De ramp ia bet Saargebied. BEZOEKT onze Crisisdagen 15% Kortinlg op alle artikelen. ÏOHAN DE MOL nette Dienstbode, het bouwen van een WOONHUIS, Voetbalsport. Botermarkt HEUSDEN. Plaatselijk Nieuws Advertentie». Dankbetuiging. O, UITVOERING „De Zangvogeltjes" Notaris Van Gendt De begrafenis van de slachtoffers. Indrukwekkende plechtigheid. Terwijl op den dag van de ramp de hemel met zware wolken was bedekt, lag op den dag van de begrafenis Neun- kirchen in een stralen den zonneschijn. Het opruiminswerk werd onderbroken gedurende de begrafenisplechtigheid. Van heinde en ver waren tienduizen den naar Neunkirchen gekomen. Een onafzienbare menschenmenigte bewoog zich door de straten, eindelooze rijen au to's parkeerden op de pleinen. Ter re geling van het verkeer waren ongeveer 500 gendarmes naar Neunkirchen ge dirigeerd. De aangekondigde commu nistische demonstraties waren onmoge lijk gemaakt. De plechtigheid werd door middel van luidsprekers naar de verschil lende stadsgedeelten overgebracht. Nadat 's morgens in de R.K. kerk een godsdienstoefening was gehouden, die o.a. werd bijgewoond door vice kanselier Von Papen, Rijksminister Seldte, graaf Lage- neck, als vertegenwoordiger van den ex- keizer, den Oberpresident van de Rijn provincie dr. Fuchs en den president van de regeeringscommissie van het Saarge- bied, Knox, alsmede talrijke vertegen woordigers van organisaties en vereeni- gingen, was 's middags om 3 uur de eigenlijke begrafenisplechtigheid. De plechtigheid begon met het gelui van de klokken van alle kerken in de stad. Op het marktplein stonden de lijkkisten, 62 in getal; daarachter waren de verwanten van de slachtoffers opgesteld. Links van den kansel zag men Von Papen, Seldte, Fuchs, Knoks, de leden van de Saarregeering en vertegenwoordigers van de Saarauto- riteiten. Ook de Fransche minister van arbeid, Paganon, heeft aan de plechtig heid deelgenomen. Op het marktplein en in de omliggende straten hadden zich leden van de N.S D.A.P., van den Bond Stahlhelm en van vakvereenigingen op gesteld. De treurmarsch van Beethoven, gespeeld door de brandweerkapel, leidde de plech tigheid in. Na zang van den Bond van Arbeiderszangers, besteeg Generalsuperin- tendant Stoltenhofï den kansel voor het uitspreken van de grafrede. Na hem sprak bisschop Mönch uit Trier. Daarna klonk Bach's koraal „Wenn ich einmal soil scheiden" over het marktplein. Langzaam zette de stoet zich in beweging naar het kerkhof. Daar was een groot gemeenschappelijk graf gedolven, waarin de 62 slachtoffers hun laatste rustplaats zullen vinden. Onder de kransen waren er twee, samengesteld uit rozen en witte anjers, die uit naam van den Rijkspresident waren neergelegd. Verder waren er kransen van de rijksregeering, van den Rijkscommissaris en van de Saarregeering. Koraalzang en gebed en zegen, uitgespro ken door de beide plaatselijke geestelijken, besloten de indrukwekkende plechtigheid, waarvoor een enorme belangstelling bestond. Uit alle deelen van de wereld zijn telegrammen van deelneming ontvangen. HEUSDEN. Zondag a.s. heeft de zeer belangrijke Competitie-wedstrijd voor de 1ste klasse B.V.B. plaats tusschen „JULIANA I" en „R. W. B. II" (Besoijen), daar beide ver- eenigingen aan den kop van hunne rang lijst staan en voor beide vereenigingen het kampioenschap kan kosten. De wedstrijd wordt gespeeld op het sportterrein nabij de groote brug en vangt aan om 2 uur. Juliana moet zien de beide winstpuntjes in Heusden te houden en wenschen haar verder veel succes. WERKENDAM. De Zaterdag j.l. gehouden voet balwedstrijd door S. V. W. I en W. V. V. I eindigde met 10 voor laatstgenoemde vereeniging de tweede wedstrijd is niet doorgegaan. A.s. Zaterdag, nam. 