Als de winter komt s- Firma L.J. VEERMAN, Heusden ^ps 8 Laiidboiiwriibriek. BEDRIJFSUITKOMSTEN IN DEX LANDBOUW. In verschillende provincies bestaat sedert eenige jaren een Boekhoudbu- reau, dat beoogt het voeren van een eenvoudige boekhouding voor land bouwers, tegen een matig tarief. De landbouwers verstrekken geregeld aan 't bureau de benoodigde gegevens be treffende ontvangsten en uitgaven van het bedrijf, terwijl bovendien met i Mei de gegevens verstrekt worden voor het opmaken^van den bedrijfsin- ventaris. Op het eind van het boek jaar wordt voor den aangeslotene een berekening opgemaakt van zijn be- drijfsinkomsten. De arbeid van het Boekhoudbureau is niet alleen tot nut van de aange sloten landbouwers, maar het Bureau krijgt daardoor ook een kijk op en een overzicht van de bedrijfsuitkom- sten over een geheele streek of pro vincie. Die uitkomsten worden (zon der namen natuurlijk) gepubliceerd, en aldus kan ook het publiek oordee- lenf hoe het de boeren gaat: goed, tamelijk goed of minder of slecht, 't Is nu wel al tot ieder doorgedron gen, dat de boerenstand sedert een paar jaar een slechten tijd doormaakt. In 't gemengde bedrijf, op de zand en veengronden, kwam de crisis-toe stand later dan in andere deelen van 't land, maar thans bestaat hij overal. ,Wij hebben voor ons liggen de ge publiceerde resultaten van 486 land bouwbedrijven in Overijsel over het boekjaar 1 Mei 1931 tot en met 30 April 1932. Van die bedrijven be- hooren tot het weidegebied: 173, het zand- en veengebied: 54, het zand gebied: 215, de IJselstreek 34 en de Veenkoloniën: 10. Wij kunnen hier natuurlijk aan alle gegevens en cijfers geen plaats geven, maar moe ten ons bepalen tot een globaal over zicht. Welnu, de uitkomsten van ge noemd boekjaar zijn verreweg de slechtste, die we tot nu toe gehad hebben. Dat baart natuurlijk geen verwondering, want de landbouwcri sis laat zich voelen ook zonder de cij fers van de boekhoudingen. De net to-opbrengst is van een netto-winst over i93o-'3i van f55,17, veranderd in een netto-verlies over 1931-'32 van f42,19 gemiddeld per H.A. voor de g'eheele provincie Overijsel. In 1930- 31 was er nog eenige bedrijfswinst (f 19,50 per H.A.). Thans is er ge middeld over de geheele provincie een verlies van f83,81 per H.A. Het ondernemersverlies steeg van f 66,36 per H.A. in i93o-'3i tot f 184,69 in i93i-'32. De tabel, waarin het Bureau jaar lijks een vergelijking maakte van het verdiende loon per dag in guldens, is tot een onwerkelijkheid geworden. Men kon er niet uit opmaken, hoeda nig het bedrijf gesubsidiëerd had moeten worden om een bepaald loon te kunnen uitbetalen. Ook de cijfers, die aangeven hoeveel pacht er be taald had kunnen worden zijn over de geheele linie tot in het negatieve gedaald. Neemt men nog in aan merking de uitgaven voor grond- en polderlasten en van het onderhoud der gebouwen, dan was de pacht waarde over de geheele provincie on geveer f 116 beneden nul. Uit deze cijfers kan men eenig idee krijgen, wat de landbouwcrisis den boeren stand kost. Het Bureau maakte ook nog een berekening van de verschillende ge gevens gemiddeld voor de geheele provincie, wanneer uitgegaan wordt van een gemiddelde pacht van f 60 per H.A., een rente van het bedrijfs kapitaal van 41/2 pCt., en van een dagloon van f2,25, zulks om cijfers te krijgen, die meer in overeenstem ming zijn met den toestand van het oogenblik. Men kwam dan tot het volgende: Gemiddeld per H.A. voor de geheele provincie in 1931-'32: a. Bedrijfsverlies f61,93; b. Ondernemersverlies f 147,81 c. verdiend loon per dag minus 21 ets.; d. de pacht, die