Denkt U er wel om Glabbeek s l.amsslagerij Firma L. J. VEERMAN Vergadering van den raad der ge meente WERKENDAM op Maandag iDecember 1932 des avonds om half acht. Voorzitter: EdelAchtbare Heer W. Beukenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Timmermans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring, met voorlezing van het formu liergebed. Bii de goedkeuring der notulen van de vergadering op d November 1.1. merkt de heer de Waard op. dat de notuleering bii de begrootingspost „brandweer" wel heel sober is ge schied. daar is heel wat meer over gesproken, dan in de notulen is op genomen. en in verband met het ge schrijf in de plaatselijke courant en zelfs in de groote bladen was rui mere weergave van het gesprokene gewenscht. hii stelt echter geen wij ziging voor. De Voorzitter zegt. dat de notulen beknopt zijn in de besluiten van den raad weergegeven. De notulen van de vergadering op 14 November worden zonder op- of aanmerkingen goedgekeurd. De Voorzitter deelt mede. dat aan de leden van de brandweer, die ont slag hebben ingediend, een schrijven is uitgegaan van B. en W„ waardoor het hun werd gemakkelijk gemaakt, om terug te komen op die ontslag aanvrage, alleen L. v. d. Wiel heeft daarop zijn ontslag aanvrage inge trokken. de andere handhaven hun ontslag, zoodat een oproep voor sol licitanten voor de brandweer zal wor den geplaatst. De navolgende ingekomen stuk ken worden behandeld. Schrijven van Ged. Staten d.d. 14 Dec. 1932. waarin wordt goedge keurd. het geven in erfpacht van enkele perceelen grond aan diverse personen. Schrijven van Ged. Staten d.d. 23 Nov. 1932. betreffende nieuwe rege ling der verordening op de wedden van Burgemeesters. Secretarissen en ontvangers, wegens genot van een ambtswoning, waarbij 1 s pCt. van het salaris na aftrek van de tijdelijke verlaging ad. 3 pCt.. als huur zal gelden voor de ambtswoning. B. en W. Stellen voor hier niet op in te gaan. daar imen in dezen'tijd niet moet overgaan tot verhooging, van de huurwaarde, en het salaris op peil laten, doch door des noods zoo noo dig beide verlagen, wordt conform besloten. Schrijven van het Departement Werkendam der iMaatschappii tot Nut van het Algemeen, met verzoek aan werkeloozen. die wenschen deel te nemen aan de Huisvlijttentoonstel- ling, welke begin 'Maart wordt ge houden, vergoeding te geven voor aanschaffing van materialen en werk tuigen. B. en W. Stellen voor hierop in te gaan tot een maximum van f 4 per persoon, terwijl de personen wor den aangewezen onder goedkeuring van B. en W. Schrijven Ged. Staten d.d. 23 Nov. 1932, inzake wijziging der plaatse lijke verordening, op gesloten verkla ring van wegen. De Voorzitter deelt mede, dat door een kleine fout van de typiste, deze wijziging noodig is. Mededeeling van den [Minister van Binnenlandsche Zaken, .dat een kerst- gave van 25 pCt. van het bedrag der genoten steun in het tijdvak 1824 December kan worden, verleend aan personen, die in de steunregeling zijn opgenomen, deze kerstgave wordt niet verleend aan personen in de werkverschaffing. De gemeente mag ook deze uitkeering geven aan de werkloozen, die uit de werkloozen kas trekken, doch het rijk verleend daarin geen subsidie. B. en W. stellen voor. de eerst bedoelde kerstgave te verstrekken, te genover het verleenen van de kerst gave aan die personen, die uit de werkloozenkas trekken, staat het col lege afwijzend, omdat, zegt de Voor zitter deze extra gave, door de kas zelf moet worden verstrekt, aange zien dit een kas is van de arbeiders organisatie. De heer Zuiddam bestrijdt dit en zegt, dat de groote