Coöp.B. Leenbank L.B. voor inisgen sl2 pet Voor de a.s. KERKBOEKJES F!™ï L. J. VEERMAN - Heusden. Telefunken Radio vanaf f 85)00* WIJK EN AALBURG. BENEVENS Gal en Slijm Wisselstroom Toestellen JAC. H. VAN HOPTEN, Visehmarkt 73-74 - Heusden. ISuitenSaiid. een prachtige collectie een mooie sorteering Openbare vergadering van den Paad der gemeente DUSSEN, op Woens dag 15 Maart 3 uur. Voorzitter: Edelachtb. Heer Snijders. Afwezig de heer Hermans. Beëdiging gemeente-ontvanger. In handen van den Voorzitter legt de heer Van Moergestel de bij de wet voorgeschreven eeden af. De Voorzitter wenscht hem daarna geluk met zijne benoeming en wijst er op, dat hij thans administratief amb tenaar der gemeente is geworden. Door de ontwikkeling van het economische en maatschappelijk leven zijn de werk zaamheden er niet gemakkelijker op geworden. H ij hoopt, dat het veffrouwen, dat de Raad in hem heeft gesteld, niet door hem zal worden besdhaamd. De heer Van Moergestel dankt voor het in hem gestelde vertrouwen en zegt, dat h j de belangen van de ge meente steeds zal voorstaan. Ingekomen stukken mededeelingen. Van Ged. Staten is een schrijven inegkomen, houdende de mededeeling, dat er geen enkele reden bestaat om in deze gemeente van de vastgestelde jaarwedregeling van den gemeente-ont- ger af te wijken. In een vorige vergadering had de raad besloten het salaris met 10 pCt. te korten. Een schrijven van den burgemeester van Gorinchem, om aan den Proeftuin aldaar alsnog een subsidie te willen verleenen, wordt voor kennisgeving aan genomen. Schrijven van den Ned. Bond van Gemeente-ambtenaren, houdende het verzoek om in de instructie van den gemeente-ontvanger nog eene bepaling te willen opnemen, betreffende het aan tal verlofdagen. B. en W. achten zulks onnoodig en stellen voor de in de vorige vergade ring vastgesteld instructie te handha ven, waartoe met algemeene stemmen wordt besloten. Van M. de Ronde is een schrijven ingekomen om aan hem een perceel bouwgrond te verkoopen van het door de gemeente pas aangekochte bouw terrein, om daarop in den loop van iy2 of 2 jaar een huis op te bouwen. Wordt aangehouden tot een volgende vergadering. De Voorzitter deelt mede, dat hij van den commandant der le Divisie der Kon. Marechaussée een schrijven heeft ontvangen, waarin wordt aange drongen, om alsnog enkele strafbepa lingen in de politieverordening op te nemen. Na eenige discussie wordt besloten daarin op te nemen, dat het verboden is op openbare wegen te rijden met reclame-auto's, te loopen met borden of doeken, wanneer daardoor de open bare orde dreigt te worden verstoord of wanneer zulks aanstoot geeft aan de goede zeden. Verder zal een artikel worden op genomen, waarbij het verboden is met lectuuir luidkeels te venten, wanneer daardoor de openbare orde dreigt te worden verstoord of aanstoot aan de goede zeden wordt gegeven. Overtre ding wordt gestraft met een gevan genisstraf van 2 maanden of een geld boete van f300. De Voorzitter zegt, dat in groote ste den daardoor reeds dikwijls last is ondervonden en dat zulks op het platte land ook wel zal komen. Ontslag Dr. de Boer als gemeente geneesheer. Dr. de Boer vraagt wegens zijne be noeming als gemeente-arts te Haar lem eervol ontslag, wat op de meest eervolle wijze wordt verleend. Benoeming gemeente-geneesheer. De Voorzitter deelt mede, dat van Dr. v. Vuuren, die de practijk van Dr. de Boer heeft overgenomen, een schrij