Firma L. J. VEERMAN de ongeorganiseerde f ontvangt en tevens de steunregeling zoodanig uit te breiden, dat in plaats van voor 6 kinderen toelage te ontvangen, dit nu voor 8 kinderen kan worden ver kregen. Waarna door den Voorzitter ver schillende adressen, van de alhier be staande organisatie's worden voorge lezen. O.a. twee van den Nieuwendrjk. één v. den modernen bestuurdersbond van het Land van Altena en één adres van den Chr. Nat. Werkmans bond alhier, waarin verschillende wenschen worden geuit, in het be lang van de georganiseerde arbeiders. De Voorzitter zegt, wat betreft de werkverschaffing, zijn er op het oo- genblik op de Pauluspolder iper sonen werkzaam, te Drongelen 12 en te Wijk 30. Ook doen verschillende gemeenten aan de werkverschaffing mee, zoo- dat er wel gewisseld zal moeten wor den. Ook deelt spreker mede. dat de aanvraag voor de te werkstelling in den Ouden Ban nog loopende is. De Voorzitter leest de nieuwe re geling voor. n.m. f 7 voor georga niseerde en f 6 voor ongeorganiseer de arbeiders, kindertoeslag voor bei den 50 cent per week tot een maxi mum van f 8 plus f 1 per week voor brandstoffen. De hr. v. Leeuwen vindt 'tonrecht vaardig, dat wanneer iemand werkt, daarvan twee derde moet worden af gestaan, ook de heer van der Stelt as dezelfde meening toegedaan. De Voorzitter zegt, dat deze rege ling door den minister is getroffen. De heer van der Stelt informeert wie er onder de kostgangers worden begrepen. De Voorzitter geeft den heer van der Stelt, hierop de gewenschte in lichtingen. De heer van der Stelt vraagt, waar om in andere gemeenten de steun verhoogd wordt en hier niet. De Voorzitter zegt. dat het mooi kan worden voorgespiegeld, doch, dat men ten slotte niet hooger kan ko men dan 70 pCt. voor de georgani- seerden en voor de ongeorganiseer den niet hooger dan 6q pCt.. van het normale loon. Spreker is er niet voor om de menschen te blinddoe ken. De groote gezinnen worden van een verhooging de dupe. De heer van der Stelt vraagt welke norm B. en W. hebben aangenomen voor de bepaling van het loon, waar naar de steun wordt berekend. De Voorzitter noemt hierop een bedrag van f 1 5 De heer van der Stelt meent, dat men buitenaf meer heeft verdiend. De Voorzitter zegt, dat verschil lende menschen die in den Biesbosch hebben gewerkt, spreker hebben ver klaard f 1 s verdiend te hebben, daar boven is het loon in deze gemeente eer lager, dan hooger,daarbij moe ten die gezinnen nog tweeledig leven, zoodat het loon niet boven de f13 uitkomt. Na nog een kleine bespreking wordt het voorstel van B. en Wi. jmet algemeene stemmen aangenomen. Thans is aan de orde voorstel toe slag aan de georganiseerden op de uitkeering der bonds kas. n.m. aan ge organiseerde hoofden van gezinnen of kostwinners, niet bij de werkver schaffing werkzaam, f 1 voor brand stoffen en 50 cent voor elk kind per week onder de 14 jaar. Echter mag de totale uitkeering de f 12 niet overtreffen. De heer van der Stelt wijst nog maals op het onbillijke, dat twee derde moet worden afgestaan, als men werkt. De Voorzitter zegt, de minister heeft zulks bepaald over het geheele land. spreker zegt wij kunnen hier niets aan doen. Deze regeling wordt door den raad aangenomen. De Voorzitter brengt hierna ter sprake de verzoeken om vertegen woordigers der organisatie in de steun-commissie te benoemen, zoome de het verzoek van den besturenbond om een klachten-commissie voor de werkverschaffing in te stellen, spre ker deelt mede, dat reeds een verte genwoordiger is benoemd, doch is er niet voor, om voor elke