int eer Bestaat oil 2 Waden Uitgave FIRMA L. J. VEERMAN - HEUSDEN, Binnenland. FEUILLETON. TIT! frPn^WFi ST TTTT^TÏ1 voort- "Ik zal je thans de bastonnade No. 5315 Woensdag 22 Maart 1933 Zij, die zich op dit Blad wenschen te abonneer en, ontvangen de tot 1 April verschijnende nummers GRATIS UND VAN AlTEHA Dit blad verschijnt WOENSDAGMORGEN en VRIJDAGMIDDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.10, franco per post beschikt f 1.25. Bij onze Agenten lOcent per week. Afzonderlijke nummers 5 cent. Int. Telefoon no. 19. Postrekening no. 61525. Advertentiên van 16 regels 90 cent. Elke regel meer 15 cent. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiên worden tot Dinsdagmiddag 1 uur en Vrijdagmorgen 9 uur ingewacht. VERNIEUWING RIJBEWIJZEN. Ter voorkoming van moeilijkheden met de politie wordt aan houders van rijbewijzen, welke in de maand April a.s. verloopen, aangeraden min stens acht dagen vóór den verval datum een nieuw rijbewijs aan te vra gen ter secretarie hunner woonplaats. De geldigheid van elk rijbewijs ein digt twee jaar na de dagteekening der afgifte. Kijk eens na of Uw eigen rijbe wijs niet verloopen is! o— NOODWEER OP JAVA. Het ongekende noodweer in West en Midden-Java heeft schade toege bracht aan de aanplantingen. De volgende feiten werden ach tereenvolgens gemeld: Door de telegraaf werd geen ge meenschap verkregen langs de Noord. De draden bleken doorgeknapt. Nood- verbindingen werden gelegd. De Kra- wanglijn tusschen Tamboen en Ge- doeng Gedeh is geheel gestremd, evenals de asweg tusschen beide plaatsen. Het werk op Tandjong Priok kon geen voortgang hebben. Vele daken van huizen begaven zich; de ambte naren telefoneerden op het haven kantoor in stroomenden regen door dat het dak van het kantoor een zeef gelijk was. Zeer zware cementblokken van de pieren in Tandjong Priok zijn tenge volge van den zeer zwaren zeegang weggeslagen. De verbinding met Onrust en „De Zeven Provinciën" is door zware zee verbroken. De zeeboulevard stond blank. Van het Italiaansche schip „Fujiya ma" is tijdens het meren tengevolge van den harden wind een tros los geschoten, waardoor het weinig had gescheeld of het schip was op drift geraakt. Het vliegtuig van de K.N.I.L.M. uit Bandoeng is normaal op Tjilili- tan aangekomen, doch kon niet naar Een Turksche Geschiedenis. -o- Bandoeng terug vliegen in verband met het slechte weer boven de hoog vlakte. Het vliegtuig, dat uit Bandoeng zou vertrekken, was eveneens vervallen, daar de Bandoeng thans geen vlie ger beschikbaar was. De politiekazerne te Tandjong Pri ok stond eveneens blank. In de verblijven der agenten dreef alles weg. Van de op den grond slapende kinderen werd het bedde- goed eerst doorweekt en daarna weg gedreven. Nabij „De Zeven Provinciën" sloeg een prauw om. De opvarenden gre pen de reddingsboeien die door de bemanning van de „De Zeven Pro vinciën" werden toegeworpen waar door niemand is verdronken. Vele straten en wijken der hoofd stad staan onder water. Tusschen Tjikarang en Lemaha-- bang, waar een goederentrein ont spoorde, werd een verzakking van de spoorbaan geconstateerd over een afstand van 700 meter. De stremming zal waarschijnlijk drie weken duren. Bij dit spoorwegongeluk zijn twee per sonen gedood, terwijl 2 anderen wor den vermist. De geheele postverzending naar het Oosten is een dag vertraagd. Te Semarang is een deel van de bekende