BRILLEN- EN BAROMETERHUIS «LLEEN in DE KERKSTR. 30 IN DEN BOSCH Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN. De Provinciale Commissie voor de ondersteuning Van Rijkswege van de Veefokkerij ïn Noordbrabant; heeft besloten, dat het onderzoek van spring- stieren in de twaalf districten voor de maand Maart 1933 zal plaats hebben. Te Almkerk op 10 Maart n.m. te half 3; te Waalwijk op 14 Maart v.m. te half 9; te Haarsteeg op 14 Maart v.m. te half 12; te Genderen op 14 Maart n.m. half 3. Zondagavond gaf de R.K. Too- neelvereen. „Kunst en Vermaak" haar laatste groote uitvoering voor dit sei zoen. Opgevoerd werd op buitenge woon verdienstelijke wijze het anti-oor logsspel „Gij zult niet dooden" van H. Burger, gevolgd door de klucht „Een misverstand" van H. de Vries. Ter afwisseling gaven de heeren De Man (piano), v. d. Broek (harmonium), Kerkoerle en F. Schreuder (viool) en G. Schreuder (cello) eenige muzieknum mers ten beste, die niet minder be langstelling verdienden en ook hadden dan het tooneelspel. Gezegd moet wor den dat deze avond nog lang in her innering zal blijven bij het talrijk op gekomen publiek. Rondom Heusden aan de Maas bij Hedikhuizen en Elshout, heeft het rijk drie forten aan den *meestbieden- de verkocht. Hedikhuizen heeft er f770 voor betaald. In i860 zijn ze gebouwd, hebben toen drie ton ge kost en zijn nooit gebruikt. Indertijd heeft men er 3 jaar over den bouw gewerkt. Nu worden ze in werkver schaffing door de Ned. Heide-Maat schappij afgebroken en komen voor het eerst met explosiestoffen in aan raking, daar de genie er bij gehaald wordt om de steenmassa's te vernie len. Er werken nu drie ploegen, die on geveer 35 man sterk zijn. Ze moeten alles te zamen 49 000 kub. M. zand van de wallen wegkruien. Ongeveer half October hoopt men de forten met den grond gelijk gemaakt te heb ben. De luitenant-directeur van de forten is reeds lang verdwenen en zijn bureau is een verlaten lokaal, waar nu de opzichter van de Heide-Maat schappij, de heer Kingsma, zijn ap partementen gaat inrichten. Crt. AALBU11G. Bij het te Utrecht gehouden exa men slaagde Mej. A. J. Kuipers alhier voor coupeuse. Zij genoot haar oplei ding bij Mej. L. Mjka, leerares van de Modevakschool, gevestigd te Drunen. 1 ANDEL. In het gebouw de Ned. Herv. kerft alhier vierde de Ned. Herv. J.V. „Obadja", haar le lustrum. Het kerk gebouw was goed bezet, toen de Weled. Heer W. Bronkhorst, de vergadering opende met 'gebed. Voorgelezen werd een gedeelte uit Gods Woord, terwijl hij vervolgens de aanwezigen op deze 5de jaarvergadering allen hartelijk wel kom heette. Hij schetste het moeilijke leven van de jeugd in dezen veel be wogen tijd en zeide, dat de jeugd onze volle aandacht vraagt. Het gist en kookt op de levenszee en de jeugd heeft goede leiding en voorlichting noodig. De J.V. heeft dan ook een belangrijke taak te vervullen. Hij teekende de groo te zedelijke en geestelijke gevaren van de economische crisis voor de jonge ren en riep de aanwezigen op, de jeugd in dezen strijd bij te staan. De afgevaardigden van verschillende vereenigingen brachten daarna hun ge lukwenschen over. De secretaris, de heer G. Schouten, las een goed verzorgd jaarverslag voor, waaruit bleek, dat de vereeniging zich nog steeds in groei en bloei mag ver heugen. De penningmeester, de heer Jan Verwijs Gzn., bracht daarna ver slag uit van het gevoerde financieel beheer, waaruit bleek, dat een batig slot aanwezig was van ruim f76. Daarna werd tot afwerking van het programma overgegaan. Als eerste inleider betrad Arie Ka merman Tzn. den katheder. Deze le verde een inleiding getiteld „Absoloms dood". 