LETTERS ARTIKELEN U ITSLAG Het belang van zuiver water voor veehouders- en zuivelbedrijf. RAVENSWAAY's Naast het groote belang, dat een goede drinkwatervoorziening heeft voor de gezondheid van volwassenen en kinderen, het gemak, dat de waterleiding in de huishouding geeft en het nut voor het vlug blusschen van brand, mag ook wel gewezen worden op de groote beteekenis van zuiver water voor het boerenbedrijf. Deze geldt niet alleen voor het drink water voor het vee, maar ook voor het bedrijfswater op de boerderij en op de zuivelfabriek. Be bloei van het veehoudersbedrijf is voor het grootste deel af hankelijk van de gezondheid van het vee. Evengoed, als de gezondheid van de menschen niet alleen door medicijnen wordt behouden, maar goed drinkwater, zindelijkheid, verstandige voeding, enz. van groot belang zijn, zijn ook de koeien gevoelig voor slecht water, slecht voer, bedompte lucht en onzindelijkheid. De Rijkszuivelconsulent Dr. Schey schrijft: „Er bestaat stellig verband tusschen den gezondheidstoestand van „het vee en de kwaliteit van het drinkwater. Wanneer de gezondheid en „de voedingstoestand een nadeeligen invloed ondergaan, ondervindt de „veehouder schade, doordat de koeien niet zooveel melk geven als zij „kunnen. Wanneer het water heel slecht is, kunnen de gevolgen nog „veel erger zijn. Het water kan dan ook overbrenger zijn van smetstoffen „van zieke op gezonde dieren". In vele streken van ons land wordt het drinkwater voor het vee onttrokken aan de put op^het erf der boerderij. Meestal zijn deze putten van geringe diepte en bevatten zij water uit de bovenste lagen van den bodem. Hoewel schijnbaar goed, omdat het helder ziet, is dit water meestal verontreinigd met de stoffen van de mesthoop of de sterfput, die met het regenwater in den bodem zakken. Herhaalde onderzoekingen van water uit zulke putten hebben dit bewezen. Elders pompt men het water voor het vee uit de sloot, dezelfde sloot waarin ook het privaat uitmondt en waar het vuile water van de straat of het erf in vloeit. Op andere plaatsen heeft men poelen of vijvers, die eveneens op tal van wijzen verontreinigd worden. Dat het vee dit water drinkt is verklaarbaar, daar het niet anders krijgt. Doch wanneer de koeien goed water uit de leiding krijgen, blijkt het dat zij het verschil wel degelijk opmerken en aan leidingwater den voorkeur geven. Dit is de ervaring in Zuid-Beveland, Tholen, Noord- Holland, Friesland e. a. streken. Hieraan is wel eens het argument ontleend, dat koeien, die 's win ters op stal leidingwater krijgen, daarmede des zomers in de weide moeten worden nageloopen. Dit is geheel onjuist, zooals de Heer De Vink schrijft in het Algemeen Nederlandsch Landbouwblad van 7 Maart 1923. Bijna overal is in den zomer voldoende zoet polderwater voor het vee aanwezig. In enkele streken van ons land wordt het polderwater in droge zomers brak; in dit geval is de behoefte aan zoet water zóó groot, dat men blij is uit de waterleiding dit te kunnen krijgen. Bij alle streekwaterleidingen neemt het aantal aangesloten veehou- dersbedrijven geregeld toe, hetgeen niet zou geschieden als dit geen voordeel meebracht. In het verslag van de Vereeniging tot bevordering van den Land bouw in Hollands-Noorderkwartier wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat ten gevolge van het gebruik van onzuiver water, de melkgift merkbaar achteruit gaat. Ook wordt vermeld, dat het aan meer dere