2.30 uur. speelt D. J. S I uit Gorinchem tegen W V. V. II alhier en om 3.30 uur Wilhelmina I uit Aalburg tegen W. V. V. I alhier. CAPELLE. Voor alle elftallen der v. v. „Excelsior" is a.s. Zondag een wed strijd vastgesteld. Het eerste speelt op eigen terrein voor de 3e klasse N.V.B. tegen H.E.C. uit Waalwijk. Het tweede speelt voor de ie klasse B.V.B. te Baardwijk tegen Juliana II. Het derde voor de 2e klasse B.V.B. te Besoijen tegen R.W.B. CAPELLE. Het aantal leden der Chr. Ge mengde Zangvereen. „Hallelujah" is na de uitvoering weder met 12 toe genomen en bedraagt thans 80. NU OF NOOIT. M. de R. In uw hoofdartikel van 8-2-'33 komt de schrijver tot de conclusie dat het ant woord, op het al of niet doorzetten van de waterleidingplannen moet zijn nu. Gaarne schaar ik me aan zijn zijde, wan neer die vraag in het algemeen wordt gesteldleest men echter wat aan een en ander vastzit, dan moet het antwoord m. i. luiden: als het zoo moet, dan maar nooit. Afgezien nog van bezwaren als over haaste behandeling, eigenaardige tarieven e. d. is m i. de voorwaarde verplichte aansluiting, de genadeslag van het plan. Met verwondering heb ik dan ook de verdediging door dik en dun in uw blad gelezen, omdat van een eenigszins liberaal standpunt deze conditie m.i. ten eenenmale ontoelaatbaar is. Men kan echter ook overheids-dwangmiddelen nog niet zoo verwerpelyk vinden, maar dan kunnen d. g. 1. maatregelen toch nooit door den beugel. Ik meen dat gedwongen winkel nering bij de wet is verboden, zijnde minstens in strijd met de geldende op vatting omtrent de goede zeden. Is de hier voorgestelde methode echter iets anders dan gedwongen-overheids- water- winkelnering „Nogmaals" als het zoo moet, dan nooit. Van harte hoop ik echter dat de voorwaarden zoodanig gewyzigd zullen worden (ook wat betreft tarieven) dat ze aannemelyk zullen zijn, zoodat het zal worden nu. Overigens heeft de onder vinding geleerd dat het nuttig is, dat de gemeentebesturen de zaak van alle kanten bekijken, aannemelijke voorstellen ernstig zullen overwegen (en ook aannemen) en dat ze zich daarbij zullen laten leiden door een zelfstandig oordeel (hoe voor historisch" desnoods ook) en dit niet alleen gevormd door de voorlichting van water leiding-autoriteiten Met dank voor de plaatsruimte. A. D. VAN BUUREN. Meeuwen, Febr. '33. twee jaren met groot succes aan dezen wedstrijd deelnam en Th. Ham, kam pioen van Rotterdam 1931 en 1932. Zooals men ziet wederom een keur van spelers. Deze wedstrijd zal Zondag 26 Fe- brüari te Amsterdam een aanvang ne men. Morgenavond (Zaterdag) hoopt de Knapenvereen. „De Jonge Garde" alhier, een propaganda-avond te hou den in de Bewaarschool, ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan. Het programma bevat verschillende nummers o.a. muziek, voordrachten enz., terwijl na de pauze zal worden op gevoerd het tooneelstuk „November storm." De donateurs en verdere belangstel lenden staat dus weer een gezellige avond te wachten. GENDEREN. Op initiatief van het bestuur der afdeeling Eethen van den Chr. Bouwvakarbeidersb. zal Dinsdagavond a.s. in de O. L. school te Eethen een vergadering worden gehouden om tot oprichting te geraken van een Chr. Land-, Tuin- en Zuivelbereiders- bond voor de gemeente Eethen. Een spreker van het Hoofdbestuur zal voor deze vergadering een inleidend woord spreken. OUDENDIJK. Toen de zoon van den slager D. uit het naburige Sleeuwijk op weg was, om klanten te bedienen, geraakte hij met fiets en al in een diepen (vliet. Het vleesch kwam daarbij zoo in de modder terecht, dat het voor gebruik waardeloos was geworden. I Door arbeiders aan de werkver schaffing werd, zoo vernamen wij de zer dagen, bij het graven een kistje