ven is binnengekomen, waarin hij ver zoekt, om aangesteld te worden als gemeente-arts. De heer van der Zouwen heeft te gen de benoeming van Dr. van Vuu ren absoluut geen bezwaar, doch zou gaarne zien dat in de armenpractijk eenige wijziging wordt gebracht. Prac- tisch is hij nu niet belast met de ar menpraktijk. De Voorzitter ontkent zulks. Wel moet iedereen betalen, doch armlasti gen betalen zeer weinig. Hij heeft ooit rekeningen gezien, dat slechts 10 ct. per visite werd berekend. Destijds is de bepaling in het leven geroepen, dat iedereen moet betalen, wijl, zooals de ervaring heeft geleerd, er anders veel te gemakkelijk naar den dokter wordt geloopen. Bedacht moet worden, dat de gemeente zeer uitgestrekt is en het uitoefenen van de practijk daaroor niet zoo gemakkelijk is. Voor de gemeente is het bovendien niet mogelijk om het salaris hooger op te voeren. Heeft iemand te reclameeren, dan kan hij zulks zonder eenig bezwaar doen. Door het Armbestuur wordt de zaak dan onderzocht. De heer van Daale wil ook niet beweren, dat de dokter te hooge reke ningen uitschrijft, maar hij heeft toch onlangs nog gezien dat een arbeider HOUDEN WIJ VOORRADIG: met en zonder Gezangen, in Houtbrand en Fluweel. verstopping (trage ontlas ting), gevatte koude, griep, koortsigheid, maag- of hoofd pijn, geen eetlust, slechte spijsvertering enz. gebruikt dan drie keer daags een weinig van de beroemde Wortelboer's Kruiden of één a twéé Wortelboer's Pillen van Jacoba Maria Wortelboer en gij zijt spoe dig weer hersteld. Reeds duizenden hebben er baat door gevonden en zij zullen ook U helpen. Gij zult tevreden zijn over de heil zame uitwerking. Wortel boer's Kruiden zestig cent per "pakje, Wortelboer's Pillen zestig cent per doos, drie doozen f 1.70 bij Apothekers en Drogisten. Vraagt demonstratie zonder verplichting bij „Telefunken Service". Telefoon 41, een rekening kreeg van f75 en van f 110, totaal f185. Weliswaar is de vrouw van dien arbeider een geheel jaar ziek geweest en zijn voor dat bedrag ook vele medicijnen geleverd, doch een dergelijk bedrag :s voor zul ke menschen bijn-a niet te betalen. In dergelijke gevallen moest het Arm bestuur kunnen ingrijpen. De Voorzitter zegt, dat zulks thans reeds kan geschieden. De heer Jongbloed moet tot lof van alle dokters zeggen, dat ze voor groote gezinnen steeds alles hebben gedaan. De Voorzitter wil met dergelijke za ken voorzichtig zijn, wijl het een manie is geworden om met alles maar naar de gemeente te loopen. Met algemeene stemmen wordt Dr. v. Vuuren hierna tot gemeentegenees heer benoemd. Bij de rondvraag wijst de heer Van Daale er op, dat het water van de Dusse in de Baan zeer vuil is en zoo verontreinigd, dat het niet meer als drinkwater is te gebruiken. Weth. v. d. Pluijm zegt, dat dit de schuld van de menschen zelf is, wijl men de gier er gewoonweg in laat loopen. De heer Koekoek meent, dat het met het schutten ook niet in orde is. Nu kan zulks een ieder naar eigen willekeur doen. Beter zou het zijn als iemand in de buurt van de schut een sleutel kreeg en zorg droeg voor de verversching van het water. De Voorzitter zegt een onderzoek te zullen instellen. De heer van Daale zegt, dat de schut niet goed dicht is. De Voorzitter zal ook daar op laten letten. De heer Smink vraagt, waarom het raadsbesluit, om aan het Nat. Crisis- Comité 5 ct. per inwoner af te dragen, niet is uitgevoerd. De Voorzitter zegt, dat het