Mr. A. 6. A. Ridder van Rappard, eene politieke rede uitspreken Chr. Lagere Landbouwschool te Andel. GROOTE OPRUIMING te WIJK in Café VAN DER MAADEN. DE GROENE SLÏÏÏËR Halve prijzen Halve prijzen Chinamatten en Afgepaste Matten. Groote sorteering Behangselpapieren. Op MAANDAG 20 MAART a.s. des avonds te half acht zal de Heer Marktberichten. FEUILLETON. Firma A. N. GARSTMAN, Tel. No. 29. WIJK, bij Heusden. Wij hopen van harte dat velen aanwezig zullen zijn om den liberalen landbouw-specialist in de Tweede Kamer, te beluisteren. Het Comité van Actie Binnenland. zal de eerste zijn om zoodanigen steun te eischen. Wie de belangen van den met ondergang bedreigden boer of tuinder hooger stelt dan die van bank of speculant, die vindt in de S.D.A.P. de krachtigste verdedigster van zijn overtuiging. Is het U, mijnheer v. d. Pol niet bekend, dat de drie door ons bestre den steunwetten per jaar 200 millioen gulden opbrengen en, dat aangenomen dat er 200.000 behoef tige boeren zijn deze hiermede met A 20 gulden per week gesteund zou den kunnen worden. De praktijk leert wat anders, dat weten de boeren in deze streek wel beter. Voorts is het U zeker ook ontgaan, dat bijv. de Mij. voor Hypothecair crediet over 1932 30 pCt. dividend uitkeerde. Voelt U nu waar de steun blijft mijnheer v. d. Pol? Ik koester echter niet de verwach ting, dat U zult inzien onrecht ge daan te hebben ten opzichte van on ze Partij, maar wil hierbij wel op merken, dat ik, tenzij U over dit onderwerp nieuwe gezichtspunten opent, hierop niet meer terugkom. U mijnheer de Redacteur beleefd dankend, J. KUIJPERS. Discussie gesloten. Red. Geachte Redactie, Naar aanleiding van het ingezon den stuk van de V. Z. te Heusden, van Vrijdag j.l. hadden wij gaarne eenige plaatsruimte. Bij voorbaat dank. Allereerst een beleefd verzoek tot opneming van het volgende staatje. Uitbetalingstaatje van de V. Z. te Heusden en de C. Z. „Altena" Heusden „Altena" „Altena" „Altena" p. 0/0 vet. p. 0/0 vet. meer minder p. °/o vet. p. o/0 vet. 1,55* 1,80 0,25 i,55 i,8o 0,25 1,60 1,80 0,20 1,60 1,64 0,04 1,10 1,13 0,03 1,20 1,13 0,07 1,20 1,39 0,19 1,18 1,39 0,21 1,20 1,39 0,19 1,30 1,39 0,09 1,35 U44 0,09 1,45 lM 0,19 1,65 1,75 0,10 1,75 D85 0,10 1,65 1,85 0,20 1,65 1,99 0,34 1,80 1,99 0,19 1,65 1,89 0,34 Willen de melkleveranciers een goed oordeel vormen over de uitbe talingen der melkprijzen, dan is het noodzakelijk, dat zij naast de door de V. Z. gepubliceerde, ook boven staande onder de oogen hebben. Bij bovenstaand staatje is buiten beschouwing gelaten de kwaliteits premie van de beide fabrieken, daar wij de cijfers van de V. Z. niet heb ben. De premie is in elk geval niet hooger. De 0,5 cent winterpremie per K.G. melk is in het staatje ver rekend. Aanvang Nieuwen Cursus 1 April a.s. Alle jongens, die zeven klassen der Lagere School hebben doorloopen, worden toegelaten, ook al zijn ze nog geen 13 jaar. Schriftelijke of mondelinge aanmelding voor of op 1 April a S. bij het Hoofd der School, den Heer W. BRONKHORST, die alle gewenschte inlichtingen geeft en voor deze aangelegen heid Zaterdagmiddag en -avond 25 Maart en 1 April te spreken is. van Moet weg Contante betaling Slechts drie weken. Allernieuwste kleuren tegen concurreerende prijzen. SCHILDER EN