Und van altena Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN. Qii mm aia«i i 2 Md Nieuwjaarwenschen FEUILLETON. Zislssmarf. iluiteidaiicS, No. 5291 Woensdag 28 December 1932. Voetbalsport. Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten 10 cent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Evenals vorige jaren stelt ook thans weder ons blad zijn kolom men open voor het plaatsen van aan Familie, Vrienden en Begunstigers De prijs bedraagt 40 cent voor enkele kolom f 1,voor dubbele kolom. Tijdige opgaaf aan ons Bureau of bij onze Agenten, wordt ver zocht, terwijl het met het oog op de hooge incasso-kosten aanbe veling verdient, het bedrag op onze postrekening 61525 over te schrijven of betaling met onze Agenten te regelen. Vergadering van den raad der ge meente RIJSWIJK op Vrijdag 23 December des nam. 3 uur. Voorzitter: Ed.Achtb. Heer A.D. v. d. Schans. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de vergade ring; leest het formuliergebed, daar na de notulen der vorige vergade ring, die onveranderd worden vast gesteld. Ingekomen stukken: Van Ged. St. een nota van aan merkingen op de gemeente-begroo ting 1933. De aanmerkingen zijn ge heel van administratieven aard, de bedragen blijven ongewijzigd, alleen het op hoofdstuk 12 geraamde be drag van f 125,opbrengst kwade posten is niet juist. Dit bedrag is geraamd omdat de Inspecteur van de belastingen het had opgegeven, doch mag niet meer geraamd worden, om dat de gemeente in 't vervolg het netto bedrag uitgekeerd krijgt. De ze f 125 behooren daarom overge bracht te worden naar den post on voorzien. Aldus wordt besloten, ter wijl B. en W. wordt opgedragen de verdere aanmerkingen af te werken. Adres van het bestuur van het proeftuinbedrijf te Gorinchem, om voor dit jaar ook weder een subsi die uit de gemeentekast te mogen ontvangen tot dekking van het exploi tatietekort. B. en W. stellen voor, om even als het vorig jaar een subsidie te verleenen van f 10, om daardoor blijk te geven dat het werk van het proef tuinbedrijf op prijs wordt gesteld. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenomen. Voorstel van B. en W. tot verhoo ging der opcenten op de personeele belasting. De Voorzitter licht dit voorstel toe en zegt dat thans 50 opcenten wor den geheven, dit zou den indruk ves tigen alsof men hier een gemeente heeft die in goeden doen is, doch dit is niet zoo, het tegenovergestelde is waar. Als niet spoedig een ople ving komt, weet spr. niet wat het moet worden. Thans is echter al reeds zeker dat de gemeente er zonder verhooging van opcen ten niet. kan komen. Die voor de fondsbelasting kan nog wel even worden afgezien, deze gaan pas op 1 Mei in, voor de personeele belas ting is het echter hoog tijd en het staat te bezien of het nog mogelijk is. B. en W. zouden er echter toch nog toe willen besluiten. De verhoo ging met 50 opcenten levert een hoogere inkomst op van f225. Hoe moeilijk de tijd ook is, om belasting te betalen, achten B. en W. het toch noodig met hun voorstel te komen om de opcenten van 50 op 100 te brengen. De heer Nieuwenhuijzen vraagt of dit nu beslist noodzakelijk is. De Voorzitter antwoordt dat er niet aan te ontkomen is, de werkloozen- zorg eischt zulke groote offers dat de gemeente er mede ten onder raakt verhooging der opcenten heeft ook dit voordeel, dat daardoor ook een hoogere uitkeering van werkloozen- steun en werkverschaffing van het rijk wordt verkregen. De heer v. Heukelom wijst er op, dat de personeele belasting hier zeer ongelijk wordt toegepast. De heer v. d. Wetering meent, dat er nog wel personen aan de werk verschaffing deel nemen, die daar van uitgesloten konden worden. De Voorzitter zegt dat als er per sonen zijn, wier inkomen boven een zeker bedrag uitgaat, dat die perso nen dan van werkverschaffing uitge sloten worden. Straks na afloop der vergadering kan hierover nog wel verder worden gesproken. Spr. heeft gisteren met het bestuur van het