Kijkt eens door Uw oude Laat tijdig Uw glazen En vraagt dan Zeiss Punktal M. NORT - GORINCHEM osi nummer üssiaat uil 3 linden Blikgroenten 5. p. CaRkkB/zei Co's ütó Jt.V. Agentschap m ii Atasterdarasche Jfaak jOAmsterdam. UITGAVE FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. BrillegSazen, hoe vol Gediplomeerd Opticien. Nieuwjaarwenschen Binnenland. No. 5290 Vrijdag 23 December 1932. UND VAN AlTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, r anco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. krassen zij zijn - vernieuwen, voor het behoud van Uw oogen ZUSTERHUIS 6. Zijdie zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvang en de tot 1 Jan, verschijnende nummers GRATIS Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolom men open voor het plaatsen van aan Familievrienden en Begunstigers De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolom f 1,voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten, wordt ver zocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbe veling verdient, het bedrag op onze postrekening 61525 over te schrijven of betaling met onze Agenten te regelen. we ge de urgentie der zaak. Waar wij niet alleen voblen voor het behoud van het Kanton Waalwijk, maar voor het behoud van alle bestaande Kantons zonder uitzondering, in het bij zonder om algeheele ontreddering van het platteland te voorkomen, kunnen wij ons met de strekking van het adres volkomen vereenigen en hebben gaarne een woord van lof over voor Voorzitter en Secretaris voor hunne activiteit ter zake. Maar nu wat anders. Onder het gebied der Langstraatsche Kamer van Koophandel behooren ook de gemeenten Heusden, Dussen, EetheD, Wijk ca, Oudheusden, Herpt en Hedik huizen, welke onder het Kanton Heus den ressorteeren. En nn zou men zoo zeggen, dat de Kamer ook de belangen dezer gemeenten zoude behartigd heb ben door direct bare medewerking tegen opheffing van het Kanton Heusden te verleenen, toen de inhoud der wetsont werpen bekend was geworden. Maar niets van dit alles De Kamer deed totaal niets en hield zich geheel en al afzijdig Hoe zat de vork aan den steel De Minister had oorspronkelijk in het betreffende wetsontweap neergelegd dat het geheele Kanton Heusden bij het Kanton Waalwijk zou worden gevoegd. Uit den aard der zaak vond Waalwijk dit best, maar gelukkig waren er ver. De Langstraatsche Kamer van Koop handel voor Waalwijk en de op heffing van Kantongerechten. Zooals onze lezers bekend is, werden ©enige weken geleden door de regeering wetsontwerpen ingediend strekkende tot de opheffing van 7 Arrondissements rechtbanken en 48 Kantongerechten, waaronder ook het kanton Heusden. Op deze wetsontwerpen verscheen al heel spoedig na hunne indiening het Voor- loopig Verslag der Tweede Kamer dat algemeen de verwachting wekte, dat de Kamer de ontwerpen zeker niet zou aan nemen. Eenige dagen n& het Voorloopig Verslag kon reeds kennis worden geno ssen van de Memorie van Antwoord van de regeering d.i. in casu van den Mini ster van Justitie, die de wetsontwerpen verzachtte door de opheffing van 4 Recht banken en van 9 Kantongerechten terug te nemen. Onder deze laatste behoorde het Kanton Zevenbergen, doch in plaats van opheffing van dit Kanton wordt de opheffing van het Kanton Waalwijk voorgesteld. Nu is het zeer begrijpelijk en alleszins jmist dat geheel Waalwijk op zijn ach terste beenen ging staan om het verdwij nen van zijn Kantongerecht te voorko men en ook is het begrijpelijk en alles zins juist dat de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor de Langstraat zich deze aangelegenheid aantrok en zich met éen adres wendde tot den Minister van Justitie en tot de leden der Tweede Kamer. En dit adres werd met buiten gewoon grooten spoed verzonden, want het werd opgesteld door den Voorzitter en den Secretaris op eigen houtje, geheel buiten de Kamer om. Wel kregen de leden der Kamer een afdruk van het adres thuis met een briefje er