BEHANGER, Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal en Voorzitter der Geldersch-Overijsselsche Maatschappij van Landbouw, te Tiel, De gemiddelde prijs per L. zegt niets. Stel de beide uiterste gevallen: De eene leverancier heeft alleen in den zomer melk geleverd; hij had dus ongeveer 3 cent voor zijn melk ontvangenterwijl een ander in de wintermaanden de melk heeft gele verd, van deze melkleverancier was de melkprijs ongeveer 6 cent geweest. Neen het gaat er bij den boer om, wat krijg ik per 0/0 vet uitbetaald; dat is het, wat de melkprijs van elke leverancier afzonderlijk bepaalt. Te meer zegt deze gemiddelde melkprijs niets, daar wij van de V. Z. geen bewijzen in handen krijgen, zoo als zij die zoo uitvoerig in ons jaar verslag kunnen vinden. Toon ons een verslag van Uw zaak, zooals wij dat doen, zoo niet, dan staat Uw bewering gelijk als die van de twee jongens, waarvan de een aan zijn kameraad 10 knikkers toonde, terwijl de ander de hand op zijn zak houdende er beweerde een 20- tal knikkers te bezitten. 't Verheugt ons, dat V. Z. toegeeft, dat 4,43 per K.G. gelijk staat met 4,56 per L. Eindelijk zal dus ook bij hun 1 L. melk 1,03 K.G. wegen. De prijs van de wei alleen zegt niets; het komt ook op de samenstel ling aan. Uit hoofde van onze kaasbereiding veel volvette kaas uit rauwe melk; dus wei met een hoog gehalte aan eiwitstoffen is de wei van ons be drijf afkomstig, van de beste kwali teit. Kan de V. Z. hetzelfde zeggen, zij geve ons de bewijzen. U, Mijnheer de redacteur nogmaals dankend voor Uwe welwillendheid, v/d Coöp. Zuivelfabriek „Altena", B. WIJBENGA. 80 170 Een Turksche Geschiedenis. o— 4. Hij wankelde en zou zonder bijstand van den derwisch gevallen zijn. Die steunde hem met krachtigen arm en zethe hem, alsof hij een kind was, zacht pp den grond. Daarna nam hij uit den grooten zak, dien hij droeg, smakelijke spijzen en een zorgvuldig gesloten kruik vol heerlijk water, spreid de a'Ues op een tapijt voor Sinan uit en zeide vriendelijk: „Laaf u naar har telust en wees niet zuinig met de spijs en den drank, noch met den tijd, want die ,drie goede dingen hebben wij in overvloed." Sinan gehoorzaamde gretig. Na geruimen tijd stond hij diep adem halend op en zeide: „Dat was een uit muntend maal! Geloofd zij Allah! Ook u, zijn werktuig, betuig ik mijn innig- sten dank. Slechts twee maal in mijn leven heb ik zoo'n heerlijken dronk genoten a,ls heden." Daarbij dacht hij aan Jiet water, dat hem bij den bosch bewoner achter Scutari werd aange boden, en aan den dronk, waarmede de ,Syriër hem in de woestijn had ge laafd. De derwisch pakte jntusschen de overgebleven spijzen, de kruik en het tapijt weer in gijn zak en beiden stap- 's HERTOGENBOSCH, 45 Maart. Op de markt van heden waren aange voerd 2651 stuks, 1759 stuks hoornvee, 710 biggen, 72 zeugen, 13 schapen of lammeren en 97 kalveren. De prijzen waren als volgt Kalf koeien van f140 tot 1210 per stuk Kalfvaarzen 110 200 ten voort. Eensklaps bleef de derwisch staan. Zij bevonden zich aan den voet van den ringmuur; rechts en links zag Si nan een menigte groote en kleine rots blokken, die van den muur schenen af gebrokkeld te zijn. „Op deze plek kunt gij den muur gemakkelijk beklimmen," zeide de der wisch. Daarachter vindt gij een sma'le gang, d'ien gaat