Rechtzaken. Buitenland. Plaatselijk Nieuws. Marktberichten. ten. Er was geen meerderheid. Ver schillende arbeiders verzekerde ons dat het niet alleen goed had ge kund. maar zelfs veel beter ware ge weest. Ondergeteekende heeft indertijd te gen woningbouw geweest, omdat hij voorzag dat zulks in Veen èn voor de gemeente èn voor de huurders enkel nadeelige gevolgen kon heb ben. Hij heeft er op, gewezen, dat het in Veen met woningbouw. ,de kant van de Landarbeiderswet uit moest. Er werd weinig notitie van genomen. Nu er een paar landarbei dershuisjes gebouwd zijn, blijkt dat ondergeteekende gelijk heeft gehad. Niet het partijbelang, maar het al gemeen belang moet gediend worden. Niet enkel het stoffelijk welzijn van een gedeelte des volks, maar het geestelijk en het stoffelijk welzijn der geheele natie moet behartigd worden. Nog iets over de speenvarkens waar de heer Kuijpers zoo geweldig over „doorslaat". Hoe komt hii er jtoe om een door mij overgenomen citaat uit een der voornaamste landbouw bladen. teneinde de groote nood on der de boerenbevolking te illustre ren, te gebruiken als wapen om mijn. door hem genoemde „laffen aanval" af te slaan. Als de werkloozen in Amsterdam ze krijgen gunnen wij het hun van harte. Heeft de heer Kuijpers nog heuge nis van de tachtiger en negentiger jaren Zeker niet anders had hij wel een andere kijk op wat gebrek lijden is. Zeker er is nood. een staal tje daarvan geeft het door mii over genomen citaat. Er zijn vooral onder de kleine landbouwers en onder de middenstanders, ernstige gevallen, die mogelijk niet ver meer van gebrek verwijderd zijn. Deze categoriën der bevolking zitten in de knel tusschen kapitaal en arbeid. Maar overigens meen ik te moeten aannemen dat de heer Kuijpers wel wat sterk over drijft. ïk hoor slagers, die hun afzetge bied hoofdzakelijk onder de arbei dersklasse hebben klagen, dat zii hun vet spek dat vroeger bh die bevol king zoo gewild was. in tegenstel ling met fijnere soorten als iham schijf, carbonade e.d. zelfs tegen halve vooroorlogsche prijzen haast niet kunnen verkocht krijgen. En dan een millioen die gebrek lijden, mijnheer Kuijpers neem het mii niet kwalijk als ik deze bewering erg in twijfel trek. Bii komende verkiezingen behoort men zich gelijk als altijd pan jde waarheid te houden en geen praat jes, niet waar! Eenige minder fraaie banale uit drukkingen in het ingezondene van den heer Kuijpers zullen we maar nemen voor wat ze zijn. De 3.D.A.P. scheld wel eens meer. Het geeft al leen een minder goeden indruk van de mentaliteit van een der leden van de S.D.A.P. U, mijnheer de Redacteur dankend voor cle buitengewone plaatsruimte. JAC. V. D. POL. Veen. A Maart 1933. Vergadering van den Raad der ge meente 's-GRAVENMOER. Aanwezig alle leden. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit inzake het aangaan eener rekening-courant in overeenkomst met N. V. Bank der Ned. gemeenten. Als crediet gewone dienst f 8000 voor de z.g. Rijksposten f 1000. Brief van den heer Hartman waar in hij meedeelt, dat hii zijn herbenoe ming tot Armmeester van het alge meen Burgerlijk Armbestuur alhier onder dankzegging aanvaardt. Verzoek van de vereeniging V.I. O.S. om subsidie voor de goedge keurde stamboekdekstier over het af- geloopen jaar. De gebruikelijke subsidie wordt toegezegd. Verzoek van B. en W. van Ambt- Hardenberg om adhaesie te betuigen aan het adres bij de Reg. en tweede Kamer der St.