265 ULSTERS 140 JEKKERS Zij moeten en zullen weg. Koopt daarom deze week. Ziet de prijzen in onze Etalages, -m GEBR. BISCHOFF GORINCHEM WAALWIJK. Vervolg raadsverslag SLEEUWIJK. Schrijven van den Minister naar aan leiding van het laatste raadsbesluit, waarbij is besloten om de uitgetrokke- nen een toeslag te verleenen, ter groot te van het verschil tusschen steunbe drag en uitkeering. De Minister be richt, dat hij er geen bezwaar tegen heeft, dat het verschil wordt bijgepast, echter alleen onder voorwaarde, dat dit uitsluitend aiit de gemeentekas plaats vindt, een rijksbijdrage wordt hierin niet verleend. De Voorzitter zegt, dat B. en W. door dit schrijven in een moeilijkheid zijn geraakt, omdat het rijk wel een groote subsidie (verleend in de gewone uitkeering, doch 'niet in deze. De ge meente gaat (dus verder als het rijk en zou daardoor den schijn bij de re geering kunnen 'vestigen, dat zij er nog niet zoo slecht voorzit, wat mogelijk tot gevolg izou kunnen hebben, dat bij een volgende vaststelling der rijks bijdrage een lager bedrag zou worden genomen. B. en W. zijn tenslotte echter tot het besluit gekomen den raad te adviseeren, om ten hoogste voor het eerste haljaar 1933, het verschil bij te passen, volgens hunne berekening is daarmede ongeveer f20.per week gemoeid. Het college zou afwachten, hoe de regeering hierop zal reageeren. De heer v. Rosmalen vraagt of het de bedoeling is, dat na een half jaar opnieuw een besluit zal worden ge nomen of dat de toeslag dan wordt ingehouden. De Voorzitter antwoordt, dat B. en W. met hun voorstel van een half jaar bedoelen, dat als het rijk bezwaren zou maken, dan de toeslag direct wordt ingehouden. Is het half jaar verstreken, dan kan de raad weer wor den gehoord. Ook de steunregeling wordt telkens met een maand verlengd en draagt dus ook een tijdelijk karak ter. Met algemeene stemmen wordt be sloten de toeslag te verleenen. Adres van het Bestuur van den Be- stuurderenbond Land v. Altena, dat de zelfde strekking heeft als door den raad in zijn vorige vergadering reeds aangenomen. Schrijven van Mevr. de Wed. van 'tSant, waarin deze bericht, wel gene gen te zijn het stukje grond hiernaast het gemeentehuis gelegen over te doen, onder voorwaarde, dat er geen uitweg over zal worden gegeven. B. en W. stellen voor, aan deze voorwaarde te voldoen, omdat, nu door Ged. St. het verzoek van de vereen. „Vlijt Gedijt" is afgewezen, de gemeente geen belang meer heeft bij een publieken weg daar. Ook dit voorstel van B. en W. wordt met algemeene stemmen aangenomen. Benoeming havenmeester aan het Pad aan de Kille. Een zestal sollicitanten hebben zich hiervoor aangemeld. Voor de bespreking van deze sollicitanten schorst de Voorzitter de openbare ver gadering. Na heropening wordt tot stemming overgegaan en werden uitgebracht 9 stemmen op CL v. d. Stelt, 1 op Jac. v. d. Stelt en een in blanco, zoodat de heer C. v. d. Stelt als zoodanig is be noemd en wel voor den tijd van een jaar. Voorstel van B. en W. tot het ver leenen van eervol ontslag aan mej. F. D. Geluk, onderwijzeres aan de openbare lagere school te Sleeuwijk in verband met de daling van het leer lingenaantal en dit met ingang van 7 J anuari. 