Niets anders noodig Buitenland, Binnenland. hierin zonder medeweten van den Minister verandering te brengen. Het geldt hier een steunregeling met sub sidie van het Rijk, waarover de Mi nister ook toezicht wil houden. Een zelfde verzoek is ook ingekomen van de Werken, doch ook dit is afgewe zen, op dezelfde gronden. Men heeft reeds genoegen genomen met i keer stempelen, om de menschen het nu nog gemakkelijker te maken, acht spr. niet noodig. De heer v. Rosmalen meent, dat het voor de menschen van de Kille bij slecht weer een heele reis is. De Voorzitter is van meening dat de heer v. Rosmalen te medelijdend is. Iemand bij de werkverschaffing vertelde spr., dat hij i gulden min der ontving, als zij die slechts i keer per dag daarvoor behoefden te gaan stempelen, terwijl hij den geheelen dag moest werken. Spr. zou niet van de eenmaal vastgestelde regeling af wijken. De heer Kramer informeert, hoe het staat met den bouw van een blok dubbele woningen met rijkssteun. De Voorzitter antwoordt dat er reeds meermalen over gediscussieerd is, doch een gunstig antwoord is nog niet ontvangen. De heer v. d. Stelt keurt het af, dat menschen van 60 jaar niet meer in aanmerking komen voor steun en naar het Burgerl. Armbestuur worden verwezen. Is daarin geen verandering te brengen Stelde men de grens van 65 jaren dan was het iets anders meent spr., dan komen de menschen in aanmerking voor ouderdomsrente. De Voorzitter zegt dat voor de men schen van 60 tot 65 jaar de minister toestemming kan verleenen om ze op te nemen in de steunregeling, men moet niet uit het oog verliezen, dat de kassen ook niet boven de 60 jaar gaan. De heer v. d. Stelt vraagt of het niet mogelijk is dat ook schippers in de steunregeling worden opgeno men. De Voorzitter vreest, dat dit niet mogelijk is, alleen als het hier een plaats met veel schippers was, die tengevolge van de crisis zonder ver diensten waren, zou dat mogelijk zijn. Dit is hier niet het geval. B. en W. hebben den Minister wel gevraagd om ook deze menschen te mogen op nemen, doch daarop is nog geen antwoord ontvangen. De openbare vergadering wordt hierop gesloten, waarop de raad over gaat in geheime zitting. RIJKSDAG ONTBONDEN. Verkiezingen op 5 Maart. Rijkspresident von Hindenburg heeft, nadat rijkskanselier Hitler en vice rijks kanselier von Papen hem Woensdag voor middag rapport hadden uitgebracht om trent de onderhandelingen met het Centrum, de volgende gedateerde verordening uit gevaardigd „In verband met het feit, dat het niet mogelijk is gebleken, een tot arbeiden in staat zijnde meerderheid te vormen, ont bind ik op grond van art. 25 der rijks grondwet dan Rijksdag, opdat het Duitsche volk door de verkiezing van een nieuwen Rijksdag zijn standpunt zal kunnen be palen ten opzichte van de nieuw gevormde regeering der nationale concentratie". Door een eveneens op gedateerde ver woonde en thuis was. Angstig vroeg hij: Is er sedert eenige dagen bij die dame een jong meisje een harer vriendinnen Juffrouw Suzanne? Juist. Gij zult mevrouw en de juffrouw thuis vinden; zij gaan niet uit. Colli vet herademde. Hij had zich niet vergist. Zijn reis was niet noodeloos ge weest. Hij beklom de trap en schelde. Een dienstmeid deed hem open: Hij trad binnen en overhandigde zijn kaartje. Ge deedt beter, als ge morgen terug kwaamt. Kortaf beval hij: Geef mijn kaartje aan mevrouw. Dat bleeke gelaat, die hardvochtige valsche oogen en die lange^ magere gestalte boezemde de meid angst in. Onmiddellijk snelde zij heen, mom pelend: Duivels! Die is ook niet gemakke lijk! Zij had hem in de vestibule laten staan. Toen zij Marie 't kaartje overhandig de, was deze met Suzanne bijeen. Marie sidderde hevig. Zij ontstelde van het spookbeeld, dat zij wel is waar nog niet zag, maar dat achter die deur stond. Wat scheelt u moedertje? Waar om ontstelt u zoo? Lees! ordening van den rijkspresident is als datum voor de nieuwe verkiezingen de 5de Maart a.s. vastgesteld. In