-Gen. tot vermindering van belasting van de belastbare ei gendommen. Besloten wordt adhaesie te betui- gen. Besluit van Ged. Staten voor de goedkeuring van de begrooting 1933. Besluit van Ged. Staten tot verkoo- ping van de doode iepenboomen. Staande langs de Vaartweg. waarop het advies van den Directeur van het Staatsboschbeheer te Utrecht ge vraagd wordt. Besluit van Ged. Staten tot goed keuring van het Raadsbesluit, inzake de gemeente-begrooting 1933. Aanvraag om de gemeente te ver goeden, bedoeld in artikel L. O. wet 1920 ten behoeve voor de Bijz. La gere school alhier. Met algemeene stemmen wordt besloten de gevraagde vergoeding te verleen en. Schrijven van den Minister van Binnenlandsche zaken, waarbij de werkverschaffing verlengd wordt tot 15 April a.s. Schrijven v. d. Commissaris der Koningin inzake de verordening re gelende de eischen van benoembaar heid en bezoldiging van den veld wachter. De Minister v. Binnenlandsche Za ken heeft enkele bedenkingen waar aan wordt tegemoet gekomen. Verslag van den Warenkeurings- dienst voor het Gebied Breda op !de gemeente 's-Gravenmoer betrekking hebbende voor het 4de kwartaal '32. Adres aan den Minister v. Binnen landsche Zaken van de Raadscommis sie der N. V. Waterleidings Maat schappij voor Brabant waarbij wordt fevraagd om de rente van 6 pCt. be- oeld in artikel 4 van overeenkomst van geldleening te wijzigen in 4 pCt. waardoor 'n verlaging v. tarie ven mogelijk is. In deze tijdsomstan digheden is het niet meer mogelijk, dat de bewoners de hooge tarieven betalen omdat de inkomsten sterk ge daald zijn en dan ingegrepen moet worden. Besloten wordt adhaesie te betui gen aan dit adres. Brief van B. en W. van Hooge- Zwaluwe inzake de aanwijzingen van vertegenwoordigers voor de waterlei ding. Dit adres wordt aangenomen voor kennisgeving. De schooljeugd zal een plaat mee gegeven worden van Prins Willem van Oranje. Voor de gemeenten Oosterhout. Dongen en 's-Gravenmoer werd een nieuwe gemeenschappelijke regeling- voor de vleeschkeuring vastgesteld. Verslag van den agent der arbeidsbemiddeling, waaruit blijkt, dat het aantal werkeloozen in 1932 in vrii sterke mate is toegenomen. Verslag van plaatselijk toezicht L. O. onderwijs 1932. aantal openbare school 56 Chr. school 131. Verslag commissie schoolverzuim 1932, waaronder een schoolverzuim voor kermisbezoek wat eenparig voor ongeoorloofd wordt beschouwd. Verslag van toestand L.O. 1932. Schrijven R.K. Blindenzorgvereeni- ging St. Antonius van Breda, inzake het organiseeren van een bloempjes- of speldjesdag. Verzoek om een werkelooze een ventvergunning te verschaffen. Hiertoe wordt .eenparig besloten. Vaststelling van het suppletoir ko hier hondenbelasting 1932 en van het primitief kohier 1933. Waarna deze vergadering werd ge sloten. BOSSCHE RECHTBANK. M. S. koopman te Woudrichem, onder hield een dienst per motorboot van den Maasoever te Woudrichem over de Boven- Merwede, vervoerde retour de bezoekers aan Gorinchem en Loevestein zonder daartoe vergunning te hebben, Vooral in den zomer en op Zondag maakte hij goede zaken tot nadeel van de firma Smits, die door hem beconcurreerd werd. De Kantonrechter had verdachte ver oordeeld van welk vonnis hg in hooger beroep kwam. De officier eischte beves tiging van het vonnis De verdediger Mr. Baron van Hugen- poth pleitte vrijspraak. PI. betoogde, dat verdachte niet valt onder de Verenwet. Het geval betreft de wet op de open