It echtzaken. Marktberichten. liuiteiilaml. DE EERSTE MAAND. Het Zendingsbureau te Oegstgeest giro 6074 verzoekt ons plaats voor het volgende: De eerste maand van dit jaar is bijna ten einde. Om in de geraamde behoeften van het zendingswerk der Samenwerkende Zendingscorporaties, te voorzien, was er deze maand 91,500 gulden noodig. Wij hebben tot heden ontvangen het luttele bedrag van f 14,000. Nu komt het wel nooit voor, dat er in Januari alles ontvangen wordt, wat noodig is, maar het is, voorzoover wij ons kunnen herinne ren ook nog nooit voorgekomen, dat er zóó weinig werd ontvangen. Ver leden jaar was het bijna f35,000. Nu f 14,000. Verder commentaar mag overbodig heeten. O DE R.A. I. In Amsterdam is de 22e Amster- damsche automobielententoonstelling gehouden. Gedurende tien dagen is de rijkshoofdstad wederom een con centratiepunt van de automobielnij- heid der geheele wereld geweest. Er waren niet minder dan 186 exposan ten. o AMOK. In een Palembangsche kampong richtte een zekere Leman met een zwaar kapmes een verschrikkelijke slachting aan. De meeste bewoners van de pondoks in kampong Bakoen sliepen. In de eerste pondok werden een man, vrouw en vier jonge kin deren gedood, in de tweede moeder en zoon, terwijl de vader zwaar ge wond werd, in de derde pondok wer den een man, een vrouw en twee kinderen vermoord, terwijl in de vier de een man lichtgewond werd. De aanleiding van het drama is onbe kend. o VLOEIBAAR HELIUM PERK.L.M. NAAR LONDEN. Een zeldzame en kostbare zending vond haar weg door de lucht, n.l. een vacuum glas met vloeibaar heli um, afgezonden door het natuurkun dig Laboratorium der Rijksuniversi teit te Leiden en bestemd voor den bekenden professor Mc.Lennan van de Royal Institution te Londen. Het luchtvervoer bracht hier uit komst, daar de transporttijd bij ande re middelen van vervoer te lang is om een behouden overkomst te ga randeeren. De heer J. C. Flim van het Natuurkundig Laboratorium ver gezelde deze zending. —O KOLENDAMPVERGIFTIGING. In de pastorie te Terheijden is pa ter Eusebius van de Orde der Capu- cijners, tengevolge van kolendamp vergiftiging om het leven gekomen. Toen de pater, die in de parochie een volksretraite leidde, op den vast- gestelden tijd voor de Heilige Mis niet aanwezig was en men geen ge hoor kreeg, toen men op de deur van zijn kamer klopte, bleek bij het in gestelde onderzoek, dat hij tengevol ge van kolendampvergiftiging buiten bewustzijn op den vloer van zijn ka mer lag. Een ontboden geneesheer heeft nog langen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, evenwel zon der resultaat. o— ALS HET IJS WERKT. Het ijsvlak aan de zuidzijde van het eiland Urk is met donderend ge raas uiteengespat. Geweldige ijsmas sa's zijn over de havendijken heen- geschoven, alles vernielend wat in hun weg kwam. Zware basaltblokken en andere steenen werden in de ha ven geslingerd. Het havenhoofd is zoodanig geteisterd door het ijs, dat de palen afknapten. Eenige deskundigen beweren dat dit komt doordat het IJsselmeer is afgesloten en het ijs nu niet meer kan afdrijven. Door den havenmees ter zijn maatregelen getroffen, om de schepen, welke aan de binnenzijde van den havendijk liggen, in veilig heid te brengen. Dinsdagmorgen zijn door den 20- jarigen timmerman H. Kramer, drie kinderen, die tijdens het sleetje rij den door het ijs waren gezakt, met levensgevaar gered. O— TREINONTSPORING. Omstreeks 9 uur Woensdagavond heeft een treinontsporing nabij Breu- kelen een aanzienlijke