bij, dat de Voorzitter en Secretaris het adres maar hadden opgesteld en verzonden zonder de Kamer er in te kennen van per heel blik vanaf SPERCIEBOONEN 32 SNIJ BOON EN 33 APPELMOES 33 DOPERWTEN 35 Wortelen, Tuinboonen, Spinazie, Andijvie, in heele en halve blikken. A. BAA1JENS Botermarkt 88 - BEUSDEN. standige Kamerleden, die bij de behan deling van het wetsontwerp in de Af- deelingen er op wezen, dat zulks geheel en al verkeerd was en wel op meerdere gronden o m. het gemis van elk open baar verkeersmiddel tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena. Natuurlijk wilde Heusden zijn Kanton behouden en verschillende pogingen om daartoe te geraken werden van meerdere zijden aangewend o.m. door de besturen van alle gemeenten van het Land van Heusden en Altena, welke tot het ge bied der Langstraatsche Kamer van Koop handel behooren. Nu zou men toch den ken dat de Kamer, die toch zeker ook de belangen dezer gemeenten heeft voor te staan, direct als de bok op de haver kist zou zijn gesprongen en met kracht mede pogingen zoude hebben aangewend om het leven van het Kanton Heusden te redden. Maar de Kamer zweeg en bleef zwijgen tot de Memorie van Ant woord verscheen, waarin door den Mini- ter van Justitie werd voorgesteld de op heffing van het Kanton Waalwijk. Toen werd een gemotiveerd, omstandig adres gezonden aan Minister en Tweede Kamer ten einde de verdwijning van dit Kanton te voorkomen. Enkele punten van het adres willen we eens nader in het kort bezien. Zoo lezen we er o.a. in „Onze Kamer is van meening, dat op heffing van dit Kantongerecht voor de geheele streek zou beteekenen een ern stige benadeeling van de belangen der rechtzoekenden, waarbij geen met dit nadeel evenredige bezuiniging wordt be reikt. Daartegenover is naar het oordeel van onze Kamer het behoud van het Kantongerecht Waalwyk. zooals dit in het oorspronkelijke ontwerp was voorgesteld niet alleen gerechtvaardigd, maar is dit ook voor onze streek tevens als de eenig juiste regeling der kantonale rechtsbe- deeling te beschouwen." Met de eerste zin gaan wij volkomen accoord, maar de onzin van de tweede zit er toch al te dik op. Meent de Kamer nu werkelijk, dat voor onze streek, d.i. wat de Kamer van Koophandel be treft dus ook voor Heusden, Wijk, Dus sen enzhet behoud van het. Kanton gerecht Waalwijk, zooals dit in het oor spronkelijk ontwerp was voorgesteld niet alleen gerechtvaardigd, maar ook voor onze streek tevens de eenig juiste re geling der kantonnale rechtsbedeeling j#' te beschouwen Kom Kamer, doe nu niet alsof ge niet weet dat er zoo goed als geen enkel contact bestaat tusschen Waalwijk en het Land van Heusden en Altena, met uitzondering van het kleine Drongelen. Wij zouden zeggen om i ons bij uwe terminologie aan te sluiten dat als de eenige onjuiste rege-j ling der kantonnale rechtsbedeeling be schouwd moet worden de indeeling van een groot gedeelte van het Kanton Heus den bij dat te Waalwijk. Voorts zegt het adres „Gezien de beteekenis eD het karakter van een Kantongerecht is het eenerzijds van het grootste belang, dat de Kanton rechter zooveel mogelijk éénzelfde be volking te berechten krijgt, waardoor deze zich beter kan inleven in de men taliteit en de levensgebruiken van die bevolking. Anderzijds is het voor de be volking van éénzelfde streek van groote beteekenis door één Kantonrechter te worden berecht, daar hierdoor in gelijke gevallen gelijke berechting wordt ver zekerd.'' Hiermede zijn we het volkomen eens en dit was voor de Kamer een even schitterend argument geweest in een adres van haar aan de Tweede Kamer voor behoud van het Kanton Heusden. De Kamer weet toch wel dat de bewo ners van het Land van Heusden en Al tena een geheel eigen mentaliteit hebben en er gansch eigen levensgebruiken op na houden, die alleszins een eigen Kan- j tongerecht wettigen, vooral wanneer men in den Kantonrechter ook nog den vroe- geren meer gemoedelijken en raadgeven- den juge de paix