de Woensdagavond gehouden zitting van het kabinet heeft rykskanselier Hitier een proclamatie aan het Duitsche volk voorgelezen, welke door alle rijksministers werd goedgekeurd. O BLOEDIGE BOTSINGEN TE HOMBERG Te Homberg is het in de Rijnprovincie tot bloedige botsingen gekomen, waarbij drie nationaal-socialisten en een veldwach ter werden gedood. O SPIONNAGE VOOR RUSLAND. De geheime politie te Boekarest heeft een aantal beambten van het hoofdpost kantoor en het telegraafkantoor aldaar gearresteerd onder verdenking van spion- nage ten gunste van Sowjet-Rusland. De gearresteerden, die voor het grootste deel van Bulgaarsche afkomst zijn, zouden systematisch de binnen- en buitenlandsche post hebben gecontroleerd en den inhoud, voor zoover die voor Sowjet-Rusland van belang kon zijn, ter kennis van hun op drachtgevers hebben gebracht. In totaal zijn 52 personen gearresteerd. Gebleken is, dat de organisatie reeds acht maanden werkte. ONDERWIJS IN HET COMMUNISME. De burgerwacht te Villanueva by Sevilla heeft een school ontdekt, waar aan kin deren onderricht wordt gegeven in de grondbeginselen van het communisme. De leerlingen kwamen 's nachte in de school, waar communistische leiders lezingen hielden en communistische vlugschriften uitreikten. Twintig minderjarige leer- leeringen werden gearresteerduit de in beslag genomen documenten bleek, dat de beweging ook in andere plaatsen vertak kingen had. —O KUNSTRUBBER UIT ACETYLEEN. De Russische scheikundige Zelinsky heeft een methode gevonden om kunst rubber uit acetyleen te maken. Hij be weert dat deze wijze van productie veel goedkooper is dan de methode waarbij de rubber uit alcohol wordt gemaakt. O— ZWEEDSCHE PRINS VOOR DE RECHTBANK GEDAAGD. Vaandrig Lennart Bernadotta de kleinzoon van koning Gustaaf van Zweden, die door zijn huwelijk, nu bijna een jaar geleden, met Kaoin Nissvandt de aan dacht op zich vestigde zal binnenkort als gedaagde voor de rechtbank te Stock holm moeten verschijnen wegens contract breuk. Eischer is zijn industrieele raad gever Erissonde zaak houdt verband met het opgeven door Lennart van zijn plan, voor zijn zaak in agenturen een emballagefabriek te stichten. Nog een ander plan heeft de vaandrig lacen varen hij heeft n.l. zijn vermelde sollicitatie voor omroeper bij de Zweedsche radio ingetrokken. O— TREINBOTSING. Stoker onthoofd. Een sneltrein van North-Eastern Railway tusschen Leicester en Nottingham is in volle vaart in botsing gekomen met een goe derentrein. De stoker, die van de loco motief sprong kwam met het hoofd tegen een brug terecht en werd gedood. Hij werd letterlijk onthoofd. De machinist en een inspecteur werden licht gewond en konden, na in een ziekenhuis te zijn verbonden, naar huis gaan. Een paar passagiers liepen schrammen op. Een wagon van den sneltrein ontspoorde en verscheiden wagons van den goederentrein Suzanne nam het kaartje en las. Ontmoedigend en in snikken uitbar stend zeide zij slechts: Nu reeds! Daar Marie haar nog steedis beslui teloos aanzag, zeidie zij: 'tMoet wel. Laat hem maar komen. j Wil ik hem eerst spreken. Ik zal zijn eerste toorn doen stillen. Dan zul len wij verder zien. Goed. Dat is misschien ook beter! Zij omhelsde Marie en wees op een deur. Ik ga naar mijn kamer en zal daar wachten. Houdt moed! Ga! Zij wist, dat men in dat vertrek niets kon hooren. De meid wachtte nog steeds op het antwoord van haar meesteres. Moet ik mijnheer binnenlaten? -Ja. Weest u voorzichtig, mevrouw. Weest voorzichtig. Die man bevalt mij niet. Net zoo'n moordenaar! Marie kon een droeven glimlach niet weerhouden. Zij had juist gezien. Eenige seconden verliepen er, toen verscheen de lange, magere gestalte van Collivet bij de deur. De meid vertrok. Collivet en Marie waren alleen. Collivet was zóó ontroerd, nu hij zich tegenover die vrouw bevond, die hij zoo hartstochtelijk liefhad, dat hij zich ontwapend gevoelde en haar niets wist te verwijten, maar haar met zijn werden