vertraging in het verkeer tusschen Utrecht en Am sterdam veroorzaakt. Drie goederen wagens van een rangeertrein ont spoorden nabij Breukelen door tot nu toe onbekende oorzaak, waardoor het spoor Utrecht-Amsterdam-W.P. ver sperd werd. Onmiddellijk heeft men uit Utrecht hulp gezonden om de lijn zoo spoe dig mogelijk weer vrij te maken. In- tusschen kon het personenverkeer slechts met groote vertraging door gang vinden. Tusschen Maarssen en Nieuwersluis werd slechts over een spoor gereden, n.l. het Amsterdam- Utrecht-spoor. De personentrein, die om 21,18 aan het C. S. te Amsterdam moest aankomen, reed vlak achter den goederentrein. Deze trein moest eerst naar Maarssen worden terug gebracht en daarna over het andere spoor verder naar Amsterdam geleid worden. Alle personentreinen kwa men met groote vertraging te Am sterdam aan. Niemand bekwam bij het ongeval letsel. -o HET VERDEELDE COLLEGE. 't Is er de laatste maanden mis in den Raad van het Limburgsche Valkenburg. Wethouder Caselli ligt overhoop met den burgemeester en zijn college Paulussen heeft in de raadsvergadering steeds felle critiek op het werk van het College, waar hii zelf deel van uitmaakt en zegt dan alles wat mooi en leelijk is. De heer America, die tot zijn groep behoort, staat hem daar trouw bij ter zijde en zoo ligt de Raad bii 1de meeste stemmingen uiteen in een groep van vier en een van drie le den. Ter raadszitting laten ook de talrijke bezoekers op de publieke tri bune zich niet onbetuigd en het is er ook een leven als een oordeel. In de jongste raadsvergadering ontstond weer een felle kijfpartii en opnieuw een heftige gedachtenwisse- ling tusschen verschillende raadsle den onderling, en tusschen den voor zitter en wethouder Caselli. Op de publieke tribune werd het voortdu rend rumoeriger. De heer Franssen: Zooals het hier in den Raad gaat, is meer dan jerg. Wii staan te kijk niet alleen voor geheel Valkenburg, maar voor geheel Nederland. De heer America: Vandaag heeft de heer Caselli weer aan verscheidene aanvallen blootgestaan. De voorzitter (wijzende op Caselli): Dat heer, dat zal nog wel aan jmeer aanvallen blootstaan. Dat ligt toch aan hemzelf. De heer Franssen (tot den voor zitter): U geeft u teveel bloot. De voorzitter: Dus thans krijgt de voorzitter van alles de schuld De heer Franssen: Neen, dat zeg ik niet. Ik héb als wethouder steeds uitmuntend met u samengewerkt. Wethouder Paulussen: Zouden wii dan alle lasterpraatjes en leugens van den heer Caselli maar rustig moeten slikken en als zoete jongens moeten aanhooren Een der toehoorders mengde zich hier in de gedachtenwisseling. Hij werd verwijderd onder geroep van de publieke tribune alsJe bent nog geen raadslid! en: Gooi hem eruit! De heer America: Paulussen heeft in een der laatste vergaderingen te gen mii gebalkt, zoodat men het op straat kon hooren. Het parlementa risme in den Valkenburgschen Raad is geheel zoek geraakt. Wethouder Paulussen tot den heer America: In vroeger tijden hebben wij ook aanhoudend als tegenstanders tegenover elkander gestaan. Waren wii toen ooit onparlementair tegen over elkander De heer America: Neen, dat geef ik toe! Wethouder Paulussen: Juist. De schuld van alle herrie ligt bij Caselli. Toen de heer Caselli zich hierop in de stormachtige gedachtenwisseling mengde, klonk van de publieke tri bune herhaaldelijk geschreeuw en ge lach. Wethouder Paulussen (tot den heer Franssen:) U zegt, dat onder uw wet houderschap alles zoo rustig verliep. Komt u een jaartje op