'tWas een goed verzorgd en diepgaand stuk werk. Duidelijk stelde hij den dood van Davids zoon in het licht en uit het geheel bleek, dat Ka merman er veel werk van had gemaakt. Dit onderwerp lokte slechts weinig bespreking uit. C. den Dekker droeg daarop voor „Morgen". We kunnen niet anders ge tuigen, dan dat Kees het er goed heeft afgebracht. 'tWas geen onaardig begin. Door de dames J. en R. Versluys werden met den heer Bronkhorst, daar na ter afwisseling verschillende liede ren gezongen. De heer J. Redert be geleidde op het orgel. We zullen van deze zangstukjes weinig zeggen, aan gezien het spreekwoord ten deze van toepassing is „dat goede wijn, geen krans behoeft". Na de pauze kreeg Jan Verwijs Gzn. gelegenheid een referaat te leveren over de kwestie Servet. De kwestie Ser vet is niet gemakkelijk, doch Verwijs heeft door zijn onderwerp zooveel mo gelijk licht doen vailen op deze vrij duistere zaak. Door hem werd aan de hand van de te zijner beschikking ge weest zijnde commenteeren de meening verdedigd, dat ook de groote Calvijn met betrekking tot den dood van Servet niet geheel Vrijuit is gegaan, wat hij met bewijzen "staafde. Het werk van Verwijs zat, zooals we steeds van hem gewend zijn, goed in elkaar en het daarmede gepaard gaande duidelijk en goed geaccentueerd voorlezen, maakte het geheel tot een zeer goed stuk werk. Dit onderwerp lokte nogal eenige be spreking uit, vooral ook met het oog op het door inleider voorgelezene als zou Calvijn niet onschuldig zijn aan den dood van Servet, wat door een der aanwezigen werd tegengesproken. Nico van Rijswijk vergastte ons daar na op een prozastukje. We hebben genoten van de wijze, waarop dit door Niüo werd Voorgelezen, 't Was wer-j kelijk voorbeeldig en we zouden haast durven zeggen niet te verbeteren. In dit proza stukje schilderde hij ons een jongeling, diie zich het Evangelie van den Grooten Meester niet schaam de, maar daa»r vrijelijk voor uitkwam, hetgeen hem niet alleen eeuwig, maar ook tijdelijk gewin bracht. Hierna volgde weer zang door een dubbel kwartet. De zangers hebben alle eer van hun werk, dat zeer op prijs werd gesteld. De zang was dit jaar goed verzorgd en viel buitenge woon in den smaak der aanwezigen. De heer J. Redert begeleidde ook hier weder zeer verdienstelijk op het orgel. De heer Bronkhorst, die de verschil lende zangstukjes heeft ingestudeerd kan in alle opzichten tevreden zijn. De clou van den avond was wel het onderwerp van Jan Bouman. Voor zichtigheidshalve was vermeld „Iets over ;het Fascisme". In verband met den beschikbaren tijd was het natuur lijk 'niet mogelijk dit onderwerp uit voerig 'te behandelen, doch de heer Bouman had slechts de bedoeling eenig licht 'op dit actueele onderwerp te doen vallen, waarin hij volkomen is ge slaagd. Hij zettie doel en streven van het fascisme uiteen en verwierp dit stelsel tenslotte, als zijnde haar begin selen 'niet gefundeerd op Gods Woord. Door een aanwezig fascist werden verschillende beweringen van Bouman aangevallen en getracht te weerleggen, terwijl van andere zijde weer heftige aanvallen werden gedaan op het fascis me. Aangezien de besprekingen ten slotte minder vriendschappelijk dreig den 'te worden, maakte de Voorzitter hieraan wijselijk een einde. Door Ant. van Rijswijk werd als'laat ste voordracht ten gehoore gebracht „Dorpspraat", waarin