ftuiteiiland. Plaatselijk Nieuws. lUirgrlijken Stand Ingezonden inbraak in een bioscoop. Wegens inbraak op 20 October in de „Cinema Parisien te Eindhoven werd K. v. d. W. tot 6 maanden gevangenisstraf en W. v. V. tot 3 maanden gevangenisstraf veroordeeld. De eisch was respectievelijk 2 en 1 jaar. O— BRAND. Te Oostkapelle is de landbouwschuur van den landbouwer Poppen tot den grond afgebrand. Zes koeien en eenig kleinvee kwamen in de vlammen om. Een aantal werktuigen en de geheele graanoogst is verbrand. Toen de brandweer ter plaatse kwam was de schuur reeds in vlammen opgegaan. Verzekering dekt de schade, die zeer aanzienlijk is. O— OVERREDEN. De 26-jarige mej. M. Angelina is op de Kruiskade te Rotterdam aangereden door een vrachtauto, bestuurd doorA.N. uit Bergschenhoek. Met een hersenschud ding en een gekneusden rechterarm is zij in het ziekenhuis aan de Coolsingel opgenomen. O— OFFERBLOKKEN GELICHT. Zondagmiddag om half een werd de politie gewaarschuwd, dat in de R.k. kerk te Herpen (N.-Br iemand bezig was met het lichten van offerblokken. Toen de man zich ontdekt zag ging hy er op een motorfiets vandoor. Hij had echter pech, want even buiten het dorp weigerde de motor. Hy werd door de politie inge rekend. O— HANDEL IN VERDOOVENDE MIDDELEN. Het schijnt dat er den laatsten tijd te Enschedé een uitgebreide smokkelhandel in verdoovende middelen bestaat. Vrijdag nacht heeft de politie, die een inval in een woning heeft gedaan, een belangrijke partij cocaïne in beslag genomen, welke in den tuin was verborgen. Zeven per sonen werden aangehouden en naar het bureau geleid. Drie van hen, o. w. een buitenlander, zijn in arrest gebleven. O— HET VERKEERDE FLESCHJE. Een dochtertje van W. M. te Oude water, dat verschijnselen van roodvonk vertoonde, ontving van den dokter twee fleschjes, een met medicijn en een met lysol voor ontsmetting. Bij vergissing gaf M's vrouw 't kind een lepel lysol. Overbrenging naar de St. Jacobsstichting moest direct geschieden, waar dr. Verbeek de noodige maatregelen nam. Thans maakt het patiëntje het redelijk wel. O— DUITSCHE BALLON GEDAALD. Zondagmiddag omstreeks 1 uur heeft nabij Kwintsheul onder Wateringen een ongeval plaats gehad met een Duitschen luchtballon, waarbij een Duitscher, de 27-jarige heer O. Gannitz uit Dusseldorp, zoo ernstig gewond werd, dat men voor zijn leven vreest. De ballon was bemand met vier heeren uit Dusseldorp. Hij daalde zeer snel en was reeds laag, voor het anker in den hard bevroren grond van den polder greep. Door den schok, dien het gevaarte daardoor kreeg, vloog ge noemde heer O. G. uit het schuitje en viel op den grond, waar hij bloedend en buiten kennis hleef liggen. De ballon kwam daarna hard op den grond terecht, met het gevolg, dat ook de andere drie inzittenden enkele kwetsuren opliepen. O— OVERVAL. Zaterdagavond hebben twee mannen zich op een listige wijze toegang ver schaft tot het woonhuis van den alleen wonenden heer B. Heinink aan de Mo lenstraat in de kom van de gemeente Oldenzaal. Zij hebben den heer B. ge kneveld, een doek voor de oogen gebonden en een in den mond gestopt en hem gedreigd met een revolver. Hij werd gedwongen de plaats aan te wijzen waar hij zijn geld had geborgen. Aangezien dit niet geschiedde, doorzochten de mannen eenige kasten. Toen toevallig een vrouw achter het woonhuis van den heer H. verscheen, kozen de mannen het hazenpad. Zoo ver nagegaan kon worden is er niets gestolen. De heer H. had eenige bloedende verwondingen aan het hoofd. Het