NORT, GORINCHEM Oil Nummer testaai uit 3 maden 5. p. lankhayzen Co's Bult Jf.V. Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, II De Gorcumsche Proeftuin Behangselpapieren. Opruiming restanten 4 A ÏERBGHÜÜR-8AE8T Gediplomeerd Opticien. Bijzonder voordeelige aanbieding. HERO telef. No. is r5.a.a.msclonlcsv©er. Agentschap van de Aiastetiaascbe Bank jf.VAmsterdam. Binnenland. No. 5314 Vrijdag 17 Maart 1933. Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneeren ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS 4 Und VAM ALTENA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. ïnt. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiën van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. Zusterhuis lederen MAANDAG van 911 uur komt een Gediplomeerd Spicialist Orthopaedist-Bandagist ten onzent, voor het aanmeten van Buikgordels, -Banden, -Corsetten Breukbanden, Elastieken kousen Steunzolen. UITSLUITEND NAAR MAAT. Het is van algemeen bekendheid dat het tuinbouwbedrijf in het Land van Heusden en Altena vóór den crisistijd, dien we thans doormaken, immer meer in omvang toenam. Steeds meerderen gingen zich op groententeelt toeleggen en anderen breidden hunne reeds in werking zijn de bedrijven aanzienlijk meer uit. Het gevolg daarvan was dat te Gorin- chem eene coöperatieve veiling werd opgericht, welke later vervan gen is door eene. die door eene ver eeniging wordt geexploiteerd. De ter veiling aangevoerde groenten werden aanvankelijk voor het overgroote ge deelte gekweekt op. den kouden grond. Staandglas enplatglascul- tures zijn pas langzamerhand geko men, dank zij het krachtig initiatief, hetwelk Gorcum's Burgemeester, de Heer G. Kootstra in 1927 nam pm den tuinbouw ook te Gorinchem en omgeving op de hoogte van zijn tijd te brengen. De Heer Kootstra tracht te dit te bereiken door de oprichting van een proeftuinvereeniging, wier ar beidsveld zich uitstrekt over den Al- blasserwaard, een gedeelte van cle Vijfheerenlanden, den Tielerwaard en het Land van Heusden en Altena. liggende in de provinciën Zuid-Hol land, Gelderland en Noord-Brabant. Het eerste werk was om zooveel mo gelijk tuinbouw-wintercursussen in vorengenoemd gebied op te richten. Die pogingen gelukten, dank zii de medewerking van de rijkstuinbouw- consulenten in die streken, zeer goed. „Wii moeten", zoo zeide de burge meester van Gorinchem, eerst "kwee kers kweeken, voor we fijne groen ten kunnen zien telen." Tegelijkertijd werd door de vereeniging van de gemeente Gorinchem een stuk bouw land gekocht, groot ruim 1 H.A.. liggende aan de Haarsche kade in de Nieuwe Hoven, met de bedoe ling, daarop een voorbeeldbedrijf met demonstratief karakter in het leven te roepen, geheel geschoeid op de Westlandsche leest. De Vereeniging beoogt tweeër lei doel met deze inrichting: eer stens om te onderzoeken en, zoo ja, in hoeverre de gronden in deze en virons, voor het kweeken van de fijne cultures geschikt zijn en twee- aens om den kweekers en toekomsti- gen kweekers te laten zien hoe in den tegenwoordigen tijd gearbeid moet worden, om aan de geweldige concurrentie op dat gebied het hoofd te kunnen bieden. Afgezien van de vele en velerlei moeilijkheden, welke het voorbeeldbedrijf in zijn kinder jaren, vooral in een tijd van ma laise. ook op tuinbouwgebied, als den tegenwoordigen, heeft moeten door maken is men over de praktische uitkomsten zeer tevreden. De be drijfsleider legt zich speciaal toe op het kweeken van eerste kwaliteit groenten. De gekweekte producten hebben reeds overal naam gekregen. De proeftuin, waarvan de tuinders thans een veelvuldig en dankbaar ge bruik maken, wordt financieel ge steund door de provincies Zuidhol land, Noordbrabant en Gelderland, door 19 gemeenten en door verschil lende boerenleenbanken, bankinstel lingen, spaarbanken en particuliere leden. En nu is het zoo te betreu ren dat meerdere lichamen en par ticulieren hun steun hebben ingetrok ken, omdat ze