mijn plaats zitten en werkt eens samen met mijn heer Caselli. Pan zal 'tu ook wel dra te machtig worden. Een mensch blijft maar een mensch. De voorzitterLaten wii nu ver der zwijgen. De heer Franssen: Ja, 'tis doel loos heen en weer te praten, 't Geeft toch niets, 't Is schande. De voorzitter: Uitstekend! Zeer juist! Alleen dit ééne wil ik nog ver klaren: in de zeventien jaren, dat ik in Valkenburg ben, is alles in vlotte harmonie verloopen. Doch wat wii thans met den heer Caselli be leven, is zoo ongehoord, dat het je werkelijk wel eens te machtig wordt. Als de Raad meent ons iets te (kun nen verwijten, laat hii dan een com- mmissie benoemen, om de geschil len tusschen ons en den heer Ca selli te onderzoeken. Dan zullen nog heel andere dingen aan het licht ko men. Wethouder CaselliNoem ze dan De voorzitter: Iedere vergadering opnieuw is u op onwaarheden en ach terklap gewezen. Wethouder Caselli (zeer opge wonden): Ik vraag feiten. Wethouder Paulussen: Moet u nog meer feiten hooren Hebt u nog niet genoeg. U kunt ze krijgen, hoor! „Vad." BOSSCHE POLITIERECHTER. Uitspraken van 30 Januari. M. A. v. S., Herpt, diefstal, verwezen naar de 2e kamer der rechtbank. J. G. M. S., Kaatsheuvel, bel. amt., t 7.50 subs 5 dagen hechtenis. Vergadering van den Raad der ge- meent WERKENDAM, op Maan dag 30 Januari 1933, des nam. 8 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer W. Beu kenkamp. Secretaris: WelEd. Heer J. A. Tim mermans. Aanwezig alle leden behalve de heer T. de Klerk, die bericht van verhinde ring zond. De Voorzitter opent de vergadering met het voorlezen van het formulierge bed. De notulen der vorige vergadering kwamen niet aan de orde. Ingekomen stukken: Besluit van Ged. Staten, dat de be slissing omtrent de begrooting wordt verdaagd. Schrijven van Ged. Staten, inhou dend besluit machtiging te verleenen aan het gemeentebestuur, om uit de posten der begrooting 1933 uitgaven te doen, alsmede te ontvangen de in komsten daarop vermeld, voor zoover betreft de posten, waartegen geen be denkingen zijn. Goedkeuring door Ged. Staten van het raadsbesluit, inzake rekening-cou rant bij de Bank der Nederlandsche gemeenten tot een bedrag van f 1000. Idem inzake rekening-courant met bo vengenoemde bank tot een bedrag van f 10.000.— Goedkeuring door Ged. Staten, in zake onderhandsche verkoop gedeelte sloot op het SJik ter lengte van 32.20 M. en gemiddeld breed 3.50 M. voor f2.50 aan Thomas Westerhout, op de voorwaarde door de gemeente gesteld n.l. demping, riooleering op kosten van den kooper. Verslag der commissie tot Wering van Schoolverzuim, waaruit blijkt, dat vele schoolverzuimen moeten worden toegeschreven aan onvoldoende klee ding der kinderen. De commissie heeft zich gewend tot het plaatselijk crisis comité, om kleeding te willen ver strekken. Verzoek van de gemeente Ambt Hardenberg, om adhaesie te willen be tuigen, aan het schrijven dezer gemeen te aan de Tweede Kamer der Staten Generaal, waarin wordt verzocht, het bedrag der belastbare opbrengst der ongebouwde eigendomjnen, in verband met de tijdsomstandigheden, te ver minderen. De Voorzitter zegt, dat de bedoelde taxatie zeer veel geld zal kosten en men er dus niet op in moet gaan. Nota van aanmerkingen bij Ged. Sta ten, gevallen op de begrooting der gemeente. Alle begrootingen zijn van administratieven aard. Schrijven van G. Katerberg, waarin hij bedankt voor de benoeming als lid van het Burgerlijk Armbestuur, om ge zondheidsredenen. Schrijven van A. van