kas van 1mil- lioen gulden van het N.V.V.. dat een strijdkas is niet fimag worden gebruikt, voor deze doeleinden, bovendien is de werkloozenkas van het N.V.V. ge bonden aan de voorschriften van den minister, de bedoelde werkeloozenkas is niet de zaak van de arbeidersbe weging. het is een zaak van de) Over heid. dit bewijst de subsidie die de Overheid hieraan verleent. De heer den Dunnen bepleit ook verstrekking van kerstgave aan de door B. en W. uitgeschakelde per sonen. De Voorzitter zegt, het N.V.V. heeft ook gelden beschikbaar gesteld voor de 8 November betooging in den Haag. dus kan deze instelling gok de kerstgave verstrekken, uit eigen middelen. Het voorstel van den heer Zuidam om ook de trekkers uit de werke loozen kassen, de kerstgave te verlee nen. komt in stemming en wordt ver worpen. met 5 .stemmen voor en 6 tegen. Voor stemden de heerenZuidam, den Dunnen, de Waard, de Waal en de Boon. De Voorzitter zegt. dat B. en W. voorstellen aan den raad aan werk loozen toe te kermen, den toeslag gelijk aan het verschil tusschen de kasuitkeering en de uitkeering krach tens de steunwet. behoudens goed keuring en subsidie verleening van rijkswege, conform dit voorstel wordt besloten. Een schrijven van den Centralen Bond van Transportarbeiders afdee- ling Werkendam d.d. 10 December 1932, waarin wordt verzocht de steunnormen te herzien en voor ge- organiseerden te brengen op f 10 plus f 1 voor elk gezinslid boven de ou ders met een maximum van f 1 5. voor ongeorganiseerden f 1 minder. De huurtoeslag te wijzigen, zóó dat ie mand met 2 kinderen en f3.150 huur per week betaalt, ook huurtoeslag krijgt k f 1. Toeslag te verleenen aan die kastrekkers, die minder zullen trekken van de werkloozenkas als van de crisisregeling. De Voorzitter zegt. dat aan het laatste verzoek reeds is voldaan, door het aangenomen voorstel van B. en W., spreker adviseert dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen, daar een en ander niet is overeenkomstig de rijksregeling. De heer Zuidam zegt, dat vele ge zinnen in Werkendam armoede lijden en afzakken naar het pauper isme", de toestand wordt onhoudbaar, daar velen reeds langer dan één jaar werk loos zijn, hii wijst op de gemeente Hardinxveld. waar de uitkeeringen veel hooger zijn dan hier, hij doet een beroep op den Raad. om het leed der werkloozen te helpen ver zachten. Spreker zegt, dat het voor gestelde maximum ad. f 115 voor Wer kendam wel aan den hoogen kant is, gezien de loonen die in de grien den en elders Worden verdiend, waar op de Voorzitter zegt. dat de heer Zuidam eerst iets vraagt en zelf moet erkennen te veel te hebben gevraagd, verder zegt de Voorzitter, dat iedere gemeente zijn eigen loonnormen heeft zoodat wijziging van de steunregeling is uitgesloten. Ook de huurtoeslag, staat in verband met de huidige steunregeling, dus ook die wijziging is onmogelijk, wat de kolenbon be treft, deze is verstrekt overeenkom stig den wensch van den minister. Bii de vaststelling van de steunrege ling heeft het motief gegolden, we zullen de normen verlagen, dan kan men de uitkeeringen langer volhou den. Spreker wijst er op, dat wan neer inderdaad honger werd geleden, wel meerdere personen naar de werk verschaffing Waren gegaan, alwaar men hoogere loonen kan verdienen, dan aan steun werd uitgekeerd. Men moet de geldmiddelen in het oog houden, wij woeten geven, om te blijven geven, zegt de Voorzitter en gaat hij voort komt in den winter de mogelijkheid, om andere maatregelen te treffen, dan lean zulks nog ge beuren. Ook merkt de Voorzitter op. dat de heer Zuidam, als lid van het