volgens hun zeggen, door de slechte tijdsomstandigheden gedwongen zijn hun uitgaven tot de strikt noodzakelijke te beperken. Im mers heeft de Gorcumsche proeftuin reeds de reden van zijn bestaan vol ledig bewezen en nu zou het toch zoo bijzonder te betreuren zijn in- 1 dien hij weer zou moeten verdwij nen enkel en alleen wegens gebrek aan gelden. Zoo zijn er ook eenige gemeenten in het Land van Heusden en Altena, die haar financieelen steun hebben ingetrokken. En dit is toch onjuist. Liep het over een aanzienlijk bedrag dan ware het te begrijpen dat de ge meenten zulks deden, maar waar het hier gaat om jaarlijksche bedragen van f 10,00f25,00 per gemeente, daar komt het ons voor dat de Al- tenasche gemeenten hare eenmaal toegezegde bijdragen moeten blijven geven, omdat verscheidene harer in- PICCALILLY UITJES per flacon 30 ct. AUGURKEN SPERCIE- BOONEN p. gr. bl. 29, 50 ct. SPINAZIE 30 SNIJBOONËN 33,40 DOPERWTEN,, 37V2, 55, 70 A. BAAIJJENS Botermarkt 88 - HEUSDEN. woners groot nut van den proeftuin hebben. Ter bestrijding van de op richtingskosten van den tuin werd door de vereeniging „Centraal proef- tuinbedrijf voor Gorinchem e.o." in 1928 eene leening aangegaan van f 28000. Dit geschiedde niet dan na dat de vereeniging zich verzekerd had van den financieelen steun van het rijk, de provinciën Zuid-Holland. Noord-Brabant en Gelderland, be sturen van gemeenten uit die ge- 1 westen, boerenleenbanken en een 500- tal leden. Die hulpverleening moest daarom verzekerd zijn, omdat zelfs in normale economische tijden een dergelijke onderneming, goed inge richt, zeer kostbaar is. Het voor- beeldbedrijf moet zich uitstrekken tot de teelt van alle in het tuin- j dersbedrijf van den tegenwoordigen i tijd voorkomende groenten, onver schillig of de productieprijzen het bedrijf al of niet loonend doen zijn. Wordt daarvan afgeweken, dan wordt aan zoo'n bedrijf het schoolsche ka rakter ontnomen, waardoor de ver- j eeniging haar doel niet zou berei ken. Als proefbedrijf is het in den tegenwoordigen tijd een onmisbare instelling. Voortdurend wordt proef ondervindelijk nagegaan voor welke groenten en vruchten de gronden in de omgeving, rekening houdende met het klimaat, zich eigenen en wat bij geheele of gedeeltelijke mislukking gedaan moet worden om de gron den er geschikt voor te maken. Dit alles gaat gepaard rtiet groote uit gaven, wat der vereeniging tot nog toe ongemeen groote nadeelige slo ten voor haar rekeningen bezorgde, doch waarvan de tuinders in hooge mate profijt getrokken hebben. Im mers zii wachtten eerst "de resulta ten af. Waren die goed. dan leg den ze zich op de teelt toemis lukten ze, dan onthielden ze zich van den verbouw dier groenten en vruch ten. Wij erkennen gaarne, dat de perspectieven voor de tuinders sedert 1928 zeer verslechterd zijn; evenwel zijn ze zeker niet minder dan die voor de landbouwers. We zijn er echter ook van overtuigd, dat had de economische toestand van 1928 zich in het tuindersbedrijf gehand haafd in latere jaren, dit bedrijf zich in de jongste jaren, gesteund door onze vereeniging, stellig op groote schaal zou hebben uitgebreid, getui ge het feit, dat reeds in 1929 ruim 9000 ramen in het Land van Heus den en Altena gelegd zijn, terwijl bovendien eenig staand glas werd aangebracht. Niet alleen dat de tuin ders gratis alle voorlichting op het Nieuwste dessins Belangrijk lagere prijzen 1 4 beneden fabrieksprijzen DROGISTERIJ Botermarkt 72 HEUSDEN. voorbeeld- en proefbedrijf kunnen krijgen, thans ook wat de fruitteelt betreft, maar de bedrijfsleider heeft bovendien opdracht om, desgevraagd, de tuinen in oogenschouw te nemen, wier eigenaars om hulp en mede werking op hun bedrijf vragen en waarbij dikwijls vele vakfouten weg genomen en goede aanwijzingen ge geven worden. Deze arbeid van den bedrijfsleider strekt zich tot nog toe voor het grootste gedeelte uit tot het Land van Heusden en Altena, van waaruit ook de meeste bezoe kers in den