veehouders in Noord-Holland overtuigend is gebleken, dat de aan sluiting hunner boerderijen aan het waterleidingnet een zoo gunstigen invloed had op den gezondheidstoestand van het vee, dat de aangeslotenen de kosten van het leidingwater ruimschoots vergoed vinden in den beteren staat van het vee en de hoogere melkopbrengst. In hetzelfde verslag wordt opgemerkt, dat de vermindering in de melkgift reeds optreedt, voordat uiterlijke verschijnselen van digestiestoornissen zijn waar te nemen; het kan dus zijn dat het vee zich aanpast aan het drinken van onzuiver water zonder zichtbaar nadeel, doch dat dit gepaard gaat met een vermindering van de melkgift. Ook de zuivelconsulent voor Friesland, wijlen de Heer Mesdag, heeft in tal van jaarverslagen verbetering van de drinkwatervoorziening op de boerderij bepleit. B.v. schreef hij in 1916: „De schade die veel veehouders ondervinden door slecht drink - „water zonder het te weten of ook maar te vermoeden, is niet te bere- „kenen. Daarom acht ik het van veel belang voor onze provincie, dat „van overheidswege pogingen worden aangewend om de drinkwater voorziening te verbeteren. Deze poging kan tot grooten zegen worden „voor de veeteelt en de zuivelbereiding, wanneer de belanghebbenden „nu hun belang begrijpen en krachtig mee aanpakken om de zaak tot stand te doen komen, de kosten zijn bijzaak". Nadat de schrijver er zijn teleurstelling over heeft uitgesproken, dat zoovele veehouders en zuivelfabrikanten zoo weinig belangstelling toonen (het was in 1916) vervolgt hij: „Ik had dat anders verwacht, omdat ik overtuigd ben, dat een „waterleiding aan de veehouderij in Friesland een voordeel zal opleveren „zoo reusachtig groot, dat de kosten geheel buiten beschouwing kunnen „blijven, want wat heeft het te beteekenen, dat een koe in het winter halfjaar voor f2,water opdrinkt (180 dagen a 60 L. per koe is „10 M3. X20 ct. f2, Wat voor Friesland geldt, is evenzeer van toepassing op andere streken. Sedert is daar de intercommunale waterleiding gekomen en naar de Heer Veenbaas, Directeur van den Gezondheidsdienst voor vee in Friesland mededeelt, zijn hem verschillende gevallen bekend, waarin verbetering van de drinkwatervoorziening ook verbetering van de melk gift meebracht. De Directeur van de waterleiding te Tholen schreef mij, dat de landbouwers, die er toe overgingen hunne stallen van leidingwater te voorzien daarover uitstekend tevreden zijn. In het algemeen zijn dat degenen, die dicht bij een weg met een hoofdbuis wonen, doch ook enkele verderaf gelegenen hebben zich, ondanks de hooge kosten, aan gesloten. Zelf vernam ik van een landbouwer op Philipsland, die zijn groote paardenstal had aangesloten en van automatische drinkbakjes had voorzien, dat hij daarover zeer tevreden was. Ook het meerdere gemak en de tijdsbesparing noemde deze als voordeelen. Uit de aanhalingen van verscheidene deskundigen en mannen van de praktijk blijkt dus, dat goed drinkwater, zooals de waterleiding dit ver schaft, van belang is voor de gezondheid van het vee en voor de melk opbrengst en dus ten voordeele strekt van den melkveehouder. Ook voor het gebruik als boenwater voor het melkgereedschap op de boerderij is goed water van niet minder belang. Het verontréi nigde putwater of slootwater brengt bacteriën in de kannen en bussen, die daarna in de melk overgaan. Behalve, dat daardoor ziekten als typhus en dysenterie kunnen worden overgebracht, kunnen