Radioprogramma Parijsche Modebrieven. INGEZONDEN weidegras, waarvan geen hooi wordt gewonnen, maar dat als zoodanig door de koeien wordt gegeten, zal het niet veel anders zijn. In andere landen hebben specialisten in de eco nomie over deze zaken wel cijfers gepubliceerd; voor ons land beschikt men evenwel niet over de noodige gegevens. Het is echter zoo besluit de Rapporteur nauwelijks aan twij fel onderhevig, dat ook bijvoedering van koolhydraatrijk, eiwitarm voed sel in de wei in 't algemeen oneco nomisch, wanneer men daarmee al léén een uitsparing van eiwitrijk voedsel (gras) zou bereiken. Anders wordt het echter, wanneer men be denkt, dat doeltreffende bijvoedering (bijv. met palmpittenmeel) de boter steviger maakt; dat de melkgift der dieren veelal minder daalt, en dat een grooter aantal koeien per H.A. kan worden gehouden. Het zijn dus deze en andere factoren (schaarschte aan gras en dergelijke), die den door slag moeten geven. Hieruit volgt wel, dat de vraag of bijvoedering al dan niet rendabel is, ook na de geno men proeven zeer gecompliceerd is, en voor elk geval afzonderlijk moet worden beoordeeld. SPECIFIEKE WERKING VAN GRANEN OP HET BEENSTEL SEL. Het is in de praktijk een bekend verschijnsel, dat gerst en mais, ge voederd aan biggen en jonge var kens een specifieke werking op het beenstelsel schijnen uit te oefenen dat deze dieren namelijk op een rant soen met veel gerstemeel minder van stijfheid, beenbreuk e.a. hebben te lijden dan op een rantsoen met veel maïsmeel. Door enkele onderzoekers was ook reeds opgemerkt, dat de verschillende graansoorten een ver- verschillende werking op 't beenstel sel uitoefenen. Als oorzaak wordt door die onderzoekers (Mellanby, Steenbock, Holst e.a.l evenwel niet beschouwd 't verschillend gehalte aan mineralen, maar zii nemen aan. dat in bepaalde grassoorten een ontkal- kende stof voorkomt, een giftstof „toxamine" dus, die de ontwikke ling van het beenstelsel tegengaat en dus diametraal staat tegenover het bekende vitamine. D. Het voorko men van dit vitamine D in granen was tot nu toe niet aangetoond. Ook uit een onderzoek te Hoorn gedaan bleek, dat een verschillend gehalte aan mineralen niet geheel verant woordelijk mag worden gesteld voor genoemde specifieke werking. Wat de gerst betreft heeft men te Hoorn kunnen aantoonen. dat deze een door aether extraheerbare stof bevat die anti-rachitisch werkt en dus als iden tiek met het Vitamine D moet wor den beschouwd. Extracten van mais bevatten deze stof niet; extracten van andere graansoorten werden tot dus ver niet onderzocht. Aan het ver schil in gehalte aan vitamine D meent men dus aan het Proefstation te Hoorn, althans voor een groot deel, de in de praktijk reeds lang bekende specifieke werking van gerst en mais op het beenstelsel te moe ten toeschrijven. HET „BLAUW" BIT AARDAPPE LEN.' De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen adviseert nog eens wat te doen tegen het „blauw" bii aard appelen, hier en daar ook wel het „zwart" of grauwvleezigheid ge noemd. Het verschijnsel werd in den oogst van het afgeloopen iaar weer waargenomen en soms zelfs in zeer sterke mate. Vandaar dat het raad zaam is de verbouwers er op. te wii- zen, dat het „blauw" geheel of groo- t endeels kan worden voorkomen. Uit onderzoekingen is gebleken, dat het „blauw"-worden, wordt