LET OP Drogisterij Firma COOPS B Zeepvlokken jj h 10 ct. per ons. J. P. Cankboyzen (o'j Bask Jt.V. Und van alteha Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN No. 5296 Vrijdag 13 Januari 1933 Oil immer Bestaai uil 3 Wanen De wijziging van de Tarwewet 1931. Voetbalsport^ Plaatselijk Nieuws. telbf. no. is Raamsdonksveer. Agentschap van de Ansterdanscbe Bank Jf.VAmsterdam. Gasthuisstraat 62 GORINCHEM. Ziekenverplegingsartikelen Verbandstoffen Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Drogerijen. Chemicaliën. Uw eigen belang zegt U koopt in de Telefo on 264 De tarwewet heeft den verbouwers van tarwe een Ioonenden prijs bezorgd voor het door hen verbouwd product, terwijl van zoo goed als alle andere akkerbouw-gewassen de prijzen zich als gevolg der crisis bleven bewegen op een peil, dat beneden de productiekos ten ligt. Het was dan ook geen won der, dat bij de behandeling der wet in de Staten-Generaal meermalen gewezen werd op de groote waarschijnlijkheid, dat de tarweteelt zou toenemen, het geen als ongewenscht werd beschouwd. Ook de regeering wenschte geen be langrijker uitbreiding der productie en volgens haar, zou men te sterke uitbrei ding kunnen coupeeren door het per centage inheemsche tarwe, dat in bloem en meel verwerkt moet worden, niet te hoog te bepalen. De toeneming van de productie, wel ke in 1931 intrad, kon nog niet groot zijn, omdat de wet in Februari van dat jaar werd aangenomen en dus nog slechts van de zomertarwe de uitzaai moest plaats hebben. Die eerste uitbrei ding kon nog als redelijk gevolg der wet worden beschouwd. Daarop volgde echter de toeneming van 1932, waar door de productie steeg tot ongeveer 300.000 ton. De vorige oogst was vrij wel geheel voor brood gebruikt en had een Ioonenden prijs opgebracht en in de hoop nu, dat er ook voor eene on begrensde vermeerdering van de tarwe- productie wel steun uit tie openbare kas zou worden verleend; hebben de verbouwers toen voo(r den oogst 1932 den uitzaai sterk uitgebreid!. Die hoop is niet beschaamd gewor den, want de minister van oeconomi- sche zaken en arbeid liet zich bewegen den prijs, waartoe de bloem- en meel fabrikanten zooveel inheemsche tarwe moeten afnemen, dat die 25 pCt. (het door de wet toegestane maximum) van hun tarweverbruik bedraagt, te verkoo- pen met f2.50 per 100 K.G., hetgeen voor die geheele 25 pCt. 41/* a 5 mil- lioen gulden uitmaakt, die dus te be schouwen vielen als indirecte steun voor de meer verbouwde tarwe. De kortweg gezegd niet voor de broodbereiding noodige rest van de tarwe moet n.l. in de open markt worden verkocht tot de daar bedingbare, veel lagere prij zen der wereldmarkt. Voor de 25 pCt. van de behoefte der bloem- en meel fabrikanten ontvingen de gezamenlijke producenten in doorsnee nu f 15.00 per per 100 K.G., terwijl de vrij-verkoch- te tarwe hun niet meer dan ten /hoogste hoogste f4 opbracht. Voor den gehee- Ien oogst zou dat neerkomen op ruim f 10 per K.G., terwijl buitenlandsche tarwe van even goede kwaliteit tegen woordig voor f4 a f4.50 is te krijgen. Het is dus zonneklaar, dat de tarwewet de tarweverbouwers groot voordeel be zorgt. De verbouwers waren daarmede even wel niet tevreden en wenschten de zekerheid te verkrijgen voor hun tarwe f 12.00 per 100 K.G. te ontvangen. Aan dien wensch is thans gevolg gegeven. Reeds is een zoodanig gedeelte van den oogst van 1932 aan bloem- en meel fabrikanten en in de open markt afge zet, dat de richtprijs van f 12 nog slechts kan worden bereikt, als vrijwel de ge heele nog aanwezige hoeveelheid Ne- derlandsche tarwe afgeleverd wordt