BEZOEKT Huisvlijttentoonstelling te Werkendam. HEUSDENSCHE MAANDMARKT Donderdag 16 Maart Ingezonden. Inschrijvingen vóór 29 Maart Openbaar slachthuis Breda (Tel 3051). 2e. niet behoorlijk uitgeweken naar rechts bij het tegenkomen van een wielrijder; 3e. zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden; 4e. geen lantaarn met helder wit licht. Verdachte zegt, dat hij niet naar rechts behoefde uit te wijken, omdat het juist pp een kruispunt was. Kantonrechter: Heb je Verseveld aan gereden? Verdachte: Dat weet ik niet. Ik heb er niets van gezien. Getuige Verseveld visscher te Heus- den: Verdachte heeft mij aangereden, waardoor ik in de sloot reed. Ik kwam van Genderen af en reed rechts. Ik kan niet zeggen waar verdachte mij heeft aangereden, (maar ik kreeg een schok in het stuur. Getuige van de Werken, grondwer ker te Heusden: Ik heb de aanrijding gezien. Verdachte reed hard én had geen licht op. Signalen heb ik niet gehoord. Verdachte reed links van den weg. Kantonrechter tegen verdachte: Heb je de verklaringen der getuigen ge hoord? Verdachte: Dat ik iemand heb aan gereden weet ik niet. Kantonr: Ik geef je voor le f3.00,of 2 dagen; 2e vrijspraak; 3e f5.00 of 3 dagen en voor 4e f 10.00 of 5 dagen. Voor het rijden met een motorrij tuig zonder goed werkende remmen krijgt J. W. te 'Woudrichem (met luxe auto) f5.00 of 3 dagen, J. H. M. te de Werken, J. G. te Utrecht en G. V. te Almkerk (allen met vracht auto) ieder f7.50 of 5 dagen. .Kantonrechter: Rijden met een auto zonder goede remmen is heel gevaar lijk en nog gevaarlijker is het met een groote vrachtauto dan met een luxe auto. De politie kan niet genoeg toe zicht uitoefenen op de remmen. Ik zal het haar nog eens op het hart drukken. De behandeling der zaak contra G. P., handelaar te Sleeuwijk, die een dam in een bermsloot van den rijksstraat weg aldaar had doen leggen zonder vergunning van den hoofdingenieur-di recteur van den Rijkswaterstaat 'te 's Hertogenbosch, werd' geschorst tot over 14 dagen. Alsdan komt ook de uitspraak, waarnaaf we zeer belang stellend zijn, omdat het hier een zuiver principieele kwestie betreft. Het verslag dezer zaak nemen we op in het ver slag der volgende kantongerechtszitting. den inzender, die op deze wijze den roem, die een Werkendamsch rijswerker, over de geheele wereld geniet, duidelyk demon streert. Op het gebied van handwerken zijn te zien zeer kostbare en kunstig gemaakte beddenspreien, terwijl een groote collectie kussens toont, welke variaties op dit thema mogelijk zijn. Geschilderde zijden doeken, kunstig aangekleede poppen en zonderling samengestelde kleedjes completeeren het geheel. De jury had dan ook geen gemakkelijke taak om de prijzen toe te kennen, want uit al het werk sprak de ernst, waarmede de inzenders de zaak hebben opgenomen. Het was dan reeds na middernacht voor dat de jury met dit gewichtige werk klaar j was. De bekroningen werden toegekend aan Handwerken. Dinsdagmiddag werd in de Nutszaal de Huisvlijttentoonstelling, georganiseerd door het Dept. Werkendam der Mij. tot Nut van 't Algemeen, geopend. Een keur van inzendingen is aldaar te aanschouwen, zoowel op het gebied van zaagwerk, houtsnijwerk als op het terrein der nuttige handwerken. Zeer groot is het aantal schilderijen dat door amateurs schilders is ingezonden, een inzender heeft zelfs 25 stuks schilde rijen