Noorderafwateringskanaal een bespre king gehad. De opzichter wilde 100 personen naar huis sturen, omdat er geen voldoende materiaal was om allen aan het werk te houden. Van Naar het Fransch. ;tt 131. Te Dammartin in den omtrek van Meaux; ik was destijds bediende te Meaux; Collivet was te Parijs bij mijn heer de Beaupreault, gij weet wel, die vermoord is geworden. Woonde Collivet reeds hng in Dammartin? Hij is er getrouwd en ook zijn dochter is er geboren. Zoo! zoo! Was hij getrouwd en vader? Bienallet begon te lachen. Hij is zelfs eenigen tijd nog iets anders geweest. Wat dan? Hij is weduwnaar geweest En hij is hertrouwd! O! mijnheer, als gij ooit een mooi meisje gezien hebt, dan is 'tzij, die hij toen trouwde oogen, om voor op je knieën te vallen en een gezichtje om er krankzinnig van te worden. Loiseau haalde het portret uit zijn zak en liet het zien. Zoo iets zeker, hé? Juist, zij is 't! riep Bienallet ver wonderd uit. Maar er is toch een verschil in leeftijd? Een zeer groot zelfs, 't Meisje was even achttien jaar en Collivet in de vijftig. Zijn dochter, die hij uit zijn eerste huwelijk had en die ongeveer tien jaar oud was, werd destijds voor de zuster zijner tweede vrouw gehou den. Zij heette Suzanne, dat kind. O! ik herinner het mij nog goed. 'tWas een lief kind, maar zij was te ringachtig. Leefden Collivet en zijne jonge vrouw goed met elkander. Dat zou ik u niet kunnen zeggen, daar ik kort na zijn huwelijk het land verlaten heb en mij te Parijs vestigde, waar ik tegenwoordig nog in betrek king ben. En ik zou Collivet waar schijnlijk nooit teruggezien hebben, als het toeval hem niet naar hetzelfde huis gebracht had, waar ik mijn middagmaal nuttigde. En ik gelooj wel, voegde Bienallet er aan toe, dat die ontmoe ting met mij hem niet goed bevallen is, want ik heb hem niet meer terug gezien. En is dat alles? Ja, dat is alles mijnheer. En kunt gij mij niets van zijn ka rakter zeggen? Hij was erg somber, prikkelbaar en afgetrokken. Hoewel ik niet weet, of men hem iets te verwijten heeft, weet ik wel, dat hij niet gemakkelijk was en dat het beter was zijn vriend, dan zijn vijand te zijn. Als gij mij niets meer te vragen hebt, zou ik nu gaarne mijn middagmaal willen gebrui- den Inspecteur is toen een telegram aan den Minister gezonden om over te mogen gaan tot uitbreiding van het materiaal. In de hoop dat dit zal worden goedgekeurd is de men- schen toegezegd Maandag maar weer terug te komen, mocht dit niet het geval zijn, dan zullen de georgani- seerden eerst naar huis worden ge zonden. De heer v. Herpen acht dit niet billijk, die hebben door het betalen hunner contributie getoond dat ze eerst voor zich zelf willen zorgen, het zou onbillijk zijn, hen nu bij de ongeorganiseerden achter te stellen. De Voorzitter merkt op, dat dit niet de bedoeling is, er moet voor gezorgd worden, dat de georgani- seerden boven de ongeorganiseerden blijven er moet dan maar raad ge schaft worden. Met algem. stemmen worden hier op de heffings- en invorderingsveror dening op de heffing van 100 op centen op de personeele belasting vastgesteld. Bij de rondvraag informeert dhr. Nieuwenhuijzen hoe of het staat met de onderhandelingen met het polder bestuur over het uitdiepen van de Kil. Wethouder v. Gammeren zegt, dat hierover onderhandelingen zijn ge voerd en het polderbestuur zich be reid heeft verklaard tot medewerking en 10 pCt. der kosten wil dragen. De heer v. d. Wetering vindt dit niet veel. De heer Lievaart vraagt hoe hoog de begrooting is, waarop de Voor zitter antwoordt van f 1500. De heer Nieuwenhuijzen vraagt of de gemeente Giessen ook niet om een bijdrage kan worden gevraagd. Ook voor ingezetenen van deze ge meente is uitdiepen van belang. De Voorzitter antwoordt dat dit niet mogelijk is. Het rijk draagt in de kosten bij en vraagt niet of cle werkverschaffing ten bate van de in gezetenen van Rijswijk of van Gies sen is. De heer v. Gammeren meent, clat het wel gewenscht is, dat ook de polder