huis staat in de onmiddellijke nabij heid van de marechaussee-kazerde. Mare chaussees waren spoedig aanwezig. Men meent een spoor te hebben. AUTO DOOR TREIN GEGREPEN. Op een spoorwegovergang in Polen is een auto met 5 personen door een trein gegrepen. Vier inzittenden werden op slag ge dood, de vijfde, een vrouw, wist tijdig uit den wagen te springen en bleef on gedeerd. o TREIN RAMT AUTOBUS BIJ BRATISLAVA. Op een spoorwegovergang bij Bratisla va (Tsjecho Slowakye) is Zaterdag een trein in botsing gekomen met een auto bus vol marktbezoekers. Twee personen waren op slag dood, vier werden zwaar gewond en daarvan zijn er volgens de Tsjechische bladen nog drie aan hun verwondingen bezweken. THEE-OVERSTROOMING. In een groote opslagplaats van thee te Sjanghai is Donderdag een hevige brand uit gebroken. De brandweer be streed het vuur zoo krachtig mogelijk, zonder echter te kunnen verhinderen, dat voor een groote waarde aan kisten thee een prooi der vlammen werd. De hitte was zóó groot dat het water uit de brandslangen kokend op de kisten met thee terecht kwam en dientenge volge duizenden liters thee, die als het ware engros was gezet, op straat stroom den. De waarde van dit „thee partijtje" worden op f 900.000 geschat O— DRIE KINDEREN IN ROOK GESTIKT Bij Wohlau in Selezië had een man in het prieel van zijn stadstuintje vochtig hout om te drogen op de kachel gelegd. Het hout begon te smeulen en de drie kinderen van den man, van 2, 4 en 6 jaar oud, stikten in den rook. O— MIJNONGELUKKEN. In de mijn Pluto Wilhelm bij Dort mund is een ernstig ongeluk gebeurd. Terwijl verscheiden houwers bezig waren mijnhout te plaatsen op een plek, waar de kolen reeds uitgehakt waren, liet plotseling een geweldig blok steen kool dat boven hen hing, los. De hou wer Janzik werd door het ontzaglijke gewicht van den steen doodgedrukt. Zijn kameraden bevonden zich gelukkig tame lijk buiten het bereik van het steenblok en liepen slechts enkele verwondingen op. Te Bochem kwam een 25 jarige mijn werker op de mijn Engelsburg mei een electrische geleiding in aanraking waardoor hij op slag gedood werd. Op de mijn Sachsen te Heessen is de mijnwerker Wilhelm Kölher verongelukt. Zijn weduwe heeft daardoor voor de tweede maal een man tengevolge van een ongeluk op de mijn Sachsen verloren. Twintig jaar geleden is n.l. haar eer ste eerste man in een ondergeloopen schacht gevallen en verdronken. In een kolenmijn van de Harlan Fuel Cy. bij Yancey in den staat Kentucky zijn cfoor een ontploffing 23 mijnwerkers bedolven. Tot nu toe zijn nog maar 10 lijken geborgen. HEUSDEN. Aan het Nationaal Solisten so listenconcours te Haarlem zullen een 9~tal solisten, i duo en het dubbel kwartet der „Fanfare der H. Fami lie" op 15 Januari 1933 deelnemen. Naar we vernemen zal door de fan fare der H. Familie, direct W. v. Heivoort, Nieuwkuijk een groote uit voering op 22 Januari a.s. gegeven worden in het R. K. Verenigingsge bouw. Men deelt ons het navolgende mede Op Woendag 28 December nam. 8 uur zal de bekende tooneelvereen. „D. V. S." uit 's*Bosch onder Regie van Kees van Vessem alhier in 't „Wapen van Amster dam" opvoeren de Komische Klucht „Daar liegen wij ons uit." Met deze Klucht heeft dit gezelschap in 's-Bosch een zeer groot succes geboekt en de Heusdensehe bezoekers staat dus weer een gezellige avond te wachten. In overleg met het plaatselijk Crisis- Comité wordt een groot gedeelte der op' brengst gestort in de kas van dit Comité Vanaf heden zullen enkele dames zich