versplinterd. O— HET NIEUWE FRANSCHE KABINET. Daladier heeft zijn kabinet samen gesteld als volgt Premier en oorlog Daladierbuiten landsche zaken Paul Boncourbinnen- landsche zaken Chautemps financien George BonnetbegrootingLamoureux oorlogsmarine Leygues koopvaardij Frotopvoeding De Monzie arbeid Francois Alberteconomische zaken SarrautLuchtvaartPierre Cotpen sioenen Mielletopenbare gezondheid Daniélou P.T.T. Laurent Eynac handel Lefèvre openbare werken Paganon en landbouw Queuille. O EEN ARME HUISEIGENAAR. Voor de rechtbank te Marseille heeft een 60-jarig man voor de 18e maal terecht gestaan wegens bedelarij in de straten. De politie heeft ontdekt, dat deze bede laar eigenaar was van een groot blok huizen en talrijke automaten, die hij in verschillende café's had geplaatst. Tot lijn verdediging voerde de man aan, dat, ofschoon hij een rijk man scheen, de tijden zeer slecht waren, zelfs voor huiseigenaars, daar men de huur niet betaalt en de belastingen hoog waren. Van hetgeen het bedelen hem opbracht, betaalde hij zijn belasting. De rechter, die hem tot 8 maanden gevangenisstraf veroordeelde, merkte op, dat hij voor 8 maanden van zijn zorgen bevrijd zou zijn, waarop de man ant woordde, dat integendeel zijn huurders voordeel van zijn afwezigheid zouden trekken en zijn huizen bewonen zonder de huur te betalen, zoodat zijn zorgen nu eerst begonnen. BIJNA 200 KINDEREN ZIEK GEWORDEN NA INENTING TEGEN DIPHTHERIE. Uit Parijs wordt gemeld Een aange legenheid die levendig aan het te Lue- beck voorgevallene herinnert, houdt de openbare meeniog in BourbonLancy thans bezig en baart groote ongerustheid. Bij Charolles zijn n.l. niet minder dan 172 kinderen tengevolge van een inen ting ziek geworden. Een der kinderen is twee dagen na de inenting gestorven, zeven anderen, wier toestand nog zorg wekkend is, bevinden zich onder voort durende medische observatie. Op 20 December vond in het plaatsje van overheidswege een inenting plaats tegen diphtherie. Reeds den volgenden dag klaagde de geënte kinderen over pijn op de plaats van de inenting, terwijl en kele dagen later op hooge koorts optrad, gepaard met zweren en gezwollen plek ken. Bij bijna alle kinderen moest ope ratief ingegrepen worden, teneinde den etter te verwijderen. Ofschoon het onderzoek nog niet ge ëindigd is, beweert men reeds, dat de entstof niet goed geweest is. ADVOCAAT IN RECHTZAAL GEARRESTEERD. Een Berlijnsch advocaat wiens naam is genoemd in verband met een groote autodiefstal en -helingsafïaire, trad Don derdag op als verdediger in een proces wegens diefstal en heling van schilderijen, toen plotseling twee rechercheurs de rechtzaal binnentraden en zich even met den president onderhielden. De presi dent onderbrak de zitting en de beide ambtenaren traden op den in de advo- catenbank zittenden verdediger toe ten einde hem te arresteeren. De advocaat werd naar het politiepresidium overge bracht, waar hij aan een verhoor werd blik verslond. Marie kende den invloed, dien zij op dien man bezat; maar het was een zuiver fysieke hartstocht, die zij in boezemde en zij gevoelde slechts af schuw voor hem. Eenige oogenblikken zweeg zij, toen zeide zij: Mijnheer, zeide zij, ik weet. waar- om gij gekomen zijt en wat g.ij mij komt vragen. Ongelukkigerwijze heb ik geen recht op Suzanne en kan haar dus niet bij mij bouden. Suzanne is echter tot mij gekomen, zonder mij dit te hebben gevraagd. Op mijn aan raden heeft zij u geschreven, om u gefust te stellen. Mijnheer, dat kind is zeer zwak een hevige aandoening zou haar kunnen dooden. Ik smeek u, berisp haar niet. Langzaam antwoordde hij, zonder haar aan te zien: 1 Terwille van u zal ik Suzanne niet berispen. En eensklaps liet hij zich als uitge put op een stoel neervallen en zeide: Wat zou ik voor u al niet doen, Marie! en op doffen toon voegde hij er aan toe: Wat heb ik al niet gedaan! En als in een uitbarsting van woede, volgende op deze onwillekeurige ont roering, sloeg