gevonden, dat afkomstig bleek te zijn van een inbraak bij den heer P. De heer K. vermiste dezer da gen uit zijn schuurtje wat hout en ko len, terwijl ook enkele Liters melk wa ren verdwenen. -V •"'y,a, •,v -«• l v HEUSDEN. Aan den wedstrijd om het Per soonlijk Damkampioenschap van Ne derland, waarvan reeds eerder melding werd dgemaakt, zullen de volgende meesters deelnemen. J. H. Vos (titel houder), W. Rustenburg, C. Lochten- berg, allen te Amsterdam; B. Duhel te IJmuiden; P. J. van Dartelen te Zandvoort; A. de Graag te Heusden; W. C. J. Polman te 'sGravenhage; D. Mollenkamp te Rotterdam, terwijl verder werden toegelaten de spelers T. Raman te Amsterdam, die reeds SLEEUWIJK. De voorjaarskeuring van spring- stieren zal voor deze gemeente wor den gehouden te Almkerk op 10 Maart a.s. des namiddags 2% uur. Op Zaterdag 18 Februari a.s. zal in het café Kolff alhier, een groote biljart-séance gegeven worden. Tot bestuurslid van de Anti Rev. Kiesvereen. „Nederland en Oranje" is gekozen de heer Dr. W. A. E. van Leeuwen en herkozen de heer J. D. Ouwerkerk. UITWIJK. Op Woensdagavond 22 Februari hoopt D.V. de Herv. J.V. „Emanuël" alhier, haar jaarfeest te vieren in de voormalige school. WAARDHUIZEN. De gewone jaarlijksche Land dag der Ring „Altena" van Herv. Jongelingsvereen., te houden op Hemel vaartsdag, zal dit jaar alhier gehouden worden. Woensdagavond, terwijl de bewo ners niet thuis waren, brandde het huisje af, bewoond door E. J. Kögeler. Niets is gered kunnen worden-, ook de waakhond vond den dood in de vlammen. VEEN. Donderdagavond zal door de Herv. Geref. Staatspartij in de zaal van den heer J. v. d. Velden, een open bare vergadering gehouden worden. Als spreker zal optreden, Ds. L. Boer, Herv. Predikant te Scheveningen. Woensdagavond is door de fas- cistenbond „De bezem", alhier een openbare vergadering gehouden. Als spreker trad op, de heer Baurdmanuit Hardinxveld, met het onderwerp: Wach ter wat is er van den nacht. In een gloedvolle rede werd het fascistisch be ginsel uiteengezet. Door een drie-tal personen werd van gedachten gewisseld. Het geheel had een ordelijk verloop. WERKENDAM. Door de Burgerwacht alhier, werd onder leiding van Hopman M. J. v. Oord de jaarvergadering gehou den, tevens 't 121/2-jarig bestaan her dacht in de Nutszaal. Na 't gemeen schappelijk, staande zingen van 't Wilhelmus, sprak de Hopman zijn openingswoord. Voor hij aanving, werd een telegram verzonden aan H. M. onze Koningin, waarin de diep ste trouw werd betuigt, en Gods ze gen toegewenscht, in deze, ook voor Haar, moeilijke en donkere tijden. I)e Voorzitter heette allen welkom in 't bijzonder 'tdagelijksch bestuur onzer gemeente, en den leider der Bijz. Vrijw. Landstorm, afd. Wer kendam. In 'tkort werd gememo reerd het ontstaan der Burgerwacht en besproken de muiterij op „De Zeven Provinciën" en de regeerings- crisis. Hierna volgde het jaarverslag van secretaris en penningmeester; toege licht werd dat de subsidie van de gemeente Werkendam sedert de op richting is teruggeloopen van f 500 tot f50 per jaar. Vervolgens werd 'trijk voorziene programma afgewerkt, bestaande uit enkele voordrachten, samenspraken, solozang, sprekende lichtbeelden, enz. De heer P. J. v- Berchum, aftre dend bestuurslid werd met bijna al- gem. stemmen herkozen; hem werd dank gebracht voor zijn trouwe plichtsbetrachting als leider der we- kelijksche schietoefeningen. Uitreiking had plaats van verschil lende diploma's en medailles, ook van de j.l. gehouden groote schiet wedstrijd, waaraan ook de geluks- baan was verbonden. Vier nieuwe scherpschutters ontvingen hun offi- ciëele onderscheiding, de Burger wacht alhier telt thans 11 scherp schutters onder hare leden. Van