Voetbalsport. liaistoiigerecht SSeusden Marktberichten. Plaatselijk Nieuws. thans zeer laag in prijs en het vele grond werk, dat de aanleg van een drinkwater leiding vereischt, kan in werkverschaffing worden uitgevoerd. Die aanleg toch is een schitterend werkobject voor onge schoolde arbeidskrachten, omdat gij voor een goed deel bestaat in graafwerk. Thans is dus het tijdstip daar om het Land van Heusden en Altena van goed drinkwater te kunnen voorzien en men late de geboden gelegenheid niet voorbij gaan. Spoed, ja groote spoed moet worden betracht, want mogelijk wijzigen zich de omstandigheden weer binnen afzienbaren tijd en dan zijn de kansen van de baan en stellig.voor goed. Nogmaalsnu of nooitGeemeentebe- sturen en raden der betrokken gemeenten, laat nu alle durf en voorhistorisch con servatisme eens varen en toont nu dat de geliefde uitdrukking „het behartigen der belangen uwer gemeente" geen holle en ydele klank voor U is. maar dat ge uwe gemeentenaren datgeen wilt geven, waarop ze moreel recht hebben en dat in hun niet hoog genoeg te waardeeren hygiënisch belang is. Dat het Land van Heusden en Altena spoedig in het bezit moge zijn eener brondrinkwaterleiding hopen wij van harte. HEUSDEN. ZoDdag speelde Juliana II een vriend schappelijke wedstrijd tegen D.V.O. II (Haarsteeg) op haar sportterrein nabij de brug. Deze wedstrijd werd door Juliana gewonnen met 31. Ruststand 10 voor D.V.O. VEEN. Zaterdagmiddag speelde de voetbalvereen. Achilles 1 een wedstrijd tegen N.O. A D. I te Wijk. Met 41 werd deze wedstrijd door Achilles gewonnen. WERKENDAM. De Zaterdagmiddag gehouden voetbal wedstrijd door S. V.W. I en D.J.S. van Gorinchem, eindigde met 22. STRAFZITTING VAN HET KAN TONGERECHT TE HEUDEN, van Vrijdag 25 Januari 1933. Kantonrechter: Mr. C. W. van Om meren. Ambtenaar van het Openbaar Ministe- Jhr. Mr. El. Verheyen. Griffier: Mr. G. H. Bleeker. 't Is een groote rol met plm. 60 za ken. W. F. C. te Veen had zijn hond niet teruggeroepen, toen deze een haas achtervolgde. Verdachte ontkent. De verbalisant Bouman, onbezoldigd- rrijksveldwachter te Wijk verklaart, dat verdachte een „verbasterden'' hond bij zich had en bezig was te stroopen. Ook verklaart hij zelf gezien te heb ben, dat verdachte schoot. Kantonrechter tegen verdachte: Dat stroopen van jou moet maar uit zijn. Jullie houden er expres honden op na om hazen te vangen en dan zijn de honden weer eigendom van den een van jullie en dan weer van den ander. Je zult het afleeren en daarom geef ik je f25 of 10 dagen. P. V., klompenmaker te Veen, had zijn varken niet laten oormerken, om dat het bestemd was voor huiselijk ge bruik en omdat hij principieel tegen stander is van de Crisis-Varkenswet. Kantonrechter: Als ik dien princi- pieelen tegenstand bij ieder, di»e het zegt, moest aannemen, dan zou er ten slotte geen enkel varken meer geoor merkt moeten worden en dan zou de smokkelhandel in ongeoormerkte var kens nog veel levendiger worden dan hij thans reeds is. Dan is U ook tegen de Vleeschkeurings en de Warenwet. Verdachte: Ik ben tegen alle sociale wetten. Kantonrechter: Maar de Crisis-Var kenswet is toch geen sociale wet. Dan weet u blijkbaar niet wat sociale wet ten zijn. Maar enfin, ik geef u precies hetzelfde wat de anderen krijgen als ze hun varkens niet geoormerkt hebben n.I. f 15.00 of 10 dagen. De verdachten S. K. te Veen en C. v. R. te Veen zijn bereid hunne varkens alsnog te laten oormerken. Kantonrechter: Dan wil ik mijn uit spraak voor jullie eens 14 dagen uitstel