aan de bloem- en meelfabrikanten tot den daarvoor vastgestelden hoogen prijs, die voor die tarwe den gezamenlijken land bouw een opbrengst van f 15 per 100 kg. bezorgt. Een beperkte hoeveelheid kan nog worden geleverd voor f6 a If 7 aan de kleine molenaars, die onge- build meel (voor kropbrood) malen, doch indien ook nog de verkoop op de open markt tot den prijs der wereld markt werd voortgezet, zou men niet meer voor de geheele 360.000 ton (to tale oogst van 380.000 tot verminderd met 20.000 ton voor nieuwen uitzaai) op een gemiddelden prijs van f 12 kun nen komen. De nog aanwezige tarwe zal vrijwel geheel verdwijnen, wan neer de bloem- en meelfabrikanten ge dwongen worden ongeveer 35 pCt. of misschien een nog iets grooter deel van hun tarweverbruik te doen bestaan uit inheemsche tarwe en daarom is de voornaamste nu voorgestelde wijziging van de wet de verhooging van het maximum van dat percentage van 25 op 40. M voor de fijne wasch H Drogisterij N A. VERSCHUUR-BAERT N Botermarkt 72 - Heusden. De thans aangebrachte wijziging be- teekent allereerst het sanctioneeren van het reeds in December 1930 bij de be handeling der Tarwewet in de Staten- Generaal door vele leden gevreesd hier- voren genoemd gevolg, dat de Minister toen ook ongewenscht achtte, doch meende te kunnen voorkomen. In de wijziging zit een groote fout en. wel deze, dat de slechte financieele uitkom sten van andere producten voor een deel door de tarwesteun moeten wor den goedgemaakt om het akkerbouw bedrijf gaande te kunnen houden. Bedoeling van de Tarwewet was de Nederlandsche bodemcultuur zooveel mogelijk in hare tegenwoordige struc tuur te handhaven. Het ingrijpen der regeering werd goedgepraat met de redeneering, dat er moeilijke tijden te overbruggen vielen, waarbij de ge meenschap steun moest verleenen tot dat de dan toch te eeniger tijd te ver wachten verzachting van de crisis de tijdelijk gesteunde bedrijven in staat zou stellen om zonder hulp hun taak zelfstandig te hervatten. En wat zien we nu? Door de wijziging der wet gaat deze absoluut in de richting der autarchie. Hier toch wordt niet eene bestaande cultuur gesteund in hare po gingen om door moeilijke tijden heen te komen, doch er wordt naar gestreefd de tarweteelt loonend te doen zijn in een omvang, die reeds sedert tal van jaren niet gepast heeft in de oecono- mische ontwikkeling van de Neder landsche bodemcultuur. Deze eerste stap op den weg naar de autarchie, die wel in het bijzonder voor Nederland verderfelijk zou zijn, wordt bijna ongemerkt gezet. Wat er nu geschied is, is het begin van het prijsgeven van wat in lange jaren van harden arbeid zich op natuurlijke wijze heeft ontwikkeld en wat wij daarvoor in de plaats krijgen is een oeconomisch bedrijf, dat aan de gemeenschap slechts verlies kan opleveren naast de vele verliezen, die de crisis haar reeds toe brengt. Deze methode kan slechts lei den tot verdere verarming. Zeker, onze agrarische uitvoer is sterk verminderd, maar toch vergete men niet, dat wij nog heel wat uitvoeren aan eieren, groente, varkens, zuivelpro ducten enz. Dien argrarischen uitvoer mogen wij niet beschouwen als aanjptfx einde te zijn gekomen en een laat-maar- waaien-systeem daaromtrent toepassen, neen, wij moeten er wel degelijk reke ning mede houden, dat wij nog heel wat uitvoeren en dat ons land immer eene mogendheid is geweest, welke haar stoffelijk welzijn in uitvoer had gefundeerd. Daarom nu niet het roer omgegooid in eene geheel andere rich ting en daarom nog niet ingeslagen den weg, die naar autarchie leidt, welke de Nederlandsche