Voetbalsport. Dinsdagmorgen zoodanig van den zolder te vallen, dat geneeskundige hulp van Dr. R. gewenscht was. 's-GRAVENMOER. Door den Bond van verpach ters van landerijen werd tot voor zitter gekozen, burgemeester D. Smits alhier. Maandagavond werd in de Geref. kerk alhier, een ledenvergade ring gehouden onder leiding van den WelEerw. heer Ds. J. Snoeij. alwaar rekening en verantwoording werd ge daan van den financieelen toestand der kerk en der armen. Verder wer den nog eenige onderwerpen bespro ken. waarna deze vergadering werd gesloten. HEDEL'. In den nacht van Dinsdag op Woensdag om circa kwart over twee heeft een ernstige treinbotsing plaats gehad nabij de spoorbrug over de Maas alhier. Twee goederentreinen Nr. 4600 uit Eindhoven en Nr. 7743 uit Utrecht zijn met elkaar in botsing gekomen op het traject enkelspoor onder de ge meente Empel. De botsing was zoo hevig, dat in totaal circa 24 wagons ontspoorden. Verscheidene dezer wa gens zijn totaal Vernield. De beide loco motieven werden vrij ernstig bescha digd aan de voorstellen. Een viertal treinbeambten is bij het ongeval licht gekwetst. De oorzaak is nog niet of ficieel vastgesteld, doch met een zeker heid grenzende waarschijnlijkheid is het gebeurde hieraan te wijten, dat een der treingeleiders door een onveilig signaal is gereden. In den bewüsten nacht lag over het land! een zware mist, die het uitzicht buitengewoon belem merde. Bij de botsing werden een machi nist en een leerling-machinist, afkom stig uit Amsterdam, licht gewond, ter wijl de remmer Nijenhuis uit Utrecht ernstiger werd gewond. Na ter plaatse te zijn verbonden, is hij per auto naar het Protestantsch ziekenhuis te 's Her togenbosch overgebracht. Voor het treinverkeer naar het Zui den heeft deze botsing ernstige gevol gen. Og> de plaats van de botsing is een groote verwoesting aangericht. De Spoorwegen hadden tusschen Den Bosch en Hedel voor het vervoer van passagiers een autobusdienst ingesteld, zoodat de reizigers voor het Zuiden konden slechts tot Hedel per trein ko men en daarna per autobus naar Den Bosch werden gebracht. HERPT. Gisteravond had in café Ver hoeven de huldiging plaats van den humorist W. Kuijs. 's Avonds goed 7 uur werd de jubilaris door enkele leden van het comité afgehaald. Toen de jubilaris in de zaal verscheen, zette de Harmonie de „Lang zal hij Leven-marsch" in. Daarna nam de jubilaris plaats tusschen het comité, hetwelk bestond uit de heeren: J. Buijs, P. de Man, A. de Wilt, K. v. Vrede en P. Buijs. Ook waren aan- zig den ZeerEerw. Heer pastoor Tim mermans en den Ed.Achtb. Heer Bur gemeester v. Eggelen. Nadat door het R. K. Persbureau het Zuiden een foto was gemaakt, nam burgemeester v. Eggelen het woord, en richtte een prachtige aanspraak tot den jubila ris. Hij zeide o.m. dat hetgeen de heer Kuijs ten gehoore bracht, steeds door jong en oud gehoord mocht worden en daardoor groote vermaard heid heeft verworven tot ver in den omtrek. Hierna bood de burgemees ter den jubilaris twee prachtige ca- deaux aan, bestaande uit een schit terend H. Hartbeeld en een prach- tigen fauteuil. Spreker hoopte dat de jubilaris in dien fauteuil nog heel veel nieuwe voordrachten rustig mag instudeeren. Hierna nam pastoor Timmermans het woord en sprak ook zijn beste wenschen uit voor den jubilaris en hoopte ook dat den heer Kuijs in zijn voordrachten steeds beperkt zou blijven. Daarna dankte de jubilaris de spre kers en alle aanwezigen. Hij gaf te kennen dat hij zooiets nooit had dur ven verwachten. Hij dankte ook namens zijn vrouw voor de prach tige cadeaux, welke hem werden aan geboden door vier vereenigingen n.l. de harmonie „De Eendracht", Hand boogschutterij „Ons Genoegen", R.K. Voetbal vereen. „Brabantia" en den R.K. Jongenboerenstand. Verder schetste