1 De Voorzitter deelt mede, dat nog een adres is ingekomen van de afdee- ling Dordrecht van het N.O.G., waarin wordt verzocht, met het oog op het belang van het onderwijs, mej. Geluk niet te ontslaan en als dit on verhoopt toch zou geschieden, dan een heel ruim standpunt in te willen ne men en dit te doen met ingang van 1 Februari a.s. Wat het eerste betreft, mej. Geluk wordt niet ontslagen, doch komt op wachtgeld. Inwilliging van het verzoek, om mej. Geluk in dienst te houden is niet mogelijk, omdat als dit geschiedde, ook de andere scholen aanspraak daarop zouden kunnen ma ken. Waar de onderwijzeres dan ge heel voor rekening van de gemeente zou komen is er geen andere weg dan haar op wachtgeld te stellen. Wat het stellen van den datum betreft, B. en W. zouden die niet met terugwerkende kracht willen nemen, doch willen stel len op 7 Januari. Feitelijk had dit ontslag moeten ingaan op 1 Januari, doch er is niet eerder een raadsverga dering geweest, om dit ontslag te ver leenen. Mej. Geluk die na 1 Januari niet meer op school is geweest, heeft zich bang laten maken met de bewe ring, dat zij door dit wegblijven zelf ontslag heeft genomen en dus niet in aanmerking kwam voor wachtgeld. Spr. heeft haar evenwel gezegd, dat zij zich daarover niet bang behoefde te maken, dat B. en W. haar tot 7 Januari verlof zouden verleenen, wat ook is gebeurd. Dé heer v. Driel vraagt of" bij het klimmen van 'het leerlingen-aantal, de gemeente verplicht is, mej. Geluk weer in dienst te nemen. Vanaf Zaterdag 14 Januari tot en met Zaterdag 21 Januari, worden ca. en ca. voor De Voorzitter antwoordt, dat als in den loop van dit jaar noodig zou zijn weder een 3de leerkracht aan te stel len, dan een wachtgeldster zou moe ten worden genomen en in de eerste plaats een van het personeel der school zelf. De heer v. Rosmalen vraagt of niet kan worden ingegaan op het verzoek, het ontslag te verleenen met ingang van 1 Februari, het gebeurt nu zoo op den slag. De Voorzitter merkt op, dat dit laat ste niet het geval is, mej. Geluk heeft reeds 1/2 jaar geweten, dat zij op wacht geld zo-u komen. De heer v. Drfell zegt, dat de heer v. Rosmalen zich ook vergist, mej. Geluk wordt niet aan den dijk gezet, doch komt op wachtgeld en krijgt voor het eerste jaar 80 pCt. van haar salaris uitgekeerd. Met algemeene stemmen wordt hier op mej. Geluk' eervol ontslag verleend met ingang van 7 Januari. Verzoek van het Bestuur der Bijz. U.L.O. school a.d. Tol, om de mede werking van den raad en beschikbaar stelling van 'n bedrag van f400 voor aankoop van 'n stukje naast de school ge legen grond om dit in te richten voor speelterrein en fietsenbergplaats. Colijn vraagt f400.voor het stukje grond, dat 3 Are 53 c.A. groot is. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen. De heetr v. Driel gelooft niet, dat het nu de tijd is om grond aan te koopen voor speelterrein, dat f400. plus de kosten van overdracht vordert. Eer het dan nog geschikt gemaakt is, kost het nog veel meer. Als het schoolbestuur het terrein koopt, dra gen dan ook niet de andere gemeen ten bij, vraagt spr. De Voorzitter antwoordt, dat het 't zelfde blijft of de gemeente of wel het schoolbestuur den grond koopt. De andere gemeenten betalen een rente van 6 pCt. De heer v. Driel lijkt het beter, dat een stukje grondi aan dezen kant der school werd gekocht, dit komt veel gcedkooper uit. De Voorzitter zegt, dat het bewuste stukje grond voornamelijk wordt ge kocht met het oog op uitbreiding der school, daarbij aan den anderen kant kost de grond 'f2.per M2., deze slechts 25 cent. De heer Kramer is het met den heer v. Driel eens, dat aan dezen kant het terrein zich beter leent voor een speel plaats dan aan den kant waar nu voor gesteld wordt den grond te koopen, deze behoeft ook niet te worden op gehoogd, zooals toch zekör met het andere het geval is. De Voorzitter antwoordt, dat door het schoolbestuur niet over ophooging is gesproken. De heer 'Kramer verwacht dat dit wel komt. De Voorzitter raadt inwilliging van het verzoek aan, omdat als men over dit stuk grond beschikt, de hoog noo- dïge uitbreiding met betrekkelijk gerin ge kosten kan plaats vinden en boven dien het terrein behoudt altijd zijn waarde. 