hij met zijn hand tegen het voorhoofd en riep uit: Marie, ik heb je lief! Mijnheer! Marie, ik bemin je meer dan ooit. Ik wordt er nog krankzinnig van, onderworpen, 's Middags heeft de politie een huiszoeking in zijn woning gedaan. Het gebeurde in de rechtzaal veroor zaakte begrijpelijkerwijze groote opschud ding en leverde stof voor onderlinge ge sprekken van de in de zaal aanwezige personen. Van deze verwarring hebben de beide beklaagden, die van heling van schilderijen werden verdacht, gebruik ge maakt uit de rechtzaal te ontsnappen. Te laat bemerkte men, toen men de behandeling van de zaak wilde voort zetten, dat de twee personen om wie het voornamelijk was te doen, waren gevlo gen. Bij verstek werd Brenner tot 2 jaar en 6 maanden tuchthuisstraf en Wacholz tot 1 jaar en 6 maanden ge- van enisstraf, elk met 5 jaar eerverlies, veroordeeld, terwijl een bevel tot gevan genneming van beide vluchtelingen werd uitgevaardigd. i dan Purol, om een ruwe/huid, schrale lippen en gesprongen handen/spoedig te genezen. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. KON HAAR HANDEN NIET OP BEUREN. Wanhopig door rhcumatiek. Doet nu weer zelf de huishouding. Tien maanden lang leed deze vrouw. Tien maanden lang worstel de zij om haar rheumatiek te over winnen. En toch, toen zij eenmaal het juiste middel had gevonden, hoef de zij niet lang meer op het succes te wachten. Gedurende zes weken „de dagelijksche dosis" Kruschen Salts en haar strijd was gewonnen. Een „on- geloofelijk wonder" noemt zij het. Zij schrijft: „Ongeveer 12 maanden geleden kreeg ik eén aanval van rheumatiek en wel zoo kwaadaardig, dat ik er door misvormd werd. En ik was nog maar 32 jaar. Tien maanden lang probeerde ik van alles en ik werd beschouwd als een hopeloos geval. Soms kon ik dagenlang mijn handen niet tot mijn hoofd opbeuren. Toen dacht ik aan Kruschen Salts. Een on- geloofelijk wonder! In zes weken tijd was ik in staat mijn huishouding weer zelf te doen en voor mijn kin deren te zorgen. Ik heb nooit meer eenige teekenen van een terugkomen der rheumatiek bemerkt." Mevr. M. De werkinng van „de kleine dage lijksche dosis" Kruschen Salts is even eenvoudig als doeltreffend. De ver schillende zouten in Kruschen drij ven zacht de opgehoopte afvalstoffen en urinezuur, die Uw pijnen veroor zaken, langs den natuurlijken weg uit het lichaam. De pijnen verminderen, de stijve gewrichten worden weer le nig, gezwellen verdwijnen. Indien U trouw blijft aan de kleine dagelijksche dosis Kruschen zullen de afvoeror- ganen tot regelmatig functionneeren aangespoord worden, zoodat het li chaam inwendig schoon blijft. Zoo doende krijgt het kwaadaardig urine zuur geen kans meer zich ooit weer op te hoopen. U blijft vrij van rheu matiek. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f0,90 en f 1,60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. Adv. als je me niet wilt aanhooren. Ma rie, hoe ver je ook van mij verwijderd waart, in gedachten, was ik steeds bij je. Dag en nacht denk ik aan je. 't Is een idéé fixe een zinsbegooche ling streelend en smartelijk Ma rie, ik heb je lief keer tot mij terug. Werktuigelijk was zij teruggedeinsd; en de opmerking van haar dienstbode kwam haar weer in de gedachte. Net zoo'n moordenaar; wees voor zichtig. Waarom wil je me niet gelooven, als ik je verzeker, dat je 'tgoed bij mij zult hebben. Al je wenschen zullen vervuld worden. Ik zal zoo gelukkig wezen, je b ijmij te hebben, dat ik je niets zal weigere. Je te genwoordigheid zal mij voldoende we zen en mij onbeschrijfelijk gelukkigma ken. Keer terug, Marie, keer terug. Biij mij zal je Suzanne hebben en tevens ,want ik zie, dat je in vrij be krompen omstandigheden leeft, wee'de en gemak je zult geen zorgen meer hebben. 