Loon, waarin hij bedankt als lid van het Burgerlijk Armbestuur, in verband met zijn hoo- gen leeftijd. Goedkeuring door Ged. Staten, dat de gemeenterekening wordt vastgesteld zooals die is aangeboden. Verzoek van de Burgerwacht om een subsidie van f60 te willen verleenen. De Voorzitter zegt, dat f50 op de begrooting is uitgetrokken en stelt voor, dit ongewijzigd te laten. De vergoeding voor de schoolkin deren, die de school in een andere ge meente bezoeken, wordt vastgesteld op f2 per week en per kind1, hiervoor ko men in aanmerking de kinderen van de heeren G. P. v. d. Broek, v. Meel en J. W. Rijkers. In de vacature Katerberg (J. J. v. Oord) wordt als lid van het Burgerlijk Armbestuur met algemeene stemmen gekozen de heer D. A. Brienen en in de vacature A. van Loon, eveneens met algemeene stemmen de heer C. van Loon Azn. Daarna komt aan de orde bespreking wegaanleg vanaf den Bandijk naar de Nonnegatswiel en in verband hiermede sluit de Voorzitter de openbare verga dering, teneinde deze besprekingen in besloten vergadering te doen geschie den. Bij heropening der openbare verga dering stelt de Voorzitter de rond vraag aan de orde. De heer de Waal vraagt of B. en W. het schrijven van de Steuncoin- missijö 'nog niet hebben behandeld, waarin wordt voorgesteld, den heer Visser, administrateur van het Steun- orgaan over 1932 nog een honorarium toe te kennen van f150 en de gemeen teveldwachter een gratificatie te ver leenen van f25, terwijl het presentie geld, voor de vergadering der steun- commissie wordt gesteld op fl.per lid per bezochte vergadering. B. en W. hebben geen bezwaar dit stuk te behandelen. De Voorzitter deelt mede, dat Visser een brief had geschreven, waarin hij verzocht een vergoeding voor zijn werkzaamheden van f60 per maand. Dit is wel hoog en met algemeene stemmen wordt het voorstel van de steuncommissie in deze aangelegen heid aangenomen. Verder merkt de heer de Waal op, dat het veerbootje in slechten toestand aan den nieuwen pachter van het veer is overgedragen, terwijl de vlet vol water is geloopen en averij aan den mctor is ontstaan, spr. wil beter toe zicht op de vaartuigen. Ook acht hij het wenschelijk, dat de aanlegplaats aan deze zijde wordt uitgediept, ook blijkt, zegt spr., dat de aanzuiging van koelwater voor de motorboot bij vrie zend weer niet in orde is, want bij deze ijsperiode kon het bootje bezwaar lijk varen, omdat de zuiginrichting be vroor en de motor niet werd afge koeld, tenslotte beveelt hij aan te trach ten het ijs aan de overzijde weg .te breken, opdat dan de veerdienst weer kan functionneeren. De Voorzitter zegt, dat van de ge dane opmerking goede nota is geno men en zoodna mogelijk met de uit dieping zal worden begonnen. Met den heer Rijnsaardt technisch ambtenaar van den Rijkswaterstaat zal worden bespro ken, om het ijs aan de overzijde door de ijsbrekers van den Rijkswaterstaat te doen wegbreken. De heer de Waard vraagt, hoe het college van B. en W. heeft gedacht over de verdeeling der functies der wethouders. De Voorzitter zegt, dat hierop nog geen definitief besluit is genomen, voor kleine gemeenten is deze verdeeling niet direct noodig. Wethouder Bogers zegt, dat hij aan vankelijk afwijzend stond tegen de ver deeling der functie, doch verschillende omstandigheden hebben hem van in zicht doen veranderen, voor een vlot tere afdoening van verschillende zaken is zulks wenschelijk, terwijl wethouder van Oord voorstander is van verdeeling der functies, omdat de richtige uit voering