bare middelen van vervoer. De officier repliceerde. S. kan wel over de Maas varen en be dient daar ook een veer, maar voor ver voer over de Boven-Merwede moet hij vergunning hebben. BOSSCHE POLITIERECHTER. P. W. Z., Kaatsheuvel, art. 315. f 1 of 1 d. h.J. W. v. D Kaatsheuvel, art. 315, fl of 1 d. h. L. v. B Haar steeg, mish., f 5 of 5 d. b. L. J. v. d. H., Kaatsheuvel, verduistering, f5 of 5 d. h. F. C K., Waalwijk, hondenbe lasting Waalwijk, geschorst tot 13 Maart 1933 M. D Kaatsheuvel, hondenbelas Loon op Zand, idem J. v. W., Kaats heuvel, idem, vryspraak W. v. d. W., Kaatsheuvel, idem geschorst tot 13 Maart 1933 F. L. Kaatsheuvel, idem idem J. W. v. D. Kaatsheuvel, idem idem J. E. D., Kaatshehvel, idem idem; A. v. B., Kaatsheuvel, idem idem W. Th. v. W., Kaatsheuvel, idem idem; J. A. Z., Kaats heuvel, idem idem; A. d. N., Kaatsheuvel, idem idem A. G Kaatsheuvel, idem idem Th. A. v. B., Kaatsheuvel idem idem W. C., Kaatsheuvel, idem idem W. L. S., Kaatsheuvel idem idem. ONTPLOFFING BIJ BRUSSEL. In een chemische fabriek, die zich ook bezig hield met de productie van films, te Tervueren, is een ontploffing geweest, waardoor 15.000 K.G films is verbrand Bij de ontploffing zjjn vijf personen om het leven gekomen, o.w. twee jonge meisjes een persoon werd ernstig gewond De fabriek waar de ramp geschiedde, bestaat uit een betonnen gebouw van ongeveer 60 M. lengte en 142 M. breedte. In deze fabriek welke slechts een ver dieping hoog is, worden oude films, na te zijn gewasschen, aan zekere scheikundige bewerkingen onderworpen om op Dieuw te kunnen worden gebruikt. De fabriek is eigendom van den heer De Ridder, die pas ongeveer 3 maanden in Tervueren is gevestigd. Op het oogenblik, dat de ontploffing plaats had en de brand uitbrak, bevonden zich vijf personen in het geteisterde ge deelte van het gebouw, n.l. drie mannen en twee jonge meisjes, die allen om het leven zijn gekomen. O— SCHIP GESTRAND. Het Britsche stoomschip „Antung" is op de hoogte van de landtong van Moboe (China) gestrand. Het schip wordt als verloren beschouwd 286 personen en 50 leden van de bemanning zijn door het stoomschip „Anhoei" aan boord genomen. Honderd veertien passagiers en 55 leden van de bemanning hebben zich in de reddingsbooten begeven. Het advies jacht „Folkestone" tracht thans deze booten op te sporen. DOODSTRAF GEËISCHT. In het proces tegen 9 Russische spoor wegbeambten, die schuldig zouden zijn aan een spoorwegongeluk bij Moskou, waarbij ongeveer 20 personen werden gedood of gewond, heeft het O.M. tegen 5 verdachten de doodstraf geëischt. o GEVECHT AAN DE GRENS. Sowjet-Russische en Roemeensche grens wachten hebben elkaar een dezer nachten een half uur lang bestookt met machine geweren, aan beide zijden van den Dnjtster nabij Tighina. De Sowjet-grensbeambten vuurden op een groep van 21 Oekraïners, die de rivier overstaken. De Roemeensche wachten beantwoordden het vuur. Een Oekraïner werd gedood. Verscheiden Oekraïners en drie Roemeensche grens wachten werden gewond. o DE ONTVOERING VAN BOETTCHER. Het is de Amerikaansche luchtpolitie gelukt de bende op te sporen, die den bankier Boettcher ontvoerd had. De bende is op een afgelegen farm in de nabijheid van Mitchel in Zuid-Dakota gearresteerd. Het betreft hier twee mannen en drie vrouwen. Twee leden van de bende slaagden er in kort te voren in een auto te ontkomen. Zij zullen vermoedelijk pogen over het gebergte de Canadeesche