tentoongesteld, hetgeen toch wel aantoont, dat door velen de vrije tijd nuttig wordt besteed. Vogelkooien, lampen, borstelhangers, alles samengesteld uit met zorg gezaagde en uitgezaagde triplexplanken, doen den bezoeker verbazen over het geduld dat hiervoor noodig is, een der ingezonden vogelkooien, heeft zelfs buitengewoon groote afmetingen en biedt ongetwijfeld plaats aan zeer vele kanaries en parkieten. Bewonderenswaardig is vooral een col lectie houtsnijwerk, ingezonden door M. H. Vos alhier, alles is tot in de puntjes afgewerkt. Het smeedwerk is niet zoo ruim ver tegenwoordigd als andere jaren, doch eenige mooie stukken zijn toch wel te aanschouwen, zooals het haardstel en een tweetal gongs. Op het gebied van jeugdwerk zien we teekeningen en knutselwerk, dat werke lijk bevredigend is, terwijl de tradioneele flesch met een daarin geworsteld scheepje wederom aanwezig is of dit wel een juiste opvatting is van huisvlijt, is aan twijfel onderhevig. Respect dient men te hebben voor het daarvoor benoodigde geduld. Als zeer orgineele inzending is te noemen het „zinkstuk", dat tot de kleinste finesses, het werkelijke groote „zinkstuk", zooals dat op de buitenwerken wordt gemaakt, weergeeft, zelfs de boeien en de ankers ontbreken niet. Hulde aan Mej. Mevr Mej. Mej Mevr Mej. Mevr Mej. Mej. Mej. Mevr, Mevr, Mej. Me Me Me Me Me Me Me Me le piijs. M. Hakkers, Werkendam. v. d. Nat, Sleeuwijk. 2e prijs. A. Schram, Werkendam. L. Zwets, Korpershoek-de Haan, 3e prijs. H. v. d. Heuvel, Werkendam. Nijmande Vries Fr. van Oord Ch. Jonker Alie Vorthoren Feij Medan. van Houseltde Nooijer E. van Oord Werkendam. 4e prijs. Adr. Groeneveld Werkendam. Cor de Vries Anie Rhodeek Jannie Pellikaan DeWerken. M. Jonker Werkendam. A. de Klerk Cath. Rijkers A. van Oord Diploma. Mej. C. M. van Veen Werkendam. Mej. C. MeerburgRijkers Mej. Ida D. Dubbeldam Gorinchem. Mej. A. Paans Pruijssen DeWerken. Mej. Huibertje Visser Mej. Alie Hakkers Werkendam. Mej. Nellie Kieboom Mej. van Heukelom DeWerken. Mej. W. v. d. Steenhoven Werkendam. Mevr. M. de Keijzer Eervolle Vermelding. Mej. J. van der Straaten DeWerken. Mevr. B. W. v, d. Straaten v. Woerkom Mevr. A. v. d. StraatenVisser Mej. J. Verdoom Werkendam. Mevr. de Klerk-v. d. Steenhoven Mej. M. Zwets Mej. D. Rijkers Mej. Bulten. Voor meisjes tot en met 15 jaar. 2e pr. Mej. Mijntje de Gelder Werkendam. 3e Betsy v. d. Straaten 3e Johanna Paans 3e K. Mijnliefï 3e Maria van Oord 4e Anna van Drunen 4e Janny Schram 4e 4e Truida Paans Rotterdam. Werkendam. Marie van Driel DeWerken. Diploma Mej. Betsy Doesburg Werkendam. Fr. v. d. Stelt Zaag-, Snij- en Schilderwerk, enz. Eere prijs. de heer M. H. Vos Werkendam le prijs. de heer M. H. Vos Werkendam, de heer C. Paans de heer Chr. van Eijbergen de heer Chr. van der Straaten de heer G. Mijnlief de heer A. Hans Pernis. 2e prijs. de heer C. A. Paans DeWerken de heer C. T. Vos Werkendam, de heer Fr. Hakkers Fzn. 3e prijs. de heer J. Doesburg Werkendam, de heer M. A. Vos de heer A. M. Heistek DeWerken. de heer P. Excalto Heukelom. 4e prijs. de heer K. de Boon DeWerken. de heer B. A. Paans Werkendam, de heer T. Fladderak DeWerken. 