in handen van ons College, omdat wij ook op aanvragen om ver gunning tot bouwen in eersten aanleg een beslissing zullen hebben te ge ven en bij de behandeling daarvan gelegenheid hebben de werkelijke schade, welke uit eene eventueele weigering van bouwvergunning zal voortvloeien, te beoordeelen en vast te stellen. Nemen de belanghebbenden met onze beslissing betreffende de i gevraagde schadevergoeding geen ge- noegen, dan zullen zij zich in beroep tot de Staten moeten kunnen wenden. Het is redelijk, dat die schadever goeding zal komen ten laste van de provincie, omdat het in het leven te roepen bouwverbod in hoofdzaak van toepassing zal zijn op het 900 KM. lang net van provinciale wegen; naast deze zal het verbod van toepas sing zijn op een ongeveer 20 K.M. lang net van wegen, welke bij ande ren dan het Rijk of de provincie in beheer en onderhoud zijn en wegens hunne beteekenis van het doorgaand verkeer op het Rijks- of provinciaal wegenplan zijn geplaatstvermits Uwe vergadering niet bevoegd is den be heerders van laatstbedoelde wegen eene verplichting op te leggen tot vertrekken Niets anders. Welnu, dan in Haudecoeur op 't oogenblik op weg naar Brussel. Neen. Haudecoeur is in Frank rijk. Hii gaat naar Rouaan. Daar begrijp ik niets van. Je wordt nuf. arme Loiseau. je wordt suf. zeide Chaumont spottend. Ik zou maar zien, dat ik mijn pensi oen kreeg. Loiseau was geraakt, zweeg en beet zich op zijn lippen. Chaumont begon te lachen. Dat was Haudecoeur niet vol doende. dat hii zijn vrouw en doch ter omhelsd hadhii heeft immers nog een zoon. Loiseau sloeg met zijn vuist op ta fel. Nu begin ik 't te begrijpen. Zoo! Des te beter! En wat heb je dan begrepen Méderic Haudecoeur is soldaat en ligt te Rouaan in garnizoen. Juist! Dan' hebben wii geen minuut te verliezen en moeten naar Rouaan. Dat wilde ik je juist voorstellen. Zii betaalden hunne vertering. :t Was elf uur 's morgens. De trein naar Havre vertrok om een uur. Zii hadden dus nog tijd. Zii ontbeten in den omtrek van 't station St.-Lazare en om een uur vervoerde de trein hen naar Norman- dië. Om half vier bereikten zii Rouaan. De namiddag verliep met 't ver zamelen van inlichtingen bii 't com missariaat. bij 't gerechtshof en bii betaling van schadevergoeding, zal de provincie voor wat deze wegen betreft die verplichting zelve hebben te aanvaarden. Wij mogen er in dit verband op wijzen, dat het nieuw verbod niet van toepassing zal zijn op de Rijks wegen, omdat, naar wij zijn ingelicht, uitzicht bestaat op de vaststelling van wettelijke bepalingen tot het tegen gaan van lintbebouwing langs die wegen. Wij meenen voorts, dat het verbod moet beperkt blijven tot de wegen, voor zoover gelegen buiten de kom men der gemeenten, omdat het bin nen die kommen een te zwaren druk zou leggen op de betrokken gronden en van de provincie te groote gel delijke offers zou vragen. Wii gewagen met voordracht niet van bebouwde kom. omdat wii dan alsnog voor elke gemeente zouden moeten omschrijven, wat onder be bouwde gemeentekom is te verstaan. Het begrip „kom der gemeente" daarentegen staat in onze provinciale politiewetgeving op de wegen reeds vast en zal derhalve voor de toepas sing van het nieuwe bouwverbod ecn- voudigheidshalve zijn over te nemen. Teneinde de belanghebbenden niet meer dan in het algemeen verkecrs- belang noodzakelijk is in hét recht van beschikking over hun eigendam te treffen, zal de werking van het verbod zijn te beperken tot oprich ting van nieuwe gebouwen of ge timmerten en tot geheele vernieuwe ring of verandering of uitbreiding van bestaande gebouwen of getim merten". Toen wij het onderhavige onder werp nagingen konden wii er ons geenszins mede vereenigen dat het ontwerp alleen slaat op het bouwen buiten de gemeentelijke kommen. Wii voor ons gelooven. dat er alle aanlei ding voor bestaat om het ook van kracht te doen ziin voor wegen binnen de bebouwde kommen, omdat er in tal van gemeenten geen steek van terecht komt indien een en ander aan Burgemeester en Wethouders en den Raad wordt overgelaten. Nu zeg gen Gedeputeerde Staten wel dat de kosten voor schadevergoeding zoo veel hooger zullen zijn en voor de provincie moeilijk te dragen wanneer liet Reglement ook zal gelden voor wegen in de kommen der gemeen ten, maar dit argument