organi satie een persoon te benoemen, want dan wordt deze commissie te groot. De heer van der Stelt merkt op, dat deze het onder elkaar maar uit moeten maken, wie daar in zitting nemen. De heer Koekkoek zegt, er moet voeling zijn onder elkaar. De Voorzitter gelooft toch. dat er met een kleine commissie beter ge werkt kan worden, dan met een groo te, waarop de heer Koekkoek zegt, dat een groote commissie meer weet dan een kleine. De Voorzitter zegt. en wat betreft de klachten deze zullen direct door B. en W. aan de autoriteiten ter kennis worden gebracht. De heer v. d. Stelt gelooft wel. dat er altijd klachten zijn en zou graag hiervoor een commissie be noemd zien. De heer de Jong gelooft, dat dit geen succes zal hebben, spreker heeft hieromtrent, met den Inspecteur der Heide Maatschappij gesproken. De heer van der Stelt vraagt hier op of de ingekomen klachten altijd worden onderzocht, waarop de heer de Jong antwoordt, die worden door gezonden. Dus niet onderzocht merkt de hr. van der Stelt op. want spreker weet een geval, jlat de beste grondwer kers. het slechtste betaald worden, dit zijn ook klachten. De heer Verschoor gelooft, dat in stelling van een klachten-commissie, meer afbrekend, dan opbouwend zal werken en ten slotte is het werkvolk de dupe er van. De heer van der Stelt zou willen voorstellen, dat B .en W. de klachten doorgeven en tevens zullen onder zoeken. De Voorzitter merkt op. dat ten slotte dan B. en W. de klachten-com missie zullen worden. De heer van der Stelt kent ook gevallen, dat goede arbeiders, voor gangmakers worden gebruikt. De Voorzitter zegt. reeds verschil lende klachten opgezonden te heb ben. doch heeft hierover nooit iets gehoord, doch spreker acht het be ter eens persoonlijk hierover met den Inspecteur der werkverschaffing te spreken. Besloten wordt B. en W. op te dragen eventueele klachten te onder zoeken en door te geven. Thans komt ter sprake een eigen werkverschaffing, waarop door één der organisatie's wordt aangedron- gen. De Voorzitter zegt. dat dit door B. en W. nog niet is behandeld. De heer v. Leeuwen zou de drink watervoorziening in deze gemeente in orde laten maken, spreker zegt de menschen werken liever als steun trekken. De Voorzitter merkt op. dat men met zijn tweeën moet zijn. om een werkverschaffing in het leven te roe pen. omdat de slooten in verschillen de waterschappen liggen, dit is een moeilijke zaak, doch B. en W. zul len dit nader onder de oog en zien. De heer de Jong zegt, de In specteur der Heide iMaatschappii stelt er prijs op als iemand omtrent werk verschaffing iets weet. dat hem dit dan wordt meegedeeld. De heer van der Stelt stelt voor een commissie van drie personen te benoemen uit den raad, door B. en W., hetwelk wordt aangenomen. De Voorzitter deelt thans mede. een verzoek van de Chr. Nat. Werk mansbond alhier, voor een betere drinkwatervoorziening en een stem bureau aan den Ippelschendijk en het loon van het werkvolk der gemeente, dit zal worden aangehouden, daar dit door B. en W. nog niet isi 'behandeld. De heer Verschoor zou graag zien dat de brandstoffen aan de werkloo- zen door de ingezetenen worden gele verd. De Voorzitter merkt op. dat dit moeilijk is te verwezenlijken, want dan zou er een controleur moeten worden benoemd, waarop de heer Verschoor zegt geen controleur. De Voorzitter zegt, of zoo wii bon nen geven een ambtenaar en dit zou volgens spreker weer geld kosten en bovendien moet er concurrentie blij ven. de verbruiker dringt aan op goedkoope brandstof en daarvoor moet men volgens spreker niet