Ingezonden. Binnenland. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Wijk, 27 December '32. Geachte Redactie! Verzoeke beleefd opname van on derstaande regelen in Uw blad, waarvoor bij voorbaat mijn dank. In het verslag van den raad der gemeente Wijk, opgenomen in Uw blad van 21 December j.l., laat Uw verslaggever mij het voorstel doen om de commissie die de gemeente begrooting heeft onderzocht, ook te belasten om zoo mogelijk nieuwe bronnen van inkomsten te zoeken, alvorens tot belastingverhooging over te gaan. Dit is echter niet de juiste toedrachtik heb enkel gevraagd om eerst nog eens rond te zien, daar er naar het oordeel dier commissie nog wel enkele dingen waren, waar zoo noodig nog wel wat van te maken was, doch waarover toen niet gespro ken is, aangezien de toentertijd slui tende begrooting daartoe geen aan leiding gaf. Toen is door den Voorzitter voor gesteld om diezelfde commissie te verzoeken dan in dien geest nog eens werkzaam te willen zijn. Aangezien de lezing van het ver slag, zooals dit is weergegeven door Uw verslaggever, wel eens den in druk kon wekken, dat bedoelde commissie en voornamelijk ik niet geheel tevreden zou zijn met het be leid van B. en W., meende ik deze rechtzetting te moeten geven, daar het allerminst mijne bedoeling is, B. en W. dienaangaande iets te ver wijten, daar buitengewone omstandig heden den toestand sindsdien gewij zigd hebben. De bedoeling is enkel zoo mogelijk belastingverhooging ge heel of gedeeltelijk te voorkomen, aangezien belasting in onze gemeen te in hoofdzaak moet worden opge bracht door den Middenstand en de ze tegenwoordig toch al genoegzorg heeft. Nogmaals dankende voor de op name, verblijf ik Uw dw. dn., IC. VAN DER MO OREN. De opmerking van den geachten inzender is juist, het was de Voor zitter, die voorstelde de commissie, die de begrooting had onderzocht, te belasten met het nagaan der mo gelijkheid, om op andere wijze, dan door de voorgestelde belastingverhoo ging het ontstane tekort te dekken. De Verslaggever. Zaterdagavond ontmoette onze 2 wels bekende Boezemvrienden Wim en Keet elkaar op de Almbrug in 't dorpnada- de gewone begroeting had plaats gevonden, waren zij al heel gauw over de gebeurte nissen der laatste maanden in een druk gesprek gewikkeld. Kees: Zeg Wim 't is al een heele tijd geleden, dat wij elkaar gezien hebben en 'in dien tijd 'n hoop brieven gekregen jongen. Wim: Dat doet mij een groot plezier, dat er nog zijn die met ons mee leven, er zijn een heele massa in onze gemeente, die dachten ziezoo alwéér gebeurd. Kees: Dan hebben zij het mis, je weet toch dat wij zoo bang niet zijn als dieje mijnheer met zijn 5 procent. Wim: Nu jij 't daar over hebt Kees, die zitten lang te wachten. Kees: Ja jongen was er ooit iemand naast, dan was hij hetmaar laten wij afspreken wanneer hij wéér tegen ons schrijft, al laat hij het een boer of iemand anders onderteekenen, wij hem aan den kaak zullen stellen. Wim: Jij hebt zeker enkele maanden geleden die ingezonden stukjes wel ge lezen waarin eenen mijnheer verzocht werd zijn schoolgeld terug te halen, en een andere mijnheer knaagde de „Bijen" zoo graag aan. Kees: Op zij een beetje Wim" je staat zoo midden op de „Brug" daar heb je net een auto, hoor maar, Tokke, Tok, Tokke, Tok. Wim: Zeker weer brand, dat ie zoo Tokt. Kees: Ik denk het Wim, daar hangt nog