K Op P T P. v. d. Velden's Rijwielhandel P.v. d.VELDEN Openbare Vergadering. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1933, n.m. twee uur zal in de Geref. Kerk te Nieuwendijk voor de organisatie van Antirevolutionaire Kiesvereni gingen D.V. optreden: \j Heden wachtende en laat Uw Rijwiel repareeren bij Plaatselijk \ieuws. Vertegenwoordiger der „Simplex", „Gazelle", „Gruno", „Batavus", „Adek", „Bato", „Mundus" e. a. Rijwielen. „WERVENS" Kinderwagens, (niet te evenaren.) Agent der „Pfafi", „Concordia", „Gazelle", „Junker Ruh", „Burgers E.N.R.", „Ideal" e.a. Hand- en Trapnaaimachines. „TELEFUNKEN"-Radiotoestellen geheel compleet vanaf f 100. Uit voorraad leverbaar de „CONCORDIA" Electr. Waschmachines met Wringer. Reuzen collectie onderdeelen o.a. „V.T.", „Gruno", „Melas Junior". „Elga", Simplex", Electrische Rijwiellampen. Naaimachinelampen, (onmisbaar), Buiten- en Binnenbanden aan Spotprijzen. Voorts Electrische Strijkijzers, Keukenbijlen, Kolenschoppen, Bedkruiken, Emmers, Huishoudscharen, Broodmessen, Wasch- teilen, Waschketels, Philipslampen, enz. enz. Telef. 28. WIJK EN AALBURG. Superfosfaat. Zwav. Ammoniak. Ammonsalpeter. Kalksalpeter. Kalkstikstof. Kalizout 40 Prijzen zeer bill ij k. Bestellingen worden gaarne in gewacht. Aanbevelend, Coöp. Landb Aan en Verkoopver. „ALMKERK Nieuwendjjk (N.-Br.) BINDWERK, zoowel in goed- koope als fijne re uitvoering te gen concurree- rende prijzen. Wij verzekeren U een spoe dige afwerking met uiterste prijsberekening. i hen wist, wat het zeggen wil, als men water gebruikt, dat niet geschikt is, In Dussen heeft men het aan den lijve gevoeld, toen, daar eenige jaren geleden een typhus-epidemie heerschte als een gevolg van slecht drinkwater. Hetzelfde heeft men in de oorlogsjaren in Heusden meege maakt en als spreker het goed be grijpt, zal men ook in Heusden beslist tot aansluiting overgaan. Ook in Woudrichem heeft men m vroeger jaren een epidemie meegemaakt. Spreker twijfelt er niet aan of ook daar zal men wel aansluiten. Als men hier zou zeggen wij doen't niet en men zou hier later een dergelijke ziekte krijgen, dan zou men het verwijt krij gen, waarom ook toen niet aangeslo ten. Het is wel opmerkelijk, dat men over 't algemeen in 'n gem. waar ver schillende bakkers zijn, men wel vraagt waar krijg ik het beste brood, er wordt echter niet aan gedacht hoe krijg ik het beste drinkwater, dat niet alleen voor den mensoh, doch ook voor het vee van bijzonder groot belang is. Statistieken hebben aan getoond, dat als het vee eenigen tijd goed leidingwater heeft gedronken, de melk veel wordt verbeterd en de opbrengst vergroot. Daarmede mag dus wei terdege rekening worden ge houden bii een te nemen besluit, ook dat het aanbod slechts eenmaal wordt gedaan. Verder heeft men rekening te houden met de ingezetenen van eigen gemeente in de eerste plaats, maar toch ook met de naburige ge meenten. Er is uitdrukkelijk gezegd wij willen het buizennet gratis leg gen, maar dan moeten allen aanslui ten. Het zou niet aangaan van Heus den naar Dussen een hoofdbuis te leggen, die door de tusschen gele gen plaatsen niet rendabel wordt ge maakt en waar voor geen kwart cent water werd afgenomen. De prijzen die voor het Land van Heusden en Altena gelden zijn precies hetzelfde als die gelden voor West-Brabant. De vaststelling dezer tarieven ge schiedt niet willekeurig, doch daar is de goedkeuring van den minister voor noodig. Waar in West-Brabant verschillende gemeenten zijn die be langrijke bedragen in de Maatschap pij hebben gestoken, zal men er van zelf wel naar streven, dat deze be dragen niet de hoogte in gaan, eer der naar de laagte. Spreker begrijpt, dat het nemen van een beslissing voor ieder raadslid moeilijk is. Spre ker móet zelf erkennen, dat hij zich zelf ook den geheelen dag de vraag stelt wat moeten wij doen. Maar als straks een ringwaterleiding tot stand zou komen langs den Hoogen Maas dijk over Almkerk en Dussen en de