gij door; dan komt gij in een nauwe straat, die u recht uit naar een marktplein leidt. Van daar moet gij uzelf helpen. Ik kan u niet verder begeleiden. Ga met God!" Voordat Sinan hem nogmaals kon bedanken, was hij in de duisternis van den nacht verdwenen. Sinan beklom zonder moeite den ver vallen hoogen muur, want de dronk van den derwisch had hem wonder baar verstrekt, doorschreed het straatje dat die hem had aangeduid, en bevond zich weldra op een groot, vrij plein. Daar heerschte een akelige stilte, als in een uitgestorven stad. Nergens was een levend wezen, nergens een licht te zien, en de donkere huizenmassa, die het groote plein omringden, had den een spookachtig aanzien, even als oude ruïnes waar booze geesten huizen. Maar Sinan kende geen vrees en zocht naar een plek, waar hij tot het aanbreken van den dag rust kon vinden voor zijn vermoeide leden. Wel dra ontdekte hij een lage tent, die aan alle vier zijden open was, waarin ze ker de kooplieden gedurende de markt- Magere Ossen en Koeien Vette Ossen en) le kw. 2327 p. pond Koeien 2e 20—24 Pinken van f 50.tot f 145.p. st. Zeugen 50.75. Biggen 8.— 43.— Schapen 6.12. Lammeren Aanvoer groot. Prijzen vet vee lager, vluggen handel. Kalf vee nauwelijks prijs houdend. Pinken kalm, lager in prijs. Magere ossen en koeien als vorige week. Dragende varkens prijshoudend. Biggen duur, schapen en lammeren kalm. Kal veren flauw. Afloop der markt als vorige week. 's HERTOGENBOSCH, 14 Maart. Boter. Aanvoer 18.650 K.G Hoogste piijs f 1.56. Laagste f 1.46. Middel f 1.52. GORINCHEM, 13 Maart. Op de eierveiling van heden waren aangevoerd 44.603 stuks. De prijzen varieerden Kippeneieren f 2.20f 2.70 Eendeneieren f2.10f2.30 Ganzeneieren f 6.50 per 100 stuks. ZALTBOMMEL 14 Maart. Op de heden gehouden weekmarkt waren aangevoerd 84000 eieren, prijs per stuk 27* a 3 cent700 K.G. boter, prijs per 1/3 K.G. roomboter f0.92 boerenboter f0.90. 83 biggen, prijs van f5.f10. ROTTERDAM, 14 Maart. Op de veemarkt waren heden aange voerd 127 paarden, 4 veulen, 1290 ma gere en 778 vette runderen, 320 vette kalveren, 84 graskalv., 2158 nuchtere kalveren, 143 schapen of lammeren, 0 overloopers of varkens, 13 biggen, 15 bokken of geiten. Per i/8 K.G. 3e kw. 2e kw. le kw. Koeien 12—15 20—24 27 V8—29 Ossen 14—16 4921 2426 Stieren 13—16 17—18 20—22 Graskalv. Vette kalveren 227,-277, 327,-377, 427,-477, Per stuk tijd hunne waren ten toon stelden en te koop aanboden, en in de tent een breède bank en eenige oude matten. Daarmee bereidde hij zich een leger stede, waarop "hij zich wéldra neer legde. Hij sloot de oogen, maar nog voordat de slaap op hem neerdaalde, hoorde hij, dat er zich iets in zijn nabijheid bewoog. Hij steunde op de ellebogen en keek rond; toen zag hij aan den ingang der tent twee groen achtige phosforuslichten, als de oogen van een wolf. Hij stond haastig op en had den dolk reeds in de hand, toen hij eerst een geknor en daarna een woedend geblaf hoorde, en na weinige minuten was een troep blaftende en huilende straathonden om hem verza meld. 't Rumoer bedaarde bij de nade ring van twee groote mannen, waar van elk een lantaarn in de eene hand en in de andere een zwaren, langen knuppel droeg, die aan het einde met ijzer beslagen was. 