iets achter geloof ik, Wim: Wel, dat is zijn dierbare wederhelft jongen. Kees: Die wil hem zeker thuishouden, hoor ze eens roepen 1 1 Wim Nou 't mensch heeft gelijk Kees want 't is bespottelijk. Kees: Ik denk niet dat het lang meer duren zal jongenhij gaat met Pensioen. Wim: Niks erg Kees, hij heeft nog baantjes genoeg, en dan heeft een ander in onze gemeente ook eens kans naar een betrekking. Kees: En voor d i e betrekking zul- 1' en ze wel iemand anders vinden. Wim: Wat een pracht gezicht hier op den „Alm", als je zoo op de Brug staat. t Kees: Jij haalt de woorden uit mijn mond „Wim" t zou hier bijzonder ge schikt zijn om een „zwembad" in te richten. Wim. Een pracht idee van je Kees; dan behoeven ze na 9 uren niet meer te gaan zwemmen dan is 't gesloten. Kees: Natuurlijk jongen, maar de zedelijkheid moet ook in acht genomen worden, bij een zweminrichting heeft ieder een apart hokje. Wim: 't Is maar goed dat jij op studie bent geweest voor Badmeester nu kun jij de leiding op je nemen. Kees: Mij goed Wim je hebt het zeker wel vernomen, dat „Mijnheer" den inwoner, evenals gepasseerde winter de werkloozen eer tegen dan mee werkt. Wim: Ik heb er nog niets van ge boord, maar dat hebben ze mis j ngen zoo ik hoor wil hij op de vergadering van de organisatie's eens komen zeggen wie tegen werkt. Kees: Dan wil hij zeker de „\uiken" schoon komen wasschen maar ik geloof 't mijne er van. Wim: Maar als je uw gedachten laat gaan, kan je het wel begrijpen, dat de menschen die 3 maanden of langer werk loos zijn geen onvermengde margarine en een f 4,voor kolen zouden krijgen, als deze mijnheer zijn toestemming hierin had geweigerd. Kees: Wel nee Wim dat ligt niet aan hem, dat is een regeeringsbesluit, en dat moet uitgevoerd worden bij heeft niets te zeggen. Wim: Zoo ver had ik niet gedacht. Maar wij moesten nu er zoo veel werk loosheid is; de Voorsteeg en de Alm kade, maar eens op laten knappen, die iggen er weer niet netjes bij. Kees: 't is mijn best Wim, de men schen werken liever voor hun centen dan steun trekken. Wim: 't Gaat dezen winter met on ze werkloozen, en vooral die georganVsea^ d zyn beter als 't vorig jaar. Kees: Volgens 't verslag van d en „raad" hebben ze veel te zeggen jon gen. Wim: Onze vroede vaderen zijn heelemaal omgekeerdvroeger k on er niets gebeuren, en nu nemen de a r beiders bijna de leiding. Kees: Ja dat heb ik ook g emerkt, ze behoeven slechts te vragen en ze krijgen het. Wim: Zeg Kees wat was het toch op een rare dag vergadering Kees: Wel zoo ik hoorhad die eene mijnheer, je weet wel, met zijn heele verzameling van baantjes geen tijd op een andere dag. Wim: Dat moet veranderen Kees, gemeentebelangen gaan voor andere func- tie's al geeft het nog zoo veel. Kees: Je bedoelt toch dieje myn heer die enkele weken geleden door een spreker heel netjes aan de kant werd gezet. Wim: Goed bekeken Kees dieje spre ker had het ook al over baantjes. Kees: Ja jongen 't is te erg wij zullen hopen, dat dezen mijnheer in 't vervolg voor Gemeentebelangen meer tijd beschikbaar heeft Wim: En nu ga ik stempelen en hoop dat je niet zoo lang weg blijft als nu. Kees: Laten wij afspreken over 6 weken, nou tot zien en de groete thuis, Wim: Ik hoop het waar te nemen. WIM en KEES. Almkerk, Dec. '32. GEVONDEN VOORWERPEN. Twee sleutels aan elkaar gebonden en een lossen sleutel, en een