met de voorverkoop der kaarten belasten, de vorige maal was de zaal uitverkocht, voorziet U dus van plaatsen. Heusdenaren stelt „D. V. S." en het HeusdenBch Crisiscomité niet teleur. De avond zal worden besloten met een bal. De autobus van de onderneming de „A.L.A.D." die maandagmiddag om half drie uit Sleeuwijk vertrok geraakte nabij de groote brug in brand, waarbij de carbarateur uitbrandde en de bus hare reis niet kon voortzetten. De chauffeur en een paar passagiers wisten zich bijtijds te bergen en den brand te blusschen. De heer J. Polak, Kantonnier al hier, is overgeplaatst naar Arnhem, met ingang van 1 Januari. In aansluiting op het bericht over de heden Woensdagavond kwart over acht aanvangende filmvoorstelling der Vereen. „Nederlandsch Fabrikaat" in hotel Con cordia" alhier, waaraan eene verloting van beschikbaar gestelde artikelen der fabrikanten is verbonden, verzoekt men ons te melden, dat alle leden der Heus densehe Winkeliersvereeniging en alle uitgenoodigden zeker verwacht worden. Plaatsen worden voor hen beschikbaar gehouden. Ook niet-leden der vereeniging en allen die belang stellen in Nederl. Fabrikaat zijn welkom en genieten vrijen toegang. Kaarten verkrijgbaar voor deze interes sante voorstelling, zoolang de plaatsruimte zulks toelaat, aan de zaal vanaf halfacht. Openbare vergadering van den Raad der gemeente alhier, op Donderdag 15 Dec. 1932, des avonds 8 uur. Aan de orde is: 1. Notulen der vorige vergadering. 2. Mededeeling van ingekomen stukken, 3 Nota van aanmerkingen op de ge- meentebegrooting 1933. 4. Voorstel van B. en WT. tot heffing van 100 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting (thans 80) 5. Benoeming van een lid der Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs, wegens periodieke aftreding van den heer P. Maasen en ter voorziening van den heer H. Cryns. Aanbevolen worden Vacature Maasen lo candidaat B. Duvekot. 2o a J. C. de Graag. Vacature Crijns lo candidaat F. S. M. Schreuder. 2o B J. H. J. Meijer. 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting 1932. 7. Verzoek om ontheffing van de be taling schoolgeld. 8. Beëediging van den nieuw benoemden gemeentesecretaris. ANDEL. Vrijdagavond a s., des avonds te 7.30 uur zal in de v.m. Openb. School alhier een vergadering worden gehouden, teneinde tot oprichting van een Mannen koor te geraken. BABYLONIëNBROEK. Bij de j.l. Donderdag gehouden stemming voor een Ouderling en een Diaken in de Ned. Herv. Kerk alhier, werd herkozen tot Ouderling B. de Graaff en gekozen tot Diaken A. Vos Cz.. zulks in de plaats van den heer Zijlmans, daar deze niet meer voor herbenoeming in aanmerking wenschte te komen. Beiden hebben hunne benoeming aangenomen. RAAMSDONKSVEER. Voor de Evangel. „Eben Haezer" hoopt morgen, Donderdag, nm. 6.30 u., op te treden de Heer Verheul. SPRANG. In de vacature van wijlen den heer J. A. Haverhals, is tot Kerkvoogd bij de Ned. Herv. Gem. alhier benoemd de heer J. Haverhals—Van Beek. VEEN. Zaterdagavond a s. hoopt de Gem. Zangvereen. „Zang'ust", alhier, in het gymnastieklokaal haar le Winteruitvoering te geven. Het welverzorgde programma belooft een gezelligen avond. (Zie advertentie.) De in de Ned. Herv. Kerk alhier gehouden collecte voor de Generale kas en noodl. personen heeft opgebracht f22.