te gengegaan door toevoeging van ka li. In die gevallen dus. waarin op treden van „blauw" verwacht kan worden, late men de kalibemesting in geen geval achterwege. Alle kali meststoffen oefenen in deze denzelf den invloed uit. Evenwel moet met het oog op het gevorderd seizoen de aanwending van chloorhoudende meststoffen thans ontraden worden; bii uitstrooiing van patentkali bewan delt men den veiligen weg. AVONDJAPONNEN MET VARIATIES. Hoe men een toilet moet laten „afkleeden". Ge hebt natuurlijk al lang bemerkt, iedere vrouw doet het dat het bij de tegenwoordige mode lang niet onverschil lig is, wat voor ondergoed we dragen. De japon mag nog zoo simpel en een voudig schijnen, de dessoires dienen puik in orde te zijn. De snit der mo derne toiletten is nu eenmaal zoo, dat elke rimpel, elke verkeerde plooi in het ondergoed te zien komt. De onderjurk, die een tijdlang minder gedragen werd, is dan ook nu weer in haar volle glorie hersteld. Ze is onmisbaar indien men het toilet wil laten vallen en afkleeden. Zooveel mogelijk laat men onderjurk en japon in kleur overeenstemmen. Bij een bruin wollen toiletje zal men bij voorkeur een beige onderjurk kiezen, bij een groene japon een lichtgroene, enz. Dunne zijden jersey of toile de soie zijn de meest geschikte stoffen, tenzij men zeer gevoelig is voor de koude en een dikker weefsel prefereert. Bij een meer gekleede japon neemt men veelal een ondergoed van crêpe de chine. Ook hier wordt deze in de tint van de japon gekozen, gekozen, hoewel men zeer veel een nuance rose neemt en daarmee in overeenstemming de andere dessoires. Nu hebben we dezen winter nog met een ander soort van japonnen te doen, een genre, dat vroeger alleen maar 's zomers voorkwam de doorschijnen de japon. Bij toiletjes van meer of min der opengewerkte wollen stof dient de onderjurk volkomen dezelfde tint weer te geven of ze dient, om een fraai effect te sorteeren, een donkerder of lichtere kleur te vertoonen. We zullen echter zeer voorzichtig moeten zijn, op dat we door een afstekende tint wer kelijk een mooi resultaat bereiken en niet den indruk maken, alsof we geen bijpassende onderjurk hebben kunnen krijgen. Het feestelijke toiletje, dat nooit an ders dan in de avonduren gedragen wordt en dat we daarom algemeen met den naam avondtoilet" bestempelen, vraagt natuur lijk een bijzonder mooie onderjurk. Deze dient lang te zijn en tot aan de zoom van de japon te reiken. Een Parijsch nieuwtje geeft ons onder een doorschijnende japon, in plaats van een onderjurk, een pyama pantalon te dragen, met zeer wijde pijpen vanaf de knieën. Maar gelukkig is dit geen voorschrift en de meeste dames houden zich liever aan een onderjurk van het gewone mo del. Dit „gewone" model is in elk ge val een zeer goed model, in princesse- vorm gesneden, zonder ceintuur, en naar beneden toe wijder uitloopend. Heel dikwijls wordt het geheele bovengedeelte van kant genomen of vertoont ingezette kantstukken. De schouderbandjes zijn vaak met drukkertjes bevestigd opdat men bij elke japon een paar schouderbandjes van gelijke tint kan nemen. Ook kiest men heel veel smalle metalen schouder- bandjes. Om te zorgen, dat de onderjurk vooral zeer slank en volkomen aangesloten zit, wordt dikwijls het bovengedeelte met kleine knoopjes gesloten. Ons persoon lijk bevallen drukkertjes of haken en oogjes beter, daar knoopen bijna altijd onder de japon te zien komen. En zoo zijn we langs den weg der onder jurken, op het chapiter avondjapon beland. De moderne avondjurk munt uit door chic en elegantie. Ze is uiterst flatteus en ze maakt slank. Wat zouden we er graag, indien het eenigszins ging, meerdere exemplaren van bezitten. Maar ondanks de goedkoopte der ZONDAG 19 MAART. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 8.30 Tuinbouw. Spreker: S. S. Lan- tinga. 9.00 Doe het veilig. Ir. R. A. Gorter. 9.15 Voetbalmededeelingen. 9.18 Zondagmorgentoespraak doorG. J. Zwertbroek. 9.38 Orgelspel door Joh. Jong. (V.P.R.O.) 10.30 Kerkdienst uit den N.P.B. te Hilversum. Spreker: Ds. F. W. J. v. d. Kieboom te Bergen N.H. (A.V.R.O.) 12.00 Filmpraatje door L. J. Jordaan. 12.30 Kovacs Lajos en zijn orkest. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Aansluiting met het Concertge bouw te Amsterdam. Het Con certgebouw-orkest. 4.00 Spreker: Dr. G. A. Dudok. 4.30 Vaz Dias en gramofoonmuziek. (V.A.R.A.) 5.00 Kinderuurtje. Vertelling. 6.00 VARA-Kinderkocr „De Rood borstjes." 6.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.50 Uitzending voor den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoor bedienden. 7.10 De Flierefluiters. (A.V.R.O.) 8.00 Vaz Dias. 8.15 Het Omroeporkest. 9.00 Clinge Doorenbos. 9.20 Het Omroeporkest. 10.30 Aansluiting met het Carlton-Ho- tel te Amsterdam. Cornelius Co- dolban en zijn orkest. 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.30 Morgenwijding door Rector J. van Galen. (N.C.R.V.) 9.30 Gewijde muziek. 9.50 Kerkdienst uit de Geref. Kerk te Ro tte rd a m-Z u i d (F ei je no or d) Voorganger: Ds. A. Dercksen. 11.30 Orgelspel door C. J. Nogarede. (K.R.O.) 12.15 Lunchconcert. 2.00 Vraaggesprek met S. v. Zwanen berg door Th. Arts. 2.30 De harmonie „Apollo" en het dubbel mannenkwartet „Zang en Vriendschap." 4.30 Ziekenhalfuurtje door Pater H. Rothoff. (N.C.R.V.) 5.00 Gewijde muziek. 5.50 Kerkdienst uit de Evang. Luth. Kerk te Nijmegen. Voorganger: Ds. H. J. Jaanus. 7.15 Orgelspel door Simon Kleinlooh. (K.R.O.) 7.45 Spreker: J. Wils. 8.15 Het KRO-Orkest. 9.05 Vaz Dias. 9.10 De Reis om de Maan. Fantas tisch Toekomsthoorspel in drie gedeelten. 10.25 Vaz Dias. 10.30 Liederen-recital door Miep Vroemen. 10.45 Epiloog door het Klein Koor. o MAANDAG 20 MAART. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. 8.30 Orgelspel door Cor Steyn. 9.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Carel Rijken draagt voor. 10.30 De Notenkrakers. stoffen, ondanks de lage winkelprijzen kan deze wensch bij velen onzer niet in vervulling gaan. Daarom trachten we door allerlei middelen, een weinig varia tie in ons toilet te brengen en er niet altijd hetzelfde uit te zien. We hebben hier een wijd veld van ontdekkingen voor ons. Schoudercapes in de meest verschillen de stoffen, van kant, zijde of fluweel, in de uiteenloopendste kleuren en modellen kunnen ons hierbij van pas komen. Ron de of ovale of in punten vallende, op zij, van achteren of van voren gesloten, met bont afgezet, met lintruces, met plissees of met een bandstof in afstekende kleur. Verschillende soorten van mouwen kunnen eveneens een japon geheel trans- formeeren. Bij een zijden japon kan men afwisselend kanten en fluweelen mouwen dragen, korte, halflange en lange, of leuke pofmouwen van genopte stof in een der tinten van de japon. Het aan tal variaties is eindeloos, zooals ge ziet. Er bestaat b.v. ook nog een handig systeem om in eenzelfde japon verschil lende vestjes te dragen, al of niet van 11.45 Carel Rijken draagt voor. 12.00 VARA-Klein-Orkest. 