Predikbeurten. 19 MAART. Ger. Kerk, 10 u. leesdienst en 6 u. ds Keizer uit Capelle Aalburg9,30 u. leesdienst Ger. Gem., 9,30 en 6 u. leesdienst Andel, 9,30 en 6 u. ds v. d. Put Ger. Kerk, 2 u. ds Bakker Almkerk, 9.30 u. Eerw. Heer Smit uit Heemstede en 6 u. ds Dingstee Geref. Kerk, 9,30 en 2 u. ds Hakman Aalst. nm. ds Beens uit Hedel Vrije Geref. Gem. vm. en nm. leesd. Ammerzoden, geen dieDst B'broek9.30 ds Kruijs Voorberge Capelle, 9,30 u. leesdienst en 2,30 u. ds v. d. Roest Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 u. ds Keizer Doeveren, 9,30 u. ds van Bruggen Dussen, 2 u. ds Kloots Ger. Kerk, 9,30 ds Hindriks en 2 u. leesdienst Drongelen, 9,30 u. ds Tasseron Eethen, geen dienst Denderen, 9,30 en 6 u. ds Kuyper Geref. Kerk, 9,30 en 2,30 leesdienst. Giessen, 6 u. Eerw. Heer Smit, H'stede Giessen-Rijswijk, Geref. Kerk, 9,30 ds Bakker en 2 u. ds Heiner '8-Gravenmoer9,30 en 6,30 ds v. d. Roest Ger. Kerk, 9,30 leesdienst en 6,30 u ds Snoeij Chr. Ger, Kerk, 9.30 en 2,30 u. leesdienst Heesbeen, 9,30 u. leesdienst 2 u. ds Gobius du Sart Loonschendijk, 2 u. ds Mühlnickei Meeuwen, 2 u. ds Kruys Voorberge Ger. Kerk, 9,30 leesdienst en 2 u. ds Hindriks Ger. Gem., 9,30 en 6 u. leesdienst Nederhemert, Zz. 2 u. ds Eijkman Nieuwendijk, Geref, Kerk, 9,30 en 2 u. ds de Bruin Poederoijenvm. ds Dingstee Geref. Kerk, vm. en nm. leesdienst Vrije Geref. Gem., vm. en 's avonds leesdienst Evangel, gebouw „Eben Haëzer" 9.30 en 2 u. dhr. Schoonderbeek Ger. Kerk, 9.30 en 3 u. ds v. Mare Sprang, 9.30 u. leesdienst en 2 u ds Guittart Ger. Kerk, 9,30 en 2.30 u. ds Hagen Sleeuwijk, 9,30 en 6 u. ds. de Leeuw Geref. Kerk, 9,30 en 2 u. ds. v. Reenen Ger. Gem. vm. en nm. leesdienst Wijk, 9,30 u. ds Gobius du Sart Woudrichem, 9,30 en 6 u ds De Bruin Waardhuizen, Ger. Kerk, 9.30 en 2 u. ds Bokma 23 Maart, Bidstond voor 't Gewas Waspik2 u. ds Eokkema, Amstelveen Werkendam, 10 u. en 6 u. ds Lazonder Ger. Kerk 10 en 6 u. Ds. Jonker Ger. Gem. 10 en 6 u leesdienst Chr. Ger. Kerk 10 en 6 u. leesdieDst Dinsdag 7 u. ds v. Ree, Barendrecbt Oud Ger. Gem. 10 en 6 u. leesdienst Well, 2 u. ds Boogaard Ger. Kerk, 9,30 en 2,30 leesdienst Zuilichem, nm. leesdienst 24 Maart, de heer Schoonderbeek Ger. Kerk, vm. en nm. leesdienst De President meende, dat vroeger zonder notulen alles toch best en ver trouwelijk marcheerde. Een lid merkte op, dat de President op dat woord vertrouwelijk zich maar niet moest beroepen, want dat. de bij eenkomsten in het schutshuis, altijd zoo lang als hij zich kan herinneren, een ergenis zijn geweest van heel de gemeente, met welk gezegde direct de bejaarde leden instemden. Naar aanleiding van de afkeuring van bovengenoemde notulen, werd door een lid gevraagd, wat de secretaris dan vroeger te toen had, waarop het antwoord luidde, aanteekening houden van inkomsten en uitgaven, en de voor naamste punten in de notulen noteeren. De mededeeling, dat de rekening met een batig saldo sloot van ver over de 100 gulden, ontlokte de leden een hoe ratje. De President noemde het niet zoo royaal. Bij het voorstel over de te houden teerdagen werd eenparig besloten om deze te houden als het vorige jaar. Bij de verkiezing van twee aftreden de bestuursleden werden deze bij de eerste stemming met groote meerder heid herkozen. Het vogelschieten zit daardoor weer in den doofpot/ Alhoe wel de leden het zich heel anders had den voorgesteld. De President zeide, dat het volgend jaar vogelschieten moet plaats vinden, omdat dan de jaren van den koning uit zijn. En twee jaar achter elkaar was naar zijn meening onmogelijk; tevens liep hij de vergadering al vast een jaar vooruit, want koning-vogel- schieten