betaald had kun nen worden per H.A.: minus f87,81! Dit zijn zeker wel sprekende cijfers, die den noodtoestand der boeren in een droevig licht stellen. O— WORDEN DE BOEREN DOOR DE ANDEREN ONDERHOUDEN. „De boeren kosten ons elke week drie miljoen gulden; zóóveel wordt er door de verschillende Regeerings- maatregelen voor hen bijgepast, en moet dus door de anderen worden getaald". Aldus wordt den laatsten tijd door velen geklaagd en gerede neerd. Als men dat zoo hoort of leest, dan zou men den indruk krij gen, hoeveel beter het zou zijn voor de niet-boeren als die armlastig ge worden boerenstand er niet was. Doch men laat hier slechts één zijde van de medaille zien; er is ook een keerzijde. Is het cijfer van drie miljoen juist, mogen we dus aanne men, dat het leven drie millioen gul den per week kunstmatig (door Re- geeringsmaatregelen te duur wordt gemaakt, dan kan het zijn nut niet hebben eens daartegenover te stel len, hoeveel het leven thans kunst matig te goedkoop is geworden (om het zoo eens uit te drukken) ten koste van den boer, ten voordeele van de consumenten, van de anderen. Hier boven hebben we een kijk gegeven op de bedrijfsuitkomsten, welke over de geheele linie negatief warenniet de minste winst werd gemaakt, maar algemeen werd en wordt verlies ge leden. Hoe komt dat? Vergelijken we eens de prijzen der produkten in 1928 en nu (de hieronder volgende gegevens ontleenen we aan „Konin gin en Vaderland"). Het binnen- landsch verbruik van varkensvleesch vertegenwoordigde in 1928 een waar de van ruim 113 millioen en bracht bij een daling met niet minder dan twee derde vóór de invoering der Regeeringsmaatregelen een doceur- tje op van ruim f75 millioen. Het product rund- en varkensvleesch daal de met nagenoeg 39 ets. per K.G.: een daling voor het geheel van 461/2 miljoen. Bij een jaarverbruik van mar garine van 0,2 K.G. per hoofd, en een prijsdaling van plus minus 60 ets. per K.G., kan men een voor deel becijferen voor den consument van ruim 44 millioen. Aan kaas werd bij een prijsdaling van 36 ets. per K.G. verdiend ruim i51/2 miljoen. De prijsnoteering van boter was op de Leeuwardermarkt f 1,35 per K.G. lager dan in 1928; bij een bevolking van 8 miljoen zie- boomen en struiken kunnen later be spoten worden. Voor perziken in kassen geldt als uiterste tijdstip eind December, voor perziken builen half Januari, prui men en kruisbessen moeten voor half Februari bespoten zijn. voor peren in Februari de gunstige maand, ap pels kunnen nog in de eerste helft van Maart behandeld worden. Bii vriezend weer moeten deze tijdstip pen. speciaal die in Januari en Fe bruari. wel eens een paar weken la ter gesteld worden. In de gunstige periode treft men niet altijd voldoende goede spuitda- genzij. die groote complexen moe ten bespuiten (loonsproeiers dienen van nu af aan de gunstige sproei- dagen te benutten. ïn de meeste gevallen kan een 71/«, pCt. oplossing (921o L. water plus 71/? L. vruchtboomcarbolineum ge bruikt worden, perziken verdragen niet meer dan pCt.ook voor kro zen kan pCt. worden aanbevolen, pruimen bespuite men na Januari met 6 pCt.. appels en peren, die sterk met mossen en wieren bedekt zijn. kan men in Februari met 10 pCt. behan delen. appels, welke sterk door bloed- luis zijn aangetast, behandele men eveneens met 10 pCt. Tijdens vriezend weer mag niet ge spoten worden. Men spuite ook niet zoolang de boomen nat zijn. De beste resultaten verkrijgt men. als er ge spoten wordt bij zoodanige weersge steldheid, dat de boomen. spoedig op drogen. In verband met de moeilijkheid om op grond van de resultaten van een scheikundig