Gombel-helling ingestort, waardoor het asverkeer van Sema rang naar het Zuiden is gestremd. Semarang is vrijwel geïsoleerd. Het electrische treinverkeer tus schen Batavia en Tandjong-Priok was eenige uren gestremd daar het elec-1 trische net door een vallenden boom werd beschadigd. In geheel Batavia zijn diverse elec trische leidingen gebroken. Ook bui- j ten de stad schijnt dit het geval te i zijn. Uit het vliegtuig van Bandoeng werd de ontspoorde trein nabij Le- mahabang waargenomen, hetwelk leidde tot wilde geruchten. o VERDEELING VAN DE NEDERL. KOLENMARKT. De gezamenlijke Limburgsche mij nen, waarvan geen enkel mijnbedrijf is uitgezonderd, zijn met de Steen- kolenhandelsvereeniging tot overeen stemming gekomen omtrent de ver deeling der Nederlandsche kolen- markt. De kwantiteiten, welke het afge- loopen jaar door beide partijen in Nederland zijn geleverd, dienen als grondslag der verdeeling. Hierdoor heeft men van Duitsche zijde, wat be treft de Nederlandsche kolenmarkt, zijn hoeveelheden weten vast te leg gen. Ditzelfde geldt voor de Neder landsche mijnen. Men zou in dit geval kunnen spre ken van een vrijwillige contingentee- ring. Verschuiving der hoeveelheden kan practisch gesproken niet meer plaats hebben zonder dat de benadeelde par tij hierdoor schadeloos zal worden gesteld. Vanzelfsprekend worden, nu men het over de te leveren kwanti teiten eens is geworden, ook de prij zen in onderling overleg vastgesteld. De overeenkomst is aangegaan voor den tijd van drie jaren. o RIJKSMIDDELEN. De opbrengst van de rijksmidde len was in Februari 6,7 millioen gld. lager dan in de tweede maand van 1932. De opbrengst bleef over de eerste twee maanden van dit jaar 1,7 millioen gld. beneden de raming. „Gelooft mij pacha, ik heb geen me deplichtigen!" „Ik geloof je -niet," ging de pacha WAwWUJAN AU Mm U iiriéili laten geven; misschien vallen je, voor dat je doodgeslagen bent, de 'namen van je medeplichtigen In". Sinan werd op den grond geworpen en de pijniging zou beginnen, toen riep riep hij: „Pacha!" 5. ZWARE BRAND TE WAMEL. Door onbekende oorzaak is brand uitgebroken in de woning van den veehandelaar L. Beek te Wamel. De bewoners, die door den rijksveldwach ter wélke den brand ontdekte, wer den gewaarschuwd, konden slechts ternauwernood worden gered. De ge heele inboedel, waaronder 16 run deren, 25 varkens, een paard en een aantal kippen, kwam in de vlammen om. De schade wordt gedeeltelijk door verzekering gedekt. De brand weer slaagde er in, met de motor spuit de belendende perceelen te be houden. —o IN EEN SLOOT VERDRONKEN. Zondagochtend bracht een bewoon ster van den Hooge Bijlmer (Weesper- karspel) haar tweejarig zoontje bij de familie B. in het Gein, omdat zij 'te Weesp naar de kerk zou gaan. Terwijl de moeder in de kerk was, speelde het ventje met het driejarig zoontje van de familie B. nabij een sloot achter het huis. Even later vroeg de heer B. aan zijn zoontje, waar zijn speelkameraadje was, waarop de kleine eenvoudig zeide: „Jantje ligt in de sloot." Doodelijk ontsteld snelde de heer B. naar de door den kleine aangeduide plaats en haalde het knaapje uit de sloot, maar het ventje was reeds be wusteloos. Onmiddellijk werd dr. War- tena de Weesp gewaarschuwd, die ge durende twee uren met den kleine bezig was, doch het bleek, dat de levensgees ten waren geweken. o VAN HOOIZOLDER GEVALLEN. De dochter van den landbouwer Van Haandel te Boekei (N.