zou hij maar weer doen vol gens oud gebruik, dus niet op de w i p. Dit voorstel werd, zooals verschil lende leden wel voelden, om bijzon dere reden gedaan. Zal nu de jeugd in de gemeente, dit jaar met kermis weer een nieuwe pa troon aan de schutterij presenteeren? We zijn in gespannen verwachtnig. Voor de September prijsverschieting werd de kolosale som uitgetrokken van 500centen. De zoo pas herkozen Vice-President legde er uit (eigen bewe ging twee gulden bij. De peperkoekverloting voor de vrou wen, op den teerdag met St. Catharina, zou de President ook maar achterwege laten, want het vftrig jaar, zeide hij, waren er meer koeken dan Vrouwen, toen wisten ze er geen 'raad mee en hebben de schutters ze maar gezamen lijk opgegeten, wat hun niet best was bekomen. Bij de kwestie over naar concours gaan stond het woord afschaffen weer op den voorgrond, omdat er toch geen animo meer in het schieten was, vol gens den Pres. Tenslotte werd er toch weer vijf gulden voor uitgetrokken. Bij de rondvraag werd door een lid gevraagd of het land van, en door de schutterij verhuurd, aan een derde mag overgegeven worden. De President antwoordde, dat daar van niets beschreven was, noch ïn reglement, noch in huurcontract. De vrager antwoordde hier op, dat, toen hij dat perceel in huur had en eens enkele dagen het paard van zijn zwa ger er op geweid had, 'hem toen direct door het toenmalig bestuur er op ge wezen werd, dat dit niet mocht. Over deze kwestie ontstond tumult, tot een lid op stond, die verklaarde ook wel een woordje over dit punt te willen zeggen. Hij wees er op, dat hier duidelijk de behoefte van notulen werd aangetoond, waren die vroeger gemaakt, dan kon de vrager zich hier nu op beroepen. Spreker vervolgde al dus: Toen is er dan eens op een ver gadering vertrouwelijk gezegd, dat in het vervolg de landerijen van de schut terij zouden verhuurd worden, uitslui tend onder schutters, ten voordeele van de schutters. Eindelijk kwam er verandering in de zaak en was men genegen het aan den vrager over te doen, daar 'deze onder de discussie had laten hooren, dat hij het ook wel wilde. Uit een en ander blijkt, dat het be stuur, in het bijzonder de President, niet steeds recht door zee gaat. Wij zijn werkelijk benieuwd naar de volgende vastenavond vergadering.Met dank X. Herpt, Maart '33. Vervolg Raadsverslag ANDEL. Ingekomen stukken Adres van de afdeeling Andel van den Christ. Werkmansbond. De Voorzitter leest dit adres waar over reeds een langdurige discussie "bii de vaststelling der notulen heeft geloopen, nogmaals voor. Zooals uit ons raadsverslag van de raadsverga dering van 23 December 1932 reeds is gebleken, loopt de kwestie, over het verleenen van een toeslag op de steungelden, op dat de georganiseer- den niet bii de ongeorganiseerden, worden achter gesteld. B. en W. stellen voor afwijzend op het adres te beschikken, zij zijn en blijven voorstanders van organi- seeren. Het valt in de werklieden te prijzen, dat zij zich bii een bond aansluiten. In normale gevallen, zor gen zij dan in de eerste plaats voor zich zelf. Zooals de zaken nu ech ter loopen is organisatie niet in het voordeel der gemeente. Er is nu f 500.betaald, waarvan geen ge bruik is gemaakt, omdat de werke- loozen te werk zijn gesteld bii de Werkverschaffing. De heer Hoesen acht het wel een belang, dat er een prikkel blijft tot organiseeren, vooral voor de toekomst. Hii vreest, dat men meer afzijdig tegenover organiseeren zal gaan staan, omdat de ongeorganiseerden zeggen jullie betalen maar wii krij gen toch wel steun. De heer Schouten is het met de heer Hoesen eens. dat men aanslui ten bii een organisatie moet