ziet. Ook lezen we in het adres „De Langstraat nu met de haar om ringende gemeenten vormt een streek, die èn door haar geschiedenis en econo mische ontwikkeling èn door de geaard heid en mentaliteit der bevolking niet anders dan als één geheel kan worden beschouwd. Een streek als deze, welker; bevolking vrijwel dezelfde gewoonten! en gebruiken heeft en leeft van dezelfde 1 beetaanso&iddelen, nl, land- en tuinbouw, schoen- en lederindustrie, wordt door de j opheffing van het bestaande Kantonge- recht ongetwijfeld ernstig getroffen." Dit moge juist zijn indien men onder de de Langstraat omringende gemeenten niet begrijpt de gemeenteD, gelegen ten Noorden der Bergsche Maas. De bewo ners van het Land van Heusden en Altena en die van de Langstraat toch vormen niet slechts niet één geheel, maar hun aard enz. doet hen integen deel ver van elkaar af staan. Vergete men niet dat het Land van Heusden en Altena vormt, om het in den betoogtrant der Kamer te zeggen „een streek, die èn door haar geschiedenis en economische ontwikkeling èn door de geaardheid en mentaliteit der bevolking een op zich zelf stsand geheel vormt." Historisch is zij meer Hollandsch dan Brabantsch grondgebied. De Kamer merkt nog het volgende op: „Vooreerst is de Langstraat met om geving in hoofdzaak plattelandsbevol king. Indeeling nu van deze streek bij de Kantongerechten Tilburg, Breda en 's Hertogenbosch beteekent, dat voortaan de stadskantonrechter zal moeten oor- deelen over geschillen en overtredingen op het platteland, waar hij volstrekt niet georiënteerd is, noch kan zijn. Dit be teekent tevens, dat het menigmaal zal voorkomen, dat in gelijke gevallen in dezelfde streek verschillende berechting plaats vindt." Wanneer we hier „de Langstraat" ver anderen in „het Land van Heusden en Altena" en Tilburg en Breda weglaten, zou ook dit een gezond en uitnemend argument zijn geweest voor het behoud van het Kanton Heusden. In het adres vinden we ook vermeld, dat inwoners van Dussen een afstand zouden hebben af te leggen van 30 K.M. wanneer zij zich naar het Kantongerecht tblef. no. is Ra.a.rnsclqri4ès Y©er. Verstrekt Handelscredieten tegenjréder overeen te komen voorwaarden. Opent rekening-eoörant met rentevergoeding. Incasseert Biuaë'n- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aai\?<en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen. en verkoopt vreemd Bankpapier. VerziBteft Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Vephtiurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA te 's Bosch zouden moeten begeven, in dien Dussen onder dit gerecht kwam te ressorteeren. Maar hoe zou het dan met de inwoners b.v. van Werkendam, den Biesbosch en van de Kille zijn gesteld geweest, indien, zooals aanvankelijk 's Ministers bedoeling was, het geheele Kanton Heusden bij Waalwijk zoude zijn ingedeeld Ons dunkt dat dit laatste nog heel wat erger zou zijn geweest, gelet op de openbare vervoermiddelen. We lezen in het adres„Daartegen over is naar het oordeel van onze Kamer het behoud van het Kantongerecht Waal wijk, zooals dit in het oorspronkelijk ont werp was voorgesteld niet alleen gerecht vaardigdmaar is dit ook voor onze streek tevens als de eenig juiste regeling der kan tonnale rechtsbedeeling te beschouwen." In die woorden kan moeilijk iets an ders gelezen worden dan „leve het Kan ton Waalwijk en weg met het Kanton Heusden". 