1 De heer v. Arkel vraagt of uitbrei ding reeds direct noodig is, of is aan koop als voorkoop bedoeld? De Voorzitter zegt, dat als het school bestuur niet de zuinigheid had be tracht, de uitbreiding reeds moest heb ben plaats géhad', in de naaste toe komst is er echter niet aan te ont komen. De heer Kramer meent, dat als de zaken zoo staan, men er niet langer over behoeft te redeneeren, dan is men wel verplicht tot aankoop. De heer v. d. Stelt verwondert het,, dat de raad vroeger reeds heeft be sloten, het bewuste perceeltje grond aan te koopen, met de bedoeling, om er een dubbele arbeiderswoning op te bouwen en nu wordt het voorgesteld, dat het noodig is voor uitbreiding der school. De Voorzitter zegt, dat toen de raad het besluit nam om het te bestemmen voor den bouw van 2 arbeiderswonin gen, niet was te zien, dat het aantal leerlingen zich zoo sterk zou uitbrei den, dat een 4e lokaal noodig is ge worden. Met algemeene stemmen wordt hier op besloten, de gevtaagde medewerking te verleenen. Bij de rondvraag betoogt de heer v. Rosmalen de wenschelijkheid, om wat kolengruis op het pad aan de Kille te brengen, deze is nu heel goedkoop te krijgen, omdat er een schipper mede ligt, die, als de gemeente hetgeen hij nog over heeft ineens wil koopen, dat gedeelte tegen een schikkelijken prijs van de hand wil doen. Particulieren betalen f 1per M3, voor de gemeente zou de prijs dan lager wordeny naar schatting is nog een .20 a 25 M3 aan wezig, ruim voldoende om het pad behoorlijk in orde te brengen. Besloten wordt een bedrag van ten hoogste f25.beschikbaar te stellen voor aankoop van kolengruis, terwijl de leden aan de Kille worden gemach tigd, deze aankoop te verrichten en te zorgen, dat het gruis gelost wordt en over het pad wordt gebracht. De heer v. Rosmalen vraagt, wanneer de toeslag op bondskasuitkeering in gaat, waarop de Voorzitter antwoordt, met ingang van 1 Januari j.l. De heer Kramer wijst op de noodza kelijkheid, om aan het pad aan de „Vijcie" verbetering te brengen. Is het niet mogelijk een pad middendoor te krijgen? De Voorzitter zegt, dat B. en W. met het bestuur van den Werkenschen pol der hebben gecorrespondeerd en on derhandeld en ook de mogelijkheid heb ben besproken, om middenover een paardenpad van steen te leggen. Ge noemd bestuur zou met een voorstel komen, doch B. en W. hebben nog niets gehoord. Het college zal nog maals trachten een beslissing te krij gen en desnoods voorstellen, dat de gemeente de helft der kosten zal dra gen. De lengte is 200 meter, terwijl een pad van 1 meter breed voldoende is, er zouden dus 200 M2 steenen noo dig zijn. De heer v. Arkel heeft vernomen, dat de Wefkenschendijk verbreed en ge- asphalteerd zal worden, zijn de daaruit komende keien niet te gebruiken? De Voorzitter meent, dat het dan veel meer zal kosten. t De heer Sigmond merkt op, dat het pad wel behoorlijk in orde was te ma ken zonder keien, maar de Werkensche polder laat het niet goed bewerken, in- plaats van bol, ligt de weg hol. Besloten wordt nogmaals in overleg te treden met het polderbestuur en dit voor te stellen, middenover een klin kerpad te leggen van nieuwe klinkers, waarvoor uit de gemeentekas een sub sidie zal worden verleend tot ten hoog ste f250.