klemt al zeer weinig als men weet dat noch in de provincie Noord-Holland, waar het Reglement in 1926 in werking is ge treden, noch in de provincie Utrecht, waar het in 1930 het levenslicht aan schouwde, tot nog toe ooit één cent voor schadevergoeding is betaald. Bii ons is de vraag gerezen of scha devergoeding wel op hare plaats is, daar toch ook bii het bepalen van de politiebureaux. Deze laatsten bezaten wel 't signale ment van den vluchteling, maar zii wisten niets van hem. De beide agenten ondervonden echter een teleurstelling, toen zii bii 't regiment van Méderie informeer den en men hen daar antwoordde, dat 't 240 manoeuvres deed en niet dan na eenige dagen zou terugkeeren. Die datum was nog onzeker. Zii konden nu twee besluiten nemen. Zii moesten te Rouaan op den terugkeer van 't 240 wachten en Méderic dan nauwkeurig nagaan, of om tijd te win nen moesten zii 't regiment nareizen, hopende, dat Haudecouer dit besluit ook genomen zou hebben. Dien avond was 't reeds te laat om nog te vertrekken. Zii overnacht ten in een klein hotel aan de haven. Den volgenden morgen lagen zij nog in een diepen rust, toen men aan de kamerdeur van Loiseau klopte. Deze stond op. Wie daar Wat is er Van buiten riep men: Doe open. Een bericht van de politie. Loiseau schoot haastig eenige klee- dingstukken aan, wekte Chaumont en opende de deur. 't Was een gendarme. Nieuws Ja. En belangrijk ook. Hij reikte een lang bericht over. Daarin stond kort maar duidelijk de vervolging van Haudecoeur in 't bosch van Moisson en in den omtrek van 't kasteel van Expilly vermeld. De gendarmen van Rolleboise twij felden niet meer aan de identiteit rooilijnen krachtens Woningwet en Bouwverordening, en welke rooilijnen toch hetzelfde effect hebben als het onderwerpelijk provinciaal bouwver bod. geen schadevergoeding wordt toegekend, behoudens in zeer enkele gemeenten b.v. Tilburg. Wii zijn van meening dat schade vergoeding in beide gevallen moet kunnen worden gegeven, indien het aanwijsbaar nadeel voor den eigenaar van den bouwgrond te groot zoude zijn. Voor een belang ten behoeve der gemeenschap, mag de enkeling ze ker niet alles alleen te lijden hebben. Ook is eene vraag, welke we ons ge steld hebben, dezeZou de verorde ning geen aanleiding kunnen geven tot geknoei. B.v. dit. Iemand heeft een stuk grond, waarop hii zonder ontheffing niet zou mogen bouwen en waarvoor geen ontheffing kan of zal worden verleend. Hii weet dit vooruit en hoewel hii in het geheel geen bouwplannen heeft, vraagt liii ontheffing om te mogen bouwen. De ontheffing wordt hem geweigerd en met alle recht kan hii nu aanspraak maken op schadevergoeding uit de provinciale kas. Het door Gedeputeerde Staten voorgestelde reglement is voor onze streek van zeer groot belang en voor al voor hen. die aan den dijk langs Maas of Merwede willen bou wen. kan het verstrekkende ge volgen hebben. We kunnen hier niet verder op ingaan, omdat de plaatsruimte ons ontbreekt. Gaarne echter willen we nogmaals zeggen dat het ontwerp, al moge het dan ook zijne gebreken hebben, onze vol le instemming heeft, daar het een maal tot Reglement verheven, niet zal nalaten zijn gunstigen invloed uit te oefenen op een veilig wegverkeer. MOORDZAAK OPGEHELDERD. De Weensche politie is er in geslaagd een misdaad op te helderen, die heel Weenen eenige dagen lang in spanning heeft gehouden. Aan het eind van de vorige week werd door den Donau be neden Weenen eerst een arm en vervol gens een been aan wal gespoeld. Groote afdeelingen politie uit Weenen en Neder Oostenrijk kregen opdracht de zaak op te helderen. Er werd geconstateerd dat een vrouw, Unterstöger genaamd, reeds ver scheiden weken werd vermist. Zij had gewoond bij een Franz Blazej. Op dezen T_ LEEUWARDEN van Haudecoeur Had de ongelukkige man zich niet in de herberg met 'zijn zoon verra den Had hii niet geworsteld bii de kerk muur met een van hen, die hem ver volgde. Is goed. zeide Loiseau, het bericht terug gevend. Binnen een half uur zijn wij vertrokken. En waarheen vroeg Chaumont. Kijk, kijk, oudje! nu begin je suf te worden. Begrijp je dat niet Neen. We gaan naar 't kasteel van Expilly. Dan moet jij me eens zeggen, wat wii daar moeten doen. 