steuncomité in dit orgaan heeft me- degemerkt. om de loonnormen te ver lagen, B. en W. hebben bii den mi nister gezorgd, dat er f 1 is bijgeko men. Daarna wordt het voorstel van B. en W. aangenomen met tegenstem- ming van de heeren den Dunnen en Zuidam. De Voorzitter stelt den raad voor, het sluitingsuur der winkels op 27 2829 en 30 December te be palen op 10 uur. waardoor dan de rest van de 21 dagen, volgens art. 9, 3e lid van de Winkelsluitingswet zijn gebruikt. Op 31 December mogen de winkels reeds open zijn tot 10 uur, en de Voorzitter acht het ge wenscht op den laatsten dag des jaars, dit uur niet later te stellen, dit voorstel wordt alzoo aangenomen. Behandeld wordt een schrijven van Ged. Staten, inzake eischen der bezol diging en benoeming van de gemeente veldwachters, de vastgestelde verorde ning wordt conform het voorstel van B. en W. aangenomen. Bericht is ingekomen vani den heer J. J. v. Oord, dat hij bedankte per 31 December als lid van het Burgerlijk Armbestuur. In diens plaats wordt ge kozen de heer Katerberg. De Voorzitter zegt den heer van Oord, die 27 jaren deze moeilijke en ondankbare functie heeft waargenomen, hartelijk dank namens den Raad, voor al hetgeen hij in zijn kwaliteiten als Voorzitter en lid vain het B„ A. heeft gedaan, en hij spreekt de hoop uit, dat de heer Katerberg de voetstappen van zijn voorganger zal drukken,. Het voorstel tot bepaling, dat de vaststelling van een uitbreidingsplan wordt voorbereid, in verband met art. 36, 4e lid der woningwet, wordt aan genomen, men kan daardoor zonder stagnatie, op kalme wijze de noodige voorbereiding voor het plan treffen. In verband daarmede wordt behan deld een verzoek van de heeren J. Vis ser en H. Wijnja te Werkendam, die ontheffing vragen van de bouwverorde ning, voor den bouw van een woning respectievelijk op een terrein achter den molen en in het Laantje. Daar het hier bijzondere gevallen gel den en de Inspecteur der Volksgezond heid geen bezwaar heeft, wordt de gevraagde ontheffing verleend. Daarna wordt de openbare vergade ring geschorst en gaat men over in geheime zitting voo»r de behandeling van de gunning van den veerdienst WerkendamHardinxveld. Bij de opening der openbare ver gadering deelt de Voorzitter mede, dat de veerdienst is gegund aan den hoog- sten inschrijver J. Zwets alhier. Bij de rondvraag zegt de heer de Waard, dat de diphteritus zich weer hevig uitbreidt en vraagt zich af, of er wel voldoende maatregelen worden genomen voor de bestrijding dezer ziek te, die reeds opnieuw de kinderen heeft aangetast en reeds doodelijke gevolgen heeft veroorzaakt, ook vraagtspr., of er wel samenwerking is tusschen B. en W., de plaatselijke dokters, de school besturen en den Inspecteur der Volks gezondheid, men mag, zegt hij, niets nalaten om met kracht tegen deze ziekte te strijden en volgens me dedeeling van deskundige zijde is al lereerst noodzakelijk, dat er een barak wordt ingericht, waar de zieke kinde ren worden ondergebracht, terwijl een algeheel keelonderzoek eveneens drin gend noodig is, teneinde de bacillen dragers te ontdekken. Geen kosten mo gen gespaard worden, daar het hier gaat om menschenlevens, die meer waard zijn dan geld, de Overheid gaat niet vrij uit, wanneer zij niet doet, wat in deze gedaan moet worden, het geld speelt in deze aangelegenheid geen rol. De Voorzitter zegt, dat B.. en W. hebben gedaan, wat zij meenden te moeten doen. de Inspecteur der Volks gezondheid ziet geen nut in een barak, deze autoriteit heeft dezen zomer reeds voorspeld, dat diphteritus zich in het najaar wederom zou aankondigen. Aan de