welvaart niet anders dan in den weg kan staan. HEUSDEN. Zondag a.s. speelt „Juliana" II een vriendschappelijke wedstrijd tegen „D.V.O" II (Haarsteeg) op haar sport terrein nabij de groote brug. De wed strijd vangt aan om 2 uur. Voor „Juliana" I is door den B. V. B. geen competitiewedstrijd vastgesteld en is dus vrij. WASPIK. A.s. Zondag speelt de voetbalver een. „Brabantia" te Raamsdonksveer een voetbalwedstrijd tegen „Veersche Boys" het 2e elftal speelt te Geertruidenberg tegen „I.N.P." WERKENDAM. Zaterdagmiddag 3 u., „S.V.W. I" en „G.S.V." van Gorinchem. 2.15 u. 2e Nederlaagwedstrijd door „W.V.V. II" en „Zwaluwen I", Sl'wijk. 3.45 u. 3e Nederlaagwedstrijd van „W.V.V. I" en „L.O.N.G.A." I", Heusden. - Op de j.l. gehouden ledenverga dering der v.v „S.V.W." werden als bestuursleden herkozenJoh. Paans, VoorzW. Bleijenberg, Penningm., en als Comm. J. Bleijenberg en B. v. d. Stekt, tot Alg. Adjunct O. Groeneveld, en Secretaris I. Bras (Keizerstraat). HEUSDEN. Voor den dienstplicht, lichting 4934, hebben zich in deze gemeente 15 per sonen aangegeven. De 2de ronde van den Jubileum wedstrijd, welke plaats heeft gehad op de Damclub „V. D." had het volgend verloop. 2e groep. De partij BaxJ. Deurloo werd Hollandsch geopend en voortgezet. Geruimen tijd hield Deurloo stand, doch moest tenslotte door de meerdere routine van Bax zwichten en verloor. G. Jonker speelde tegen Swagemakers een goede partij, maar werd het slachtoffer van een blunder en verloor hierdoor. De partij VosFitters werd in een beteren stand voor Vos afgebroken. Vos staat tevens een stuk voor. De afgebroken partijen van de 4 ste ronde (4 ste groep) hadden tot resultaat dat A. Deurloo van Ger. Jonker won, terwijl Pellekaan na lang durige strijd tegen De Joode eveneens won A.s. Zaterdag heeft in „Het Wapen van Amsterdam" de 4ste nederlaagwed strijd plaaats. „V. D." speelt tegen „Bossche Damclub". De wedstrijd vangt aan om half acht. Belangstellenden naar dezen wedstrijd zijn welkom. Woensdagavond werd door de vereen. „D.V.S." uit 's Bosch, in de zaal Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst. Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK, öar Spaarboekjes gratis by eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA van den heer Van Strien, de aangekon digde uitvoering gegeven. De opkomst van het publiek was daarbij niet groot. Na de opvoering van het blijspel „Daar liegen wij ons uit", volgde een gezellig bal, waarbij de eigen Jasz-Band der vereeniging voor de muziek zorgde. ANANAS, per groot blik 30 ct. ZALM, 42^ ct. SARDINES, 12,19,35,70 ct HARING, per pot h 4 st. 2 PINDAKAAS, per 5 ct. LUNCHKAASJESji :5ct. Prima Lei en witte Kaas. HAA1JENS Botermarkt 88 - HEUSDEN. AALBURG. Dinsdag, 47 Januari, hoopt de heer Van Leeuwen des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden. ANDEL'. De Jongelingsvereeniging „Obadja" alhier is voornemens op 9 Februari haar jaarfeest te vieren in de Ned. Herv. Kerk. In de gehouden vergadering van het voorloopig comité, inzake het houden van een Groot Nationaal Concours alhier uitgeschreven door de muziek vereen. „Andei's Fanfarecorps", werd tot voor zitter gekozen de heer Mart. van Rijswijk, 2de voorzitter de heer A. J. Krielaart, secretaris de heer Chr. van Rijswijk, 2de secretaris de heer S. de Cloe, pen ningmeester de heer L. Versluijs en 2de penningmeester de heer H. van Noorloos. ALMKERK. Jl. Woensdagmiddag werd alhier onder groote belangstelling ter aarde be steld het stoffelijk overschot van den heer Geudeke, gepensioneerd kantoorhouder der posterijen alhier. Aan de groeve werd