zal worden bevorderd, alsnog zal een en ander in: het college worden overwogen. De heer Groeneveld vraagt hoe het staat met de uitgifte in erfpacht der gronden van de Ivasloot. De Voorzitter zegt, dat dit nog niet volledig is geregeld, er heersch- te misverstand bii verschillende be langhebbenden. Daarna komt de Brandweer" weer aan de orde, en deelt de Voorzitter mede, dat de afgetreden brandweer wederom in functie is gekomen. Spre ker zegt, dat toen de collectieve ont slag aanvrage van de brandweer het college bereikte per 8 December 1.1.. het navolgende schrijven aan ieder lid van de brandweer door B. en iW. is toegezonden: „Alvorens in te gaan op de door U bii brief van 17 November j.l. bii ons ingediende ontslagneming, willen wij U opmerken, dat de mo tieven, welke U hiervoor aanvoert o.i. ondeugdelijk zijn. Immers mag nie mand een Begrootings-commissie, vormende een klein deel van den gemeenteraadaanmerken als de raad zelf, en evenmin mag iemand naar aanleiding van een door zulk een commissie uitgesproken oordeel zich aanstellen alsof het een axioma is, dat hii onfeilbaar is en zij. die critiek uitbrengt, ondeskundig is en zich bijgevolg een misplaatst oordeel aanmatigt. Het is hier juist anders om. De Raadscommissie is gerech tigd een oordeel uit te spreken over dit orgaan van gemeentedienst; de raad mag beslissen of hii met dit oordeel accoord gaat, of zich voor behoudt geen oordeel uit te spreken, óf dit tot een later tijdstip wenscht op te schorten. Hieruit blijkt duide lijk, dat uw voorwaarde; tenzij het raadslid de Waard op de een of andere wijze in het openbaar zich uitspreekt, dat zijn gezegde niet de bedoeling heeft gehad, en het hem spijt een dergelijke uitlating gebe zigd te hebben, onvervulbaar moet geacht worden voor den rapporteur der raadscommissie en zoo U bij dien eisch volhardt mij tot onzen spijt uw aanbieding van ontslag moe ten aanvaarden. Wij vertrouwen niet temin, dat na kennisneming van het vorenstaande, ieder voor zich, zijn ontslag aanbieding in den loop van deze, of volgende week bij ons zal intrekken en deze levenswijsheid be trachten, dat het niet altijd een vij and is, die iemands feiten noemt. Daarop werd zegt spreker aanvan kelijk niet op ingegaan en werd een nieuwe oproeping voor brandweerlie den gedaan. Daar echter de bestaan de brandweer steeds ter beschikking was en geschoold was op het ter rein der blussching, hebben B. en W. een bespreking gehad met de afgetreden brandweer, en tenslotte is bereikt, dat de leden allen weder zijn terug gekomen". De heer de Waard zegt, dat het hem ten zeerste spijt, dat de brand weer wederom is aangenomen en noemt deze geheele geste een pop penkast met de brandweerlieden als Jan Klaasens. Hii ziet hierin, dat B. en W. het oordeel van de Begro tingscommissie hebben veronacht zaamd, hetgeen hii betreurt, daar de gedane opmerkingen waren in het belang der gemeente, doch daar de brandweer z.i. behoort tot het col lege van B. en W. kan de (raad hierin weinig veranderen. Spreker zegt, dat „het geschoold zijn" van de brandweer wel zeer door hem in twijfel wordt getrok ken, dat heeft de laatste brand dui delijk bewezen, daar zijn dingen ge beurd, die zeer zeker door geschoold personeel achterwege zouden zijn ge bleven. Fel becritiseert hii de goede samenwerking der leden onderling wat veel te wenschen overlaat. Voor al de rol, welke het lid Joh. 