hand van de Statistiek kan nog niet worden gesproken van een epidemie. Ook de ouders werken niet mede om de ziekte te bestrijden, dat heeft inen ting bewezen. Het slijmonderzoek heeft ook bezwaren, dit moet twee- of drie maal plaats hebben;. Ook de inenting werkt niet afdoende, de feiten bewij zen zulks, doch natuurlijk, aldus spr., moet men alles doen om de ziekte te bestrijden. De heer de Waard merkt nog op, dat dus eerst de ziekte epidemisch moet zijn, dus dat er eerst eenige jonge slachtoffers moeten vallen, alvorens men tot inrichting van een barak kan over gaan, die volgens den Inspecteur aan gestelde eischen moet voldoen, daar mede kan hij zich niet vereenigen en z.i. kan de Bewaarschool daar goed voor worden ingericht, dat behoeft geen gebouw te zijn, aldus spr., met graniet vloeren e.d. De Voorzitter vreest, dat de ouders de kinderen er niet naar toe zullen bren gen ,men heeft rekening te houden met de mentaliteit der bevolking. De heer Groeneveld is het volkomen met den heer de Waard eens en zegt, dat het den ouders ook ontbreekt aan de noodige voorlichting. Hij wil door middel van de pers en aanplakbiljetten de ouders wijzen op de groote geva ren, die deze besmettelijke ziekte voor hunne kinderen meebrengt. Spr. zegt, willen de ouders geen gebruik maken van de ingerichte barak, dan ligt de verantwoordelijkheid voor hun zelf, de Overheid heeft dan gedaan wat zij kon,. De heeren de Waal en Zuidam ver klaren het geheel eens te zijn met het betoog van den heer de Waard, krach tig ingrijpen is gewenscht, op de kos ten mag niet gekeken worden. De heer de Waard stelt voor B. en W. te machtigen, spoedig die maatre gelen te treffen, om een barak in te richten en daarvoor ovefr de noodige gelden te beschikken, hetgeen met al- gerneene stemmen wordt aangenomen. Men zal trachten om een Rijksbarak te krijgen, gelukt dit niet, dan zal de Bewaarschool als barak worden inge richt. De heer de Waard bespreekt daarna bij de regeering stelling te nemen tegen de opheffing van het Kan tongerecht te Heusden. Bij alle be zuiniging wordt het platteland de dupe, zoio ook hier weer, des te meer daar de bezuiniging betrekkelijk gering is, is handhaving van het kantongerecht is gewenscht. De Voorzitter zegt, dat B. en W. bij de beoordeeling van deze aangelegen heid, zich op een onpartijdig standpunt hebben gesteld, de opheffing is een Regeeringstaak, uit een historisch oog punt bezien is hij voor het behoud van het Heusdensch Kantongerecht, doch voor het gemak kan men beter bij het kantongerecht Gorkum komen. Wan neer Werkendam bij Waalwijk werd gevoegd, zouden er zeer groote be zwaren bestaan. De heer de Waard is er niet voor, dat het kantongerecht wordt opgehe ven, ook bezien uit een landbouwkun dig oogpunt, daar de kantonrechters door de crisis-pachtwet, met de streek zeer goed bekend moeten zijn, daarbij komt nog als men bij Gorkum wordt gevoegd, men het onderdeel vormt van een zeer uitgestrekt kanton, hetgeen de rechtspraak niet ten goede kan ko men. Aangezien de gevoelens van den raad Erres K.Y. 117, dat is pas een toestel! Een voornaam eikenhouten meubeltje met in gebouwd en electro-dyna- mischen luidspreker. Verrassend een voudige afstemming: de golflengten stoan op de schaal aangegeven. Ge luidsterkte en toonhoogte der muziek kunnen naar persoonlijken smaak geregeld worden. Wij verstrekken U gaarne een K.Y. 117voor een week op proef. De prijs bedraagtslechtsf 220.