een goed beeld werd gegeven van de dorps-(laster)- praatjes, waarop sommige personen zoo belust zijn. Hieruit was werkelijk lee ring 'te trekken. We hopen dam ook, dat de practijk zal aantoonen, dat de voordracht inderdaad goed is begre pen. Anton droeg dezen avond weer goed voor en we zouden in bokserstijl zeg gen „dat hij volkomen in vorm was." Hiermede brak het einde aan van dit zeer goed geslaagde 5de jaarfeest van „Obadja". Met genoegen kan hier op worden teruggeblikt en de grootste belooning voor den heer Bronkhorst voor zijn mooie werk onder de jeugd zal hierin wel zijn gelegen, dat gecon stateerd kan worden, dat de leden der vereeniging allen medehelpen om onder zijn eminente leiding „Obadja" te doen groeien en bloeien. CAPELLE. De plaatselijke tuinbouwveree- niging hield vorige week Vrijdag haar jaarvergadering, die bij afwezig heid van de voorzitter den heer C. Sterrenburg, die door ziekte verhin derd was, geleid werd door den heer M. v. Pelt. Na de opening en het lezen der notulen bracht de secret.-penningm. een keurig verzorgd verslag uit om trent den toestand der vereeniging, waarna hij rekening en verantwoor ding deed over het afgeloopen jaar, waaruit bleek, dat de financiëele toe stand uitstekend is, daar de kas sloot met een batig saldo. De boeken en bescheiden van den penningmeester werden nagezien door twee leden. Uit dit onderzoek bleek, dat alles keurig in orde was, waarvoor den penning meester dank werd gezegd. De aftre dende bestuursleden de heeren H. Mouthaan en J. den Hollander wer den beiden herkozen en namen onder dankzegging voor het in hen gestel de vertrouwen hun benoeming aan. Van de rondvraag werd door eenige leden gebruik gemaakt, waarna de vice-voorzitter deze vergadering on geveer half tien op de gebruikelijke j wijze sloot. Door het Techn. Bureau Mar tens en Kramer, architecten te Oos terhout werd j.l. Maandag in het café van den heer J. Treffers aan 't Bruggetje aanbesteed het bouwen van een landhuis te Vrijhoeve-Capelle voor rekening van den heer G. J. Heijmans aldaar. Ingeschreven werd door Adr. Rosenbrand, Capelle f 7925 P. de Graauw, Waspik -7819 J. Quirijns, Capelle - 7700 A. H. Willemsz, Sprang -7700 H. J. Versteeg, Capelle - 7650 Kleinloog en v. Oversteeg Vrijhoeve-Capelle - 7632 Jac. v. d. Broek, Waspik - 7299 W. J. Nieuwenhijzen, Sprang - 7296 C. Michaël en Zn., Vrijh-Cap. - 7059 Gunning volgens bestek. In het café van den heer J. Quirijns werd j.l. Zaterdagmiddag door den achitect den heer J. Micha ël, voor rekening van den heer M. Nieuwenhuizen aanbesteed het bou wen van een woonhuis in de Nieuw- straat alhier. De begrooting bedroeg f2370. Ingeschreven als volgt: L. Fitters, Waspik f2584 J. v. d. Broek, Waspik - 2431 A. A. de Graauw, Waspik - 2399 Kleinloog en v. Oversteeg Vrijhoeve-Capelle - 2369 C. Michaël en Zn, Vrijh.-Cap. - 2360 J. Quirijns, Capelle -2337 Fa. H. Michaël en Zn., Kaatsh. 2300 Kramer en Kerstens Raamsdonksveer -2285 Het werk werd gegund aan de laag ste inschrijvers. Door den heer J. Michaël werd daarna onderhands aanbesteed het bouwen van een woonhuis in de Nieuwstraat voor rekening van den heer A. v. Zeist Czn., waarvoor als volgt werd ingeschreven: Kleinloog en v. Oversteeg Vrijhoeve-Capelle f 2942 C. Michaël en Zn., Vrijh.