Ingezonden. Plaatselijk ftieuws. Voetbalsport. warring gebruik en ontvluchtte. De po litie nam terstond maatregelen en deed invallen in de internationale en Fransche consessies. Zij arresteerde verscheiden roovers en nam een aantal bommen, au tomatische pistolen en munitie in beslag. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Geachte Redactie, Ook in Sleeuwijk wordt thans druk propaganda gemaakt voor de nieuw opgerichte vereeniging van het Groe ne Kruis voor Woudrichem en omstre ken. Wij kunnen er niet genoeg den na druk op leggen lid %dezer vereeniging te worden, daar zij als een der voor naamste punten cj>> haar programma heeft „aanstelling eener wijkverpleeg ster". Reeds eerder mochten wij van een en ander melding maken. Thans is het zoo goed als zeker, dat binnen afzien- baren tijd hiertoe zal worden overge gaan. De vereeniging telt nu reeds meer dan 800 leden. Door sommigen wordt als een be zwaar naar voren gebracht, het betrek kelijk uitgebreid rayon, waarover de vereeniging zich uitstrekt. Laat dit hen evenwel niet weerhouden zich aan te sluiten. Elders heeft de praktijk bewe zen, dat dit bezwaar ongegrond is. De contributie voor het lidmaatschap is zeer laag gesteld n.l. op fl.per gezin en per jaar (desgewenscht te be talen in 4 termijnen van 25 cent) zoo dat het financieel voor niemand een bezwaar behoeft te zijn lid te worden. Voyyf die ééne gulden heeft men alle voordeelen, verbonden aan het lid maatschap van het Groene Kruis, zooals gratis gebruik van het verplegings- matdriaal en gratis hulp van de wijk zuster. Het ligt in de bedoeling der vereeniging, zoo mogelijk in elkje ge meente een depot Nooir verplegings- materiaal te vestigen, zoodat een vlugge bediening gewaarborgd is. In Uw ei gen belang raden wij U dus aan: wordt lid dezer vereeniging. Uw aller mede werking is dringend noodig om deze schoone en mooie zaak te verwezen lijken. Wie zich nog niet als lid heeft opgegeven bij een der propagandisten, herstelle dit verzuim, door dit alsnog te doen 'bij ondergeteekende, lid van het voorloopig bestuur. U, redactie, dank voor de toegestane plaatsruimte. A. KNOOT. Gemeente-secretaris. Sleeuwijk, 1 Dec. 1932. o Geachte Redactie. Naar aanleiding van het schrijven van 23 Nov. j.l. van den heer Jac. v. d. Pol, gevoel ik mij genoodzaakt hier even op in te gaan. Wat aangaat fraude, die door de steuntrekkers gepleegd wordt, daaraan bent U ook verantwoordelijk tegenover de overheid. Hoe kunt U goedkeuren, dat iemand buiten onze organisatie, die een hoeveelheid land bezit, door een arbeider zijn werk laat verrichten en zelf gaat stempelen steunuitkee- ring geniet U zelf zit ook mee in het orgaan der steunregeling, daarom vraag ik U, hoe is het mogelijk dat jongens van nog geen ^18 jaar als kostwinner worden beschouwd, terwijl de vader nog in volle kracht is waarom schrijft U dat ook niet eens Wat betreft om van de centen van de steun een fiets te koopen, is mij gebleken dat die fiets gekocht is, vóór dat hij een cent van de steun getrokken had. Wat betreft mooie meubels koopen, dit kan wel gebeurd zijn, maar niet van de steun, maar naar ik vernomen heb, van de bijdrage van het Crisis-comité. Er wordt soms zooveel gepraat, wat men niet zoo dadelijk mag aannemen. Werkelijk, Van der Pol, men behoeft van de steun geen fietsen en mooie meubels te koopen en geen geld op de spaarbank brengen. Ik geniet zelf ook eenigen steun, maar met goed fatsoen kan ik mijn kinderen