5e prijs. de heer J. H. Dubbeldam Gorinchem. de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer de heer B. Ridderhof Werkendam. J. Visser W. Visser Jzn. K. Groeneveld H. v. d. Mooren A. Potters P. J. van den Heuvel J. v. d. Vliet R. Kerschner J. A. van den Heuvel C. Schoon Diploma's. A. de Heer Werkendam. B. H. van Eybergen C. J. Schaddelee DeWerken. Eervolle Vermelding. H. Paans D. Ippel Corst. Kornet L. Paans H. Pruissen C. Bouman Jzn. J. Rees J. A. Baks A. Bekenkamp Werkendam. J) Dussen. Woudrichem. Den Haag. .Fijnste Kwaliteit" Jeogd. le pr. B. A. Paans Werkendam, le N. Hoegee 2e W. Baggerman 3e J. Oostrom 3e G. de Keijzer 3e P. van den Heuvel 3e M. van der Stelt DeWerken. 3e P. de Boon 4e H. Admiraal Werkendam. 4e Ootje Paans 4e Arie Vink 5e Fr. van der Stelt 5e T. Paans 5e J. Jonker 5e L. Rijkers Eervolle vermelding L. v. d. Wiel C. van Oord Er is voor gezorgd, om de bezoekers aangenaam bezig te houden, radio en gramaphoonmuziek klinkt doorloopend. Pittige dames zorgen voor de bediening der attractie's, zoodat de heersn geen weerstand kunnen bieden, om een kans te wagen bij fortuna. Voor een gezellig zitje, om het een en ander te gebruiken, is gezorgd. Het is dan ook zeker, dat deze Huisvlijtentoonstelling zich in een groot bezoek, gedurende de twee opvol gende dagen, zal mogen verheugen. Vele werkloozen zonden inzendingen, waarvoor de gemeente een subsidie ver leende, teneinde hun in de gelegenheid te stellen materiaal aan te koopen. DE OP Buiten verantwoordelijkheid der Red. Mijnheer de Redacteur! Naar aanleiding van het ingezon- dene van den heer J. Kuijpers in uw blad van 3 Maart j.l. verzoek ik beleefd eenige plaatsruimte voor het onderstaande. In de eerste plaats wil ik beginnen met als landbouwer, mijn dank te betuigen aan die afgevaardigden der S.D.A.P. naar de beide kamers der Staten-Generaal die bij de be handeling der diverse steunwetten voor de zoo in diepen nood verkee- rende land- en tuinbouw hebben vóór gestemd. We wisten daar wel wat van. hoe wel de juiste datums ons ontgaan waren, evenzoo of het in middag- of avondvergaderingen heeft plaats gehad. Dank zij de heer Kuijpers is ons geheugen wat „opgefrischt". We hopen, dat de S.D.A.P. op dien 'weg moge voortgaan, en niet meer als friet de tarwewet en met de crisis-zuivel- wet en varkenswet de boeren zal in den steek laten. We kunnen ons ook niet meer her inneren hoeveel „kerkelijken" vóór en hoeveel „tegen" gestemd hebben. Wii doen in deze niet aan neuzen- tellerij, daar wii van meening zijn. dat zelfs ook binnen de grenzen ee- ner politieke partii of een kamer fractie de meeningen over een onder werp zoo verschillend kunnen zijn. dat zelfs ook de stemmingen uiteen- loopen, als tenminste de afgevaardig den niet zoo aan den leiband moe ten loopen, dat zii ook bii beter we ten, de leiders door dik en dun heen moeten volgen. Ook moeten wii den heer Kuij pers gelijk geven als hii beweerd, dat de zuivelwet en de varkenswet niet beantwoorden aan het doel. n.l. die bedrijven rendabel te maken. Dat echter de verbruiker zooveel hoogere prijs zou moeten betalen als in nor male tijden, wil er bii mij niet in. De melkprijs is in onze omgeving niet hooger dan in de voor-oorlog- sche jaren, terwijl de boter momen teel 85 k 90 cent per pond afdoet, hetwelk in verhouding tot de pro ductiekosten v.n.l. der loonen veel minder is dan b.v. in den winter van 19131914 toen de prijs 75 en 80 cent per pond was. Varkensvleesch is in een menschenleeftijd niet goed- kooper geweest. De S.D.A.P. wil op peil houden der loonen. Accoord, maar dan