't Is werkelijk fraai 1 Alles bij elkaar genomen rreecen wij dat de te Waalwijk gevestigde Lang straatsche Kamer van Koophandel ter zake in groot verzuim is geweest met betrekking tot Heusden en meerdere andere gemeenten die binnen haar ge bied zijn gelegen en voorts dat zij weer eens een grof staaltje van partijdigheid ten gunste van Waalwijk heeft gegeven met ergerlijke ten achterstelling van de belangen van andere onder haar ressor- tserende gemeenten De Kamer had be hooren te petitioneeren voor behoud van alle Kantons om te voorkomen dat het platteland alles kwijt raakt, en dit alleen en in letterlijk alles de dupe wordt van overigens lofwaardige pogirgen om tot bezuiniging op velerlei gebied te gera ken. En had zij dit niet willen doen, welnu, dan was het toch zeker haar dure plicht geweest om evengoed voor het behoud van het Kanton Heusden in de bres te springen als zij dat voor het Kanton Waalwijk deed. Het is ons buitengewoon aangenaam te weten, dat eenige leden der Lang straatsche Kamer onze meening ten deze ten volle deelen en in de eerstvolgende vergadering der Kamer dan ook uitdruk kelijk van die zienswijze zullen doen blijken. K«op bij Verschuur Baert Versterkt het gestel Verhoogt het weer standsvermogen. AUTO TE WATER. De inzittenden met moeite gered. Vermoedelijk tengevolge van een de fect aan de stuurinrichting reed de ga ragehouder v. d. V. met een vrachtauto, waarin eveneens zekere W. en twee kleine kinderen hadden plaats genomen;. langs den West-Kanaalweg onder AL phen a. d. Rijn in het diepe Aarka naal. De auto zonk onmiddellijk. Ge lukkig waren er verschillende personeni in de buurt, die spoedig erin slaagden V. d. ,V. enl de beide kinderen op het droge te brengen. Ergöri was het ge steld met W., die bij een poging om zich uit de cabine te bevrijden, met zijn jas bleef haken aan een of ander uitstekend voorwerp. De omstanders zagen geen kans hem te bereiken^ doch de chauffeur van een juist passee- rende autobus, zekere H. van L., be dacht zich .geen moment, sprong ge kleed te water en mocht tenslotte als goed zwemmer erin slagen W. los te trekken en aan den wal te brengen. Allen hadden lichte verwondingen op- geloopen. De vrachtauto werd later door een kraanwagen op het droge gebracht. —o— DOODELIJK ONGELUK. Op de schipbrug te Deventer is eert doodelijk ongeluk gebeurd. De onge veer 40-jarige mevrouw R., wonende aan den Twelloschen weg, werd, toen zij per fiets passeerde door een vracht auto overreden en zwaar gewond op- j genomen. Korten tijd later is zij iiï het ziekenhuis overleden. o— DE ROTTERDAMSCHE BAKKERS VOOR DEN KANTONRECHTER. I Voor den Kantonrechter Mr. Tiele- man te Rotterdam stond Maandag een vijftigtal banketbakkers terecht, ter za ke dat zij op 4 December hun winkels hadden open gehouden, buiten de wet- j telijk toegestane uren. Tegen bijna al len eischte het O.M. f 20 boete subs, vier dagen hechtenis. In enkele ge vallen veroordeelde de kantonrechter! de betrokkenen tot f3 boete subs, een dag hechtenis. In het overgroote deel der zaken werd evenwel het schriftelijk! vonnis bepaald op gisteren, Donderdag, o EIGENAARDIG ONGELUK. Twee mannen droegen een antenne- paal ter lengte van 15 meter dwars ove rden Boschdijk te Eindhoven, toen! een auto der Nackny-maatschappij in* volle vaart kwam aangereden. De chauf feur kon den langen paal onmogelijk zien en reed er tegen aan. De (paal viel bij den eenen man van diens schou-. der, maar de andere man kreeg deni paal met een harden klap tegen hlet hoofd en liep een zware hersenschud ding op. Den chauffeur treft geen schuld. I o DOOR AUTO AANGEREDEN. Op den Hoogen Rijndijk te Leidert is zekere T. uit Valkenburg met zijn rijwiel aangereden door een autcn, be stuurd door E. W. P. T. werd tegen den grond geslingerd en is met een schedelbreuk in zeer, rorgwekkenden toestand naar het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden overge bracht. —O— i NIEUWJAARSCORRESPONDENTIE. In de dagen tusschen Kerstmis enl Nieuwjaar is de toevloed van poststuk ken steeds zeer groot, zoodat de Post extra maatregelen moet treffen om de correspondentie tijdig te kunnen bezor gen. Het verdient daarom aanbeveling de Nieuwjaarscorrespondentie tijdig ter, post te bezorgen. De omstandigheid, dat 1 Januari dit maal op Zondag valt en op dien dag de dienst-uitvoering dus beperkt moet blij-s voor het Land van Bensden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard "r~ Drogisterij Botermarkt Heusden

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1