grens te bereiken. De politie was door een van de vrouwen op het spoor ge komen van de verblijfplaats van de bende. ANDEL. Vrijdag 3 Maart j.l., hield de heer Loeff van het land- en tuinbouw- bureau der I.G. Farbenindustrie Aktien- gesellschafft te Amsterdam, in de v.m. openbare school alhier een lezing over „Stikstofbemesting" en ter verduidelij king en afwisseling werd de prachtige film .vertoond „Kalksalpeter in Neder land.'" Ofschoon het vlak voor de vergade ring regende dat het goot, was de zaal goed bezet en al zat meer dan een met een nat pak op de harde banken, niemand, zelfs uit de naburige dor pen was men komen opdagen heeft er spijt van gehad, dat hij deze mooie vergadering heeft bijgewoond. De lezing van den heer Loeff werd in 2 deel en gesplitst en was kort en zakelijk, .ook gemakkelijk te volgen voor menschen, die geen landbouwon derwijs hebben genoten, maar volstrekt niet hinderlijk reelame-achtig. De avond stond op hoog peil en de film was inderdaad schitterend. Als toegift werd vooraf nog een kleine film afgedraaid, die duidelijk liet zien de zooveel snellere groei van verschil lende tuinbouwgewassen door een doel matige stikstof bemesting. Of de aan wezigen genoten hebben. Oud en jong was vol over de nieuwe film. Het vrij talrijk publiek kreeg van den heer Bronkhorst, hoofd der lagere Land bouwschool, onder wiens leiding de vergadering stond, een pluimpje voor zijn voorbeeldig gedrag, ook in het donker! Aan het vriendelijk verzoek niet te rooken, had men algemeen ge hoor gegeven. Voor de zooveelste maal is gebleken, dat een goed woord een goede plaats vindt. 's Middags van 2 tot 4 uur hebben de leerlingen van de Landbouwschool o'p hun wijze genotenZe werden bovendien verblijd, dank zij de royale reclame van genoemd bureau, met een mooi sigarenpijpje, dat dankbaar in ontvangst werd genomen. In de v.m. openbare school gaf de muziekvereeniging „Andels Fanfa recorps" een uitvoering. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet, toen de directeur, de heer Roza uit Wijk, de aanwezigen namens de muziekver- een. een hartelijk welkom toeriep. De muzieknummers, welke werden uitge voerd, waren over het geheel goed ver zorgd en geconstateerd kon worden, dat de vereen, onder de bekwame lei ding van den heer B. Roza uit Wijk, weder op doen goeden weg is. Opge voerd werd een drama in drie bedrij ven, getiteld: Gebroken Leven". Dit stuk werd op schitterende wijze uitge voerd e n was in één woord af. 'tWas diep ontroerend en vol tragiek. De heer S. de Cloe vervulde op keurige wijze de hoofdrol, terwijl ook Jan Naayen door zijn meesterlijk spel op den voor grond trad. Ook de andere medespe lenden vervulden hun rol zonder uitzon dering goed. De samenspraak „Bij den dorpsbarbier,'" waarin G. Naayen de hoofdrol vervulde, bracht de lachspie ren meermalen in beweging. De uitvoe ring mag uitnemend geslaagd heeten. AALST. Donderdagavond werd in de School m. d. Bijbel alhier een goed geslaagde ouderavond gehouden. Na een openingswoord doof den Voorz., werd onder leiding van den heer Te- ters, hoofd der school, door de hoogste klassene enige liederen gezonden. Ver volgens werd door de kinderen uit de derde klasse eenige stukjes gelezen, waaruit bleek, dat ook door de onder wijzeres, mej. v. d. Wal, ernstig ge werkt is. De handwerkjes oogstten al len lof van de aanwezige moeders. Door den heer F. werd een inleiding gehouden^ waarin gewezen werd op