ook op peil houden der productieprijzen. De twee genoemde wetten maken de bedrijven niet loonend, maar hoe zou het er uit zien. zonder deze wet ten Het spreekwoord zegt: „Beter een half ei dan een ledige dop." Het ware wel aardig geweest als de heer Kuijpers. ook het millioenen cijfer eens had genoemd wat in 1932 aan werkloozensteun. werkverschaf fing en kosten aan sociale wetten is uitgegeven. Alleen deze laatstgenoem de komen op 70 millioen per jaar. Een boer betaald voor één landar beider rond f 50,per jaar aan pre mie's voor sociale-verzekering, ter wijl hii er zelf dan nog naast grijpt, en dat in een tijd als deze! Steun aan de aardappelverbouwers waar de S.D.A.P. vóór stemde! Prij zen op heden van 50 cent per mud. die niemand, hoe oud hii ook is zich kan herinneren, ooit te zijn voor gekomen. De millioenen voor land- en tuin bouw waar de S.D.A.P. vóór stemde en de heer Kuijpers zoo over „door slaat" zijn maar een peulenschillen tje in vergelijking met het door mii zoo juist genoemde millioenencijfer. Waarheid, mijnheer Kuijpers! ook als het tegen verkiezingen loopt. We verwachten naar aanleiding van hetgeen de heer Kuijpers schrijft van de S.D.A.P., dan ook voorstellen voor regeeringsmaatregelen om van de veehouderij en varkensmesterii weder loonende bedrijven te maken. Loonende "bedrijven zullen de wer keloosheid doen verminderen. Gansch anders dan met de zuivel wet en met de varkenswet is het met de tarwewet. Door deze wet en v.n.l. ook door de aangenomen wijziging dier wet is de tarweteelt, ik zou haast geneigd zijn te zeggende bijna ee nige teelt voor de landbouwer die loonend is. Er mogen misschien en kele grootere grondeigenaren, zelf- gebruikers, bij zijn, die het ook zon der die steun wel konden stellen, maar het grootste gedeelte der eige naren heeft het toch ook erg hard noodig, terwijl 42 pCt. pachters zijn. die krachtens de bepalingen der cri sis-pachtwet (uw geheugen, mijnheer Kuijpers hun steungeld zeker niet onmiddellijk naar den landeigenaar behoeven te brengen. De landbouwers zitten te overleg gen wat zij op hun land zullen po ten of zaaien. Het een is al minder loonend dan het ander. Gelukkig, 1/3 met tarwe dat nog loonend is on danks dan het tegenstemmen der S.D. A.P. Nu kan het wel waar zijn dat bij verschillende wetten zoo hier en daar nog al wat practischer gewerkt kon worden met minder administra tieve rompslomp, we willen daar ons oordeel over opschorten. Laten dan de volksvertegenwoordigers ook de S.D.A.P. niet rusten voor deze wet ten zoo verbeterd zijn, als met goe den wil is te bereiken. Voor tjaet oogenblik geldt: wie spoedig .helpt, helpt dubbel. Ware de tarwewet ver worpen, de boeren zaten alleen nog wat dieper in den modder. Omtrent de broodprijzen die de verbruiker moet betalen. In de jaren 1913 en 1914 kost te het bruin tarwebrood 11 a 112 cent per K.G., het roggebrood y1/2 a 8 'cent per K.G. Momenteel zijn deze prijzen 15 cent en $1/2 cent. Zoodat de broodprijzen in verhouding tot de voor-oorlogsche loonen thans aanmerkelijk lager zijn dan toen. Het is naar onze bescheiden meening, een fout te noemen, dat men de pro ductieprijzen eerst tot ver beneden het normale heeft laten zakken, als- vorens door regeeringsmaatregelen in te grijpen. In Zwitserland b.v. heeft de regeering reeds ingegrepen eer het zoover was. Heeft de heer Kuijpers ook kennis genomen van wat „de H.G.S.