melkproductie stijgt, in die plaatsen, dan zal het de vra^g zijn wat zul len de menschen dan zeggen, zal het dan niet zijn, had men toen ook maar doorgetast. Spreker erkent, dat het tijdstip slecht is, het voorstel kon moeilijk op een ongunstiger tijd stip zijn gekomen. Er kunnen ech ter, voor iedereen aangesloten moet zijn nog 21/? jaar verloopen. Het is te hopen, dat in dit tijdsverloop, de economische omstandigheden gunsti ger worden, is dat niet het geval en zou het nog slechter worden, dan hindert het ook niet want dan is alles verloren. Aanmerkingen van Ged. Staten be treffende de gemeentebegrooting '33, met voorstellen van B. en W. tot herziening van belastingen. De Voorzitter heeft in de vorige vergadering gezegd, dat de begroo ting nog wel een keer zou terug komen en dit is inderdaad ook het geval geweest. Ged. Staten verlan gen voor werkverschaffing waarvoor een bedrag van f 6000 op de begroo ting was uitgetrokken, een hooger be drag geraamd te zien en wel het be drag, dat in 1932 is uitgegeven n.l. f 10,000. Met bezuinigen is dit bedrag niet te verkrijgen, zoodat spreker hoe zeer hem dit ook spijt namens B. en W. moet voorstellen, het bedrag tot f 10,000 te verhoogen en daar tegenover aan belastingen f 4000 meer te ramen. Als men rekent op eenzelfde subsidie van het rijk als het vorig jaar verkregen, dan is dit te stellen op f 2200 en blijft dus f 1800 over, dat op een andere ma nier gezocht zal moeten worden. B. en W. zouden dit willen doen door de opcenten op de personeele belasting te verhoogen met 30, wat een meerdere opbrengst geeft van f 1200, verhooging van de opcenten voor de gemeente fondsbelasting met 10, waardoor f300 wordt verkregen, de gem. voor deze belasting v. de 12de naar de 3de klasse terug brengen, wat een opbrengst geeft van f 600. De heer Donken meent, dat dit voorstel geen aanmoediging is. voor hetgeen de Voorzitter zooeven heeft gesproken. De Voorzitter geeft dit toe, maar het kan nu eenmaal niet anders. De heer Donken noemt de ver meerdering der opcenten voor de pers. belasting nogal groot. De Voorzitter stemt ook dit toe, doch de opcenten op de fonds be lasting die op 70 stonden kunnen slechts met 10 verhoogd worden. De heer v. Buuren vraagt waarom de post voor werkverschaffing van 6 op 10 duizend gebracht moet wor den. De Voorzitter antwoordt, dat hier voor over 1932 f 10,000 is uitgegeven en Ged. Staten verlangen, dat dit zelfde bedrag wordt geraamd. De heer G. v. d. Beek gelooft ook dat het wel niet anders zal kun nen, maar B. en W. hebben zeker alle mogelijke bezuinigingsobjecten bekeken. De Voorzitter zegt, dat B. en W. dit zeer zeker hebben gedaan en ook zullen blijven doen, op 't oogenblik kunnen zij evenwel geen verdere be zuiniging vinden. Vaststelling rekening Burgerlijk Armbesturen. De Voorzitter verzoekt, de com missie om van het onderzoek rapport over hare bevindingen te willen uit brengen. Vooraf wil hij evenwel nog zeggen, dat de opmerking is gemaakt, dat aan de rekening van het Burger lijk Armbestuur van Eethen de ge gevens ontbreken. Tijdens de verbou wing schijnen deze op de secretarie ergens tusschen geraakt te zijn, ze zijn tot heden nog niet voor den dag ge komen, daarom zal vatsstelling dezer rekening moeten wachten tot ze te recht zijn. De heer Donken brengt namens de commissie rapport uit. Deze heeft geen aanmerkingen op de cijfers, wel op het feit, dat de rekeningen over 2 jaar loopen, iets wat niet in orde is. Dan is het met het Burgerl. Arm bestuur te Drongelen al heel treurig gesteld, dat is zelf al armlastig. De commissie zou B. en W. willen ver zoeken de armbesturen te reorgani- seeren, is het niet mogelijk ze te ver eenigen. Ook wat meer toezicht is wenschelijk. Als spreker zich niet ver gist, dringen ook Ged. Staten daarop aan. Zooals het er thans naar toe gaat is het niet in orde, zoo zijn b.v. van een notaris geen bewijzen van landpacht aanwezig. Wethouder v. d. Schans geeft toe. dat