het groote belang van Christelijk On derwijs, vooral in deze tijden van toe nemend ongeloof en onverschilligheid. De kinderen en aanwezige ouffers wer den vergast op een kopje chocolade. De Voorz. bracht nog een woorcl van dank aan het binnenkort vertrek kende Hoofd, den heer Teters, voor al hetgeen hij in deze korte periode voor de school gedaan heeft. BREDA. Aangespoord door het succes van het vorige jaar wordt alhier dit jaar wederom een groote open Paaschvee- markt georganiseerd op 3 April a.s. Inschrijvingen zijn thans opengesteld voor deelnemers uit geheel West-Noord- Brabant ten westen van Tilburg met premieën voor alle soorten vet-vee, vette varkens en fokstieren, verdeeld over verscheidene catagoriën. Voor bijzonderheden wordt verwe zen naar de ofp het openbaar slacht huis verkrijgbare inschrijvingsbiljetten. Alle soorten vee worden gekeurd door ter zake zeer bekwame jury-leden en voor de besté exemplaren worden geldprijzen en diploma's beschikbaar gesteld. Dit is speciaal van gewicht voor den stierenhandel. Immers, de bes te dieren worden ingezonden, de be slissing van de juryleden geeft voor liefhebbers een richtsnoer bij den koop of bij den verkoop. Geen wonder dan ook, dat er het vorige jaar in alle soor ten vee een zeer levendige handel plaats vond op eenzelfde markt en dat dus zoowel inzendingen voor als bezoek aan deze markt zeer wordt aanbevolen, alsook aan de steeds zeer geanimeer de jaarlijksche groote paardenmarkt welke op den daaropvolgende Woens dag (5 April) wordt gehouden. BABYLONIëNBROEK. Op uitnoodiging der Herv. J.V. „Obadja" alhier, zal D.V. op Dinsdag 14 Maart a.s. als spreker optreden, Ds. C. W. Bastiaanse, Nederl. Herv. pre dikant te 'tWout, (bij Delft). Z.Eerw. zal dan als onderwerp behandelen:„De nood der Kerk." DOEVEREN. De Ged. Staten van Noord-Brab. hebben besloten den weg van Baard wijk naar den provincialen weg van Heusden naar Doeveren gesloten te verklaren voor motorrijtuigen en aan hangwagens, waarvan de grootste wiel- belasting 1200 K.G. overschrijdt. 's GRAVENMOER. Voor de Christ. Hist. Kiesvereen. alhier hoopt de Welded. Gestr. Heer J. Weitkamp, Lid der Tweede Kamer, in openbare vergadering te spreken over: „De Christ. Hist. Beginselen en de nood der tijden". De bijeenkomst zal plaats hebben op 22 Maart a.s. GAMEREN. Op het te houden muziekcon cours op Pinkstermaandag te Andel zal het fanfarecorps „Prinses Juli ana" in de eere-afdeeling uitkomen. Wij wenschen genoemd corps suc ces. Bedankt voor het beroep naar Capelle N.B., ds. Govers alhier. HEDIKHUIZEN. Het tweede, niet versterkte fort: „De Algemeene Omkading" ge naamd, gelegen aan de sluis bii de Maas, is door het Polderbestuur al hier aangekocht van het Rijk voor de som van f 900. Nu heeft de Polder de „Algemee ne Omkading" aanbesteed om deze te slechten. Ingeschreven werd voor f2000,f1650,f1460,en f 1275,Voor dezen prijs is het werk gegund aan den aannemer A. van Dal te Vlijmen. Het Polderbe stuur heeft zelf nieuwe kruiwagens en planken voor het uit te voeren werk aangeschaft. Met het werk wordt reeds een begin gemaakt. We derom een mooie werkgelegenheid in onze gemeente. De sluiswachter P. van Bommel zal het toezicht over het werk houden. RIJSWIJK. De gem. zangvereen. „De Lof- stem" alhier, directeur de heer A.W. v. d. Nat, is voornemens op Zaterdag 11 Maart, in de Chr. school alhier een openbare uitvoering te geven. De ver schillende zangnummers