Kinder-pullover. Terug te ontvangen bij den gemeente veldwachter te Wijk en Aalburg. TREINONTSPORING TE BOXTEL. Zaterdagmorgen zijn van de sneltrein No. 484 uit Eindhoven, even voor het station Boxtel, drie rijtuigen ontspoord. Er zijn geen persoonlijke ongelukken, doch de materieele schade, vooral aan den spoorweg, is vrij belangrijk. Oorzaak van de ontsporing is vermoedelijk een defect aan een wiel van een der wagens. Ten gevolge van de ontsporing ontstond be langrijke vertraging in het treinverkeer. O— DOODSLAG. Aneta seint uit BlingiZekere J. K. die een reparatiewerkplaats bezit, sloeg een inlandsch werkman met een stuk ijzer neer. De man werd gedood. K. verborg het lijk in zijn werkplaats en bedekte het met zinkplaten. Des nachts wierp hij het lijk in de rivier. De dader werd gearre steerd en overgebracht naar Soerabaja. Hij beweert uit zelfverdediging te hebben gehandeld. O— BEKENDMAKING. De Brigade-Comm. der Kon. Mar. te Axel verzoekt opsporing, aanhouding en voorgeleiding van Henri Eliza Keijser, geboren te Amsterdam 44 Februari 1898, wonende te 's Gravenhage, Hazelaarstraat 46. Bedoelde persoon is ontslagen ver tegenwoordiger van de N.V. Molyn en Co. te Rotterdam, geeft zich nog uit als ver tegenwoordiger van die naamlooze ven nootschap en tracht bij klanten, die hij voorheen als vertegenwoordiger dier naam looze vennootschap bezocht, de nog loo- pende rekeningen te innen of wel hij discht een verhaal op, dat hij een onge luk heeft gehad met zijn auto en dringt dan tot betaling der rekeningen aan, of wel hem geld te leenen. O WOEKER. In Rotterdam kwam ongewild een zeld zaam staaltje van woeker aan het licht. Door de straten van het westelijk stads gedeelte liep een man met een groot bord, waaroij te lezen stond „schuldbekentenis te koop, groot f 500,ten name van Dan volgde de naam van een bewoner van Rotterdam en de mede- deeling, dat deze schuldbekentenis was over te nemen tegen ieder aannemelijk bod. De betrokkene staat bekend als een rechtschapen, fatsoenlijk mensch en de buren verbaasden zich over het verschij nen van het bord. Deze boden den drager van het bord f 400,aan, onder voor waarde, dat hij de schuldbekentenis zou afgeven. Maar dat was niet de bedoe ling. De betrokken voorschotbank eischte het geheele bedrag van f 500.Latei- heeft de schuldenaar eene circulaire in de buurt verspreid en de praktyken der voorschotbank blootgelegd. Verleden jaar had hij in zijn zaken f 4500,noodig. De voorschotbank heeft hem het geld gegeven onder voorwaarden, dat hij binnen 44 dagen f 2300,zou terugbstalen. Kort geleden moest betrokkene voor f 300,—- een schuldbekentenis van f 500. teekenen. Er is hier in ons land nog een woekerwet. De voorschotbank zou wel eens last kunnen krijgen 1 O— SMOKKELAUTO IN BESLAG GENO MEN. Te Roosteren hebben de grenskommie- zeu beslag gelegd op een vrachtauto die 3300 K.G. suiker vervoerde en door den chauffeur van den dijk was gereden, toen hij zich achtervolgd zag door de politie. De auto hoort thuis te Eindhoven. O MEISJE EN JONGEN VERDRONKEN. Vrijdagavond omstreeks halfacht werd aan de Bniten Kalkhaven te Dordrecht hulpgeroep gehoord. Toegeschoten per sonen zsgen een man in het water liggen, die even later in de diepte verdween. De politie werd gewaarschuwd en on middellijk met dreggen begonnen. Na ongeveer een uur dreggen werd een meisje opgehaald en kort daarna het lijk van een jongeman. De waarnemend di recteur van den Geneesk. Dienst consta teerde van beiden den dood. Gebleken is dat het meisje is de 18- jarige S. S. wonende in de Botgensstraat te Dordrecht en de jongeman de 21-jarige B. S. V wonende aan de Bleekersdijk eveneens aldaar. o ~ËÉN VERZONNEN VERHAAL. Dezer dagen deed bij de politie te Eindhoven een gewezen mijnwerker uit Geleen aangifte dat hij f 2020 had ver loren. 