- EltKES IM1MO Agent: JL J. BOELEN, Wittebroodstraat HEUSDEN, ten aanzien der opheffing zeer verdeeld zijn, trekt de heer de Waard zijn gedaan voorstel, om bjjf de regeering er op aan te dringen het kantongerecht te Heusden pfet op te heffen, in. De héér den Dunnen zegt, dat het veerbtfisje herhaaldelijk gebruikt wordt als bergplaats voor kisten fruit. B. en W. zullen er den veerman op wijzen, dat zulks niet geoorloofd is. De heer Zuidam zegt, dat het veer huis aan de zijde van Hardinxveld de bank mist en er een ruit stuk is. Hierover zal in overleg worden ge treden met de Visscherijvereen., van wie dit gebouwtje eigendom is. De heer de Waal zegt, dat de fami lie Schaddelee op Zevenhuizen last heeft met de „beste kamer" en aansluiting op het riool gewenscht is. Den architect zal worden opgedragen een en ander te onderzoeken. De heer Zuidam zegt, dat vrouw Kieboom in de Kade, door het dempen van de kadesloot, last heeft gekregen om haar water kwijt te raken (groote hilariteit ontstaat bij den raad). Oo] hier zal de architect hopelijk uitkonjét brengen. Niets meer aan de orde zijnde/sluit de Voorzitter de vergadering. tijdig uw LAMSVLEESCH TE BESTELLEN, T is een lekkernij voor de K e r/s t d a g e n, om uw aller medewerking. Gij weet toch allen, hoeveel nut het Groene Kruis kan stichten, door verzachting van het leed en door het brengen van beterschap en gezondheid. Laat ons trachten door eensgezindheid de vereeniging weder op te bouwen tot heil der gemeente. Zij, die zich nog niet als lid hebben opgegeven, of, die hunne bijdragen wil len verhoogen, kunnen dit alsnog doen bij één der bestuursleden. Het voornemen bestaat om in de maand Maart of April a.s. een bazar te organiseeren, waarvan de opbrengst ten bate komt aan de vereeniging het Groene Kruis te dezer plaatse. Wij rekenen vooral op de medewerking der dames van Wijk, Aalburg en Veen, om deze bazar zoo goed mogelijk te doen slagen. De winteravonden leenen zich in 't bijzonder voor het maken van handwerkjes, enz. De oprichting van een dames-comité is in voorbereiding. Dus dames, met den meesten ijver aan het werk 11 Mijn hartelijken dank voor de toege stane ptaatsruimte. Namens het Bestuur voornoemd, De Secretaris, W. SCHOUTEN. HEUSDEN. Telefoon 35. Alles wordt zonder prijsverhooging thuis bezorgd, GEZOIDO (Bipten verantwoordelijkheid der Redactie) Geachte Redactie. Op de j.l. Vrijdagavond gehouden bestuursvergadering van de vereeniging „Het Groene Kruis", afdeeling Wijk, Aalburg en Veen, zijn de functies als volgt verdeeldC. B. J. Landweer, Voorzitter; J. Blankers, 2e Voorzitter; W A Schouten, SecretarisM Schouten, PenningmeesterA. Michaël, Commis saris van materiaal. (De heer van der Maaden wenschte niet in aanmerking te komen voor een eventueele bestuurs functie). Het voornaamste punt der agenda was: „bespreking aanstelling eener wijk verpleegster". Alle bestuursleden waren eenparig van oordeel, dat zoo spoedig mogelijk over gegaan moet worden tot benoeming eener zuster. Jammer dan ook, dat deze goede wil, niet gepaard kan gaan met de allerbeste daad. Immers het eenige wat hieraan in den weg staat, is gebrek aan de noodige contanten. Wanneer men echter in aanmerking neemt het klein aantal leden in Wijk en Veen en het zeer geringe aantal in Aalburg, dan is het te begrijpen, dat de geldmiddelen der vereeniging veel te wenschen over laten. Het leden-aantal bedraagt thans voor Wijk 197 voor Veen 163 en voor Aal burg 78in totaal 438 Dit getal moet minstens verdubbeld worden, wat ook gemakkelijk kan, gezien het inwonertal van de 3 dorpen, n 1. 