zullen door sa menspraken worden afgewisseld. Het geheel beloofd ons veel. Door Ged. Staten dezer provin cie is goedkeuring aan het raadsbe sluit dezer gemeente verleend, betref fende den bouw van een nieuw ge meentehuis en nutszaal. De voorberei dende werkzaamheden voor den bouw hebben deze week reeds een aanvang genomen. WASPIK. Tot districtleider van den Vrij- willigen Landstorm is benoemd, de heer C. Langerwerf Thzn. alhier. In de op Maandag gehouden vergadering van Hoofdingelanden van het Waterschap „Het Zuiderafwate- rnigskanaal" werd de heer D. Lank- huijzen Szn. te Raamsdonkdorp tot lid van het Dagelijksch Bestuur herko zen. De rekening over het dienstjaar 19311932 werd vastgesteld met een batig slot van f2214.46. De begrooting voor het dienstjaar 19331934 werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f5755.66. ZALTBOMMEL. Op een door den A.N.W.B. en de K.N.A.C. aan den Minister van Waterstaat gericht adres om het daarheen te willen leiden, dat de toegangswegen tot de brug alhier zoo spoedig mogelijk zullen worden voltooid heeft Zijne Excellentie me degedeeld. dat sedert ettelijke maan den het daarvoor benoodigde grond- 1 werk in uitvoering is en dat er geenerlei reden bestaat te vreezen. dat de ingebruikstelling van de brug zou moeten worden uitgesteld wegens niet tijdig gereed zijn van de toe- leidende wegen. 1 's HERTOGENBOSCH, 8 Maart. Op de markt van heden waren aange voerd 2393 stuks, 1574 stuks hoornvee, 647 biggen, 59 zeugen, 34 schapen of lammeren en 79 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f440 tot f220 per stuk Kalfvaarzen 420 200 Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) 4e kw. 2327 p. pond Koeien 2e 20—24 Pinken van f 70.— tot f 140.p. st. Zeugen Biggen 80 170 45.- 75.- 8,— 13. 14.- Schapen Lammeren Aanvoer grooter. Vet vee lager in prijs. Handel flauw. Kalfvee prijshoudend. Magere ossen en koeien vlugger. Pin ken prijshoudend. Biggen handel vlug, dragende varkens vlug. Afloop der markt nauwelijks prijshoudend. 's HERTOGENBOSCH, 7 Maart. Boter. Aanvoer 17.200 K.G. Hoogste piijs f 1.58. Laagste f 1.50. Middel f 1.55. GORINCHEM, 6 Maart. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 47.261 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.00f 2.60 Eendeneieren f 2.50f 0.00 Ganzeneieren f7.00 per 100 stuks. ROTTERDAM, 7 Maart. Op de veemarkt waren heden aange voerd 151 paarden, 1 veulen, 4350 ma gere en 876 vette runderen, 220 vette kalveren, 70 graskalv., 2144 nuchtere kalveren, 233 schapen of lammeren, 5 overloopers of varkens, 24 biggen, 15 bokken of geiten. Per V, K.G. 3e kw. 2e kw. Ie kw. Koeien 12—16 20—24 277,-29 Ossen 14—16 1922 2426 Stieren 13—16 17—18 20—22 Graskalv. Vette kalveren 25-30 35—40 45— 477s Per stuk Melkkoeien f105 f215 Kalfkoeien f115 a f235 Stieren f 60 A f 250 Pinken f 50 A f 85 Graskalveren f 20 a f 45 Vaarzen f 80 A f125 Werkpaarden f 100 A f 230 Slachtpaarden f 90 A f 150 Veulens f 30 A f 75 Hitten f 40 a f 80 Biggen f 5 a f8 Nuchtere fokkalv. f 8 a f 15 id. slachtkalv. f 3 a f 5. Biggen per week f 0.50 A f 0.80 WAPENSMOKKELAARS AANGEHOU DEN. Te Beek is aangehouden een auto, waarin gezeten waren O en N. uit Sit- tart en V. uit Est, na beschoten te zijn door de politie. In de auto werden 350 revolvers en 5000 patronen gevonden. De inzittenden zijn gearresteerd, een 2e smokkelauto wist te ontkomen. 8.- 9 n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 7