bevor deren. Spreker is daar altijd voor geweest, reeds in 1917 is de ge meente toegetreden tot het werkeloo- zen-besluit. Maar de heer Hoesen moet het niet doen voorkomen, of de arbeiders zelf ook geen belang bii aansluiting hebben en het alleen een voordeel voor de gemeente is. De prikkel tot aansluiten bestaat reeds zonder toeslag, door zijn lid maatschap heeft een aangesloten werkelooze terstond recht op uit- keering. terwijl een ongeorganiseer de moet wachten tot er een steun regeling is gemaakt wat wel een week of drie kan duren. Bij een gezin met drie volwassenen, is er bii de onge organiseerden slechts één persoon die voor steun in aanmerking komt. Be- hooren die drie personen tot een ge zin. waarin allen georganiseerd zijn. trekken zij alle drie uit hun kas. Heeft bij de ongeorganiseerden één werk dan komen de andere niet voor steun in aanmerking. Als bij de ge- organiseerden een persoon uit dat zelfde gezin werkt, blijven de ande re toch uit hun kas .trekken. Al les bii elkaar een enorm verschil. Wat de kwestie van het belang voor de gemeente betreft, daarbii moet de heer Hoesen ook niet uit het oog verliezen, dat voor iedere gulden, die een aangeslotene stort, de gemeente, of hii werkeloos is of niet ook een gulden stort. Stel dat 100 georganiseerden f 50.storten, dan moet de gemeente voor hen f25.en het rijk eveneens f25. storten. Waren zii niet aangesloten en ze zijn niet werkeloos, behoeft de gemeente niets te storten. In den tijd, dat er geen werkeloosheid is. komen daardoor ook de groote ka pitalen tot stand die in de honderd duizenden loopen. Het is dus voor de gemeente met altijd voordeel, doch beteekent vaak ook nadeel. De heer Hoesen merkt op, dat de georganiseerden toch altijd moeten blijven betalen en daardoor him huis houden te kort doen. Ze mogen wel een voorsprong hebben, om dat ze blijk geven, dat ze in de eerste plaats voor zich zelf willen zorgen. De heer Schouten zegt, dat hij heeft verklaard, dat hii het in de georganiseerden hoog waardeert, dat zii zich organiseeren. zij doen hun gezin daardoor echter niet te kort. doch trachten dit te dekken voor kwade dagen. De Voorzitter merkt op, dat de heer Schouten heeft gezegd, dat rijk en gemeente evenveel storten als de georganiseerde dit geldt evenwel al leen voor normale tijden. Thans in dezen abnormalen tijd. is het aan merkelijk meer. Spr. meent, dat er echter niet verder overgesproken be hoeft te worden zoolang de men- schen in de werkverschaffing zijn blijft deze kwestie buiten beschou wing. Persoonlijk is spreker voor werkverschaffing, omdat hii vreest, dat als deze is afgeloopen. geen nieuw object gevonden zal kunnen worden. De aangeslotenen kunnen dan bii hun werkeloozenkas terecht. Thans wordt hier feitelijk geofferd voor elders. De heer v. Houwelingen verkiaart zich ook voor organiseeren. De heer Hoesen zegt dat in alle plaatsen in de omgeving een steun regeling bestaat, terwijl dit hier niet het geval is. Is de werkverschaffing afgeloopen en men begint dan eerst om een steunregeling te maken, dan gaan daar eenige weken overheen, eer deze in toepassing kan worden gebracht. De Voorzitter merkt op dat de heer Hoesen zich vergist, hier be staat een steunregeling die tot 22 April is goedgekeurd en telkens wordt verlengd. Het voorstel van B. en W. om af wijzend te beschikken, wordt hierop in stemming gebracht en aangenomen met één stem die van den heer Hoe sen tegen. Adres van het gemeentebestuur van Ambt-Hardenberg met verzoek om adhaesie te willen betuigen aan zijn adres, gericht tot de regeering om de aanslagen opbrengst der onge bouwde eigendommen te verlagen. B. en W. stellen