len en dan moet de varkensmerker van der Moore mij eens komen verfei lt hoe het er mee staat. ïauffeur te de Werken, had auto op den Buitendijk onder van rechts naar links en van .aar rechts slingerend gereden a paal der electrische geleiding ereden, terwijl bovendien letter en imer aan de achterzijde van den .gen niet heldetr verlicht waren. Verdachte: Ik was in het geheel niet dronken en van de aanrijding met den paal heb ik niets gemerkt. Kantonrechter: Dat is wel sterk, want de paal was door midden gebroken en het bovenstuk bleef aan de draden hangen. Vóór ik de getuigen hoor wil ik er hen op wijzen, dat zij onder eede staan en het dus heel gevaarlijk is -nu niet precies de waarheid te zeg gen. Getuige A. van Beek te de Werken: We hebben café's bezocht o.a. bij het Kruis bij den Hank. Ik zelf heb \li- monade gedronken en verdachte 2 a 3 fleschjes bier en wel in twee café's aan het Kruis. In het derde café heeft ver dachte niets gedronken. Getuige H. Rochat:, metselaar te Sleeuwijk: We zijn naar Dussen-Hank geweest en hebben daar eenige café's bezocht en wel drie. Met verdachte ben ik in 2 of 3 café's geweest, dat weet ik niet meer precies. Persoonlijk had ik te veel gedronken. Verdachte: Ik was niet dronken. Kantonrechter: Dat zeg ik niet, rnaar wel zeg ik, dat ik uit je wijze van slingerend rijden en de getuigenverkla ringen opmaak, dat je onder den in vloed was en dat vind ik al erg genoeg. Een automobilist die onder den in vloed van alcohol achter het stuur van een motorrijtuig plaats neemt, begaat een onverantwoordelijke handeling, om dat hij het leven van anderen in groot gevaar brengt. Voor het slingerend rij den, waardoor de vrijheid en veilig heid van het verkeer in hooge mate werd bedreigd geef ik verdachte f50 of 25 dagen en voor het onleesbaar achternummer f3.00 of 2 dagen. M. B., koopman te de Werken, had over den Sasdijk 'te Werkendam met zijn auto gereden met eene snelheid van 50 a 60 K.M. per uur en alstoen den voetganger van der Wiel aange reden. Kantonrechter: Waarom reed je zoo hard. Verdachte: 'tls waar, ik reed wel wat hard. Getuige van der Wiel, machinist te Werkendam: Ik heb de zaak met ver dachte geheel en al geregeld. Ik ver moed, dat de auto uit het stuur is ge kropen. Kantonrechter: In het proces-verbaal lees ik, dat de handrem 'in het geheel niet werkte en dat vind ik erg. Ver dachte krijgt f 15.00 of 10 dagen. P. K., stoker te Werkendam, had op den Sasdijk aldaar met zijn twee wielig motorrijtuig des avonds zonder licht gereden en niet voldaan aan het hem door den nachtwaker Baggerman gegeven bevel om te stoppen. Verdachte: Ik wist niet dat het Bag german was. Kantonrechter: Je woont reeds ver scheidene jaren te Werkendam en zou je dan Baggerman niet kennen. Dat maak je mij niet wijs. Verdachte: 'tls toch zool Kantonrechter: En ik geloof er geen steek van. Je krijgt voor je rijden zon der halt f3.00 of 2 dagen en voor het feit dat je bent doorgereden niettegen staande Baggerman je wilde laten stop pen f 10.00 of 5 dagen. G. M. K., loopjongen te Werkendam, had zich door een motorrijtuig laten voorttrekken. Verdachte zegt, dat hij zich niet aan het motorrijtuig vast hield en zich daardoor heeft laten voort trekken. Getuige wachtmeester den Boer: Ver dachte hield zich vast en liet zich voort trekken. Kantonrechter: Ik begrijp toch maar niet, dat jullie dat gevaarlijke spelletje maar niet willen laten. En toch zal het moeten. Je krijgt f5 of 3 dagen. Elisabeth v. O. te Hedikhuizen had met haar rijwiel