plaatse lijk crisis-comité dat besluit met groote meerderheid van de hand heeft gewe zen. De heer Smink noemt dit een afschu welijke houding. Spr. meent, dat het comité daar het recht niet toe heeft. Het spijt hem te moeten constateeren, dat nu reeds tweemaal een raadsbe sluit niet is uitgevoerd. De Voorzitter merkt op, dat het raadsbesluit is uitgevoerd in zooverre dit was uit te voeren. Daarna ging de Raad over in ge heim comité. B. Ct. VREDESPLAN VAN MUSSOLINI. Uit Rome wordt gemeld: Omtrent de Britsch-Italiaansche be sprekingen is jhet volgende officieele communiqué gepubliceerd: ,,Het hoofd der Italiaansche regee ring heeft Zaterdag van zes uur tot halfacht 's avonds in het Palazzo Ve- nezia en Zondag van half-drie tot vier uur 's namiddags jn de Britsche ambassade met den Rritschen pre mier, MacDonald. en den minister van Binnenlandsche Zaken, sir John Simon, besprekingen gevoerd. Na een uitvoerige en zeer grondige gedachtenwisseling over den algemee- nen toestand werd bii deze bespre kingen beraadslaagd over een plan tot bereiking van (overeenstemming over de voornaamste politieke vraag stukken, welk plan door het hoofd der Italiaansche regeering was voor bereid en dat ten doel heeft, samen werking tusschen de vier West-Euro- peesche mogendheden tot stand te brengen, ten einde, in den geest van het Kellogg-pact en de verklaring in zake het niet bezigen van geweld, voor Europa en de geheele wereld een lange periode van vrede te waar borgen". Het plan van Mussolini draagt, naar verluidt, den titel ,,Een politiek pact van entente en samenwerking tusschen de vier Westersche mogend heden". Het bestaat uit acht a ne gen artikelen. Met de vier Westersche mogendheden zijn uiteraard Enge land. Frankrijk. Duitschland en Ita lië bedoeld. De tekst legt de geheele politie ke toekomst van Europa vast. en erkent alle bestaande verdragsver plichtingen opnieuw, met inbegrip van het verdrag van Locarno, zonder dat Engeland nieuwe verplichtingen worden opgelegd. Voorts wordt een bestand voor den duur van vijf jaar voorgesteld. In een der artikelen wordt be paald. dat de vredesverdragen slechts herzien kunnen worden door tus- schenkomst van den Volkenbond. Deze bepaling is ingelascht met het oog op Frankrijk. De onderteekening van het verdrag zal, naar de meening van Mussolini, een opklaring teweeg brengen in de politieke atmosfeer van Europa en het welslagen der economische we reldconferentie waarborgen. Het ontwerp voor het plan was zoowel den Franschen ambassadeur De Jouvenel als den Duitschen am bassadeur von Hassell getoond. United Press verneemt, dat de Duit- sche rijkskanselier Hitier en de Fran- sche premier Deladier uitgenoodigd zullen worden, zich naar Rome te begeven, ten einde besprekingen te voeren over het plan van -Musso lini. Naar verluidt, zou bii gelegen heid van Daladier's aanwezigheid te Rome getracht worden, overeenstem ming tusschen Italië >en Frankrijk te bereiken over de vlootkwestie. Naar verklaard wordt, stemt Mus solini's plan op een aantal punten overeen met dat van MacDonald. De ze laatste heeft zijn voldoening uit gesproken over de goede resultaten, welke te Rome ziin bereikt. „Crt." -O DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Ontslag van medici bii de Berlijn- sche ziekenhuizen. De staatscommissaris voor Berlijn, dr. Lippert, ontving Vrijdag een aan tal commissoriale districtsburgemees ters. die rapport uitbrachten over de toestanden in de ziekenhuizen en er bezwaar tegen maakten, dat in de meeste stedelijke ziekenhuizen de ge- neesheeren voor 8o a 90 pCt.. in sommige gevallen zelfs voor 100 pCt. uit joodsche communisten en soc.