-man" m de 2e kamer omtrent de hypo- theekboeren heeft gezegd Allicht niet. We vertrouwen in deze op de medewerking van de S.D.A.P. in eventueele gevallen van regeerings- voorstellen tot ondersteuning der hy- potheekboeren. We meen en ook. dat 'talleszinds billijk zou te achten zijn als de hypotheeknemers, desnoods bii de wet te bepalen, met een aanmer kelijk lager rentepercentage tevreden waren dan b.v. voor 10 jaren terug. Dat echter geen rente betaald zou worden, zou ook zeer onbillijk zijn, waar toch verschillende kleine lui den die eenig geld als hypotheek op landerijen hebben uitgezet, daar door zouden geruïneerd worden. Of er bij de S.D.A.P. mogelijk door cumulatie van ambten, of an- derszinds b.v. door ettelijke duizenden als Indisch pensioen en traktement als kamerlid of door eigen vermogen nog vooraanstaande kapitalistische le den zijn, die eventueel zouden moe ten ontzien worden, en de stemmin gen zouden kunnen „vertroebelen", is misschien maar een ondeugende vraag „De werklooze in Veen krijgt toch maar een paar gulden steun". Dit hoort zeker thuis onder de rubriek „hitserij" of „laffen aanval" waar over de heer Kuijpers zoowat schreef. We gevoelen ons verplicht hierop iets uitvoeriger „kantteekeningen" te ma ken. Immers, waarheid en geen „praatjes" inzonderheid bii „komen de verkiezingen" mijnheer Kuijpers! Reeds vóór de S.D.A.P. in de Ge meenteraad van Veen vertegenwoor digt was (als de heer Kuijpers Ier op staat kunnen we wel dag en uur noemen) trad deze gemeente toe. tot het Werkloosheidsbesluit 1917. Ondergeteekende stemde vóór. Vóór de S.D.A.P. intrede in de Gemeenteraad van Veen deed werd reeds een gemeentelijke werkver schaffing uitgevoerd, (afgraving van een gedeelte dijk). Ondergeteekende stemde vóór. In den nawinter van 1931 1932 bij het beeindigen van de plaatselijke werkverschaffing, toen de georgani seerde arbeiders uit hun bondskas werkloozen-steun begonnen te trek ken, voelde de S.D.A.P. in Veen ter niets voor, om ook een steunregeling voor ongeorganiseerden aan te vra gen. „Men had maar bij de organisa tie moeten aansluiten". Leve de vrii- heid De „kerkdijken" de onbillijkheid dezer stelling aanvoelende vroegen en verkregen goedkeuring eener steunre geling waaruit ook ongeorganiseer den konden geholpen worden. Ondergeteekende stemde vóór. Weet de heer Kuijpers wel. dat in de omgeving het juist de [gemeente Veen is, die zooveel gedaan heeft en nog doet voor de werkeloozen Zoo niet, dan informeere hii eens bii zijn partijgenooten te dezer plaatse. Waar is de steunregeling en plaat sing bii werkverschaffing soepeler en ruimer toegepast dan in Veen Mo menteel werken ruim vijftig arbeiders in de plaatselijke werkverschaffing, en er heerscht volle tevredenheid over het verdiende loon. De „kerke- lijken" waar de heer Kuijpers de aandacht zoo op vestigt, en welke meer dan de S.D.A.P. gewoon zijn de kosten te berekenen, yoor aan de torenbouw te beginnen, zijn ver in de meerderheid in de Raad tvan Veen. „Waarheid en geen praatjes" mijnheer Kuijpers! Ondergeteekende heeft verleden jaar Juli er vóór gestemd om (de steunregeling tijdelijk tot b.v. half October of 1 November stop te tzet- Groote Paaschveemarkt Breda April. Premiën voor alle soorten vet-vee, varkens en fokstieren. V

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6