-Br.) viel bij het verrichten van werkzaamheden van den hooizolder. Het meisje is kort daarop tengevolge van inwendige verbloeding overleden. o VEERTIG BIGGEN IN EEN LUXE AUTO. Zaterdagmiddag hebben de douanen van den grenspost PutteErbrand een goeden slag geslagen. Zij hadden zich verdekt opgesteld achter de kerk, toen plotseling een groote luxe auto in volle vaart kwam aanrijden. Toen de inzit- den geen gehoor gaven aan een som matie tot stoppen, wierpen de doua nen een ijzeren staaf voor het voertuig. Kunt U onecht van echt onderscheiden? Niet altijd, maar toch dikwijls. Bij AS PIRIN-TABLETTEN'is het al zeer eenvoudig De echtheid van „ASPIRIN" is steeds te herkennen aan het Bayer- kruis. Let in Uw eigen belang steeds hierop. Uitsluitend verkrijgbaar in buisjes met oranje-band met 20 tabletten h 70 ct. en oranje-zakjes met 2 tablet ten a 10 cent. Ik redde u van den 'dood in de Sy rische woestijn en wees u den weg naar Bagdad, waar uw lot zal beslist worden," sprak de derde. En de vierde, de derwisch zeide: ik heb u in de stad Bagdad geleid, en dat gij thans geboeid zijt, is mijn werk". Toen kwam het Sinan voor, alsof alle vier uit één mond spraken: „gij staat in Gods hand." Sinan ontwaakte gerustgesteld. Voor de eerste maal sinds zijn vlucht uit Stamboel, werd zijn herinnering niet gemarteld door het beeld van het ver trek, waarin Naëmeh's hoofd hem voor de voeten rolde. Vroeg in den morgen werd Sinan voor den bali gevoerd. Hij droeg de kleederen, waarin hij gevangen was genomen en zijn kostbare wapenen. De bali richtte verscheidene vragen tot Sinan; de antwoorden, die hij gaf, bevredigden den pacha echter niet, want Sinan wilde niet bekennen, waar om hij uit Stamboel ontvlucht was, en wikkelde zich in tegenstrijdigheden. „Je bent stellig een roover", zeide de pacha, ,,wie zijn je medeplichti gen?" „Welnu?" vroeg de bali. „De namen der roovers kan ik u niet noemen; maar ik zal meer doen, dan gij van mij verlangt, als giij mij een uitstel wilt toestaan, zal ik ze u aan wijzen, zoodat gij hen gevangen en straffen kunt." De bali meende eerst, dat het voor stel van Sinan een list was; maar de ze sprak Z050 verstandig en overtui gend, dat de bali na lang heen en weer spreken zeide: j „Welaan, ik geef u uitstel tot den Baïramdag, dus een halve maand, ilk zal ook bevelen, dat u behoorlijk kleederen worden gegeven, zoodat gij u overal kunt vertoonen, zonder op zien te wekken en voor een roover ge houden te worden, ook moogt gij in het bad gaan; maar overal zullen vier op merkzame lieden in je nabijheid zijn en iedere poging om te ontvlieden, zou uwen dood ten gevolge hebben. Mocht je bij het eindigen van 'tBai- ramfeest de roovers niet aangewezen hebben, dan ben je ook een offer des doods. Dit is een overeenkomst tus schen mij en u, beproef niet, mij te misleiden. Veertien dagen lang dwaalde Sinan, door zijn geheime leiders op den voet gevolgd, in Bagdad rond', zonder een schemering van hoop, zijn belofte te kunnen houden en de roovers aan den bali te kunnen toonen. Hij zag den wreeden dood naderen, maar hij sid derde er niet voor. „Wat geschreven staat, zal geschieden," zeidq hij. Ge loofd zij Allah!" Sinan had gedurende de twee weken zijn vroeger uiterlijk herkregen, en de bali zou in hem nauwelijks den ver waarloosden, op een roover gelijken- den man hetkend hebben, die