buiten noodzaak de linkerzijde van den weg gehouden. Kantonrechter: En waarom deedt je dat? Verdachte: Zonder erg. Kantonrechter: Wat doe je voor den kost. Verdachte: Ik dien in den Bosch, maar ben ziek thuis geweest. Kantonrechter: Ik geef je f 1 of 1 dag. Verdachte: Kan ik dadelijk betalen. Kantonrechter: Ga daar maar naar den Griffier. L. B., koopman te Eethen, had ge- vischt met aalkubben in een sluis in eene kade langs den Meeuwenschen boezem. Verdachte: Ik had vergunning van den Voorzitter. Getuige A. D. van Buuren te Meeu wen, voorzitter van den polder: Ik heb verdachte wel vergunning gegeven, maar niet om te visschen in de sluis. Verdachte: Ik heb het al jaren gedaan en nooit is er iets van gezegd. Getuige van Buuren: Ik heb de po litie gevraagd er op te letten. Kantonrechter tegen verdachte: Doe het nu niet weer. Met f 1.00 of 1 dag kom je er nu af. Vergadering van den raad der ge meente NEDERHEMERT, op Maandag 6 Februari des n.m. half drie. Voorzitter: EdelAchtb. Heer C. v. Ommeren. Aanwezig alle leden, benevens een talrijk publiek. De Voorzitter opent de vergade ring met het formuliergebed, las daarna de notulen der vorige ver gadering, die onveranderd worden vastgesteld. Ingekomen stukken Verzoek van N. v. Wijk en Joh. v. Genderen vormende het bestuur van de plaatselijke afdeeling van de Ned. Vereeniging van Fabrieksarbei ders. om de gemeente aan te slui ten aan het Werkloozenbesluit 1917, welk adres reeds in de vorige verga dering is behandeld, doch toen is aangehouden. De heer v. d. Werken zou aanslui ten, al zullen adressanten er dit jaar niet veel meer mede opschieten, maar dan kan 'tzijn nut hebben voor het volgende jaar. Het kost nu de ge meente een kapitaal, deze is veel voordeeliger uit, als zij aansluit en de menschen zijn er ook mede gebaat, deze krijgen het dubbele van wat zii nu krijgen, en de belastingbetalers zijn er ook mede gebaat. De heer de Gaaii vraagt of er nog meer zijn, die zijn aangesloten, dan die twee De Voorzitter zegt, dat hem dit niet bekend is. De heer de Gaaii zou na de open bare vergadering, dit verzoek nog eens onder de oogen willen zien, er is voor en tegen inwilliging. De heer Peereboom zou er maar over stemmen. De heer de Gaaii meent, dat er nog wel iets over te zeggen is, doch wil dit niet in een openbare verga dering doen. De heer v. d. Werken zou ook maar direct stemmen, men heeft er lang genoeg over kunnen denken. Tegen aansluiting stemmen de hee- ren v. Ooijen, Wolfers, Peereboom. v. Vliet en v. d. Kolk, de heeren de Gaaii en v. d. Werken voor. De Voorzitter wil thans maar tege lijk behandelen het verzoek om ver hooging van steun. Er zijn een paar werkeloozen bii hem geweest, met dit verzoek. De gemeente is echter aan het maximum van de door den Minister goedgekeurde steunregeling, zou men dus tot verhooging van de steungelden willen overgaan, zou daarvoor eerst goedkeuring bii den Minister gevraagd moeten worden. Er is wel gezegd, dat de steungelden van Aalst en Brakel hooger zijn, doch spreker heeft dit onderzocht, doch het is hem gebleken, dat dit onjuist is ,ze izijn daar precies hetzelfde als hier, wel schijnen de werkeloozen daar nu en dan iets er biil te ontvan gen van het plaatselijk crisis-comi té, maar dit staat buiten de steun van de gemeente. De heer v. d. Werken dacht, dat tot f7.per week gegaan kon wor den. De Voorzitter zegt, dat slechts tot f 6,gegaan kan (worden, plus 40 cent voor ieder gezinslid boven de twee, daarmede zou tot 50 cent ge gaan kunnen