'Bag german in deze zaak heeft gespeeld kan hij niet bewonderen, die heeft juist dit alles aan het rollen gebracht, en toen de nieuwe oproeping werd geplaatst, was dit lid van de brand weer, een der eerste die zich heeft aangemeld, met de kenneliike bedoe ling een hoogere functie in het corps te krijgen. Spreker noemt dit on waardig. Dan bespreekt hu de be trouwbaarheid, van een der brand weerlieden, daar het hem bekend is. dat een justitieel onderzoek gaande is, aangezien beweerd wordt, dat een der brandweerlieden opzettelijk een der hooischelven, die nog onaange tast was heeft in brand getroken, en ook dit voortreffelijk lid is weer bij de nieuwe brandweer aangeno men. De Voorzitter zegt, dat de heer de Waard zich wat scherp ontdrukt, en weerlegt verschillende bezwaren. De kwestie van brandstichting door een der brandweerlieden is inderdaad in onderzoek bii de politie, doch het bewijs is nog niet geleverd. B. en W. hebben zich te beraden of eventueel verandering in de samen stelling moet plaats vinden, doch spreker acht het beste, dat deez zaak zoo werd opgelost, hij vindt het ook niet goed, dat een en ander onnoodig werd opgeblazen en er zelfs de groo te pers in werd gemoeid. De heer Visser vraagt hoe het staat met de cursus voor jeudige werkloo- zen. De Voorzitter zegt, dat het geven van een cursus voor deze gemeente zeer moeilijk is, kan men de werk- loozen op een of andere wijze nut tig bezighouden, dan steunt de ge meente dit streven, zooals b.v. het geval is bij de benoodigheden, voor het vervaardigen van voorwerpen voor de huisvlijttentoonstelling welke vanwege „het Nut" zal worden ge houden, 21 aanvragers ontvangen subsidie der gemeente. De lieer Visser vraagt verder, of de gemeente geen toeslag kan ge ven op de loonen der arbeiders in dienst der kleine boeren en tuinders. Dit zal heel bezwaarlijk gaan zegt de Voorzitter, daar de Minister geen toestemming zal geven, aangezien de gemeente op de rijkssteunregeling is aangewezen voor zijn werkloozen. Daar verder niemand het woord meer verlangt, sluit de Voorzitter de vergadering. 's HERTOGENBOSCH, 4 Februari. Op de markt van heden waren aange voerd 2033 stuks, 1478 stuks hoornvee, 468 biggen, 12 zeugen, 13 schapen of lammeren en 62 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f160 tot 1250 per stuk Kalfvaarzen 130 240 Magere Ossen 7n n en Koeien 'U 10 Vette Ossen en) le kw. 2628 p. pond Koeien 2e 2226 Pinken van f 70.-—tot f 140.p. st. Zeugen 40.65. Biggen 7.— 12.— Schapen Lammeren 8.— 13.— HandelAanvoer groot, prijzen onver anderd Kalfvee lui prijshoudend Pinken vlug Magere ossen en koeien zeer kalm Biggen lui prijshoudend Kalveren flauw Schapen en lammeren stil Afloop der markt als vorige week. 's HERTOGENBOSCH, 31 Januari. Boter. Aanvoer 15.475 K.G. Hoogste prijs f 1.80. Laagste f 1.68. Middel f 1.76. GORINCHEM, 30 Januari. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 18.500 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 3.70f 4.60 Eendeneieren f 4.00 per 100 stuks. ZALTBOMMEL 31 Januari. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 34000 eieren, prijs per stuk 3 a 4y2 cent660 K.G. boter, prijs per x/2 K.G. roomboter f0.95 boerenboter f 0.90. GEZELLIG DUEL TE BELGRADO. Beleediging met eten „uitgewischt". Een zeer ongewoon duel heeft hier plaats gehad tusschen een gepension- neerd kolonel en een burger, die den kolonel beleedigd had. Het bericht, dat er een duel zou plaats hebben was bekend geworden en duizenden personen wachtten op een grasveld buiten de stad deze on-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2