op het platteland zijn. Er zijn gemeen ten die de levering van brandstoffen, voor de werkloozen hebben aanbe steed voor f0,75 per mud Terwijl de handelaren hier f i,io a f1,20 per mud rekenen. De heer van der Stelt merkt op, dat de bondsprijs van de kolen on geveer f 1.30 bedraagt en spreker ge looft toch, dat er aan de Nieuwen- dijk sterk geconcurreerd wordt. De heer de Jong is. er ook voor de ingezetenen de leverantie te gun nen. Op voorstel van B. en W. wordt de tijdelijke benoeming van den heer M. Combee tot grafmaker, met één jaar verlengd. Waarna tot lid van het Burgerlijk Armbestuur werd benoemd, de heer C. Biesheuvel te Nieuwendijk. Hierna wordt de kostprijs voor O. L. onderwijs vastgesteld op f 11,86 per leerling. Hierna komt aan de orde behan deling gemeenschappelijke regeling der vleeschkeuringsdienst. Na een kleine discussie tusschen den heer Verschoor en den Voor zitter wordt deze goedgekeurd, doch de heer Verschoor blijft hier tegen. Ten slotte deelt de Voorzitter me de, dat door B. en W. kasopname is gedaan bii den gemeente-ontvanger en het G.E.B. en dat alles in orde is bevonden. Bij de gebruikelijke rondvraag deelt de heer Verschoor mede, dat het waterschut aan het Dijkje stuk is en verzoekt dit te doen herstellen. De Voorzitter zal den gemeente-op zichter hiermede in kennis stellen, daar niemand meer het woord ver langt, sluit de Voorzitter de open bare vergadering. Kantooragenda's 1933, een, twee en drie dagen per blad Zakagenda's, Wekelijksche en Maan- delijksche Kalenders. Alles eigen uitgave, vindt U in den Boekhandel van HBÜSDEN. „Fijnste Kwaliteit" Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. De heer v. Rosmalen wil nog even den heer v. Driel antwoorden. Dezie heeft gelijk als hij zegt, dat hij voor den post van de burgerwacht heeft gestemd, hij heeft dit evenwel gedaan in een oogenblik van onoplettendheid. Maar de heer v. Driel weet toch heel goed, dat spr. altijd tegen de burger wacht is, het vorig jaar heeft hij toch ook tegen gestemd. De heer v. Driel gelooft niet, dat de heer v. Rosmalen het vorig jaar uit eigen beweging heeft tegen gestemd, naar spr's meening is dit gebeurd onder invloed van den heer Gulden. De heer v. Rosmalen meent, dat de heer v. Driel niet goed op de hoogte is, deze heeft toch nog nooit gehoord, dat een S.D.A.P.-er voor den post der burgerwacht stemt, die bij een staking direct in het geweer komt. De heer v. Driel zegt, dat blijkt, dat de heer v. Rosmalen niet op de hoogte is, bij een .staking worden eerst de marechaussée en rijkspolitie ter hulp geroepen, de burgerwacht komt eerst als de burgemeester bij verstoring der orde er een beroep op doet. Als de heer v. Rosmalen beweert, .dat nog nooit een S.D.A.P.-er voor een ,post voor de bur gerwacht heeft gestemd, ,dan zegt spr., dat geen S.D.A.P.er weet hoe de bur gerwacht ^erkt. De heer v. 't Sant meent, dat de heer v. Rosmalen in de vorige vergadering voldoende gelegenheid is gegeven, om zijn stem tegen den post voor de bur gerwacht uit te brengen. De Voorzitter zegt, dat het ook wel zijn opmerkzaamheid heeft getrokken, dat de heer v. Rosmalen den post heeft laten passeeren. Maar spr. meent, dat dit is geschied uit de overweging, het is me niet de moeite waard lom er over te gaan bekvechten, iedereen kent mijn standpunt in deze. Met algemeene stemmen wordt hier op het voorstel van B. en W. aange nomen. De Voorzitter merkt op, dat men hier weer een zelfde geval heeft, de heer v. Rosmalen heeft zijn bezwaren tegen het voorstel van B. en W. kenbaar ge maakt, doch stemt nu toch voor dit voorstel. Verzoek van B. v. Eeten die in Oud- Broek is komen wonen, om vergoeding voor het bezoeken door 3 zijner kinde ren der bijzondere school die 5y2 K.M. van deze school afwonen. B. en W. stellen voor een subsidie van f 10. per jaar per leerling voor een rijwiel beschikbaar te stellen. De heer v. 