't Waren de wach ters van het marktplein. Zij lieten het licht hunner lantaarns op Sinan val len en toen zij hem met een dolk in de hand zagen en zijn door de zon verbrand gezicht, zijn havelooze klee deren en zijn stevige wapenen zagen, hielden zij hem voor een roover. „Wat doet gij hier, vanwaar komt gij!" vroegen zij hem. „Ik ben een vreemdeling, vermoeid van een langen 'tocht, en ik zocht hier rust", antwoordde Sinan. „Gaat gewillig mee, of wij slaan u neer en binden u". Melkkoeien Kalfkoeien Stieren Pinken Graskalveren Vaarzen Werkpaarden Slachtpaarden Veulens Hitten Biggen Nuchtere fokkalv. id. slachtkalv. Biggen per week f105 f115 f 60 f 50 f 20 f 80 f 100 90 40 5 7 3 t 0.50 h f215 a f235 k f250 a f 85 a f 45 k f125 k f230 k f180 Af a f 90 a f8 af 14 a f 4.— k f 0.80 HOE ZIJ HAAR BETREKKING KREEG. Hield zich 9 jaar jonger. Toen deze vrouw een nieuwe be trekking zocht, begreep zij wel, dat haar 52 jaren haar kansen konden verminderen. Daarom gaf zij haar leeftijd op als 43. Men vond, dat zij er nog niet als 43 uitzag en gaf haar de betrekking. Het geheele verhaal vertelt zij in haar brief „Vier jaar geleden verloor ik mijn man en was toen genoodzaakt als huishoudster in mijn eigen onder houd te voorzien. Twee jaar gele den leed ik erg onder een buiten gewoon slechte spijsvertering en ik voelde me zoo vermoeid en terneer geslagen. Het was me onmogelijk om vroolijk te zijn en ik zag overal als een berg tegenop. Ik nam Kru- schen Salts en na drie maanden was ik een heel andere vrouw. Kort ge leden kreeg ik mijn betrekking hier, en toen ik mijn leeftijd opgaf als 43, vonden zij dat ik er jonger uit zag. Mijn gezondheid en opgewekt heid en goeden moed, ik schrijf het alles geheel toe aan Kruschen Salts". L. W. De reden waarom Kruschen Salts U gezond maakt en gezond houdt is, omdat elke kleine smaaklooze dosis voor den geheelen dag een voldoende hoeveelheid bevat van de zes mine rale zouten, die Uw lichaam noodig heeft zouten die de natuur U wel „Ik volg u goedwillig", zeide Sinan. Hij stak den dolk weer in den gor del en trad moedig tusschen de beide mannen, die hem naar de gevangenis leidden. Zij meenden een goeden vangst gemaakt te hebben. Sinds een oorlogzuchtig Sultan Eri- nan, Febriz en Bagdad aan de Per zen ontrukt had, was in Bagdad de rust nog niet geheel hersteld, en na den dood van den machtigen heer- scher, die de wildheid en de woede der geslagenen eenigszins getemd had, was het roofwezen op onrustbarende wijze toegenomen. Sterke benden misdadigers en aller lei gespuis maakten niet slechts het geheele land onveilig, maar waagden zich tot aan de muren der stad, ja, tot in de stad zelf, en zij (roofden, brandden, moordden en brachten ver derf en verwarring. Hier en daar had de overheid wel enkele misdadigers gevat, gefolterd en een martelenden dood doen sterven, maar van de groote rooverbende, die men de voornaamste schuld aan al het onheil toeschreef, kende men slechts vele verschrikkelijke misdaden. Geen der sporen had naar het hol geleid, waarin de bloeddorsti ge, onverschrokken bende huisde. De goeverneur der provincie, de bali van Bagdad, had een groote som gelds op hunne ontdekking gesteld. De beide mannen, die Sinan naar de gevangenis leidden, spraken onder elkaar een taal, die hij niet verstond. „Misschien is de man dien