Voor veertien dagen voor hem werd geleid. Statig bijna een hoofd boven zijn om geving uitstekend, stapte hij voort; zijn blonde haren glommen in den zonne schijn als zijde, en door zijn blank ge laat met de stoutmoedige oogen scheen hij onder de donkere inboorlingen een koningszoon. Den nacht van 't Bairamfeest bracht k Sinan in de gevangenis door1, alleen in een welbewaakte cel. Voordat hij die voor zijn laatste levensdag, meende hij, verliet, wiesch Tiij Zich geheel volgens de heilige voorschriften en bad innig. Toen begon hij zijn genomen rondgang door Bagdad. Die voerde hem naar de overoude pioskee van Dschamih-el Suh-el Gazel, 't Plein daar voor was met een dichte menigte ge vuld. Arabieren met scherp geteekende trekken, de kefiek op het boofd, de Daardoor sprongen alle vier de banden. De beide inzittenden, Nederlanders, vluchtten over de Hollandsche grens. Bij onderzoek van de auto bleek, dat in het voertuig 40 varkens waren geborgen. De autro werd in beslag genomen. Zij was reeds twee weken ge signaleerd en meermalen had men er op geschoten, doch zonder resultaat. De inzittenden zijn als beruchte smok kelaars herkend. Zij zullen dan ook, als zij zich weer op Belgisch grond gebied wagen, onmiddellijk worden ge arresteerd. —o DE ONTVANGSTEN DER NEDER LANDSCHE SPOORWEGEN. Blijkens mededeeling der Nederland sche Spoorwegen bedroegen de defi nitieve ontvangsten in December 1932 f 10.518.528 en in Dec. 1931 f 11.691.995 In het geheele jaar 1932 waren de ont vangsten groot f 139.535.290 tegen f 164.295.873 in 1931, derhalve zeer be langrijk minder. o DE ONBEWAAKTE OVERWEG. Ojp den onbewaakten overweg nabij Langweg onder de gemeente Bergen op Zoom heeft Vrijdagmorgen trein 3040 den ruim 40-jarigen slager J. van Oaél, gehuwd en vader van twee kin deren, aangereden en ruim 50 meter meegesleurd. Totaal vermorzeld werd de man opgenomen. lange abba over de magere schouders geworpen en de korte knods in de rechterhand. Turken in bontkleurigen turban en kaftan, gesluierde vrouwen, wier donkere oogen zoekend rond dwaalden, Perzen, Derwischen, rond trekkend volk met fluiten, handelaars, die gebak en andere zoetigheden, wa ter en limonade ten verkoop aanboden, opgetooide kinderen met bevallige, fris- sche gezichtjes. Over de bonte massa goot de middagzon een schitterend> gloeiend licht. Sinan drong zich langzaam door het gewoel. Hij voelde zijn vier geleiders aan zijn ellebogen. Zij vreesden, dat hJj thans, den dood nabij, een laatstewan- hopige poging zou aanwenden' om te vluchten. Toen ontstond er een groote beweging onder de vreedzame menigte. Men drong met geweld voorwaarts. Eenige der kinderen begonnen angstig te schreien en te weenen. De sheik Effendi! de sheik Effendi! hoorde Sinan van alle zijden roepen. De 'dichte menschenmassa voor hem verdeelde tzich, als werd er een wig in gedreven 'en in de opening, die zich plotseling -voor Sinan vertoonde, ver scheen een reusachtige derwisch door een talrijke menigte monniken gevolgd, gebaarde mannen met stille, sombere gelaatstrekken, -'t Gelaat van den leider kon men echter niet herkennen, want een dichte, groene sluier, die van het voorhoofd tot de borst reikte, bedekte het geheel. Toen Sinan dien sluier zag, was het GEHEIMZINNIGE DIEFSTALLEN. Terwijl de Groningsche politie en recherche nog ijverig speuren naar de talrijke geheimzinnige inbraken die de laatste