't Sant heeft deze zaak onderzocht en het is hem gebleken, dat zij voor dit bedrag de kinderen niet naar school kunnen zenden. Blijven zij op hun eisch van 82l/2 gulden, waar de wet recht toe geeft, staan, omdat 1 cent per K.M. staat voorgeschreven, moet het gemeentebestuur de kwestie door de Kroon doen beslissen en dan is het een vraag hoe deze beslissing zal uitvallen. Spr. zou dit willen ver mijden en zou een 2de handsch rijwiel ter beschikking willen stellen en dit door een rijwielhandelaar doen onder houden. De Voorzitter vindt dat de kosten op die manier voor de gemeente te hoog zullen worden. Er zit ook een onbillijk heid in als iemand 4 K.M. van kIq school afwoont, moet hij er zelf voor zorgen, dat zijn kinderen op school komen, woont hij slechts 1 K.M. ver der, dan krijgt hij betaling van de ge heele 5 K.M., volgens recht had zoo iemand slechts op vergoeding van 1 K.M. aanspraak. Waar evenwel ook nog een fietsplaatje noodig is, zou spr. de vergoeding stellen op 37y2 gulden. Met algemeene stemmen wordt over eenkomstig dit voorstel besloten. Van Ged. St. zijn eenige opmerkin gen van administratieven aard ingeko men, op de door den raad vastgestelde verordening van haven en kadegelden. B. en W. worden gemachtigd deze opmerkingen te beantwoorden. De heer v. Rosmalen zegt, dat het hem verwondert, dat B. en W. in deze vergadering niet zijn gekomen met een voorstel tot benoeming van een haven meester, dit was toch toegezegd. De Voorzitter antwoordt, dat dit juist is, doch na de laatste vergadering is ge bleken, dat er meer liefhebbers voor dit baantje zijn, waarom het B. en W. beter voorkomt een oproeping te doen. Vastgesteld wordt een verordening, regelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging van veldwachters. Op voorstel van B. en W. wordt de kostprijs per leerling over het jaar 1932, vastgesteld op 1932. De heer v. Driel vraagt of er geen motieven zijn, om ook daarin te bezui nigen. In Werkendam heeft men b.v. besloten, de inkoop der schoolbehoeften gecombineerd te doen, wat een voor deel van 20 a 25 pCt. heeft opgele verd, kan dit ook hier niet gebeuren? De Voorzitter antwoordt, dat de ge meente hier slechts 2 kleine scholen heeft, die door 126 leerlingen worden bezocht, het onderwijs kost voor een kleine school veel meer als voor een groote, omdat verschillende kosten voor beiden ongeveer gelijk blijven. Wer kendam, waar men een school heeft met 400 leerlingen, is niet te vergelijken met de scholen hier. De heer v. 'tSant merkt op, dat de kosten voor de openbare scholen in de gemeente hooger zijn geweest dan voor de bijzondere scholen. De Voorzitter licht dit nader toe, de openbare scchool te de Werken met 51 leerlingen heeft een nieuw hoofd ge kregen, die een geheel nieuw leerplan heeft ingevoerd, wat f1700 heeft ge kost, dit bedrag is niet in zijn geheel bij de berekening meegeteld. Bij de rondvraag informeert de heer v. Rosmalen, welke vergoeding v. d. Stelt krijgt voor het aandraaien van het licht aan het pad aan de Kille. ^Tot groot genoegen van de bewoners brandt het licht nu 's morgens en 's avonds tot groot genot der arbeiders. Voorheen kreeg hij f5 vergoeding, spr. zou dit nu op f 20 willen brengen. De heer v. Rosmalen