bederf van de melk, zooals dik-worden, en gebreken van de daaruit bereide boter, kaas en andere producten eerder optreden. „De langdurige ervaring", schrijft Dr. Schey, Rijkszuivelconsulent in Noord-Holland, „heeft mij geleerd, dat er nauw verband bestaat „tusschen de kwaliteit van het boenwater op de boerderijen en de zuivel fabrieken en het optreden van zuivelgebreken". Met de aanhaling van de uitspraak van dezen deskundige kan ik wel eindigen. De ervaring in verschillende streken van ons land heeft voldoende geleerd, dat een drinkwaterleiding voor het boerenbedrijf van groot nut is. Menigmaal ziet men tegen de kosten op, want putwater en regenwater ontvangt men vrijwel voor niets, terwijl leidingwater geld kost. Doch de zuinigheid kan ook de wijsheid bedriegen en goed drink water uit de waterleiding is het geld wel waard. Naar wii vernemen is onderstaand schrijven verzonden aan alle gemeen tebesturen in het Land van Heusden en Altena. Ik heb de eer het volgende onder Uwe aandacht te brengen. In verschillende Koninklijke Beslui ten volgens de Warenwet, zooals het Melkbesluit. het Broodbesluit het Consumptie-ijsbesluit en het Alge meen besluit is bepaald, dat de berei ding. de verpakking, behandeling enz. van waren slechts mag geschieden in een perceel. ,clat voorzien is van een middel tot watervoorziening dat deugdelijk water in voldoende hoe veelheid in verband met het bedrijf oplevert. Het is mij bekend, zoowel uit eigen waarneming. <jls uit de onderzoekin gen van de Keuringsdiensten dat in verschillende gemeenten zeer vele verkooeprs van waren niet beschik ken over een watervoorziening, die aan de bepalingen van de Warenwet voldoet Zoowel om de hooge kosten, die een nortonpompinstallatie met ontijze- ring aan de betrokkenen geeft, als ook omdat nog steeds plannen tot aanleg van een waterleiding beston den. hebben de Keuringsdiensten, met mijn medeweten, nog niet krach tig aangedrongen op het nakomen van de bepalingen van de Warenwet betreffende de watervoorziening, in sommige gevallen zelfs tot ontheffing onder voorwaarden geadviseerd. Ik verneem, dat op dit oogenblik sprake is van aansluiting van het Land van Heusden en Altena aan de Waterleiding Maatschappij Noord- West-Brabant. onder zóó gunstige voorwaarden en tarieven als nog nim mer mogelijk is geweest en ook in de toekomst wel niet meer mogelijk zal zijn. Wordt door de gemeenten tot aan sluiting overgegaan, dan zullen de verkoopers van eet- en drinkwater op eenvoudige en goedkoope wijze aan hun verplichting van de Waren wet kunnen voldoen. Wordt de ge legenheid thans niet benut en doen sommige gemeenten niet mede. dan zullen de verkoopers van waren in die gemeenten belangrijk hoogere kosten moeten maken voor de watervoor ziening van hun bedrijven, dan de verkoopers in de gemeenten, die zich wel aansloten. Het is natuurlijk duidelijk, dat de tegemoetkomende houding van den Keuringsdienst niet langer verant woord zal zijn. wanneer de gemeenten de gelegenheid om door waterleiding verbetering te brengen voorbij laten gaan. De melkverkoopers. bakkers, winkeliers, fabrikanten van limona des. consumptie-ijs e.d. zullen dan verplicht worden zélf de watervoor ziening hunner perceelen in overeen stemming met de Warenwet te bren gen. Het bovenstaande geldt ook voor Uwe gemeente. Daar misschien het verband tusschen aansluiting aan de waterleiding en de toepassing van de Warenwet niet aan allen