tuin komen. Ongetwijfeld zijn de perspectieven voor de tuinders momenteel niet best te noemen, maar dit mag voor "de subsidie-verleenende gemeenten en an dere groote lichamen geen reden zijn om thans de steunverleening plotse ling te staken. Vergete men toch niet dat de proeftuin door samen werking in het leven is geroepen en dat hij in samenwerking moest wor den geëxploiteerd. En daarbij komt dan nog het feit dat een bedrijf als het Gorcumsche onschatbare diensten aan tuinders kan bewijzen zoodra er betere tijden voor de warmoezerii en vruchtenteelt aanbreken. Aan school sche inrichtingen op het gebied van den tuinbouw heeft het Westland in in niet geringe mate zijn opkomst te danken en zoo kon het ook gaan in het Land van Heusden en Altena bij een voortbestaan van den Gor- cumschen tuin. En gaat het dan de tuinders goed, dan zullen ook de ge meenten indirect daarvan de voordee- len genieten. Het wil ons voorkomen, dat het niet meer dan billijk is, dat, nu het bedrijf uitsluitend als gevolg van de ernstige oeconomische crisis, waar onder ook het tuindersbedrijf in zeer ernstige mate te lijden heeft, ten ee- nenmale onmogelijk door eigen krachten aan al zijne financieele ver plichtingen kan voldoen, de open bare lichamen, met wier medewer king indertijd, uitsluitend in het al gemeen belang, dus zoowel in dat van de betrokken gemeenten als in dat van de tuinders en toekomstige tuinders, aan den arbeid werd ge gaan, de vereeniging nu niet aan haar lot overlaten. Het motief, dat het de gemeenten momenteel niet con venieert om een proeftuinbedrijf te subsidieeren, is moeilijk voor hand having vatbaar als men let op het groote nut, hetwelk zulk een bedrijf voor onze streek afwerpt alsmede op het geringe bedrag der subsidie. Wii zijn er van overtuigd dat, ^vanneer de vereeniging door financieele moei- Verstrekt Handelscredieten tegen nader overeen te komen voorwaarden Opent rekening-courant met rentevergoeding. Incasseert Binnen- en Buitenlandsche Wissels. Belast zich met den aan- en verkoop van Effecten en nazien van Uitlotingen Koopt en verkoopt vreemd Bankpapier. Verzilvert Coupons en bezorgt alle Assurantiën. Neemt gelden Deposito, rentevergoeding volgens overeenkomst Verhuurt Safe-Loketten. (Prijzen naar grootte der kastjes). SPAARBANK. Spaarboekjes gratis bij eerste storting. Nadere inlichtingen verstrekt gaarne de Directie T. BOONSTRA lijkheden haar voorbeeldig nuttig werk zou moeten stop zetten, er bii terugkeer van een meer normalen toestand in het tuindersbedrijf. wel niet aan gedacht zal worden om eene zoo kostbare schoolsche inrichting als de bestaande, in onze omgeving we derom in het leven te roepen, hoe noodig het voor de ontwikkeling van den tuinder alsdan ook zou mogen zijn. Ten slotte mogen we nog opmer ken dat het bedrijf zich reeds zoo danig heeft ontwikkeld dat bii terug keer van meer normale productie prijzen, de subsidies alsdan gelijdelijk verminderd kunnen worden. Doodelljke Verkeersongevallen. Het 9-arig meisje H. F. uit de Hertog straat te Heerlen is door een taxi uit Hoensbroek overreden. Een van de wielen ging het kind over het hoofd, zoodat zij op slag werd gedood. De chauffeur werd gearresteerd toen bleek, dat de remmen van zijn wagen niet in orde waren. Later is hij, nadat proces-vei baal tegen hem was opgemaakt, op vrije voeten gesteld. Dinsdagmorgen heeft op den rijksstraatweg Zwolle- Meppel ter hoogte van het planken loodsje, een doodelijk ongeval plaats ge had De 26-jarige stratenmaker Kloppenburg uit Lonneker verrichtte met nog 4 andere collega's werkzaamheden aan den weg toen plotseling een vrachtauto met onbe suisde vaart uit de richting Zwolle kwam aanrijden. De auto vernielde de wegaf- sluiting en reed K. aan, die onmiddellijk dood was. De auto reed door, doch het nummer is bekend. K. was gehuwd en vader van twee kinderen. De heer Pepping, directeur der zuivel fabriek te Dedemsvaart, reed in gezelschap van den directeur