zag ook gaarne, dat het electrisch licht aan de Kille beter brandde, er zijn een paar lantaarns die reeds 2 maanden stuk zijn. Ook zag spr. gaarne, dat aan de Kille een publieke telefooncel kwam, de menschen moeten nu naar een vreemde loopen als hij den veldwachter, brandweer, dokter enz. noodig heeft. Dan heeft spr. gezien, dat 10 ct. per inwoner beschikbaar is gesteld voor het plaatselijk crisis-comité, spr. heeft begrijpelijkerwijze daartegen geen be zwaar, echter wel tegen de samenstel ling van het comité, daarin is noch een Christelijken, noch een neutralen bond vertegenwoordigd. De Voorzitter zegt, dat wat de eerste opmerking betreft de cijfers nog niet bekend zijn, B. en W. moeten deze aan den raad kunnen overleggen. Wat het defect zijn van een paasr lichtpunten betreft, den monteur zal daarop wor den gewezen. De heer v. d. Stelt merkt op, dat het misschien wel goed was als de haven meester aan de Kille er de verlichting- bij kreeg. De Voorzitter noemt dit een juiste opmerking, straks kan in besloten ver gadering hierover nader worden ge sproken. Wat de kwestie van een te lefooncel betreft, spr. gelooft niet, dat het rijk in dezen tijd bereid gevonden zal worden een telefooncel te gaan bouwen, men zou het evenwel kunnen vragen. Wat het crisiscomité betreft, het bedrag is door den raad beschik baar gesteld, dit doet rekening en ver antwoording, maar het crisiscomité wordt niet door den raad samengesteld. De heer v. Rosmalen zegt, dat het niet direct zijn bedoeling was, een te lefooncel te doen bouwen. Hij had meer het oog er op, dat het gemeentebestuur zich met een particulier in verbinding stelde, die zijn telefoon voor het publiek beschikbaar stelde en daarvoor een ver goeding van de gemeente kreeg. Nu kunnen de ingezetenen zich tot Ver steeg wenden, doch deze rekent 10 cent {3xtra, spr. wil niet beweren, dat dit te veel is, want Versteeg moet zijn telefoon ook betalen, maar het was toch beter als iemand de verplichting op zich nam, zijn telefoon steeds ter beschikking van het publiek te stellen. De Voorzitter belooft in deze richting stappen te zullen doen, als het de ge meente niet te veel behoeft te kosten, heeft spr. tegen het denkbeeld geen bezwaar. Dhr. v. Driel meent, dat voor de Wer ken en Sleeuwijk één maxim, is vastge steld 'voor vergunningen voor verlofsza ken is dit niet gebeurt, spr. acht 'twel wenschelijk, dat dit alsnog gebeurde. Voor ieder gedeelte van de gem. zou spr. de gelegenheid willen geven voor een verlof. In de Werken is er een, in Sleeuwijk ook en nu zou hij ook nog een gelegenheid willen open stellen voor de Kille, doch het daarbij laten. De Voorzitter is het met deze op merking eens. B. en W. zullen met een voorstel komen. De heer v. Driel vestigt de aandacht op het Heuveltje. 24 November is dit weer heelemaal onder geloopen. De Voorzitter zegt, dat alles is ge daan om onderloopen te keeren, waar de fout zit, dat dit nog wel gebeurd is, is B. en W. niet recht duidelijk.. Het zal waarschijnlijk wel noodig zijn, dat er nog een schuif bij gemaakt wordt, de klep blijkt niet voldoende te sluiten. De heer Kramer is het daarmede eens, zoodra een klep onder water komt, is er geen druk meer om ze af te sluiten. De Voorzitter sluit hierop de open bare vergadering, waarop de raad over gaat in geheime zitting. Binnenland. AANBESTEDINGEN. Door Gedep. Staten van Noord-Brabant werd door den Hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat, in het gebouw van het Provinciaal Bestuur te 's Herto genbosch, aanbesteed (Wij vermelden alleen de laagste in schrijvers uit onze omgeving). 