Ban van Rijswijk tot uitdie pen overging, dan eerst krijgt men behoorlijk werk. Dit is gisteren in de vergadering ook ter sprake ge weest en waarschijnlijk zal het er ook wel van komen. De Voorzitter zegt dat hierin den noodigen spoed betracht zal worden. De heer Nieuwenhuijzen heeft ver nomen dat de gemeenten, als tot op heffing van het Kantongerecht te Heusden wordt besloten, dan zelf kunnen beslissen onder welk kanton ken, want ik heb maar een uurtje den tijd en er is reeds meer dan een kwar tier verstreken. Nog een enkel woord. Spreek! Toen gij hem hebt teruggezien, hebt gij hem toen niet naar zijn jonge vrouw gevraagd Zeker, uit beleefdheid. En wat heeft hij u geantwoord? Niets als ontwijkende gezegden. En ik geloof wel, dat het juist dat was, waarover hij zoo verlegen was, want hij heeft geen woord meer gezegd, niets meer gegeten en is reeds voor het dessert vertrokken. Dank u. Bienallet groette hen. De agenten bedankten den waard en vertrokken. Zonder zelfs een woord te wisselen riepen zjij een rijtuig aan op den hoek van de rue des Saint Pères. En beiden zeiden tegelijkertijd: Naar 'tOosterstation. Zij hadden elkaar begrepen en be gaven zich naar Meaux. Zij moesten geruimen tijd aan het station wachten, zoodat zij eerst des nachts te Meaux aankwamen en eerst den volgenden morgen naar Dammartin konden gaan. Zij bestelden aan 't hotel de Paris voor den volgenden morgen een rij tuig. !n den namiddag bereikten Loi seau en Chaumont Dammartin. 'tls de hoofdplaats van het kanton en bezit dus een commissariaat van politie. zij wenschen gerangschikt te wor den. Is het niet gewenscht, vraagt spr., dat Rijswijk zich uitspreekt voor het Kanton Gorinchem De Voorzitter antwoordt dat het hem niet bekend is, dat de gemeen tebesturen kunnen opgeven onder welk kanton zij willen komen. De gemeente heeft echter adhaesie be tuigd aan het adres van het gemeen tebestuur van Heusden, waarin den wensch te kennen wordt gegeven, om, als Heusden als Kanton werd op geheven, dan bij 's Bosch en niet bij Waalwijk te worden ondergebracht. Spr. acht dit laatste ook van belang voor Rijswijk. Voor verschillende menschen is het niet van belang bij Gorinchem te worden ingedeeld, om dat men dan voor Arrondissements zaken naar Utrecht moet, dat zooveel verder is gelegen en waar de bewo ners van Rijswijk zoo goed als nooit komen. Den Bosch is voor deze ge meente ook veel meer de aangewe zen plaats. Daar komt nog iets bij, de Noórdbrabantsche bevolking heeft een eigen mentaliteit, die veel verschilt van de Hollandsche. Spr. illustreert dit met een voorbeeld, ook uit dit oogpunt is het beter dat Rijs wijk bij den Bosch komt en niet on der Utrecht. De vergadering wordt hierop door den Voorzitter gesloten. DRAlSfjlAvANVALKEMBüRG'S-- INSTORTING IN EEN MIJN. Door een instofting in de mijn St. Pierre-la-Palud aan de Rhone zijn 4 mijn- wei kers omgekomen. O— VIJFTIGDUIZEND POLEN UIT FRANKRIJK GEWEZEN. De Poolsche pers meldt uit Parijs, dat volgens een verklaring van den Franschen minister van arbeid binnenkort 50.000 Poolsche arbeiders uit Frankrijk zullen worden gewezen. Naar verluidt zul'en zij per trein tot het Duitsch Poolsche grens station Bent3chen worden gebracht en daar door de Poolsche autoriteiten verder worden geholpen. Deze maatregel geeft uitvoering aan een besluit der Fransche regeering om het aantal buitenlandsche arbeiders in Frankrijk aanzienlijk te be perken. Zij gingen er onmiddellijk heen. In lichtingen betreffende Collivet inwinnen scheen hun zeer gemakkelijk toe, want na de eerste vraag antwoordde de com missaris onmiddellijk: Collivet? Maar zeker, ken ik hem, even als iedereen hier. Wat wenscht gij te weten? Alles wat gij weet. Maar daar wij reeds eenigszins ingelicht zijn, zul len wij, om geen tijd te vejrliezen, u eenige vragen doen. Vooral moet gij spreken over zijn tweede vrouw over Marie de schoone Marie. De schoone Marie; ja zeker, die was mooi. Ik heb nog zelden een schoo- nere vrou wgezien. En 'twas jammer, dat zoo'n oude uil als die Colli vej dien een ieder haatte, zulk een lief bekoor lijk schepseltje tot vrouw kreeg! En vroolijk dat ze was, ze zong bijna al tijd. Dat wil zeggen, vóór haar hu welijk. Wat is er dan gebeurd? O, mijnheer, hij sloeg en mishan delde haar. En dat zonder redden, want Marie ging nooit uit en gaf hem dus geen reden om jaloersch te wezen! Maar jaloezie schijnt een verschrkke- lijke hartstocht te wezen. Als men ja loersch .s, vraagt men naar geen reden. 