niet naar school sturen. U moet maar eens op huisbezoek gaan, dan zul je misschien beter ervaren wat er in het arbeidersgezin omgaat. Wat het stempelen met de auto's be treft, kan ik U bewijzen dat dien dag, toen men met fruitauto's voor het stem pellokaal verscheen, eerlijk opgegeven is wat er dien dag verdiend is. Wat de werkzaamheden te Deventer aangaat, die beschouw ik als slavenarbeid, wat daar met werken verdiend werd, was nog een hongerloon. U krijgt toch ook steun van de regee ring, daarover schrijven wij toch ook niet. Het is ook menschelijk, wanneer de boer steun of netter gezegd, toeslag krijgt op zijn producten, hij dan ook het loon van den arbeider op peil houdt, maar daar moeten de boeren niets van hebben. Mijnheer de Redacteur, mijn dank voor de opname. JAN VAN ANDEL Jz. Veen. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij nogmaals eenige plaats ruimte om de heeren Dr. Kohier en E Colet te antwoorden. Beide heeren zeggen dat het verlies f 1,per week en per woning bedraagt Dit klopt. Evenwel heb ik in de laatste raadsvergadering toekomstmuziek bespro ken. Hoeveel zal dit verlies worden in den loop van 2 a 3 jaren Algemeen wint toch de idéé veld, dat wij onher roepelijk terug moeten naar een veel lageren levensstandaard. Hieraan is niet te ontkomen Hierin zullen toch alsdan de huren der huizen allereerst betrokken wordeD, die op den huidigen dag over de geheele linie veel te hoog zijn. Ging men daartoe nu reeds over. dan zou mijnsinziens de kQopkracht reeds eenigszins vergroot worden ten bate van het algemeen be lang. Sympathie of antipathie laat ik buiten beschouwing. De heeren hebben sociaal gevoeld voor goede woningen. Ik had het aan het particulier initiatief over gelaten. Ik sta evenwel als raadslid op een breeder standpunt eveneens sociaal voelend. Ik vraag, waar moet het heen met de pensioenfondsen in zijn geheelen omvang, de kapitaaltjes van weduwen, weezen, ouden van dagen die te goeder trouw hunne premies of spaarpenningen grootendeels in fondsen belegd hebben, waaruit o.a. „Woningbouw" in 't alge meen gefinancierd wordt Hieraan mag toch ook wel eens gedacht worden l Ver leden jaar meen ik hierop ook reeds eens gewezen te hebben. Wethouder Willigenburg zweeg. Uit deze vergadering hebben de heeren toch geluid vernomen, dat wij het over finan- tiën blijkbaar roerend eens worden. Het gebeurt meer in de wereld, dat een Fransch spreekwoord bewaarheid wordt „Les extrêmes se touchent". De beide heeren evenals ondergeteekende vermeen den het rechte voor te hebben. Wij hebben de finantieele (geen politieke) degens eens gekruist. Ten zeerste zoude ik het be treuren dat verwondingen, in figuurlijken zin, waren toegebracht. Op de toekomst mag toch wel eens gewezen worden. Men leeft maar door, ot er geen vuiltje aan de lucht is. Hiervoor dienen nu eenmaal de begrootingsbeschouwingen. Dankend voor verleende plaatsruimte. Hoogachtend, A. M. VERHEIJDEN ADRSzn. 