't Leven zal ik je zoo aan genaam mogelijk maken. Van mij zal je niets te vreezen hebben, want je zult me slechts zien, wanneer je dit gebiedt. Marie, keer terug, keer terug, ik smeek je. Ik heb je zoo lief Zl'j sloot hare oogen, opdat zij dat door wanhoop en hartstocht verwron gen gelaat niet behoefde te aanschou wen. Toen stond hij op en naderde haar. En hij vatte hare hand, die zij echter MOORDAANSLAG. Dinsdagnacht omstreeks 1 uur is te Nederweert een aanslag gepleegd op den burgemeester van die gemeen te, den heer J. v. Uden, die tevens lid is van de Prov. Staten van Lim burg. Door het werpen van steenen tegen zijn woning werd de burge meester naar buiten gelokt. Toen de heer Van Uden buiten kwam werd van den rijksweg af op hem gescho ten. Hij werd door enkele hagelkor rels in de borst getroffen, terwijl hij een schampschot aan het hoofd kreeg. De burgemeester had nog de kracht Zijn toestand is niet levensgevaarlijk, zijn woning weer binnen te gaan. De telefoonverbinding bleek verbroken te zijn, waarschijnlijk doordat de leiding door een steenworp getroffen was. Omtrent de daders verkeert men in onzekerheid. De politie heeft een man aangehouden. De aanleiding tot dezen aanslag is niet bekend. VERDRONKEN. Uit de kolk bij Sluis 10 van de Zuid-Willemsvaart is het lijk opge haald van den heer H. Cortenbach, aannemer te Asten. Maandag had hij in Lierop een aanbesteding bijge woond en begaf zich om ongeveer 10 uur des avonds naar huis. Waar schijnlijk is hij door de duisternis mis leid en te water geraakt. De ongeluk kige laat een vrouw en negen kinde ren na. —O IN BRAND GERAAKT. Eenige mannen van het personeel van de N.V. Kruyer's Losbedrijf in Haarlem waren bezig de kachel wat op te stoken. Ze deden dat met ben zine. De 22-jarige zoon van den di recteur, die juist in de buurt van de kachel kwam, werd door plotseling uitslaande vlammen geraakt. Zijn kleeren vlogen in brand. De jonge man liep de straat op, waar toege schoten helpers het vuur wisten te blusschen. Met ernstige brandwonden is de man naar een ziekenhuis over gebracht. o EEN MISDADIGE AUTORIJDER. Te Ten Boer is een wielrijder, de 45-jarige D. Postma uit Wolterum, door een auto gegrepen en gedood. De autobestuurder heeft het rijwiel van den aangeredene aan den kant van den weg gelegd en is toen hals over kop vertrokken, zoodat hij on bekend is gebleven. o VERDRONKEN. Twee visschers, de gebroeders Fop pen, die aan het „spieringkloppen" waren op het IJselmeer bij Harder wijk zijn met hun slede door het ijs gezakt. Aan eenige kleine jongens gelukte het een der broers uit het water te trekken, doch de jongste was onder het ijs geschoten en ver dronk. Den volgenden dag werd zijn lijk gevonden. O RATTEN. De landbouwer P. v. H. te Luik gestel slaagde er in niet minder dan 80 groote ratten te vangen. Overal treft men veel ratten aan. O MEER DAN 1000 WERKLOOZEN. Voor het eerst sinds menschen- heugenis heeft het aantal werkloozen te Middelburg de 1000 overschreden. O met een kreet terugtrok. .Marie! Beste Marie! Nooit! Nooit! Nooit! Hij liet zich op zijn knieën vallen; en hield zijn handen smeekend tot haar op. 't Was een grootsch, maar tevens een verschrikkelijk schouwspel, want de man, die zich aldus vernederde, zou onvermurwbaar worden, wanneer zijn verzoek werd afgeslagen. Marie! stamelde hij. Marie! En hij volgt haar, terwijl zij terug deinsde. Hij trachtte haar hand te vatten, doch hij greep haar rok, die hij tee- der aan zijn lippen bracht. Maar steeds bleef zij zich verzetten. Sta op, mijnheer, sta op! Neen, neen, eeuwig voor je op mijn knieën, omdat ik je liefheb! Gij boezemt mij afschuw in! Er lag in die woorden zulk een afschuw, dat hij er van verstomde. Hij richtte zich op en leunde op de leuning van een stoel, terwijl hij zijn oogen op den grond hield gericht. Gij blijft dus onvermurwbaar? Heb ik U dat niet reeds gezegd? Ge gelooft dus niet aan mijn berouw en mijn tranen? Ik geloof aan niets van alles, wat van u komt. Ik heb gesmeekt en gij verstoot mij? Ja, en ik hoop vurig, dat ik u nooit meer terug zie. Wordt vervolgd). —O—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6