voor afwijzend te beschikken omdat 3/4 dezer belasting in de gemeentekas vloeit en de ge meente het bedrag niet kan missen. Met algem. st. wordt het voorstel aangenomen. Adres van de gemeente Kerkerade met eenzelfde verzoek voor zijn adres aan de regeering om het percentage voor den eindtermijn in verband met art. 205 der L. O. te verlagen. Het voorstel van B. en W. om dit adres voor kennisgeving aan te nemen, wordt met algemeene stemmen aan genomen. Verzoek van de Vereeniging het Groene Kruis Woudrichem en om streken om een subsidie van 20 ets. per inwoner per jaar te mogen ont vangen voor de aanstelling van een wijkverpleegster. In het adres wordt medegedeeld dat de vereeniging plm. 1000 leden telt. B. en W. stellen voor om over '33 een subsidie als gevraagd te verlee nen, onder voorbehoud dat ook de verpleegster wordt aangesteld en dat eerst een rekening en begrooting wordt ingediend. Het college is van oordeel, dat het particulier initiatief behoort voorop te gaan. Voor vol gende jaren kan het verleenen van subsidie en de hoegrootheid overwo gen worden aan de hand van deze rekening en begrooting. De heer Verwijs meent, dat er wel terdege op gewezen mag worden, dat verdere subsidieering ieder jaar op nieuw zal worden overwogen. Er wordt geregeld wel gesproken over bezuiniging, maar telkens komen weer nieuwe uitgaven aan de orde. De Voorz. stemt toe, dat men het heft in handen moet houden maar door het mogelijk maken dat een wijkver pleegster wordt aangesteld is het best mogelijk, dat de uitgaven voor de gemeente daardoor niet verhoogd be hoeven te worden, misschien zelfs wel verlaagd. Spr. wijst in dit verband op ziekenverpleging, die door de ver pleging aan huis, mogelijk zal ver minderen. De heer Schouten meent dat men niet mag bezuinigen op zaken, die met de gezondheid verband houden. Het werk van het Groene Kruis wordt in de gemeente zeer gewaardeerd en het verleenen eener subsidie is daar door volkomen gewettigd. De heer Verwijs gelooft dat de par ticulieren in andere gemeenten meer bijdragen dan hier. De heer Schouten zegt, dat het nu een vereeniging betreft, die pas is opgericht, als de vereeniging een tijd je bestaat zullen de bijdragen wel worden verhoogd. De heer v. Houwelingen vreest het tegenovergestelde. De heer Schouten is van andere meening, als bewijs haalt hij aan de Groene Kruis vereeniging in de ge meente Eethen, daar heeft de ver eeniging om haar begrooting slui tend te krijgen slechts een subsidie meer noodig van f250 in totaal. Spr. stelt zich voor, dat ook hier de men- schen, als zij het werk van de ver eeniging hebben leeren waardeeren, hun bijdragen zullen verhoogen. De Voorzitter zegt, dat er personen zijn, die reeds hebben verklaard, dat zij hun bijdragen zullen verhoogen als er een wijkverpleegster komt. Laat ieder, aldus spr., zijn best doen te bewerken, dat geen subsidie meer noodig is. De heer Hoesen gelooft ook, dat als er eenmaal een verpleegster is, verschillende inwoners hun bijdrage zullen verhoogen. Bij den rondgang door de gemeente bleek er veel be langstelling voor het Groene Kruis te bestaan. Daarbij meent spr., kan nu de subsidie voor de T. B. C.-be strijding wel vervallen. De heer Schouten acht het moeilijk daartoe reeds direct over te gaan, doet men het geleidelijk, dan bestaat daartegen minder bezwaar. De Voorzitter is het hiermede eens, door de vereeniging voor T. B. C.