's-Grevelduin-Capelle, Dec. '32. O— Mijnheer de Redacteur! In verband met de vele geruchten die zich verspreiden over den gepleegden roofoverval te Wijk bij Heusden, willen ondergeteekenden door deze het navolgende onder de aandacht brengen. Onder de vele praatjes die zich over den overval verspreiden werd o.m. ook verteld, dat ondergeteekenden in den nacht van Vrijdag op Zaterdag door de politie uit hun bed waren gehaald ten einde verklaringen af te leggen betreffende den overval. Er werd zelfs ook verteld dat zij door de politie geboeid waren overgebracht naar de Marechaussee-kazerne te Heusden. Wij verklaren hiermede uitdrukkelijk dat al deze praatjes op onwaarheid be rusten en dat de politie over dezen overval niet bij ons is geweest. Aangezien het alles behalve aangenaam is voor een dergelijk feit aangezien te worden, gevoelden wij ons verplicht in een ingezonden stuk in het Nieuwsblad van Heusden tegen dezen laster op te komen en wij hopen dan ook dat deze uiteenzetting voldoende zal zijn de ge dachten als zouden wij de daders van den overval zijn uit de wereld ta helpen. Onzen dank voor de verleende plaats ruimte. JOOST VAN BERGEIJK, Koopman. ADRI BOUMAN. strijd door W.V.V. I en S.V.W. I ein digde met 40 voor eerstgenoemde. HEUSDEN. Het publiek van Heusden en omstreken wordt medegedeeld, dat de trekking der gratis verloting der Heus-1 jer bonden. meente op Donderdag 8 December des den voor de gemeenten Veen, Wijk en NEDERLAND—DUITSCHLAND. De voetbalwedstrijd gespeeld te Dus- seldorp tusschen NederlandDuitsch- land, eindigde met een overwinning van Nederlland met 20. HEUSDEN. Zondag speelde „.Juliana I" hare achtste competitiewedstrijd voor de iste klasse B.V.B. op haar terrein en wel tegen „D.V.O. I" uit Haar steeg. „Juliana" verloor dezen wed strijd zeer geflatteerd met 2o. daar zii het grootste gedeelte sterk in de meerderheid was. doch Vrouwe For- tuna was niet met haar. Dit is de eerste thuiswedstrijd die zii heeft ver loren en we zullen hopen, dat het daarbij blijft. Er was voor dezen wedstrijd zeer veel belangstelling. NEDERHEMERT. Zaterdag a s. zal de v.v. D.O.S. alhier deelnemen aan de serie wedstrijden te Gameren. Ze zal uitkomen tegen Vrien denschaar uit Heilouw. .WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voetbalwed- densche Winkeliersvereeniging gehouden zal worden op Maandag 12 December a.s., des avonds 8 uur, Café A. van Dijk. In de gehouden algemeene le denvergadering van het Groene Kruis in 't Wapen van Amsterdam werd het jaarverslag over 1931 uitgebracht, waar na rekening en verantwoording werd gedaan over: a. Groene Kruis en b. T uberculosebestrijding. Wegens periodieke aftreding van den heer H. J. van Eggelen was een verkie zing van een bestuurslid noodig, waar- Dij de heer v. E. werd herbenoemd. Daarna had de vertooning van de t.b.c.- is, is een weg," Dlaats. Deze film, die buitengewoon be zienswaardig was, werd met belangstel- ing gevolgd. Donderdag werd in het R.K. Ver- eenigingsgebouw de eerste ontwikke- ingsavond van den cursus, vanwege de R.K. Werkliedenvereeniging gehou den. De opkomst van leden en ook niet-leden belangstellenden was vrij ;joed te noemen. Mede was tegenwoor dig de hoogeerw. heer deken Wouters. De voorzitter opende deze eerste ont wikkelingsavonden, waarin de we'.eerw. heer kapelaan P. Maas een lezing zou houden. Hierna werd dooir den wel- eerw. heer kapelaan eene zeer duide lijke en weldoordachte uiteenzetting ge geven van de toestand in ons Bisdom". Zijn eerw. behandelde deze materie op zeer innemende en aangename wijze. Op den volgenden cursusavond zal een spreker uit den Bosch optreden, van den R.K. Werkliedenbond. Vrijdagavond om 8 uur zal in het R. K. Vereenigingsgebouw voor den R. K. Werkliedenbond als spre ker optreden de heer Hoogers uit Den Bosch met het onderwerp: „De bedrijfsradenwet van minister Ver schuur". ALMKERK. De collecte gehouden in de Herv. Kerk tijdens het dankuur voor het gewas