Tweede Blad No. 5308 Vrijdag 24 Pek Zistssmerrf. Wasschen met lucht. WILLEM DE BRUIN voor het Land van Heusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard. Voor allen die Sukkelen Ijzerhandel Gorinchem. Marktberichten. llsi Hui 7q nil wan komen tot rust, kal- fc»GIlUf*öII meeren en worden De nieuwe WASCHCOMPRESSORS van zwaar roodkoper vervaardigd. Prijs f2.90. Idem veerend f 8.75. Mjjnhardt's Laxeertabletten FEUILLETON. Kinderrubriek Men staat werkelijk verrast zóó schoon deze wasschen Telef. Int. 220. BEHOORENDE BIJ HET Zoo kan het niet langer! Verban die dagen, waarop gij door pijn in uw rug en spieren, door urinestoornissen, hoofdpijn en dui zeligheid, door afgematheid, terneer geslagenheid en uitputting uw werk niet doen kunt. Deze verschijnselen zijn dikwijls de eerste waarschuwin gen van verzwakking der afschei dingsorganen. Van de gezondheid en kracht de zer organen hangt uw welzijn af. Zijn zij verzwakt, dan hoopen urine zuur en andere schadelijke stoffen zich op, welke rugpijn, spit, water- ïucht en blaastoornissen veroorzaken. Herstel uw gezondheid door van af heden Foster's Rugpijn Pillen te gebruiken. Dit speciale middel werkt rechtstreeks op de betreffende orga- *en, neemt de oorzaak weg van uw lijden, waardoor gij u weder spoe dig flink en gezond zult voelen. Bij alle drogisten enz. f i, f 1,75 en f 3>P^1" doos. 70 150 '■HERTOGENBOSCH, 22 Februari. Op de markt van heden waren aange roerd 1723 stuks, 1144 stuks hoornvee, 429 biggen, 40 zeugen, 25 schapen of lammeren en 85 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalfkoeien van f170 tot f210 per stuk Kalfvaarzen 120 200 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2226 p. pond Koeien 2e 20 24 Pinken van f 70.tot f130.p. st. Zeugen 40.65. Biggen 6.— '12.— Schapen 8.10. Lammeren Aanvoer minder. Pryzen vetvee vlugger. Kalfvee handel stil. Magere ossen en koeien prijshoudend. Biggen duur. Dra gende varkens handel vlugger. Schapen stil. Kalveren flauw. Afloop markt nauwelijks prijshoudend. 's HERTOGENBOSCH, 21 Februari. Boter. Aanvoer 19.900 KG. Hoogste piijs f 1.50. Laagste f 1.40. Middel f 1.48 met Verstopping of moeilijken, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pyn. By apotheker en Drogisten. Doos 60 ct. Naar het Fransch. sg? I» 148. Haudecoeur zeide kalm, maar be slist tot hem: Luister mijnheer, ik heb geen lust om naar de gevangenis terug te keeren. Ik zal u dus onschadelijk weten te maken, als gij mij de handboeien wilt aandoen. Maar ik ben volstrekt niet van plan u de handboeien aan te doen, maar toch ben ik gekomen om je te arres teeren Haudecoeur. Oij moet weer naar de gevangenis terug, kameraad! Dat nooit! Ik wed van wel. Noot! Ik wed om een flesch wijn in RoIIeboise, dat gij naar de gevangenis terugkeert en wel volgens uw eigen wil Ditmaal zweeg Haudecoeur. De ver zekering van Loiseau had zijn onge rustheid1 doen verdwijnen. Spreek, mijnheer Loiseau, spreek. Daa;r ben Ik voor gekomen maar gij hebt een zonderlinge manier, om 'iemand1 te woord te staan, door als een haas op den loop te gaan Brengt gij mij dan goed nieuws? Collivet is gearresteerd. BREDA, 20 Februari Op de heden gehouden veemarkt waren aangevoerd 147 stuks vee, t. w. 58 stuks hoornvee, 10 varkens en 79 biggen. Prijzen Fokstieren f tot f Kalfkoeien f tot f Kalfvaarzen f 110.tot f 175. Biggen f 7.tot f 11. Per pond geslacht lekwal. 2e kwal. 3ekwal. Vette vaarzen 2225 2022 Vette koeien 2022 1619 Stieren 18—20 15—17 Over het geheel slappen handel. O. ZOON. Hoofd der School te Aalburg. i Maart a.s. gaat de heer Zoon na een onafgebroken diensttijd van bijna 47 jaren, het onderwijs met pensioen verlaten. Deze 47 jaren zijn in hoofdzaak in Aalburg doorge bracht. Daar trad hij, na zijn oplei ding aan de Rijkskweekschool te 's-Hertogenbosch, op 1 Mei 1886, als onderwijzer in functie bleef tot 1891, toen hij naar Den Haag vertrok, ver volgens ook als onderwijzer in Am sterdam werkte, om 16 April 1894 als hoofd in Aalburg terug te kee ren