-be strijding is nuttig werk verricht. Het voorstel van B. en W. wordt hierop met algem. st. aangenomen. Verzoek van de Vereeniging voor gezinsverpleging te Almkerk, om sub sidie voor haar consultatiebureau voor zuigelingen. De Voorzitter licht toe, dat het in de bedoeling ligt de kosten te ver- deelen in verhouding van het aan tal patiëntjes dat uit iedere gemeente het consultatiebureau bezoekt. Er werd echter opgemerkt, dat dit voor de rekening niet mogelijk was en daarom wordt van de gemeente An del een subsidie gevraagd van f 33 voor dit jaar. Men meende voorts dat de gemeente Almkerk van de subsi dies te veel ten goede kwam, en achtte zaalhuur van f150 nogal hoog. Het is echter gebleken, dat de Wed. Dekker 3 lokalen beschikbaar stelt voor dit bedrag, die verwarmd wor den. Het bedrag voor hulp groot f 150 dat eveneens hoog scheen, bleek be stemd te zijn voor 2 helpers. Uit Almkerk zijn 669 bezoeken aan het consultatiebureau gebracht, uit Wer kendam 99, Sleeuwijk 36, Woudri chem 48, Rijswijk 18, Andel 77, Veen 14, Wijk 14, Dussen 315, Eethen 177. Het te kort bedraagt f 205,28, waarin Andel f 33 zou moeten bijdragen. In de toekomst zullen de kosten dan worden berekend in verhouding van het aantal bezoeken aan het consul tatiebureau, waardoor de vervoerkos ten op de helft zouden kunnen wor den gebracht. Met algemeene stem men wordt besloten een subsidie van f 33 te verleenen. Besluit van Ged. St. tot goedkeu ring der gemeentebegrooting 1933 en die van het G.E.B. en vaststelling der rekening 1931 van de gemeente en die van het G.E.B. De Voorzitter wil thans wel het een en ander zeggen over de water- leidingkwestie, niet met de bedoeling pm den raad in deze vergadering een beslissing te doen nemen, maar om penige inlichtingen te verstrekken op dat de raadsleden daarna een en an der nog eens ernstig kunnen overwe gen. Wij weten allen, aldus spr., dat de kwestie van het water hier in Andel en ook in zijn omgeving vol gens de heeren ^van de wetenschap een bron is geweest voor besmetting. De watervoorziening behoeft vooral in het Land van Altena dringend ver betering. Daarbij komt nog iets dat spr. vooral zwaar weegt. Als men overtuigd is, dat het gebruik van slecht drinkwater gevaar oplevert voor de volksgezondheid en men zou nu in de gelegenheid zijn, dat ge vaar te verminderen en men verzuim de dit en er deden zich dan gevallen van typhus voor, dan zou men te kort zijn geschoten. Veelal is ook de waterstand in den polder veel te hoog, daar wordt oppervlakte water gebruikt, dat wordt verkregen ten koste der landerijen, die vaak een te veel aan water hebben. Als men in cijfers eens zag uitgedrukt, welke schade wordt veroorzaakt door een te hoogen waterstand, dan zou misschien blijken dat de kos ten eener waterleiding door op heffing van dit bezwaar ruim schoots zouden worden gedekt. Tus- schen Wijk en Almkerk ligt heel wat grond, die geschikt gemaakt zou kunnen worden voor tarweteelt, bij een betere stand van het water, grond die nu zoo goed als waardeloos ligt en waarvan de opbrengst nu gering is. Spr. hoopt dat de landeigenaren in deze hun belang zullen begrijpen en het polderbestuur zal meewerken, om dit land niet onder water te laten zitten. De Mij. West-Brabant heeft een aanbod gedaan de waterleiding in de streek aan te leggen, onder voorwaarde, dat de gemeentebestu ren zullen meewerken dat zij die aan gesloten kunnen worden, ook zullen worden aangesloten, dus een verorde ning maakt tot verplichte aansluiting en de gemeente zich garant verklaart voor eventueele wanbetalingen. Van den Inspecteur voor de Volksgezond heid is een brief gekomen, waaruit blijkt, dat ten opzichte der warenwet bij verschillende neringdoenden tot heden steeds de hand gelicht is, bij het gebruik van water. Zooals uit het schrijven blijkt, zal dit in 't vervolg niet meer gebeuren en zal er reke ning mede worden gehouden dat men goed water heeft kunnen krijgen. In zekeren zin een stok achter de deur, v. neringdoenden, bakkers, enz. Was de toestand normaal dan behoorde men als een man tot aansluiting over te gaan, men zit echter met een groote moeilijkheid. Als de bevol king overtuigd was van het groote belang van goed drinkwater, zooals spr. dat is, zouden zij aandringen om aan te sluiten, doch dit schijnt niet het geval te zijn, althans er wordt in verschillende plaatsen sterk geageerd om niet aan te sluiten. Dat de tarie ven: je!