—. WIJK EN AALBURG. De uitslag der Vrijdag j 1. gehou den verloting der voetbalvereeniging „Wilhelmina" is als volgt lste prijs No. 277 6e prijs No. 26 2de 359 7de 374 3de 49 8ste358 4de 437 9de 56 5de 168 10de 338 De prijzen moeten vóór 1 Januari a.s. worden afgehaald bij den Secretaris C. Bouman te Aalburg, daar zij na dien datum aan de vereeniging vervallen. WIJK. Het is de politie gelukt om den dader van den diefstal van een heeren rijwiel alhier te arresteeren. Het bleek een zwerver te zijn. Hij is ingerekend. W OUDRICHEM. Gedurende het tijdvak 2 tot en met 8 Dec. j.l. werden aan de vischmarkt geen zalmen aangevoerd. Besteed werd voor dikke aal 45 tot 50 centdunne aal 18 tot 22 centbrasem 12 tot 15 cent; baars 18 tot 22 cent; bot 22 tot 25 centvoorn 5 tot 14 cent, alles per pond. Door het kiescollege is in de plaats van den heer J. G. van Hoven tot Ouder ling in de Ned. Herv. Kerk alhier be noemd, de heer W. Baks Bzn en in de plaats van den heer L. G. de Joode, tot Diaken de heer A. Kant Jzn. WAALWIJK. Onder zeer groote belangstel ling had de openbare verkooping plaats van de Hollandia-Schoenfa- briek te Waalwijk. De fabriek met machinerieën werd aangekocht door de firma Bloch en Stibbe te Amsterdam. Deze firma heeft 't voornemen om de fabriek weer zoo spoedig mogelijk in bedrijf te stellen. Zooals men weet. is de firma Bloch en Stibbe een der grootste grossiers in schoenen. WELL. Donderdagavond j.l. had alhier in „Ons Huis" de herdenking plaats van het jarig bestaan der vereeniging „Het Groene Kruis". De Presidente, mevr. Plas opende de vergadering door bestuur en besturen van de aangesloten zusterver- eenigingen wegens wijkverpleging en ge- noodigden haar dank te brengen voor hunne tegenwoordigheid. Hierna gat ze in het kort een overzicht van de oprich ting tot heden wat er al zoo in die jaren gebeurd was voor het welzijn der vereen. Er werden door twee meisjes, met een toespraakje twee ruikers aangeboden aan beide dames als 4 2a/2-jarige bestuursleden. Daarna werd het woord gegeven aan Zuster J. Schutte, die in het midden bracht, hoe het „Groene Kruis" ontstaan was en wie er de grondleggers van waren. En zoo kregen wij door mej. Smit de Groene Kruis film te zien, die door Zuster Schutte werd toegelicht. Aan het einde van den avond dankte de presidente allen, waarna de heer Jan sen namens de gemeente een woord van dank bracht aan het bestuur en Zuster Schutte, enz. en ook in het bijzonder aan de twee dames Rooker en van Duynen, die 42Y2 ja&r als bestuursleden aan de vereeniging verbonden waren. De Gem. Zangvereeniging „Semper Crescendo" alhier is voornemens op Zater dag 17 Dec haar eerste winteruitvoering te geven. ZUILICHEM. Alhier had weder de jaarl. le denvergadering der Onderl. Varkens verzekering plaats. De notulen der vorige algem. verg. werden goedge keurd. Op een ingek. aanbod om collectief varkensmeel in te slaan werd wegens hoogen prijs afwijzend besloten. De rekening en verantwoording over het afgeloopen (7e) boekjaar werd goedgekeurd met een batig slot van f 1211.061/?. De aftredende bestuursleden, de heeren Kanselaar, v. Vugt en v. Hoogstraten werden herkozen. Daarna werd de uitgeschreven sta tutenwijziging behandeld. De door het bestuur voorgestelde, jn de prak- tijs wenschelijk gebleken wijzigingen, terwijl tevens besloten werd hierop de Koninklijke goedkeuring te vra gen. Op een in de rondvraag gedaan voorstel om tijdelijk, wegens de tijds omstandigheden voor een jaar het inleggeld niet te vorderen werd goedgunstig beschikt. Daarna sluiting. Door het sub-comité voor extra hulp aan werkloozen werd 10 Dec. j.l. bij inschrijving aanbesteed, het leveren van een partijtje eierkolen. De levering werd gegund aan D. Verhoeks, alhier, voor fl.09x/2 per H.L. IIEUSDEN. Geboren: Joannes Cornelis z. van J. Timmermans en M. J. van Riel. Adrianus z. van A. W. van Campenhout en C. Hoogendoorn. Ondertrouwd: G. J. Rhebergen 48 j. en C. G. Janson 30 j. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezon- dene in uw blad van 7 December j.l. van de hand van Jan van Andel Jzn. te Veen diene het volgende. Indien van Andel mijn ingezon den stuk goed gelezen had, dan zou hij mogelijk niet iets geschreven heb ben. dat naast het door mii inge- zondene heengaat. Vooraf wil ondergeteekende op merken. dat de aanleiding tot het schrijven van zijn ingezonden stuk is geweest, dit, dat in het jongste Raadsverslag van Veen tamelijk uit voerig was weergegeven hetgeen door hem omtrent het niet uitbetalen der onderwijzers-salarissen is gezegd en minder uitvoerig wat omtrent werk- loozen-steuntrekkers is gezegd. Ondergeteekende heeft in de Raadsvergadering gezegd en in de courant geschreven, dat beweerd wordt, dat er zijn die een nieuwe fiets, mooie meubels koopen of het geld van de steun op een spaarboekje plaatsen of frauduleus stempelen, en heeft daaraan toegevoegd dat steun- trekkenden die er dergelijke prak tijken op na houden, op de andere is het vanzelf niet van toepassing, zich schuldig maken aan valsche ge tuigenissen en zich aan de Overheid (die Gods dienares is) bezondigen Ondergeteekende. heeft den persoon die bovenstaande dingen beweerde, gevraagd, namen te noemen, dan zou hii zoovael als in zijn vermogen lag zorg dragen, dat dezulken niet. of althans in den eersten tijd niet. voor steunuitkeering in aanmerking zouden komen. Er werden ech ter geen namen genoemd. Aan het schrijven te merken schijnt Jan van Andel Jzn. er meer van te weten, waarom ondergeteekende, die zelfs niet bij benadering kan gissen, wie de personen in kwestie zouden zijn. zich voor voorlichting houdt aanbe volen. Hij heeft alleen waarschuwend gesproken, indien deze dingen wer kelijkheid mochten zijn. hoe eerlijk heid en betrouwbaarheid verre zijn. hoe zedelijk en moreel, diep ons volk gezonken is. Indien een huisvader werkloos is en geen ander inkomen heeft dan b.v. 6. 7 of 8 gulden steun, dan is ondergeteekende het roerend met van Andel eens. hoe in zoon ge zin de zuinigheid en soberheid moet betracht worden om rond te komen. Hii behoeft daartoe niet op huisbe zoek te gaan. daar het hem heel goed bekend is, wat in een huisgezin noo- dig is, en hij ook veel beter weet wat armoede is. dan het opgroeiend geslacht, dat alleen een tijd van weel de gekend heeft. Zijn het alleen personen buiten uwe organisatie, die een hoeveelheid land in gebruik hebben, of hebben niet schier alle arbeiders meer of minder land in gebruik Dat er naar het oordeel van het orgaan bii in nood verkeerende ge zinnen, wel eens een jeugdig persoon als kostwinner is aangemerkt, waar de vader niet in volle kracht was. is ondergeteekende bekend. Omtrent de verantwoordelijkheid kan nog opgemerkt worden dat door ondergeteekende controle is geoe fend. in gevallen waardoor het or gaan als strafmaatregel, tijdelijke uit sluiting werd toegepast. Alles te controleeren is hem niet mogelijk. Hoewel hij steeds in een richting wil gaan van. genade voor recht, zul len naar zijn oordeel, bii meerdere voorkomende gevallen. strengere strafmaatregelen moeten worden ge nomen, opdat het niet worde: genade ten koste van het recht. Door schrijver dbezes zijn indertijd persoonlijk de werken aan de Schip beek in oogenschouw