hij nog, hoe hij op het tooneel zoo dikwijls had voorgedragen van Zilveren Hannes, maar vandaag was hij nu zelf Zilve ren Willem". Hierna werd door de harmonie het „Lang zal hij Leven" gespeeld, toen de heer C. v. Hemert uit Hedikhuizen de zaal binnentrad en onverwachts met een schitteren de toespraak tegen den jubilaris be gon, welke geheel en al op rijm ge zet was. Dit was voor allen een ware verrassing, ook zijn voordrachten die hij nog ten beste gaf. Verder werd tusschen het muziek der harmonie door nog het woord gevoerd door den heer A. de Wilt, namens de hand boogschutterij en door den heer J. Buijs namens het comité. Het is voor den heer W. Kuijs en voor alle aanwezigen een zeer ge- noegzamen avond geweest, maar wel ke vooral voor den jubilaris zelf on vergetelijk zal blijven. LAND VAN ALTENA. A.s. Zaterdag 4 uur vindt in Het Wapen van Amsterdam de uitreiking plaats van de prijzen, welke in het Nederlaagtournooi verspeeld zijn. NIEUWENDIJK. Met ingang van 1 Maart zal de melk door de coöp. Zuivelfabriek „Al- tena" tweemaal per dag worden afge haald. Zondagavond kwam er een luxe auto, komende van de richting Sleeu- wijk, doordat hij slipte, met vollen gang tegen een lantaarnpaal terecht. Het ongeluk liep wonder boven won der goed af. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De materieele scha de was gering. Heden is de prijs der volle melk met 1 cent per liter verlaagd en ge bracht op 9 cent en Karnemelksche pap op 8 cent per liter. Zaterdagavond vergaderde de A. R. Kiesvereen. „Vreest God, eert den Koning" in het Instituutlokaal. De heer C. Dekker behandelde dezen avond het onderwerp: „Sociale wetgeving". Ver schillende vragen werden hieromtrent gedaan, welke dooir den inleider op een uitnemende wijze "werden beant woord. Ook had er dezen avond can- didaatstelling plaats voor de 2e Kamer. Zaterdagavond (25 Febr.) geeft het mannenkoor „Onderling Genoegen" directeur de Weled. Heer N. Snijers van Raamsdonksveer, haar tweede uit voering in het gebouw Concordia te Uppelschendijk. Voor de Anti-Revolutionairen in den Kieskring den Bosch sprak Woensdagmiddag in de Geref. kerk alhier Dr. H. Colijn. leider der A. R. partij. Van heinde en verre was men opge komen om de rede van dezen Chr. Staatsman te hooren. Men telde onge veer i 500 bezoekers. De heer Schouten van Andel open de als Voorzitter met een korte ope ningsrede. waarna Dr. H. Colijn zijn rede uitsprak, die onder ademlooze stilte werd aangehoord. Aan het einde sprak de Voorzitter een slotwoord, waarna Dr. Colijn voorging in dankgebed en de aan wezigen. staande het Wilhelmus zon gen. OUDENDIJK. Onder de schoolkinderen heerscht momenteel zoodanig de wa terpokken dat sommige klassen bij na geheel ontvolkt zijn. Tijdens een reis per trein, had de zoon van den heer B. het onge luk met zijn duim tusschen de deur van de coupé te geraken, waarbij hij deze zoodanig knelde, dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. SLEEUWIJK. Tot Directeur van de gem. zang- vereen. „Soli Deo Gloria" te Werken dam, is benoemd de heer A. W. v. d. Nat alhier. Het kinderkoor „Het Nachte gaaltje" hoopt Vrijdag 3 en Zaterdag 4 Maart een uitvoering te geven in de zaal van den heer A. Kolff. Het programma is samen gesteld uit moo ie kinderliederen, tevens zal er een kinderoperette uitgevoerd worden en wel: Reepelsteeltje. SPRANG. Van den landbouwer A. K. brak een koe haar rugwervel, zoodat het beest onmiddellijk moest wor den afgemaakt. Voor genoemde een schadepost. Dinsdagavond werd door de Ned. Herv. Knapen vereen „Samuël" op feestelijke wijze haar 18-jarig be staan herdacht. Te ruim 7 uur opend haar leider de heer C. B. Timmer mans op gebruikelijke wijze. Door den secretaris A. S. Kuijsten werd een goed jaarverslag uitgebracht, zoo