|en bezwaar vormen, kan spr. zich ook niet voorstellen, voor de laagste klasse, beteekent het een uit gaaf van f9,per jaar. Bezwaarlijk kunnen deze alleen zijn voor men- schen, die in een groot huis wonen, niets bezitten en geen inkomen heb ben. Spr. zou den raad in overweging willen geven, denk er nog eens ern stig over na, alvorens een besluit te nemen. Ook in Giessen is dit het ge val geweest, al heeft in verschillende couranten gestaan, dat men daar heeft besloten om niet aan te sluiten. Spr. zou graag gezien hebben dat Andel voorop had gegaan om een besluit tot aansluitep te nemen, al is dit niet he,t geval, laat men het dan toch in ernstige overweging nemen. De heer Millenaar vraagt, welke kosten e,r voor de gemeente uit voortvloeien, waarop de Voorzitter antwoordt van geep, dan alleen ga rant te blijven, dat de menschen ook zullen betalen. De heer Millenaar vraagt voor wiens rekening de leiding wordt aan gebracht, waarop de Voorzitter ant woordt, dat deze tot een afstand van 25 meter van de hoofdbuis voor rekening van de Maatschappij blijft, het meerdere moet door de betrok kenen worden betaald. De heer Millenaar gelooft dat de Sluis niet zal worden aangesloten. De Voorzitter antwoordt dat dit al leen mogelijk zal zijn als 10 Pet. der exploitatiekosten wordt gegaran deerd. De heer Hoesen beschouwt het als een heel moeilijke kwestie om een beslissing te nemen, geen enkel raads lid zal de oplossing kunnen geven als hij let op den zwaren druk die reeds op alle ingezetenen ligt, men behoeft er dan haast niet over te spre ken. De voorwaarden zijn naar spr.'s meening slecht, wie zal voor de kos ten komen te staan. Men zegt welde gemeente kost het niets, doch als men weet, dat sommige ingezetenen het licht reeds hebben afgeschaft en uit een oogpunt van bezuiniging we der met een petroleumlamp zitten, dan voelt men, dat men niet in den geest van de bevolking handelt, als men hen de verplichting oplegt om aan te sluiten aan de waterleiding. Het lijkt spr. eenigszins vreemd, dat alle Burgemeesters voor de waterlei ding zijn, wat niet met alle leden van den raad het geval is, naar spr. meent. Als men ziet hoeveel aanma ningen er worden verzonden voor de betaling van belasting wat zal er dan terecht komen van de nieuwe belasting, die voor de kleinste wo ningen, toch nog f 9 per jaar be draagt. Spr. vraagt zich af is er in de gemeente nu werkelijk zoo'n groo te behoefte aan een waterleiding, ge regeld komen er pompen bij. De Voorzitter meent, dat de heer Hoesen niet veel anders heeft ver teld als hij heeft gedaan. Alleen be staat het verschil hierin, dat spr. durft te verklaren, dat de behoefte aan een waterleiding er wel degelijk is. In de 18 jaar, dat spr. Burge meester is geweest, zijn er weinig ja ren voorbijgegaan, waarin zich geen gevallen van typhus hebben voorge daan, als dat kon worden voorkomen, zou het een zegen en heel wat waard zijn. De Burgemeesters zijn er voor, terecht, want op hen zou het zwaar Heus den, 10 u. ds Kloota Raamsdmk geen opgaaf Uitioijk, 9,30 en 2 u. ds Hooijkaas Veen, 9,30 en 6 u. dr Tjalma

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 11