genomen, maar hii heeft niet in het minst den» indruk van slavenarbeid gekregen. Voeding en huisvesting waren beter, dan door ondergeteekende menigmaal in het kazerneleven, tijdens zijn militairen diensttijd, is genoten. Hoeveel mid denstanders. vooral ook onder de landbouwende bevolking zijn er niet. die eiken dag 12 of 14 uren hard werken, en dan nog maar steeds hun ne zaken zien teruggaan, en hun va derlijk erfgoed, door harden arbeid en noesten vlijt verkregen, zien weg smelten. daar zii bii al hun arbeid nog minder dan een „hongerloon" verdienen. Goede arbeiders uit uw eigen organisatie vertelden dat in Overijsel ook nog wel een behoor lijk loon was te verdienen. De. in deze tot het uiterste opgevoerde, tegemoet komende houding van orgaan en ge meentebestuur. zal ik, om reden van niet persoonlijk te willen worden, hier niet nader uiteen zetten. Ten slotte iets meer uitvoeriger over de „steun" aan de boeren en over het op peil houden der arbeids- loonen waar „de boeren niets van moeten hebben". Als van Andel denkt dat de boeren door (we wil len het wat „netter" zeggen) de re- geeringstoeslag die zii op hunne pro ducten krijgen, het loon op een peil kunnen houden zooals het nu is. of daar boven. dan bewijst dit. dat hii van de bedrijfsuitkomsten in den landbouw niets, maar clan ook heele- maal niets, af weet. Gezien de productieprijzen die in het algemeen nog niet gelijk zijn aan die van dertig jaren terug, waar som mige artikelen aan een ongekend la gen prijs zijn gedaald, zouden ook de loonen gelijk moeten zijn aan die welke in dien tijd werden betaald, of zelfs daar beneden, .want de lasten der sociale /wetgeving die op de werk gevers worden afgewenteld en waar van de werknemers de lusten ge nieten, verhaasten nog den onder gang van menig klein bedrijf. Ondergeteekende betaalt het hoog ste loon wat in de omgeving in het boerenbedrijf gegeven wordt, en moet dan daarboven voor één ar beider rond f 50 per jaar betalen aan premie's ingevolge de sociale verzeke ringswetgeving. terwijl men dan in voorkomende gevallen pis werkgever overal naast grijpt. Het is moeielijk eenig begrip te vormen hoe derge lijke dingen met billijkheid en recht vaardigheid in overeenstemming te brengen zijn. Voor het genoemde be drag had men in den tijd. zoo even genoemd, gedurende twee maanden een der beste arbeidskrachten, en een ieder die er heugenis van heeft kan het bekend zijn, .dat toen door de boeren met hard werken een sober bestaan verdiend werd. en niemand in dien tijd uitsluitend en alleen van het boeren rijk is-geworden. De meeste producten die thans door toeslag van de regeering „gesteund" worden blij ven in prijs nog beneden, de markt prijzen van den tijd. toen de loonen 80 cent of een gulden per daglwaren vette varkens zelfs verre daar bene den om van de niet „gesteunde" aardappelprijzen maar niet te spre ken. In de goede jaren voor den land bouw. hoorden wij menigmaal bespre ken dat de arbeiders aandeel in de winst behoorden te hebben. Het is de „steun" der regeering £Üe tot heden aandeel in het verlies beteekent. voor de boeren een meer of minder meer niet. Elke landbouwer die thans arbei ders in zijn bedrijf heeft van f12 of f14 per week (ik wil in het ge heel niet beweren dat een arbeiders gezin. zulk een inkomen niet noodig heeft) geeft, gezien de bedrijfsuit komsten aan ielke arbeider minstens fó of f 7 steun, .waarom het ook zeer billijk en rechtvaardig zou ziin. —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2