ook' door den penningmeester W. Geenen en den bibliothecaris K. Jan- son Gzn. Verschillende voordrachten werden gehouden, waarbij ernst en luim elkander afwisselde. Een 3-tal samenspraken werden opgevoerd, ter wijl vier onderwerpen werden voorge lezen. Verschillende afgevaardigde alsmede de ouders waren aanwezig met een woord van dank eindigde den leider dezen welgeslaagden feest- feestavond. Om c.a. 12 uur gingen allen voldaan huiswaarts. Enkele da mes hadden voor de tractatie gezorgd. Daar de zaal van den Chr. Volksbond te klein was om in een vergadering jaarfeest te houden werd deze gesplist en kwam een helft van de afdeeling Sprang van den Chr. Fabrieks- en Transportarbeidersbond j.l. Maandag- en de andere helft Dinsdagavond in een feestvergade- ring bijeen. Haar voorzitter de heer J. C. de Roon roept de leden die met hunne vrouwen of verloofde in flinke getalen waren opgekomen het welkom toe. Een goed verzorgd pro gramma zorgde voor afwisseling, ter wijl de dienende dames voor tractatie zorgde. Het waren leerzame avonden. Voor een stampvol kerk gebouw trad j.l. Woensdagavond in openbare vergadering voor de Ned. Herv. Meisjesvereen. op G. G. „Per- sis" alhier op, haar oprichter Ds. J. Fokkema van Amstelveen. Na ge bruikelijke opening zegt spreker, dat het hem verblijd, dat men in zoo'n groote getale was opgekomen. In zijn inleiding schetst spr. de zalving v. Da vid tot toekomstig koning van Israël door Samuël. Meer tot zijn onderwerp komende koos spreker hiervoor 1 Sa muël 16: 1423. Ons aantoonende „David spelende voor Saul". Achter eenvolgens stond spreker stil ten ie Wat daarvan de oorzaak is: ten 2e Wat de beweging daarvan is; ten 3e Welken zegen daaruit voortvloeit; en ten 4e Welke uitkomst wij daar uit zien. Bii de nadere uiteenzetting werd duidelijk uiteengezet het beeld wat Saul en het beeld wat David vertoond. Om c.a. 9 uur sluit Ds. Fokkema met dankzegging. UITWIJK. 1 Op Woensdag 1 Maart hoopt D. V. (de Herv. Meisjesvereen. „Dorcas" haar jaarfeest ,te vieren in de voorma lige ,oude school. WIJK. Zaterdagmorgen j.l. had alhier op den hoogen Maasdijk een autobot sing plaats tusschen een tweetal luxe auto's, bestuurders de heeren dr. Veen- huizen te Veen en Klerks te Heusden. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Met eenige materieele schade kon de reis worden vervolgd: Naar wij vernemen zijn bij het correspondentschap voor de arbeids bemiddeling op het oogenblik 80 werkeloozen ingeschreven. Groote propaganda-avond van den Gew. Landstorm-film-avond, Di strict Dordrecht, op Maandag 27 Fe bruari in het Gymnastieklokaal al hier. De toegang is vrij voor dames en heeren. Als spreker hoopt op te treden Luitenant-Generaal Duymaer van Twist, Voorzitter der Nat. Land stormcommissie. Personen beneden 17 jaar hebben geen toegang. Door B. en W. dezer gemeen te is verzocht om op Maandag a.s. wanneer de propaganda-avond v. d. Bond van den Vrijw. Landstorm plaats vindt, de vlag uit te steken. WIJK EN AALBURG. GEVONDEN VOORWERPEN. Een blauwe cape. Terug te be komen bij den Gemeente-veldwachter G. Hak. In de gehouden ledenvergade ring van de watersportvereen. werd het bestuur samengesteld uit de heeren: Dr. Gulik, voorzitter; J. van Alphen, vice-voorzitter; J. Jansen, secretaris; Jac. van Loon Hzn., penningmeester; M. de Graaf, L. van Wijk en /Adr. Schouten, leden. De heer G. Zoon werd benoemd tot administrateur over het geldelijk beheer der vereeniging. Er werd in deze vergadering tevens besloten tot den bouw van een viertal cano's voor de vereen. De zangvereen. ,,Con Amore" zal deelnemen aan het groot nationaal concours te Woerden en uitkomen in de afdeeling Uitmuntendheid. WOUDRICHEM. De heer F. C. Huyser, hoofd der 2e Openbare school alhier zal na een ziekteverlof van