onderzoek de werk zaamheid van vruchtboomcarboline um te beoordeelen. worden door den Plantenziektenkundigen Dienst geen aanbevelingen voor bepaalde merken gegeven. Echter wordt wel mededee- ling gedaan van de merken, waarvan gedurende minstens twee opeenvol- vangt tevens het leesseizoen aan. allen van bekende Schrijvers en Schrijfsters, vindt U in den Boekhandel van len levert dit een voordeel op van ruim 21/2 millioen gulden. De prijs daling der tarwe (f8 per 100 K.G.) leverde bij den invoer van plus mi nus 700,000 K.G. tarwe en tarwe meel een winst per jaar van 56 mil joen gulden. Samenvattend: voor tar we, boter, kaas en vleesch een daling van te zamen ruim f 256 miljoen, plus ruim 44 miljoen voor marga rine (geen inheemsch landbouwpro duct) tezamen ruim 300 millioen gulden. Hier moeten nog bijgevoegd worden -de voordeelen voortvloeien de uit den lageren prijs van het rog gebrood, gerstemeel, gort, haver mout, aardappels, enz. gezwegen van de enorme daling der tuinbouw-pro- dukten. Uit deze berekening volgt dus, dat de landbouw, bij een meer dere ontvangst door de Regeerings maatregelen van drie millioen gul den per week (als dat uitkomt!) nog ruim 150 miljoen gulden minder be nut. O— BESPUITINGEN MET VRUCHTBOOMCARBOLINEUM. Nu het tijdstip voor het treffen van voorbereidingen voor de winter- bespruiting van vruchtboomen en van houtige gewassen op boomkweekerii- en en in tuinen met vruchtboomcar bolineum weer is aangebroken, wordt door den Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen aan alle be langhebbenden het volgende mede gedeeld. Carbolineum is een zeer krachtig bestrijdingsmiddel tegen vele, op stam en takken overwinterende pa rasieten, vooral insecten "tevens wor den wieren (groen aanslag 1 en mos sen gedood. Daardoor heeft een be spuiting een zeer gunstigen invloed op den groei van boomen en struiken in het volgend jaar, zoodat zii ten zeerste in boomgaarden, boomkwee- kerijen, tuinen en parken kan worden aanbevolen. Carbolineum mag uitsluitend in den rusttijd der gewassen verspoten worden. Zich vroeg ontwikkelende gewas sen moeten vroeg, laat uitbottende gende jaren bij proefnemingen of door waarnemingen in de praktijk, voldoende resultaten zijn vastgesteld. Teneinde een garantie te kunnen geven voor de constante samenstel ling van elk dezer merken is een scheikundig toezicht ingesteld, waar aan alle fabrikanten van de hierbo ven bedoelde merken, waaromtrent gunstige mededeelingen gedaan kun nen worden, zich hebben onderwor pen. Aan belanghebbenden worden hierover op aanvrage gaarne nadere inlichtingen verstrekt. Advies over de toepassing van vruchtboomcarbolineum wordt koste loos verstrekt door den Plantenziek tenkundigen Dienst te Wageningen en door de op verschillende plaat sen werkzaam gestelde ambtenaren van dezen Dienst, zoomede door de heeren Rijkstuinbouwconsulenten. O— MAAKT KLIMOP DE MUREN VOCHTIG? Met betrekkelijk weinig moeite kan men de hoeveelheid water berekenen, die in een jaar, op een bepaalden, onbegroeiden muur valt. Wordt nu deze zelfde muur geheel met klimop bedekt en zou dezelfde hoeveelheid water vallen, dan wordt door de pa rapluwerking van de klimopblaadjes verhinderd, dat het regenwater den muur bereikt. Daarbij komt nog dat het water, dat den muur bereikt, nog een belangrijk deel wordt opge zogen door de worteltjes van den klimop, zoodat per slot van rekening maar een klein gedeelte den muur bereikt. Hier staat tegenover, dat door de, doorgaans dikke klimopbe- groeiïng, de uitwaseming van den muur wordt tegengegaan, zij het niet geheel, dan toch in niet geringe ma te. In