der zuivelfabriek te Slagharen, den heer A. Vos, per auto door Harderwijk. Door onbekende oorzaak botste de auto tegen een hoom. De inzittende heer A. Vos werd hierbij op slag gedood. De heer Pepping werd gewond. De heer Vos laat een vrouw en twee kinderen na. Het vijfjarig zoontje van den heer De Boer te Edam kwam, toen het plotseling den weg overstak, onder een melkauto. Met levensgevaarlijke wonden werd het knaapje naar het ziekenhuis gebracht. -O— DU1TSCHE BALLON TE ARNHEM GEDAALD. Op het Broekterrein te Arnhem is een Duitsche luchtballon, bemand met drie personen gedaald. De ballon was te Barnen (D.) opgestegen voor een weten- schappelijken tocht. Bij het landen kwam de ballon iu aanraking met de electrische hoogspanningsleiding, waardoor deze licht werd beschadigd. De telefoonleiding werd over een lengte van 2 K.M. vernield. De ballonreizigers zijn per trein terug- gekeurd. o VERDUISTERING DOOR ADMINISTRATEUR. De adjunct-administrateur van de Gou vernements Burgerlijke Ziekeninrichting te Menado, de heer G., is in preventieve hechtenis gesteld wegens verduistering van verpleeggelden tot een bedrag van f 1370. Het tekort werd gecamoufleerd door middel van te lage boekingen van man daten. O— VERDUISTERING. De Delftsche politie heeft een 18-jarige dienstbode aangehouden, verdacht van verduistering van ongeveer f 60 in haar betrekking en oplichting van eenige winke liers voor goederen ter waarde van f 50. O— DOOR MOLENWIEK GETROFFEN EN GEDOOD. De wed. Dijkstra, wonende aan den Hooidijk te Steenwijk, kreeg een klap van een der wieken van een haar achter haar huis staanden molen. Doodelijk gewond werd zij naar het Ziekenhuis in Zwolle vervoerd, waar zij is overleden. Mej. Dijkstra laat 5 kinderen achter. o 103 JARIGE OVERLEDEN. Zondag is in den ouderdom van 103- jaren overleden mej. Boonstra Staphorsius, de oudste inwoner van Leeuwarden. O TREINEN MET DIESEL-ELECTRISCHE TRACTIE. In verband met de plannen tot invoe ring van Diesel-electrische tractie heeft de directie van de Nederlandsche Spoor wegen aan de fabriek van spoorwegmate riaal der firma J. J. Beyne te Haarlem opdracht gegeven tot de levering van 10 treinstellen voor Diesel electrische tractie. Elk treinstel zal uit 3 rijtuigen bestaan. Eerst in Augustus zal de firma Byne met den bouw der treinstellen beginnen aangezien de voorbereidende werkzaam heden veel tijd vorderen. Om deze belangrijke opdracht uit te voeren kon het aantal arbeidskrachten tijdelijk worden verdubbeld. O TWEE BOERDERIJEN AFGEBRAND. Te Herreld-Andelst (gem. Valburg Geld.) is in twee boerenhofsteden brand uitge broken. Eerst bij de familie R., waar alles veiloren ging en tegen den morgen bij de familie W., tengevolge van een schoorsteenbrand. In het laatste pand werden de kinderen met moeite gered. Verzekering dekt de schade. O INBRAAK TE NIJMEGEN. De 53-jarige Duitscher C. J. K., juwe lier te Eberstadt die voor de Rechtbank te Arnhem terechtstond wegens inbraak te Nijmegen en diefstal van talrijke zilveren voorwerpen, is door deze Rechtbank ver oordeeld tot anderhalf jaar gevangenisstraf, met aftrek van preventieve hechtenis. De eisch was twee jaar O— SMOKKELAARS BETRAPT. De kommiezen te Putte hebben vijf koeien in beslag genomeD. De smokke laars konden ontvluchten. .n VERDRONKEN. Het 5-jarig zoontje van den heer v. Well te Zegwaart is te water geraakt en verdronken. -O SLA NAAR ENGELAND. De laatste dagen is er veel vraag uit Engeland naar Hollandsche sla. In het Westland worden reeds kassen en waren huizen sla in massa geveild, waarvan de prijzen redelijk goed zijn. Er wordt zelfs tot f14 per R.R. betaald. Het is te hopen dat Engeland dit product blijft betrekken, daar door buitengewoon hooge invoer rechten naar Duitschland naar verwachting weinig zal worden uitgevoerd. MEIIWSBLW voor het Land van Neusden en Altena, de Langstraat en de Bommelerwaard b. AAAAA A At* AAAAA1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1