—. De heer v. Arkel zegt, dat de ge meentewoning, bewoont door den Hol lander, nog steeds niet behoorlijk is afgewerkt, de zolder is nog niet ge dreven. De Voorzitter zal den aannemer hier toe opdracht geven. De heer Sigmond vraagt, wat er waar is van het gerucht, dat de open bare lagere school te Sleeuwijk is af gekeurd. De Voorzitter zegt, dat B. en W. van den Inspecteur voor de Volksge zondheid een schrijven hebben ontvan gen, waarin wordt meegedeeld, dat de localiteiten door hem zijn afgekeurd'. Als voor 15 Februari geen definitief besluit is genomen, dat in 1933 tot den bouw van een nieuwe school zai worden overgegaan, dan zal genoemde Inspecteur niet langer toestemming ge ven om het tegenwoordige gebouw als school te gebruiken. De Inspecteur zegt, dat geen direct gevaar voor de kinderen aanwezig is om; tot onmid dellijke sluiting over te gaan, maar toch acht hij het noodig dat zoo spoe dig mogelijk tot den bouw van nieu we lokalen wordt overgegaan en dit op een meer geschikt punt, dan waar de tegenwoordige school staat. De Inspec teur van het L.O. heeft zich bij het schrijven van den Inspecteur voor het Bouwtoezicht aangesloten. B. en W. vragen nu den raad machtiging, om als de beslissing van Ged. St. er is, voor de gemeente in beroep te gaan. B. en W. hebben er op gewezen, dat met het oog op den ïinancieelen toe stand der gemeente, nieuwbouw op het oogenblik niet mogelijk is, tenzij een subsidie van het rijk wordt ver kregen. De gemeente kan geen geld er voor krijgen. De heer Sigmond vraagt of reparee- ren niet mogelijk is. De Voorzitter antwoordt, dat de In specteur dit niet wil goedkeuren. De gevraagde machtiging wordt B. en W. verleend, waarop de Voorzitter de vergadering sluit. o— OUDIIEUSDEN. Loop der bevolking over 1932. 1 Jan. 1932: 573 no., 511 vr., tot. 1084. Vermeerd 9. 1 Jan. 1933: 576 m., 518 vr., totaal 1094. SLEEUWIJK. Bij beschikking van den Minister van Defensie werd aan den dienstplichtige der lichting 1933. L. Paans voor 1 jaar vrijstelling van den dienstplicht verleend wegens kostwinnerschap. Gedurende de maand December werden ter gemeente-secretarie voor den "Vleeschkeuringsdienst aangegeven 7 koeien, 32 varkens en 4 kalveren. Van de 34 ingeschrevenen voor den dienstplicht lichting 1934, hebben 11 personen een aanvraag gedaan om vrij stelling van den dienstplicht wegens broe- derdienst. Over het afgeloopen jaar werden ter gem. secretarie afgegeven: 12 groote jachtakten en 37 visch- en henhelakten. Loop der bevolking over het jaar 1932. Op 1 Januari 1932 bestond de bevol king uit1803 m. en 1647 vr., totaal 3450. Geboren 39 m. 48 vr. tot. 87 Gevestigd 87 m. 92 vr. tot. 179 Vermeerd. 126 m. 140 vr. Overleden 15 m. 18 vr. Vertrokken 102 m. 101 vr. tot. 266 tot. 33 tot. 203 Vermind. 117 m. 119 vr. tot. 236 Over het jaar 1932 vermeerderd met 9 m. en 21 vr., totaal 30. Bevolking op 1 Januari 1933 1812 m. en 1668 vr., totaal 3480 pers. Aantal voltrokken huwelijken 32. Levenloos aangegevenen 1. Over het afgeloopen jaar deden zich in deze gemeente 24 gevallen van de besmettelijke ziekte „Dyphtherie" voor, waarvan 3 gevallen met doodelijken af loop. In verband met de ziekte van den heer Pauw, Hoofd der O. L. school te De Werken is met ingang van 2 Januari jl. gedurende zijn ziekte tot waarnemend Hoofd dier school benoemd de heer C. A. Douwes, onderwijzer te Geertruiden- berg. Z ALTBOMMEL. Veiling 11 JaD. Kampervenen 713 ct.; kleiperen 4 9 ct.pondsperen 1011 ct. witte co- zijn 12 ct. winterjannen 1113 ct. bellefleur I 1416 ct.idem extra 17 ct.benderzuur 1015 ct. culemans 812 ct goudreinetten I 1416 ct. idem extra 18 19 ct.idem prima 20 22 ct.prinsenzoet 9 13 ct.reine d'or 910 ct. streepzuur 9 ct. triumph de kiel 10—14 ct.spruiten 1112 ct. uien 3Ys4ct., alles per kg. roode kool 35 ct savoijekool 2 ct.boerenkool 1 ct. per stuk prei 2 ct. knolselderie 2 ct. per bos. SENSATIE PRIJZEN „In de Paradijsvogel"

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4