vergelijking met het vele wa ter, dat wordt tegengehouden, is dit evenwel een onbelangrijke factor. Men moet er evenwel op letten, dat de klimop niet doordringt in de voegen tusschen de steenen. Spoedig ontstaan dan scheuren, die, indien niet spoedig daarin voorzien wordt, langzamer hand van den muur een bouwval maken. Op een stevigen, gezonden muur is klimop evenwel een nuttige en aangename bedekking. Het bevor dert warmte en droogte in huis en verhindert de ontbindende invloeden van de atmosfeer. In het bijzonder hebben muren, die op het westen staan, van een klimopbedekking veel nut. WAT IS WORTELZWAM? De wortelzwam is een houtige, kruipende of vrij hangende, wortelach tige, hier en daar tot knoopen opzwel lende massa, die uit witte vlosken en een donkerbruine schors bestaat. Men vindt dit gewas tusschen de schors en het hout van oude boom stammen, vooral in de mijnen. Bij vele soorten vindt men lichtgevende plekken. Nadat men omtrent dit ge was geruimen tijd in het onzekere had verkeerd, maakte dr. H. Koch te Jever in Oldenburg bekend, dat hij van de Rhizomorpha subcorticalis een prachtexemplaar gevonden had, dat aan het boveneinde overging in een volkomen Hypoxylon vulgare, het geen bewees, dat de wortelzwam geen afzonderlijk geslacht van zwammen vormen, maar niets anders zijn, dan onvolkomen ontwikkelingstoestanden van Pyrenomyceten. Voorts deed Cas par de ontdekking, dat ook een hoed- zwam een wortelzwam kan voortbren gen. In de Tiergarten te Berlijn wor den jaarlijks de doode denneboomen uit den weg geruimd, en onder deze boomen vindt men altijd eenige met Rhizomorpha subcorticalis. Het ver moeden is niet ongegrond, dat ook de geslachten Polyporus en Agaricus wortelzwammen kunnen doen ont staan. O WANNEER DE STIKSTOFBEMES TING IN BOOMGAARDEN. Virginia is een echt fruitland met talrijke zeer hooge boomgaarden. De kwestie der bemesting is er daarom van zeer groot belang. Men heeft nu in eenige boomgaarden proeven ge nomen, met zwavelzure ammoniak, j die te beginnen met Maart werd uit-j strooid, op een volgend perceel in April en zoo telkens een maand later tot Augustus toe. Bovendien gaf men op nog een perceel 2 kg. Chili per boom in het najaar. Wanneer men let op de groei der boomen door de lengte van het nieu we schot te meten, dan voldeed het best zwavelzure ammoniak in Maart of April. Met de opbrengst aan fruit was het echter eenigszins anders. De bes te opbrengst werd dan verkregen dooi de helft te geven in Maart en de an dere helft in Juni. Eigenaardig was het dat de Chili bemesting in het najaar maar weinig daarbij ten ach ter stond. Dat is natuurlijk wel te verklaren. De in Juni gegeven zwa velzure ammoniak is pas aanmerke lijk later voor de diepe boomwortels beschikbaar, daar ze zelf in de bo venlaag blijft hangen en nog veran deren moet in salpeter. De Chili daarentegen is dadelijk geschikt naar beneden te gaan. DAMIIBRIËK. Redakteur: S. J. L. BÉXEKER, Kerkstraat 105 "WOEDRICHEIL Men word verzocht alle korrespondentie, deze rubriek betreflende aan bovenstaand adres te richten. Wedstrijdprobleem. No. 11 J. Blankenaar. Zwart <2 ''///2ys. wat fzm W i t Stand in cijfers: Zwart 8 schijven op: 9, 10, 11, 12. 17, 22, 25 27. Wit kS' schijven op: 19. 21, 24, 31. 33, 36, 38. 42. Wit begint en wint. Oplossingen binnen 10 dagen aan b.s. adres. Combinaties in de opening. No. 7. Van W. Vijn te Hoogwoud. Stand van de partij Zwart op: 3. 6, 8, 11, 13/17. 19. 20. 24, 25. Wit op: 28. 29, 31, 33. 3 5/39. 43/45. 48. 