Worden. De heer de Gaaii vraagt of het ook bekend is, hoeveel het rijk zal bijdragen. De Voorzitter antwoordt, dat dit nog niet bekend is. De heer de Gaaii meent, dat dan ook bezwaarlijk tot verhooging kan worden overgegaan. De heer v. Ooijen acht het dan zelfs bezwaarlijk er mede door te gaan. De heer v. d. Werken begrijpt niet, dat het zoo lang duurt eer men dit uit den Haag bericht, er moest ech ter meer op aangedrongen worden. De Voorzitter merkt op, dat er al papier genoeg over vuil gemaakt is. De heer v. Ooijen is er tegen om verhooging aan te vragen, zoolang niet bekend is, wat het rijk zal bij dragen, eerder zou men dan de steun regeling moeten stopzetten, als men niet weet of het rijk na het ver strijken van den 23 Februari nog zal bijdragen. De heer v. d. Werken vraagt, wat men dan na 23 Februari met de imen- schen moet aanvangen, men kan die toch ook niet aan hun lot overlaten. De Voorzitter is niet bevreesd, dat de verlenging niet zal worden ver kregen, de steunregeling wordt tel kens met 2 maanden verlengd. De heer v. d. Werken merkt op, dat 2 jaar geleden ook gesproken is over toetreding door de gemeente tot het Werkloozenbesluit, de heer de Gaaii verklaarde toen, dat hii wel voor toetreding kon stemmen als er een bedrijfsbelasting werd ingevoerd, zou het niet gewenscht zijn vraagt spreker hiertoe thans over te gaan. Het is niet om het een of ander te drukken, doch spreker acht deze belasting billijk. De Voorzitter vreest, dat die belas ting thans al heel weinig in het1 laad- je zal brengen, nu de fabriek niet werkt. De heer v. d. Werken zegt, dat de belasting geheven wordt over het vorig jaar, daarbii moeten nu alle belasting betalers, dus ook zii die niets met de fabriek hebben uit te staan, voor de werkeloozen van de fabriek belasting betalen, als er dus een mouw aan te passen was, dat de fabriek in de eerste plaats hier aan bijdroeg, dan acht spreker dit billijk. De heer Peereboom vraagt wie op 'toogenblik nog belasting betalen, dat zijn er slechts weinigen en het is te voorzien, dat in de toekomt slechts een paar ingezetenen, de be lasting zullen opbrengen. De heer de Gaaii vindt het idee van den heer Van der Werken billijk, de aandeelhouders. die buiten de gemeente wonen dragen op die manier ook bii in den steun, die aan werkeloozen wordt uitge keerd. De heer Peereboom gelooft, dat van het programma wordt afgewe ken, het gaat over het verzoek om verhooging van steungelden. De Voorzitter zal in omvraag bren gen al of niet aanvragen bii den minister om verhooging der steun bedragen. De heer v. Ooijen verklaart tegen aanvragen te zijn, zoolang piet be kend is, hoeveel het rijk zal bijdra gen. Ook de andere heeren ziin van hetzelfde gevoelen, alleen de heer v. d. Werken verklaart zich voor aan vragen. De heer v. d. Werken heeft wei eens hooren beweren, dat de gemeen te 50 cent meer mag geven, is dit zoo De Voorzitter antwoordt ontken nend, dit was alleen het geval, tij dens de vorstperiode, dit is thans echter weer vervallen. De heer v. d. Werken zegt, dat dan alleen overblijft verhooging van de gezinstoeslag boven de twee perso nen, deze kan van 40 op 50 cent worden gebracht. .Spreker stelt voor hiertoe over te gaan. De heer Peereboom merkt op, dat dit ook in het adres werd gevraagd, en dus reeds door den raad is afge wezen. De Voorzitter zegt, dat dit zoo is. zoo juist is dit verzoek afgestemd. Adres van M. Bax, lood- en zink- werker te Wijk, om in aanmerking te mogen komen voor voorkomende gemeente werkzaamheden