bracht op ruim f 145, Op de jl. gehouden ledenvergade ring van de coöp. Stoomzuivelfabriek „Al- tena" werden tot bestuursleden en com missaris herkozen da heeren H. v. Andel (Woudrichem), G. S. Verhoeven (Dussen) en J. Scherft, (Waardhuizen). ANDEL. Tot bestuursleden van het Groene Kruis zijn gekozen voor deze gemeente de heeren J. F. Calame, J. G. Schouten en T. Kamerman. CAPELLE. J.l. Zaterdagmiddag bracht Sint- Nicolaas met zijn knecht een bezoek aan onze gemeente. Ruim half twee legde de motorboot „De Hoop", daartoe wel willend beschikbaar gesteld door den heer A. L. Sneep in de haven aan en stapten de hooge bezoekers onder overgroote be langstelling van klein zoowel als groot aan wal. Allereerst werd de school in de Kom met een bezoek vereerd en de leerlingen der laagste leerjaren door hem verrast met een schitterend cadeau en ont haald op de gebruikelijke versnaperingen. Intusschen had het muziekgezelschap „Kunst na Arbeid" zich bij de school opgesteld en te 3 uur ving de Kinder vriend, omstuwd door de jeugd, onder de opgewekte tonen der muziek, zijn rond gang door de Kom dezer gemeente aan. Na afloop hiervan werd door de Sint voor de tweede maal de school met een bezoek vereerd en ontvingen de leerlingen der andere klassen eveneens een geschenk, alsmede lekkernijen. Dat de geleerde St.-Nicolaas-liedjes uit volle borst ter af wisseling gezongen werden, laat zich be grijpen. Hoogst voldaan en dankbaar gestemd keerden de kleinen ongeveer half vijf huiswaarts. Deze vrije Zaterdagmiddag is voor de jeugd tot een onvergetelijken gemaakt. Een woord van dank aan het onder wijzend personeel, alsmede aan de dames en heeren, die het personeel bij de voor bereidende werkzaamheden behulpzaam zijn geweest en aan allen, die door hun giften of anderszins hebben medegewerkt, om dit feest mogelijk te maken, willen wij op deze plaats niet achterwege laten. Gedurende de maand November werden ter secretarie der gemeente Sprang- Capelle voor den Vleeschkeuringsdienst aangegeven 26 runderen, 59 varkens en 4 schapen. Ds. J. D. Kleijne te Willige Langerak, beroepen predikant bij de Ned. Herv. gemeente alhier, zal a.s. Donderdag onze gemeente bezoeken en des avonds hall zeven in de Ned. Herv. Kerk een spreek beurt vervullen. DE WERKEN EN SLEEUWIJK. Vergadering van den raad dezer ge- nam. 2.30 uur 1. Mededeelingen. 2. Ingekomen stukken. 3. Voorstel van Burgemeester en Wet houders tot vaststelling van den kostprijs per leerling over het jaar 1931. 4. Voorstel van B. en W. tot toe kenning van toeslag op de kasuitkeering I 5. Beëediging van het nieuw benoemde I 6. raadslid Th. van Burgel. DRUNEN. Aalburg. Voor de aldaar te houden bestuursver kiezing zijn voor deze gemeente candidaat gesteld de volgende personen 1. C. M. Veenhuysen, 2. S de Vries 3. J. C. van Donk. 4. J. Blaokers. M. Hon coop Math. Timmermans. 6 Wegens period, aftreden ran I I ouderling G. v. Andel en diaken O. J.I. Zaterdagmiddag is alhieraanbe- i van Vugt in de Geref. Kerk zijn als steed het bouwen van een schoenfabriek candidaat gesteld voor ouderling: T. voor rekening van de firma W. Vrij hoe ven- v d. Krabben, onder architectuur van den heer J. van Vlijmen. Ingeschreven werd als volgt F. Fressen-v. Hooft, Drunen f 2598. J. Kramer, Genderen - 2590. M. v. Loon Co., Drunen - 2560. Gebr. Jehoel en Schapendonk, Drunen, - 2336. H. de Wit, Drunen - - 2250. J. v. d. Loo, E shout - 2207 L van Oers, Drunen - 2186.50 L. Kooien, Nieuwkuik - 1878. GIESSEN. Op de Zaterdagavond gehou den verkiezing voor ouderling en no tabel der Ned. Herv. kerk zijn resp. gekozen de heeren H. A. Kant en J. van Herwijnen. KAATSHEUVEL. Ondanks het slechte weer mocht de officieele opening van den verbindingsweg KaatsheuvelSprang- Capelle op Zaterdagmiddag" j.l. zoo wel van de zijde der bevolking te Sprang-Capelle als te Kaatsheuvel veel belangstelling ontvangen. Voorafgegaan door het bestuur der Winkeliersvereeniging te Kaatsheuvel maakten onze beide harmonieën Apollo en Euphonia zich omstreeks 3 uur op om naar het Gemeentehuis te Sprang-Capelle te marcheeren. Of ficieel werden de heeren bestuursle den der Winkeliersvereeniging ten ge meentehuize ontvangen en toegespro ken door den Burgemeester der ge meente. die de verbinding tusschen beide gemeenten van zeer groot be lang noemde. Gevolgd door de fanfare Sirena uit Sprang-Capelle trok daarop de stoet met volle muziek naar het Ge meentehuis te Kaatsheuvel, waar juist de Raad in pleno in vergadering aanwezig was. De voorzitter der Winkeliersveree niging, de heer J. Fr ederiks, hield een korte toespraak tot het College van B. en W. dat met de heeren Raadsleden in het portiek van het gemeentehuis hun opwachting maak ten. De heer Frederiks bracht dank aan het gemeentebestuur voor het werk in deze verricht dat hij voor beide gemeenten van overgroot be lang noemde. Hij sprak de hoop uit. dat de toekomst dit overduidelijk zou blijken. Hij bood als attentie aan het College een serenade aan door de drie muziekcorpsen gebracht. De Groet aan Kaatsheuvel van den heer P. B. Bisselink werd daarna door de gezamenlijke corpsen ge speeld, waarna een rondwandeling door de gemeente de plechtigheid besloot. Als aardige attentie mogen we de geste van den directeur van de ge meente lichtbedrijven noemen wiens woning juist het middelpunt van den verbindingsweg vormt en die de muzikanten royaal trakteerde op een heerlijk glaasje gerstenat. NEDERHEMERT. Bij de op Vrijdag j.l. gehou den verkiezing voor een gemachtig de van het kiescollege der Herv. kerk alhier werd gekozen de heer A. van Aalst met 73 stemmen. De heer Joh. van Ooijen Jzn. verkreeg 71 stem men. RAAMSDONKSVEER. De heeren G. Oosterling en G. Timmers, die gekozen werden tot ouder ling der Herv. Kerk, namen deze benoe ming aan, evenzoo de heer D. Konings zijn benoeming tot diaken. Tot Regent van de Antonettastich- ting alhier werd gekozen de EdelAchtb, heer Smits te 's Gravenmoer. Bij den landbouwer G Kn. is onder het vee mond- en klauwzeer uit gebroken. SLEEUWIJK. Als bestuurslid van den ring van de afd. van den Nat. Werkmansbond, is gekozen de heer T. van Vuuren. Het jongste dochtertje van W. van Vuuren, alhier, trok een pot met boonen over het lichaam. De kleine bekwam tengevolge daarvan over het ge heele lichaamje vrij ernstige brandwondon en de hulp van Dr. Van Leeuwen bleek direct noodig. VEEN. Maandagavond jl. hield de afd. Veen van het Groene Kruis een goed bezochte ledenvergadering. Donderdagavand a.s. zal te Wijk een a'gemeene ledenvergadering gehouden wor- Colijn, W. Colijn en G. v. Herwijnen, en voor diaken: Joh. Groeneveld, J. Pruijsen en A. Spiering. Zondagmorgen 4 Dec. werd Candt. K. Bokma van Bolsward, als Herder en Leeraar der Geref Kerk alhier, in het ambt bevestigd door Ds. Hakman van Almkerk. Professor Hoekstra te Kampen, die hiervoor eerst was aangewezen, was door familieomstandigheden verhin derd. Ds. Hakman had tot