't Is im mers reeds lang geleden, dat die slim- mert daar voorbij kwam. Zou je dat denken Men bericht ons immers dat 't kasteel van Ex pilly aan mijnheer Jean Demarr be hoort Is die mijnheer Jean Demarr de echtgenoot niet van mevrouw de Beaupreault Kan Gerard, de zoon, niet op 'tkasteel wezen?... En heeft Haudecoeur geen gelijk, als hij zich bij Gerard gaat beklagen, dat deze alles in 'twerk heeft gesteld, om hem naar de andere wereld te sturen En je meent Ik meen niets. Ik denk alleen dat niet het toeval Haudecoeur naar Expilly gevoerd heeft. Ik zeg. dat wii van deze gelegenheid gebruik moeten maken. Ik zeg. dat Haude coeur. Jioewel zijn tegenwoordigheid overal gesignaleerd is. de man er niet toe is. om zich door zulk een kleinig heid te laten afschrikken en dat hii niet ver van 't bosch van Moisson man viel de verdenking. Hij ontkende echter in den aanvang hardnekkig en beweerde, dat de vrouw naar Rozenheim was vertrokken. Woensdagavond heeft Blazej een bekentenis afgelegd, waarbij hij mededeelde, dat hij de vrouw op 28 October in den loop van een twist had gewurgd. Den dag daarop had hij het lijk in stukken gesneden en in den Do nau geworpen. Ook de echtgenoote van Blazej werd in arrest gesteld. Zij schijnt weliswaar geen deel te hebben gehad in den moord, maar betrokken te zijn bij huwelijkszwendela- rijen, die tijdens het onderzoek mede aan het licht zijn gekomen. Een belangrijke rol bij het onderzoek is gespeeld de door de politie gebruikte „won derlamp". Met behulp van het krachti ge licht van deze lamp slaagde men er in op den vloer van Blazej gedroogde bloedvlekken te ^ontdekken, hetgeen tot het overtuigen van den misdadiger veel heeft bijgedragen. O JUWEELENDIEFSTAL. Een juwelier uit Leipzig was met zijn auto naar Berlijn gekomen teneinde zaken te doen. Toen hij zijn wagen een oogen blik voor zijn hotel liet staan, werd deze door inbrekers leeg geplunderd. Zij stalen een koffer, waarin zich een groot aantal ringen en andere sieraden bevond ter waarde van ongeveer 30.000 gulden en ontkwamen. -O— BRIEVENBESTELLER VERMOORD. Een brievenbesteller te Frankfort a.d. Main, die aangeteekende stukken bezorg de, is door een 19-jarigen jongen over vallen eu door een revolverschot gedood. De dader vluchtte met den buit, doch is reeds dienzelfden avond te Wiesbaden gearresteerd. Hij had nog 2000 mark bij zich. O— HEVIGE KOUDE. Naar uit Mexico City wordt gemeld, is daar een hevige koude ingetreden. De thermometer is tot 15 graden beneden het nulpunt gedaald. Er is ook veel sneeuw gevallen. De koude heeft reeds 5 dooden geëischt. O— POLITIE VERMOORD. De buitenlandsche en Chineesche poli tie te Sjanghai is er in geslaagd 28 roo- vers in arresteeren in verband met den moord op een Chineeschen politieman. Deze politieman, vergezeld door twee assistenten, ondervroeg in een theehuis een verdacht persoon, toen plotseling een andere Chinees aan hun tafel kwam zitten, een revolver trok en den politie man doodschoot en diens assistenten ver wondde. De dader maakte van de ver moet wezen, waar hii een gunstig! oogenblik afwacht om Gerard de Be aupreault rekenschap van ziin han delwijze te vragen. 't Zii zoo. Ik deel je meening. Laten wii dan gaan. Vooruit dan maar. 1 Ik ben benieuwd, Chaumont, ik ben benieuwd. i Ik verga van ongeduld, Loiseau. Zii betaalden hunne rekening en verlieten haastig 't hotel. Nadat zii tot 's avonds laat een onderhoud met de beide gendarmen: hadden gehad, die Haudecoeur ont dekt en vervolgd hadden, begaven Chaumont en Loiseau zich naar 't bosch van Moisson. piet om dit dien nacht nog te bewaken, want daarin zagen zii geen nut, maar om den1 omtrek op te nemen, zii waren (ac tief en hielden er niet van, tijd te verliezen. Den volgenden morgen nuttigden zii juist in de herberg een ommelet met een kruik bier, toen er een jon gen van omstreeks twaalf jaar. vroo- lijk zingend binnentrad. De waard trad op hem toe. Zoo Jacquinot, hoe gaat 'tmet vader Morellet 't Schijnt., dat hij een mond meer te eten moet geven op de Ri- vaudière. .en dat er iemand blijft sla pen ook. want ik moet een houten bed en een matras voor hem aan schaffen. Ik ga daarvoor naar Vernon, maar eerst wou ik nog een glas biec nemen. De waard gaf het hem. Wordt vervolgd). voor het Land van Hensden en Alteia, de Langstraat en de Bomnelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1