3500. Het behoeft voor niemand een financieel bezwaar te zijn om lid te worden; immers de mini mum contributie voor het lidmaatschap bedraagt slechts f 1.per gezin en per jaar (desgewenscht te betalen in 4 ter mijnen van 25 cent). Voor dit luttele bedrag van f 1.kan men van alle voordeelen genieten, welke aan het lid maatschap der vereeniging verbonden zijn, zooals b.v. gratis hup van de wijkzuster en gratis gebruik van het verpleging8materiaal. In de eerstvolgende ledenvergadering zal de navolgende bepaling in het Regle ment worden opgenomen: „Zij, die in dorpen wonen, waarvoor de vereeniging is opgericht en na(b.v. 1 Februari 1933) lid worden, betalen als zij binnen 3 maanden na den aanvang van hun lidmaatschap verplegingsartikelen be hoeven, een inleggeld ten bate der ver eeniging van f 2,50". Inwoners van Wijk, Aalburg en Veen, in uw eigen belang raden wij u aan, thans lid te worden van het „Groene Kruis". Om deze zeer schoone en mooie taak te verwezenlijken, vragen wij dringend o L. S. Alhoewel ondergeteekende geen voor stander is van ingezonden stukken te schrijven, gevoel ik mij toch verplicht langs dezen weg de inzender van 12 Dec j.l. te antwoorden. Gaarne zou ik persoonlijk met den steller eens gedebatteerd hebben, maar hij is zooals vele schrijvers van ingezon den stukken zijn, een held achter de schermen. Als ik het schrijven van het lid der Ned Herv. Kerk te Andel lees, dan zou ik op sommige plaatsen denken, waarom het schrijven niet onderteekend met zijn naam, want als iemand uit een groote schare Kerkzangers, kan hooren dat er maar twee broeders zijn, die de wijs van een onbekenden psalm of gezang kunnen zingen, dan getuigt zulks van een zeer goed gehoor. Maar ik lees ook dat het boven ver meld lid, de verwachting heeft van een Mannenkoor, om den Kerkzang te be vorderen, dan krijgt ondergeteekende de gedachten, het is verstandig geweest zijn naam niet te melden, daar de schrijver zeker niet het verschil weet, tusschen een Kerkkoor en Mannenkoor al zingen ze alle twee Ik vind het zeer onverstan dig om bij oprichting van een Mannen koor een Kerk er bij te halen, deze vereeniging moet buiten de Kerk staan, het doet er niets terzake of ze op Chris- telijken of Neuteralen grondslag staat. Ik wil hier niet verder over uitwijden, maar wil het lid der Ned. Herv. Kerk te Andel raadgeven om den Kerkzang op beter peil te krijgen j Dan kan ik u twee middelen voor leggen, en raad u aan, om naar uw predikant te gaan, spreekt met hem er over om in plaats van Psalm 25, 42, 68 en 118 meer onbekende wijzen te laten zingen, als dit nu geregeld eiken Zondag gebeurd, zult u over enkele maanden bemerken, dat de lastige intervallen g en bezwaar meer zullen zijn, om ze zuiver te treffen De methode is echter nog niet geheel op zijn plaats want als men in de eere- dienst beschaafd wil leeren zingen, dan zult ge eens per week een avond met de zingende Kerkgangers bij elkaar moeten komen, en U scharen om een bekwaam organist, die de broeders en zusters voorhoudt wat alzoo noodig is om be schaafd te leeren zingen, en vooral den tekst verklaren, want als de dichter een klaaglied aanheft mag men maar niet raak schreeuwen, zooals dit in vele Kerken het geval is. U ziet wel geacht lid der Ned. Herv. Kerk dat er heel wat anders te doen is om Uw Kerkzang te verbeteren, en het niet in den weg ligt van een Mannen- of Gemengd Koor om den zang in Uw Kerk te bevorderen. Bij voorbaat mijn dank voor het plaat sen van bovenstaand schrijven. SLEEU WIJK, 20 Dec. '32. A. W. v. d. NAT. Kantoo^agenda's 1933, een, twee en drie dagen per blad Zakagenda's/HVekelijksche en Maan- delijksche Kalenders. Alles eigen uitgave, vindt U in den Boekhandek van HBUSDEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 12