18. Weg 's HertogenboschNieuw- kuijkDrunen, met twee zijtakken (18e perceel), begroot op f 10400, G. J. Vissers, Drunen, f9688 19. Weg HeusdenDrunen naar en door Waspik (19e perceel) begroot op f10400, G. J. Vissers, Drunen, f8974. 20. Weg BesoijenTilburg, met een zijtijk, (20e perceel) begroot op f 1500, C. van Strien, Udenhout, f 1950. 21. Weg GenderenDussenWer kendam, met twee zijwegen en drie zij takken (21e perceel) begroot op f17600, L. Kops, Den Bosch, f16095. 22. Weg WaspikOosterhoutMade, met drie zijtakken (22e perceel), begroot op f21000, A. van Dijk-Petit, Bergen op Zoom, f19330. Massa: 18 en 21, G. J. Vissers, Drunen, f25.679. o NOG DRIE WEKEN. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro f6074 verzoekt ons plaats voo rhet volgende. Verleden week hebben wij aan de hand der cijfers bekend gemaakt, dat er toen nog f190.000.noodig was. De week, die voorbij is heeft daarvan f40.000.ingebracht, zoodat het nog noodige bedrag nu is gekomen op f 150.000.Maar natuurlijk is er uit collecten van de Zendingsweek niet veel meer te verwachten, al is, hopen wij, nog niet alles ontvangen. Wij zien dus nu uit naar het resul taat van de circulaire, die in deze week' verzonden is en waarin wij den toe stand van het begin dezer maand heb ben uiteengezet, in de overtuiging, dat het werk zoowel als de daarin belang stellenden het meest gediend zijn, met een zoo volledige kennis der gegevens. En wij blijven goeden moed houden, dat dit jaar het voqr den arbeid be- noodigde zal worden bijeengebracht. o GEHEELE FAMILIE LEED AAN INDIGESTIE. ,,Nu weer plezier van ons eten." Een moeder van vier kinderen schrijft ons: ,,Ik zelf en mijn vielr kinderen had den alle voortdurend last van rugpijn, maagzuur en andere gevolgen van een slechte spijsvertering. Wat ik ook at, ik kreeg steeds maagpijn. Maar sinds we nu Kruschen Salts gebruiken (de afgelooepn drie maanden) kunnen wij alles eten en hebben alle veel meer pleizier van ons voedsel. We hebben nu geen van alle een spoor van maag zuur qf pijn meer. Ik vind het een schitterend middel, zonder eenige hin derlijke uitwerking. Wat we ook zou den moeten missen, we zouden nooit meer buiten Kruschen willen". (Mevr.) M. K. Kruschen Salts neutraliseert spoedig het maagzuur, ontneemt het alle kwel lende eigenschappen en verwijdert het zachtjes en volkomen uit het lichaam. De dagelijksche kleine dosis Kruschen is een zachte, natuurlijke aansporing voor maag, lever, nieren en ingewan den om weer naar behooren te func- tionneeren, en voorkomt daardoor dat het schadelijke maagzuur zich ooit weer kan ophoopen. Dan zult U geen last meer hebben na Uw maaltijden. Kru schen Salts maakt en houdt U inwen dig rein. Verfrischt en versterkt bloed, van ,alle onzuiverheden bevrijd, stroomt naar ,elk deel van Uw lichaam. Er zullen (geen klachten meer zijn, geen pijnen qieer. Maagzuur behoort dan tot .het verleden en is slechts geworden tot een onaangename herinnering. U zult ,zich wonderlijk energiek en flink voelen; £Oio gezond en opgewekt als U zich bij mogelijkheid maar voelen kunt. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijg baar bij alle Apothekers en Drogisten a f0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid ,voor 1 cent per dag. Adv. PUISTJE OPENGEKRABD. Te Eindhoven is in het St. Josephs- Ziekenhuis overleden de heer v. E., van de Philips' boekhouding. Hij had vorige week een puistje aan de kin opengekrabd met gemelden noodlottigen afloop.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 6