tekst ge kozen Johannes 3:29 en 30. De hoofdgedachte hiervan was: De Vriend van den Hemelschen Bruide gom, en zette dit uiteen in een 3-tal punten, n.l.: Wat is zijn taak; wat is zijn blijdschap; wat is zijn wensch. Des middags verbond zich de jeug dige herder en leeraar aan zijn eerste gemeente met een predikatie uit 1 Joh. 1:5—7 en had-tot thema: Het wandelen in het licht Gods; ten ie Gods wezenten 2e Gods eisch en ten 3e Gods zegeningen. Aan het eind van deze uiteenzetting sprak Bs. B. nog een persoonlijk woord tot Ds. Hakman, als bevestiger, als consulent en als vertegenwoordiger van de Clas sis Almkerk. Verder nog tot den ker- keraad en leden, tot het gemeentebe stuur van Almkerk, tot het Hoofd der school met den Bijbel alhier, tot catechisanten, Jongelings- en Meis- jesvereenigingen. Flierna werd Z.Eerw. nog toege sproken door ouderling Scherff, Ds. Hakman en Burgemeester Blok. Waren er des morgens al veel be langstellenden, des middags overtrof dit nog in ruime mate. WOUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 25 No vember tot en met 1 Dec. j.l. werden aan de vischmarkt alhier, geen zal men aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 40 tot 45 cent; dunne aal 17 tot 22 cent; brasem 12 tot 14 ct.; bot 17 ct. en voorn 57 ct., alles per pond. Gedurende de maand Novem ber j.l. werden voor den Vleeschkeu ringsdienst in deze gemeente ter keu ring aangegeven 6 koeien, 26 var kens, 6 kalveren en 3 schapen. -- Voor de Chr. Mannenvereeni- ging „Calvijn" alhier zal op Woens dagavond 7 Dec. a.s. om 7 uur in de Ned. Herv. Kerk alhier optreden Ds. C. Leenmans van Delft met het onderwerp: „De gangen van Sions Koning". Maandagmiddag werd St. Ni- colaas met zijn knecht door de leer lingen der ie Openbare school af gehaald aan de veerboot en ging het in optocht naar de school, waar de goede Sint de kinderen volop trac- teerde en het verder gezellig toeging. Aan de boot waren tevens vele ou ders aanwezig. Een woord van dank aan het onderwijzend personeel voor zijn vele bemoeiingen is hier wel op zijn plaats. Tot het benoemen van een 4- tal bestuursleden van de afd. „Het Groene Kruis voor Woudrichem E. O." had Vrijdagavond in de zaal van den heer Spronk, een samenkomst plaats van leden uit deze gemeente. Op voorstel van het voorloopig be stuur, waarvan voorzitter de heer A. A. Giesberts, werd besloten, dat voor wijk A 3 en voor wijk B 1 lid zitting zal nemen. De heeren J. L. G. Kingmans en J. Spoor Rzn. verzochten de heeren, op hun namen geen stemmen te wil len uitbrengen. Bij enkele stemming werd voor wijk B de heer J. Spie ring gekozen, terwijl bij eerste stem ming voor wijk A werden gekozen de heeren A. A. Giesberts en WL.lv. d. Heetcamp. Daarop volgde een vrije stemming, waarbij de heeren J. Smits Jzn. en T. Wijnbelt het hoogst aan tal stemmen verwierven. Bii herstem ming werd daarna de heer Smits ge kozen. De heer Spoor wees op. de gele genheid tot het bestellen van post zegels voor Het Kind, wat hii ten zeerste kon aanbevelen. De heer A. B. Holster vroeg of nu spoedig een pleegzuster zou wor den aangesteld, en waar haar ver blijf plaats zal zijn De voorzitter antwoordde, dat zulks door het voor- loopig bestuur nog niet wras bespro ken. Men staat voor de vraag eerst materiaal koopen en dan een zuster, of omgekeerd. De heer H. zou ech- Rondvraag. i WiiRDIILIZEX. I 7.i or«- i n J/\ Al-rtf Tv Qt-1- O 1 f-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2