2.00 Verzorging zender. 2.30 Muziek van dezen tijd doorSrijk- kwartet. 3.10 Frans Nienhuys draagt voor. 3.30 De Flierefluiters. 4.40 Na schooltijd. Vertelling. 5.10 Muzikaal Allerlei. 6.45 Hertha Thiele voor de micro foon. 7.00 Muzikale babbeltjes. 7.55 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 VARA-Orkest. 8.30 VARA-Tooneel o.l.v. Willem v. Cappellen. 10.00 VARA-Orkest. 10.50 Vaz Dias. 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.30 Morgendienst door Ds. J. A. Hoekzema. 11.00 Lezen van Chr. lectuur. 11.30 Gramofoonmuziek. 12.00 Politieberichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 2.00 Uitzending voor scholen. 2.35 Spreker: A. J. Herwig. 3.15 Cursus knippen en naaien. 3.30 Cursus stofversieren en mode vakopleiding. 3.45 Verzorging zender. 4.00 Zeemansuurtje door Dr. B. A. Knoppers. 5.00 Concert. Sopraan, tenor, viool en piano. 6.30 Vragenuurtje. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Hollandsch Zanguurtje door „Con Amore", zangclub voor jongedames. 9.00 Spr: Ds. W. M. Ie Cointre. 9.20 Uurtje voor onze Zang- en mu- ziekvereenigingen. 9.55 Vaz Dias. 10.30 Gramofoonmuziek. —O DINSDAG 14 MAART. HILVERSUM 1875 M. (A.V.R.O.) 8.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Orgelconcert door Piet van Eg- mond Jr. m.m.v. tenor en viool. 11.00 Kook- en bakpraatje door Mevr. R. LotgeringHillebrand. 11.30 Vervolg orgelconcert. 12.00 Lunchconcert. 2.00 Verzorging zender. 2.15 Vierhandig pianospel door Jac- Ques Hamel en Egbert Veen. 3.00 Knipcursus door Mevr. Ida de Leeuw van Rees. 4.00 Vioolrecital door Boris Lensky. 4.30 Radio-kinder-koorzang. 5.00 Verhalen voor kleinere kinderen. (V.P.R.O.) 5.30 Jeugdhalfuur. Spr.: Ds. B. J. Aris. (A.V.RrO.) 6.00 Causerie door Dr. I. H. J. Vos. 6.15 Gramofoonmuziek. 7.30 Engelsche les voor beginners. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Het Omroeporkest. In de pauze aansluiting met het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te Den Haag. Optreden van de „Harmony Kings." 9.30 AVRO-Radiotooneel. Opvoering van „Justitia" drama in 4 bedr. 10.00 Het Omroeporkest. 11.00 Vaz Dias. 11.10 Aansluiting met cabaret-dancing „Palermo" in Den Haag. HUIZEN 296 M. (K.R.O.) 8.00 Morgenconcert. 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. mouwen voorzien. Een onzer kennissen heeft een zwart fluweelen japon, met een vestje van dezelfde stof. Ze is aan den hals afgewerkt met een draperie van wit satijn. Voor meer bijzondere gelegenheden neemt ze het zwarte vestje uit de japon en vervangt het door een exemplaar van wit zijden mousseline, dat geheel ingerimpeld is, evenals de witte ballonmouwtjes, die er aan beves tigd zijn. Een prachtige combinatie is ook een japon van robijnrood fluweel met een dergelijk vestje van witte mousseline dat doorschijnt op zachtrosen ondergrond. WILHELMINA. Onze lezeressen, die uitvoerig wen- schen ingelicht te worden over de laatste mode, zoowel voor dames als kinderen, raden wij dringend aan een abonnement te nemen op ,,Het Nieu we Modeblad". Dit uiterst practische Nederland- sche modetijdschrift, hetwelk ook een schat van gegevens biedt voor hand- 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Middenstandscursus. J. G. van Neerven. 