- democraten bestaan. Lippert gaf last de contracten met al deze geneesheeren op den kortst mogelijken termijn op te zeggen. O— ROOFOVERVAL OP EEN HOOFDPOSTKANTOOR. Uit Memel wordt gemeld: Zaterdagavond laat verscheen kort voor sluitingstijd, toen nog slechts twee loketten geopend waren, in het hoofdpostkantoor te Memel een jon geman, die eenige postzegels kocht. Toen de vrouwelijke beambte, die hem bediende, direct daarna het lo ket sloot, sloeg de jongeman plot seling het glas stuk. De beambte had de tegenwoordigheid van geest, de cassette met ontvangen gelden weg te nemen, maar de man haalde een revolver te voorschijn en trof de vrouw in het hart. Hij zag kans zich van de geldkist meester te ma ken en te ontvluchten. In de geld kist zat een bedrag van slechts 170 mark. KNOEIERIJEN BI] EEN ZIEKEN FONDS. Bii het ziekenfonds voor de ambte naren der posterijen te Berlijn is men een groote bedrog affaire op spoor gekomen. Gebleken is. dat de leden van dit ziekenfonds allen werden ge stuurd naar een bepaalden tandarts en dat deze bovenmatig hooge reke ningen indiende, die werden geho noreerd. terwijl de extra verhooging werd gedeeld tusschen den tandarts en één van de postbeambten, die be stuurder van het ziekenfonds was. De ze man, die als een eenvoudig post bode was begonnen en door de om wenteling tot den kantoordienst was gepromoveerd, bewoonde een aardige villa in één der beste wijken van Berlijn. Totaal is het ziekenfonds voor 75 100.000 mark bedrogen. o TONGEN DOOR ZIJN VADER VERMOORD. Bii den Kynauer stuwdam is, naar uit Breslau wordt gemeld, het lijk van een kind gevonden, dat de zoon van den vroegeren communistischen Rijksdagafgev. Richard Schulz uit Dittersbach bleek te zijn. Deze werd sedert October j.l. vermist. Zijn vader had verklaard, dat hij den jongen naar Sowjet-Rusland had gezonden, doch thans is gebleken, dat het kind door zijn vader is vermoord. Schulz, die op het oogenblik in de gevange nis een straf van 4 jaar uitzit, waar toe hij wegens de mishandeling van zijn- anderen zoon werd veroordeeld is voorloopig in een afzonderlijke cel opgesloten. De opwinding over deze ontdekking is onder de bevolking van het Waldenburger gebied zeer groot. o DE MEDEPLICHTIGE DRAAIT ER VOOR OP. De echtgenoote van een bankier uit Munchen was op het Badensche station te Bazel gesnapt op het oo genblik dat zij 54,000 mark naar Zwitserland wilde brengen. Na een paar dagen in arrest te zijn geweest, zou zij naar Munchen worden over gebracht. In de tunnel van het sta tion werd de begeleidende politiebe ambte aangerand en omvergeloopen. Bij de worsteling kon de vrouw vluch ten en lachend rende zij door het tourniquet van de Zwitsersche grens, waarachter haar man met de fami liepas stond te wenken. Vroolijk te lefoneerde het echtpaar aan verschil lende vrienden dat de bevrijding was geslaagd. De medeplichtige echter werd op Zwitserschen bodem gear resteerd; daar hij geen geldig pas poort had, werd hij over de grens gezet en moest zich in Duitschland verantwoorden voor de wederrechte lijke bevrijding van een arrestante. —O— z JftO C3.HL4L Fl I1DFNIS BELIJDENIS-TEKSTEN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1933 | | pagina 4