en als zoodanig nog bijna 38 jaar de school diende. Daarnaast werkte de Heer Zoon van April 1895 tot 1 Mei 1915 als onderwijzer en de laatste 5 jaren als directeur aan de Rijksnormaallessen te Heusden, ter wijl hij naast zijn schoolarbeid ge durende vele jaren een toegewijd lei der van zangvereenigingen was en bij velen uit die dagen in dankbare herinnering wordt gehouden. Maar vooral toch gaat de dank uit naar den onderwijzer der jeugd, wien nie mand den lof zal onthouden, dat hem als levensdoel steeds voor oogen stond: een goede school met goede kinderen. Telken jare weer vertrok ken ze van school, de jongens en meisjes met de herinnering aan de prettige jeugdjaren, die ze daar, on der de hoede van Meester Zoon en zijn personeel, doorbrachten en de vriendschap en achting van al die heengingen, is zijn ruim en verdiend deel gebleven. Dit is al die jaren zoo gebleven, zoodat ook de huidige jeugd, met het tegenwoordige perso neel den Heer Zoon zeer noode ziet vertrekken en zich nog maar niet goed kan voorstellen, dat men den En heeft hij zijn misdaad bekend? Hij heeft Jbekend. Mijn God! Mijn God! Zijn ontroering was zoo groot, dat h;ij begon te sidderen en zich nauwe lijks meer staande kon houden. Kom, bedaar watBegint ge nu te begrijpen, waarom gij in de ge vangenis noodig zijt opdat uw pro ces herzien wordt, moet gij opnieuw gevonnisd worden en om Collivet te veroordeelen moet uw onschuld be wezen worden. Gij moet er dus we zen Als vriend kwam ik u dus opzoekenmaar gij ontvangt uw vrienden slecht, Haudecoeur Mijnheer Loiseau, ik ben zoo ge lukkig! zoo gelukkig! Des te beter... En nu Haude coeur zeide Loiseau lachend neem ik u in naam der weggevangen! Ga afscheid van vader Morellet nemen. Den volgenden morgen stelde Hau decoeur zich te Parijs in handen der justitie. In de gevangenis werd hem een afzonderlijk vertrek toegewezen. Men beschouwde hem niet als een ge- wocn gevangene. Want reeds was er iets van de zaak uitgelekt; door den een of anderen babbelzuchtige had men vernomen, dat de ware schuldige ach ter de traliën zat en een bekentenis had gedaan; de gevangenneming van Haudecoeur was dus ^en bloote for maliteit. Maar administratieve formaliteiten duren lang en er verliepen meer dan twee maanden, voor .dat Collivet met Haudecoeur voor de rechtbank ver- beminden Meester niet meer voor de klas zal zien staan. Als lesgever aan de Rijksnormaal lessen was de Heer Zoon èn bij de l leerlingen èn bij de schoolautoritei- ten zeer gezien, als een toegewijd wer ker, die ook zijn vrijen tijd belange loos aan velen gaf, om ze bij hun studie te helpen. Dat ook zullen ve len, die een goede positie in de maat schappij verwierven, zich voor den geest stellen. Intusschen nadert snel het moment van 'tafscheid en gevoelen ouderen en jongeren, dat een rechtschapen goed man, die zich met liefde aan zijn mooien arbeid gaf, uit 't dienst verband treedt, dat 2, 3 generaties niet anders gekend hebben en waar bij zij wél voeren. Moge de Heer Zoon, die in de gemeente blijft wonen, nog vele jaren genieten van zijn pensioen, temidden der bevolking, die hij zoozeer aan zich heeft verplicht. Ten teeken, dat zijn leerlingen, oud-leerlingen en ingezetenen van Aalburg hem een warm hart toedra gen, ligt 't in de bedoeling, den schei denden Meester een blijvend aanden ken als bewijs van waardeering en dankbaarheid aan te bieden, waarvoor zich een huldigings-comité heeft ge vormd, bestaande uit: C. B. J. Land- t weer, Burgemeester, Eere-Voorzitter; E. de Graaff, Voorzitter; T. A. Smo kers, Penningmeester; C. Bouman Cz., Secretaris; L. van Wijk Wz., enAdr. van Wijk Az. Beste jongens en meisjes. De antwoorden op de raadsels van verleden week zijn: 1De echo. 2. ATLAS. 3. Jasmijn. 4. Ratelslang rat-el-slang. Nieuwe raadsels: 1Wie kan van de volgende let ters den naam van een vogel maken AAACEHLNTG. 