't Was zijn pensioenkapitaaltje, dat hij bij de mijnen had opgevraagd omdat hij er zaken mede wilde beginnen. Nader blijkt nu, dat dit heele verhaal een verzinsel van den man is geweest. De „Limb. Koer." weet te melden, dat de man te Maastricht een pand had gehuurd om een manufacturenzaak te beginnen, waar voor hij de firma B. te Eindhoven, goederen had besteld. Omdat hij die niet kon betalen, had hij voor gegeven zijn geld te hebben verloren. Toen de politie de zaak ging uitplui zen, kwam de waarheid al spoedig aan het licht. O— DE MOORD IN BLIJDORP. De Rechtbank te Rotterdam zal op 5 Januari a.s., in de morgenzitting, de zaak H. J. H, behandelen, die verdacht wordt van moord, sub. doodslag en een zedenmisdrijf gepleegd op 40 October 1929 (het tragisch einde van de kleine Marietje van Os in den Polder Blijdorp). Verd. heeft - naar men weet een volledige bekentenis afgelegd. Mr. E. D. H. Schutter, subsituut-offi cier van Justitie, zal in deze zaak het O.M. vertegenwoordigen. Verdediger is mr. J. ter Horst. De zaak zal naar men ons mede deelde met gesloten deuren worden behandeld. O— DE AANSLAG OP DEN HAAGSCHEN POLITIE AGENT BAARS. De instructie in de zaak van den ver dachte v. B., die in het Huis van Be waring werd opgesloten in verband met den aanslag op den Haagschen agent Baars op 20 September j 1. is gesloten. De straf zal binnenkort naar de open bare terechtzitting van de Rechtbank worden verwezen. MOTOR-ONGELUK. In den Kerstnacht heeft te Soest- dijk een motor-ongeluk plaats gehad waarbij twee oppassende jongeman nen de Gebrs. Liefrink uit Leusden om het leven zijn gekomen. Vermoedelijk misleid door den mist zijn zij te Soestdijk tegen een spoorboom gereden met het nood lottige gevolg. —O auto te water. In den nacht van Zaterdag op Zon dag is de 27-jarige M. Noppert, een radiohandelaar uit Nieuwebrug die den avond bij zijn verloofde te Stob begat had doorgebracht, op de te rugreis met zijn auto in den Has- kerveenpolder van een 21 2 M. hoo- gen walmuur in het water gestort en verdronken. —o LAFFE OVERVAL. Zaterdagavond laat is de 71-jari ge juffrouw Wijnekes in haar woning aan de Sint-Mariastr. te Rotterdam op lafhartige wijze door 2 mannen overvallen en van haar geld en sie raden beroofd. De oude vrouw, die kort na den overval ten gevolge van den doorgestanen angst en van het feit, dat de onverlaten haar een prop in den mond hadden gestopt, het be wustzijn had verloren, was eerst Zon dagmorgen in staat haar buren te waarschuwen, zoodat eerst toen de justitieele dienst van het bureau Wit te de Withstraat met den overval in kennis werd gesteld. Volgens verklaring der oude vrouw zal het omstreeks halelf geweest zijn toen zij wakker werd gemaakt door een man, die haar bij de keel greep, en om haar het schreeuwen te belet ten, een prop in den mond duwde. Wat daarna gebeurd was, ontdekte de vrouw eerst toen zij Zondagmor gen bij kennis