tot zijn vak betrekking hebbende. Op voorstel van B. en W. wordt dit adres voor kennisgeving aange nomen. Slot volgt. ROTTERDAM, 6 Februari. Aanvoer 1046 varkens. Prijzen per K.G. ie kw. 2e kw. 3e kw. 25—29 22—25 19—22 ROTTERDAM, 7 Februari. Op de veemarkt waren heden aange voerd 163 paarden, 2 veulens, 1260 ma gere en 894 vette runderen, 256 vette kalveren, 130 graskalv., 1397 nuchtere kalveren, 179 schapen of lammeren, 5 overloopers of varkens, 23 biggen, 13 bokken of geiten. Per Vs K.G. 3e kw. 2e kw. Ie kw. Koeien 14—18 24—26 29—30 Ossen 15-47 21—24 26—28 Stieren 1416 17J/220 2124 Graskalv. 1621 Vette kalveren 22V3-27V2 30—35 45—47 V2 Per stuk Melkkoeien f115 a f 225 Kalf koeien f125 a f245 Stieren f 50 f 280 Pinken f 50 f 85 Graskalveren f 20 a f 45 Vaarzen f 80 a f 125 Werkpaarden 1100 k f 235 Slachtpaarden f 80 A f150 Veulens f 30 k f 70 Hitten f 40 a f 80 Biggen f 4 a f7 Nuchtere fokkalv. f 9 a f 15 id. slachtkalv. f 4 a f 6. Biggen per week f 0.40 f 0.70 HEUSDEN. Maandagavond hield de ring van Ned. Herv. Jongelingsvereen. „Heusden en Altena", een ringvergadering in het lokaal der vm. Mulo school alhier, onder leiding van haren voorzitter, Ds. v. d. Vlugt uit Drunen. Nadat door den Voorzitter deze ver gadering was geopend en een welkomst woord was gesproken, werd overgegaan tot afhandeling der agenda. Door Ds. v d. Vlugt werd een bijbel inleiding geleverd, waarop nog eenige bespreking volgde. Nadat de notulen der vorige vergadering waren gelezen en goed gekeurd volgde de pauze. Na de pauze leverde ons een lid van de afdeeling Well een opstel, over „Prins Willem van Oranje" in verband met de herdenking van zijn 400sten geboortedag in April a.s. De afdeeling Woudrichem, die had moeten zorgen voor een voor dracht, was afwezig. Dit gedeelte van de agenda werd nu aaDgevuld door de afd. Heusden en het lid A. Sluimers declameerde op uitstekende wijze het stuk „Kerstnacht". Na deze onderwerpen volgde enkele huishoudelijke zaken, zooals reglements wijziging e.a. Door den voorzitter der afd. Heusden, de heer J. Zonneveld, werd deze verga dering met dankgebed gesloten. A.s. Zondagavond geeft de R. K. Tooneelclub „Kunst en Vermaak" in het patronaatsgebouw haar tweede uitvoering. Gespeeld worden: „Gij zult niet dooden", anti-oorlogsspel in 4 bedrijven door H. Burger en de klucht„Een misverstand", door Herm. de Vries. ALMKERK. J.l. Donderdag, 2 Februari, vierde de Herv. Jongelingsvereen. „Eben Haëzer" alhier, onder leiding van haren sEere- Voorzitter Ds. v. Dingstee, in de consistorie kamer haar 11e Jaarfeest. Na het zingen van Ps. 419:5 ging zijn Eerw. in ge bed voorlas hierna een gedeelte uit Gods woord, waarna vervolgens het pro gramma op correcte wijze werd ten uit voer gebracht. Een woord van lof komt toe aan de opstellers en voordragers van dezen avond, doch in 't bijzonder aan den heer J. Pellikaan, welke een inleiding ten beste gaf over 2 Sam. 24. Na het zingen van Gezang 180:5 sloot de Eere- Voorzitter deze vergadering met dank gebed. Tenslotte keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Naar wij vernemen, hoopt de Oranje vereeniging alhier, op 16 Februari a s., n.m. 7 uur, in de zaal van de Wed. Dekker, een ledenvergadering te houden. ANDEL. Onder presidium van den heer Mart. van Rijswijk hield de afd van den Chr. Nat. Werkmansbond alhier in de openb. school een ledenvergadering. Nadat de voorzitter de leden hartelijk welkom had geheeten en de secretaris de notulen der vorige vergadering had ge lezen, welke onveranderd