't Ongelooflijke schepsel trachtte hem zooveel mogelijk te behagen; tot vrien din had zij slechts Suzanne, een dochter uit zijn eerste huewlijk, want gij moet ewten Ja, ja, dat weten wij, zeide Loiseau. Ten slotte mishandelde hij haar VERKOOP VAN PERZISCHE KROONJUWEELEN. Naar de Daily Herald meldt zou de sjah van Perzië hebben besloten teneinde de financieele moeilijkheden van zijn land het hoofd te bieden twee van de kost baarste kroon ju weelen te verkoopen. Het betreft den nieuwen kroon, versierd met 140.000 edelsteenen, waarvan de waarde op 6 millioen pond sterling wordt geschat en een globe met een diameter van 60 c.M., waarop de landen der aarde door verschillende edelsteenen zijn aangegeven. PROTESTBETOOGING VOOR POOLSCH CONSULAAT. Twee duizend studenten te New York hebben voor het Poolsche consulaat ge protesteerd tegen de vervolgingen, waaraan de Joden in Polen blootstaan. Dr. Arthur Krause, die een dezer dagen wegens po litieke agitatie was gearresteerd en na een protest-hongerstaking in vrijheid werd gesteld, sprak de betoogers toe, die later zonder incidenten door de politie van voor het consulaatsgebouw werden verdreven. WOLKBREUKEN EN AARDVERSCHIU- VINGEN. Hevige regens hebben op verschillende plaatsen veel schade veroorzaakt. Op een landgoed in Andalusië (Spanje) stortte tengevolge van een wolkbreuk een arbeiders huis in, waarbij 4 personen gedood en 8 gewond werden. Door een aardver schuiving bij een tunnel zjjn 5 personen om het leven gekomen. H i iMMM Uil IM IIEUSDEN. Maandag j.l. (2e Kerstdag) speelde Juliana II een vriendschappelijke wedstrijd te Elshout tegen E S.V. I aldaar. Deze wedstrijd eindigde in gelijk spel 2-2. WERKENDAM. De gehouden nederlaagwedstrijden door W.V.V. I en B.S.V. I van Besoyen, ein digde met 41 voor Besoyen, de wedstrijd door W.V.V. II en B.S.V. II, met 5-0. De wedstrijd tegen Zwaluwen I van Hardinxveld werd door S.V.W. I met 8 2 gewonnen. De eindwedstrijd van S.V.W. I en W.V.V. II om de derde en vierde prijs der serie wedstrijden eindigde met 32 voor W.V.V. II. WELL. Maandag 26 Dec. (2e Kerstdag) speelde de v.v. W.V.V, op de serie-wedstrijden te Gameren haar derde wedstrijd en wist tegen D.O.S van Nederhemert te winnen met 10, waardoor W.V.V. in het bezit kwam van de vijfde prijs, een zilveren lauwertak. zoo dikwijls en zoo verschrikkelijk, dat het arme schepsel, vreezende in zijn woede vermoord te zullen worden, ge lukkig bedacht, dat de wet nog midde len bezat haar te redden. De echtscheiding? Juist! Zij vroeg echtscheiding aan, En werd die uitgesproken? Ten haren voordeele, zooals ges kunt begrijpen. En wat werd er van die ongeluk* kige vrouw O, die had zooveel geleden, die had zoo weinig van het leven geno>- ten en had zulk een slecht denkbeeld van de mannen, dat zij hen naar den hare beoordeelde, dat Zeker! zeker, riep Chaumont on* geduldig uit, maar toen? Toen heeft zij Dammartin veria* ten. j En is gegaan? Naar Parijs En toen? Ja, meer weet ik er niet van! 1 Weet gij niet, waar zij woont? Dat weet niemand hier. 1 En is zij nooit meer hier terug] gekomen? Nog niet, maar zij zal er ook niet meer terugkomen! Gij hebt haar dus geheel uit het oog verloren? j Ja, geheel en al. j j En Collivet? O, die heeft na zijn echtscheiding] hier niet meer terug durven komen, (Wordt vervolgd.) i t jj voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard rweiscnea. —O— —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 1