JLL JIILL Plaatselijk i\ieuws den. De jonge dominee, in 183.1 was Z. Eerw. nog maar 29 jaar oud. moet een geweldig spreker zijn geweest en het moet dan voor een klein dorp je, dat in zijn bedehuis een 100-tal bezoekers plaats biedt, een feit van historische beteekenis zijn geweest, dat iederen Zondag de kerkgangers van heinde en ver toestroomden, dat de stallen der boerderijen te klein waren om het aantal paarden te her bergen van de rijtuigen, waarmede de bewoners der omstreken naar Doe veren ter kerk togen. Het kerkgebouw was spoedig te klein en een gaanderij moest worden ingebouwd, die thans nog daar is, als de stomme getuige van de glorie uit vroegere dagen. Echter 'tliep met ds. Scholte(nj mis en na eindelooze strubbelingen, waarbij zelfs de huzaren uit Den Bosch ingekwartierd werden op 'tdorp, zelfs in de Pastorie en die naar men zegt de opdracht van hoo- ger hand kregen om zich zoo lie derlijk mogelijk te gedragen, werd de schorsing uitgesproken. Dat aan ds. S. de toegang Jot den kansel werd ontzegd was wel iets ge weldigs. maar Z.Eerw. kon zich dit maar niet laten aanleunen. Als het moest zou list tegen ge weld worden gesteld 't Was in het begin van den zoimv Eet gras op het kerkhof was croor den koster gemaaid, die groote vrach ten daarvan op een kruiwagen naar zijn huis vervoerde. De dorpsbewoners, druk met hun Zaterdagsche bezigheden letten er niet op. of de koster het afgemaaide gras van het kerkhof naar zijn wo ning of omgekeerd vervoerde, en zoo zou het geschied zijn. dat onder een der vrachten de dominee ver borgen zat. die door den koster kerk waarts werd gebracht, waar Z.Eerw. zich in den predikstoel schuil hield. Toen den volgenden morgen in de propvolle kerk onder den voorzang een ringpredikant het gebouw bin nen trad en zich naar den kansel wilde begeven, dook plotseling ds. S. uit zijn schuilplaats op en sprak zijn votum over de gemeente uit. Groote consternatie onder de hoor ders Echter, de cavaleristen in grooten getale aanwezig, leidden den obsti- naten predikant, ter deur uit, die zich aanstonds aan het hoofd van zijn volgelingen naar Genderen be gaf om daar op te treden, de kerk te Doeveren aan zijn ambtsbroeder overlatende. Daar vond men echter den toegang- door de gewapende macht afgezet en thans bleef ds. S:. niet anders over dan een hagepreek te houden. Daartoe klom Z.Eerw. in een lin deboom, staande voor „de hoef", die nog jaren later den naam van „domi neesboom" droeg. Echter had men buiten „den waard", in casu buiten de Overheid gerekend. Men leefde nog steeds onder de „Code Penal", het Burgerlijk Wet boek van Napoleon, dat elke ver gadering, van meer dan 20 perso nen. zonder verlof der Overheid ver bood. De militaire bevelhebber sommeer de de menigte uiteen te gaan. en toen men hieraan niet voldeed, vielen er harde klappen. De cavalerie dreef de menigte uit een, waarbij velen gewond werden. Vervolgd om zijne afscheiding van de Nederl. Hervormde kerk. week ds. Scholte(nl in 1846 naar de Ver- eenigde Staten van Noord-Amerika. waar hii in den Staat Jowa een Hol- landsche kolonie grondvestte en in 1868 overleed. Eigenaardig is/dat in Doeveren'het aantal zijner volgelingen steeds ge ring bleef; slechts een 2-tal. .terwijl ide bewoners van Genderen tegen woordig nog voor verreweg het groot ste deel behooren tot de Gerefor meerde gemeente. Een rijke erflating van een der Doeversche volgelingen stelde de ge meente van Genderen in staat een eigen kerkgebouw met