voldoende bekend was kan het van nut zijn geweest Uwe aandacht daarop te ves tigen. terwijl daardoor de leden van Uwen Raad bii het uitbrengen van hun stem meer dan aanvankelijk daarmede rekening kunnen houden. De Inspecteur v. d. Volksgezondheid get. A. H. VAN DE VELDE. (w.g.) A. H. VAN DE VELDE. Inspecteur van de Volksgezondheid. Breda, Februari 1933% EETHEN Uitgaande van het comité voor Winterlezingen zal er Maandagavond 27 Februari om 7 uur in de Ned. Herv. kerk te Drongelen een lezing met lichtbeelden gehouden worden. Als spreker hoopt op te treden de WelEd. Heer Bronkhorst uit Andel met als onderwerp: „Prins Willem van Oranje". BRENGEN U GELUK VAN RAVENSWAAY'S GRATIS SWEEP-STAKE VOOR DE VERBRUIKERS VAN DE LETTERS-ARTIKELEN. De hoofdprijs van Honderd Gulden is ten deel gevallen aan Den Heer A. van Karssen te Hoornaar. De prijs van Vijftig Gulden is ten deel gevallen aan Den Heer M v. d. Giessen te Gorinchem. De prijs van Vijf en Twintig Gulden is ten deel gevallen aan Den Heer A. van Sprang te Gorinchem. De prijs van Tien Gulden is ten deel gevallen aan Den Heer J. Meijer te Gorinchem. De prijs van Vijf Gulden is ten deel gevallen aan Mej. A. Hoek te Gorinchem. De prijzen van f 2.50 zijn ten deel gevallen aan Den Heer Jos. PullesDerks te Waalwijk. Den Heer A. Rietveld te Zeist. Den Heer H. Bakker te Giessendam. Den Heer H. Haringa te Gorinchem. Den Heer G. J. Tukker te Gorinchem. Den Heer Ant. Grootveld te Gameren. Den Heer W. de Jongh te Arkel. Den Heer Joh. Stangen te Hoofddorp (Haarl.meer), Den Heer A Krayenbrink te Stolwijk. Den Heer H. Vuurens te Noordeloos. Den Heer J. Bakker te Leerdam. Den Heer A. van Meeteren te Molenaarsgraaf. Den Heer C. Versluis te Heukelum. Den Heer A. Kleijn te Asperen. Den Heer W. v. d. Giessen te Arkel. De prijzen van fl.00 zijn ten deel gevallen aan: Den Heer G. de Groot te Spijk. Den Heer H. Houweling te Molenaarsgraaf. Den Heer Joh. Blom te Spijk. Den Heer A. H. Romp te Spijk. Den Heer W. de Jong te Giessen-Oudekerk. Den Heer J. van Rijswijk te DusseD. Den Heer P. Tromp te Spijk. Den Heer H. van Campen te Kaatsheuvel. Den Heer Joh. van Willigen te Dalem. Den Heer P. Verkuijl te Nieuw-Vennep (Haarl.meer). Den Heer J. Verwolf te Nieuwland. Den Heer G. van 't Hart te Kedichem. Den Heer D. Roest te Langerak. Den Heer M Dekkenhorst te Nieuwerkerk a. d. IJssel. Den Heer D. Bly te Oud Alblas Den Heer C. Oudijk te Waddinxveen. Den Heer C. Aantjes te Wijngaarden. Den Heer C. Kraaijveld te Almkerk. Den Heer H. Bikker te Hoog-Blokland. Den Heer K. Burggraaf te Leerdam. Den Heer H. Verrips te Leerdam. Den Heer A. Schreuder te Peursum. Den Heer T. Roozendaal te Streefkerk. Den Heer C. Muilwijk te Spijk. Den Heer C. van Wijnen te Aalburg. Den Heer A. Donkersloot te Wijk. Den Heer P. Nieuwenhuijzen te Waardhuizen. Den Heer C. Speksnijder te Vlist. Den Heer A. Ooms te Groot-Ammers. Den Heer C. van Zeist te Capelle (N.-Br.) Voor zoover zulks nog niet is geschied, wordt aan bovenstaande personen beleefd verzocht, om het in hun bezit zijnde Origineele Sweep- Stake Biljet (wit), aan ons in te zenden, waarna per postwissel de prijs zal worden toegezonden. N V. v/h M. RAVENSWAAY ZONEN TE GORINCHEM. Bij Hedel heeft een ernstige botsing plaats gehad tusschen twee goederentreinen waarbij drie personen werden gekwetst De materieele schade is zeer groot. Een overzicht van de ruïne.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 2