de gelegenheid tot spreken werd door een 3-tal personen ge bruik gemaakt. Het was een zeer aangename en gezellige avond. Pianist was het lid de heer Joh. v. d. Werff. Voor rekening van de heeren Visser en Ritmeester werden aan besteed het bouwen van twee woon huizen op een terrein achter ,Tde Molen". Inschrijving als volgt: Metselwerk: D. de Koter f1829; P. Baggerman f 1880. TimmerwerkT. Pellikaan f 1265 Konings en Egas f1414; Ottevanger en v. Herp f 1451,40; F. v. Varik f1562 en Joh. Baggeiunan f1596. Schilderwerk: W. v. d. Bunt f339; W. Visser f 374 en A. v. d. Heuvel f 458. Loodgietwerk: G. A. Peters f281. Het werk is aan de laagste in schrijvers gegund. Benoemd tot Directeur van de Chr. Gem. Zangver. „Soli Deo Glo ria" alhier, de heer A. W. .v. d. Nat, van Sleeuwijk. Bij den heer W. v. Driel, rij - wielenhandel, alhier ontstond een schoorsteenbrand. Door het krach tig optreden van den oudsten zoon, mocht het gelukken, dezen brand in den beginne te stuiten, waardoor zeer zeker een groot onheil is voor komen. Maandag 3 April a.s. hoopt de heer A. Vos Sr., gemeentebode alhier, te herdenken, dat hij vóór 40 jaren in dienst der gemeente werd aangesteld. Dinsdag 21 Februari hoopt de Christelijke Jongelings- en Jonge- meisjesvereen. „Maranatha", onder leiding van Ds. Lazonder, haar 10e jaarfeest te houden in 'tVereeni- gingsgebouw (Oude School). Als feestredenaar hoopt dien avond op te treden de heer C. Tabak, Alge meen secretaris van het N. J. V. Voor de vele blijken van belang stelling, bij gelegenheid van onze 40 jarige Echtvereeniging onder vonden, betuigen wij onzen op rechten dank. J. B. MEIRESONNE. C. H. MEIRESONNE— Bax. Kinderen, Behuwd-, en Kleinkinderen, en Verloofde. Genderen, 16 Febr. 1933. 'm aan vele misverstanden een einde te maken, dee E. SCHIMMEL, Arts te Heusden mede, dat hij de praktijk van Dr. Otto heeft overgenomen en tevens bij het Ziekenfonds is aangesloten. GEVRAAGD tegen 1 Mei een niet beneden 18 jaar, bij JORs. VERBEEK, Slagerij, Genderen. te geven door het KINDERKOOR in het Gymnastieklokaal te BABILON1ËNBROEK. op 24 en 25 Februari. Na de pauze wordt een kinder- Operette opgevoerd „GOUDHAARTJE EN DE TROUBADOUR in 3 bedrijven. Beide dagen plaatsbespreken a f 0.10 p. pers. bij C. TH. Prinse. AANVANG 6.30 UUR. Ondergeteekende zal namens den heer A. Kuijpers te Wyk, trachten aan te besteden, aan de 'bestaande Schuur. In massa en perceelen, op Vrijdag 24 Februari, des nam. 2.30 uur. in Café Wed. v. d. MAADEN. Bestek en teekening a f 2.- per stel op alle werkdagen ver krijgbaar na 6 uur, behalve des Zaterdags, bij J. Mouthaan, Veld- straat, Wijk. zal op Donderdagen 9 en 16 Maart 1933, telkens vm. 10 uur precies, resp. ten herberge van L. van de Griendt en J. A. Verhoeven te Herpt, bij Inzet en toeslag vellen, zonder be raad, Onder Herpt. 1°. flinke landbouwerswoning met groote schuur, karhuis en erf, groot 0.22.40 H A. 2°. weiland „Huibewei" groot 1.06.20 H.A. 3°. deels boomgaard, deels be plant met bessen, groot 0.32.70 H.A. 4°. bouwland, deels beplant alsvoren, groot 0 63.80 H.A. 5°. uitmuntende boomgaard, groot 0.45.10 H.A. 6°. bouwland, deels beplant met bessen, groot 0.51 30 H.A. 7°. weiland „Opperkamp" en „Smeerheuvel", groot 2.23.60 H.A 8°. bouwland a/d Bernsche steeg, groot 0.73.90 H.A. 9°. weiland „de Kemphes" groot 1.88.70 H.A. 10°. weiland „de Tienstuk ken", groot 1.31.60 H.A. 11°. weiland i/d Zeggelaars, groot 1.14.80 H.A. 12°. Bosch- en griendland a/d Bruglandsche Steeg groot 0.21.50 H.A. Onder Hedikhuizen. 13°. weiland „de Prink" groot I.30 20 H.A. Alles eigendom van den heer C. J. v. Grevenbroek. Zie biljetten. - 'J •%'v -

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2