een school te stichten, eenvoudig van optrek, welke gebouwen thans nog dienst doen. P. Br. M. (De Nederlander). Piirijselie Modelbrieven. GROOTE VARIATIE IN KLEUR EN VORM. Wat is „bont"? „Zachtharig, be werkt dierenvel" zegt het woorden boek. Zachtharig natuurlijk, de huid van een stekelvarken of van een wild zwijn zullen we nooit bont noemen. In onze fantasie is het woord bont altijd verbonden met zachtheid, warm te, behagelijkheid. Vroeger was bont óók nog een weinig romantisch: de huid van een wild dier, dat eenmaal ergens ver weg, door de bosschen zwierf, op roof uit, en door een moe digen jager werd neergelegd. De te genwoordige „bont-dieren" hebben zelden iets van de wildernis gezien. Ze brachten hun leven, welverzorgd, door in het hok, kregen op tijd hun voedsel en werden, eveneens op tijd, afgeslacht. En dan zijn er nog de ontelbare hazen en konijnen wier De Electrische Drukkerij en Binderij van de Firma L. J. Veerman te Heusden belast zich gaarne met de uitvoering van Uw Druk- en Bindorders. Spoedige afwerking. - Billijke prijzen. FIRMA L. J. VEERMAN HEÜSDEN. h~i r~i 1 1 1 11 111ir huid tegenwoordig tot bont wordt verwerkt en die, dikwijls met veel succes, het duurste pelswerk imitee- ren. Gelukkig maar, want op deze wijze kunnen we allen meedoen aan de bontragé die op het oogenblik het grootste deel van de beschaafde wereld „teistert". g#2 Want we zijn er niet mee klaar, wanneer we eens één keer diep in de beurs tasten en ons een mooi bont- garnituurtje aanschaffen. De bontmo de wijzigt zich onophoudelijk. Ver zijn de dagen toen grootmoeder haar bontstelletje onveranderd aan klein dochtertje naliet. De bontmode is elk seizoen anders tegenwoordig en zelfs binnen dien tijd zien we wijzi gingen in kleur en maaksel. De voornaamste bontsoorten, waar uit we de keuze hebben, zijn herme lijn, gaillac, gewoon en goudkleu rig otterbont, zwart, wit, grijs, don kerblauw en bruin astrakan, gescho ren lamshuid, sabelmarter, blauwe, zwarte en roode vos. Amerikaansche marter, luipaard, veulen, bever. Dit is de lijst van de rijke en elegante pelswerken, een lijst die waarlijk niet klein is Mooie moderne bontmantels zijn dikwijls even in het middel ingeno men, terwijl het benedengedeelte iets ruim valt door ingezette punten. Voor koude winterdagen is een bontjas na tuurlijk onovertroffen maar, daar de aanschaffing altijd vrij kostbaar en z'n gebruik uiteraard toch een wei nig beperkt is, geven vele dames de voorkeur aan een gewonen ste- vigen wintermantel, royaal met bont gegarneerd. Een groote kraag, van breede, platte bontring om den el leboog of bestaat dikwijls ook ge heel uit bont. Aan avondmantels wor den zeer wijde, zeer soepele bonten mouwen genomen terwijl die voor overdag iets bescheidener van om vang zijn. Dikwijls wordt ook op een wollen mantel een bonten bolero in gezet. Dit bont moet dan natuur lijk bijzonder glad en soepel zijn, anders maakt het de gestalte te forsch. Een dergelijke bontgarneering kan men ook zeer nuttig aanwenden om b.v. een wintermantel van het vo rige jaar onherkenbaar te verande ren of om de goede stukken van een versleten bontjas op te gebrui ken. Daar grijs zeer in de mode is, zien we verschillende grijze tweed man tels met zwart astrakan afgezet en lichtgrijze mantels met lichtgrijze astrakan gegarneerd. Zeer elegant is echter een mantel van lichtgroene stof met een schouderkraag van goud kleurig otterbonp maar niet zoo ge makkelijk draagbaar als de meer neu trale tinten. Bruin is b.v. eveneens zeer in de mode en een bruin la- kensche mantel met bont in gelijke tint gegarneerd is even smaakvol als practisch. WILPIELMINE. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wii dringend aan een abonnement te nemen op „Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand werken in alle genres, is bii de uitge vers dezer courant tegen sterk gere- duceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 20 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f1,20 per kwartaal, franco per post f1,50. ISurgerlijke Stand. IIEUSDEN. Geboren: Jan, Antonie. z. van H. A. N. v. d. Steenhoven en A. H. 1 Grandia. voren of op zij vastgeknoopt, en rijk met bont versierde mouwen geven een wintermantel een zeer elegant aanzien. Deze mouwen hebben zeer lange manchetten van bont met wijd- uitstaande kappen of ze zijn inte gendeel geheel van stof terwijl juist het bovengedeelte van bont is ver- j vaardigd. Soms heeft de mouw een WOUDRICHEM. Over de maand October. Geboren: Meeuwis z. van T. van Dijk en A. van Til borg. Overleden: J. Viveen, 69 j echg. van T. Vermeulen. A. C. Hartman 1 m. WASPIK. Over de maand November. Geboren: Cornelis J. A. zoon van A. J. Wagemakers en C. H. Kanters; Jozef, zoon van A. P. v. Oers en E. Distelrath; Cornelis, A. C., zoon van T. P. Berkelmans en P. C. M. Roovers; Wilhelmus PI., zoon van J. F. Roos en A. C. Roo vers; Franciscus P. Th. zoon van A. H. v. Steenoven en E. J. Lan- gerwerf. Gehuwd: Wilhelmus H. Smits 24 j. met Adriana C. Schellekens 26 j. Overleden: Johanna Rekkers 10 j.; Pieternella A. Straver, 70 j., wed. van C. P. Moonen; Pitronella A. Bo- gers, echtgen. van Leendert Mesch, 64 j.; Cornelis A. C. Berkelmans 13 d.; Johannes H. Verschuren, 17 j. EETHEN. Geboren: Marius. z. van H. A. de Ruiter en J. J. Branderhorst Barend, z. van B. de Kooii en J. A. de Graaf. Getrouwd: T. in 'tVeld, 20 j.. met L. Burghout, 25 j. Overleden: Magrita Staal. 77 j., weduwe van N. J. van Maaswaal. WERKENDAM. Over de maand November. Geboren: Jenneke J., dochter van J. Zwets en W. Kramer; Tho mas, zoon van G. Visser en J. Ster- kenburg; Hendrika W., dochter van M. v. d. Steenhoven en C. A. Pruis- sen; Sijke en Janna, dochters van M. v. d. Schoot en B. v. Berchum; Selia, dochter van G. Visser en E. A. Bolier; Pietje, dochter van J. W. Kieboom en P. v. d. Lusdonk; Cor nelis, zoon van B. M. Ippel en H. Kilwinger; Elisabeth, dochter van J. Koman en M. A. v. d. Schuidt. Ondertrouwd: P. H. v. d. Heuvel 28 j. en J. C. v. Herwij nen 20 j.G. P. Post 27 j. en B. Lazonder 25 j. Getrouwd: J. Stam 25 j. en C. Bastiaanse 23 j.; Joh. de Keijzer 25 j. en E. den Dekker 25 j. Overleden: Willem Kok 65 j. echtgen. van K. v. Esch; Dora Kooij- mans 3 j.Franciscus Visser, 4 j. Arie Brienen 67 j., echtgen. van A. Doedijns. 's GRAVENMOER. De gebroeders Quirijns, sme den alhier, op karwei te Oósterwijk gebruikten daar beide een autoge- nisch laschapparaat. Doordat zij te dicht bij elkander werkten ontvlam de plotseling en op een nog onge- wenscht oogenblik het eene appa raat door de vlam van het andere. De oudste der twee gebroeders be kwam hierdoor brandwonden in het gezicht. Van geluk mag worden ge sproken dat zijn oogen niet werden aangetast. Per auto werd Q. naar huis gebracht. Dinsdagavond 29 Nov. gaf het fanfarecorps haar eerste uitvoering in dit seizoen in het „Wapen van 's Gravenmoer. De voorzitter de heer B. PI. Millenaar opende voor een goed bezette zaal