hierover geen specificieke no ta was bijgevoegd, de notaris heeft evenwel toegezegd, hiervoor in het vervolg te zullen zorg dragen. De Voorzitter belooft, dat de op merkingen van de commissie in een vergadering van B. en W. een punt van bespreking zullen uitmaken. De rekeningen worden hierop vast gesteld. Van den heer J. W. Burghout is bericht ingekomen, dat hii met in gang van 7 Februari ontslag heeft genomen als lid van het Burgerlijk Armbestuur van Eethen. B. en W. stellen voor een keuze te doen uit de heeren L. Brander horst Hzn. en J. de Rooij. De heer L. Branderhorst verkreeg vijf, de lieer de Rooii twee stemmen, zoodat de heer Branderhorst is ge kozen. Bii de rondvraag informeert de heer Donken wanneer inzake de wa terleiding een beslissing jnoet wor den genomen, waarop de Voorzitter antwoordt, dat aangedrongen is voor 1 Maart een beslissing te nemen. De vergadering wordt hierop ge sloten. AALBURG. Dinsdag 21 Febr. a.s. hoopt de heer v. Leeuwen des avonds om half zeven in de Ned. Herv. Kerk alhier op te. treden. ALMKERK. Hedenavond om 7 uur hoopt de Zondagsschoolvereen. alhier in de consistoriekamer der Herv. Kerk een ledenvergadering te houden. Op 10 Maart a.s. des nam. half drie zal alhier de gewone voorjaars- stierenkeuring plaats vinden. AMMERZODEN. Bij de gehouden aanbesteding van een nieuwe woning voor reke ning van den heer A. J. van den Oever, waren 4 biljetten ingekomen. W. Merkx, Ammerzoden f 3490 J. Goesten, Well f 2850 A. Blom, Aalst f 2763 P. van den Oever, Gameren f 2680 Gunning volgens bestek. BENEDEN-LANGSTRAAT. In den hooi- en stroohandel blijft het zeer kalm gestemd, Voor het goede handelshooi besteedt men f9 a f 10 per 500 KG. Naar afwijken de soort hooi is geheel geen vraag. Voor rogge en haverstroo besteedt men van f 11 tot f 12 p. 1000 KG. DONGEN. Het traditioneele armenconcert dat jaarlijks gegeven wordt door de Kon. Harmonie „Musis Sacrum" is ook dit jaar een groot succes gewor- den, dat naar de voorzitter mededeel de, in klinkende munt omgezet, het bestuur dezer vereeniging in staat stelde nog een paar tientjes meer dan anders aan de charitatieve vereeni- gingen af te dragen. DUSSEN. De Meisjesvereen. „Lydia" te Dussen-Polder vierde Woensdag 8 Febr. haar jaarfeest in een lokaal der openb. school. Het feestelijk sa menzijn werd geopend door Ds. J. P. J. Kruijs-Voorberge, die de ver gaderden liet zingen Ps. 19:1, voor ging in gebed en een welkomst- en openingswoord sprak. Eerst werd door de secretaresse het jaarverslag voorgelezen. Daaruit bleek dat er door de vereeniging weer veel was gedaan in het afgeloopen jaar. Ook wat de gelden betreft, was er geen reden tot klagen. Verschillende voor drachten, samenspraken en zangstuk jes maakten het samenzijn zeer gezel lig, vooral de samenspraken: De me- chanieke Betje" en „Grootmoeder en Kleindochter" vielen zeer in den smaak. In de pauze werden de ge- noodigden getracteerd. Na een kort slotwoord, het zingen van Gez. 180 en dankgebed werd dit genoeglijk sa menzijn gesloten en keerden allen hoogst voldaan huiswaarts. Donderdagavond kwam de raad dezer gemeente in voltallige zit ting bijeen. Met eenparige stemmen werd be sloten aan te sluiten bij de Water leiding Maatschappij „West-Brabant". Besloten werd met 6 tegen 5 stem men een stuk weidegrond aan de Mo lenkade aan te koopen voor f 2800 met de bedoeling dit te bestemmen voor bouwterrein. Tot gemeente-ontvanger werd be noemd met 6 stemmen de heer A. v. Moergestel, de heer J. Ansems ver kreeg 5 stemmen. B. en W. hadden uit een groot aantal sollicitanten aan bevolen J. Ansems en J. Meijer. (Volledig verslag in 't volgend no.). EETHEN. Zooals uit de advertentie in dit nummer blijkt, worden in deze gemeente een drietal vergaderingen belegd, door een comité van actie, tegen de waterleiding plannen en wel in Café Smits te Meeuwen, Café de Zwaan te Genderen en Café Boll te Doeveren. 