00—00 33X22 BEWAARBAARHEID VAN APPELS. Er zijn al heel wat onderzoekingen verricht omtrent de bewaarbaarheid van appels in de koelpakhuizen. On danks de meest zorgvuldige behan deling gebeurt het toch meermalen, dat de appels bij de beste bewaring van binnen rot vertoonen, terwijl een andere maal onder dezelfde omstan digheden de vruchten prima blijven. Men heeft dit veel willen wijten aan een klein verschil in rijpheid bij het plukken. De vruchten, die iets te rijp waren zouden dan minder goed bewaarbaar zijn. Maar deze verklaring bevredigde toch ook niet. Thans heeft een Australiër met 2 zeer gevoelige soorten een reeks proe ven genomen, die een geheel nieuw licht werpen op deze kwestie. Hij bewaarde n.l. den oogst van een aan tal boomen afzonderlijk voor iederen boom. En wat bleek nu? Dat de in vloed van de boomen veel grooter was dan die van den toestand van rijpheid. Sommige boomen vertoonden in 't geheel geen gebreken in hun vruch ten en andere zeer vele. En bij de goede boomen behoefde men het met de rijpheid niet eens zoo nauw te nemen. Hieruit zou volgen, dat men voor de teelt van vruchten voor bewaring, afzonderlijke lijnen zou moeten gaan kweeken van de boomen die het ge- wenschte fruit voortbrengen. O— i>J Het eindspel eischt nog eenige studie maar is bii goed spel gewonnen voor wit. Vergadering der Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Langstraat te Waalwijk, gehou den op 25 November j.l. Voorzitter: A. I. J. Smits. Secretaris: Mr. R. J. Th. van der Heijden. Aanwezig 13 leden. De Kamer keurde de rekening en verantwoording over het jaar 1931 goed en stelde de begrooting voor 1933 vast. Besloten wordt over 1933 dezelf de subsidies te verleenen als over. 1932, benevens aan het Nationaal co mité tot Beteugeling van het cade austelsel, de Vereeniging voor Ac tieve Handelspolitiek en voor het in 1933 te houden congres der I.V.L.I.S. De Kamer keurde goed de over eenkomst met het Gemeentebestuur van Waalwijk inzake huur van kan toorlokalen. Eenige leden betreurden het, dat niet in het Gemeentehuis kon worden vergaderd en wezen er op. dat er Kamers van Koophandel zijn, aan wie door de betrokken Ge meentebesturen de raadzaal gratis voor vergaderingen ter beschikking wordt gesteld. Besloten werd een adres te rich ten aan den Minister van Justitie met het verzoek reeds thans een be tere wettelijke regeling voor het in nen van kleine posten te willen voor bereiden. De Kamer droeg het Bureau op zoodra mogelijk opnieuw pogingen aan te wenden om te komen tot een definitieve verbetering van den weg Oosterhout-Dongen-Tilburg. Bii den Minister van Financiën zal worden aangedrongen op een her ziening van het tarief van invoer rechten voor fronten en bodems voor de omstandigheid dat thans onze bin- opslagtanks e.d.. zulks in verband met binnenlandsche industrie, die aan deze materialen behoefte heeft, tegenover de buitenlandsche door het geldende tarief ten onrechte wordt belast. De Kamer vereenigde zich met de door het Bureau aan de diverse in stanties gezonden adressen inzake de ver doorgevoerde bezuinigingen bii den dienst der P.T.T. en besloot voor- loopig ten deze een afwachtende hou ding aan te nemen. Mocht later blii- ken dat de nadeelige gevolgen, die voor handel en industrie van den ge nomen bezuinigingsmaatregelen ge vreesd worden, niet op afdoende wijze kunnen worden ondervangen, zoo zal de Kamer dan nogmaals pogingen aanwenden, verbeteringen ingevoerd te krijgen. De Kamer nam met belangstelling kennis van de plannen voor wegver- betering in het Land van Heusden en Altena. —O— 8-12 17X28 24X42 12X21 (de beste) 42X31 11X22 28—22!! 22—17 31—26 26X17^- 36X 9T! -O-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 7