maanden aldaar hebben plaats gevonden, wordt zij thans weer voor een andere puzzle gesteld. Het betreft nu geheimzinnige diefstallen, die haar waakzaamheid en speurzin vragen. In het begin der vorige week vermiste een dokter in het Academisch Zie kenhuis uit zijn jas, die daar hing een portefeuille en een paar sigaretten. De portefeuille werd later bij den directeur van het ziekenhuis in de brievenbus teruggevonden, zonder dat daaruit iets was ontvreemd. Een dag later werd uit een auto, die een oogenblik onbeheerd stond in de Kleine Pelsterstraat, een actetasch gestolen. Dienzelfden nacht werd de actetasch teruggevonden in het portaal van het .hoofdbureau van politie. SMOKKELEN VAN ,UIEN NAAR FRANKRIJK. De douane-ambtenaren hebben te Maubeuge beslag gelegd op vijf wa gons uit Nederland afkomstige uien, waarvan de invoer verboden is. o DROEVIG ONGEVAL. Zaterdagmiddag had te Renswoude een ernstig ongeval plaats. Twee kinde ren van J. Methorst staken plotseling spelenderwijs den weg over, toen een vrachtauto naderde. Een der kinderen, een meisje van 6 jaar, werd door den bumper van de auto gegrepen, kwam te vallen en kreeg een achterwiel over zich heen. Zwaar gekneusd werd het in haar woning binnengedragen. Dr. G. H. de Waard van De Klomp was spoedig ter plaatse, doch kon weinig hulp meer yerleenen. Na een half uur overleed het kindje. Voor ongeveer twee jaar geleden werd het andere kindje, een 8-jarig zusje, op dezelfde wijze door een auto overreden, doch dit is toen na gerui- rnen tijd hersteld. o— MEINEED DOOR EEN POLITIE AGENT. In hooger beroep stond Zaterdag voor het Haagsche Gerechtshof te recht P. K-, gewezen politieagent te Ridderkerk, verdacht van meineed en valschheid in geschrifte. Hij zou val- schelijk een ambtseedig proces-verbaal hebben opgemaakt, waarin stond, dat zekere V. hem op zijn uniform zou hebben gespuwd. De Dordtsche Rechtbank had hem deswege tot 2 jaar gevangenisstraf ver oordeeld. Na het uitvoerige getuigenverhoor, dat niets nieuws opleverde, nam de hem als ontving hij een steek in de borst, zoodat hij van pijn schreeuw de, en in hetzelfde oogenblik zag hij in den geest het bLoedige vertrek in Stamboel met zijn onthoofde vrouw en vernam hij de stem van den ouden derwisch: „Achter den groenen sluier verbergt zich leelijkheid en slechtheid." „Waarom schreeuwt gij, als ware u leed geschied?" vroeg een zijner ge heime geleiders. „Dat zijn de roovers, die gij zoekt," riep Sinan met gillende stem. De vier mannen trokken hem met geweld voort. Zij beefden van angst. „Ongelukkige!" zeiden zij. „Welk een booze geest drijf u? De sheik Effendr, dien gij waagt te beschimpen, wordt in het geheele land om zijn vroomheid vereerd. Men zal uf steenigen, als gij niet zwijgt." „Hij is een roover!" herhaalde Sinan. Zijn vie^ geleiders wilden hem uit de menigte hebben, zij vreesden voor hun eigen leven; want de sheik moest Sinan's woorden vernomen hebben, daar zij in zijn onmiddellijke nabijheid wa ren uitgesproken, en er zou slechts een wenk van hem noodig zijn, om Si nan aan de woede van het volk prijs te geven. Dan zouden ook zijne ge leiders moeten sterven, want zij ston den er met hun leven borg voor, Sinan na 't Bairamfeest weer voor den bali te brengen. (Wordt vervolgd). voor het hand van neusden en Altena, de Langstraat en de Sommeierwaard

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 1