het concert en her- -dacht in eenige welgemeende woor den, nadat allen van hun zitplaatsen waren opgestaan, het op zoo nood lottige wijze omgekomen lid A. v. Dongen, de getrouwe bedienaar van de groote trom, gedurende meer dan 25 jaren. Hij memoreerde ook hoe twee leden P. Timmermans en Spui- broek prijzen mochten behalen op het solistenconcours te Heusden en gaf vervolgens het woord aan den directeur waardoor het concert een aanvang nam. De verschillende num mers werden goed uitgevoerd, en- der de deskundige leiding van den directeur Alb. Christ. De goed uitgevoerde voordrachten door de heeren Christ (broers van den directeur) vielen zeer in den smaak van het publiek en terecht, men kon er hartelijk om lachen. Maar toen een der leden op sympathieke wijze in zang, den overleden kame raad A. v. Dongen, hulde bracht, keerde de ernst voor een oogenblik weer en kwam ieder onder den in druk dezer welgekozen woorden. Een woord van lof komt verder toe aan het dubbelmannenkwartet, dat zeer mooi het echte Hollandsche lied „Aan mijn land" vertolkte. Plet was voor „Euterpe" een mooie avond en wenschen deze vereeniging er zoo nog meerdere toe. Na een vacature van bijna F1/? jr. werd Zondag 27 Nov. ds. J.lC. van de Roest als predikant der Ned. Plerv. kerk, alhier, bevestigd door ds. de Geus van De Bilt. De bevestiger trad des morgens op voor een stampvolle kerk. onder het zingen van Ps. 122 vers 3, waarna hij zijn aandachtig gehoor bepaalde bij de tekstwoor den uit Jesaja 62 vers 6 en 7: „O Jeruzalem. Ik heb wachters op Uw muur besteld, die den ganschen dag en nacht niet zullen zwijgen". Ds. de Geus ontvouwde hieruit een drie tal gedachten, n.l. het wonderlijke, het kostelijke en het ernstige van deze roeping. Na het zingen van Ps. j 105 vers 5 werd overgegaan tot voor- lezing van het bevestigingsformulier. waarop onder eerbiedige stilte het I „Ja ik, van ganscher harte" van den bevestigden predikant werd beluis terd. Daar ds. van de Roest hier mede tevens zijn intrede deed in de Ned. Herv. Kerk in het algemeen, volgde de plechtige handoplegging, waaraan ook werd deelgenomen door den consulent ds. Mühlnickel. De ge meente zong hierop Ps. 134 vers 3" i „Dat 's Heeren zagen op U daal", waarna met een persoonlijk woord van ds. de Geus deze plechtigheid werd besloten. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan de gemeente naar aanleiding van Jesaja 58 vers 1 „Roep uit de keel, houdt niet in. verhef Uw stem als een bazuin en verkondig mijn volk hunne overtre ding en het huis Jacobs hunne zon- den". Het kerkgebouw was ook thans geheel gevuld, velen moesten zich zelfs met een staanplaats tevreden stellen. Na de met aandacht beluis terde predikatie, richtte ds. van de Roest zich tot den kerkeraad, de kerkvoogdij, het kiescollege, den con sulent. den bevestiger, Gemeentebe stuur en vereenigingen. Namens den i kerkeraad en de gemeente riep de heer W. Begeer den nieuwen leeraar een hartelijk welkom toe. waarna de gemeente op zijn verzoek zong: Ps. 95 vers 1 en 4. Vervolgens sprak de heer D. Smits, president-kerkvoogd en burgemeester der gemeente 'sGra- vemoer, die verzocht te zingen Ps. 121 vers 2. Tenslotte richtte de con sulent, ds. Mühlnickel uit Waalwijk, een woord van welkom tot den leer aar en van vermaning tot de ge meente. waarop staande werd gezon gen (gewijzigd Ps. 143 vers 10. Zichtbaar bewogen dankte ds. van de Roest allen voor hunne goede wenschen. waarna met het zingen van Ps. 132 vers 