's-GREVELDUIN-CAPELLE. Tot predikant bij de Ned. Herv. Kerk alhier is beroepen Ds. S. Goverts Jr. te Gameren. NEDERHEMERT. Tot ouderling der Herv. Kerk alhier, is gekozen de heer D. van Ooijen Jz. Woensdagavond omstreeks 9 uur brak brand uit in Delwijnen bij den heer A. v. Loon. Schuur en huis werden een prooi der vlammen, het vee is grootendeels gered, slechts één varken en enkele konijnen, alsmede inboedel en landbouwgereedschappen gingen verloren. SPRANG. Op uitnoodiging van de Ned. Herv. Jongel. vereen, op G. G. „Ti- motheüs" alhier, trad j.l. Woensdag avond in openbare vergadering in het N. H. Kerkgebouw op Ds. Ph. Vreug- denhil van Gorinchem. Z.Eerw. sprak over: „Verborgen Levenskracht" en deed dit naar aanleiding van Hebr. 1127 en 28. Door een flink opge komen publiek werd deze keurige rede met gespannen aandacht ge volgd. Als laagste inschrijver werd den bouw van een woonhuis met bakkerij en autogarage voor rekening van den brood- en banketbakker M. Vos Dzn. opgedragen aan de Gebrs. v. Willigenburg, aannemers alhier, voor f 4900. WIJK. Zaterdag namen een tiental so listen van de fanfare „Oefening en Uitspanning" deel aan het solisten concours dat in Aalsmeer werd ge houden. De leden H. v. Loon, B. A. v. d. Pol, en W. Roza behaalden ieder een ie prijs; de leden P. A. de Graag, J. Schouten, J. v. Tilburg en K. v. d. Velden een 2den prijs; P.de Bruijn, Jac. v. d. Mooren en Johs. Millenaar ieder een 3e prijs. Als men weet dat de beoordeeling zeer streng was, meerdere solisten in de hoogere afdeelingen zonder prijs naar huis werden gezonden, dan mag zeker worden gesproken van een nieuw succes dat de leden van „Oefening en Uitspanning" hebben gevoegd bij de velen die zij reeds wisten te verwerven. WERKENDAM. De WelEerw. Heer Ds. D. J. Lazonder, predikant der Ned. Herv. Kerk alhier, heeft een beroep ont vangen naar de N. H. Gemeente te St. Pancras (N.-H.). Door het wegglijden van de trap kwam de heer G. v. Staal, wo nende „Steenenmuur" (Biesbosch), niet een zak tarwe te vallen, waar bij hij terecht kwam op de drijf riem van een draaiende motor. Door zijn tegenwoordigheid van geest wist hij zich eenigszins te verzetten, waar door een groot ongeluk werd voor komen. Thans bezeerde hij zich al leen maar eenigszins aan neus en kin. Woensdag 22 Februari a.s. hoopt voor de Hervormde Jeugd - Centrale in 't Vereenigingsgebouw, als 2e spreker van dit seizoen op te treden, de WelEerw. Heer Ds. K. H. E. Gravemeijer van 's-Gravenhage met het onderwerp: „Onverhoorde Gebeden". WASPIK. Door de Tooneelver. „O.B.K." onderaf deeling van de R. K. Werk- liedenvereen. „St. Joseph" zal op Zondag a.s. voor de dames en op Maandag a.s. voor de heeren in het patronaatsgebouw de tweede groote winteruitvoering worden gegeven, waarbij zal worden opgevoerd het tooneelspel in vier bedrijven „Langs Doornige Paden". Donderdagavond maakte de Harmonie „Volksvlijt en Volksver maak" een muzikale wandeling door een gedeelte der gemeente. Na afloop daarvan werd de jaarlijksche feest avond gehouden. Door de Chr. Jongelingsvereen. zal op Zaterdag a.s. in de voormalige openbare lagere school eene uitvoering worden gegeven. ZALTBOMMEL. Veiling van 15 Februari. Brederodes 17 ct; blanke bezien ct.; kampervenen 1315 ct.; klei- peren 14 ct.; winterjannen 13 ct.; bellefleur ie 1218 ct.idem extra 2023 ct.ceulemans 713 ct.; eis- dener klompkes 1321 ct.goud- reinetten ie 1722 ct.; idem extra 2328 ct.; idem prima 31 ct.; zoe te reinetten 16 ct.; triumph de kiel 1215 ct.; spruiten 11 15 ct.; uien 3—3V2 ct- AUes Per kg- Roodekool 31/271/2 ct.savoije- kool D/25 ct-wittekool 4 ct.; boe renkool 221/2 ct.koolraap */21 ct. per stuk; kroten 1 11/2 ct. p. bos. ZUILICHEM. Voor de A. R. Kies vereeniging hoopt D. V. op Vrijdag 24 Febru ari a.s. des avonds ten 7 uur in de Chr. school op te treden de heer C. B. van der Wal te 's-Hertogenbosch met als onderwerp „Ons Verkiezings manifest" Beleefd aanbevelend Zijn Exc.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10