-Cap. -2875 J. Quirijns, Capelle - 2827 Gebrs. Spierings, Capelle -2650 Gegund aan de laagste inschrijvers. HERPT. Toen Zaterdagavond de zoon van bakker V. alhier, als naar ge woonte zijn meisje bezocht in ,,de Hoeve" werd hij daar plotseling zeer onwel. De ontboden geneesheer Dr. Verhoeven uit Heusden achtte over brenging naar het ziekenhuis in Den Bosch noodzakelijk. Bij aankomst al daar moest hij direct een zware ope ratie ondergaan. Naar men ons uit officiëele bron mededeelt heeft de heer S. Mie- dema met ingang van 1 April a.s. ontslag gevraagd als directeur der Coop. Stoomzuivelfabriek. De heer Miedema heeft 22 jaren met allen ijver en bijzondere toewijding ge werkt voor den groei en bloei der fabriek, steeds op zijn werk zich met niets anders bezig houdende dan met de belangen der fabriek en de le veranciers. Toen in 1908 de fabriek in werking ging was de heer G. Mie dema als directeur werkzaam. Bij diens vertrek naar elders werd de te genwoordige functionaris alhier be noemd. Naar wij vernemen gaat de heer S. Miedema zich in Rotterdam vestigen, maar blijft toch in de zui- velbranche. Wij hopen van harte dat het den heer Miedema goed moge gaan in zijn nieuwe omgeving, en de leden der fabriek die zooveel aan hem te danken hebben zullen den plichtsgetrouwen directeur niet ver geten. SPRANG. Vanwege den Ring 's Greveld.- Capelle van N. H. Jongel.vereen, op G.G. 'werd j.l. Vrijdagavond in de con sistoriekamer van het Ned. Herv. Kerk- j gebouw een druk bezochte vergadering gehouden. Haar Voorzitter, de heer H. v. d. Ham, opende op gebruikelijke wijze. Na een welkomstwoord en lezing en vaststelling der notulen, verkreeg de vereen, 's Gravenmoer bij monde j van C. Hartman hét woord om in te leiden een onderwerp over Gew. gesch. en wel 1 Cor. 13. Na de pauze werd door 'sGreveld.- Capelle bij monde van P. Hommel in geleid het onderwerp: „De Kerk". Op beide onderwerpen volgde een leer zame bespreking. In principe werd be sloten dezen zomer in de maand Juni weer een landdag te houden. Door het lid W. Spuibroek werd nog een vers voorgedragen „Karei de Groote." Na gemeenschappelijk psalmgezang en een woord van dank ge.sproken door den Voorzitter, werd de verga dering gesloten, waarna A. Jansonein- digd met dankzegging. VEEN. Maandag j.l. had in het gym nastieklokaal der O. L. School de aan gekondigde herdenking plaats van den 4oosten geboortedag van Prins Willem van Oranje. Nadat de heer P. v. Helden had laten zingen Ps. 75 vers 1 werd door hem voorgelezen Ps. 77 en Ps. 78:17 en ging daar na voor in gebed. Nadat aan de tal rijke aanwezigen een hartelijk welkom was toegeroepen en een inleidend woord was gesproken, werd het woord gegeven aan den heer Bronkhorst uit Andel. In een weldoorwrochte rede, schetste hij allereerst de per soonlijkheid van den Prins. Na het eerste gedeelte van zijn rede werden staande drie coupletten van het Wil helmus gezongen. In het tweede ge deelte werd stil gestaan, wat de Prins van Oranje voor ons land geweest is. Met onverdeelde aandacht, werd de ze rede van den begaafden spreker aangehoord. Het daverend applaus aan het einde, was zeker wel het beste bewijs hoe men met het gespro kene instemde. Hierna werd een se rie lichtbeelden (54 stuks) vertoond betrekking hebbende op het leven van den Prins. Als toegift werd nog een serie lichtbeelden vertoond van Luther. Nadat door den heer v. Hel den nog een slotwoord gesproken was liet deze nog zingen twee coupletten van het Lutherlied, waarop de heer Bronkhorst met dankzegging eindig de. Het was niet alleen een mooie, maar ook vooral een leerzame avond, waarop met genoegen teruggezien kan worden. WERKENDAM. In 't gebouw v. Chr. Belangen