wij ge- zou verschaffen indien U een gezond, beweeglijk leven leidde in de open lucht. Deze levenskrachtige zouten zullen Uw lever en nieren aansporen tot beter functionneeren, zoodat elk spoor van giftige afvalstoffen uit Uw organisme verdreven wordt. Het al dus gezuiverde, verfrischte bloed zal elke vezel van Uw lichaam door stroomen. Koop vandaag nog een flesch Kru schen Salts en begin morgenochtend met „de kleine, dagelijksche dosis". Maak er een vaste gewoonte van en Uw inwendige organen zullen voort aan altijd goed functionneeren. Met den dag zult U zich opgewekter en flinker voelen, tot U de gezondheid tot in de vingertoppen voelt tintelen. Kruschen Salts is uitsluitend ver krijgbaar bij alle apothekers en dro gisten a f0,90 en f 1,60 per flacon. Adv'. o Doodelijke Verkeersongevallen. De 20-jarige dienstplichtige J. uit Hil versum, die naar Amersfoort fietste, is ter hoogte van het hotel Trier te Soestdijk aangereden door een auto. J. is naar het militair hospitaal te Amersfoort vervoerd, waar hij zonder tot bewustzijn te zijn gekomen i3 overleden. Het 5-jarig zoontje van den heer J. te Sambeek werd bij het oversteken van den weg door een passeerende auto gegrepen. Met een zware hersenschudding werd de jongen opgenomen en naar het ziekenhuis gebracht waar hij is overleden. De 74-jarige H. Jansen uit Gennep, die nabij de tramhalte de plasmolen op de tram stond te wachten, is juist toen hij den weg overstak, door een passeerende luxe-auto uit Venlo gegrepen en op slag gedood. Te Gulpen is de 17-jarige v. S. door een auto overreden en in het ziekenhuis te Maastricht aan de gevolgen overleden. In de Clercqstraat bij de Bilderdijkstr. te Amsterdam is een vrouw van middel baren leeftijd tusschen de wagens van een passeerenden tramtrein van de Haarlem- sche Tramwegmaatschappij terecht ge komen. Het slachtoffer werd daarbij ge dood. vangen hebben een lid der groote roo verbende", zeide de een. ,,Dat zou ons geluk zijn; wij zouden rijke lie den worden"'. „Wild genoeg ziet hij er uit om een groot misdadiger te zijn," zeide de andere. „Wij moeten hem goed bewa ken, opdat hij ons niet ontsnapt." Zij leidden Sinan in een donkere kamer en bonden hem daar met tou wen aan armen en beenen, totdat hij uitriep:„Ik kaïn niet meer ademhalen,, zofo vast hebt gij mij de armen over de borst en den rug gesnoerd. Ik zaJ dezen nacht sterven." i Dat wilden de wachters echter niet en zij maakten défc^touwen wat losser. Toen lieten zij Sinan alleen en hij sliep, niettegenstaande den treurigen toestand waarin hij zich bevond, da- delijk in. Toen had hij 'n wonderbaren droom. Hij zag de vier mannen, die in de laatste weken zoo'n grooten invloed op zijn leven uitgeoefend hadden; maar zij haden slechts één gestalte, toch herkende Sinan telkens dengene, die met hem sprak. Ik waarschuwde u voor den groenen sluier, dien uwe vrouw droeg, en wek te den argwaan in uw borst, opdat Naëmeh's zonde niet ongestraft bleef. Ik laafde u in de onmetelijke bos- schen met spijs en drank en gaf u de kracht, aan uwe vervolgers te ontko men, zei de tweede. (Wordt vervolgd) 1,45 U54 0,09 1,30 1,39 0,09 1,20 1,23 0,03 1,15 1,23 0,08 1,10 1,13 0,03 0,90 1,03 0,13 1,00 1,03 0,03 1,10 1,03 0,07

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 6