één jaar, zijn werk zaamheden op 6 Maart a.s. werder her vatten. - De heer T. A. Vos, officier 2e klasse van den Marinestoemvaattdlenst alhier die in November j.l. uit Ned. Indië is teruggekeerd, wordt met in gang van 13 Maart a.s., geplaatst op Hr. Ms. „Gelderland" te Den Helder. Zaterdag j.l. trad voor de af deeling Woudrichem van de O.S.P. op, de heer G. v. Oorschot, voor een goed bezette zaal. Aan het slot wer den eenige vragen gesteld, waarna de bijeenkomst door den Voorzitter met een woord van dank werd gesloten. WELL. Maandagavond werd alhier in het veerhuis een vergadering gehouden van de afdeeling Well van den bond van landpachters. De Voorzitter opende de vergadering en gaf het woord aan den heer L. Rinzema uit Woerden. Deze betoogde, aat het leven tegenwoordig eischt, ge organiseerd te zijn. Men kan niet als enkeling blijven staan, maar moet aan sluiten bij één bond. Ook voor de boe ren is dit het geval, wil men wat kun nen bereiken. Spreker legde er ook den nadruk op, dat deze bond van Landpachters niets heeft uit te staan met eenige politieke partij, maar dat het een algemeene bond is voor ieder landpachter of hypotheekboer en zoo kwam spreker aan het 2e punt van de Crisis-pachtwet. Spreker haalde aan, dat men in 1880, na den oorlog van '70 ook een crisis mede gemaakt heeft en toenmaals de landbouwmaatschappijen zijn opgericht. Maar nu maakt men een heel anderen crisis door, omdat de grenzen allerwege gesloten worden en tengevolg'e van hooge invoerrechten niets meer voor de producten gemaakt kan worden. Daarom vooral is het noodzakelijk, om een gezamenlijke bond te stichten, om daardoor de lan derijen tegen minder te pachten en zelf de prijzen te bepalen. Er gaven zich drie personen als lid op. Daarnja werden nog verschillende vragen gesteld, die door spreker op duidelijke wijze werden beantwoord, waarna de yoorzitter den spreker dank bracht voor zijn rede. Op uitnoodiging van de C.-H. Kiesvereen. werd door den heer J. Weijtkamp, lid der 2e kamer, een lezing gehouden. De heer M. Jan sen opende de vergadering met ge bed en sprak een welkomstwoord. Hierna gaf hij het woord aan den heer Weitkamp. Deze zette op dui delijke wijze uiteen het Chr. Hist, beginsel. De vergadering werd door spreker met dankgebed gesloten. WERKENDAM. Dinsdagavond kwam Mej. J. de W. door de gladdigheid zoodanig te vallen, dat zij haar linkerpols brak. Woensdag j.l. werd de tweede van de door de Herv. Jeugd-Centrale georganiseerde winterlezingen gehou den. In de Ned. Herv. Kerk, die ge heel met belangstellenden was ge vuld, trad als spreker op de Wel Eerw. Heer Ds. H. E. K. Grave- meijer, Ned. Herv. Predikant te Den Haag, met het onderwerp „Onver hoorde gebeden". Na gebed en schriftlezing van Luc. 18:1014 behandelde spreker zijn onderwerp op zulk een boeiende wij ze, dat hij met de grootste aandacht werd gevolgd. Wij twijfelen niet of de talrijke schare heeft een bizonder mooie avond gehad. Tengevolge van het doorbre ken der sleepdraad, is een sleepschip nabij de Hoef op de rivier de Mer- wede zoodanig in aanvaring gekomen, dat een groot gat ontstond in de boeg, gedeeltelijk onder- en boven den waterspiegel. Terstond werd de kast naar een zandplaat gesleept, leeg gepompt en beschermd met een wa terzeil. Vervolgens werd het naar een werf gesleept ter reparatie. Zondag 26 Febr. a.s. hoopt de Chr. Jongem. en Jongem. Ver. „Andreas" in haar Gebouw een bui tengewone vergadering te houden, voor begunstigers en belangstellen den. De heer Joh. Schaddelee hoopt dan een inleiding te leveren over Job I, vervolgens zal er nog worden geleverd een voordracht en een op stel. Door de Ant.