2. Wie kan de verborgen dierna men in de volgende zinnen ont dekken Wat een mooie vaart is dit, sprak de schipper. De spreekster vertelde boeiend van de vele wonderlijke dingen op aarde. Ik héb okkernooten. zei Jan. Ach, onder een der boomen lag een kindje te sla pen. 3. Mijn geheel bestaat uit 9 let ters en noemt een beroemd vliegenier. 9 2 3 4 6 is een groot hert5 6 r vind je aan bijna ieder huis: 5762 is een soort pap123 4 6 is een boom. Ra, ra. wat is dat OOM KAREL. HENK'S GROOTE AVONTUUR. II. Henk keek eens naar den hals band en daarin stond de naam „Bob bie" gegraveerd. Ook het adres stond er bijHuize Zonneveld, Seven Oaks. Henk had geen flauw idee waar dit plaatsje Seven Oaks wel kon liggen. Hii besloot dus op onderzoek uit te gaan. Na een poosje kwam hij langs een klein huisje aan den kant van (den schenen. Slechts één zitting was voldoende. Collivet had aanvankelijk gepoogd zijn bekentenis te ontkennen, maar de poging tot moordi, die hij zoowel in Caledonië als in Frankrijk op Haude coeur had beproefd, waren bewijzen van het belang, dat hij er bij had ge had, om zich van den gedeporteerde te ontslaan. Nu verdedigde hij zich niet langer meer. Hij zag dat hij onherroepelijk ver loren was en bekommerde zich nu niet meer om zijn Jot. Te Mazas werd hij nauwkeurig be waakt, want men vreesde voor een wanhopige daad. 'tWas echter noodéloos. Collivet was te laf. Hij beproefde niet, zich van het le ven te berooven. Gedurende de zitting gedroeg hij zich zonderling. Bijna aanhoudend hield hij zijn oo gen gesloten, alsof hij volkomen ver geten wilde, wat er om heen geschied de en waar hij zich bevond. De president ondervroeg hem. En zonder zijn oogen te openen, antwoordde hij zoo kort mogelijk op alles wat men hem vroeg en bekende hij volkomen. Dikwerf stond hij zóó stil en hing zijn hoofd zóó diep op zijn borst, dat hij scheen te slapen. Slechts twee keeren sidderde hij. Dit wras toen hij het rumoer vernam, dat de menigte maakte, toen men de aan- weg dat een klein winkeltje bleek te zijn. Henk stapte parmantig naar binnen om te vragen, waar Seven Oaks -was. De vrouw, die achter de toonbank stond, legde het hem uit. Eerst moest hii een zijweg inslaan en dan over een groot weiland, en dan nog wel een half uur loopen, dan zou hii aan een groot huis met groote schoorsteenen komen en pi laren naast de voordeur. Dat was Zonneveld, waar Bobbie woonde. „Kom Bobbie" zei Henk welge moed, „we zullen het wel vinden! „En Bobbie likte Henk's handen en zei met zijn oogen: „Ik mag jou'wel! Maar ik zou wel wat lusten, want ik heb een verschrikkelijke honger". Henk scheen het zeker begrepen te hebben. Tenminste na een poosje haalde hii opeens zijn broodje te voorschijn en at het samen met Bob bie op. Daarna zetten ze de reis voort en eindelijk zag Henk inderdaad een paar groote schoorsteenen van een heel groot huis uitsteken boven de donkere boomen en toen hii dich- terbii kwam, zag hij een huis met een voordeur met twee pilaren. Toen wist hij, dat hii aan het huis van Bob bie gekomen was en belde aan. Een groote deftige huisknecht deed open en nam Bobbie uit Henk's armen aan en zei: „Dank je wel. jong- mensch, dank je wel!" Daarna vertelde Henk nog even, hoe hii Bobbie gevonden had en ging toen snel heen. Want hii vond het erg naar, nu ineens weer heelemaal afstand te moeten doen van het aar dige kleine hondje. Doch juist toen hij het tuinpad af zou gaan, riep de deftige huisknecht hem toe, dat hii even moest wachten. Een andere man kwam juist in den gang. Het was een jonge, vrien delijke meneer, in een licht sport pak gekleed, die Henk vroolijk op zijn schouder klopte en hem „kerel" noemde. Hii wilde ook weten, waar Henk woonde en hoe hii Bobbie ge vonden had. Henk vertelde toen de heele geschiedenis, hoe hii een kwar tje gevonden had in zijn straat, hoe hii met een bus naar buiten was |ge- gaan en hoe hii Bobbie aan den kant van den weg had gevonden, die daar zat te janken. De man keek aandach tig naar Henk's versleten schoenen en zei: „Dus je hebt je heele kwar tje opgemaakt aan de bus en brood jes en nu ga je naar huis Joopen. hé Henk gaf niet direct