werd door de Geref. J.V. „Timothëus" onder leiding van Ds. J. H. Jonker, het jaarfeest gehouden. Te ruim 7 uur werd geopend met het zingen van Ps. 1:1 en 2, gebed en het voorlezen van Amos 2 6 tot het eilnde. In zijn kort openingswoord, heette de leilder de talrijke aanwezi gen welkom. Ter afwisseling werden de afgevaar digden voor hun wenschen in tweeën gesplitst. Voor de pauze leverde het lid FI. B. Jonker een onderwerp gew. gesch. over het rijk van Nebukadnezar, Daniël j en het Babylonische Wereldrijk. Op dit onderwerp, dat keurig in elkander zat, volgde een kleine gedachtenwisse- ling. Na de pauze een maa'tsch. onderwerp door Jac. v. Oord Jzn. getiteld: ,,'t Ver zekeringswezen", dit in 't algemeen ge nomen. Op dit terdege bestudeerde on derwerp, volgde een breedvoerige ge- dachtenwisseling. De avond werd afgewisseld door enkele voordrachten, en zangstukjes van een koortje. Aan het einde had een improvisatie- wedstrijd plaats, waaraan 4 leden deel namen. De eerste prijs, zijnde een rookstel, werd gewonnen door G. v. Oord J.Jzn., welke improviseerde over het onderwerp werkverschaffing. Te ruim 11.30 uur werd deze goed geslaagde avond na het zingen van een Psalmvers, door den heer M. Ippel met dankgebed gesloten. De gehouden collecte bracht f4.62 op. WELL. Donderdagavond is in de Chr. school de jaarlijksche ledenvergade ring gehouden van de vereeniging voor Chr. schoolonderwijs onder voorzitterschap van Ds. Eijkman, die opende met gebed. De secretaris had een heel uitvoerig verslag. De pen ningmeester deed rekening en ver antwoording, de kas sloot met een batig saldo van f 789,81. Onder dank zegging werd een en ander goedge keurd. Verkiezing van de aftredende bestuursleden. De voorzitter wensch- te niet meer in aanmerking te ko men, in zijn plaats werd gekozen de heer A. v. d. Graft. Als adviseerende leden werden M. Groeneveld bii ac clamatie herkozen en in de plaats van H. Wij burg werd gekozen W. van Genderen. De heer M. Jansen dankte de afgetredende bestuursleden voor hetgeen ze voor de vereeniging gedaan hadden. Waarna Ds. Eijk man een dankwoord sprak en de hoop uit sprak, dat onder de nieuwe leiding de school mocht blijven groe ien en bloeien. WASPIK. Onder overgroote blijken van belangstelling vierde heden Dinsdag 21 Februari de heer G. de Koning, den dag waarop hij voor 25 jaren werd benoemd tot veldwachter dezer gemeente. Dezen dag mocht voor den jubilaris niet onopgemerkt voor bijgaan. Des morgens 11 uur werd de jubilaris met zijne echtgenoote ten gemeentehuize ontvangen in de fees telijk versierde raadszaal, alwaar te genwoordig waren het College van B. en W., bestaande uit de heeren P. N. Dekkers, Burgemeester, E. J. Rubbens, en A. G. Vloeimans, wet- houders, de heer B. v. Schijndel, Gem.-Secretaris, alsmede de heeren J. Pleijs, Brigade-Commandant der Koninkl. Maréchaussée te Waalwijk, v. d. Linden, Timmermans en de Moor, resp. Rijksveldwachter te Ca pelle en Raamsdonk en gem.-veld wachter te Waspik. In de feestelijk versierde raadzaal werd eerst het woord gevoerd door Burgemeester Dekkers, die den jubi laris namens het gemeentebestuur en namens de gansche gemeente Waspik gelukwenschte met zijn 25-jarig ju bileum, hem dank bracht voor al het geen hij in die afgeloopen 25 jaren in het belang der gemeente heeft verricht en de hoop uitsprak dat hij nog vele jaren met dezelfde opge wektheid zijn dienst zal vervullen. Namens het gemeentebestuur bood spreker den jubilaris een geschenk onder