-Rev. Kiesvereen. werd een jaarvergadering gehouden in 'tGeb. v. Chr. Belangen. Geopend werd met 't zingen van Ps. 681 en 2. Schriftlezing Ps. 68 en gebed. Na 't korte openingswoord volgden de notulen en jaarverslagen van secre taris en penningmeester, welke wer den goedgekeurd. In verband met de vervroegde 2e Kamerverkiezing, volgt bespreking propaganda, uitgenoodigd zullen wor den om te spreken voor deze Kies vereen. Ds. v. Grieken, Ned. Herv. Pred. te Rotterdam en Ds. v. d. Zaal, Chr. Geref. Predikant. Bij acclamatie werd de Candida ten - lijst voor de 2e Kamer in deze volg orde vastgesteld: Dr. Colijn, Dr. Beumer, Chr. v. d. Heuvel, J. Schouten, Duytnaer v. Twist, de Wilde, v. Dijk, Zijlstra, Prof. Visscher, Smeenk, Ds. v. d. Zaal, Amelink, Dobbe de Bruijn, Rut gers, Wielinga, Terpstra en Ds. Hof stede. Na enkele opmerkingen in de rond vraag werd de vergadering na het zingen van Ps. 68:10, door den heer Ippel met dankgebed gesloten. WASPIK. A.s. Maandag 27 Februari zal in de concertzaal van den heer H. van Iersel een uitvoering worden ge geven door de Rederijkerskamer „Geestbeschaving" uit Oosterhout. Een begin van brand ontstond in de woning van de Woningbouwver- eeniging „Volksbelang", bewoond door den heer J. K. Door de Ibu- ren was de brand spoedig gebluscht en werd erger voorkomen. ZALTBOMMEL. Het feit, dat Maandag de laatste scha kel in de verbinding der beide Waal oevers zou worden geplaatst in den vorm van de montage-brug voor de middelste overspanning der nieuwe ver- keersbrug, had veel belangstelling ver wekt. Honderden hadden er enkele uren voor over om, ondanks den kou den Oostenwind, getuige van dit plaat sen te zijn, verschillende scholen waren met onderwijzend personeel en leerlin gen aanwezig, om dit historische mo ment mee te maken. De beide te plaat sen hulpbruggen waren Zaterdag op groote pontons aangevoerd, en men be gon met een van deze tot ongeveer 50 M. beneden de brug te laten afdrijven. Daar lagen de zware bokken van Firma v. d. Tak uit Rotterdam, de Kolossus en de Adelaar gereed en sloegen het 150 ton zware gevaarte aan hun ket tingen. Te 8.30 v.m. begonnen de stoomlie- ren langzaam te werken. Het gevaar te werd opgetild en de pontons, wel ke het gevaarte gedragen had, konden wegvaren, en hing de geheele hulpbrug in de bokken. Langzaam, met hun zwa re vracht kort boven het water, zwaai den de bokken nu vooruit, al meer en meer de laatste opening naderend. Op de juiste plaats aangekomen, begon nen de krachtige lieren de vracht hoo- ger en hooger te heffen, totdat hij om 9.15 uur op de juiste hoogte gekomen was. Het was een imposant gezicht, dit keurig berekende werk te zien plaats hebben, want precies op de plaats, waar het gevaarte moest passen, werdi het ook aangebracht. Om 9.30 spron gen de werklieden van de gereed-zijn- de brug op dit nieuwe stuk montage- brug en om 9.46 is de oeververbinding een feit geworden, zij het dan ook nog op zeer primitieve wijze. Nog eenige oogenblikken wordt er doojr de honderden aanwezigen nog over het indrukwekkend werk gespro ken en dan gaat men huiswaarts, vast-* besloten om morgenochtend weer aan wezig te zijn, als ook de Westelijke montagebrug zal worden geplaatst. CORRESPONDENTIE Wij ontvingen eenige verslagen van politieke vergaderingen in verband met de a.s. verkiezingen. Wij moeten echter berichten, dat wij van dergelijke verga deringen geen verslagen kunnen opnemen. Eenige Ingezonden Stukken en be richten Plaatselijk Nieuws, moeten wegens plaatsgebrek tot het volgend nummer overstaan. HERPT. Dinsdagmiddag a.s. zal de Herptsche voetbal vereeniging Brabantia8 een ge- costumeerde voetbalmatsch spelen tegen de „Herptsche Veteranen" op hun nieuw terrein, gelegen aan den hoofdweg Haar steeg. WERKENDAM. Zaterdagmiddag 3.30 uur wedstrijd door „Archilles I" van Veen en „W.V.V. II" alhier. o—

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10