antwoord. Hii kreeg plotseling een idee. Hii Jceek in het vriendelijke gelaat van de* jongeman en vroeg: „Heeft U hier niet een baantje voor me, meneer Ik kan allerlei werkjes doen. Mij» vader werkt maar halve dagen e« ik heb al heel lang naar werk uitge keken om wat geld thuis te kunnen brengen. Ik wil van alles doen!" „Wel sapperdemallemosterdpot!" riep de jongeman uit, „wel heb ik van mijn leven! Wie heeft er ooit van zoo'n toeval gehoord?! Nu zoek ik toch zeker al mijn heele leven lang naar een jongetje precies zoo als jii bent om den tuinman bii zijn werk daarbij tevens gesterkt door het gebruik van Mijnhardt's Zenuwtabletten. Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten te helpen en nu kom jij daar plot seling uit de lucht vallen en vraagt of je dat werk mag doen. De won deren zijn de wereld nog niet uit! Weet je wat 'Ik zou toch met de auto naar de stad gaan, ga met me mee en wijs me waar je woont. Dan vragen we je vader, of je hier bii ons mag komen werken. Wat zeg je ervan Henk was zóó blij, dat hii geen woorden kon vinden en terwijl hii stond te wachten, kwam Bobbie met dwaze sprongen de voordeur uit gerend en sprong tegen hem op en likte zijn hand. Henk bukte zich en fluisterde in het oor van Bobbie: „Ik kom misschien terug!" En bobbie scheen er alles van te begrijpen, want hii kwispelde wild met zijn staart en het was net, alsof hii zei: „Wat zullen we dan een reuze pret hebben 1" Ik hoef jelui zeker niet te ver tellen, dat Henk's vader en moeder het goed vonden en dat hii heti baan tje kreeg, en later, toen hii groot (was tuinman werd. EINDE. slagen van Collivet vernam, die deze gedaan had, om zich van Haudecoeur te ontslaan. De president moest het publiek zelfs dreigen, de zaal te laten ontruimen. En op zijn bleek gelaat ontwaarde men hoegenaamd niets, toen de jury, na in raadzaal over het schuldig of niet schul dig geoordeeld te hebben, zijn vonnis uitsprak: „Levenslang tot (dwangarbeid ver oordeeld." De bewakers namen hem mede, zijn oogen half geopend, om op de trappen niet te struikelen. Nu wendde de president zich tot Haudecoeur: Haudecoeur, ge zijt vrij! De brave man glimlachte en ant woordde: Dank u, mijnheer de president. De president groette hem tot af scheid. En in de zaal juichte men hem toe Toen hij de zaal wilde verlaten, be vond hij zichjegenover tal van onbe kenden, mannen en vrouwen, die hem allen de hand drukten. Jean Demarr, Gerard, de familie Hau- decour had de zitting bijgewoond. Zij konden de menigte nauwelijks doorschrijden om hem te begroeten. Beurtelings omhelsde hij hen, ter wijl zijn oogen zich met tranen vulden, maar ditmaal waren het tranen van vreugde. Louise en Gerard hadden geen woord van de zitting verloren. Teeder tegen elkander gevleid, zaten zij op de tribune. 'tWas als het ware hun huwelijks geluk, dat daar geteekend werd, want de eer van den vader was herwonnen. Margaretha, die nog te zwak was,: om zulk een groote reis en zoovele aandoeningen te kunnen verdragen, was in het zuiden gebleven, maar door Jean Demarr aanhoudend öp de hoog te gesteld van hetgeen haar kon interes seeren. Toen allen na de zitting, die zoo gelukkig was afgeloopen, bij Jean De marr op de boulevard Malesherhes ver- eenigd waren, werd er besloten, dat men Margaretha niet langer alleen te Menton zou laten, maar dat allen er zouden heengaan. Maar daarvoor had de advokaat eerst nog een andere plicht te vervullen. De chef van den veiligheidsdienst had hem medegedeeld, welk deel Marinette aan de ontknooping van het drama had gehad. Zonder Marinette zou Collivet nooit gearresteerd zijn geworden. Zondek haar zou Collivet zijn misdaad nooit hebben bekend en zou Haudecoeur ge vaar geloopen hebben eeuwig van den moord op de Beaupreault beschuldigd te worden. Om tot die bekentenis van Collivet te komen, om de wraak van Marinette te kunnen koelen, was er echter één slachtoffer gevallen, de lie ve Suzanne. Wordt vervolgd). Nieuwsblad

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 5