couvert aan. Zeer onder den indruk dankte de jubilaris den Ed.Achtb. Heer Burge meester voor zijne hartelijke woor den van gelukwenschen alsmede voor het aangeboden geschenk, dat hem bijzonder aangenaam was. Na het aanbieden der eerewijn sprak de heer Pleijs een woord van gelukwensch tot den jubilaris. Spr. hoopte dat de heer de Koning nog vele jaren mag samenwerken met de rijkspolitie. De heer de Moor wenschte als col lega van den jubilaris hem geluk met zijn jubileum dat hij heden mocht vieren en sprak den wensch uit dat hij nog vele jaren met hem mag sa menwerken. In den loop van den dag kwamen velen den jubilaris gelukwenschen met zijn zilveren jubileum, terwijl ook velen hunne gelukwenschen inzonden in den vorm van telegrammen, kaart jes, enz. Behalve het geschenk van het ge meentebestuur mocht de jubilaris ge schenken in ontvangst nemen als: een rooktafel van het politieperso neel uit de omgeving, een schilderij van den Ed.Achtb. Heer Burgemees ter Dekkers, een salonspiegel van het secretarie-personeel, enz. De heer de Koning kan met welgeval len op zijn zilveren jubileum terugzien. Door de Tooneelvereeniging „O.B.K." onderafdeeling van de R.K. Werkliedenbond „St. Joseph" werd op Zondag en Maandag een druk bezochte uitvoering gegeven in het patronaatsgebouw, waarbij werd op gevoerd het tooneelspel in 3 bedrij ven „Langs Doornige Paden". De rollen waren in goede handen, zoodat na afloop van elk bedrijf een dank baar opplaus den spelers ten deel viel. ZALTBOMMEL. Woensdagmiddag 15 Febr. is op aanstichting, van den burgem. van Ros- sum, dhr. v. Goelst Meyer, ten stadhuize alhier 'n vergadering gehouden van de gemeentebesturen in de Bommeler- waard, om te komen tot een plan van watervoorziening in de Bommelerwaard. In die vergadering waren o.a. tegen woordig een commissie van Ged. Sta ten, den direkteur van het rijksbureau voor drinkwatervoorziening en de in specteur van de volksgezondheid. Beide laatste heeren zetten uitvoerig uiteen de groote belangen van een goede drinkwatervoorziening voor deze streek, aangezien, behalve te Zaltbommel, waar waterleiding is, de voorziening van zui ver drinkwater in deze streek zeer veel te wenschen overlaat. Alvorens difinitief te besluiten tot instelling van een commissie van voor bereiding, besloot men een onderzoek in te stellen naar het aantal gemeenten, dat bereid is bij te dragen in de kosten van het plan, welke kosten ten hoogste f2000 mogen bedragen. N.R.C. Zaterdagavond circa half twaalf ontstond er eenige ruzie in een café alhier tusschen eenige schippers, die met hunne schepen hier voor de stad lagen, en enkele inwoners onzer stad. De schippers, waarschijnlijk bevreesd, dat een en ander niet goed zou afloo- pen, verwijderden zich op zeker mo ment in de ^richting hunner roeibooten, welke aan het Veer gemeerd lagen. Zij werden echter gevolgd door de Bommelaren, waarvan er een, de 29- jarige Karei v. Meteren, die nogal on der den invloed van sterken drank verkeerde, zich niet intijds wist te be zinnen, en naast de legger van de veer boot pardoes in het water stortte. Met vereende krachten werd hij na enkele ocgenblikken met haken enz. uit den havenmond gevischt, maar toen bleek, dat de levensgeesten reeds waren ge weken. De ongelukkige is ongehuwd. Te Bruchem is de boerderij van den landbouwer J. v. Bijnen door onbe kende oorzaak afgebrand. 6 Varkens benevens een 30-tal kippen zijn in de vlammen omgekomen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6