2.35 Causerie voor de vrouwen. 3.00 Modecursus door Mevr. H. Cup pens Geurs. 3.00 Knippen en naaien voor begin- nenden. 3.30 Opleiding coupeuse voor gevor derden en hoedenmaken. (H.I.R.O.) 4.00 Uitzending voor de Nederland- sche vereen, van Spiritisten „Har- monia". 4.10 Spreker: Ds. M. Beversluis. 4.35 Uitzending van de Rotterdam- sche Vereen, tegen Trekhonden- misbruik. 4.45 Spr.: P. M. C. Toepoel. (K.R.O.) 5.10 Het KRO-Sextet. 5.50 Voordracht door Henk Schaar. 6.10 Het KRO-Sextet. 6.30 Esperanto-cursus door P. Heilker. 6.50 Het KRO-Sextet. 7.10 Gramofoonmuziek. 7.30 Politieberichten. 7.45 Verbondskwartiertje. 8.00 Lijdensmeditatie door Prof. Dr. E. Feron. Uit de Kathedraal te Roermond. 9.30 Vaz Dias. 9.35 Het KRO-Orkest en KRO-Koor. 11.00 Vaz Dias. 11.30 Gramofoonmuziek. o WOENSDAG 22 MAART. HILVERSUM 1875 M. (V.A.R.A.) 8.00 Gramofoonmuziek. (V.P.R.O.) 10.00 Morgenwijding. (V.A.R.A.) 10.15 Uitzending voor de arbeiders in de Continu-bedrijven. 12.00 De Notenkrakers. 1.45 Verzorging zender. 2.00 Vrouwenuurtje. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel door Joh. Jong. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.30 R.V.U. 7.00 S.D.A.P.-kwartiertje. 7.20 VARA-Orkest. 7.58 Herhaling S.O.S.-berichten. 8.00 Matthiius-Passion van J. S. Bach. Uit te voeren door „De Stem des Volks" afd. Den Haag enz. 9.30 Spreker: F. van Meurs. 9.50 Matthaus-Passion. Vervolg. 11.00 Vaz Dias en varia. 11.15 Gramofoonmuziek. HUIZEN 296 M. (N.C.R.V.) 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Morgenconcert. 10.00 Het NCRV-Dameskoor. 10.30 Morgendienst door Ds. K. Prins. 11.00 Vioolrecital door Mevr. Myra Meyer-Verhoeven. 12.00 Politieberichten. 12.15 Lunchconcert. 2.00 Landbouw. W. P. Cnossen. 2.45 Verzorging zender. 3.00 Lezen van Chr. lectuur. 3.30 Populair orgelspel. 4.00 Gramofoonmuziek. 4.30 Vervolg orgelconcert. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Gramofoonmuziek. 6.15 Spreker: H. Amelink. 6.30 Cursus Engelsch voor beginners. 7.00 Onderwijsfonds voor de binnen vaart. 7.30 Politieberichten. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Samenkomst van het Leger des Heils te Goes o.l.v. Kommandant Bouwe Vlas, bijgestaan door Ma joor F. J. Buiterman, Mr. P. Dieleman en J. de Pree. 9.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 10.30 Vaz Dias. 10.40 Gramofoonmuziek. werken in alle genres, is bij de uit gevers dezer courant tegen sterk ge- reduceerden prijs verkrijgbaar. De abonnementsprijs van het Nieu we Modeblad 2 maal per maand ver schijnende in 24 bladzijden met tel kenmale 2 gratis knippatronenbladen, bedraagt slechts f 1,20 per kwartaal, franco per post f 1,50. (Buiten verantwoording der Red.). Mijnheer de Redacteur! Naar aanleidnig van de gehouden Vastenavondvergadering, verzoek ik U beleefd eenige plaatsruimte om een en ander daarover op te merken. De President opende zonder eenige inleiding, met de woorden: Jongens 'tis 10 uur, wij zullen maar beginnen. De notulen van de yorige vergade ring, werden na voorlezing afgekeurd, omdat er behandelde punten niet in voorkwamen. i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 10