kwam. De prop, bleek uit een stuk van haar beddelaken te bestaan. Uit haar bedstede, waar juffrouw W. haar geld en sieraden had opgeborgen, vermiste zij twee zakken inhoudende 22 gouden tien tjes, drie spaarbankboekjes waarop belangrijke bedragen geboekt staan, vier biljetten van f 20, alsmede ver schillende gouden en zilveren siera den. Vermoedelijk hebben de onver laten de deur met een valschen sleu tel geopend. o—- verdronken. Tweede Kerstdag is door de ri vierpolitie uit de Merwehavèn te Rot terdam het lijk van een tot nog toe onbekenden Chinees opgehaald. Het stoffelijk overschot is naar de be graafplaats Crooswijk overgebracht. O— SCHIETPARTIJ BIJ GOIRLE. Uit België was op Kerstavond een groote autobus gekomen, die een re- gelmatigen dienst onderhoudt tus- schen Turnhout en Tilburg. In het voertuig zaten eenige vrouwen en kinderen en een twaalftal smokke laars. Deze mannen verkeerden allen onder den invloed van sterken drank en maakten het den medepassagiers lastig. Twee douane-beambten lieten onder Goirle de bus stoppen en wil den het voertuig binnen gaan. Dit beviel den smokkelaars echter niet, zoodat~er in de bus onder het gegil van vrouwen en kinderen een kloppartij ontstond, waarbij een der douane-beambten twee tanden uit den mond werden geslagen. De vechten den rolden uit de bus en zetten bui ten met schietwapens hun twist voort. Op het geknal kwam de politie van Goirle te hulp. Eindelijk, na een he vig vuurgevecht, slaagde men er in drie smokkelaars te arresteeren., ter wijl de anderen op de vlucht sloegen. Het gevecht verwekte groote con sternatie in het dorp. De autobus was zwaargehavend, terwijl de daar in aanwezige smokkelwaar in beslag werd genomen. drama te lutterade. Het Kerstfeest te Lutterade is op droevige wijze verstoord. Toen de heer S., een nachtwaker te Beek van zijn arbeid thuis kwam, vond hij zijn vrouw in gezelschap van den 46-ja- rigen slager. Er ontstond een he vige woordentwist, welke zoo hoog liep, dat S. zijn revolver nam en deze op K. afvuurde. K. werd in de borst getroffen en was onmiddel lijk dood. S. heeft zich na deze daad vrijwillig bij de politie aangemeld en werd in arrest gesteld. AUTO-ONGELUK. Zaterdagmorgen omstreeks .alfze- ven is op den rijksweg onder Hedel een ernstig auto-ongeluk gebeurd. De bestuurder van een vrachtauto uit Meteren, welke geladen was met krat ten kippen en konijnen, en op weg was naar Den Bosch verloor, vermoe delijk door een defect aan de stuur inrichting, de macht over zijn stuur. Het noodlottig gevolg was, dat de wagen van den weg afreed en om kantelde. De bestuurder, dhr. Blom, uit Meteren, werd zwaar gewond aan de rechterhand. De andere inzittende, zijn zoon, was in het gelaat gewond. Een geneesheer heeft beiden gewon den de eerste hulp verleend, waarna zij naar huis werden vervoerd. Een groot aantal kippen werd gedood. o INBRAAK TE HAARLEM. Vrijdagavond is omstreeks halfelf ingebroken bij den wijnhandel van de fa. Haas en Co. op de Bakenes- sergracht. Er wordt een bedrag van f 1500 vermist. —o BRAND. Op den eersten Kerstdag des mor gens 6 uur brak er brand uit in het Observatiepaviljoen van de St. Willi- brordusstichting te Heiloo, waarin behalve een 11 o-tal patiënten, ook 25 broeders waren gehuisvest. De brand werd ontdekt door een broe der-nachtwaker en is ontstaan in de kapel, die tijdelijk op den zolder was ondergebracht. Het geheele dak en zolder werden een prooi der vlammen. Om acht uur was men het vuur meester. De schade is aanzienlijk. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor, hoewel eenige broeders zich met aaneengeknoopte lakens moesten redden. o AUTO GESTOLEN. Te ongeveer half twee passeerde in de Gasthuisstraat te Gorcum de agent van politie de Vries, die op surveillance ,was, een auto komende uit de richting Amsterdam en rijdende in de richting Dordrecht. Het viel den agent op, dat de beide inzittenden klein van postuur waren en toen de bestuurder terugkeer de sommeerde hij deze te stoppen ten einde een onderzoek te kunnen instel len. In plaats van aan dit bevel te ge hoorzamen, gaf de bestuurder vol gas en reed recht op den agent in, die ge noodzaakt was op zij te springen. De agent trok daarna zijn revolver en loste een schot doch met groote snelheid verdween de auto in de rich ting Zalt-Bommel. De politie te Zalt-Bommel werd op gebeld en de auto werd in den loop van den nacht aan het veer aldaar aan gehouden. De inzittenden van de auto waren twee jongens van 15 en 16 jaar uit Aalsmeer, die in Amsterdam een auto hadden gestolen en voornemens waren naar het buitenland te gaan. Hun passen waren zelfs in orde. De gestolen auto was het eigendom van den heer J. v. A. uit Amsterdam. O VERKEERSONGELUKKEN. Te Alphen a. d. Rijn reed de ga ragehouder v. d. V. met zijn vracht auto te water, v. d. V. en eenige kin deren werden door omwonenden ge red, terwijl 'n chauffeur met veel moeite nog een persoon uit de cabine redde. Te Katwijk ,aan Zee is de ^-ja rige heer A. Rovers toen hu op een tram wilde springen overreden en aan de gevolgen overleden. Te Amsterdam reed Maandag avond op het Surinameplein een au to over een vluchtheuvel, waardoor een heer en een dame tegen den grond werden geslingerd. De auto reed nog even door en kwam bii het tegenoverliggende trottoir tot staan. De chauffeur verklaarde aan een voorbijganger dat een band was gesprongentoen hii evenwel be merkte dat hii twee slachtoffers ge maakt had sloeg hii op de vlucht en was spoedig yerdwenen. De da me. de 28-jarige A. E. D. B.. is kort na het ongeluk overleden. De heer, haar verloofde, J. P. B., werd minder ernstig gewond. Men heeft den chauffeur kunnen arresteeren. Er zijn tal van getuigen die ver klaren. dat de man in buitengewone snelheid heeft gereden. Te Hazure (Frankrijkl is de 40- jarige Limburger Klaas Duding met een tractor verongelukt. Hii was op. slag dood. Bij het landgoed „Meer en Bosch" aan de Laan van Meerder- voort in Den Haag vond men een totaal vernielden auto. welke in groo te vaart was geslipt en tegen een daarstaande keet van de H.A.B.O. was geslingerd. Van de twee inzit tende. de gebroeders B. uit Den Haag bleek de jongste, de 16-jarige M. B.. zoo zwaar gewond, dat hii naar 't R. K. ziekenhuis in het Westeinde vervoerd te zijn, spoedig daarop over leed. Zijn 18-jarige broer, die den auto bestuurde kreeg een ernstige hoofdwonde. Hü werd door de po litie in arrest gesteld Het bleek na melijk dat zij den auto gestolen had den in de Achter Raamstraat te Den Haag en er een tocht mee wilden maken. Zii hadden daarbij echter met zulk een wilde vaart gereden.dat een ongeluk niet kon uitblijven. —O— —O— CD- —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1932 | | pagina 2