8 en 10 en het uitspre^ ken van den zegen deze dienst wej besloten. Worm zooals spoel-, made-^n maag wormen, zoowel ï>ij volwas senen als bij kinderen ver drijft men zéker en snel met de beroemde Wormpoeders „F r m i t a n" van yJacoba Maria Wortel- 85 cent per doos, Apothekers en Drogisten. SPRANG. Op verzoek van den Chr. Be sturenbond alhier werd onlangs door het C.N.V. een schrijven gericht aan den Minister van binnenlandsche za ken waarin bii Z.Ex. werd aangedron gen om het uurloon in de werkver schaffing als voorheen op 26 cent te brengen. Naar we vernemen heeft den betrokken minister dit verzoek ingewilligd en zal het uurloon weer op 26 cent worden gebracht. De ver goeding van regenverlet is van 20 tot 21 cent verhoogd. WOUDRICIIEM. Uitslag der aanbesteding van 6 woningen te Woudrichem namens de vereeniging tot verbetering der volkshuisvesting aldaar. Architect A. Schriek te Gorinchem. Perceel 1. Metsel- en timmerwerk. P. v. Straten, Woudrichem f 13250 W. v. Arkel, Gorinchem -11552 Gebr. Tankens te Andel - 10190 H. Blom, Aalst -10043 J. v. Straten en C. A. Ha- genstein te Middelkoop - 9990 M. Borg, Woudrichem - 9872 W. Duizer, Sleeuwijk - 9873 Gebr. v. Wendel de Joode te Sleeuwijk f 9529 J. H. de Joode, Woudrichem - 9475 W. en C. Vos, Heilouw - 9456 L. Pellikaan, Sleeuwijk - 9366 K. Ooms, Bleskensgraaf - 9267 PI. de Bok, Nieuwendijk - 9142 C. Groeneveld, Woudrichem - 9050 K. v. Balen, Brakel - 8900 Perceel 2. Lood- en zinkwerk, li. Bar tol, Gorinchem - 944 G. A. Peters, Werkendam - 922 J. S. Kool, Woudrichem - 654 A. Bras, Sleeuwijk - 780 Perceel 3. Schilderwerk. W. Havelaar, Woudrichem - 1045 A. 't Hooft, Giessen - 967 Gebrs. v. d. Waals, Capelle - 925 A. W. v. d. Nat, Sleeuwijk - 853 A. L. de Bok, Leerdam - 795 M. de Vries, Nieuwendijk - 780 J. v. Beek, Aalst - 764 Massa. Gebr. Tankens, Andel -11790 H. v. Noorloos, Andel -11760 C. Schriek, Woudrichem -11757 H. Blom, Aalst -11663 W. en C. Vos, Plellouw -11100 C. Groeneveld, Woudrichem - 10817 Gunning aangehouden. ZALTBOMMEL. Het gecombineerd college van het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk vergaderde onder voorzit terschap van dijkgraaf H. C. de Jongh. Goedgekeurd werden van Gedepu teerde Staten terug-ontvangen, de pol- derbesluiten in vorige vergadering met gunstig advies doorgezonden. De Dijkgraaf bood aan de rekeningen over 1931 van het District, de Maas- en Waalafdeeling. In de commissie van onderzoek werden benoemd de heeren C. W. de Geus, M. P. van Willigen en J. A. de Jongh, als pl.v. de heeren A. R. J. Maas en A. P. W. van der Horst. De dijkgraaf deelde mede, dat de rekening van het district sluit met een batig saldo van f28.804, waarvan reeds i.n den loopendienst is beschikt over f 19029.98; de Waalafdeeling met .een batig saldo van f 17971.01, waarvan reeds is beschikt over f 11.922.77; de Maasafdeeling met een batig saldj* van f 20.556.94, waarvan reeds is beschikt over f 12.280.42. De belooning der rotmeesters en rot gezellen werd weder bepaald öp resp. f4 en f3.50 per etmaal en voor de vrijwillige rotmeesters op f6 per et maal. Naar aanleiding van eenige verzoe ken om vermindering van pacht werd doar den Dijkstoel voorgesteld voor de pachten over 1932 20 pCt. vermin dering te geven voor die welke loopen van 1928'33 en van 1930'35; en 10 pCt. voor die welke loopen van 1931'36; dit laatste wijl de pachten na 1930 reeds lager zijn aangegaan. ffi.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6