werden vastge steld, werd op voorstel van het bestuur besloten aan den Ring Altena een bijdrage te verleenen van f 0.20 per lid en per jaar. Besloten werd deel te nemen aan de ringvergadering te Raamsdonksveer op 16 Februari a.s. en met 13 personen daarheen te gaan per autobus. Op voor stel van het bestuur werd besloten de Jaarvergadering te houden in het laatst van Maart a s., terwijl enkele leden voor het leveren van een onderwerp en voor dracht werden aangewezen. Getracht zal worden dien avond tevens een Hoofd bestuurslid van den Bond te doen optreden. Op voorstel van het bestuur werd besloten den heer Calame, hoofd der Chr. school, te verzoeken als Eere-Voorzitter der ver eeniging op te willen treden. Door J. F. Naaijen werd rapport uitgebracht van het gehouden onderzoek van boeken en kas van den penningmeester, waaruit bleek, dat alles in orde was bevonden. Mede gedeeld werd dat de uitkeeringsduur voor leden, die na 1 Jan. 1932 als lid zijn toegetreden is verlengd met 1 week. Daarna werd aan L. Mans gelegenheid gegeven voor het inleiden van zijn onder werp „Roeping en Levenslot". In een mooi en duidelijk betoog belichtte hij dit onderwerp en de woorden van waardee- ring door den Voorzitter aan zijn adres geuit waren dan ook wel verdiend. Nadat nog enkele zaken waren behandeld sloot de Voorzitter deze welgeslaagde vergade ring, nadat hij de leden had opgewekt „Het vaandel getrouw" te zijn en ook in de toekomst te werken aan de uitbreiding der vereeniging. Hij dankte voor de ondervonden medewerking in het afge- loopen jaar en hoopte dat de goede ver standhouding nog lang bestendigd zou blijven, zulks in het belang der vereeni ging en de daarbij aangesloten arbeiders. Ook hier geldt „Eendracht maakt Macht". CAPELLE. De A. R. Propagandaclub alhier, hield j.l. Vrijdagavond, in het gebouw voor Chr. Belangen aan 't Bruggetje, een algemeene ledenvergadering, welke door den Voorzitter met gebed en het lezen van Rom. 13 vers 17 werd geopend, waarna hij de leden en inzonderheid de belanghebbende niet leden, waarvan een drietal als lid tot de vereeniging toetraden, hartelijk welkom heette. Medegedeeld werd dat het reglement ook nog bij de overige leden zal circuleeren en op een der eerstvolgende vergadering zal worden behandeld. Vervolgens wordt door een der leden een inleiding gehouden over „De Overheid", waarbij de inleider het karakter en de taak der overheid be handeld, over dit onderwerp volgt een aangename gedachtenwisseling. Nadat nog eenige zaken zijn behandeld, wordt de eerstvolgende vergadering vastgesteld op 8 Maart a s., waarna deze bijeenkomst met dankzegging gesloten werd. Ter gemeentesecretarie werden gedurende de maand Januari 1933 voor den vleeschkeuringsdienst aangegeven 25 koeien, 56 varkens en 5 geiten. Tot Secretaris der Ned. Herv. Jongelingsvereeniging op G. G. „Immanuël" alhier, is benoemd de heer G. 't Hooft. In de zaal van den heer J. Treffers te Vrijhoeve Capelle werd j.l. Donderdag avond een vergadering gehouden van de Coöp. Aankoopvereeniging voor Capelle, Vrijhoeve Capelle en Sprang, waarop, voor een tot in de hoeken gevulde zaal, de film „De groote Gedachte" voorstellende en beschrijvende de groei van het Centraal Bureau te Rotterdam. Bij afwezigheid van den Secretaris der Noord-Brab. Maatschappij van Landbouw, de heer C. G. de Jong uit Almkerk, die door ziekte verhinderd was, werd deze leerrijke film toegelicht door den heer Maas uit Zeven bergen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2