het woord gevoerd door ds van Dingstee, Herv. pred. alhier, terwijl een zoon van den overledene dankte voor de laatste eer, zijn vader bewezen. Zaterdag jl. speelde de Korfbalver. A. K. C. een wedstrijd tegen de ver- eenigiug G. K. V., welke eindigde met 7—0 ten voordeele van de vereeniging van Gorinchom. BENEDEN LANGSTRAAT. Naar vette varkens blijft geregelde vraag bestaan, aan den prijs van 30 a 34 cent per K.G. levend gewicht. Biggen van f6 tot f8 per stuk. DONGEN. Mej. R. van Gastel slaagde voor het diploma Boekhouden van de Vereeni ging van Leeraren bij het Handelsonder wijs. DUSSEN. Vorige week heeft de Meisjesver. „Lydia" te Dussen-Polder de door haar gemaakte goederen uitgedeeld. Het aantal bedroeg dit jaar 454 stuks. Daarvan waren er 39 stuks voor de Zondagsschool be stemd. De overige 445 werden onder 24 gezinnen verdeeld. 's GRAVENMOER. De verhuring der zitplaatsen heeft in de Herv. Kerk alhier f 250.— meer opgebracht dan het vorige jaar. GENDEREN. Maandagavond hoopt de Chr. Gem. Zangvereen. „Halleluja" haar 5de uitvoering te geven. De zangnummers zullen door voordracht en samenspraak worden afgewisseld. Op Donderdag 49 Jan. hoopt de Ned. Herv. J. V. „Eere zij God" des avonds te 7 uur in het kerkgebouw haar 2e jaarfeest te vieren. Deze vergadering is voor een ieder toegankelijk. HEDIKHUIZEN. Loop der bevolking over 4932. 34 Dec. 4934 4447 geb. 46 m., 49 vr.gev. 46 m., 45 vr.overl. 8 m., 8 vr.,vertr. 29 m., 32 vr.34 Dec. 4932 4406. Huwel. 44; levenl. aan- geg. 2. SPRANG. Met medewerking van het bestuur der A. R. Kiesvereeniging alhier is te Waal wijk j.l. Maandagavond onder leiding van de heer G. J. van Willigenburg een op richtingssamenkomst gehouden. Na een korte uiteenzetting werd tot oprichting overgegaan en een bestuur benoemd, bestaande uit de heerenM. Wijnands, B. van Dongen, B. Treffers, G. v. Zeist en W. v. d Hammen Jz. Dinsdagavond kwam den Chr. Besturenbond in vergadering bijeen. In zijn openingswoord herdacht de Voor zitter de verrichtten arbeid in het voorbij gegane jaar, wekte op om met volle toewijding en in biddend opzien ook den nieuwen jaarkring in te treden. Ook de nieuw toegetreden afd. van den Chr. Werk- meesterbond heet spr. hartelijk welkom. Besloten werd aan de C. H. en A. R. Kamerfractie een adres te zenden waarin medewerking verzocht werd voor het be houd van het Kantongerecht te Waalwyk. Volgens ingekomen ledenstaat der Chr. Besturenbond op heden respectievelijk 550 leden. Na behandeling der vele ingekomen stukken, dankt de Voorzitter voor de trouwe opkomst en eindigt haar 2e Voor zitter met dankzegging. De arbeider A. M. alhier had op de werkverschaffing het ongeluk van een bak te vallen, waardoor hij in het water terecht kwam. Door spoedig toegeschoten hulp wist men hem te redden. Donderdagmiddag werd onder vele blijken van belangstelling het stoflelijk overschot van wijlen B. Verhoeven aan den schoot der aarde toevertrouwd. Toen de kist in de groeve was neer gelaten, trad de Consulent Ds. Louwe- Kooijmans uit Baardwijk naar voren en sprak een kort gebed uit en las een ge deelte der H. Schrift. In overleg met den Consulent sprak thans Ds. Vreugdenhil uit Gorinchem (voorheen pred. bij de Ned. Herv. Gemeente alhier), die aller eerst wees op velerlei arbeid die de overledene voor het kerkelijk leven heeft verricht, wees vervolgens er op dat aan dit graf was te zien de Majesteit van den dood, de Majesteit van het leven (Jezus Christus). Voorts sprak ook de heer de Noo, vriend van den overledene, enkele woorden voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1